Het Hek van de Danti- ^jpjster Lieftinck is bijna aan .gteind van zijn belastinglatijn PUROL in huis! Uit reserves een bedrag van f 538.699 nodig 25 October 1950 Q0AMER I Is uitgaVen voor defensie nog verder stijgen jhet snoeimes gehanteerd moeten worden och „og een verrassing „re parlementaire redacteur) heeft minister Lieftinck week wegens zijn vertrek afgebroken rede over de 'r/ vorige J.rwn inzake de belastingherzie- «et. Thans ging hij nader op r1 „1 in het debat geopperde wen- 1 -itisehe opmerkingen in. Tot de Heuvel (A.R.) zeide hit. dat i' van het door hem aanbevolen nog' verdere verlaging van de en Loonbelasting een gro- •Schuiving va" de druk naar de SS belastingen tengevolge zou moe- hhpn Dit geneesmiddel was vol- 'ze minister nog erger dan de kwaal. Middengroepen hadden vooral in dr. ,vVP) een warm pleitbezorger 5 hok de heren Ritmeester (V.V.D.), „Wetering (C.H.) en Hotstra (Af hadden het. ieder op zijn eigen nor die groepen opgenomen. In iing met andere groepen zouden 't de middengroepen er het moei- m toe zijn, aangezien hun werke- t .tomen het sterkst zou zijn terugge- doordat hier de stijging der gezins- u H!f« tran Hm 11-1 zou zijn dan die van de in- r 5 jjet klem meende minister Lief' E legen de zijns inziens te grote een- ifrfieid te moeten, waarschuwen, die m voorstelling van zaken gelegen zou In dit opzicht wees hij op het zware hen die de kleinste inkomsten m hieraan toe te voegen, dat voor die een inkomen tussen 9000 en genieten, de kosten voor levenson- oad juist heel wat meer zijn toege- »n dan hun inkomsten. Nu heeft de lg al medegedeeld bereid te zijn voorzover zich in deze groep een achteruitgang zou voordoen, aan benarden" tegemoet te komen, te ."door verlaging van school- en col- •eiden, wat de schatkist 15 millioen kosten! Maar wanneer de Kamer nog aan de Loon- en Inkomstenbelas- gaan tornen, dan was de minister ,°plau met cle zoeven vermelde rli'ing voor de dag te komen. 'h de replieken bleek dr. Lucas LVP.) vooral over dit „dreigement" 'oóos te zijn. Op die manier viel er mondig met deze bewindsman niet te praten, vond hij. iet onderwerp Omzet-belasting ver- yte minister Lieftinck gelegenheid de jerHoogcarspel (comm.) even onder de Es te wrijven, dat in Rusland die belas- U liefst 55.2 van de totale belasting- jèrengst levert! De voorgestane vrijstel- van tijdschriften kon bij de minister die van boeken ook in zijn ogen velen een eerste levensbehoefte genade vinden. Verder streek hij de cd over het hart wat koekjes en biscuits treft, maai- hierbij bleef het dan ook. ibesluit somde de minister nog eens op, men zo al krijgt voor zijn belastingen, [immers strekken tot vervulling van de jk der regering en tot bevordering van it welzijn van ons volk. avondvergadering begon in een ge- jannen sfeer. De spanning nam nog toe, minister Stikker een praatje met zijn bütieke vrienden kwam maken, en s onder-voorzitter van de minister- Si. minister Van Schaik eveneens de rondging om zich tenslotte neer te naast prof. Romme, de aanvoerder E ce K.V.P.-fractie, wier woordvoerder, bLucas, 'smiddags nogal venijnig tegen feminister van Financiën van leer was brakken. Het resultaat was dat de minister iavonds een aanvallend verweer voerde p wat dr. Lucas wilde. Toen werd de fanning bijna voelbaar. Dr. Lucas wilde behulp van een amendement ter wille bi de middengroepen toch nog een ver- verlaging van de Loon- en Inkom- iabelasting. Hij adviseerde de bewinds man een tegenwicht te zoeken in de Om- ttbelasting en het percentage voor het Richten van diensten van 3 op 4 te bren- E. Dat kan niet, gaf de minister te ver ban, die vervolgens Dr. Lucas verweet, iümeteens met een compensatie-voorstel tziin gekomen en zich alleen bepaald