IJmuider Courant J.Koreanen stoten op Chinese Lacht in Noord-Korea 19689 Haarlems Dagblad U van grote Amerikaanse troepenmacht loord-Korea's Oostkust Franse Nationale Vergadering aanvaardt Europees legerplan Alle mogendheden dienen zich te gedragen naar het Handvest „Het plan-Pleven zal de besprekingen te Washington bemoeilijken" ,merlaan 154. Telef. Adm. 5431. na 5 uur: 8061 (K 2560), ~':s Haarlem: Gr. Houtstr. 93, „'tie en alle afdelingen 15295 J0®" nn aanvr. bij de Admin. ;:yv.tarieven op Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, ümuiden, Santpoort en Omstreken van en •©ptertft ITaartanacöc iouritnt (Jtitno iéc6) Donderdag 26 October 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen, per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom ,*id' dat volgens te Seoel ont wrichten van Zuïd-Koreaanse pf»-naar de Mandsjoerijse Zuid-Korcaanse troepen f «n stiiidmacht van cnm- '"chineien van naar schatting door de New Yorkse radio !ft .Iht uit Korea zijn Ameri- ■IS Woensdag te Wonsan, Ease Oostkust, geland, als een strijdmacht van 50.000 1*5 reeds door de verbon- 2; veroverd, ligt ongeveer j£en van de Mandsjoerijse de landing geen tegenstand tèwoordvoerder van het Ame- fï korps is van het algemeen 1 v,e Tokio opdracht ontvangen f l ken van wat er aan strijd ig is om de Mandsjoerijse Kflv'oordvoerder wordt deze ISegd als een wijziging van EsSctie, dat de Amerikaanse l'Zm op 30 kilometer van de KSen halt houden en dat tó Koreaanse troepen de bezetting fkorea zouden moeten voltooien, ^brigade bereikte gisteren ongeveer 95 kilometer ten Zui- ',;e Mandsjoerijse .grens i verwacht zullen de Zuid-Ko- hedenmiddag (dus Don- as tussen Mandsjoerije en bereiken, zo heeft een van het. Amerikaanse acht- Ctlaard. Volgens een frontbe- it de* Zuid-Koreaanse zesde te Kodjang, 29 km. van de 5ad blijkbaar geen tegenstand Sm van de. Amerikaanse lucht- medegedeeld, dat Dinsdag een L tJNO-probleem erbij Wie moet secretaris generaal worden tmraordigers van.de vijf grote „jai ziin in besloten zitting bij. DB om' te spreken over eèn op- Trygve Lie, secretaris-generaal Men kwam wederom niet tot ikomst. De „grote vijf'' hebben 'dë Veiligheidsraad' uitgebracht, gaderde de Veiligheidsraad over ie. Naar verluidt sprak de Bus roerig over de „noodzakelijkheid stemming tussen de grote mo ging tot des avonds uiteen zon besluit te zijn gekomen. Luidt verklaarde Warren Austin in de besloten zitting van de dat- Amerika alles in het om de Russische oppositie wederbenoeming van Trygve Lie renden. „Lie's benoeming is een de veiligheid van Amerika, he' Oosten, het Midden Oosten en he' [Westelijk halfrond aangaat," aldus see tegen-candidaten van Lie kon- Ede vereiste meerderheid in de edsraad verkrijgen. Men verwacht cai de kwestie aan de Algemene zal worden voorgelegd, waar van een aanzienlijke meer gunste van verlenging van zijn mijn tot twee of drie jaar. bal Carlos Romulo (Philippijnen) [gesteld door de Chinese nationalis- sfgevaardigde verkreeg vier stem- overige leden onthielden zich. Er pp gelijke wijze gestemd met be- tot de door de Sovjet-Unie voor- canaidaat, Charles Malik van de a Voor deze candidaten stemden: «Hstisch China, Egypte, India en de K Senegal Rau (India) had zich als teruggetrokken. van de Amerikaanse delega verklaard, dat binnen enkele vee: een vergadering van de Veilig st zou worden gehouden. Indien [geen oplossing zou worden bereikt, besprekingen niet worden voort- idees militair materiaal ir Nederland <2or uilrusting van een divisie kasiese regering heeft in het kader jsszijdse bijstand tussen de leden -Atlantisch pact aan de Neder- ^sgering materiaal aangeboden "uitrusting en bewapening van één -öi||ahbocl is liet gevolg geweest van besprekingen hieromtrent Moord-Atlantische organen en an- Nederlandse en Canadese De Nederlandse regering aanbod gaarne aanvaard en ziet HCt n een tastbaar bewijs van Fjvaa onderlinge samenwerking bij "et Atlantische pact, maar AA °nderstreping van de uit- "en ^ussen Canada en t^Hese kabinet heeft de onmid- Amerikaanse „mustang"-jager door lucht doelartillerie, die aan de Chinese zijde van de Noord-Koreaanse grens stond opgesteld, is beschoten. De jager werd getroffen en stortte in zee. De vlieger werd opgepikt door een oorlogsbodem van de marine- strijdkrachten. Dit is de tweede maal dat van de Chi nese zijde der Noord-Koreaanse grens op Amerikaanse vliegtuigen is gevuurd. De bijzondere strafkamer der Utrechtse rechtbank heeft de thans 49-jarige C. van Geelkerken, tijdens de bezetting plaatsver vangend leider van de N.S.B., leider van de „Jeugdstorm" en inspecteur-generaal van de voormalige Landwacht, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. In de aan dit vonnis voorafgaande over wegingen verklaart de rechtbank dat „als gevolg van het voorbeeld, door verdachte tijdens de bezetting gegeven, vele leden van de N.S.B., die hem blindelings zijn gevolgd, zich door zijn toedoen hebben schuldig gemaakt aan het ernstigste land verraad en hiervoor in vele gevallen met de dood hebben moeten boeten." Gezien deze en andere voor het land uitermate ernstige gevolgen, meende de rechtbank, dat verdachte in feite slechts de allerzwaai-ste straf kan worden opgelegd. Anderzijds, zo wordt vervolgens overwo gen, wenst de rechtbank de motieven, die Van Geelkerken tot zijn daden hebben ge bracht, alsmede de omstandigheden, waar onder hij ze heeft gepleegd, in aanmerking te nemen. In het bijzonder gelooft de recht bank, dat de invloed, die van zijn omgeving is uitgegaan, niet mag worden oncferschat, zoals zeer duidelijk in het rapport over verdachte's persoonlijkheid tot uiting komt. Gezien deze overwegingen veroordeelt de rechtbank Van Geelkerken tot levenslange gevangenisstraf met ontzetting uit de kies rechten, alsmede uit de rechten tot het bekleden van ambten en het dienen bij de gewapende macht voor de tijd van het leven. De officier van justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, had de doodstraf geëist. Ondanks twijfel over de uitvoerbaarheid Het woord is aan. PARIJS, 26 October (Reuter). De Franse Nationale Vergadering lieeft hedenmorgen om drie uur haar goed keuring gehecht aan het plan van de regering om de herbewapening van Duitsland te beperken tot zijn deel neming aan een Europees leger, onder toezicht van een Europese minister van Defensie. Vóór stemden 348 afgevaar digden, 224 tegen. Tevoren had premier Pleven verzekerd, dat Frankrijk niet zou instemmen met de herbewapening van Duitsland, tenzij de andere landen van het Atlantische pact de beginselen van het Franse plan, zoals deze Dipsdag door hem 'waren bekend gemaakt, zouden goedkeuren. Pleven stelde drie voorwaarden voor Duitslands deelneming aan de Europese defensie: Eerst moet het verdrag inzake de samen smelting van de steenkool- en staalindu strie getekend worden; er moet een Euro pese minister van Defensie zijn benoemd en de politieke Assemblée van Europa, waaraan hij verantwoording verschuldigd moet zijn, moet zijn samengesteld. De socialistische afgevaardigden drongen er op aan dat opnieuw gepoogd zal worden overeenstemming met de Sovjet-Unie te bereiken, alvorens West-Duitsland te gaan herbewapenen. Hun woordvoerder, Daniel UitPeking wordt gemeld dat de Chinese regering daar een verklaring heeft uit gegeven volgens welke