Nare dagen rsrsngi- •Ss-^fc MO1"',1!., MORhIS Wederopbouw-ob jecten passeren de revue Heringa Wuthrich De radio geeft Dinsdag Cor Ruys veertig jaar aan het toneel PANDA EN DE MEESTE3GGEMASKERDE Maandag 23 October 1950 Ontploffing. Naar het Ir zijn gekomen. Eer, „1 °m hut komen verwoest en Z"v' *«j beschadigd. :r- sec® Geleide-adviseur. T)p ter van Defensie rïkaan* krijgt een speciale adS Ee de projectielen aC®"' ington vernomen 5aKSl benoeming als uitSJ??4®» Amerikaanse progri mg projectielen. ™»J? deelde verleden w J*"' S Keiler verzocht had f:; men van een groot on», :i' geleide projectielen a liard dollar bestepd' araa&l i Geestig. Toen het vW Zaterdag te HelsinkiÜa drie leden van de 2e, Spartak uit Moskou i„ 'S« ven, zlaoen worden Êelr. 11 Ze hadden onderweg hSf? ken. Nadat men Si"<S pompt konden ze de rei, voortzetten. De CtrZSS' toestel vertelde dat zii I alcohollucht van een ZU' t- mond tot mond ging, geX," er een gevaarlijk goediê »S waarschuwde de Russen d geest dronken. De drie swiï.' er wat om, maar even g! er zo ellendig aan toe dat S stoelen gleden en de re.s i van het vliegtuig beeindigto keerde terug van een S Noorwegen. Opgepast. De vierjarige Alt®, Atlanta (Georgia, V.S.) die w moeder opdracht gekregen be op vader te passen" tijdens li.' zigheid, redde diens leven stop van de badkuip er uit t, De vader van het jongetje i, hartaanval bij het baden Chinezen. Volgens een Chinese tische militaire woorvoerdèr dag vijf „communistische spi2 rechtgesteld en twintig andere] tien jaar gevangenisstraf ver Zij behoorden tot een goede seerde groep, waarvan in de l weken velen zijn terechtgesté'" hij er aan toe. Monsters. De Engelse schrijver F chell is, vergezeld van zijn ec vertrokken op een expeditie Indische Oceaan, die twee msa duren. Het echtpaar Mitchell-]} op zoek naar tot nu toe onbehr nié in 1,.. monsters. De plaats waar zij gaan vissen wordt geheim De expeditie kost 12.000 andere reisgenoten zijn Adriaj Doyle, een zoon van wijlen Sir; Conan Doyle, en diens vrouw, Campagne. De Weense correspond^ de Daily Telegraph meldt, dat' in Wenen binnengekomen fc „honderden anti-communisteaj en Boedapest uit hun woning den gezet en verbannen naar ij teland". De correspondent voep toe, dat deze maatregelen «a deel vormen van een campagai Hongaarse en Tsjechoslowasi* ringen om haar hoofdsteden a munistische bolwerken" te vt Volgens, de correspopdenL ;i vele gevallen de slachtoffers in kampen voor dwangarbeii opgesloten. De maatregelen zujfSi richt zijn tegen middenstands» Niets meer. Men .neemt,aan flat het dese vrachtschip „Nort Voj Zondagavond- ter hoogte va Foundland is gezonken. Het II metende schip was op weg va delphia naar St John met es: steenkool. Er is een S.O.S. opia waarin gezegd werd, dat de, Voyager" in ernstige mee:;: verkeerde. Schepen in de buut vliegtuig hebben tevèrgeefs naar het schip, dat vermoede koppen telde. Nadat de „Notft ger" zijn positie had opge niets meer van het schip ver, Tijd voor lintjes. Generaal Mm opperbevelhebber van de strjS ten in Korea, heeft het Aratri Distinguished Service Cross' aan luitenant-generaal Stra commandant van de luchtmachl Verre Oosten, vice-admiraal bevelhebber van de Amerika^ vende vloot, en vice-admiraal J perbevelhebber van de Aratri zeestrijdkrachten in het Verre f* Specimen. Nabij Casale in Piemont specimen van een onbekende fi gevangen. Het diertje weegt 555 is 24 cm. lang. De bek en a poten gelijken op die van een w wijl het lijf en de achterpoten: op lijken. De ogen van het tiisi met witte haren omringd. ADVERTENTIE IMPERIALSU GARAGE 3RINKMW Smedejiraal 22.TrtllO»'W Agenda voor MAANDAG OCIOBES Stadsschouwburg: ,/t Is mA"Vlf (Wim Sonneveld's Cabaretj bor", 18 2.30, .v,,r non ea 1 „Voor wie de klok luidt Rembrandt: ..The BarkleyS- alle leeft.. 