F mmm HUIS Beverwijk en Omstreken^) 1 Minister Stikker federalist-op-termijn HET De kleine wereld 19 October 1950 'or-ANP) Het conser- "-MP®' huisUd William Shepherd S minister van Buitenlandse Woensdag gevraagd Turkije Cicero" stal documenten uit de tandkast van Brits ambassadeur .ese kamerdienaar strooide I, |(natchbull-Huguessen zand in de ogen es-" "jniit BW™' êsteld naar het ver- #rzoeLnn*e-affaire te Ankara "S'ambassadeur aldaar in «eÏoorlog, Sir Hugh Knatch- a*«T (thans gepensionneerd), Is geweest. Tevens vroeg hij PS. tal rijn genomen om een toekomst te voorkomen. 8 win deelde daarop enige bij- over deze „meest opzienba- "^nnage-geschiedenis van de ■"StaMT vm1Sir Knatchbull- Albanees, wist zich het freitroowen van de Britse am- iifoeiwerven. De Albanees, die "Ls onder de naam „Cicero" ïfziin ware naam hebben z(j Ïh Wist foto-copieën te ma- "tr t geheime documenten die 'ae brandkast van de Britse ambas- wonden, welke hij vervolgens aan ambassade te Ankara verkocht. onirinS hij hiervoor een bedrag tfkS lrling. Zo kregen de riheime gegevens over de „ope- %it het plan voor een ge- invasie in NoordWest Europa J Berin deelde nog mede dat de jTsoion zijn oogmerken niet had f«wezenlijken, indien de toen- iur te Ankara zich had de oorlog zou winnen, doch die zeer warm liep voor zijn aardse welzijn zijn 300.000 pond sterling naar banken in Zuid-Amerika doen overbrengen. Hij reisde zijn geld achterna en bevindt zich nu, als schatrijk en waarschijnlijk alom geacht burger in ruste, eveneens aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Geruchten willen, dat „Cicero" zich in Uruguay zou hebben ge vestigd. ADVERTENTIE r, aaD de door de regering gegeven Sen over het bewaren van ge- ■j,,,inenten. „Er zijn thans", aldus nieuwe instructies uitgevaardigd p='berokkenen. Ook andere maat- nzijn getroffen, om herhaling te "Ser Lagerhuislid stelde nog de Jook thans bijzonderheden van isheiine militaire aangelegenheden 3 verstrekt aan Britse diplomatieke proordigers in landen als Turkije, boordde niet. Zonderling vertrouwen ivoegt hier nog aan toe: "apen was Duits ambassadeur te [tijdens de „operatie Cicero". Via waren de Duitsers reeds zeer spee ds hoogte van het te Cairo en Tehe- ;:velt, Stalin en Churchill be es. De rapporten van „Cicero" wei door Hitier zelf gelezen. „Cicero" goede stem, waarmede hij Sir iÜ-Huguessen, die een groot tiihebber was, aria's voorzong. Mede ar wist hij diens vertrouwen te =ïere dag wist de Albanese kamer- r zich meester te maken van een van de brandkast, die de ambassa- had laten zitten. Hij liet eleen wasafdruk van maken en kon aldus verkregen sleutel, naar rallen toegang tot de brandkast ver ia, teerste waarschuwing, dat er iets mis ontving Sir Knatchbull-Huguessen •ie toenmalige Turkse minister van êündse Zaken, die anti-Nazi was. irarschuwde hem, dat Von Papen in Éken met de leider der Turkse bui- sa politiek blijk gaf abnormaal goed tbcogte te zijn van de geallieerde po li overleg met Londen bracht Scot- ïsmdaarop een ingewikkelde alarm- She aan, om de brandkast van de sdeur te beschermen. „Cicero" wist öter buiten werking te stellen en hij [«If buiten schot, daar hij het volste wwen van Sir Hugh bleef genieten, (ie Duitse ambassade was evenwel ati-nazi gezinde Duitse, een zekere Kapp, werkzaam. Deze kwam er op ftfde dag achter dat de man, wien •ie Duitse ambassade te Ankara zulke bedragen werden uitbetaald, de Al- se kamerdienaar van de Britse am- Jfear was. Nelly Kapp waarschuwde Xratcbbull-Huguessen. Deze, buiten van woede, wilde eigenhandig zijn dienaar arresteren. „Cicero" wist Een door Sir