Het Hek van de Dam. Haarlem zond bijna drie millioen munten naar de smeltkroes j October 1950 Om de andere dag een zending van 450 kilo •en zijn om te zeggen, dat de ambtenaren van afdeling Pasmunt op '^hoofdpostkantoor sinds de 15de Augustus, de dag waarop voor de C?enheid werd gegeven de nikkelen en zinken stuivers en de zilveren ties in te wisselen tegen van nieuwheid blinkende munten, dag in dag t st in bergen ingeleverd geld kunnen graaien. Zo romantisch gaat het toor niet toe. Maar wanneer men een nuchtere berekening maakt voor het publiek in Haarlem en omgeving zich van zijn oude geld heeft irten die allemaal door de handen van de vijf voor deze afdeling ver- "f functionarissen van het Postkantoor zijn gegaan komt men tot de alleen al uit Haarlem tot nu toe twee millioen zeshonderd duizend oude weg naar de smeltkroes zijn tijdens de eerste week öie "P 15 November zal smedig in hevigheid af. ^Men met de gedachte ver ft, ïa»? wel even de Uid had" i omwisseling. -Sin spoedig verstreken is, ''■"?nov een opleving, veroor- S°Sringdoenden en dergelijken, Cen ter wille zijn geweest en ten genomen met betaling m m tijdens de maanden dat ïnle- gaande was. Rolletjes en staafjes ,sf, hoeveelheden moeten in rol- ÏaS ingeleverd: voor de kwartjes ■r^an veertig, voor de stuivers ■«-'van twintig munten. Efc assortimenten geven de achter het loket maar onnodig 1 tijdrovend werk. Bij vergissin- IVjj bovendien voor het tekort met de toelage van vijf cent voor m dat hij aan het loket staat komt 2 wanneer hij per ongeluk een t al is het er maar een van een teveel teruggeeft. In zo'n geval rich twintig uur lang niet meer toils "komen tekorten van belang- - toch betrekkelijk weinig u>een een compliment inhoudt .nauwgezetheid waarmee deze Ljers hun werk verrichten. (jie rolletjes oude munten be- Ue die inlevert is verplicht ze 'naam en adres te voorzien, zodat controle eventuele verschillen nog ijald kunnen worden. Maar ook dat radisch voor. e munten worden geteld en ge- de zinken en de zilveren apart je nikkelen. aiver het gaat om de zilveren 'uit te zoeken wordt daarbij een gebruikt, de andere metalen val- 'vaaelf af. Het tellen kan op twee de manieren gebeuren: met een telbord. waarin veertig vormen naakt waarin de oude kwartjes [odat men na enig schudden precies ,a:g van tien gulden overhoudt of ic ingenieuze telmachine, waarin iderd munten, als ze maar niet be- azijn, langs een verklikker roets- precies op de teller de stand aan- livers gaan in zakjes van vijf-en- gulden, de kwartjes worden tot kt. Een zakje zilveren kwartjes i-een-halve kilo, de zinken aikkelen stuivers wegen twee kilo onrierd, de zinken ongeveer twee leid heeft het hoofdpostkantoor toom de andere dag vijftien zakken Itrtig kilo naar het centraal kantoor «dam, vanwaar het oude geld naar Jbmunt in Utrecht wordt gezonden, tard. Daarbij is inbegrepen de op- !l van de bijkantoren in Heemstede, Kidaal, Overveen en Aerdenhout, de ««kantoren in Santpoort-dorp ei e, Spaaradam en Bennebroek er ii twaalf postagentschappen en na- ook van de twee stadsbijkantoren. Minder zink dan zilver Vervoerd werden twaalfhonderd zakken met zilveren en vijfhonderd met zinken kwartjes, twaalfhonderd zakken met nik kelen en zeshonderd met zinken stuivers. Waaruit zou blijken, dat de Duitsers en hun handlangers indertijd aanmerkelijk minder munten in circulatie hebben ge bracht dan de behoefte wettigde. De grote „leveranciers" waren natuur lijk de banken, die soms duizenden mun ten tegelijk aanboden en daarvoor vaak ook een gelijk bedrag aan pasmunt wilden terughebben. Gelukkig beschikte men over een grote buffervoorraad zodat der gelijke plotselinge „stoten" op bevredigen