2. 4.15, 7 en j „Walzer der Liebe". alle JWg 9.15 uur. Luxor: ..Alarm uur express", 18 j„ 2, 4.1o, en 9 DINSDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: ..De (Stichting Amsterdams Ton Doo. uur. Concertgebouw: wt steira eeuwen getrouw", vergaaen s sy5 Ambon, 8 uur. Bioscopen. voorstellingen. De toekomst txin Zandvoort Op de tocht die wij door Zandvoort maakten om ons te overtuigen van de vorderingen van de wederopbouw (het eerste artikel hieromtrent plaatsten wij in een vorig nummer) bracht onze gids, de burgemeester mr. H. M. van Fenema, ons bij het einde van. de Strandweg, waar be gonnen is met de bouw van de rotonde, het monumentale bouwwerk dat de Noord en de Zuid-Boulevard met elkaar zal ver binden. De rotonde Op deze plaats komen ook twee toegangs wegen tot het strand; deze worden bestraat zodat het zwoegen door het zand niet meer nodig zal zijn. In de rotonde worden onder gebracht de post voor de politie, de E.H. B.O., de kinderbewaarplaats (veel kinderen raken op hef strand de ouders kwijt) en de openbare toiletten. Het gebouw krijgt de vorm van een halve cirkel. Het lijkt ons gewenst bij de afwerking op een goede kleurcombinatie te letten, om te voor komen dat het geheel een te stemmige noot wordt in het fleurige strandtoneel. De aansluiting Noord-Zuid Door de rotonde wordt een goede aan sluiting verkregen tussen Noord- en Zuid- Zandvoort. De boulevards bij de rotonde zijn alleen bestemd voor wandelaars. Auto mobilisten moeten gebruik maken van een weg die wat Oostelijker wordt gemaakt voor de aansluiting van de delen der bou levards die zij wel mogen berijden. Het is de bedoeling dat niet alleen de rotonde, maar ook de nog ontbrekende stukken van de boulevards, tegen het vol gende seizoen gereed zullen zijn. De watertoren Even later stonden wij bij de nieuwe watertoren. Deze is nog niet op hoogte, maar het gaat toch al naar de 62 meter toe. Het bouwwerk gaat de gehele omgeving, feitelijk het beeld van de gehele gemeente, beheersen. Nog altijd is niet beslist of er in de toren een lift komt. De burgemeester is daarvan een groot voorstander. Wij kunnen ons dit indenken, want wie heeft lust 62 meter trappen te klimmen? Komt de lift er niet, dan zal het aantal bezoekers van de uit zichttoren zo gering zijn, dat er geen ex ploitant te vinden zal zijn die het waagt het restaurant dat hoog in de toren ge bouwd wordt, te pachten. Het is waar, een lift kost 30.000 of 35.000, maar het is te verwachten dat die uitgaaf door de toe gangsprijzen voor een groot deel gedekt zal worden. En dat mag niet vergeten wor den de uitzichttoren zal in dat geval een attractie voor Zandvoort zijn. Het volgende seizoen zal de waterleiding misère overwonnen zijn. Dan is niet alleen de druk op de huisleidingen voldoende, maar kan ook bij brand gerekend worden op voldoende bluswater. Woningen en pensions Tn de nabijheid van de watertoren aan de Thorbeckestraat, worden nu 20 midden standswoningen gebouwd. Deze huizen zijn in het bijzonder bestemd om de oorlogs getroffenen aan een onderdak te helpen. De gemeente heeft de bouw zelf verzorgd, maar de woningen worden verkocht. Juis ter gezegd: ze hebben alle reeds een koper gevonden. Het eerste blok van vijf wonin gen komt in December klaar, de overige 15 woningen volgen in het begin van 1951. Vóór deze middenstandswoningen wor den aan dewandel-boulevard binnenkort enige pensions gebouwd. Zandvoort heeft behoefte aan gelegenheid om pensiongasten onder te brengen. Trouwens ook aan hötel- accomodatie. Dit laatste dringt te meer nu „De Schelp" gereserveerd is voor de ge- repatrieerden. Het hotel in Zuid Er zijn thans enkele serieuse gegadigden voor het hotel dat in Zuid komen moet Het is de bedoeling het een capaciteit van 100 bedden te geven. Het Zuiderbad Gehoopt wordt dat nu ook gauw begon nen kan worden met de bouw van het nieuwe Zuiderbad. Met voldoening heeft het gemeentebestuur de schriftelijke mede deling uit Den Haag ontvangen, dat de ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Septet. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Lichte muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Zang en piano. 14.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Missie. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amusementsmuziek. 18.15 Pla ten. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven en actualiteiten. 19.23 Platen. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Ka merkoor, orkest en solisten. 21.15 Voor dracht. 21.25 Clavecimbel. 21.50 Actualiteiten. 22,00 Kamerorkest en solist. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Paten. 9.30 Amuse mentsmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgel en accordeon. 12,30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Financiëel weekoverzicht. 13.30 Dansorkest. 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Opera. 15.50 De journalist vroeger en nu. 16.05 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Kwintet. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Zuid-Amerikaans orkest. 19.25 Fanfare-orkest. 19.50 Luchtmacht Nederland. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.35 Opera. 22.00 Goede moed. 22.15 Orgel. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang. 13.30 Platen. 15.30 Oude muziek. 16.00 Omroep orkest en solisten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.45 Causerie. 19.55 Voordractt. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 38-00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. regering thans bereid is de volle kosten van de bouw voor haar rekening te nemen. (Het vroegere Zuiderbad werd in de oorlog gesloopt.) Prof. ir. H. T. Zwiers heeft nu opdracht gekregen een plan te maken dat ongeveer 200.000 zal kosten. Op het dak van het bad zal een restaurant komen, waar de bezoeker van een mooi panorama van het strandleven zal kunnen genieten. Aan het einde van de Zuid-Boulevard is op het uitbreidingsplan nog ruimte gereser veerd voor een café-restaurant en een par keerterrein. Daarmee zal de bebouwing van Zandvoort aan die kant eindigen. Woonflats Richten wij nu onze blikken naar Zand- voort-Noord. Bij het einde van de Zeestraat komen vier flatgebouwen, elk van 18 fiats van 3, 4 of meer kamers. Die flats die door een particuliere ondernemer gezet worden, kunnen gekocht worden. Daarvoor moet men evenwel over een eigen kapitaal van 6000.beschikken. Met de grondwerken voor het eerste flatgebouw is begonnen. Het café-restaurant „Sandevoerde" heeft slechts een tijdelijk karakter. Het wordt afgebroken, maar tussen twee flatgebou wen wordt dan een nieuw gezet. Een hótelflat Er bestaan ook plannen om een hótelflat te bouwen waar de gasten de gelegenheid krijgen op hun kamers te koken. Dit is dan bestemd voor de mensen met smalle beurzen. Toch komt er in die flat een eet zaal, omdat aangenomen wordt, dat de vrouwen ook wel eens genieten willen van eten waarvoor zij zich zelf niet hebben moeten inspannen om het te bereiden. Bad Riche Op de plaats van het vroegere Noorder- bad is Bad Riche gekomen. De heer Pompe heeft daarmee grote plannen. Het gebouw zal veel vergroot worden, terwijl ook het bad belangrijk