Chinese troepen opdracht hebben ontvangen Tibet binnen te marcheren ..teneinde de drie millioen Tib'etanen van imperialistische onder drukking te bevrijden en de verdediging van de Westelijke grenzen te consolideren" Militaire actie in Zuid-Celebes DJAKARTA, 25 October (Aneta). Bij militaire acties van de R.I. in Zuid- Celebes werd het gebied in cle omgeving van Mali-no, waar een groep bewapende personen een brug vernielde en bomen kapte voor het aanleggen van een weg versperring, met goed resultaat uitgekamd. Bij Pinrang werd een aantal onruststokers verjaagd. Volgens een officieel communiqué ver klaarde het daerah-hoofd van Zuid-Cele bes ,zich achter het militair commando te stellen met betrekking tot het krachtig optreden tegen de ontruststokers. Onder meer werden twee dozijn kara bijnen en een truck van drie ton- in beslag genpmen-v Nederlandse resolutie in politieke UNO-commissie Mayer, steunde het regeringsplan voor de vorming van een Europees leger, doch hij verklaarde nadrukkelijk dat „een her leving van het Duitse militarisme onder geen enkel voorwendsel in de hand mag worden gewerkt." Mayer drong er bij de regering op aan een poging te ondernemen om het Duitse vraagstuk te regelen door „het openen van besprekingen tussen de geallieerden van het Oosten en het Westen in het kader der UNO", hieraan toevoe gend: „Slechts wanneer een dergelijke po ging zou mislukken, moeten wij er ons mee tevreden stellen alleen voor Europa een oplossing te bereiken." „De acht met de Sovjet-Unie verbonden staten, die op de kortgeleden te Praag ge houden conferentie de wereld vredesvoor stellen hebben gedaan, moeten aan hun woord worden gehouden." vervolgde Mayer die voorts de regering nog verzocht bij de uitvoering van haar plan in te stemmen met de volgende drie punten: Spanje mag niet meedoen aan de-vor ming van een Europees leger. Voordat een dergelijk leger wordt ge vormd moeten eerst Europese politieke or ganisaties worden gesticht, die zullen kun nen beslissen over de wijze van aanwen ding van het Europese leger. Er moet naar worden gestreefd in elke Europese organisatie Engeland en de Scan dinavische landen op te nemen. Wallis Wie al te wijs is valt wel miet aoor het ijs van het leven, maar hij glijdt ook nooit vrolijk over zijn gladde vlakte. De voormalige minister van Defensie Pierre Henri Teitgen, Volksrepublikein (katholiek), verklaarde, dat zijn partij het plan der regering geheel steunt. „Het pro bleem der Duitse herbewaping is een vals probleem. De enige oplossing is Europa, dat snel moet worden opgebouwd." Teitgen beval aan, dat een Europees leger door standaardisatie van vervoer, be voorrading en recrutering tot stand zou komen en dat men een Europese vlag zou kiezen. De Fransen zouden moeten zeggen: „Frankrijk mijn geboortegrond, Europa mijn land", aldus Teitgen. Duitse tegenzin Het Franse plan voor een Europees leger ondervond Woensdag zowel in West-Duit se regeringskringen als in de West-Duitse pers critiek. Wel erkent men in West-Duitse regerings kringen, dat een bruikbaar Europees leger het begin van een nieuwe Europese poli tiek kan blijken te zijn, doch men wil niet over het hoofd zien, dat Pleven de vorming van een dergelijk leger afhankelijk stelt van de ondertekening van het plan-Schu- man. In West-Duitse regeringskringen vreest men in deze clausule een Franse poging tot koehandel te moeten zien om Duitsland er toe te brengen over zijn be zwaren tegen het plan-Schuman heen te stappen. Geen vertrouwen in Russische vredesvoorstellen LAKE SUCCESS, (A.N.P.). De poli tieke commissie van de UNO heeft Woens dag het algemene debat voortgezet over de door de Sow