de wijze konden worden opgevangen. Intussen blijken naast de bankinstellin gen ook de „oude kousen" als beleggings instituut nog populair te zijn. Er zijn ge vallen bekend van lieden, die met zakken vol groen-beschimmelde kwartjes kwamen aanzetten of met drieduizend zilveren guldens Het ligt voor de hand, dat straks ook de oude dubbeltjes en de centen aan de beurt komen. Nu reeds worden de zilveren en de zinken dubbeltjes aan het Haarlemse post kantoor ingehouden en worden, ter ver vanging, grote hoeveelheden nieuwe mun ten bij het centraal kantoor in Amsterdam besteld. De muntverversing stelt intussen de lei ding van de afdeling geldzaken voor heel wat minder grote problemen dan indertijd de geldzuivering. Want dan zegt de be trokken chef: „Wanneer ik daar nog aan denk. Eindelijk. Op een driedaagse te Parijs ge houden Unesco-conferentie zijn richt lijnen opgesteld voor toekomstige ge schiedschrijvers. Historici, die elkaar op het Parijse hoofdbureau der genoem de organisatie ontmoetten, besloten uit de geschiedenisboeken de verheerlijking van overwinningen en van het natio nale bewustzijn weg te laten. Er zal meer de nadruk worden gelegd op de •internationale verstandhouding en op de betekenis van de culturele en sociale geschiedenis. :amma voor fijnproevers Jeugdconcert in de Waalse kerk IR.H. Smidt, de ijverige organisa- Edejeugdconcerten in Haarlem, had El a de Waalse Kerk op het Begijn- 6 uitvoering belegd, die nu eens een E:e:e tak van het muzieleven zou tenen, dan op vorige jeugdconcerten M was. Het Amsterdams Kamer ender leiding van Jan D. Boeke was öügQ om een programma van gees ten wereldlijke koormuziek uit de tde en zeventiende eeuw uit te voe dde organist Dolf Hendrikse zou dit t programma met daarbij passende Wek afwisselen. Dit koortje van Boeke is een voortreffelijk ensem- «6 elf dames en heren zijn volkomen ted met de polyphone stijl die zij toen en hun fraaie klinkende samen- ten een juiste indruk geven van de *°arop in beschaafde kringen drie- Koerd jaar geleden de koorzang be- »*erd. En nu aan te tonen wat er in Jd inde kerken op het orgel of in de ®en op kabinetorgel en clavecim- fcpeeld werd, daartoe is de organist nendrikse een uitgelezen kunstenaar J1zeer verantwoord historisch besef. Mdaar nog bij, dat het orgel van e Kerk zich zeer goed leent om er JE muziek op weer te geven, dan p Dier alle elementen te zijn geweest ^cultuurhistorisch concert te geven lujnproevers kon doen watertanden. P telijk gezegd intens genoten, zowel P belangrijke programma van Ne- -Si Engelse en Duitse composities, [r.zeer verzorgde uitvoering, die er |Ten werd. Maar ik heb mij toch P^vraagd of zo'n muziekschotel van erhalf uur wel door die jonge F'aarvoor het bestemd was, te ver- 8 gerechten misschien wel, bijvoor- L^ngnummers van Haak, Senfl, e.pr' ,™ayr> Orlando di Lasso, Has- *uerl, vooral als ze stuk voor stuk oraen ingeluid met een babbeltje ta'Kk t b°eit; en wat de orgel- s betreft; de variatiewerken van x en Scheidt, op melodieën die gpreken. het belang- Kaar v V3u Pro§ramma leek mij &Lx,Lhet °versrote dee!van het ZOU wensen dat ik mij bi; ,1» Pie- Doch er kan in ieder ge- over t deren en speciaal begaafden lan wg9 een indruk gewekt zijn ïoorddl van ket jeugdconcert be- ehten v Ja. voor die enkelen, die er de \lin? en plukken, zal het een hun besef omtrent het ,aC(ie muziek betekenen. JOS. DE KLERK. Herfststemming in de Haarlemmerhout. Geraffineerd spel van Australische pianiste Mozart en Van Beethoven bij de H.O.V. Toon Verhey opende het tweede concert van serie V met de Egmont-ouverture van Van Beethoven. Het werd een uitvoering met zeer veel nadruk op de bedoelingen van het stuk als inleiding