TAXI 4864 *22* (j Visserij-varia Eerste streekconferentie van Je NUSO in IJmuiden „Tot Steun" wijdde haar Santpoorts tehuis voor werkende meisjes in j23 October 1950 te eerste plaats de taak «6!°™, J-* J de"positieve krachten ilidt" te zorgen dat de jeugd wordt geleid". Tod de positieve k: 15 «as de leidende gedachte ^ereelteonferentie, die Zater- J^IJmuiden-Oost werd ge- oootam tot Den Helder wa- naar het, met bloe- rtwau'ekoihen, om ziet Ifttoab Juur te beraden i J «erop de jeugd moet aan om zich met over wor- „jrete conferentie die de Ne- van Speeltuinorganisaties mVL. awn tie paber| directeur van het Bureau Jeugdzorg in Am- a- gesproken over „Jeugd- Kteerde dat elke oudere gene- "T'over het niet deugen van de «s al in de grijze oudheid het 'wezen'dat "de hedendaagse jeugd Seïkan zo gemakkelijk om- a^iisdadigheid en dan dreigt het ontsporen, maatschappelijke omstandigheden Verbij een grote rol. Spreker wees m in een land met economische geden de misdadigheid groter is kfrtn zei hij, hebben behoefte hun tocht te uiten. Geeft men ze geen tnheid tot spel en sport, dan zoeken rtr op straat. Daarom is het van '"dat de gemeentebesturen zich voor deling"'van de jeugd interesseren ,r Gelegenheid biedt tot ontspanning bestemde plaatsen. Het is reïe-]eens een materie die de ge- t/rap aangaat en bij deze gemeen- 'behoren in de eerste plaats de LjÉeiö en misdadigheid zijn in levaüen psychologisch te verklaren, meent' dat men een kind kan op- - ioor voortdurend straffen, is de $0, zowel als verordeningen zijn !al moeten ze soms worden ge- jm tot het positieve te komen, icèeltuinen zijn instellingen van jibarë waarde. c helpt er mede de levenshouding cikind in (je juiste richting te stuwen. speeltuingbesturen moeten echter mogelijk de ouders daadwerkelijk (plannen en werk betrekken. Want i'tijd moet het gezin de positieve basis i Het euvel van de jeugdbaldadig- alóus de heer Faber, moge dan niet n uit de weg te ruimen zijn, waar ^particulieren en overheid samen- ó/jan zij tot een minimum worden ebracht. beer F. Oosterom, bestuurslid van U.S.O., heeft gespreken over „Orga- ^wjxccoxccoooooooöoootj.: aldus de heer Faber, nog nisatie" en er op gewezen, dat samen werking machtsvorming betekent. Dit is nodig om des te zekerder het doel te kun nen benaderen. De vergadering weid, behalve door enige vooraanstaande personen uit Alkmaars gemeentebestel bijgewoond door de heren P. K. Polderman, cultureel ambtenaar in Velsen, P. Dijkstra, ambtenaar voor de sport in deze gemeente en door inspecteur P. Lanzaat, die de commissaris van politie vertegenwoordigde. „Jong Santpoort" had in een der hoeken van de zaal een kleine tentoonstelling ge organiseerd, waarop verschillende, door jeugdige leden vervaardigde voorwerpen de tastbare bewijzen waren, dat de jeugd in Santpoort haar vrije tijd zeer wel weet te besteden. ADVERTENTIE katscheidelijké zesling '.rotse lied van de oudere genera lij wijken niet, voor niemand niet" tenminste nog de bescheiden toe- galleen voor een paard en sagenMaar nu het straatbeeld eugd voor meer en gevaarlijker ob- ii plaatst, waarvoor het raadzaam i; de weg te gaan, schijnt zij verach- l de neus op te halen voor de uit wring, die voorheen bij het uiten bovengenoemde kreet werd ge- Er zijn klachten genoeg, vooral jeugdige peddelaars, die het ver meer ruimte behoeft dan zij, wnJioon brengen en met geen tien opzij te bazuinen zijn. Een re- mrbeeld van deze onverzettelijk- loerd dezer dagen