jet-Unie voorgestelde verkla ring met het doel het oorlogsgevaar te doen verdwijnen en de vrede en veiligheid van de landen te versterken. In dit verband heeft het waarnemend hoofd van de Nederlandse delegatie mr. Van Heuven Goedhart een resolutie opge steld, waarvoor hij vooral de instemming verwierf van de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en Mexnco. Uitgaande van de overtuiging, dat de gehele mensheid in vrede en veiligheid wenst te leven en dat dit kan worden bereikt indien alle regerin gen zich gedragen naar de beginselen van het Handvest en erkennen dat aggressie welke wapens daarbij ook worden gebruikt versch=p; feiaal n:*" :('ng van het aangeboden ^brland goedgekeurd, 'aie te Ottawa werd zéP/ j gezegd, dat het mate- tige 5(,.,J0ede staat verkeert. In LA 'a u Wor(ten veranderingen L'w™, ,t materiaal in overeen- 'sflen Matste eisen te brengen. ScQ i,. me,Cr veldgeschut, anti- .-5 -;IhtdoelSesehut, lichte auto- 1 Cn munitie naar Neder- worden. De populaire actexir Cor Rüys poseert voor zijn ..jubileumportret'' kunstschilder Bernliard van Vlijmen. Minister s' Jacob meent: Met de K.L.M.-constellation „Rotterdam" is de minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s'Jacob Woensdagavond naar Wash ington vertrokken om daar deel te nemen aan de conferentie van ministers van De fensie der landen, aangesloten bij het At lantisch pact. Voor zijn vertrek hadden wij een gesprek met de minister, waarin hij onder meer vertelde te verwachten Zaterdag. 4 Novem ber in Nederland, terug' te zijn. De confe rentie wordt gehouden op 28, 29, 30 en 31 October. Daarna zal gelegenheid bestaan gedurende twee dagen leger- en marine etablissementen te bezichtigen. Donderdag 2 of Vrijdag 3 November hoopt de minister dan de terugreis te aanvaarden. Uiteraard kwam het plan der Franse regering ter sprake. De minister verwachtte, dat dit plan de besprekingen in Washington zal bemoei lijken. Immers", zo zeide hij, „nu komt een gehéel andere gedachte naar voren dan die, welke de in September gehouden be sprekingen der ministers van Buitenlandse Zaken beheerste. Bovendien is het plan- Pleven gekoppeld aan het plan-Schuman, waarover nogal het een en ander te doen is". Overigens dacht de minister niet, dat het Franse plan consequenties voor Neder land inhoudt. Wel heeft een en ander tot gevolg, dat de Nederlandse minister per soonlijk weinig verwachtingen koestert omtrent de besprekingen in Washington. „Er zullen", zo zei hij, „naar mijn mening geen grote besluiten worden genomen. De herbewapening van Duitsland kan Frank rijk intern politiek niet verwerken. Daar voor is de herinnering aan 1870, 1914 en 1940 in Frankrijk nog te levendig. Ik acht het zelfs niet uitgesloten, dat deze moeilijk heden te zwaar zullen blijken te zijn voor de huidige franse regering." Het speet de minister zeer, dat hij niet in de gelegenheid was eveneens naar Canada te gaan. „Mr. Fockema Andreae gaat in mijn plaats en vooral omdat Canada ons zulk een belangrijke steun gaat geven op militair gebied had ik graag persoonlijk mijn dank overgebracht, maar ik ben nog te kort minister om langer dan strikt nood zakelijk is uit Nederland weg te kunnen blijven". „Het is niet onmogelijk, dat aansluitend op de conferentie in Washington binnen korte tijd in Londen een conferentie van de ministers van Financiën zal worden gehou den. De economische problemen zijn over heersend bij deze militaire zaken". Tenslotte vertelde de minister dat bij de besprekingen in Washington het zwaarte punt niet op een bepaald onderdeel van de defensie zal vallen, maar dat het geheel besproken zal worden. De staatssecretaris van