te ebben tot een suggestie aan de regering m bedoelde wijziging in de Omzetbelas- k aan te brengen. Wat Dr. Lucas wil zou oerzijds 45 a 50 millioen minder in het doen komen. De overigens nog om adere redenen bezwaarlijke verhoging van percentage der Omzetbelasting op het van diensten zou slechts 34 a ómillioen meer opleveren. Bovendien zou sj zulk een regeling van de Omzetbelas- 2|onder meer een stijging van de bouw den intreden, hetgeen de schatkist regens het bijspringen voor het zg. amen- ubele gedeelte nog eens 12 millioen zou Pkosten. Het was duidelijk, dat minis- Lieftinck van een dergelijke gang van aken niets wilde weten. „Verdere conces- van betekenis op het gebied van de «iingopbrengsten acht de regering niet '«antwoord, wil zij niet tot andere zware pogingen genoopt worden" luidde de -cjbbelziimige verklaring van de minis- die hieraan nog toevoegde: „We staan *cerug tegen de muur". Toen hij 's mid- had laten horen, dat de voorgenomen ■-^ging van school- en collegegelden 'Qrwege zou moeten blijven, indien men wegen zou inslaan als Dr. Lucas voor- dan was dat geen dreigement, maar filing het hem eenvoudig om het stellen 31 °e werkelijke feiten. „Met een vrij ernstige zorgen barend begrotingstekort van 257 millioen als feil, vraag ik van de Kamer begrip voor de toestand waarin we verkeren." Aldus de bewindsman, die al eerder gezegd had, dat hij aan het eind van zijn Latijn zou zijn, indien de uitgaven nog eens een half milliard meer zouden gaan bedragen. Indien prioriteit aan een aantal defensie-uitgaven zou worden gegeven, zou inkrimping van allerlei andere zeer wen selijke uitgaven onvermijdelijk zijn. Van de moeilijkheden en de spanningen die zich door de belastingdruk voordoen, was de minister zich zeer wel bewust. Hij achtte het dringend noodzakelijk als een leeuw te vechten tegen het streven om cle belasting- ontwerpen zo te wijzigen, dat er nog aan merkelijk minder in de schatkist zou ko men. Uit heel zijn betoog, ook uit de her haaldelijk door hem gebezigde uitdrukkin gen viel zeer goed op te maken, dat het door h§m verdedigde standpunt dal van het gehele kabinet was. Bij de behandeling van de artikelen bleek de strijd nog voort te gaan. Dr. Lucas bleef op zijn stuk staan. Hij verdedigde met vuur zijn amendemtnt ter verlaging van de In komsten- en Loonbelasting ten behoeve van inkomens tussen 6000.en 30.000. dus voor de middengroepen. Hierbij richt te hij nog eens het verwijt tot de minister, dat deze tijdens het mondeling overleg, dat aan cle openbare behandeling vooraf gegaan was, één denkbeeld van hem, Dr. Lucas, had overgenomen, namelijk om tot verho ging van de Omzetbelasting van 3 op 4"/o bij de fabrikant over te gaan, wat 17 mil lioen meer oplevert. Maar nu bleek minis ter Lieftinck onwillig om ook te treden in het andere denkbeeld, verhoging van het percentage voor het verrichten van dien sten. Na bestrijding van het amendement- Lucas door de heer Hofstra (Arbeid), die het voor de minister onaanvaardbaar acht te, vroeg de heer Van de Weterinj (C.H.) of dat wijzigingsvoorstel wel aan vaardbaar was, gezien de budgetaire toe stand. Minister Lieftinck prees hierop eerst de heer Hofstra (Arbeid), die door zijn twee, elk op zichzelf ook goede elementen bevat tende, amendementen voor het evenwicht zorg had gedragen; intussen zat in de ont worpen verandering van het tarief toch dit bezwaarlijke, dat uit een oogpunt van aan moediging tot verhoging van de producti viteit de wei-ldng minder goed kon zijn, zo dat de voorsteller misschien nog een andere vorm kon kiezen om de vpordelen te doen overtreffen. Het tweede amendement, dat dan de dekking" moet opleveren en in het bijzonder voor de inkomens van 26.000 af geen verlichting der belasting meer zou opleveren kon de bewindsman minder be koren. Hij drong dan ook tenslotte op in trekking van de twee voorstellen aan. Verrassing. Toen kwam, om 's nachts half één, een verrassing. Minister Lieftinck rafelde eerst het amendement-Lucas uit elkaar en maakte het deze afgevaardigde vooral Agenda voor Haarlem WOENSDAG 25 OCTOBER ^uaschöuvvburg: „Een vreemd meisje' MBMia), 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: iT. Jan Smeterlin, 8 uur. Huis Van Jj.