Vijfjaren UNO telROOP Radio geeft Donderdag Tweede Kamer bespreekt hetgeen tot nu toe in Straatsburg bereikt is Recordjaar voor bloembollenexport c PANDA EN DE MEESTEIGGEMASKERDE nieuWs Ut Woensdag 18 October 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Volgende week Dinsdag viert de UNO haar vijfde verjaardag. Deze herdenking van het feit, dat de meerderheid der aspi- rant-ledenstaten het Handvest hadden ge ratificeerd, zal plaats hebben in een situ atie die zonder enige twijfel als een crisis kan worden aangeduid. Een crisis voor de UNO in de eerste plaats, doch voor de verhouding der politieke machten in de wereld bovendien. Want in het spel om de macht, dat ondanks het bestaan van de UNO verder ging dadelijk na het einde van de tweede wereldoorlog, is met de Ko reaanse oorlog een culminatiepunt inge treden dat reeds de grens van de diplomatie heeft overschreden en in het uiterste sta dium van een regelrechte strijd met de wapenen is gekomen. Het' Amerikaanse aandeel in deze machtsstrijd is, aanvankelijk met instem ming van de grote meerderheid der UNO- leden, op de UNO overgedragen. Doch thans doet zich de crisis in haar onverhulde ge daante voor, want er blijkt in de gelederen van de UNO-leden die het optreden der Amerikaanse legers in Korea steunden een tweespalt op te treden, nu het erom gaat de consequenties uit de Koreaanse strijd te. trekken. Die consequenties zijn in Amerikaanse zienswijze: Het permanent maken van de op de Koreaanse slagvelden tot stand ge komen militaire samenwerking tussen de UNO-landen en het uitschakelen van het Russisch veto in de Veiligheidsraad bij de vraag of die UNO-strijdmacht tegen ag- gressie dient op te treden. Amerika heeft een resolutie, gesteund door acht invloedrijke larven, in de poli tieke commissie der UNO ingediend die deze consequenties in besluiten wil om zetten. Afgezien van het feit dat de steun die vele landen aan de veldtocht in Korea verleenden van meer symbolisch dan daad werkelijk karakter was, is deze resolutie meer omvattend dan datgene wat de steun- verlencnde landen met hun medewerking in de Koreaanse veldtocht bedoelden. In de eerste plaats heeft geen der landen die troepen of materiaal levérden duidelijk te kennen gegeven dat dit als een bijdrage tot een permanent UNO-leger kon worden be schouwd. Bovendien was het optreden tegen de aggressie in Korea een besluit van de Veiligheidsraad, zodat het voorbijgaan van dit college bij een eventueel nog vol gende aggressie geenszins door een prece dent zou worden gedekt. Dit alles maakte blijkbaar vooral de Aziatische leden van de UNO ongerust, want bij monde van de geestelijke voorman dezer landen, Pandit Nehroe, premier van India, hebben zij I protest aangetekend tegen de resolutie en India heeft zelfs geweigerd deel uit te maken van de Koreaanse UNO-commissie, die de verdere gang van zaken in Korea in procedureregels zal moeten vastleggen. Pandit Nehroe heeft dezer dagen nog eens uitdrukkelijk vastgesteld dat India niet van plan is mede te werken aan een permanente UNO-strijdmacht. Hij betoogde dat de UNO een vredesinstrument behoort te zijn, zoals ook in het Handvest tot uit drukking wordt gebracht en dat een UNO- leger grote gevaren voor het voortbestaan van de UNO als ontmoetingsplaats van alle landen zou inhouden. Daarmede is in het Westelijk-georiënteerde kamp een nieuwe ADVERTENTIE Bronchitis ontstaat W vaak uit een ver- 1 onachtzaamde kou 1 en ontaardt allicht 1 in chronische bron- l chitis,diesommigen dan tot levenslange „ho esters" maakt. 1. akkers abdijsiroop is het middel dat, i als een heerlijke balsem, Uw ademhaling I verruimt, Uw aangetaste luchtwegen zuivert. Uw hoest stilt en spoedig die \ondragelijke kortademigheid wegneemt. HILVERSUM 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Bariton en piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Tenor, bariton en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensem- bel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Streekpro- gramma. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Pianoduo. 