Hugh op Wgwuurd revolverschot miste. Ks lang tevoren had de Albanees volkomen koud liet, welke partij KUNSTHANDEL LEFFELAAR 2 TENTOONSTELLINGEN AMBACHTSKUNST wandtapijten en weefwerk handweverij DE KNIPSCHEER kunstnijverheid - potterij handgedrukte stoffen GROTE MARKT 14 DE KUNST VAN HET EDELSMEDEN sieraden en ontwerpteke ningen MARTiNSHOF Eefde WAGENWEG 102 In lvet ziekenhuis. De actrice Ida Was serman heeft in een ziekenhuis te 's Graven- hage haar blindedarm laten wegnemen. De operatie is goed verlopen. De directie van de Haagse Comedie heeft moeten besluiten de voorstellingen van het blijspel „De fluwelen handschoen", waarin deze toneelspeelster de hoofdrol vervulde, voorlopig stop te zetten. Direct na het herstel van Ida Wasserman zal dit stuk weer op het répertoire worden genomen. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen jeugdige perso nen, die zich in IJmuiden en Beverwijk aan een groot aantal diefstallen hadden schul dig gemaakt. De een-en-twintig-jarige los werkman J. de R, uit Velsen werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den en de twee-en-twintig-jarige M. J. de P. lot een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutfen. Beiden was diefstal ten laste gelegd. De zeven-en-twintig jarige fabrieksarbeider J. H. d. R., verdacht van heling werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De twee-en-veertig-jarige kok J. H. A. werd wegens oplichting van een bewoonster uit Bentveld veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van voor' arrest. Agenda voor Abelenstraat, 14.30 uur: Vei'gadering van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Patronaatsgebouw, 20 uur: „De Spook trein" door „De Plankeniers". Thalia, 20 uur: Herman Rinket's Varité. VRIJDAG 20 OCTOBER Raadhuis, 10.30 tot 11.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Captain Joy, Schipper naast God". Rex, 20 uur: „Kleine mensen langs de grote weg''. „Men moet langzaam en voorzichtig op de ingeslagen weg voortgaan" (Van onze parlementaire redacteur) ADVERTENTIE W Pantoffels 9.75 '«lid Wanten 17.50 sortering WINDBREAKERS Est Lamshuid gevoerd Miwisstraat - Telefoon 134J9 Haarlem Ma voor Haarlem donderdag 19 october ^Miv!rif>gel)ouw: Haarlems Christelijk Tw1,UUr- Huis Van Looy: Kunst ■5J 'toonstelling (tot 29 Oct.) iièno?-t: "Snelheidsduivels", 18 j., öc w» nUr' City: „Whisky als wa- fttE-ff",2'13' 4'30' 7 9.15 uur. '««ff s,l,rl" 14 T, 2.30, 7 en 9.15 -'•> on o 00r wie de klok luidt", 5', i§l'Ur_- Rembrandt: „De rode scajiên'- 4;,15. 7 en 9.15 uur. Palace: fflSR' 18 j" 2- 4.15, 7 en 9.15 u. *wsag 20 october waag- en avondvoorstellingen. Toneelstichfing K.D.O. met „Werp geen steen" Het door Maarten van Vucht geschreven toneelspel „Werp geen steen" is geen on aardig stuk, weliswaar met kennis van zaken geschreven, maar absoluut niet oor spronkelijk. Het moet namelijk niet zoveel gelijkenis vertonen met het veel besproken 1 Amerikaanse werk „Van ander ras", dat men aan een copie zou denken. Weliswaar is het zwaartepunt in het Nederlandse spel verlegd van de rassenhaat naar het stands verschil, naar de minachting van baron Charles van Weerdenburg voor de „naam loze" Gerard Manders, eens z'n tuinmans jongen thans officier-vlieger, maar „alle" requisieten" uit „Van ander ras" zijn aan wezig: de twee dochters, waarvan de jong ste van Gerard houdt, het vermiste erfstuk, de aanklacht bij de politie door de oudste freule, de aard van het conflict enzovoorts. Met verbazing heb ik van deze voym van toneelschrijven kennis genomen. Het ver gelijken van deze copie met het fraaie ori gineel, zoals in het