* Zij Ons Doel, tentoonstelling Oct.) 10 tot 5 uur. City: „Er was eens 5®as]eHoos", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 'Mr" i?'- Spaarne: „Remember Pearl Har- V k 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: rwis cle klok luidt", 2.30 en 8 uur. ADVERTENTIE Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen en Schrale huid. moeilijk door hem er op te wijzen dat het geen hij voorstelde juist zou neerkomen op bevoordeling van ongehuwden en ge huwden zonder kinderen, hetgeen waar schijnlijk niet de bedoeling van dit lid van de K.V.P. zou zijn. Maar nadat de minis ter dit had gedaan, bleek hij toch in zo verre nog een beetje over de brug te wil len komen, dat hij nu van zijn kant enige gulheid aan de dag legde. Hij was ook nog eens verder aan het rekenen gegaan met als resultaat, dat hij wel kans zag voor een volgens hem billijke verdere verlaging van de Inkomstenbelasting ten behoeve van gezinnen met vijf kinderen, die namelijk niet voldoende compensatie voor de huurverhoging zouden krijgen. Intussen wilde minister Lieftinck deze door hem in overweging genomen wijzi ging nog even laten wachten om eerst te zien wat de heer Lucas nu met zijn amen dement zou doen. Dat moest wel op in trekking neerkomen, want het leed geen twijfel of het was voor de regering onaan vaardbaar. Op dit late nachtelijke uur ontstond nu een enigszins Babylonische spraakverwar ring over de vraag wat de Kamer thans verder zou doen. De mededeling van de minister van Financiën had blijkbaar de leden nogal verrast. Op voorstel van de voorzitter werd besloten om de beraadsla gingen vandaag voort te zetten. Mogelijk heeft de nacht raad gebracht. Beek (N.B.) wordt Prinsenbeek De Tweede Kamer heeft zich verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van de naam der gemeente Beek in Noord-Bra bant. Met ingang van 1 Januari 1951 zal deze gemeente Prinsenbeek heten. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 26 October 1950 des namiddags van 23 uur. door George Robert. Het programma vermeldt alleen werken van J. S. Bach (1685—1750). 1. Preludium en Fuga C gr. t. 2. Koraalvoorspelen: a. Das alte Jahr Ver gangen i$t; b. In dir is Freude. 3. Preludium G gr. t. 4. Canonische Veranderungen über vom Himmel hoch; Var. 1. In canone all' ottava; Var. 2. Alio modo in canone alia quinta: Var. 3. In canone alia settima; Var. 4. In canone all' ottava per augmen- tationem; Var. 5. l'AUra sorte del canone al rovescio. 5. Koraalvoorspelen: a. Gottes Sohn ist kom men; b, Gottes Sohn ist kommen. 6. a. Fuga C gr. t.; b. Fuga g kl. t. 7. Koraalvoorspel: „Ein fesle Burg ist unser Gott". Om stagnatie in het functioneren der ministeriële departementen te voorkomen is bij Koninklijk Besluit aan de minister president de bevoegdheid verleend, in geval van bijzondere urgentie waarbij de minister, wie de zaak in het bijzonder aangaat, niet tijdig kan worden bereikt, te handelen in de plaats van die minister. ADVERTENTIE 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bioed maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheuma tische pijnen bij de oorsprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuiverende Kruschen-kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veerkrachtig