IJmuider Courant Koning Gustaaf V van Zweden overleden Haarlems Dagblad Grote Zuid-Koreaanse verliezen in de strijd om Ondjong Tot de dood vechtende Ambonezen houden grote overmacht tegen jiargaI1ë No. 19692 jCennemerlaan 154. Telef. Adm. 543*. jactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), eg s.1, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr: 93, hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Editie voor V eisen, Hoofdredacteur: Robert Peereboom ijs Bernadotte 5 _.5 GUSTAAF V VAN ZWEDEN h rieden. De oude Koning, wiens °)aige vitaliteit min of meer Ordelijk was geworden, had Vrij- 'P* icabinetszittmg bijgewoond, vergadering verloor hij het Ieder herinnert zich hoe hij rbazing wekte door zijn schier ïldiil activiteit ook als sportsman: tennisspeler. Op zijn tachtigste ie nu dus al elf jaar geleden, be- het nog bij een parade te zijner langs het front van zijn troe- i Hij was een door zijn volk j koning- De belangstelling die het nieuws omtrent zijn toestand doet herinneringen aan de merk- JTopkomst van zijn dynastie. Het fcrnadotte is pas het Zweedse Ko- sinds 1818, toen de laatste koning rguis C-ottorp kinderloos stierf. Hij oud man en al jaren voor zijn dood raden naar een troonopvolger ge- Het vond hem in 1810, toen Keizer ,,n op het toppunt van zijn glorie Europa, onder de achttien maar- van Frankrijk. En het was Jean ie Bernadotte, geboren in 1763 en al 47 ïaar oud- Hij was de 20011 oewone burger: van een advocaat ju Zuid-Frankrijk. Toen zijn vader stierf was de zeventienjarige jon- militaire dienst gegaan als grena- jj doorliep de onderofficiers-rangen érd in 1792 luitenant, toen de rang officier geen voorrecht van de adel .as Daarna klom hij door zijn mili- >saafdheid en zijn vastberaden op- in critieke omstandigheden zo snel, •ij binnen twee jaar divisie-generaal Eerst drie jaar later ontmoette hij Napoleon voor het eerst. De positie laeraal Bernadotte was toen zo be gaat het scheen alsof de beide man- mededingers naar-de macht zouden Maar tegenover de ij delheid, '.jaar-roem en licht-bewogenheid van uc'on Bernadotte deed Napoleon zich ccor groter en veelzijdiger begaafd- ijsterker karakter gelden. Bernadotte voor dit machtige genie wijken. Aan het hem niet; door zijn ft met de Marseillaanse Désirée verbond hij zich min of meer aan de ie'Bonaparte. En daarop bleef hij zich [scheiden als een groot legeraanvoer- ciedan ook in 1804. toen Napoleon tot j gekroond was, de maarschalksstaf ^Zijn daden in Italië bezorgden hem jwleons nieuwe adel de titel van prins htecorvo. was dus de prins van Pontecorvo, «familienaam Bernadotte, die in 1810 Zweedse Rijksdag tot de troon- werd geroepen. Zweden was er n toe. Het had pas Finland ver- Het verkeerde in zware zorgen. De kroonprins wist te bewerken, dat neen poging tot herovering afzag, egreep dat een strijd tegen de Russen ioos zou zijn. Hij zocht vergoeding het verlies van Finland door tfe stre- de annexatie van Noorwegen, in hij binnen weinige jaren zou sla- Ook voorzag hij Napoleons ondergang lichtte zich daarnaar. Hij was het die slag bij Leipzig (1813), die Napoleon por en die tot zijn eerste verbanning Br het eiland Elba) leidde, een der wamste aanvoerders van de geallieer ds. Hij, die sinds drie jaar Zweed [mien was en ook tot de godsdienst van I nieuwe vaderland, de Lutherse, was Begaan, streed tegen zijn vroegere knie hem maarschalk van Frankrijk gemaakt en zijn fantastische carrière 1818 werd Bernadotte koning van kn en Noorwegen onder de naam XIV Johan. Hij regeerde tot 1844, jaar hij op 77-jarige leeftijd stierf, ws de enige van al de koningen, prin- en hertogen van Napoleon, die een aslie schiep. Een „soldat de fortune", zelfs daarin slaagde. Op