BEVA Yakkleding BEYA Yakkleding Be va Wasser ij „KLEVERPARK" verzorgt Uw was 750 GERARD van PRAAG VAKKLEDINC S. BOUMA Luidsprekers Engelands grootste luchtreus wordt vijf en veertig meter lang Werkers van Nederland! fa. R. de Boer, Mr. Opticien Citroen MEUBELFABRIEK Drie dubbel sterk Toonkamer: Kanaalstr- 43 Te). 4163—5235 ERRES electrische wringer f 175.- hij ons in de winkel aanw. Ten alle tijde vrijblijvend de monstratie. Bet. in overleg. B. DE VILDER VELSERDUIXWEG 173 Tel. 4402 EMAILLE VERLOF- en VERGUNNINGS. BORDEN NAAMPLATEN WINKELMACHINES Spaarne 78 - Tel. 14653 WAT ZOEKT U? Een dressoir? Wij hebben ze. In old finish en eiken en slechts f 3 per week, zonder vooruitbetaling. VAN VEEN, Zïjlweg 26—28 te Haarlem Flink Meisje voor dag of dag en nacht, in gezin met 5 kinderen, niet met huiselijk verkeer. Brie ven IJ 85 bur. van dit blad. Studerende jongedame 20 j. in bez. van dipl. 5 j. H.B.S. zoekt PASSENDE WERK ZAAMHEDEN voor ochtend uren. Brieven no. 569 Boek handel Erasmus, Santpoort. ZAAL TE HUUR voor brui loften. vergaderingen, enz. Theeschenkerij Velserbeek 3 Velsen. RE CLAMED AG. Woensdag 1 November (Allerheiligen) is Klumpers' Kledinghuis ge opend. Tweed, Regen- of Winterjassen alsmede Cos- tuums en Kinderpakjes voor oude prijs). Klumpers, Rijks straatweg 39, Haarlem-N. HOCKEYSTICK ter over name gevr. Spieghellaan 19, Driehuis. Te koop: H. TWEEDJAS of ruilen voor 'n jongensjas, 6 jaar in g. st. Bornstraat 42, Velsen-N. Nieuwe SJOELBAK met 30 prachtige schijven, compleet f 15. Adres bur. v. d. blad. Brievenkasten in staal en hout VERMANDE ZONEN Afd. van N.V. Drukkerij SINJEWEL IJMUIDEN Maandag 30 October 1950 Landkaart In de kaartenzaal van het hoofdkwartier der Westelijke strijdkrach ten in Duitsland, geves tigd te Heidelberg, is men bezig met het con- strueren van een reus achtige landkaart van Duitsland, die gebruikt zal worden bij de stra tegische opstelling van de geallieerde troepen en bij de manoeuvres, die in de toekomst door de verenigde legers der Westelijke bezettings machten zullen worden gehouden. De foto toont slechts een deel van de kaart, die de gehele wand van de zaal zal beslaan. Deze geweldenaar komt in 1953 in dienst In de viiegtuigenfabriek van Saunders Roe op het eiland Wight is men al enige jaren bezig met de bouw van een vlieg- boot die Engelands grootste luchtreus zal worden: de Saro Princess. Het toestel is in aanbouw voor de British Overseas Airways Corporation. De B.O.A.C. heeft drie van deze typen in bestelling, die zij wil gebruiken op het traject Engeland Zuid-Amerika of op de route Engeland Australië. De Princess moet tenminste honderd vijf passagiers kunnen vervoeren die onderdak zullen vinden in een dubbeldeks-romp, die van neus tot staartpunt niet minder dan vijf-en-veertig meter lang is. De romp hangt aan een vleugel waarin tien mo toren zijn verborgen van zeven-en- zestig meter lengte. Wanneer dit lucht kasteel het volgende jaar voor het eerst de lucht in gaat, zullen die tien motoren honderd-twee-en-veertig duizend kilogram omhoog trekken. Wanneer men een afbeelding van de Princess ziet krijgt men de indruk dat de boot maar zes motoren heeft, want er zijn slechts zes motorgondels zichtbaar, aan weerszijden van de romp drie, de binnen ste twee motorgondels, aan beide kanten van de romp twee, bevatten echter elk een dubbel stel motoren. Vier motorgondels herbergen dus acht krachtbronnen: de overige twee elk een. Die gekoppelde mo toren zullen op een as twee tegen elkaar in draaiende schroeven aandrijven, sodat tien propellers de vliegboot over het water en door de lucht zuUen voorttrekken. De afstand van de top van het richting roer tot het verlengde van de onderkant: van de romp bedraagt zeventien meter. De romp als omhulsel is thans klaar. De door snee ervan heeft de vorm van het cijfer acht. Vijftig technici zijn er nu in aan het werk, om de electrische geleidingen voor verlichting, cabine-verw.arming enzovoorts aan te brengen. Met dit karwei is een kleine vijftig kilometer kabel gemoeid. Voor het