jeugdig gevoel. Gisteren werd ie Utrecht tn een feestelijke bijeenkomst het feit herdacht, dat 20 jaar geleden de Bond van Nederlandse Plaitclandstfroioueu merd opgericht. Ondr de ongeveer 1500 deelnemende vrouwen waren er velen in klederdracht. Op de foto een aantal Zeeuwse dames in verschillende klederdrachten. Provinciale begroting 1951 Vandaag begint op ,,Huis te Bennebroek" de veiling van het familiebezit van Arnoldine Leonie Willinklaatste ambachtsvrouwe van Bennebroek. Velen kwamen op de kijkdagen de prachtige en waardevolle inboedel en de vele kostbaarheden bezichtigen. In de toelichting op de ontwerp-begro- ting van de Provincie Noordholland voor het jaar 1951 merken Gedeputeerde Sta ten op, dat zij om het evenwicht tussen de ontvangsten en de uitgaven te bereiken, tot een bedrag van 538.699.een beroep op de reserves hebben moeten doen en zij voegen er aan toe, dat zij weliswaar bij de desbetreffende posten van de 'begroting nog geen rekening hebben gehouden met de te verwachten stijging (eventueel tot een maximum van 180.van de sala rissen, doch dat de post voor onvoorziene uitgaven met 200.000.is verhoogd. De uitkering uit het provinciefonds heb ben Gedeputeerde Staten geraamd op het bedrag, waarop zij door het Rijk bij de begroting van dat fonds voor 1951 ge raamd is. Dit overtreft het ten vorigen jare geraamde bedrag met ruim 550.000. Uit hoofde van de heffing van opcenten kan naar de gegevens van de Rijksadmini stratie ruim 330.000.meer geraamd worden dan bij het opstellen van de vorige begroting mogelijk was. Ofschoon aldus- op deze posten in totaal aan de inkomsten zijde bijna 900.000.meer geraamd kan worden, zijn de uitgaven dermate geste gen, dat niettemin tot het bovengenoemde bedrag uit de reserves moet worden geput. Dat de reserve desniettegenstaande nog aanzienlijk blijft, noemt het college een verheugend feit, maar men dient er zich bewust van te zijn, dat zij, gezien de stij ging van de prijzen en lonen, niet meer waard is wat zij vóór de oorlog waard was. Verschillende subsidiën zijn tot hogere bedragen uitgetrokken, zoals voor „Oplei ding van vroedvrouwen" 26.000.(vorig jaar 10.000.„Moederschapszorg, zui gelingenzorg en kleuterzorg" 42.500, (vorig jaar 36.500.—) en „Bijdrage aan de Stichting voor geestelijke volksgezond heid" 50.000.(vorig jaar 30.000. De posten betreffende de zorg voor gees teszieken zijn erop gebaseerd, dat 1200 (vorig jaar 1100) per patiënt ten laste van de gemeenten komt. Ook bij de bere kening van dit bedrag is met de aanstaan- ',The Barkleys of Broadway", Wft 2' 4'15> 7 en 9.15 uur. Palace: i?E ?6r Liebe". alle leett., 2. 4.15 7 en uur. Luxor; „Alarm in de Nachtexpress" L< 4-L, 7 en 9.15 uur. C«l|0?DERDAG 26 OCTOBER b?,° Uw; Orgelconcert Jacob Bijster, önnktnanii, Haarlems Kunst Gemeen- *a- uSng Anna Blaman, 8.15 uur. Biosco- •wtaag- en avondvoorstellingen. Graantjes pikken Op 15 Augustus 1874 des nachts om klokslag 12 uur trad de Amsterdamse beroepsbrandweer in functie, ter ver vanging van het reeds lang bestaande vrijwilligerskorps, dat enkele jaren te voren niet had kunnen voorkomen dat een zestal huizen in de Utrechtsestraat in de as werd gelegd. Goed beschouwd is dit laatste een onzinnige uitdrukking. Wij kunnen ons voorstellen dat men fraai uitziende jongedames in de watten of gefileerde haring in de azijn, maar niet dat men huizen in de as gaat leg gen. Dat dient nergens toe. Het is dan ook heel goed te begrijpen dat men maatregelen tegen dit overdreven rouw betoon ging nemen. Een treffende bij zonderheid daarbij vinden wij het reeds in de eerste zin genoemde lugubre tijd stip, dat men voor de installatie heeft uitgekozen. Nu is er dezer dagen