hem volgden ar I, Karei XV, Oskar II en daarna de is nog regerende koning Gustaaf V, die w werd gekroond en in 132 jaar tijds Vijfde koning uit het Huis Bernadotte bde maarschalk van Napoleon stamt evenwel niet in de rechte lijn af; de B'-fing is in de vorige eeuw op een zij- overgegaan. Huis Bernadotteeen dier won bis. volkomen onvoorziene gebeurte- der historie. Een gewone jongen uit wordt soldaat en schept een Konings- R. P. Eriksen vormt nieuwe Deense regering JeDeense liberale leider Erik Eriksen Zaterdag een nieuwe regering, waarin liberalen en conservatieven zitting gevormd, gens de lijst, die aan de Koning ter Jg is aangeboden, zal Eriksen zelf 'zijn en Ole Bjoern Kraft (Conser- mmister van Buitenlandse Zaken, cabinet zal bestaan uit zeven libe- l3D Zes conservatieven. Minister van zal zijn Harald Petersen (libe- Wrs sloegen hun slag 'iil bewoners uit waren voor drie mille aan juwelen verdwenen bewoners van een huis aan de ®d th^ 'n Haarlem-Zuid Zaterdag- 'ötte h kwamen vara een uitstapje, 5sjj.g en eea zeer onaangename ver- ^kten, dat inbrekers kans had- j door het inslaan van een ruit "innen te komen. In alle ka- materie zb.sP°ren. dat de daders de grondig hadden doorzocht. voor nie^ minder dan gulden aan juwelen was i|eld d=t evena!s n°g een klein bedrag b» dadfi! m ®en Portemonnaie zat. fc ?oortipS -Z1Jn aai?- de achterkant, via hadden'^in de Vlda binnengekomen. ,iaarb« het voordeel, dat ook ■en Uit Waren. falie0edsriyveede jceery dat bij Wd ingèbrokém m^iitalJKVlaatfanoïöe Courant CJtnnotóïff) Maandag 30 October 1930 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest» dagen. - Abonnementen per weck 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Koning Gustaaf V onderhield zeer hartelijke betrekkingen met ons Koningshuis en tal van malen xuas Prins Bernhard de gast van de grijze monarch bij diens jacht partijen in de buurt van sKonings zomerverblijf in eland. Bovenstaande foto werd gemaakt tijdens een van die bezoeken en toont van rechts naar links Koning Gustaaf V, Prins I&rnhard en erfprinsGustaaf Adolf, (kleinzoon van de thans ontslapen vorst en oudste zoon van de nieuwe koning) die begin 1947 bij een vlieg tuigongeluk om het leven kwam. Kroonprins Gustaaf Adolf zal als Gustaaf VI heden de troon bestijgen STOCKHOLM (Reuter en United Press). Zondagochtend vroeg' is de Koning' van Zweden, Gustaaf cle Vijfde, in de leeftijd van 92 jaar overleden. De Koning' ontsliep zonder doodsstrijd in zijn paleis bij Stockholm tussen acht uur en half negen, als de oudste monarch der wereld. Bij zijn heengaan was alleen zijn kleindochter Prinses Sybilla aanwezig. De krachten van de bejaarde vorst waren sinds Vrijdag voortdurend afgenomen na een nieuwe aanval van bronchiale catarrh, die zijn geneesheren aanleiding gaf in hun communiqués de grootste bezorgdheid voor het leven van de vorst aan de dag te leggen. Vlak voor zijn dood geraakte dc Koning bewusteloos en zijn familieleden, onder wie de Kroonprins, die zich in allerijl naar het kasteel begaven, mochten de Koning niet meer levend zien. Terstond nadat het bericht van 'sKonings dood door een communiqué was bekend gemaakt, werden in geheel Zweden de vlaggen halfstok gehesen en in de loop van Zondagmorgen werden in de kerken rouwdiensten gehouden. Alle openbare gelegen heden in het land sloten hun deuren en de radioprogramma's werden gewijzigd om rouwuitzendingen en gewijde muziek de normale programma-onderdelen te laten vervangen. Kroonprins Gustaaf Adolf, de zoon van de overledene, zal vandaag tijdens een parlenientszitting-tot Koning worden uitgeroepen. Het kabinet zal na de proclamatie van de nieuwe Koning formeel zijn ontslag in dienen. Kroonprins van Zweden wordt thans de kleinzoon van de nieuwe Koning, de vierjarige Prins Karei Gustaaf, zoon van Prins Gustaaf Adolf en Prinses Sybilla. Diens vader kwam in 1947 om het leven bij een vliegramp van een K.L.M.