voorwoord van het pro gramma van deze voorstelling geschiedde, valt altijd ten nadele van de eerste uit. Dat daarenboven dit voorwoord spreekt van rassenproblemen in Zuid-Amerika in plaats van Noord-Amerika laat ik maar voor re kening van de samenstellers. Uiteindelijk is het te waarderen dat de toneelstichting „K.D.O." zich de moeite ge geven heeft een uiterst beschaafde uitvoe ring te geven van een werk, dat binnen zijn bereik lag. De zorg van regisseur Hun- sche om een sluitend geheel te krijgen was op verschillende punten aanwijsbaar en het pleit voor de serieuze wijze waarop de werkende kring zijn taak heeft opgevat, dat er vrijwel geen leemten in deze voor stelling waren aan te wijzen. De man, die de tradities van zijn adellijk geslacht en zijn titels verafgoodt, baron Charles, vond in J. Tervoort een gedeci deerd verdediger die met animo deze eigenlijk ietwat onmogelijk geworden fi guur uitbeeldde. Jean Zwart en Tiny Bruins waren de freules Louise en Thea, de laatste tevens de uitverkorene van de gesmade Gerard. Met genoegen heb ik het spel van beide dames gade geslagen: Louise wei-d uitnemend in stijl en met karakter gespeeld (een extra pluim voor- de wellui dende intonatie), Thea charmant en vlot, een waardige derde en zeker niet de min ste. Volkomen bij dit trio sloot H. Schram aan als jhr. Ben, de verloofde van Louise, een tot in de puntjes verzorgde rol. A. M&té was in de huid van Gerard Manders gekropen en gaf een aannemelijke vertol king van deze veelbesproken jongeman te zien. Mevrouw Tervoort had van de fi guur van Gerard's moeder een juiste op vatting. Jonker Arends daarentegen viel geheel uit de toon. K.D.O. speelde Woensdagavond voor een geheel gevulde zaal in het K.S.A.-gebouw. Het was verreweg de beste uitvoering die ik van dit gezelschap ooit heb gezien. A. J. VAN DER WEIJDEN Onderwijsproblemen Het hoofd der Noorderschool de heer G. L. M. de Mol die het onder wijscongres van de Partij van de Arbeid, dat dit voorjaar is gehouden, bezocht, heeft Dinsdagavond in het gebouwtje aan de Deken Waare straat voor de afdeling Beverwijk van de P.v.d.A. een overzicht gegeven van het be sprokene. Spreker zette allereerst uiteen dat het probleem van de onderwijsvernieuwing zich vooral bezig houdt met het vraagstuk wat heeft het kind in zijn latere leven aan het geleerde. Na nog te hebben gewezen op de nadelen van het klassikale onder wijs, dat op de gemiddelde leerling is af gestemd, deelde spreker mede dat veel aandacht besteed zal moeten worden aan het bijbrengen van gemeenschapszin bij de jeugd. Ook organisatorisch zijn wel enige veranderingen noodzakelijk en door het in het leven roepen van een centrale onder wijsraad met een besturende functie, zou den belangrijke verbeteringen tot stand kunnen komen. Tot besluit van zijn inleiding deelde spreker nog mede, dat tengevolge van de verlengde leerplicht gedacht wordt aan een school die tussen de lagere school en de ulo-school staat om zodoende de voor bereiding tot andere onderwijsinstellingen te vergemakkelijken. Nieuwe CAO voor gemeentepersoneel De rechtspositie van het gemeenteperso neel is thans in hoofdzaak geregeld, voor zoveel betreft het personeel in ambtelijke dienst en het personeel, dat in dienst is ge nomen op burgerrechtelijke arbeidsover eenkomst. Het Centraal Orgaan, ingesteld bij de 1 door een aantal gemeenten waartoe ook Beverwijk behoort aangegane gemeen schappelijke regeling inzake de behande ling van gemeentelijke personeelsaangele genheden, heeft inmiddels modellen ont worpen voor een nieuw ambtenarenregle ment en voor een nieuw