gehele vliegtuig zijn ruim vijftien kilometer getrokken materiaal zoge naamde pers-profielen en bijna twaalf duizend vierkante meter licht vliegtuig metaal nodig. De Bristol-motorenfabriek is intussen al bezig om haar Proteus straalmotoren, die in de Princess zullen worden gebouw'Ö, te testen. Twee er van worden getest in een vliegende proefstand en wel in een Lin- coln-bommenwerper. Men heeft twee der oorspronkelijke zuigermotoren uit dit vier motorige toestel verwijderd en er de twee Proteus-straalmotoren voor in de plaats gesteld. De technici van Bristol doen hier mee ervaring op en gebruiken hun bevin dingen voor een verbetering van dit type motor. De Proteus III wordt nu ontwikkeld en men verwacht dat deze krachtbron het vliegbereik van de Princess zal brengen op ongeveer 6500 kilometer en de snelheid op ruim zeshonderd kilometer per uur. Engelands grootste landvliegtuig, de Bristol Brabazon I is een kolos, die met Trein naar Parijs bereikte Frankrijk niet Ontsporing bij Franse grens kost Belgische stoker het leven De reizigers die Zaterdagmiddag om half een in Amsterdam in de sneltrein naar Parijs stapten, hebben de Franse hoofdstad pas in de vroege Zondagmorgen bereikt. Deze vertraging hebben zij echter blijmoe dig aanvaard, omdat hun leven gespaard bleef bij de ontsporing van de locomotief van de expres, die Zaterdagmiddag om streeks half zes even voor de grens tussen België en Frankrijk plaats had. De trein had een dikke twintig minuten vertraging en reed met vrij grote snelheid. Ter hoogte van het viaduct bij Jemappe Ontspoorde de locomotief. De Jumbo werd door het gewicht van de rijtuigen omge trokken, zodat deze, na tot stilstand geko men te zijn, met de neus in de richting van Bergen lag. Kwamen de reizigers er ondanks de ra vage zonder kleerscheuren af, de stoker werd door de schok van de ingedeukte tender geslingerd en door de omvallende locomotief verpletterd. Zijn lijk werd pas Zaterdagavond laat gevonden. De machinist brak een been. De passagiers zijn een goed uur later met een extra trein doorgereisd. Het grensver keer ondervond langdrige vertraging. Men veronderstelt dat het ongeval veroorzaakt is door het losslaan van een wielband. een «volle lading ongeveer 130.000 kg. weegt. De Princess zal nog tien ton meer wegen. Het is de bedoeling dat de drie vlieg- boten die tot dusverre door de B.O.A.C. zijn besteld in 1953 in gebruik kunnen worden genomen. Er is nog geen beslissing genomen op welk traject deze machines zullen worden gebruikt. Dat zal afhangen van de luchtvaart-situatie in 1953. Voor zover men het thans kan beoordelen zou de Princess in staat zijn de afstand Londen -Johannesburg binnen vier-en-twintig uur te overbruggen, met slechts een tussenlan ding, namelijk in Lagos. De Princess zou haar passagiers in ongeveer vijftig uur van Engeland naar Australië kunnen brengen en in ongeveer zes-en-vijf tig uur naar Nieuw-Zeeland. Er wordt, verwacht dat elk der drie Princess-.vliegboten een millioen pond sterling per jaar aan passagiersvervoer zal opbrengen. Wat de bouw van deze mon sters kost is nog niet bekend. De eerste Princess zal vermoedelijk haar luchtdoop omstreeks Augustus-September 1954 ondergaan. Duits-Nederlandse studieconferentie In Oosterbeek is Zaterdag een Duits- Nederlandse studie-conferentie begonnen, waaraan door zestig Duitsers en Neder landers wordt deelgenomen. Burgemeester Matser van Arnhem, die het gezelschap des middags in het stadhuis ontving, zeide in het houden van deze studieconferentie een teken te zien van het besef dat Duitsland en Nederland elkaar weer moeten vinden, hetgeen mede kan dienen voor de opbouw van een gemeenschappelijk Europees va derland, dat aan de oude cultuurrijke na ties van Europa de mogelijkheid biedt tot een verder voortbestaan en een verdere ontwikkeling. Bij het begin van de conferentie sprak prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen een kort woord tot de deelnemers. Hij gelooft niet aan een nieuwe aggressie van een der Wes telijke staten. De eenheid van