op de Velser- itrlaan in Santpoort geleverd, waar jongelui in een brede „slagorde" ■it weg fietsten. Een automobilist, door een dringend getoeter te ken- gaj, aat hij doortocht wenste, i volkomen genegeerd: de fietsers m een ondeelbare formatie. De hestuurder slaagde er, ondanks ie houding in, een heer in verkeer te blijven en ondernam een Üóe boog om de onafscheidelijke zes- ig 'nm, maar die uiterste tolerantie is zijn ongeluk: de auto zakte weg in bem, kapseisde en kreeg nogal «rij. MARKTBERICHTEN 21 October 1950 Prijzen eubot 2,65; gr. tong 2,90—2,40; gr.m. tong -W; kim. tong 1,05—0.85; kl. tong I H,o7; kl. tong II 0,55—0,38; tarbot I H32, per kg. urbot Iïï 38; tarbot IV 35—33,50; kl. schol I; kl. schol II 36-8; schar 13,50—8; bot -it y haring 17—10,70; makreel 24,50— R gr. schelvis 68—57; gr.m. schelvis f: kj.m. schelvis 49,5045,50; kl. schel- liW-39; al. schelvis II 2714,50; wij- gr gul 55-50; midd. gul 42—37; al poontjes 13.50—8, per 50 kg. '.kabeljauw 170; gr. koolvis zw. 7470, 'Ito kg, Aanvoer »h kisten tong en tarbot, 1120 kisten f kisten schar, 10 kisten bot, 1765 haring, 2325 kisten makreel, 260 kisteil ®is, 250 kisten wijting, 40 kisten kabel- en Gul, 10 kisten poon, 35 kisten kool- ia-Jsten diversen. Totaal 6900 kisten. Besommingen Danser f19.730; IJM 57 Medan fdeel). f 89; KW 27 f2910; KW 24 f5250; IJM 213 f 124; IJM 229 f2790; l/ii 72 f 209UM 230 f 1600; KW S KW 159 f6420; KW 123 f 11.730; KW LliMv. p trawler besomde f6530 (gedeeltelijk) Zijn dit geen leuke mo dellen? Zuiver wol, .mooi geborduurd, bijzonder goe de kwaliteit en solide af werking. En deze week koopt U zo'n jurkje niét voor 12 tot 15 gulden, wat U er overal voor betaalt. Neen, deze jurkjes, voor radig voor 6-12 jaar, thans slechts 95 TROMPSTR. 8—10 - TEL. 5332 IJMUIDEN-OOST Jubileum-uitvoering van „Kunst zij ons streven" Eerst in intieme kring en later tezamen met de ongeveer 1200 .donateurs heeft de R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons stre ven" zijn twintigjarig bestaan Zondag ge vierd. Ongeveer 75 leden en oud-leden hebben in de Patronaatszaal aan een ge zamenlijk ontbijt aangezeten, waarbij door de voorzitter van het huldigingscomité, de heer R. Graafsma, namens alle donateurs de jubilerende vereniging een enveloppe met inhoud is aangeboden. 's Avonds heeft voorzitter J. Vrijhoef in zijn herdenkingsrede voor de donateurs een résumé gegeven van hetgeen K.Z.O.S. in de afgelopen twintig jaar heeft verricht. Hij bracht daarbij een welverdiende hulde aan de oud-regisseur, de heer J. van Baar, die de vereniging jarenlang geleid heeft en door zijn grote toewijding door dikwijls zeer moeilijke tijden heen geholpen heeft. „In 't witte paard" ADVERTENTIE modern materiaal STATIONSWEG 107, VELSEN a voor Velsem II, JAMDAG 23 OCTOBER Castraat, 20 uur: Lezing over atoom- W.Humanistisch Verbond, Gemeen- *Sep Veis®. „Saratoga Trunk" irna ab Stererschool, 8 uur: verga- Saje" ^esvereniging „Nederland en DINSDAG 24 OCTOBER ia 20 Ulu': „Saratoga Trunk". De daad was daarna aan het jubilerende ensemble, dat zich extra had ingespannen om het kluchtige spel „In 't Witte paard", dat vele malen de aardbol is rondgereisd, zo goed mogelijk op te voeren. K.Z.O.S. heeft er in ieder geval de strijd mee ge wonnen: er zat tempo in en de hier en daar wat aangezette rollen, die prima gespeeld werden, deden het best. Over het begelei dende orkest moge men dan niet zo enthou siast zijn, in de pauzes bewezen de Velno's