arbeidsovereen- komstenbesluit. Vertegenwoordigers van de landelijke personeelsorganisaties en van de gemeentebesturen waren bij de voorbe reiding daarvan betrokken. Na terzake overleg te hebben gepleegd met de plaatselijke commissie voor georga niseerd overleg zijn B. en W. van mening, dat de bedoelde ontwerpen voor het perso neel der gemeente van toepassing moeten worden verklaard, zulks met intrekking van de bestaande verordeningen. De uni ficatie van de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel zal er door bevor derd worden. Grote wijzigingen echter zul len zich hierbij niet voordoen. De redactie van de nieuwe verordeningen komt, wat de belangrijkste zaken betreft, overeen met de thans geldende reglementen. Waar deze reglementen op enkele punten een voor het personeel gunstiger regeling bevatten dan de ontwerpen van het Centraal Orgaan, stellen B. en W. voor, deze betere rege lingen te handhaven. Weenink-schakers achter de borden Dc Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft Dinsdagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat de wedstrijden voor de wintercompetitie weer voortgezet. De uitslagen luidden: Afdeling 1: K. SlingsA. Tervoort 10; H. 't Hoff—N. Molenaar Afdeling 2: H. NijmanJ. v. d. Does af gebroken: J. H. OtterloA. Alders 10; M. PloegerC. v. Zijl !-tU; H. NijmanC. v. Zijl 0—1. Afdeling 3: J. G. JimminkJ. Versevelt —0; J. v. MarionA. de Roode 01; G. H. de Koter—J. Meijer Sr. 01. Afdeling 4: J. Bakker—J. A. Limburg 10; J. H. MeijerR. Meijer 01; J. G. Dui- zenbergM. v. Leeuwen 01; M. v. Leeu wen—J. G. Duizenberg %—Vi. „BRANDING" Ten bate van de R.K. vereniging voor Blindenzorg „St. Odilia" zal de toneelver eniging St. Willebrordus uit Krommenie op Donderdag 26 October in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk een stuk uit het vissersleven opvoeren, getiteld: „Bran ding". Castricam De N.K.V.B. opende haar seizoen Onder grote belangstelling opende de Castricumse afdeling van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging haar win- terprogramma met een toneelavond in de zaal van de heer P. Roozendaal te Castri- cum. Leden van het Amsterdamse Toneel gezelschap voerden het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" op. De auteurs Kees Spiering en R. Feenstra beelden in dit stuk uit, hoe hard het leven van de middenstander kan zijn. Voor de aanvang van de uitvoering hield pater Hilbrand een referaat over het re traite werk. Tijdens de pauze spoorde de voorzitster, mevrouw Brakenhof, aan zich op te geven als Maria-congreganist, waaraan velen ge volg gaven. Hierna overhandigde zij een cadeau aan mevrouw L. Verhoeff-Dufourny ter gelegenheid van haar 25-jarig huwe lijksfeest. Na het laatste bedrijf complimenteerde de presidente de spelers met hun spel. VEILINGBERICHT De Castricumse veiling betaalde Woensdag de volgende prijzen aan de tuinders: sla 2, bloemkool 10—24, sperciebonen 2644, peen II en III 67',2, andijvie 511, prei 10, rente gevers 32, bospeen 99U-, spruiten A 3352, spruiten B 1325. Eind goed, al goed. Dit kan men tenslotte in zoverre zeggen met beti'ekking tot het Kamerdebat over de Raad van Europa, dat minister Stikker door een glashelder be toog het overigens zo uitermate mal en vaag gebleven debat op een veel beter peil wist te brengen. Daarmee zij intussen nog geenszins gezegd, dat zij, die met hart en ziel de zo spoedig mogelijke vorming van een verenigd, werkelijk federaal Europa voorstaan, reden tot juichen hadden over de inhoud van het betoog van de minister van Buitenlandse Zaken. Zeker, hij noemde zich federalist, verklaarde een federatief (West) Europa