wordt uitgebreid. De ver wachting is dat bij de financiering van dit belangrijke werk voor een deel gerekend kan worden op Marshall-geld. Het circuit Tenslotte kwamen wij op het circuit, het sportcentrum dat van zoveel betekenis is voor Zandvoort. In dit object is door de gemeente in de loop der jaren een millioen geïnvesteerd. Maar de opbrengsten zijn voldoende om elk jaar een halve ton voor rente en aflossing te bestemmen. De opzet is dat de gelden in 20 jaar worden afge lost, dus na die tijd heeft Zandvoort een ADVERTENTIE Verdrijf de periodieke pijnen t Len dat lome, lusteloze gevoel* direct en afdoend meteenpaar onbezwaard eigendom. Het circuit komt steeds meer in trek voor evenementen op sportgebied, waardoor veel bezoekers naar Zandvoort getrokken worden. Het plan bestaat, dit jaar ten Noorden van de grote tribune een eenvoudig café restaurant te bouwen. De ervaring is dat het voor een deel der bezoekers te veel inspanning vergt om gedurig op de tribune te blijven zitten om de wedstrijden te vol gen. Er is voor hen behoefte aan een ge legenheid om verpozing te zoeken in een café-restaurant, maar dat toch zo is inge richt, dat zij op spannende momenten toch weer hun aandacht kunnen wijden aan de wedstrijd. Overboord gevallen kapitein overleed tijdens reddingspoging Zondagmorgen is op het Buiten-IJ nabij Amsterdam een ongeval gebeurd, dat aan kapitein Sluman van het motorvaartuig „Sneek", dat op weg was van Amsterdam naar Groningen, het leven heeft gekost. De gezagvoerder zou van de stuurman het roer overnemen en kwam daartoe van het voorschip naar het achterschip. Hij moest daarbij over een deklast, bestaande uit ronde vaten, die ook in het gangboord waren opgestapeld, klimmen. Hij verloor daarbij het evenwicht en sloeg overboord. De stuurman en een matroos wierpen on middellijk een boei uit en draaiden bij. De kapitein wist deze boei te grijpen en de beide opvarenden slaagden er in hem langszij te krijgen. Hij woog echter 200 pond en had een dikke jas aan. De dek last belette de mannen hem aan boord te hijsen. Toen men bezig was een touw onder zijn armen door te trekken om hem daarna met de lier aan boord te halen is de kapitein tengevolge van hartverlam ming overleden. Bij de Ned. Herv. Gem. van Bennebroek is beroepen ds. H. S. J. Kalf te Amsterdam- West. De toegang lot het strand te Zandvoort, tegenover de Kerkstraat, wordt belangrijk gewijzigd. Thans is begonnen met het grondwerk voor de rotonde, het monumentale gebouw dat de Strandweg zal afsluiten. Wij delen daarover in een artikel elders in dit nummer bijzonderheden mede. Op Zaterdag 4 November zal Cor Ruys in de Stadsschouwburg te Haarlem worden gehuldigd ter herdenking van het feit dat hij veertig jaar geleden zijn zo succesrijke loopbaan aan het toneel begon. Er is een plaatselijk comité gevormd ter voorberei ding van de viering van dit jubileum, waar van wethouder D. J. A. Geluk liet voorzit terschap bekleedt. Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, heeft zich be reid verklaard als ere-voorzitter op te tre den. Penningmeester is de heer J. B. Schuil; De huldiging van Cor Ruys zal plaats hebben na de pauze die volgt op de verto ning van de comedie „De familie Gregory" door Wynyard Browne, waaraan de actrice Caro van Eyck als gast haar medewerking verleent. Later op de avond worden de jubilaris en zün broer Anton Ruys met hun dames ontvangen in de sociëteit Teister- bant, waarna een souper het feest besluit. Cor Ruys Cor Ruys is misschien wel de veelzijdig- ste en zeker de populairste acteur in ons land, aldus kan men lezen in de aan be langstellenden gerichte circulaire van het huldigingscomité. Eigenlijk