dat ze het ook anders kunnen. De erepalmen voor de uitblinkers onder de grote bezetting van dit spel gaan naar Josefa en Giesecke. Eerstgenoemde, de waardin van de herberg, werd door me vrouw B. van der KolkVersteeg vertolkt met een zwier en een levendigheid, die aan een Spaanse herbergierster deden denken. Naast haar tintelend spel moet onmiddel lijk dat van de ouwe brombeer Giesecke van H. van Kuieren genoemd worden. Deze gaf een kostelijke, geestig orerende toerist te horen en te zien. Zijn twee secondanten, in de personen van zuster Chariot (me vrouw VrijhoefZwanenburg) en dochter Ottilie (mejuffrouw Jo van Leeuwen), wa ren eveneens „in vorm". J. Kok speelde ons een op de waardin verliefde kellner voor. Ik heb deze speler nog nooit zo vlot en ad rem bezig gezien als in deze rol. Onge twijfeld ligt het komisch genrêriiem beter dan enig ander. De plaatsruimte laat niet toe iedere K.Z. O.S.'er, die deze avond op de planken wan delde, te noemen. Een uitzondering moge gemaakt worden voor de fijn-getypeerde professor van P. van Lieshout en voor J. van der Kolk, die als die goeie, ouwe Si- gismund, ditmaal om onverklaarbare rede nen Arthur gedoopt. De opvoering „ging er in als koek" wat geen wondér was, want er was tot in alle onderdelen zorg aan besteed. A. J. VAN DER WEIJDEN. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zondag 22 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Niobe van Rotterdam. Wota van Kalmar. Prinsegracht van Stettin. Theseus van Gibraltar. Maaskerk van Ham burg. Jacoba van Wismar. Strafao van Lis sabon. Rother van Goole. Uni K. van Tyg- nemotuh. Grebbestroom van Londen. Tyro van Drogheda. Berkelstroom van Huil. Surte van Londen. Vertrokken zijn: Tyresias naar Port Said, i Hagno naar Dublin. „Kunst en vriendschap" vierde eerste lustrum De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap", voortgekomen uit de inmiddels opgeheven buurtvereniging „Varia", vierde Zaterdagavond zijn eerste lustrum in het Patronaatsgebouw. Voorzitter C. H. ten Broeke wees in zijn openingsrede op de tot tevredenheid stemmende groei der vereni ging, die opgericht met 65 kunstlievende leden, thans reeds ver over de 300 dona teurs telt. Men speelt in „Kunst en Vriend schap" louter voor het genoegen en dit heeft de werkende kring met de opvoering van ,,'n Wespennest" ook ditmaal weer bewe zen. Het reeds-dikwijls vertoonde vrolijke spel van Henk Bakker over vacantie- geneugten, dat de avonturen van de Am sterdamse familie Koeman in het pension „Het Zwaluwennest" breedvoerig schildert, oogstte grote instemming van een volle zaal. Het voornaamste kenmerk van deze uit voering was het echt huiselijke spel van dit groepje dilettanten, dat zich niet bekom mert om de fijnere kneepjes, die de kwali4 teit van een voorstelling ten goede kunnen' komen. Zo blijven er dus wel wensen, die naar ik hoop een volgende maal vervuld zullen worden: letten op houding (men liep nu vaak kris-kras over het toneel en pas seerde verkeerd) en op articulatie. Dit laatste zal de verstaanbaarheid bevorderen. Daartegenover staat, dat men met grote flair en een vlotte kennis van de tekst „een eind weg" speelde. Deze flair en de schik om zijn of haar eigen spel zijn van die eigenschappen, die reeds bij voorbaat een critische beschouwing ontzenuwen. Het is daarom zo bemoedigend voor deze jonge groep dilettanten, dat deze goede eigen schappen in de voorstelling van dit wes pennest opgemerkt konden