met een uitvoerend orgaan zonder vetorecht en met een brug naar de Atlantische gemeenschap voor te staan, hetgeen hij ook in het Comité van Minis ters van de Raad van Europa heeft ver kondigd. Hij zeide ook nog, dat hij accoord ging met cie ter tafel liggende motie, die een aantal Straatsburgse resoluties bijvalt, want aldus de minister men heeft in de Kamer duidelijk doen uitkomen, dat een en ander tot strekking heeft een richt lijn te zijn voor het te voeren beleid, zowel het Nederlandse regeringsbeleid als het beleid van de minister van Buitenlandse Zaken in het Comité van Ministers. In dit licht bezien bleek er overeenstem ming tussen regering en Kamer te bestaan' en was er geen tegenstelling tussen de be windsman en de Nederlandse gedelegeex-- den ter Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Dat zei althans minister Stikker in de aanhef van zijn betoog. Daarop volgde echter een uiteenzetting, die voor de goede verstaander onbetwistbaar duidelijk maakte, dat de bewindsman al leen tot die stelling kon komen door op zijn wijze het accoord gaan met de aan de orde zijnde motie uit te leggen. Duidelijk werd tevens, dat en waarom hij het een wijs beleid achtte ten dele inderdaad om dezelfde redenen als de afgevaardigden naar Straatsburg hadden aangegeven (ver mijding van een breuk met de Britten en Scandinaviërs) langzaam en voorzichtig op de ingeslagen weg voort te gaan. Wel beschouwd viel in hem een federalist-op- termijn te ontdekken, gelijk hij tenslotte ook alleeix voorstander van het vetorecht op-termijn bleek te zijn. Ietwat uitdagend vroeg hij zijxx gehooi", of dat zelf wel bereid was de consequenties van afstand van nationale souvereiniteit en van vetorecht te aanvaarden. Met voorbeelden maakte hij duidelijk, dat er reden bestond dit ernstig te betwijfelen. Zijn wij bereid de beslissing over afschaffing van de Nederlandss Ma rine aan een internationale autoi'iteit over te laten, zonder dat we daartegen het veto recht zouden kunnen hanteren? De minis ter. die eerst al had vei'klaard, dat de regering in deze zelf baas wenst te zijn en zich niet internationaal iets wil laten op leggen, sprak de overtuiging uit, dat de grote meerdei'heid in ons parlement hier inderdaad net zo over zou denken. De minister is hierna nog aaix het af dingen gegaan op enige belangrijke Straatsburgse resoluties. Zo voelde hij niet "v.eel voor de aanbeveling ten opzichte van eexi Exxropees leger, uit vrees dat dan juist de kleinere mogendheden minder zeggen schap zouden krijgen op het gebied van de gemeenschappelijke defensie. De nox-male controle op verlenging van de diensttijd, op uitgaven voor materiaal aanschaffing e.d. moet geschieden door de nationale paxdementen. Langs de weg van interpretatieve reso luties het Statuut van Europa eigenlijk verandex-en, zinde de minister ook al niet. Voorts was het heel goed merkbaar-, dat hij de tijd nog geenszins gekomen acht om tot een flinke hex-ziening van het Statuut over te gaan. Bij de replieken zei hij nog eens, naar aanleiding van een opmerking van mr. Roolvink (K.V.P.), dat men het er over eens was, dat volledige federatie thans niet bereikbaar is. Daarom moest men voor zichtig zijn lxet vetox'echt op bepaalde on derdelen uit handen te geven. Om lang zamerhand nu ook weer niet al te ver te gaan in het afknabbelen van verschillende resoluties, verklaarde minister Stikker (die natuurlijk niet had nagelalen te onderstre pen, hoezeer meer eenheid wegens de drei ging van het Russisch imperialisme ge wenst was) ten volle bereid te zijn, inhoud aan de Raad van Europa te helpen geven en in