bestaat er dus niet de minste noodzaak om de lezers van deze courant nader in te lichten over het werk en de persoon van de jubilaris. Maar Zaterdagmiddag heeft Cor Ruys op een bijeenkomst met enige toneelcritici in het gezellige repetitiezaaltje van „Het Vrije Toneel" in hötel Schiller te Amsterdam het één en ander verteld over zijn opvattingen en wel op een zo ongedwongen en recht uit het hart komende manier, dat wij toch zullen trachten daarvan hier de hoofdzaken weer te geven. Ruys over Shakespeare Men zal Cor Ruys in zijn jubileumvoor stelling kunnen zien in een tamelijk ern stig gekleurd stuk niet in een alles en iedereen overheersende, rol. Hij huldigt terecht de mening dat de tijd van parade- rollen voorbij is en voegt daaraan toe: „De mensen mogen wel zeggen dat ik oud, maar nooit dat ik ouderwets word!" Het gekozen blijspel biedt hem tevens de zo begeerde gelegenheid tot het voeren van psychologische regie om het accent van de humor op de menselijkheid te kunnen plaatsen. Het doet hem oprecht genoegen dat alle medewerkers er zulke prachtige rollen in vervullen. Aanvankelijk echter had hij een ander plan, dat hem nog meer ter harte ging, een soort spectacle-coupé bestaande uit een kluchtige en een ontroerende één-acter, een scène uit een stuk van Shakespeare en een liedje van Brammet je, het geheel ver bonden door eigen conférences, om aldus te tonen dat hij over een universeel talent beschikt. Men moest dit voornemen laten varen wegens het risico. Men vreesde dat het publiek er niet op af zou komen. Ook de wens om nog eens „Mercadet" te spelen kon niet in vervulling gaan, daar de Haagse Comedie dit stuk al op het répertoire had genomen. Het noemen van de naam Shakespeare in één adem met die van Cor Ruys zal sommigen 'misschien verwonderd hebben, al herinneren oudere schouwburgbezoekers zich zonder twijfel zijn Polonius in „Ham let" of zijn Mercutio in „Romeo en Julia" nog wel. Cor Ruys huldigt zo zijn eigen gedachten over de kunst van het comedie- spelen. Hij zou er wel een studie over wil len schrijven. Het spelen van een komische rol in een klucht eist naar zijn mening veel meer fantasie dan een ernstige rol in een gewoon drama, omdat men doorlopend de tekst moet aanvullen in plaats van er op te kun nen steunen. De verhouding van komische tot dramatische acteurs is dan ook één op vijftig. Als je in een stuk van Shakespeare de gekste grimassen maakt en als Falstaff door een wasmand rolt, dan zeggen de mensen: „Da's mooi, da's echt Shake- speariaans!" Maar als je dat in gewone kleren doet, dan zeggen diezelfde mensen: „Het is wel om te lachen, maar die vent chargeert verschrikkelijk! Ruys slaat het spelen van een rol in een comedie van Shakespeare dan ook zeker niet hoger aan dan het optreden in een modem blijspel, zoals „Harvey" bijvoor beeld. In de hoofdrol van dat Amerikaanse stuk (hier vertoond door Comedia) heeft hij deze zomer in Londen de komiek Sid Field zien spelen. „Als een jongetje heb ik hem bij de achteruitgang van het theater opgewacht om hem te zeggen hoe geweldig ik dat vond", verklaart hij met de hand op het hart. „Maar natuurlijk is Shakespeare prachtig. Verkade heeft me al zo dikwijls gezegd: jij moet Shylock gaan spelen, maar ik durf het nietHet is te duur voor ons gezelschap, dat alles zonder subsidie moet doen". Het comediespelen eist een grote mate van improvisatievermogen. Vaak vindt een rol zijn definitieve vorm pas op de pre mière. Cor Ruys vertelt bij wijze van voor beeld hoe hij op de generale repetitie van „Wie het laatst lachtals de oude wijn proever naast de lange Eric van Ingen stond en toen moest zeggen: „Gelukkig'dat je