worden. Gerrit Koeman, gelet op zijn worsteling met de uitspraak van het Hoog-Mokums, kennelijk niet van Amsterdamse bloede met zijn gade en hun dochter Petronella (respectievelijk J. Hoogland en de dames Fennema en Van Elmpt) waren het lach succes van deze avond. Dat de villa ..Het Zwaluwennest" door hun toedoen (en door de verwikkelingen van de pensionhouders) in een wespennest veranderde, heeft de vele aanwezigen kennelijk groot plezier verschaft, zodat beide partijen een genoe- gelijke avond beleefden met de viering van dit eerste lustrum. A. J. VAN DER WEIJDEN. „En de bossen zingen hun lied" De personeelsvereniging van de Velsen- se Plaatwellerij opende Zaterdagavond het winterseizoen met eer. eigen toneel uitvoering in „Concordia". „En de bossen zingen hun lied", een stuk geschreven door Rosita Peters, speelt zich af ergens in een bosrijke streek van Noorwegen, waar de houtvester Lars Kragh en zijn beide zonen in dienst zijn van een landjonker. Lars Kragh blijkt allerminst een gelukkig man te zijn: zijn zoon Claus is van nature een dromer en schrijft liever gedichten dan zich aan zijn taak als jachtopziener te wijden en zijn knappe dochter verslingert zich aan de zoon van de landjonker. Bovendien wordt hij nog tussen, de bedrijven door gechan teerd door de stroper Mikkel Nielsen, die een en ander van zijn vroegere leven blijkt te weten. De heer J. Baar bracht het in de rol van deze stroper Mikkel tot een goed peil en werd daardoor onbetwist de beste spe ler van deze avond. De zaal voelde de dwang die hij op Lars Kragh (A. de Ko ning) uitoefende en waaraan geen ontko men scheen. Na hem heeft mej. T. Klein als Bente de dochter zeer verdienstelijk spel te zien gegeven. Van de overigen, die die zich allen goed in hun rol hadden in geleefd, viel alleen de heer S. Stammis wat uit de toon. Niet zo zeer door zijn spel dan wel door het feit dat hij zeker niet het type van de eerloze schurk was, die hij behoorde te zijn. Dat de „stoere" sfeer van het Hoge Noorden overigens weinig tot haar recht kwam lag niet allereerst aan de spelers, maar het enkelvoudige décor leende zich minder voor dit verhaal van flinke men sen en boosdoeners. De danslustigen bleven na afloop nog geruime tijd bijeen, waarbij „The Rhythm Boys" hun gewaardeerde hulp verleenden. „SENANG" WEER VAN DE KOOK De wandelaars die Zondag omstreeks twee uur de middensluis in IJmuiden pas seerden, zijn van een wel zeer ongebrui kelijke zwempartij getuige geweest. Het jacht „Senang", dat enige weken geleden na een angstige reis uit een Duitse haven in IJmuiden binnenviel met stormschade en éen ontreddende bemanning, heeft we derom de aandacht getrokken. Het jacht zou, komende van Amster dam, de sluis uitvaren. Door een verkeer de manoeuvre echter ramde het de kade muur en vervolgens de sluisdeur. De ka pitein en eigenaar, sprong op een meer- stoel om het scheepje af te duwen. Inder daad kreeg het de goede koers, voer ver der, maar de kapitein bleef eenzaam op de meerstoel achter. Hij nam een forse duik en zwom zijn eigendom achterna. Men wierp hem een lijn toe en de man keerde op zijn jacht terug. Er waren echter een aantal dames, en heren aan boord, die de bemanning op Vrijdag werd op alle middelbare scholen en scholen voor voortgezet onderwijs in Nederland, België en Luxemburg een zogenaamd Benelux-lesuur gegeven. De com missie voor de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse samenwerking stelde een hand leiding samen, waarin