deze geest zijn werk in het Comité van Ministers voort te zetten. De parlemen taire kinderhanden waren dit keer gauw gevuld. Eenstemmig ging de motie er door, alleen met aantekening van het commu nistisch tegen. bronnen gaan opdrogen, met als gevolg een te geringe opbrengst aan middelen. In de ontworpen wijzigingen van de In komsten- en Loonbelasting kon hem de regeiing tot verlaging van cie schoolgelden, wat de middelbare scholen betreft en de collegegelden aan de universiteiten, niet zo bekoren. Hiervan profiteren de minst draagkrachtige gezinnen toch niet. Beter ware het geweest om .verlichting te zoeken door verhoging van de kinderaftrek. Ten aanzien van de Omzetbelasting be val de heer Van den Heuvel aan een tarief van 5 te heffen bij de fabrikant. Hij vroeg voorts of er nu wel aanleiding be stond tussen het gewone tarief en het weeldetarief nog een semi-weeldetarief in te voegen. Dr. Lucas (K.V.P.) ging er van uit, dat we thans niet mogen bezuinigen op de investeringen. Daarom achtte hij, in het verband met de Benelux, de voorgestelde verschuiving van belastingdruk van de dn-ecte naar de indirecte belastingen aan vaardbaar. Het denkbeeld van de heer Van den Heuvel ten opzichte van de omzet belasting viel hij bij. Ook de heer Hof- stra (Arbeid) deed dit, maar hij wilde toch ook wel erkennen, dat minister Lief- tixxck de omzetbelasting nu in werkelijk heid wist te maken tot de „belasting van het minste leed." Volgens de heer Hofstra bestond er eigenlijk x-eden om voor de hogere inkomens de inkomstenbelasting te verhogen in stee van te verlagen, want de mensen met de hogere inkomens zijn juist de grote verteerders. Met de verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen ging hij accoord, omdat in dit geval de mensen met lagere inkomens er geen na deel van ondervinden. Uitvoerig kwam hij voor vereenvoudiging op het stuk der be lastingheffing op. Gaai'ne wilde hij cijfers over de budgetaire toestand, ook al om zijn houding te kunnen bepalen als er straks geld kostende amendementen ter tafel komen. De heer Lucas wilde de middengroepen meer laten profiteren,, door wijziging in de schaal van de inkomsten- en loonbelasting. Welnu, daar viel met de heer Hofstra mis schien wel over te praten, als dan maar anderzijds de schaal naar boven ook wijzi ging zou ondergaan. Handelsman Als de schooldeuren opengaan in de late middag, rollen de lcinders naar buiten als aardappelen uit een gescheurde zak. Zij trekken langs de straten spelend op huis aan, traag en treuzelend in de frisse herfst die de wereld verguldt. Ziet ze gaan, zoudt ge zeggen dat ze over een kwart-eeuw die vergulde wereld te bestux-en zullen heb ben? Ge kunt er met geen mogelijkheid advocaten, diplomaten, fabrieksdirecteui-en en Kamerleden in zien. Daar lopen dich ters en toneelspelers onder hen, handels mannen en kloostei-lingen, postbestellers en staatslieden. Maar ze knikkeren en vechten allen op een gelijke manier, ze komen uit school en ze gaan naar huis met dezelfde honger in dikke stapels boter hammen. Ge moet ze wel van heel dichtbij bezien om er de groten van morgen in te ontdekken. Zo hebben wij gedaan wij hebben van ons raam uit toen kennis gemaakt met een toekomstige handelsman. Hij zal over vijf- en-twintig jaren gi-ote sigaren roken en naar de beurs gaan. Wij hebben van ons raam uit in zijn toe komst gekeken. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Uit halve vleet: KW 147 met 100 k.; KW 73 met 20 k.: KW 9 met 40 k.; KW 7 met 70 k.: KW 48 met 34 k.; KW 79 met 50 k.; KW 78 met 100 k. KW 15 met 70 k.; KW 127 met 70 k.; KW 59 met 60 k.; KW 167 mei 7 k. KW 3 met 140 k. uit 45 netten; KW 42 met 120 k. uit 30 netten; KW 175 met 120 k. uit 50 netten: KW 22 met 10 k. uit 10 netten: KW 155 met 100 k. uit 30 netten; KW 32 met 70 k. nog 40 netten halen; KW 33 met 70 k nog 25 netten halen; KW 124 met 60 k. nog 40 netten halen. Uit de volle vleet: KW 138 met 50 k.; KW 23 met 40 k.: KW 86 met 90 k.; KW 83 met 40 k.; KW 87 met 60 k.: KW 33 met 34 k.: KW 18 met 20 k. KW 39 met 40 k.: KW 40 met 25 k.: KW 97 met 17 k.; KW 110 met 40 k KW 85 met 40 k.; KW 44 met 50 k.: KW 173 met 80 k.: KW 123 met 40 k.; KW 129 met 70 k KW 130 met 100 k.; KW 167 met 100 k.: KW 129 met 100 k.; KW 56 met 100 k.; KW 161 met 100 k.; KW 227 met 100 kantjes. Uit halve vleet: IJM 283 met 85 k.; uit halve vleet: IJM 75 met 120 k.; uit 20 net ten: IJM 74 met 90 k. Gemiddelde vangsten Vlaai-dingen: 32 kantjes. Scheveningen: 48 kantjes. Katwijk: 67 kantjes. Wij stoten elkander aan achter de ruiten om naar buiten te zien. Daar zit zo een kleine klant aan de overkant op het stoep- r and je, hij is bezig vergenoegd kou te lijden en zijn voeten in een plas te steken. Het is een manneke dat ge omver zoudt kunnen blazen, maar hij kijkt gewiekst uit zijn ogen. zo snel en helder als een vogel. Wij zullen henx eens gul trakteren, zeg gen wij tegen elkander. Hij zit daar zo ver kleumd in zijn dunne verschoten truitje waaraan ge zien kunt dat hij een oudere broer moet hebben die het nieuw gekregen heeft. Wij zullen hem een tablet chocolade geven met een schoon zilveren papiertje erom, misschien wordt hij daar thuis wel niet mee doodgegooid in deze dure tijd. Wij schuiven het raam op en roepen Jantje tegen hem. Als hij niet Jantje heet is hij nog gewiekster dan hij eruit ziet. want hij komt aangetx-ippeld als een franke mus die kruimeltjes ruikt. Het blinkende stuk chocolade heeft hij met een lachje snel gevangen, hij dankt met een vlugge blik waarin we een mengsel zien van verbazing en welbehagen. Het welbehagen dat ieder kind in het aan schouwen van een mirakel heeft. Ziet, daarom woi-den mirakelen alleen aan kinderen te aanschouwen gegeven. Zij zijn de schepselen die er voortdurend op wachten. Wij hebben plezier in dat ventje met zijn reep, hij dribbelt ermee naar zijn oude plaatsje op de stoeprand en ontdoet het zox-gvuldig van het zilvei-en hulsel. Nu gaat hij ervan proeven, zeggen wij slim, loerend door de gordijnen. Maar hij heeft meer geduld dan wij. Hij ruikt eraan en houdt het wat van zich af, om het beter te zien. En dan pakt hij het weer in het ritselend zilver. Hij bewaart het voor zijn zusjes en broertjes, zeggen wij. Het is ontroex-end. Maar ge kunt van kindeven niet opaan, zij doen de dingen op hun manier. Hij staat op en ziet in het rond, hij heeft in zijn blik de schranderheid van een grote man die weet hoever zijn macht reikt. En wij, achter de gordijnen, kunnen jarenver in zijn toekomst zien. Belastingherziening Daarop kwam minister Lieftinck v/eer eens voor het pai-lementaire front omdat zijn voorstellen tot belastinghei'zie- ning aan de orde kwamen. De heer Van den Heuvel (A.R.) verklaarde, dat als hij van deze bewinds man droomt wat hem zelden overkomt dan in zijn droom de minister in een lange witte jas te zien, experimenterend op een patiënt, het Nedei'landse volk. Dit ter inleiding van een betoog, waarin deze af gevaardigde zei, dat we met de belasting- politiek vastgelopen zijn, dat net heel erg was met de directe belastingen en dat te duchten viel, dat verschillende belasting- ADVERTENTIE Er is heel wat te doen over koffieprijzen TT 7<? kunnen er lang en breed over pralen, maar niemand