tot het drama van Goethe, dat, zoals men weet, een epi sode uit de Nederlandse vrijheidsstrijd tegen Spanje behandelt. De vertolking was dus fel geladen met sentimenten en dramatisch effect; de tegenstellingen scherp getekend en dynamisch gekleurd. Zo hoorden wij dan een bezielde muzikale synthese van ons nationale epos, een sa menvatting die meer zegt dan het hele toneelwerk van Goethe. Daarna mochten we kennis maken met het pianistisch kunnen van Eileen Ralf, een Australische van geboorte, die in Engeland tot kunstenaresse werd gevormd. Eileen Ralf speelde het Vierde piano-con cert van Van Beethoven, het teerste, meest romantische en voor vrouwelijke interpretatie geëigende van het vijftal. Deze hoedanigheden kwamen in haar ver tolking dan ook bijzonder treffend uit, soms zelfs met een elegische weekheid, maar aldoor met een poëtisch raffinement, waarin een deücate nuancering een niet geringe rol speelde. Maar Eileen Ralf bleek ook sterke spanningen te kunnen ontwikkelen en een spirituele energie aan de finale te kunnen spenderen. Het ene hield het andere in evenwicht en als ge heel ging er van de interpretatie een be koring uit, die niet naliet te overtuigen en ons in de ban van een zeer dichterlijke visie op het werk vermocht te slaan. Ook de techniek, waarmee dit alles als 't ware vanzelfsprekend werd tot stand gebracht, gingen wij gaandeweg bewonderen. Eind indruk: een kunstenaresse,, die misschien nog meer geroepen is om in de kamer muziek triomfen te vieren dan op het grote podium. Doch laat dit met de nodige reserve gezegd zijn, want wie weet wat zij in een „mannelijk" concert zou kun nen presteren! Geheel in de geest van de solistische verklanking was ook de instrumentale om lijsting van Verhey en het orkest. En dit werkte de romantische sfeer in de hand, die Eileen Ralf met haar interpretatie wenste te verwekken. Het publiek toonde zich zeer opgetogen na deze gevoelige en fraai klinkende uitvoering. Tenslotte bracht Verhey met de zijnen een zeer verzorgde herschepping van de Symphonie in g van Mozart, een meester- wèrk van het zuiverste gehalte, waarin we de harteklop van de grote meester horen in de benardste periode van zijn kortstondig leven. Maar laten wij alle subjectiviteit er buiten, wat is er dan nog oneindig veel heerlijks als organisch ont wikkeld kunstwerk te beleven. Daartoe bood de vertolking alle kansen. Verhey, die Vrijdag jarig was, vond bij het betreden van het podium bloemen op zijn lessenaar en werd door het publiek hartelijk begroet. JOS. DE KLERK Ik heb mijn kasten opgeruimd. Er geschieden belangrijker dingen in de wereld. Men krijgt van erger dingen pijn in de rug. Niettemin hèb ik pijn in de rug. Hebt U wel eens al uw kasten opge ruimd? Gij krijgt er ook pijn van in uw hart en in uw goede geweten. In uw hart om alle vreemde, verre dingen en mensen die worden opgeroepen door het weerzien met vergeten zaken. In uw goede geweten om alle dingen die ge niet gedaan hebt. Om alle boeken die ge niet gelezen hebt. Om alle voornemens die ge niet vervuld hebt. Om alle brieven die ge niet geschreven hebt. Om alle taken die ge niet volbracht hebt. Om alle mensen die ge bijna vergeten waart. Om alle hoog- e tepunten die ge u niet herinnerd hebt En om alle dingen die ge bewaard hebt. en die u nu zo weemoedig maken omdat zij zo plotseling en onvoorbereid terugkeren in uw leven, met alle mensen en plaatsen en omstandigheden die eraan verbonden zijn. In een doosje liggen een paar oude man chetknopen. In een enveloppe een bun deltje duffe brieven. Ge vindt een klein boek met een opdracht en een naam. Een kapot horloge. Een cigarettenpijpje. Een stukke aansteker. Een kleine