beter laat dan nooit - een gedenkboek verschenen, waarin nauwkeurig staat opgetekend wat men in de afgelopen 75 jaar alle maal heeft uitgespookt. Het dunkt ons geen wonder dat commandant J. B. Schuitemaker daarin mocht constateren dat de geest in het corps altijd goed is gebleven. Zoals men weet leggen de spuitgasten zich voornamelijk toe op twee vormen van activiteit: het redden van katten en het bestrijden van rode hanen, kortweg samengevat het zogenaamde beesten werk, De eerstgenoemde dieren huldigen de zonderlinge gewoonte om in de bo men langs de grachten te klimmen op jacht naar vogels van diverse pluimage, van waaruit zij echter niet durven terug te keren uit angst voor de verdrinkings dood. Het mag bekend worden veronder steld dat er zich onder de poezen „die en zijnder geen gebrek" heeft Starter eens gedicht naar verhouding slechts weinig gediplomeerde zwemmers voor komen, al kunnen zij doorgaans zeer schoon springen. Men tracht heden ten dage het gesignaleerde euvel te bestrij den door zo radicaal mogelijk de wel iswaar schilderachtige doch overigens alleen maar extra werk verschaffende bomen om te hakken, naar men bedrie- gelijk zegt ter bestrijding" van de iepen ziekte. Een dwaas die het gelooft. De rode hanen bezorgen meer last. Deze vurige kuifdieren zijn er letterlijk als de kippen bij zodra ze ergens lont ruiken. Deze theorie nader uitwerkend vindt men meteen een afdoende ver klaring voor het veelvuldig voorkomen van het afbranden van pakhuizen in de hoofdstad. Daar immers zijn de meeste graantjes te pikken. Merkwaardig ge noeg wordt er in het gedenkboek aan dit voor de hand liggende verschijnsel geen aandacht geschonken. Wij zouden het willen rangschikken onder de pseudo-vogelpest. Als bijzonderheid kunnen wij hier nog aan toevoegen dat de rode haan, in tegenstelling tot zijn anders gekleurde soortgenoten, het ver mogen bezit om eieren te leggen en wel de zogeheten gouden eieren. Hij doet dit echter uitsluitend in van a tot z ver zekerde percelen. Elders legt hij alleen maar windeieren. Emmertjes pompen Gaarne zouden wij nog even willen blijven stilstaan bij die zes huizen in de Utrechtse straat, ware het niet dat deze inderdaad volkomen in rook zijn opge gaan. Wij zijn namelijk van mening dat men, als het er dan toch van moest ko- men, wel wat laat is overgegaan tot het aanstellen van brandweerlieden van professie. Men heeft daar om nu eens heel precies te zijn 422 jaar mee ge wacht, zoals een eenvoudige rekensom ons leert, want in 1452 werd driekwart gedeelte van de toenmalige stad in de vuurhaard geworpen. De beide hoofd kerken, het raadhuis, twee kapellen, veertien kloosters, vier gasthuizen en honderden woningen, benevens enige in het Damrak gemeerde schepen, vielen aan cle door een felle wind opgezweepte tongen ten prooi. Maar denk niet dat men nu maar direct een beroepsbrand weer mobiliseerde. Geen sprake van. Wel werden er betere maatregelen dan de tot dusver geldende voor de or ganisatie van het blussingswerlc be- raamd. Zo werd er bepaald dat bij het uitbreken van brand alleen de naaste buren drie aan weeerszijden en zes aan de overkant een handje mochten helpen. Blijkbaar huldigde men toen reeds de tegenwoordig zo populaire stel regel „goedkoper per dozijn". Doch men was destijds vooral bevreesd voor grote volksoplopen, mede omdat het nogal eens voorkwam dat de vijand (dat was altijd de partij die in het schaaktouimooi der historie met zwart de onschuld onzer voorvaderen aanviel) door het stoken van vuurtjes de aandacht van de verde diging der stadsmuur probeerde af te leiden. Een enigszins omslachtige ma nier van oorlogvoeren. Maar dat het een probaat middel was, kan men in de Gysbreght lezen. In 1481 werd