vele mogelijkheden en moeilijkheden werden geanalyseerd. Foto tijdens het lesuur in een Amsterdams lyceum. hun reis naar Zuid-Amerika, tot IJmui den uitgeleide deden. Daar het kiel jacht, gezien zijn bouw, niet aan de kant kon meren, werd het scheepje met de boeg naar de walkant gedirigeerd. En via de boegspriet zocht het gezelschap de vaste wal op. Beverwijk Jubileumavond van de jarige „Velno's" Een zilver glinsterende vijf op het ach terdoek en een met bloemen en palmen versierd podium, waren Zaterdagavond in het feestelijk gestemde Kennemer Thea ter te Beverwijk evenzo vele symptomen van de eerste lustrumviering van het Hoog- ovenstaten-amusementsorkest „The Vel no's". Mede door de in waarde en getal stijgende arrangementen van Jan Stoker hebben Barend Kuhfus en zijn mannen de talrijke aanwezigen een gevarieerd pro gramma geboden, dat veel bijval geoogst heeft. Maar behalve hun normale réper toire hebben „The Velno's" zich ook aan een paar buitenbeentjes gewaagd: de wals- muzette met een accordeonsolo van Jan Stoker en „Standchen" zorgden voor wat afwisseling in het njenu. Ook de vocaliste, mevrouw Louise Kuh fus droeg met haar Hollandse en Engelse songs er veel toe bij, de aantrekkelijkheid van het geheel te verhogen. De nieuwe trompettist Eddy de Goode bleek een aan winst voor het gezelschap, want zijn trom- petsoli waren strak en goed van toon. Rest nog te vermelden dat „De parade der tin nen Velnootjes" een potpourri van oude en nieuwe melodieën door het publiek uit volle borst werd meegezongen en een langdurig applaus oogstte. De conferencier Han Verne, een oude rot in het vak, die ook enkele jaren geleden al aan een programma van „The Velno's" medewerkte zorgde er met zijn grappen, dat de lach niet ontbrak en met Zuidzee- klanken van het „The Royal Hawaiïans" werd het misschien iets te overladen pro gramma gecompleteerd. Vooraf sprak de voorzitter-van Hoog- ovenstaten dr. H. Voorzanger een kort ope ningswoord, waarbij hij „The. Velno's" complimenteerde met hun eerste lustrum en mededeelde dat men liefst 300 liefheb bers voor deze avond had moeten teleur stellen. Na afloop werd allereerst Louise Kuhfus als enige vrouwelijke lid door de trombo nist toegesproken en in de bloemetjes gezet. Mevrouw Stoker deelde voor de vele ar rangementen, welke haar man maakte in de hulde en mocht een fraaie koperen ke tel, gevuld met bloemen in ontvangst ne men. Namens diverse vrienden en zuster verenigingen werd de jubilerende vereni ging nog verschillende bloemstukken aangeboden, voordat het bal een aanvang kon nemen. Een reprise van deze avond wordt op Zaterdag 4 November in het Pa- tronaatsgebouw te IJmuiden gehouden. Tuinders bespraken hun moeilijkheden De afgevaardigde van een groot aantal afdelingen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling Tuinbouw, heb ben Zaterdagmiddag te Alkmaar de hui dige moeilijkheden in de tuinbouw bespro ken. De voorzitter, de heer A. Schermer van Hoogkarspel, hield een uitvoerige rede. De eindconclusie der vereniging was, dat de minimumprijzen verhoogd moeten wor den tot 80 procent van de kostprijs zoals het Landbouw-Economisch Instituut deze berekende. De regering zal verzocht wor den een suppletie te geven aan de mini- mumprij zenfondsen De tegenwoordige belastingdruk werd te zwaar geacht. Men zag die liever verdeeld over een aantal jaren. Ei- werd gewezen op het feit, dat de tuinbouwproductie ondanks areaalvermin- mindering _in 10 jaar