verzenbundel. Een onvolledige jaargang van een blad. Een boekje met foto's. Wat tijdschriftartikelen. Twaalf prentbriefkaarten. Een zonnebril. De copy van een oude sollicitatiebrief. Neen, gij zult van mij niet horen wat en wie aan al die onooglijk kleine dingen ver bonden waren. Gij wilt toch niet een ge heel mannenleven in al zijn onbezonnen heid vernemen? En wat zegt het u, van wie die opdracht in dat boek is en wie die brieven geschre ven hebben? Maar ik ben moe geworden van het buk ken en het herschikken en het weer op bergen van alle kleine dingen die ik, een leven lang, heb meegedragen door de jaren. Ook moe van binnen, onder mijn schedel, achter mijn ogen en in mijn hart. En het geweten bonst in mijn slapen. Zo gaat dat. ELIAS Het negende internationale congres voor entomologie zal in 1951 in Amsterdam worden gehouden. De gemeenteraad van Culemborg heeft f 1.470.000 beschikbaar gesteld voor de aan leg van een riolering en een zuiverings- kanaal. Het is het grootste bedrag, dat ooit door de gemeenteraad van Culemborg is gevoteerd. Dag opa „Een mens is geen kanarie. Als ik me ga opsluiten achter een horretje op een zolderkamer, dan zal je het zien en beleven dat ik meteen ziek word", zegt opa Boogmans als wij hem vragen waarom hij op zijn oude dag in weer en wind het beroep van fietsen-bewaar- der uitoefent. Iedere morgen en middag kan men hem vinden „om de hoek van de Prijsbeheersing" in plan-Zuid, op een wonderlijk gemodelleerde ijzeren stoel met zeven kussens. Hij rust wel niet op satijn, maar hij moet toch wat doen om geen kniesoor te worden. Trou wens: hij is heel wat populairder dan minister Lieftinck daar in die buurt. De bewoners van de aan zijn riante open luchtstalling grenzende percelen komen hem nu eens een kop koffie, dan weer een kop thee brengen, zomaar uit naas tenliefde. Heeft u dat ooit zien gebeu ren op de Haagse Kneuterdijk, waar de genoemde excellentie onze voormalige financiën telt? Nooit hoeft opa Boogmans op een droogje te zitten. Toen wij met hem stonden te praten omstreeks elf uur in de morgen, bracht een dienstmeisje met o zo hemelsblauwe ogen hem een dam pende beker chocolademelk. „Dat geeft de burger weer moed!" zei hij en wij beaamden het met een knipperend oog. Hij dronk met kleine teugen om lang zaam de vloeibare warmte in zich op te nemen. Alle kinderen, die daar spelen op het trottoir of langs hem gaan op weg van school naar huis en omgekeerd, behoren tot zijn vriendenkring. Het „dag opa" is dan ook niet van de lucht. Zelfs de conducteur van lijn zestien'licht zijn pet om hem joyeus te groeten. Als er veel jong goed bij de weg is, dan brengt hij, nota bene één der weinig overlevenden van de Lombok-expeditie van 1894, de kleuters in groepen naar de overkant. Van 1886 tot 1899 diende 'hij als botte lier bij de marine. Ook aan de veld tocht in Atjeh heeft 'hij deelgenomen. Nog is zijn militaire loopbaan niet ten einde, want nu vormt hij in z'n eentje een brigade, zij het dan ook maar een verkeersbrigade. „Zo kwaad is het leven nog niet," fluisterde hij ons in. „Iedere dag treed ik op als cavalier van een meisje van voorin de zeventig. Elke ochtend staat ze op me te wachten tot ik haar kom halen. Dan trotseren we arm in arm de snelheidsmaniakken, want soms is het hier compleet een ren baan." Op de revers van zijn jasje draagt hij niet zonder trots de zo langzamerhand verschoten lintjes van zijn eerlijk ver-, diende erekruisen. Zeven jaar geleden is daar nog een groot koperen onderschei dingsteken bijgekomen in een vetleren étui, uitgereikt door de gemeente Am sterdam: dat van rijwielbewaker num mer 89. Eén keer heeft hij al zijn mé dailles in vol ornaat gedragen. Dat was