ieder nonnenklooster verplicht om 24 leren emmers aan te schaffen ten behoeve van het water putten. Vandaar het bekende gezang: „Twee emmertjes water halen, twee emmertjes pompen, de meisjes dragen klompen". Om deze bijeen te brengen en zonodig te herstellen nam men twee schoenmakers in dienst, die echter bij hun leest moesten blijven tot er alarm werd geslagen. Men zou dus de ontwik keling van het hoofdstedelijk brand weerwezen in één zin kunnen schetsen als „van schoenmaker tot Schuitemaker". Een eigenaardig, buitengewoon subtiel artikel scheef voor dat vrouwen, maag den en kinderen beneden de vijftien jaar niet bij de brand konden worden toegelaten. Overtreding werd gestraft met „verbeurte van heur overste kleed". Men mag aannemen dat een dergelijk psychologisch vonnis niet direct ter plaatse ten uitvoer werd gelegd. Blijk baar vatten de vrouwen vroeger spoe diger vlam dan tegenwoordig. De overheid maakte van de gelegen heid gebruik om nog een paar andere barbaarse straffen te proclameren. Toen bij vier burgers de glasruiten verbrijzeld waren, werden de boosdoeners opgeroe pen zich binnen acht dagen te melden. Bleven zij in gebreke dan zouden zij bij latere ontdekking de rechterhand ver liezen „off die handt moeten lossen met hondert pont ende voirt gebannen wezen tot ewigen dage". Vette boeven, rabau- ten en dergelijke lieden „sal men also uitrechten met gheselen ende met haere oore an clie kake te spikeren, allen an dere tot exempele". Een ontroerend voorbeeld van de thans zo geliefde ge nerale preventie. Het stadhuis, dat bij de genoemde brand verloren ging, was overigens zeer eenvoudig ingericht. Voor de ramen hin gen grove saaien gordijnen, de stoelen in de burgemeesterskamer hadden vier stuivers het stuk gekost en als versie ring van de wanden dienden enige schil derijen van een zekere Dove Barend, zo dat het met de schade aan openbare ge bouwen wel losliep. Smokkelschip Terwijl wij ons voort haastten langs de wallekant om het plotseling uit de hemel vallen van de winter te ontlo pen, werd onze aandacht getrokken door een in de Amstelsluis (recht te genover het theater Carré) gemeerd houten vaartuig, met een nogal uitzon derlijke vorm, namelijk recht afgeplat en op het dek voorzien van allerlei kokers, waarvan wij dachten dat het misthoorns waren. Bij nadere verken ning bleek ons dat het een motor-tor pedoboot was, die de oorlog had over leefd, één van het type waarmee des tijds de Scharnhorst en de Gneisenau werden bestookt. Nu maakte deze voor malige jachthond van de wateren maar een zielige indruk, zoals hij daar lag achter een hek van prikkeldraad dat ons belette naderbij te komen. Een Hemingway-boot om mee uit vissen te gaan, bijvoorbeeld in de wateren rond Cuba, dachten wij. Zo'n boot, die je daar ergens in Key West kunt huren om er de sportieve strijd met een kan jer van een zaagvis mee aan te binden. Toen er een man naderde op de sluis muur, kennelijk een oppasser in zijn blauwe overall met een doffe schip perspet, speelden wij reeds met onze portefeuille in onze binnenzak. Maai de prijs viel ons eerlijk gezegd een beetje tegen. Dertigduizend gulden moest-ie kosten, contant op tafel, of twintigduizend zonder de beide ben zinemotoren, die elk 150 liter per uur gebruiken als het vaartuig de maxi mum-snelheid van 50 kilometer wil halen. Wij waren trouwens een beetje te laat. „Izzerel heppum gekocht!" zei de man plechtig, om toen te_ vervolgen: „maar hij kompum maar niet afhalen". Bij nadere informatie bleek onze zegs man met de heer Izzerel de jonge staat Israël te bedoelen, die het vaar tuig blijkbaar wil bestemmen ter ver sterking van de vloot. Zo'n schip kan toch heel wat mee maken. Eerst op het oorlogspad. Daar- Wegens