niet zoveel groter dan ik bent". Voor de grap maakte hij zich daarbij zo klein mo gelijk, met doorgezakte knieën en een ge bogen rug. Dat maakte zo'n komisch effect, dat het zo is gebleven, al was die vreemde houding op den duur buitensporig ver moeiend. Maar overigens is Cor Ruys een slechte première-speler, vervuld van vrees dat alles zal mislukken. „Bij de derde voor stelling voel ik me pas zeker", zegt hij. Gevraagd naar zijn liefste rollen geeft hij de volgende opsomming: de Markies de la Seiglière, de oude Müller, meneer Bre- tonneau, pater Hyacinth in „De Zwaan" van Molnar, Mercadet, Meneer Topaze enfin, rollen met een hart er in of tot het uiterste gedreven grotesken. Eigenlijk heeft hij geen voorkeur, zolang er maar men selijkheid in het spel kan worden gebracht. Vandaar dat hij ook niet ubileert als ko miek of hoe men het noemen wil, doch als toneelspeler. Om precies te zijn moet hier tenslotte gezegd worden dat Cor Ruys 43 jaar gele den al op de planken stond. In 1909 heeft hij ook gespeeld in een stuk van J. B. Schuil. -Maar in die dagen hospiteerde hij nog en bestond zijn salaris uit „een tientje voor een pruik". Men kan die tijd verge lijken met leerjaren op een toneelschool. Voorlopig blijft Cor Ruys doorgaan met toneelspelen, al is hij helemaal geen voor stander van het zogenaamde sterven in het harnas. Hij zou er het liefst mee ophouden op een tijdstip dat de mensen zouden zeg gen: „Waarom speelt die Cor Ruys niet meer?". Maar zolang er geen staatspen sioen voor acteurs is ingevoerd, gaat dat niet. De jubileumtournée begint op 1 Novem ber in Rotterdam. Op 9 November is Am sterdam aan de beurt. Het landelijk ere- comité staat onder voorzitterschap van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat en de Commissarissen dei- Koningin in de provincies Noordholland en Zuidholland maken er deel van uit. Wel een bewijs voor het aanzien dat de jubi laris geniet. Post voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Nelly" en „Asturias", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 25 October in Nederland worden ter post bezorgd. Be halve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troe penschip, onder toevoeging „op thuisreis naar Nederland". Passagierslijst van vier troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage de j passagierslijst van de troepentransport schepen „Skaugum", „New Australia", „Amarapoora" en „Groote Beer". De „New Australia" wordt op 26 Oc- tobcr, de „Skaugum" op 28 October en j I de „Amarapooi-a" op 17 November in j Rotterdam verwacht. De „Groote Beer' komt waarschijn- lijk omstreeks 29 October in Amster- dam aan. Trekkers verdiepten zich in het werk der V.N. De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, heeft ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de UNO een oproep gericht tot de jeugd der Verenigde Naties om zich te verdiepen in het werk van deze organisatie. Trekkers van de N.J.H.C. die het week einde in de jeugdherberg „Jan Gijzen" hebben doorgebracht, gaven Zaterdagavond gevolg aan deze oproep. De afdeling Haar lem van de werkgemeenschap voor jeugd herbergen had namelijk in Jan Gijzen een bijeenkomst belegd waar mr. N. J. C. M. Kappeyne van der Copello een interes sant exposé gaf over het belang van de jeugd in het werk der Verenigde Naties. Trekkers uit Utrecht en Haarlem en een padvindersgroep uit Den Haag waren op deze bijeenkomst aanwezig. Tegelijkertijd werden in jeugdherbergen in Rotterdam, Oostvoorne en Bakkum soortgelijke confe renties gehouden. Mr. Kappeyne schetste de vele pogingen die na het uitbreken van de eerste we reldoorlog in het werfk werden gesteld om te