in 1903, toen hij solliciteerde bij de pos terijen naar het ambt van brievenbestel ler. Vier jaar had hij geworsteld, zoals hij zegt, om voor dat baantje in aan merking, te komen, maar steeds werd hij te oud bevonden. „Dat ben ik in 's lands dienst geworden!" placht hij dan te zeg gen, echter zonder enig resultaat. Tot hij op een goede dag de stoute schoenen eens flink in de poetspommade zette, het hoofdkantoor binnenliep en bij de directeur-generaal aanklopte. Hij was toen 32 en hij werd aangenomen voor drie jaar. Doch het zijn er 23 geworden. Op 15 April 1951 wordt hij bij leven en welzijn tachtig en dan geniet hij een kwart eeuw van zijn pensioen. „Ze zul len bij het fonds wel denken: die kerel gaat nooit dood," is hij van mening. Naast de kachel Opa Boogmans heeft meer dan de twaalf spreekwoordelijke ambachten bekleed, zelfs dat van glazenwasser, hetgeen wij levensgevaarlijk vinden, maar zijn eerste ongeluk trof hem pas een paar maanden geleden, toen zijn vrouw stierf. „De zeventiende zouden we 55 jaar getrouwd zijn geweest. Nu moet ik alleen de bruidsdagen door en dat gun ik geen ene man om mee te maken, zelfs mijn ergste vijand niet." Gelukkig heeft opa zeven getrouwde kinderen, vijf zoons en twee dochters, die hem allemaal vroegen: Vader, komt u bij ons wonen. „Ze zorgen goed voor me, daar niet van, maai- wat je zoekt dat vind je niet. Het roer van het schip is weg en dan kan zelfs de beste kapitein niet veel beginnen." In zulke weemoedige ogenblikken zoekt opa Boogmans troost bij zijn ste nen doorrokertje, waarop hij na lang zuigen een mooi vliegtuig heeft geto verd. „Veel gezonder dan een houten pijp", zegt hij met een glimlach, die een paar seconden mysterieus aan de onder kant van zijn roodbruine snor blijft hangen. Af en toe komen de mensen hem een half ons shag brengen. Met Sinterklaas kreeg hij zelfs een kistje met tien sigaren van een halve gulden per stuk. Gewoon zonde om aan te beginnen. Zo zit opa Boogmans elke dag daar in de Lairessestraat op de fietsen te passen, die voorzichtig worden neergezet tegen de blinde muur van de Prijsbeheersing om de hoek. Ze» worden voor omvallen behoed door een paar blokken steen tegen de banden, want een rek is hier niet. Een paar dagen geleden moest hij een nieuwe slang voor de pomp kopen. Die kostte maar liefst 1.69 contant. Als het straks koud wordt en de gure buien hem doen verlangen dat hij nog maar aan boord van een kruiser in de Indische Oceaan voer, dan haalt hij zijn potkacheltje van zolder om zich zo goed mogelijk te warmen. Want hij wil zijn functie volhouden. Ieder jaar krijgt hij vijf mud kolen van een meneer in de Oranje Nassaulaan voor niks thuisbe zorgd. Die meneer zegt ook „opa" tegen hem, net als iedereen. Dat is juist wat het leven nog zo mooi voor hem maakt die grote vriendenkring, 's Zomers zijn er altijd moeders die hem hun kin derwagens toevertrouwen als ze de stad in moeten om boodschappen te doen. Daarop te passen vindt hij het heerlijk ste wat er is, omdat hij telkens hoopt dat hij het nog mag beleven dat die zuigelingen van nu als flinke peuters hem op een autoped tegemoet zullen snellen met hun blijde morgenwens: „Dag opa, ben je d'r weer!" Niet so eenvoudig Half November komt de Parijse mode koning en parfumerie-fabrikant Jacques Fath naar Amsterdam om een mode show in het Victoria Hotel te geven. Dat is niet zo'n eenvoudig man. Hij heeft veertien kamers besproken voor zich zelf, zijn vrouw en acht mannequins. Vier daarvan worden gevuld met jur ken, die toiletten heten. De bijbehorende sieraden alleen hebben een waarde van meer dan twee ton. Voor deze parade van vrouwelijk tooisel bedragen de toe gangsprijzen 17.50 en 