18.15 Platen. 18.30 Land- en tuin- bouw-causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Kerkkoor en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Amuse mentsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Causerie. 12.00 Kwartet. 12.30 Weer bericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Platen. 12.45 Zuid-Amerikaans orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansorkest. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Viool en piano. 15.00 voor zieken. 16.00 Assortimento. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 13.15 Voor tafeltennissers. 18.20 Sport. 18.30 Concert. 19.10 Gesprek niet de brandweerman. 19.20 Zang en piano. 19.45 Reportage of platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.25 Platen 21.45 Ronde Tafel-discus sie, over internationale vraagstukken. 22.15 Let op de bel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.30 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.15 Causerie. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liederen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.47 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. splitsing opgetreden ten aanzien van de vraag langs welke wegen de UNO naar haar verdere ontwikkeling moet worden geleid. De eerste splitsingdie trouwens nu weer door Nehroe is aangestipt betrof de kwestie-China. Ook die aangelegenheid hing nauw samen met de toekomstige rol van de UNO, want zij stelde een vraag aan de orde waarvan de beantwoording de waarde en de interpretatie van het Hand vest moest bepalen. Nehroe stelt zich op het standpunt dat er geen Aziatische crisis zou zijn geweest wanneer de UNO Peking-China zou heb ben toegelaten als lid en als grote mogend heid. Hij veronderstelt verder dat de Ko reaanse oorlog vermeden had kunnen wor den wanneer de UNO eerder tot een be handeling van de status van dit schier eiland zou zijn overgegaan en zowel de Noord- als de Zuid-Koreanen hun stand punt voor een UNO-commissie had laten uiteenzetten. Hij ziet het feit, dat Ame rika deze kwestie pas tot UNO-aangelegen- heid heeft verklaard toen de wapenen gingen spreken, als een trouvaille waar mede de UNO zich niet mag verenigen. Daarom wenst hij de consequentie zoals Amerika die aan Korea wil verbinden, niet te accepteren en acht hij een nieuwe be handeling van het gehele probleem van het Verre Oosten noodzakelijk, een probleem waarin Korea niet los van Formosa en van de Chinese eisen tot erkennng als UNO-lid mag worden gezien. Opnieuw doet zich thans dus de vraag voor of inderdaad de UNO zich door Ame rika heeft laten meeslepen in een politiek, die niet in de eerste plaats tot liquidatie van de geschillen doch tot versterking van de Amerikaanse positie tegenover de Ooste lijke landen zal leiden. Opnieuw doet zich de pijnlijke kwestie voor of het doen en laten van de UNO bepaald wordt door een meerderheid, die de belangen van de machtsgroep waartoe zij behoort voorop stelt. Het antwoord daarop is, dat de UNO in de vijf jaren van haar bestaan de onmo gelijkheid van een objectieve beoordeling door een college, dat enkel uit regerings vertegenwoordigers bestaat, heeft aange toond. De UNO heeft het diplomatieke verkeer tussen de landen vereenvoudigd, Zes Oost-Berlijnse broodfabrikanten bieden het brood tegen een prijs aan welke veel Berlijners het. brood van de Oost-Berlijnse broodfabrieken gaan betrekken. Hierdoor zijn de West-Berlijiise broodfabrikanten zwaar gedupeerd. Sommige fabrieken hebben zich al genoodzaakt gezien een derde van het personeel te ontslaan. Om reclame te maken voor het West-Berlijnse brood bakt een fabriek het woord „West" in zijn broden. Voorts voeren de broodbezorgers leuzen met zich mee als: Brood kopen in het Oosten kan u uw vrijheid kosten. Benzine 1,2 cent per liter duurder Met ingang van heden is wegens de stij ging der wereldmarktprijzen en van die der zeevrachten de'benzineprijs in ons land verhoogd met 1,2 cent per liter. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. Lukken, handelende onder de naam „Erven Jb. Lukken", wonende te Oostzaan, Zuideinde A. 285. Rechter-commissaris: mr, H. J. Ferwerda. Curatrice: mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi, advocate en pro cureur te Haarlem. J. Koren, schilder en behanger, wonende te Heemstede, Slotlaan 1. Rechter-commis saris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelinigslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: Eedze Constant, meubelmaker, wonende te Wormerveer, Houtkade 18. G. Heitlager Jr., zakkenhandelaar, zaak- drijvende te Haarlem, Bakenessergracht 42 en wonende te Haarlem, Romolenstraat 62 rood. J. Tanis, wonende te Bloemendaal, Zomer- zorgerlaan 15. doch er niet een boven-nationale autoriteit voor in de plaats gesteld. De strijd om de macht is door de totstandkoming van de UNO geconcentreerd, niet geliquideerd. De vraag of een eenvoudige meerdei-heid in een vereniging, in een nationaal par lement. in een internationaal college het recht heeft haar ideeën onder alle om standigheden aan de mindei-heid op te dringen, speelt in de UNO een rol die groter is dan het feit, dat zij nooit beantwoord is, zou mogen toestaan. Deze vraag is het, die uiteindelijk toch beantwoord zal moeten woi'den, wil de UNO haar taak kunnen voox-tzetten in het belang van alle volken, zoals zij volgens haar hand vest beoogt. Misschien zal blijken dat deze taak verhinderd wordt door de structuur der organisatie. Welnu, dan zal die struc tuur vei-anderd moeten worden. De dui zenden doden van Korea en de ellende van nogmaals duizenden achter de fronten, manen bij het eei-ste lusti-um der UNO immers tot uiterste bezinning. J. L. Minister Stikker zal heden over de vraagstukken der Europese samenwerking spreken Maar de exporteurs klagen (Van onze parlementaire redacteur) Het debat naar aanleiding van het be knopt verslag omtrent de eerste zitting van de Raadgevende Vergadex-ing van de Raad van Europa had welbeschouwd bitter wei nig om het lijf. Behalve de heer Gort zak (Comm.), die van het hele instituut en van de te Straatsburg aangenomen aan bevelingen niets wilde weten, aangezien zij volgens hem slechts dienen als voedings bodem voor een derde wereldoorlog, waren de overige sprekers het onderling vrijwel volkomen eens. Achtereenvolgens spraken de heren Van der Goes van Naters (Ar beid), Bruins Slot (A.R.), Korthals (V.V. D.), Serrarens (K.V.P.), Schmal (C.H.) en Burger(Arbeid) die de door hen te Straats burg aangenomen houding, die meer ge tuigd had van een vérgaand vei'langen om het toch maar niet tot een breuk met En geland te laten komen, dan van fiks onder nemend stuwen in federalistische ï-ichting, trachtten te verdedigen. Eigenlijk had mi nister Stikker schoon gelijk, toen hij, als aanloopje tot zijn Woensdag verder te hou den rede, opmerkte, dat die redevoeringen meer het karakter hadden van een mon deling verslag aan en het afleggen van ver antwoording tegenover de Kamer, dan van uiteenzettingen aan het adres van de minis ter gericht. Zij gingen feitelijk langs hem heen. Toch meende hij begrepen te hebben dat men nu wel eens gaarne iets omtrent zijn zienswijze zou vernemen. Ten dele had de heer Serrarens zulks reeds kenbaar ge maakt, toen hij het had over het „bedisse len door het comité van ministers achter gesloten deuren". Later onderstreepte mr. Burger dit nog eens toen hij zei dat de be windsman, na te hebben kennisgenomen van de wensen der Kamer, nu duidelijk moest zeggen of hij zijnerzijds accoord kon gaan met het door onze Straatburgse af vaardiging voorgestane minimum-program ma, zoals dat in een aantal daar aangeno men aanbevelingen was belichaamd. Mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) had zijn beschouwingen besloten met een motie, die aan een dusdanig gekoestei'de wens uiting gaf, een motie mede van de andere ge delegeerden ter Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa afkomstig. Wan neer minister Stikker zich zou uiten op een wijze als door mr. Burger bedoeld, dan zou, naar dit Kamerlid zei, daarmee komen vast te liggen welke