de aanhoudende belang-\ stelling gaan de vertoningen door het Ballet der Lage Landen in het Theater de la Mar van het dans- dans-cabaret Enkel Illusie" nog deze hele week door. In de Kleine Comedie aan de Am- stel speelt het nieuwe gezelschap van Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg tot het einde van deze maand Shakespeares blijspel der gerechtigheid in de be rijmde vertaling van Gerard den Brabander met Ellen Vogel als Isa bella. Het Vrije Toneel van Cor en Anton Ruys verzorgt deze week dagelijks in het Centraal Theater voorstel lingen van het gezellige stuk „Zo gaat het soms" van Lonsdale, waar na de landelijke jubileum-tournée van eerstgenoemde begint. Voor de kunstkring ..Voor Allen" danst hedenavond in de Stads schouwburg de parodiste Cilly Wang en vertoont het gezelschap van Her man Bouber morgen ..Neem weg onze harten van steen" van de Ierse auteur Sean O'Casey. Als abonnementsvoorstelling in de Stadsschouwburg geeft de Haagse Comedie op 27 October een opvoe ring van „De knecht van twee mees ters" door Carlo Goldoni. In de Doe- In de hoofdstad uit lenzaal wordt Vrijdagavond een re prise door het Nederlands Volksto neel gegeven van „Toen wij trouw den" van Priestley. Het programma van het Caecilia- concert, dat Donderdagavond onder leiding van Pierre Monteux in het Concertgebouw wordt gegeven, luidt: ouverture „l'Italiana in Algerivan Rossini, het Celloconcert van Dvo rak en de Tweede Symphonie van Brahms. Solist is Tibor de Machula. Vrijdagavond vertolkt de cellist Max Orobio de Castro in de kleine zaal van het Concertgebouw de Solo-sonates van Bach. In de Bachzaal voeren Vrijdag avond de winnaars van de Röntgen- prijs en voor het solistenexamen stu derenden composities van Schumann, \Bach en Debussy xiit. J na het eigendom van een schatrijke familie, die er mee naar Australië wil de emigreren, hopende er smokkelwaar mee te kunnen vervoeren, hetgeen ech ter op een mislukking uitliep. De fami lie is wel in Australië aangekomen, maar de contrabande werd in beslag genomen. En nu ligt dat schip daar in de Amstelsluis, wachtend tot meneer Izzerel het komt halen. Maar dat kan nog wel zo lang duren. Al die tijd wan delen er mensen langs, die zich afvra gen wat dat toch voor een eigenaardige boot zou kunnen zijn. Misschien wel een oorlogsschip, zou men kunnen denken. Dat heeft meege holpen ons te bevrijden van de Ger maanse tyrannie. Dat is ook zo. BOEDA de salarisverhoging rekening gehouden. Het verdient overigens opmerking, dat bij de provinciale ziekenhuizen, maar ook in het algemeen de uitgaven zullen stijgen als gevolg van de met de loonsverhogingen stijgende mateviaalprijzen. Voor de instandhouding van monumen ten werd Gedeputeerde Staten bij de be grotingen voor de jaren 1948. 1949 en 1950 telkens een crediet van 80.000.ver leend. In die jaren zijn door hel college subsidiën toegekend, die uiteraard voor een groot deel eerst in de nu nog volgende jaren voor uitkering in aanmerking zullen komen. Intussen moesten en moeten nog steeds betalingen worden gedaan ingevol ge vóór 1948 door de Provinciale Staten verleende subsidiën. Voor 1951 hebben Gedeputeerde Staten om de afwikkeling van deze zaak mogelijk te maken, een bedrag van 158.927.uit getrokken. Het bij de Staten ingediende verzoek om subsidie van de JCatholiekc Centrale Vereniging voor lectuurvoorziening in Noordholland heeft het college aanleiding gegeven tot een uitgebreid onderzoek naar de werkzaamheden op hel gebied van de lectuurvoorziening ten plaltelande in deze Provincie. Het ligt in het voornemen, zodra Ged. Staten uit het ingestelde onderzoek de nodige conclusies kunnen trekken, met een voorstel te komen en voor alsdan even tueel toe te kennen