-vl'iegtuig op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Nieuwe landing der Amerikanen aan de Oostkust KOREA, 30 October (Reuter). Troe pen van het Britse Gemenebest zijn Zon dagavond Tsjongdjoe binnengetrokken, dat 96 kilometer ten Zuid-Oosten van Sinoei- djoe ligt, nadat Amerikaanse jagers en bommenwerpers tegenstand biedende tanks hadden vernietigd. Aan de Oostkust bij Iwon zetten 50 sche pen 27.000 man infanterie van de Ameri kaanse zevende divisie aan land. Iwon ligt ongeveer 100 kilometer van de Mandsjoe- rijse grens. „Wij trekken naar de Mand- sjoerijse grens en vernietigen elke vijand, die wij kunnen vinden", verklaarde de be velhebber dezer divisie, generaal-majoor David G. Barr. In het gebied van Ondjong woedt nog steeds een hevige strijd, doch volgens een Amerikaans officier is de toestand thans minder ernstig. Doch de pogingen van Zuid-Koreaanse regimenten om ten Noord- Oosten van Oensan naar Ondjong en ten Noord-Westen van Oensan naar Tsjongsan. djangsi op te trekken, worden nog ge dwarsboomd door verbeten tegenstand van Noord-Koreaanse formaties. Naar verluidt bevinden zich nog duizenden 'Noord-Korea- nen tussen Ondjong en Tsjosan, de aan de Jaloe gelegen stad, die verleden week door onderdelen van de zesde Zuid-Koreaanse divisie werd bereikt. Deze onderdelen heb ben bevel gekregen zich terug te trekken, doch de weg wordt hun versperd door Noord-Koreaanse troepen. De krachtige tegenstand der Noordelijken in het Noord-Westen blijkt verder uit be richten over tegenstand tegen onderdelen van de Amerikaanse 24ste divisie, die ten Westen van Taetsjon optrekt, en tegen het vijfde regiment van de zevende Zuid- Hel woord is aan Francis Bacon De natuur wordt alleen overwon nen door haar te gehoorzamen. De nieuwe Koning De Zweedse premier Tage Erlander heeft het kabinet voor een vergadering op Maandagmiddag bijeengeroepen, waarbij Kroonprins Gustaaf Adolf officieel als de nieuwe Koning van Zweden zal worden erkend. De nieuwe Zweedse Koning, Gustaaf de Zesde, is thans 68 jaai\ Hij heeft reeds herhaaldelijk zijn vader bij de uitoefe ning der Koninklijke taak geassisteerd. Hij is een verwoed oudheidkundige. Dr Zimmerman gearresteerd Dr. Walter Zimmerman, de Duitse des kundige op het gebied van raketten en radar, die vier weken geleden te Goettin- gen verdween, is Zaterdagavond door de politie te Minden (Westfalen) in de Britse zóne gearresteerd, aldus meldt het West- Duitse nieuwsbureau D.P.A. Zimmerman werd naar Goettingen overgebracht. De openbare aanklager had een arrestatiebe- vel tegen hem uitgevaardigd. Volgens een bericht van de politiecom missaris van Detmold werd professor Zim merman, legen wie geen enkel aanhou dingsbevel was uitgevaardigd, nadat zijn indentiteit was vastgesteld opnieuw vrij gelaten. Dr. Zimmerman is later echter op een m-i-estatiebevel, uitgevaardigd te Goettin gen, wederom te Minden gearresteerd. Zimmerman is gearresteerd op verden king van oplichting. Hij heeft hiertegen protest aangetekend. Hij ontkent ook enige daad begaan te hebben, die de veiligheid van het land zou kunnen schaden. De nieuwe Koning van ZwedenGustaaf Adolfmet zijn echtgenote, Koningin Louise. De nieuwe Koningin, Louise, geboren Mountbatten, dochter van de markiezin van Milford Haven, is de tweede gemalin van de Zweedse vorst. Zijn eerste vrouw was Prinses Margaret van Groot-Brittan- nië en Ierland, dochter van hertog Arthur van Conaught en Louise Margaretha van Pruisen, wier huwelijk met de toenmalige Zweedse Kroonprins in 1905 werd geslo ten. De. vijf kinderen van Koning Gustaaf VI vier zoons en een dochter zijn allen uit zijn eerste huwelijk. Prinses Margaret overleed in 1920. In 1923 trad de toenmalige Zweedse kroonprins in het huwelijk met Louise. Condoleanties Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een telegram aan de Zweedse troonopvolger Gustaaf Adolf hun diep medeleven betuigd bij het overlijden van Koning Gustaaf. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, bracht Zondagmiddag een bezoek aan de Zweed se gezant in Den Haag. Minister Stikker betuigde de gezant na mens de Nederlandse regering zijn deelne ming bij het overlijden van Koning Gustaaf. Uit alle delen der wereld stromen de condoleantiebetuigingen in Stockholm bin nen. Ook president Truman en minister Acheson hebben telegrammen gezonden. De begrafenis zal op 9 November plaats -hebben. Hoop op interventie geeft hun kracht DJAKARTA, 30 October. (Aneta). De verliezen van de Indonesische troepen bij de actie op Ambon kunnen worden geschat op 300 man, die van de Zuid-Molukkers op 600 nïan, aldus deelden te Makassar uit Ambon teruggekeerde Indonesische officieren aan de correspondent van Aneta mede. Zij gaven ook als hun mening te kennen, dat na het bezetten van het ge hele eiland door de troepen der R.I. in de Zuid-Molukken orde en veiligheid nog niet zullen zijn hersteld. De troepen der Zuid-Molukken trekken zich, als zij wor den uiteengeslagen, terug in de bossen en bereiden een guerillastrijd voor. De hier bedoelde officieren noemden de strijd op Ambon zeer moeilijk „daar de rebellen strategisch betere posities innemen en be ter zijn getraind dan onze troepen." Het Franse persbureau AFP meldt over de militaii-e situatie op Ambon nog het volgende: Zes bataljons, in totaal ongeveer 5000 man, zijn door"de R.I. naar Ambon gezon den ter versterking van de A.P.R.I. aldaar-, aldus wordt te Djakarta van wel-ingelich- te zijde vernomen. Om de hardnekkige te genstand van de Ambonezen te kunnen breken, is eveneens een groot aantal voer tuigen en stukken veldartillerie naar Am- bon verscheept, die de troepen van de A.P.R.I. het overwicht moeten verschaf fen in wapenen en materieel. Sedert 28 September zijn in de Noordelijke helft van het eiland Amboina reeds ongeveer 6000 man A.P.R.I.-troepen ontscheept. Niettegenstaande het ministerie van De fensie zich over de militaire gebeurtenis sen op Ambon in een volkomen stilzwijgen blijft hullen, maakt men er in Indone sische kringen, die van de toestand op de hoogte zijn, geen geheim meer van dat de troepen der R.I.. nadat zij zich meester hadden gemaakt van het Noordelijke ge deelte van liet eiland, worden tegengehou den op een afstand van 14 km. van dc stad Ambon, waar de Ambonezen op de land engte tussen het Noordelijke en het Zui- Chaos in Celebes DJAKARTA, 30 October (Aneta). De correspondent van Aneta te Makassar ver nam met betrekking tot de moeilijkheden met de gueriliavechters in Zuid-Celebes, dat in deze streek onder de burgerbevol king honderden slachtoffers zijn gevallen, zowel tengevolge van de guerilla-acties als door de zuiveringsacties van het leger. In het binnenland werden honderden wonin gen in brand gestokexi en tientallen amb tenaren en bestuurders van zelfbesturende •landschappen vermoord. Op bestuursge bied bestaat er een chaos, feitelijk functio neert er slechts één bestuursapparaat, dat. Jder stadsgemeente Makassar, delijkc deel van het eiland een onneem bare stelling hebben ingericht die een lengte heeft van slechts 2 km. De Ambone zen zouden slechts 2500 man hebben, maar zij bieden weerstand tot in de dood en verdedigen zich nu al sedert een maand met succes tegen de aanvallen van Indone sische zijde. Naar