gedragslijn hij in het Comité van Ministers zal volgen. Dit zou tenminste een nuttig resultaat zijn van deze bespreking over de Raad van Europa tussen de minister van Buitenlandse Zaken en het parlement, waarvan Nederland de primeur heeft. Dit verdiende volgens mr. Burger elders navolging. Of men elders dan ook een even mat en min of meer vaag debat zou dienen te houden als zich in onze Ridderzaal afspeelde, voegde hij er niet aan toe. Met zijn bekende radicale afwijzing van heel het werk van Straatsburg, waar men volgens hem alleen maar zorg draagt voor een voedingsbodem voor een derde wereld oorlog, bracht de heer Gortzak (Comm.) wat leven in de brouwerij. Maar datgene wat de gedachtenwisseling op een belang wekkender peil had kunnen bi-engen, bij voorbeeld critische opmerkingen van Ka merleden, die niet tot het Straatsburgse clubje behoorden en eerlijk zouden zeggen wat zij op het daar gedane of bereikte hadden aan te mei-ken, ontbrak. Alleen de heer Nederhorst (Arbeid) maakte kenbaar het geheel nog maar een vrij matig resultaat te vinden. Ook mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) erkende, dat de resultaten nog bescheiden waren, maar bij hem stond op de voorgrond te doen uitkomen, dat het verstandig was ge weest daarmee genoegen te nemen. Men moet oog hebben voor de ai-gwaan van de Engelsen, die van een federalisme met een boven-nationaal gezagsorgaan niets willen weten. Het was goed geweest het niet met hen en met de Scandinaviërs op een bi'euk te laten aankomen. Met de boven-nationale organen die op een bepaald beperkt gebied zeggenschap zouden krijgen, met een func tionele taak dus, was er waarlijk geen ver raad gepleegd tegenover de fedei'alistische gedachte. Volgens de heer Bruins Slot is men in de Raadgevende Vergadering juri disch vooruitgelopen op een werkelijkheid, die nog moet aanbi-eken. Kalmpjes aan, luidde zijn recept. Bleken de heren Kort hals (V.V.D.), die vond, dat men meer Europees dan nationaal moest gaan den ken, en mr. Bui'ger (Arbeid) voor standers van een Eui-opees leger, mr. Schmal (C.H.) was van oordeel.: daf^e ^daarover, te Straatsburg aangenomen, reso lutie niet op haar plaats was geweest. Hedenmiddag komt minister Stikker aan het woord. ADVERTENTIE Liast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten "helpen U er overheeo. Ernstig auto-ongeluk bij Hardegarijp Drie doden twee zwaar gewonden Een ernstig auto-ongeluk bij Hardegarijp in Friesland heeft Dinsdagavond de 57- jarige veehouder P. F. te Sexbierum, zijn 19-jarige zoon H. en de 73-jarige paarden- taxaleur G. Bakker uit Franeker, het leven gekost. Drie andere personen werden zwaar gewond en zijn in een ziekenhuis in Leeuwarden opgenomen. Deze vijf personen reden ia een perso nenauto op de rijksweg Leeuwarden-Gro- ningen. Plotseling begon de auto, tenge volge van een defect, te slingeren. De be stuurder raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen een boom aan de lin kerkant van de weg. De drie genoemden werden zodanig gewond dat zij spoedig aan de gevolgen overleden. De toestand vaxx de twee anderen is vrij ernstig. Slachtoffer van kolendampvergiftiging In een woning aan de Bergstraat te Rot terdam heeft zich een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan. Men trof daar de 64-jarige bewoner B. van der N. aan, die bleek te zijn overleden. Zijn 61- jarige vrouw was bewusteloos. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig? Onze correspondent in de bloembollen streek schrijft ons: Het ziet er naar uit, dat de bloembollen export dit jaar de honderd millioen gul den zal overschrijden. Prof. dr. E. van Slogteren, de directeur van het laborato rium voor bloembollenonderzoek te Lisse, die indertijd de strijdkreet „Naar de 100 millioen" had aangeheven, gaf als zijn mening te kennen, dat men dit bedrag ze ker, niet als een. maximum moet beschou wen. Ten eerste hebben recente monetaire maatregelen een grote rol gespeeld, al is ook het. uitgevoerde kwantum aanzienlijk gestegen, en daarnevens zijn er nog vele mogelijkheden. Zo op !t