tijds steeg van 567 millioen kg. tot 925 milüoen kg. De vergadering stemde er mee in, dat aan de haars inziens redelijke eisen des noods kracht moest worden bijgezet door middel van een massademonstratie, even als de bakkers dit deden. Als een der middelen om uit de moei lijkheden te komen werd gedacht aan een spreiding der producten in landelijk ver band en voorts aan een Europese markt ordening, zoals minister Mansholt deze propageerde. WAT DE CASTRICUMSE ELFTALLEN PRESTEERDEN. Vitesse IDEC I 41; Zeevogels II Vitesse II 2—3; WSV IV—Vitesse IV 3—5; RKAFC Jun. A-Vitesse Jun. A 41; Vi tesse Jun. B-RKAFC Jun. B 06; Lim- men adsp. BVitesse adsp. B 10; Lim- men adsp. A-Vitesse adsp. A 02; Mcor- vogels adsp. CVitesse adsp. C 03; Kin- heim I—CSV I 1—0; HSV II—CSV II 3—6 CSV III—Foresters III 4—3; KW Jun. A CSV Jun. A 12; Egmondia adsp. A CSV adsp. A 130; Alcmaria Victrix adsp. G—CSV adsp. B 3—2. GEVONDEN EN VERLOREN In de afgelopen week werd aan de Cas- tricumse politiepost als verloren aangege ven: een verchroomd dames polshorloge, een bruine overjas, een gouden vulpotlood, een doubdé damespolshorloge, een ver pleegstersinsigne, een Engels handpompje, een donkerblauwe alpinomuts, een auto nummerbord HZ 94891, een hardgroene shawl en een paar zwate glacéhandschoe nen. In hetzelfde tijdvak wei-den als gevon den aangegeven: een kinder jasje met ca puchon, een zilveren rozenkrans, een nieuw kachelzijltje, een portemonnaie en een zil veren armbandje. Inlichtingen iedere Dinsdag- en Vrij dagmiddag van 1 tot 6 uur aan bovenge noemd bureau, Dorpsstraat 1. DERDE COMPETITIEWEDSTRIJD VAN „ST. THOMAS". Woensdag speelt de Castricumse dam club ,.St. Thomas" haar derde competitie wedstrijd, wederom uit, tegen B.O.C. III uit Beverwijk. UITVOERING VAN D.I.U. Het Castricumse fanfarerorps DIU zal Dinsdag 14 November concerteren in de muziekzaal van het Provinciaal Ziekenhuis ,Duin en Bos". Aan dit concert zal een dameskoor uit Wormerveer meewerken. VEILINGBERICHT. De Castricumse veiling betaalde Vrijdag de volgende prijzen aan de tuinders: sla 3Vs11; bloemkool 1020; spruiten A 26 56; spruiten B 1527; dubbele bonen 17 65; andijvie 69V»; pieterselie 5; soep groente 5y2; uien 5; peen IïïIII 5V*7; waspeen 4; pronkbonen 31; rentegevers 31; groene kool 910y2; tomaten 1332; bos- peen 9lO'/a; prei 8, Castricum FEESTAVOND STAATSGEPENSIONNEERDEN In de zaal van de heer I. Eggers had Zaterdagavond een feestavond plaats voor de Staatsgepensionneerden, die een volle zaal trok. Het cabaretprogramma, verzorgd door de heer Meurs, sloeg in; de nummers stonden over het algemeen op een goed peil. Nadat de voorzitter van de afdeling, de heer G. Bedeke, de avond geopend had sprak eerst nog ds. Padt van Oostzaan, die nog eens duidelijk in zijn rede „Er op of er onder" het doel en streven van de bond uiteenzette en hiermede een krachtig ap plaus oogstte. Een „Brug" ging open Veel belangstelling aan de Duinlustparkweg Voor één middag was de intieme tuinkamer van huize „De Brug" aan de Duinlustparkweg in Santpoort-Station zeer beslist té kleinlWaar in de komen de jaren na de dagtaak buitenshuis een twintigtal meisjes en jonge vrou wen onder het lamplicht zullen zitten lezen of handwerken, stond en zat Zaterdagmiddag een deftig gezelschap van dames en heren, dat de opening van dit nieuwe tehuis officiële luister kwam bijzetten. Kinderrechters, vertegenwoordigers van zusterverenigingen, een afgezant van het ministerie van Justitie