het schijnt hebben de leiders der Ambonezen aan hun volgelingen bekend gemaakt, dat Nederland, Australië en zelfs de Verenigde Staten tussenbeide zul len komen. Daar het eiland van alle ver bindingen met de buitenwereld verstoken is vechten de Ambonezen zonder te wij ken in de hoop op hulp van buiten. Het aantal hunner gesneuvelden zou reeds 600 bedragen. Eisenhower zal „elke militaire post" aanvaarden Dwight Eisenhower heeft president Truman Zaterdag de verzekering' gegeven, dat hij „elke aangeboden militaire post" zal aanvaarden. De generaal wilde na een conferentie met president Truman tegenover verslag gevers niet definitief verklaren, cf hem de functie van opperbevelhebber van _de strijdkrachten van de Atlantische mogend heden was aangeboden. Er waren geen definitieve beslissingen genomen, aldus generaal Eisenhower. Adenauer ontslaat zijn adviseur Von Schwerin De West-Duitse kanselier, c.r. Konrad Adenauer, heeft Zaterdagavond meege deeld, dat hij zijn adviseur voor veilig heidsaangelegenheden, Gerhard graaf von Schwerin, heeft ontslagen. Adenauer deed deze verklaring op een bijeenkomst van Duitse dagbladredacteu ren, Hij zeide, dat Von Schwerin de „vast gestelde grens van zijn taak" te buiten was gegaan. Graaf von Schwerin, die pas kortgele den ixx zijn functie werd benoemd, heeft in de ooidog het bevel gevoerd over een Duitse pantserdivisie. In politieke kringen te Bonn had men reeds de mening doen doorschemeren dat j Von Schwerin, ondanks zijn persoonlijke en militaire reputatie, niet de juiste man zou zijn voor een functie, waarin grote politieke tact wordt vereist. Men beweerde, dat Von Schwerin een aantal indiscreties had begaan die ook tot in de pers waren doorgedrongen. Zo zou hij laatstelijk verklaard hebben, dat de West-Duitse regering een dienst plichtwet aan het ontwerpen was volgens welke genoeg manschappen voor tien di visies zouden kunnen worden opgeroepen, let voorlichtingsbureau van cle kanselier Koreaanse divisie ten Zuid-Oosten van Taetsjon. Volgens een woordvoerder van het eerste Zuid-Koreaanse korps namen manschappen van de 24ste divisie ten. Westen van Taet sjon twee Chinezen gevangen de eerste Chinezen in deze sector. Strijdkrachten van het Blitse Gemene best deden Zondag de Westelijke hoek van de bergvesting der Noordelijken in Noord- West-Korea wankelen. Volgens de berich ten naderen zij stellingen, die bemand zijn met troepen van de 17de Noord-Koreaanse brigade, die opdracht heeft gekregen tot de dood toe te vechten om de toegangen langs de kust tot Sinoeidjoe, de nieuwe Noord- Koreaanse hoofdstad bij de grens van Mandsjoerye, te beschermen. Volgens een Zuid-Koreaanse woordvoerder heeft de zes de Zuid-Koreaanse divisie sinds Donderdag in de strijd om Ondjong 30 procent van haar manschappen verloren. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen staan sterke Chinese communistische troepen aan de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe. Van enige poging om Noord-Korea binnen te trekken, is echter nog niets ge bleken. Geen Chinezen, doch Tibetaanse „volkstroepen" in Tibet? Tibetaanse „volkstroepen", onder com mando van Chinese officieren en vergezeld van Chinese communistische adviseurs, zijn tot 160 km Tibetaans gebied binnenge drongen, aldus een handelaar, die uit Lhassa te Kalimpon-g is aangekomen. Hij vertrok Donderdag uit Lhassa. De troepen rukten langs de weg Naktsjoeka-Lhassa op. Volgens deze handelaar zijn geen Chi nese troepen Tibet binnengevallen. Tibe taans „volkstroepen" zouden ook naar Ri- wotsje aan de rivier de Detsjoe zijn opge rukt, waarbij zij het Zuid-Westelijke fort van Tsjamdo passeerden. Deze troepen zou- 't fort ingesloten hebben, dat bemand is op