oog ziet het er dus voor de ex porteurs uitex-mate gunstig uit, maar wie momenteel in het bloembollenvak zijn oor te luisteren legt, hoort daar klachten van exporteurs. Tevoren kwamen de klachten van de kwekers. Maar de -schoen zit dit maal aan de. andere voet. De kwekers hebben slechte jaren gehad. Zo voor als na dé oorlóg. Grote hoeveelheden bloem bollen verdwenen inhet. Surplusfonds, met hoge heffingen als gevolg. En de prij zen-waren dientengevolge maar laag. Dit jaar is het anders. De oogst is goed, vooral wat kwaliteit betreft, maar niet, overvloedig. Dat viel vooruit nog niet; te bezien, en de 'meeste exporteurs verkopen eerst "in; 't, buitenland en kopen daarna" in. Ze moeten" dus- hun prijzen ramen. Toen in het begin van het seizoen de bollen tegen stijve prijzen van de hand gingen, hebben vele exporteurs rustig afgewacht en gedacht: het zakt wel. Maar het verloop van de veilingen toonde dat de bollen prijshoudend bleven, van een teruggang viel niets te bespeuren. Moxnenteel zijn degladiolen-veilingen begonnen. We hébben geen goed gladiolen- jaar gehad. Deze halftropische bloém heeft vóór alles zon nodig, en die hebben we van 't jaar uiterst spaarzaam gehad. De overvloedige regenval heeft aan het gewas ook geen goed gedaan. Hoewel ziekten binnen de normale grenzen ble ven, zijn de bollen niet groot, ziet het er met de „kralen", de jonge bolletjes, droe vig uit en is het rooien uitei'st moeilijk. Voora op de klei in West-Friesland staat men voor schier onoverkomelijke moeilijk heden. Daar moest onlangs een kweker met man en macht uit de klei getrokken worden; op „eigen kracht" kon hij zijn akker niet meer verlaten! Het steeds weer tei'ugkerend refrein is dus: hoge prijzen. Dat zijn de exporteurs eigenlijk niet meer gewend. De stemming is dan ook verre van fleurig in het export kamp. En alsof dit alles nog niet genoeg was, kwam als een donderslag bij heldere he mel het bex-icht: Duitsland sluit zijn gren zen voor bloembollen. Zo helemaal on verwacht kwam dit, gezien de Duitse be talingsbalans, nu niet, maar toch moesten de expoi'teurs binnen een week hun bol len over de gi-ens sturen. En de zogenaam de „particuliere pakkers" de kleinhande laren, moesten nog met afleveren begin nen. Koortsachtig is er veleden week in de bloembollenstreek gewerkt om nog zo veel mogelijk bollexi vóór de fatale datum, Zaterdag 14 October, weg te krijgen. Weliswaar wordt gesproken over de mogelijkheid dat opnieuw uitvoervergun ningen kunnen worden aangevraagd, het- ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN '9 morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 geen wijst op een hernieuwde contingen- tering, maar wanneer dit niet heel snel geschiedt, is het voor de bollen te laat! In Canada en de Verenigde Staten heb ben de exporteurs goede prijzen kunnen maken, omdat daar (teneinde de door de Amex-ikanen zo gevreesde dumping te voorkomen) de prijzen van vóór de deva luatie zijn gehandhaafd. Maar het spreekt welhaast vanzelf dat de regering maat regelen genomen heeft om de exporteurs op- deze landen niet bovén de anderen te bevoordelen en ze schepte de room van de melk. De gelden die door deze „afro ming" binnenkomen, zullen voor algemene vakdoelëinden worden besteed en daartoe is onlangs het „Financieringsfonds" van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten in het leven geroepen. De exporteurs klagen echter dat ze nu niet allee» de room kwijt zijn, maar dat dooxv alle hierboven geschetste omstandig heden hun slechts de ondermelk gelaten wordt. Maar de kwekers, die zo lang op deze magere substantie in leven hebben moeten blijven, hebben voor 't eerst geen x-eden tot klagen! Al zal, aan dé hand van de exportcijfers, 1950 als een goed exportjaar te boek staan, er valt toch geen peil op te trek ken.. De slechte weersomstandigheden heb ben remmend gewerkt op de oogst. De Kans blijft altijd bestaan dat, zelfs al neemt dë export volgend jaar nog toe, er dan weer een surplus aan bloembollen is. In vakkringen gelooft men dan ook niet dat de regering zal