komen tot een wereld-rechtsorde. Het streven van tal van vredelievende landen resulteerde tenslotte in 1918, aldus spreker, in de Volkenbond, welker idealen echter niet werden verwezenlijkt. Mr. Kappeyne gaf als zijn mening te kennen dat het enthousiasme waarmee in 1918 aan de op richting van de Volkenbond was gewerkt, niet was te vinden bij de oprichting der UNO. Spreker weet dit verschijnsel aan het feit dat men op het ogenblik nuchterder is en meer realiteitszin heeft. Sprekende over de disharmonie in de UNO merkte mr. Kappeyne op dat er een groot verschil in mentaliteit bestaat tussen het Oosten en het Westen. Om elkaar beter te leren kennen, oordeelde spreker het nuttig dat er technische mogelijkheden werden ge schapen om de volkeren dichter bij elkaar te brengen. Aan de hand van enige filmstroken ver duidelijkte de heer Kappeyne zijn betoog. Mej. E. Klaarhamer te Haarlem is be noemd tot onderwijzeres aan een Chr. school te Enschede. ADVERTENTIE Voorkom dat Uw "lijn" in gevaar komt. Bescherm Uw lichaam, maar cok Uw hart en andere virale organen tegen de be lemmerende druk van over tollig vet. Ge moogt gerust wat gevuld zijn, liever dan dat ge dreigt lelijk te wor den van magerte, maar vorming van overtollig vet moet ge tegen gaan. Niets beter voor een blijvend jeugdige lijn en ongedwongen bewegingsvrijheid dan juist WEX - de heerlijk fris brui- sende Grape Saline, die nu ook hier te lande weer verkrijgbaar is. Begin met WEX - zonder uitstel en houd zo de lijn Uwer jeugd intact. f 1.65 p. flacon. Imp.: N.V. Rownlreo Amilerdam Verkrijgbaar bij A Uheker» en Drogisten Boerderij en drie hooibergen gingen in vlammen op Zondagmiddag brak brand uit in de boerderij van de heer Hoeve aan de Eem- dijk bij Baarn. De felle Noordenwind deed de vlammen overslaan naar een hooiberg van de heer Varekamp. Het brandweer materiaal, waarmede het vuur werd be streden, was niet voldoende om hooiberg en boerderij te redden. Leden van een zeilvereniging die juist op de Eem passeerden, hielpen bij het blussingswerk en wisten de inboedel van de boerderij in veiligheid te brengen. Ook het vee kon worden gered. Zowel de boerderij als de hooiberg gin gen verloren. Bovendien sloeg het vuur nog over naar twee andere hooibergen, die eveneens afbrandden. 42. Joris Goedbloed bedankte de agent heel vriendelijk, omdat die zo lang op zijn voddenkar had gepast, en kuierde toen be daard verder met. zijn wagen, waar de rijke buit van al zijn diefstallen op lag! Panda stond natuurlijk doodsangsten uit. „Hoe durf je!" zei hij. „Je hebt me nét verteld, dat iedere agent mij zou kunnen herkennen! Iedereen denkt, dat ik de Ge maskerde ben! Je zei het zelf!" „Heb geen vrees, ventjeglimlachte Joris. „Zolang je in mijn fatsoenlijk gezelschap bent zal je niets gebeuren" „Ach wat!," mopperde Panda. „Jij bent een dief! En ik moet wel met je mee, want ik word achtervolgd fk ben gebrandmerktze zullen me opsluiten.ik moet vluchten.ze den ken dat ik een dief ben en ik kan in geen enkel fatsoenlijk huis meer komen, zelfs niet in zo'n krot als ditEn hij wees op een oude bouwval, waar ze nu intussen bij waren aangekomen. Maar nu viel Joris hem in de rede: „Wat zegt ge daar, mak kertje? Hoe groot is uw dwaling! Dit is toch waarlijk geen krot! Dit is een zeer fatsoenlijke behuizing, want waar gij thans voorstaat, Pandake, dat is het roemruchte slot van Malpertus. de bakermat mijner voorvaderen, het piekje grond waar eens mijn lieflijk wiegje stond! En in deze fat soenlijke woning zijt gij van harte welkom, want ik, als slotheer, nodig u uit om hier met mij binnen te treden!"

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2