van ons doet afstand van een kopje koffie op zijn tijd. Want waar blijf je, als je je dat genoegen gaat ontzeggen? Integendeel: méér dan ooit komt bet er op aan de beste koffie te kopen die U krijgen kunt. Liever iets goeds voor Uw dure geld, dan een teleurstelling op de koop toe Verse, krachtige, geuri ge koffie moet het zijn. Die koffie, bovendien door 10 korting in elke prijsklasse goedkoper dan welke andere ook, koopt U bij De Gruyter. Als U óóit hel grote voordeel van De Gruyter's 10 korting wilt ondervinden, neem dan nu De Gruyter's Roodmerk koffie. Hij steekt de hand op als een verkeers agent tegen een jongeman van ongeveer zijn jaren, die zich op een autoped over de wereld beweegt. Deze rijkaard moet in dat gebaar de autoriteit van de machtige heb ben gezien, want hij brengt zijn voertuig tot stilstand en stapt uit. Er wox-dt wat gesmiespeld en gekonkel foesd, er wordt naar de autoped gewezen met laatdunkende en aanprijzende gebaren. Maar er komt overeenstemming, zij zwijgen beiden in tevredenheid. De blinkende reep komt tevoorschijn, de rijkaard met het voertuig krijgt er de zui vere helft van. En hij neemt de rijkaard met het zilver voorop, om hem in snelle vaart te brengen waar hij wezen wil. o Als de schooldeuren opengaan rollen ae kinderen als aardappelen naar buiten. Maal ais ge goed kijkt kunt ge soms zien wat er uit zo een aardappel groeien zal. Zo kunt ge soms een ogenblik tussen gor dijntjes door in andermans toekomst glu ren. J L. ADVERTENTIE HOOFDPIJN! <- Mijnharde Hoofdpij'npoedcrs. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntableuen. Koker 75 ct. De werkzaamheden aan het nieuwe station te Leiden en aan de verbetering der verkeerswegen rond het station vorderen snel. Er is reeds een begin gemaakt met dc bouw van een tunnel onder de spoorlijn Leiden-Am sterdam. Een overzicht der werkzaamheden aan de tunnel. Auto reed drie mensen op vluchtheuvel omver Twee heren en een dame, die gistermid dag op een vluchtheuvel in de Roelof Hartstraat te Amsterdam op de tram stonden te wachten, werden omver gereden door een dienstauto van de ge meentetram. Twee hunner kregen een sche delbreuk en werden in ernstige toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De derde werd licht gewond. Een der ex-nstig gewonden, de 61-jarige mevrouw E. F. van D., is in het ziekenhuis ovei-leden. De chauffeur van de auto verklaarde aan de politie, dat een portier van zijn wagen opensloeg. Bij zijn poging dit te sluiten heeft hij even niet op de weg gelet. Velsen „S.C.S." BIJEEN Vrijdagavond komt de studieclub schil ders Velsen-Beverwijk in de IJmuidense Nijvei-heidsschool bijeen. Onder meer staat een bespreking van de komende schilders- sterrit op de agenda alsmede een prijs vraag voor de leden en een film, te draaien door de heer J. Bergsma. OMSLAANDE GIETPAN VEROORZAAKT BRANDWONDEN Bij het transport van een gietpan in de giethal van de staalfabriek der IJmuidense Hoogovens, dat per hijskraan geschiedde, brak Dinsdagmiddag een onderdeel van het hijsjuk, waardoor de pdn scheef kwam te hangen en het staat er iut vloeide. De pla- tenmaker S. Kuyper uit Limmen, die in de nabijheid was, kreeg brandwonden aan voeten en rug, waarvoor hij in het Rode Kruisziekenhuis is opgenomen. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 19 OCTOBER Luxor Theater, 8 uur: A.N.M.B. „De meid". VRIJDAG 20 OCTOBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: The big Lift. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: Trader Horn. W. B. Theater, 8 uur: Stad onder dreiging.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5