ovex-gaan tot opheffing van het Bloembollen-Surplusfonds, maar dat ze de mogelijkheid van een „bodem in de mai'kt" in de hand wil houden. Daar het met de liberalisatie niet .bijster vlot schijnt te vei'lopen, acht men evenmin de mogelijkheid uitgesloten .dat eenland als Zweden een der voor naamste afnemers, waar dit jaar „alles vrij" was weer tot contingentering zal overgaan, en of Engeland volgend jaar de invoer vrij zal geven, zoals reeds verluid de, blijft een vraagteken. Professor Van Slogteren heeft op een bijeenkomst van het Centi'aal Bloembol lencomité de exporteux"s er op gewezen dat zij vooral aan het transport van hun bollen de grootst mogelijke zorg moeten besteden, teneinde te bereiken dat het Nederlandse px'oduct qua kwaliteit onbe twist vooraan blijft. Hij heeft toegezegd, wanneer het nieuwe laboratorium gereed is, de bollen die door het C.B.C. als ge schenkzendingen worden geëxporteerd, op de volgens hem juiste wijze te behande len en te doexx vervoeren, teneinde zo de exporteurs „een lesje te geven". Ook de proeven betreffende verzending naar het Zuidelijk halfrond worden ener giek voortgezet. Ondanks de moeilijkheden in 1950 streeft de bloembollenexport naar een nieuw re cord. Volgens prof. Van Slogteren kan men mettertijd de 200 millioen wel halen. Maar de exporteurs hopen er dan meer aan te verdienen dan dit jaar het geval is geweest. Israëlische kabinetscrisis duurt voort Het zakenkabinet van de Israëlische mi nister-president David Ben Goerion heeft niet het vertrouwen van het parlement ge kregen. De motie van vertrouwen werd met 57 tegen 43 stemmexx verworpen. Dit houdt in, dat president Chaim Weizman waarschijnlijk een andere politieke leider een opdracht tot kabinetsvorming moet geven. Er is echter weinig hoop op een andere mogelijkheid, omdat de gematigde arbeiderspai-tij van Ben Goerion een derde der parlementszetels heeft. (^JVerèldi Rare wereld. Alfred Phil jonge metaaibewei.glj, vader van noeg heeft van ïy„ Australië wil emi^Ü1^ zijn vakbond gesS,™ Hil «ii iftt aangekondigd dat 1 vechten om de teS het fel feil maatregel o»-5 lr'1 krijgen. (United S" Koning. Dimitri Taiko„ k0l - Jil Zweedse zigeuners k u "t 1 f Serafimer K M— 38. Toen Panda en zijn advocaat zo on verwacht uit de rechtszaal verdwenen wa ren, bleef de Koning een poosje suffig voor zich uit zitten kijken, want hij begreep het niet allemaal. „Was die advocaat nu eigen lijk een bedrieger?" vroeg hij tenslotte. „Gelooft u dat nu. Meester Martinus?" „Ik geloof het niet, Majesteit," zei Meester Martinus onverstoorbaar; „nee, ik geloof het niet ik weet het zeker!" En daar had de vlijtige schrijver gelijk aan, want die advocaat was immers niemand anders dan Joris Goedbloed, die er met zijn slim praatje in geslaagd was, om Panda uit de rechtszaal te bevrijden! Terwijl de Koning nog steeds zat na te denken over wat hem te doen stond, ijlde ons tweetal de paleis poort al uit en de vrijheid tegemoet! Maar Panda was helemaal niet blij. „Dat was Weer allemaal leugen en bedrog!" mopperde hij. „Je denkt nu zeker, dat ik je dankbaar ben!" „Dat denk ik niet dat weet ik ze ker!" riep ook Joris blij uit. „Doe geen moeite me je dankbaarkeid te betuigen manneke! Het wéten w mij genoeg! Overi gens was het slechts een kleinigheid. Veni, vidi, fuci, zeg ik de Ouden na. Tegen der gelijke moeilijkheden zie ik in het geheel niet opMaar juist nu werd Joris in de rede gevallen door een woedend gehuil in de verte, en toen zij zich omwendden zagen zij daar Graaf Isen Grim aan ko men rennen. Die was woedend en zwaaide wild met een zwaard. „Veeleer," zei Joris, stokkend, „veeleer zie ik op tegen moei lijkheden als die, welke ons thans te wach ten staan!" ziekenhui Y,.'' overleden. In 1906 £1 Sv<¥P m Zweden aangekomt L"?' noch schrijven maar ztjn onuitputtelijk. k„™. btr«! P nerverhalen en -Li™" daarvan zijn in fcj Carl Herman TillhaJi -A opgetekend. Hij Si™ «3 i» oud. Hij zal fa de C;*- worden begraven. VenL? 4 W honderden zigeuners JPS? het land op zullen zijn. (United 3 Nog sneller. De snelheid vS'lj.,, gens