divisiesterkte. Op deze wijze zouden de troepen in liet fort geen steun kunnen geven aan Lhassa. De afstand van Jye- koendo, waar de „volkstroepen" zich thans bevinden, tot Lhassa zou in ongeveer 18 dagen afgelegd kunnen worden. Genoemde handelaar achtte het niet waarschijnlijk, dat de „volkstroepen" oi tegenstand zouden stuiten, daar zij opruk ten in naam van de Panlsjem Lama, die over het algemeen in hoge achting staat. In Lhassa zouden zich vele aanhangers van de Pantsjem Lama bevinden, doch deze zou den de Dalai Lama eveneens in hoge ere houden en deshalve nooit gepoogd hebben de regering omver te werpen. De Tibe taanse missie, die zich in India bevindt en onderhandelingen in Peking wil voeren, is naar Kalimpong vertrokken om de bagage op te halen. Naar men verwacht zal de missie, onder leiding van Sepon Sjakabpa, in de eerste week van November naar Hongkong vertrekken. Volgens Sjakabpa zou de Indische regering de kwestie der visa regelen in overleg met de Britse en Chinese regering. Officieel wordt te New Delhi gemeld, dal Tibet India om diplomatieke hulp heeft verzocht met het oog op een vreedzame regeling met China. Geen enkele militaire hulp werd gevraagd. Tibet heeft India niet verzocht' de zaak onder de aandacht van de UNO te brengen. Jonge Duitsers in actie Marshall opende conferentie voor Atlantische verdediging WASHINGTON. (Reuter). De Ameri- kaanse minister van Defensie, generaal Marshall,, heeft de ministers van Defensie der landen van het Atlantische pact mee gedeeld, dat de collectieve macht, waar over het Westen kan beschikken „absoluut onvoldoende is om aggressie zonder ern stige en gevaarlijke verliezen te weer staan". Marshall, die Zaterdag de conferentie opende, welke de plannen voor de verde diging van het Atlantische gebied zal moeten overwegen, verklaarde, dat de macht van de UNO niet genoeg was ge weest om de agressors in Korea af te schrikken. „Dit tekort in onze militaire kracht moe- ten wy thans zo spoedig mogelijk ophef fen", zo zeide hij. „Van deze bijeenkomst moeten definitieve aanbevelingen uitgaan, die ons niet alleen sterker zullen maken tegen de huidige bedreigingen, doch die dit vlugger zullen doen dan de procedure in het verleden heeft doen vermoeden". Marshall zeide te hopen, dat 1950 in de geschiedenis zal voortleven als het jaar, waarin de Westelijke beschaving haar vrees voor het communisme heeft over wonnen. „Onze burgers willen graag weten wat voor strijdkrachten zullen worden opge bouwd, hoe en wanneer en wat elk land bijdragen. Zij hebben zeker recht er op dit te weten", zeide Marshall. „Laten wij daarom pogen onze burgers op duidelijke en niet mis te verstane wijze deze kennis te verschaffen en laat ons dan snel en doeltreffend overgaan tot het om zetten van onze plannen in militaire kracht. Dit lijkt mij de voornaamste ver eiste van deze conferentie", aldus Marshall. Handhaving doodstraf geëist tegen Heemsteedse V-man Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende Zaterdagmorgen het beroep van de tuindersknecht P. Rothert uit Heemstede, die door het Amsterdamse Bijzondere Hof tot de doodstraf is veroordeeld. Dit had' bewezen verklaard, dat Rothert in de be zettingstijd als V-man voor de „Abwehr- stelle" heeft gewerkt. Rothert is schuldig verklaard aan het verraad van de „ver zetsgroep Brandon Bravo" en van illegale werkers te Haarlem, van ondergedoken geallieerde piloten en Joodse landgenoten. In 1944 heeft hij zich ten behoeve van de Sipo en de inlichtingendienst van de Haar lemse politie ingedrongen in een illegale communistische organisatie te Haarlem. Tien personen zijn daardoor gearresteerd, waarvan twee in gevangenschap om het leven zijn gekomen. De raadsman, mr. Van