en van het Velsense gemeentebestuur hebben er de opening Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als dirigent zal Albert van Raalte Dinsdag in de Stadsschouiuburg te Amsterdam een voorstelling leiden van Beethoven s opera „Fidelio". Albert van Raalte tijdens een repetitie. van de nieuwe inrichting der Vrijzinnig Protestantse Voogdijvereniging „Tot Steun meegemaakt. Zij hebben later bewonderend door dit propere gebouw gedwaald, dat een brug moet en zal kunnen slaan tussen het voogdijkind en de maatschappij. De direc trice, mejuffrouw E. van Wijk, kon met gerechtvaardigde trots de afzonderlijke, gezellige kamertjes van de. kinderen uit „haar gezin" tonen. Zoals ze overal elders met kennelijk genoegen haar gasten bin nen leidde. De voorzitter van het hoofdbestuur der voogdijvereniging „Tot Steun", mr. H. Kraandijk, heeft zijn vreugde over het nieuwe gebouw niet onder stoelen of ban ken hoeven te steken: hij zag „De Brug" niet alleen als een „brug" maar ook als een .benadering van een gezin, dat de sympathie van zijn omgeving behoeft. Een pracht van een eleetrische klok was het geschenk van het hoofdbestuur bij deze feestelijke opening. Nadat ook mr. H. P. van Mieden namens de minister van Justi tie zich waarderend had uitgelaten over de nieuwe energie der voogdijvereniging, sprak de secretaris van de Amsterdamse Voogdijraad, mr. H. van Veen, die „Tot Steun" in de hoogte stak omdat deze ver eniging de gezinsopneming van haar pupil len al propageerde, toen men daar officieel nog lang niet aan toe was.- Dat dit nieuwe tehuis hard nodig is, kon de heer Van Veen afleiden uit een flinke „wachtlijst". Wethouder J. C. Aschoff, de Velsense wethouder van Financiën, prees zich uit naam van het gemeentebestuur gelukkig, dat huize „De Brug" er in geslaagd is, een plaatsje binnen de gemeentegrenzen te bemachtigen. Namens de Nationale Federatie voor Kinderbescherming sprak de heer C. van Eden, gevolgd door een bestuurslid van de afdeling Haarlem der vereniging „Tot Steun", die zijn zegewens vergezeld liet §aan van een cadeau: een gong, die vooral ij de meisjes zelf hogelijk in de smaak viel; Tenslotte complimenteerde dr. P. van Overzee namens het Velsense comité voor sociaal werk op Vrijzinnig Protestantse grondslag. Dit comité voelde zich, naar de heer Van Overzee zei, nog maar een baby bij de 64-jarige dame „Tot Steun", maai de kleine peuter wilde toch niet achter blijven, zijn vreugde uit te spreken over de vestiging van dit nieuwe centrum van Vrij zinnig Protestants leven in Santpoort. Onder de genodigden, die daarna de thee §ebruikten met de eerste producten van de ruggekeuken, bevonden zich onder meer de toeziend-geneesheer dokter D. J. Mans- holt en ds. W. Veen, die de geestelijke ver zorging der meisjes op zich heeft genomen. IJsland. De motortrawler Maria van Hattum (IJM 10) is in dok geplaatst. Schipper Krab is de tweede die met zijn bemanning naar de IJsland-visserij gaat. Zuinig. Op de logger- en trawlervloot is het thans „zuinig met matrozen". Het gebeurt nog wel eens dat een trawler wordt opgehouden met uitvaren wegens het in compleet zijn van de bemanning. Niet mis. De Duitse aanvoer bedroeg in de maand Augustus van dit jaar maar liefst 50.440.504,25 kg. vis als resultaat van 432 reizen. De totale waarde bedroeg 11.616.557,59 DRM. De Noordzee leverde hier van 42.984.278,75 kg. in 383 reizen. De andere aanvoeren kwamen uit de IJslandse wateren en de Oostzee. Onveranderd. De