20.als wij ons niet vergissen. Er zijn in totaal slechts zestienhonderd plaatsen beschik baar, doch er werden er tienduizend aangevraagd. Er werken vier Neder landse kappers aan mee, allen winnaars van een „coupe mondial" in de laatste jaren, om de coiffures te verzorgen. In Mei komt Jacques Fath wederom naar ons land, dan voor het geven van een cocktail-party in een groot kasteel, zoals hij dat ook in Frankrijk doet. De toegang zal gratis zijn, maar men moet aan de ingang een stop inleveren van een fles met zijn nieuwste parfum Ca nasta. Het woord fles is eigenlijk even Op 31 October en 1 November wor den in de Stadsschouwburg voor stellingen gegeven onder auspiciën van de Wagnerverèfiïping door het American National Ballet Théatre. Het programma bestaat gedeeltelijk uit klassieke, gedeeltelijk uit mo derne werken. De begeleidingen worden verzorgd door het U.S.O. en door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Tot 1 November wordt in de Kleine Komedie het blijspel der gerechtig heid Leer om leer" van Shakespea re vertoond. Daarna komen Toon Hermans en Jan van Ees met hun cabaret-revue ,Alle gekheid op een stokje". Wtra Kan en zijn A.B.C.- cabaret spelen nog steeds spoortje in het Leidse Pleintheater met pianobegeleiding door Cor Lemaire. In het Centraal Theater geeft Co- media op de drie laatste avonden van deze maand reprises van de Franse klucht Een vreemd meisje". In de hoofdstad uit Op 1 November begint een reeks vertoningen van „Anna Lucasta" onder regie van Joan Remmelts. Het A.T.G. verzorgt dit week-einde in de Stadsschouwburg opvoeringen van „De getemde feeks" van Shake speare. Het Nederlands Volkstoneel brengthedenavond „De twee edel lieden van Verona" in de Doelen zaal en Zondag en Maandag de comedie Toen wij trouwden" van Priestley. Tuschinski vertoont tegelijk met andere hoofdsteden van Europese landen voor het eerst de film Strombolivan Roberto Rosselini met Ingrid Bergman als ster. De film van de maand „Opmars zonder genade" kan men in Alhambra zien. Het abonnementsconcert in het Concertgebouw van Zondagmiddag staat onder leiding van Pierre Mon- teux. Uitgevoerd worden de ouver ture „Roeslan en Loedmila" van Glinkahet Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff (met George van Renesse als solist) en werken van Prokofjef en Borodine. In de kleine zaal zingt hedenavond de beroemde Amerikaanse voor drachtkunstenares Libby Holman, speelt Zondagavond het Amsterdams Trio en Maandagavond het duo Her man Salomon, viool en Elsie Hall, piano. Dinsdagavond concerteert het Trio Pasquier met Jean Antonietti, piano en H. Stips, contrabas. In het Stedelijk Museum, worden honderd reproducties tentoongesteld van werken door Franse meesters, die voor Indonesië zijn bestemd misplaatst als het woord gratis, want de inhoud kost ongeveer zes tientjes. Pre cies weten we het niet, maar het scheelt niet veel. Bovendien moet men zich hul len in Mexicaans costuum. Men kan zoveel eten en drinken als men wil, zon der dat men daarvoor ook maar iets hoeft te betalen. De parfumfabriek van Jacques Fath besteedt jaarlijks een be drag van twee millioen gulden aan reclame. Tien jaar geleden lag hij eens per maand overhoop met zijn huisbaas of met de slager, omdat hij zijn huur en zijn rekening niet kon betalen. Nu is dat geen mode meer. BOEDA. Nieuwe verkeerswet op 1 Januari in werking In Den Haag is Vrijdag de achtste weg- verkeersweg van de Koninklijke Neder landse Automobiel Club gehouden. Nadat de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, zijin voldoening had uitgesproken over de nieuwe verkeersvooi'schriften, hield de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen, een