Staay, voerde aan, dat Rothert gezien zijn karakter minder weerstand kon bieden aan het kwaad. Naar pleiters oordeel is hij slechts een onbe tekenend mannetje geweest in de Duitse contra-spionnage. De doodstraf achtte hij in dit geval een te zware straf. Deze ziens wijze werd evenwel niet gedeeld door de procureur-fiscaal, mr. Bakhoven. Deze zag in Rothert een man met een door en door verraderlijke mentaliteit, die zonder ge wetensbezwaar op gemene en provocerende wijze het vuile werk van V-man heeft uit gevoerd. Mede gezien het grote aantal slachtoffers, dat Rothert heeft gemaakt, concludeerde de procureur-fiscaal tot ver werping van het beroep. Uitspraak op 18 November. De West-Berlijnse politie heeft Vrijdag vier jongens van 16 tot 18 jaar gearres teerd, die de Woensdag tevoren een jongen van 17 uit een West-Berlijns tehuis naar de Sovjet-sector zouden hebben gelokt. Zij zouden hem daar hebben geboeid en aan de Sovjet-Russische autoriteiten hebben afgeleverd. De volgende dag zouden zij uit de kamer van de ontvoerde jongen een brief hebben gestolen en deze eveneens aan de Sovjet-Russische overheid hebben gegeven. De vier jongens zouden voor hun daad duizend mark hebben ontvangen. Zij wer den echter gearresteerd, voordat zij het geld konden innen. Twee van de gear resteerde jongens zouden hebben toegege ven, dat zij reeds eerder voor de Russen in West-Berlijn hadden gewerkt. In Lopik zal een nieuwe zender van 100 kw. vermogen gebouwd worden voor de Wereldomroep. Belofte van Wysjlnski De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Wysjinski heeft de politieke commissie der UNO Zaterdag beloofd, dat, indien de grote mogendheden overeenstemming bereiken over ontwape ning met een derde, de Sovjet-Unie „vol ledig geverifieerde gegevens" over haar eigen strijdkrachten zal verstrekken. PORTIER SCHOOT ZIJN BUURVROUW NEER. In Jutphaas heeft Zaterdag een 47-jarige portier een revolverschot gelost op zijn 49-jarige buurvrouw. Deze werd ernstig aan de borst gewond. De man loste ver volgens een revolverschot op zichzelf en viel levenloos neer. De reden van deze aan slag is voor de politie een raadsel. Van on enigheid tussen de man en de vrouw was nimmer iets gebleken. HET WEER AFGEBEELD De kleine depressie, die gisteren langs onze Wadden overal en Noordzeekust trok en regen bracht, is nu vrijwel stationnair geworden. Ze wordt gevolgd door drukstijgingen uit het Oosten en vult zich langzaam op. Ons land komt hiermede opnieuw in de invloedssfeer van het hoge druk- gebied boven Oost-Europa. De fronten van de depressie bij IJsland dringen langzaam door tot over de Britse Eilanden, maar zullen nog geen invloed kunnen uitoefenen op het weer boven het vasteland van Europa. Weerbericht MIST SNEEUW REGEN 1 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ft ONWEER l^l^MPERATUUR IOOS ISO8AA0 BELANCBIJIC N££»SLAG- GE8IE0 CENTRA. H HOGE OflOK L LAGE OPUK SCheidingslijn-fbont-tossen lucht.van V£BSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OIT^TEKEN GEEFT DE.WINDRICHTING ,vAAM.;»EOEflE HEj.eiOWARSST'peÊfVTS EENiWINO/j 'SNELHEID VAN VUFMETER R£^ÊCONOE®A*'W, IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig, van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Matige, langs do Waddcnkusfc af en toe vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen met vannacht in het binnenland plaat selijk lichte vorst. 31 October: Zon op 7.32 uur, oader 17.15 uur Maan op 20,10 uur, onder 13.37 uur Hoog en laag water te IJmuidea Maandag 30 October Hoog water: 5.59 en 18.12 uur. Laag water: 1.44 en 13.51 uur. Dinsdag 31 October Hoog water: 6.34 eu 18.49 uur. £.aag walen &K na Ufii «HF-

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1