nieuwe subsidiën bij suppletoire begroting een crediet te vra gen. De begroting sluit met een bedrag van 12.743.189 (vorig jaar 11.717.095). De vermoedelijke rekening over 1949 sluit met een bedrag van 12.657,088. Het restant-bedrag der drie en vijftig leningen zal op 1 Januari 1951 bedragen 172.355. Het bedrag van de rente ten laste van de dienst 1951 bedraagt ƒ2.659.029 en het bedrag van de aflossing 6.173.553. Geldleningen Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor hen te machtigen ten laste van de provincie aan te gaan geld leningen tot zodanige nominale bedragen als nodig zullen blijken te zijn om een som te verkrijgen ter voldoening van: 12.500, wegens bijdrage aan het Rijk in de kosten van verruiming van het Noordzeekanaal; 250.000,wegens bijdrage aan het Rijk in de kosten van aanleg van een scheepvaart kanaal van Amsterdam naar de Boven Rijn; 20.350,wegens uitbreiding en verbete ring van het Tuinbouw-proeibedrijf in het Geestmerambaeht; 5.050.U00,wegens kapitaal verstrekking aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ten behoeve van uit breidingswerken; 3.085.000,wegens ka pitaalverstrekking aan het Provinciaal Wa terleidingbedrijf ten behoeve van uitbrei dingswerken; 5.000.wegens kapitaal verstrekking aain het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort voor buitengewone werken; 5.000,wegens kapitaalver- strekking aan het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Baklcum voor buitenge wone werken; 5.000,wegens kapitaal verstrekking aan het Provinciaal Zieken huis te Medemblik voor buitengewone werken. Deze leningen zullen worden aangegaan tegen een rente waarvan net percentage de door de Regering gestelde normen niet overschrijdt. Belastingen Gedeputeerde Staten stellen voor te be sluiten ter bestrijding van de uitgaven der Provincie te heffen: vijftig opcenten op de hoofdsom der Delasting op de gebouwde eigendommen over het belastingjaar 1951; vijftig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de ongebouwde eigendommen over het belastingjaar 1951; vijftig op centen op de hoofdsom der personele be lasting over het belastingjaar 1951/1952. De opbrengst van algemene aard, waar onder de inkomsten van de belastingen en de beschikking over de reserve tot een be drag van 538.699,—, worden geraamd op ƒ9.610.319,(vorig jaar ƒ8.755,009, Plannen voor gemeenschappe lijke fabriekgebouwen De vraag naar credieten uit het Fonds van de Economisch-Technologische Dienst bleef onverminderd aanhouden. Hoewel ook dit jaar het verstrekken van credieten zo veel mogelijk werd beperkt, wordt toch verwacht, dat aan het einde van het jaar de beschikbare middelen niet meer dan 100.000,ziuien bedragen, welk bedrag bij de begroting'voor het jaar 1948 aan het Fonds werd toegevoegd in het bijzonder voor het bevorderen van de totstandko ming van gemeenschappelijke fabrieks gebouwen. Weliswaar werd bij de behan deling van de begroting voor het jaar 1950 aan Gedeputeerde Staten machtiging ver leend dit bedrag ook voor het verlenen van credieten te bestemmen, maar aangezien verschillende gemeenten nog plannen tot stichting van iabrieksgebouwen in voor bereiding hebben, wordt het gewenst ge acht voorshands dit bedrag van 100.000, voor deze projecten beschikbaar te houden. Daar alsdan voor de gewone credietver- lening geen middelen meer beschikbaar zullen zijn, wordt voorgesteld voor het jaar 1951 100.000,aan het Fonds toe te voegen. Tussen de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn besprekingen gaande over de bouw van een nieuwe korte golf- zender voor de wereldomroep. De financiële consequenties hebben tot nu toe een beslis sing tegengehouden.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5