rede, waarin hij o.a. mededeelde dat de nieuwe ver keer s wetgeving zeer waarschijnlijk op 1 Januari in werking treedt. Reeds lang was ons verkeersrecht verouderd, aldus de minister. Vóór de oorlog lagen dan ook een reglement en een ministeriële beschikking gereed. De bezettingstijd heeft de invoe ring daarvan onmogelijk gemaakt. Het niet-invoeren van het vooroorlogse wegen verkeersrecht heeft echter dit grote voor deel gehad, dat wij thans een van de mo dernste wetgevingen op dit punt zullen hebben. Over „Markante verschillen tussen de oude en de nieuwe wegenverkeerswet- geving", hield vervolgens mr. E. J. N. M. Bogaerts, hoofd van de afdeling water staatsrecht bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, een causerie. Dr. H. C. Kuiler, referendaris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, en ir. J. F. L. van Gils, hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, hoofd van het bureau Wegen- en Verkeersstatistiek, hielden een betoog over „statistische feiten en perspec tieven". Dr. F. H. Glastra van Loon, zenuwarts te 's-Gravenhage, voorzitter van het Me disch Psychologisch Verkeers-technisch College, sprak over „Alcohol in het weg verkeer", prof. dr. M. C. Colenbrander, hoogleraar le Leiden, over de eisen welke het wegverkeer aan het gezichtsvermogen stelt, ir. J. W. van Wamelen, hoofd van de Technische Dienst K.N.A.C., over de con structie van auto's en de verkeersveiligheid. De heer A. L. Roscam Abbing. verkeers- ingenieur van de K.N.A.C.. sprak tenslotte over de opleiding tot „Traffic Engineer" aan de Yale University en over de invloed van eenrichtingsverkeer óp het zaken leven. Dr. Feuilletau de Bruyn over Nieuw Guinea Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn heeft Vrijdagavond in de Bilderdijkzaal van Brinkmann te Haarlem tijdens een bijeen komst van de afdeling Haarlem van het Al gemeen Nederlands Verbond het woord gevoerd over de economische ontwikke lingsmogelijkheden op Nieuw Guinea, ge toetst aan het Engelse grondnotenplan in Oost-Afrika. Spreker begon zijn betoog met er op te wijzen dat de meningen die men in Nederland koèstert over de toekomst mogelijkheid op Nieuw Guinea zeer uit eenlopen. Nu Nederland Indonesië heeft moeten afstaan zag de heer De Bruyn in het tot ontwikkeling brengen van Nieuw Guinea de enige uitweg om het volksinko- men, dat voor de oorlog voor ongeveer veertien procent uit Nederlands Oost-Indië afkomstig was, enigszins aan te vullen. Spreker schilderde de moeilijkheden waarmee men ongeveer dertig jaar gele den met het koloniseren te kampen had en merkte daarbij op dat de slechte resul taten daarvan voor een groot deel te wijten waren aan het feit dat men veelal indivi dueel en met primitieve hulpmiddelen te werk ging. Hij bracht als zijn mening naar voren dat het inschakelen van de bevol king, zoals dat op Borneo is geschied, zeker gunstige gevolgen zou hebben. Naast verschillende onvruchtbare gebieden treft men in Nieuw Guinea streken aan waar de bodem een rijkdom van olie bevat. Zo lang de status van het eiland echter niet vaststaat zal er geen onderneming worden gevonden die deze gebieden zal ontginnen. Het betoog van de heer De Bruyn was min of meer een aanwijzing hoe men het niet moest doen. Spreker besprak name lijk de wijze waarop de Engelsen in Noord - Afrika hebben getracht uitgestrekte ge bieden winstgevend te maken. De misluk king van de Engelse opzet weet spreker aan het feit dat men in Afrika begonnen is met het invoeren van het systeem der genationaliseerde staatsbedrijven. Aan de hand van enige lichtbeelden verduidelijkte de heer Feuilletau de Bruyn zijn betoog.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7