noteringen van kleine schol en andere kleine platvissoor ten bleven ook Zaterdag aan de lage kant. Verscheidene partijen moesten zelfs aan de vismeelfabrieken worden toegewezen en wat er verkocht werd, bleef maar net bo ven de opvangprijzen. De kleine tongsoor ten, waar zeer weinig vraag naar is, kon den het niet hoger brengen dan op f 0.60 per kilo. De grovere tong, die thans ge ëxporteerd wordt bracht het tot f 2.50 en f 2.90. De rondvisprijzen bleven aan de hoge kant. Grove schelvis noteerde f 73 tot f 75 per kist. Zelfs de haringprijzen herstelden zich enigszins. Voor mooie En gelse walharing konden weer noteringen worden geboekt van f 17 per kist. Mindere kwaliteiten noteerden f 10.70 tot f 13 per kist. Aanvoer van vandaag. Voor de vroege beurt losten vandaag de Johannes Polder man 700 kisten haring, 300 makreel, 80 schelvis en 20 diversen, de Mary 550 kis ten makreel, 550 haring, 100 diversen en de Norma 180 kisten schelvis, 30 gul, 50 radio en 1000 kisten makreel. Verder los ten vroeg een 5-tal loggers 2400 kisten En gelse walharing en voor de late beurt los ten 17 loggers met een aanvoer van 599 manden tongen, 438 manden schol, 158 manden wijting en 431 manden diversen. 10 kotters met 1000 manden varia en 6 loggers met een gezamenlijke aanvoer van 1600 kisten Engelse walharing. Voor Dinsdag worden binnen verwacht de Limburgia met vis en makreel en de Antje eveneens met vis en makreel. Binnengekomen. Op 21 October kwam binnen de Poolse logger S.W. 1 104 die zijn lading in de bunker zal lossen. Voorts kwa men nog binnen de UK 169 - 91 - 86 - 52 - 51 - 105 - 85: Tec. 51 - 14; VD 9 - 60; HD 64; IJM 20 - 6 - 61 - 213 - 276 - 52 - 204 - 5; KW 72 - 128 - 21 - 159 - 17 - 78 - 108 - 64 - 210 - 155 - 53 - 169 - 59 - 77 - 166 - 91 - 51 - 89: Bu. 33; KW 28 - 92 - 37 - 125 - 25 - 162 - 127 - 22 - 104; SCH 9 als bijligger; KW 84 - 50 - 49 124 - 7 - 14 - 15 - 48; IJM 272. Op 22 Oct. kwamen nog binnen: RO 9; KW9 - 83 en 110. Vertrokken. 21 October vertrokken VD 9; UK 36 - 72 - 87 - 28 - 44 - 186 - 161 - 31 - 176 - 72 - 61 - 34 - 169 - 51 52 - 53 - 163 - 64 - 234 - 244 - 91 - 16; HD 14 - 64 - 115; Tex 14 - 51; IJM 316 - 99 - 49; SCH 91; KW 144 - 65; SCH 9 en 107. Invasie van de Engelse wal. Zaterdag en Zondag kwamen binnen van de Engelse wal: Katwijk 163 met 551 kantjes; Katwijk 42 met 548 kantjes: Katwijk 147 met 652 kantjes; Katwijk 43 met 650 kantjes; Kat wijk 86 met 560 kantjes en 50 kisten verse Katwijk 159 met 460 kantjes en 500 kisten verse; Katwijk 78 met 545 kantjes; Katwijk 37 met 170 kantjes en 300 kisten verse; Katwijk 37 met 170 kantjes en 300 kisten verse; Katwijk 25 met 300 kisten verse; Katwijk 127 met 489 kantjes en 600 kisten verse; Katwijk 22 met 513 kantjes en 180 kisten verse; SCH 7 met 430 kantjes en 950 kisten verse; Katwijk 50 met 612 kantjes en 90 kisten verse: Katwijk 49 met 680 kantjes; Katwijk 124 met 400 kisten verse; Katwijk 7 met 190 kantjes en 600 kisten verse; Katwijk 7 met 190 kantjes en 600 kisten verse; Katwijk 14 met 418 kantjes en 200 kisten verse; Katwijk 15 met 650 kantjes en 70 kisten verse; Katwijk 48 met 530 kantjes; Katwijk 9 met 547 kantjes; Katwijk 83 geen opgave; Katwijk 110 met 600 kantjes en 290 kisten verse haring. Opbrengsten. De Simon de Danser be somde Zaterdag voor een reis van 8 dagen f 19730; de Medan f 16990 voor een 6- daagse reis en de Thorina f 6530 (ged.) voor een 8-daagse reis.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3