Oorlog en Marine vice-admiraal H. L. W. Moorman deed de minister uitgeleide. de ergste misdaad is die men tegen de wereldvrede kan begaan, verklaart de Ne derlandse resolutie dat het voor het in standhouden van de vrede noodzakelijk is, dat tegen aggressie verenigde actie wordt ondernomen, dat ieder land zich bereid verklaart doeltreffend internationaal toe zicht van de U.N.O. op de productie van atoomenergie te aanvaarden, teneinde een verbod van atoomwapens mogelijk te ma ken. Verder acht deze resolutie het noodza kelijk dat alle landen zich bereid verklaren tot eén regeling betreffende hun algemene bewapening en hun strijdkrachten over eenkomstig een stelsel van controle en in spectie door de U.N.O. en met het doel tot een geleidelijke vermindering te komen. De resolutie van Nederland eindigt met de verklaring dat deze doeleinden kunnen worden bereikt indien alle leden van de UNO door hun daden bewijzen dat ze de vrede wensen te bewaren. Bij het indienen van de resolutie ver klaarde de heer Van Heuven Goedhart, dat de Nederlandse delegatie niet gelooft en niet kan geloven in de oprechtheid der Sovjet-Russische vredesvoorstellen, „uit sluitend omdat woorden en daden van de Sovjet-Unie niet met elkaar in overeen stemming zijn, uitsluitend wegens de ont stellende zwakheid van die voorstellen een zwakheid, die maar .al te duidelijk wordt, zodra zij op de keper beschouwd worden". Tenslotte verklaarde mr. Van Heuven Goedhart, dat hij een reactie van de Sovjet- Unie op de ontwerpresolutie verwacht om uit te kunnen maken of de Sovjet-Unie „werkelijk met de andere landen de wil tot vrede bezit of alleen maar wil, dat men ge looft, dat zij die wil bezitt". Na de rede van mr. Van Heuven Goed hart waren verschillende andere delegaties te Lake Success van oordeel, dat deze vijf- mogendhedenresolutie een uitstekende kans maakt om te worden aangenomen. Britse conservatieven wonnen tussentijdse verkiezing Reuter. De Britse conservatieven heb ben bij de Woensdag in het district Scotstoun gehouden tussentijdse parlemen taire verkiezing een meerderheid behaald van 1.319 stemmen, vergeleken met de algemene verkiezingen in Februari. Hier door is de meerderheid van Labour in het Lagerhuis tot 8 gedaald. De conservatieve candidaat behaalde 18.494 stemmen, de labour-candidaat 17.175 en de onafhanke lijke labour-candidaat 680. Deense regering afgetreden Zij gleed uit over boter. De Deense regering is Donderdagochtend vroeg afgetreden nadat zij in de Tweede Kamer met een stem verschil de nederlaag had geleden. De minderheids regering van premier Hedtoft is sinds 1947 aan het bewind geweest. De regering kwam ten val over de kwestie van de rantsoenering van boter in Denemarken. Zij wilde de huidige rantsoenering handhaven. De verenigde oppositie wilde er daarentegen een einde aan maken. Premier Hedtoft maakte te een uur van nacht, na een spoedb ij eenkomst van de socialistische partij, bekend, dat hij Koning Frederik later in de ochtend het ontslag van zijn regering zou aanbieden. Na een onderhoud met de Koning zou een ver klaring uitgegeven worden. Zoals bekend, zijn de vorige maand in Denemarken verkiezingen gehouden. Deze waren nodig geworden door het aftreden van Hedtoft. Zijn drastische economische voorstellen, die ten doel hadden het tekort op de Deense betalingsbalans te vermin deren, ontmoetten scherpe critiek van de verenigde oppositie-partijen. De algemene verkiezingen van 5 September leverden een overwinning op van de socialistische partij van Hedtoft, die weer aan het be wind kwam. Hoewel de partij als de groot ste partij uit de verkiezingen te voorschijn kwam. behaalde zij slechts 59 