de nieuwste theorie if seconde groter dan tot nu genomen. Dit nieuwe cijfer per seconde, werd door dr L a a°?.al PhysiK>l trö Londen definitief vastgesteï! dekking, die van groot belanz v rekeningen ,n onderzoekiS radio! •«—JE - Die chef. Een kantoorbediende t, ham klaagde er bij zij„ ch™« <1 hij de deur van de kluis van'I met kon openen. „Nonsens" ging met de kantoorbediei?? binnen, sloeg de deur mem. dicht en zou het even voonj£ later werd het tweetal bevna was toen heel wat minder gS, (United Efficiënt. Een vuilnisauto van de reinigingsdienst in Whitley Ba? land) zal worden uitgerust me» J bxlofoon om te onderzoeken of h 1 gelijk is door middel van een installatie onefficiënte ritten ik volle wagens te voorkomen. D® 5 wagens, zo hoopt de dienst, kJ per radio naar andere plaatsen, gedirigeerd. Ontsnapt. Een bejaarde dame te F* (Duitsland) baarde groot opziaj op het station aldaar „een spo:ci naar Rusland" vroeg. Later kend gemaakt, dat zij was ontsj een krankzinnigengesticht. Ervaring. Paus Pius XII, die pas hem van een keelaandoening, heelt voz Italiaanse oor-, neus- en keeljpü ten gesproken over het euvel vas' ten en vex'koudheid. Zélf pad vinden. Het Britse verbond heeft vastgesteld, da; p ders alleen nog maar in noodsei een „lift" mogen vragen langs en dat een padvinder er naar streven zichzelf te redden, aldi de „Times". Apart. De gemeenteraad van Johag heeft zijn goedkeuring geheel' beginsel van „apartheid" in dss parken. De raad besloot de pi verordeningen zodanig te vi'd* personen berecht kunnen \vo:ii ontspanningstei'reinen betredei i uitsluitend bestemd zijn voor peg van „een andere rassengrwp" 500.000 inwoners tellende stad heel! geveer evenveel blanken als niet-i ken. Wijzigingen. Volgens de „Daily !Q neemt men aan, dat de Engelse rc: president Clement Attlee eea. kabinetswijzigingen overweegt, D- vang van deze wijzigingen is cc totdat meer bekend is over de ja heidstoestand van de minister ra nanciën, Sir Stafford Cripps, alfa blad. In galop. Rafaele Ferrigno, een 2f-j kellner, deed kort na middemb een plein in het centrum van S heel vreemd. Hij kleedde zich ui, klom een der grote stenen leeuwe: de beurs en probeerde toen de Ie in galop te brengen. De politie, ti een stokje voor stak, vond in zijn ken een half dozijn totalisaior-bSji waaruit bleek dat hij een flink ba had verloren. De politie vond tctti leiding zijn geestvermogens te i onderzoeken. Krant. Onder de vissers op het Ds eiland Bornholm is een grote vraagt staan naar exemplaren van het e munistische dagblad „Land og Fa nadat een Deens vissersvaartuig a Oostzee werd aangehouden door schip van de Poolse marine. Ih boord gekomen Poolse officieren) den opeens heel vriendelijk toen r; exemplaar van „Land og Folk" ha ontdekt. Zij zeiden „gute kamera* en waren onmiddellijk weer vertroB De vissers betalen nu een hoge? voor exemplaren die in goede staat a keren. Binnen. De heer Kilsgaard in Kopend was nog laat aan het werk in zijn- toor toen plotseling de schoener in door zijn raam binnenkwam. Het L was 'van zijn anker geslagen en tt de wal gebotst. De boegspriet had der ruiten van Kilsgaards kantoor 'brijzeld. Vanmorgen lag een suis de boegspriet als aandenken - zijn bureau. Kordaat. Mevrouw Sigrid Groen uitwp hagen ontdekte gisteravond dat af breker bezig was de brahdkast in w winkel te forceren. De inbreker? dreigde haar met een revolver en „Sta of ik schiet". „Pak je weg oI- geef je een pak rammel", zei mevr Groen. Zij greep een stalen lmiaa sloeg er meteen duchtig op los. - breker nam kreunend de vrouw Groen- ging weer naar o Vijf jaren UNO De Haarlemse verenigingenw' fistische inslag, samenwerkend J? j., lemse Vredesraad, zullen op -4 0 feit herdenken dat vjjs t"Wq vi datum het Handvest van de kracht werd, waardoor ae C.a- Verenigde Volken haar taak K De herdenking zal plaats h Waalse Kerk, waar de heerJ. journalist, zal spi-eken over ne „De UNO en de vrede" Zang completeren dit herdenkivP - (oe. De bijeenkomst is voor leda** gankelijk,

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2