van de 151 zetels in de Tweede Kamer slechts twee meer dan bij de vorige verkiezingen. Gisterochtend vroeg is ook het laatste gedeelte van het befaamde Crystal Palace in Londendat in 1936 vrijwel geheel uitbrandde, door het vuur vernield. Een overzicht van de brand van gisteren waartegen de beeldengroepen die de ramp van 1936 overleefden, als silhouetten afsteken. Secretaris-generaal van het ministerie van Financiën Mr. H. A. M. van den Dries benoemd Mr. H. A. M. van den Dries is met in gang van 16 October 1950 benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Financiën, als opvolger van mr. H. L. s'Jacob, die benoemd is tot minister van Oorlog en Marine. De heer Van den Dries werd 31 Maart 1904 te 's Hertogenbosch geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden en deed in 1927 doctoraal examen. De ambtelijke loopbaan van de heer Van den Dries dateert van 1 Juni 1928, toen hij werd benoemd tot surnumerair der directe, belastingen, invoerrechten en ac cijnzen. In 1934 werd hij werkzaam ge steld aan het ministerie van Financiën, Op 1 April 1938 volgde zijn benoeming tot inspecteur der belastingen, op 16 October 1945 werd hij hoodinspectcur. In 1945 bekleedde de heer Van den Dries de functie van hoofd van het agent schap van het ministerie van Financiën te Londen. Na in Nederland te zijn terugge keerd werd hij op 15 Februari 1946 be noemd tot raadadviseur, tevens plaatsver vangend thesaurier-generaal. Sedert 1 September 1949 was hij plaatsvervangend secretaris-generaal van het ministerie van Financiën. Van October tot December 1946 was de heer Van den Dries vertegenwoordiger van de minister van Financiën in Indo nesië. Natsir kreeg het vertrouwen DJAKARTA, 25 October (Aneta) Met 118 stemmen voor en 73 tegen heeft het Indonesische parlement hedenmiddag de vertrouwensmotie in de regering-Natsir aanvaard. Buitenkliniek voor chronisch zieke kinderen Op het landgoed „Oud Bussum" te Hui zen, dat enige jaren geleden door het rijk is aangekocht, is Woensdagmiddag de eer ste Nederlandse buitenkliniek voor chro nisch zieke en reconvalescente kinderen van de „Stichting Noordholiandse buitenkliniek voor kinderen" officieel geopend. HET WEER AFGEBEELD Nog steeds komt er in de luchtdrukverdeling boven het Europese vasteland weinig verandering. In een machtig hoge druk gebied dat zich uitstrekt over geheel Scandinavië, Finland en het Noord-Westen van Ruslaxid, zijn de barometerstanden tot 1036 milïbaar gestegen. Een depressie boven het Middellandse Zeegebied nam gisteren nog in diepte toe. Tussen beide druksystemen door voeren tamelijk krachtige Oostelijke winden koude lucht uit Rusland over Polen en Duits land naar onze omgeving. Ten Noorden van Ierland bevindt zich een zeer actieve depressie die naar het Noorden koerst en geen invloed op het weer in West-Europa zal kunnen uitoefenen. Men mag daarom, rekenen op aanhou den van het huidige weertype. Weerbericht AANHOUDEND KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Overwegend matige Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 27 October: Zon op 7.25 uur, onder 17.22 uur Maan op 17.29 uur, onder 9,25 uur Hoog en laag Avater te IJmuiden Donderdag 26 October Hoog water: 3.48 en 16.03 uur- Laag water: 11.51 uur. Vrijdag 27 October Hoog water: 4.21 en 16.35 uur. Laag water; 0.07 en 12.23 -uur. O ONBEWOLKT LICHT BEW HAlXBEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW o REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST TAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELS DWARSSTREEP.JS EEN WII.D- SNELHSID VAN'VIJP METER P£R SECONDE

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1