Europa zal eens werkelijkheid zijn en daarin past geen oorlog meer van de staten onderling. Op een basis van nanw economisch contact- kan men de betrekkingen tussen Duitsland en Nederland opbouwen. Prof. Gelissen wees er op, dat daarbij ook de culturele verbindingen belangrijk zijn. Minister rar. dr. J. in 't "Veld sprak er namens de regering de voldoening over uit, dat deze samenkomst mogelijk is. „Een sterke eenheid is nodig om ons in West- Europa te kunnen handhaven. Dat is niet mogelijk zonder Duitsland", zeide hij. Prof. dr. H. Plessner uit Groningen sprak over „Duitslands en Nederlands geestes werk". Het wederzijdse gebrek aan kennis jegens de andei-e doet ook afbreuk aan de economische betrekkingen. Getracht moet worden daarin verbetering te brengen door de jeugd van beide landen op school in te lichten over de geschiedenis en de cultuur van de nabuur. Dr. W. Friedensburg, burgemeester van Groot-Berlijn, zeide, dat de grote opgave vaii het ogenblik is de eenheid van Duits land te herstellen en het vluchtelingen- vi-aagstuk op te lossen. De heer K. Dumont, de nieuwe consul- generaal van de bondsrepubliek in Neder land, wilde het gemeenschappelijke tussen beide landen op de voorgrond plaatsen en de tegenstellingen laten ï-usten. Over de economische positie van Duits land en Nedei'land in Europees verband is gesproken door senator prof. dr. K. Schil ler uit Hamburg en door drs M. Kohn- stamm, hoofd van het bureau Duitsland van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zevenjarig jongetje uit brandend huis gered Zondagavond omstreeks kwart over zeven brak brand uit in een woning aan de Buiksloterdijk in Amsterdam. Brandweerlieden, die spoedig ter plaatse waren drongen onmiddellijk het brandende huis binnen en vonden in een aan de huis kamer grenzeixde slaapkamer een zeven jarige jongen, die door de rook bedwelmd was. Bij de buren werd het kind met be hulp van kunstmatige ademhaling en een zuurstofapparaat bijgebracht. Twee hon den die in hetzelfde vertrek waren, bleken ï-eeds door de rook te zijn gestikt. De bewoners van het huis waren niet thuis. Zij hadden hun pleegzoontje alleen thuis gelaten. De huiskamer, de slaapkamer en de keu ken brandden geheel uit. Enkele andere vertrekken kregen brand- en watei-schade. Moeilijk geval Kort verhaal door A. S. Tante was om zo te zeggen het moei lijke geval van de familie. Ze had geen eigen huis en ze had geen bezittingen. Ze hield van huishoudelijk werk, maar wilde niet bij vreemden. „Ik werk niet voor vreemde mensen", zei ze en besefte niet hoe hooghartig dit klonk. De familie had uiteindelijk besloten haar om beurten in hun gezin op te nemen. Ze hielp dan mee in de huishouding en kreeg daarvoor kost en inwoning en nog een kleine vergoe ding. Langer dan een jaar hield geen het met haar uit, want ze was bemoeizuchtig en vitterig. Tante wilde in eer en deugd oud wor den en was ongetrouwd gebleven. Van haar vijf-en-deidigste jaar af droeg ze al leen donkerblauw of zwart, nooit korte mouwen en altijd een hoge hals. Haar lichaam en ziel waren haar troetelkinde ren. Haar ziel koesterde zij in wekelijkse godsdienstige bijeenkomsten en des Zon dags in de kei-k, haar lichaam door tal loze bezoeken bij pédicures, masseuses, dokters en specialisten. Tante was vroom en lichtvaardig in eigen oog en vond dat zij de hemel verdiende. Mieke, voor wie de kans dat zij inwo ning kreeg steeds groter werd nu haar zuster getrouwd was en verhuisd, had „de familieraad" aangeboden haar tante voor lopig bij zich in huis te nemen. Deze kon dan de zorg voor het huishouden op zich nemen en Mieke zou zich geheel aan haar muziek en andere kunstuitingen kunnen wijden. Tante was nu bijna een jaar bij Mieke. Elf maanden om precies te zijn. De eerste paar maanden ging het wel, maar nu tante zich thuis begon te voelen, kwamen aller lei vervelende en onaangename eigen schappen naar boven borrelen. Als tante (vEin 59) haar 35-jarige nicht hinderen ko- dan deed ze het met bepaalde wellust. ,'_o was het ook op een Zaterdagmiddag. Mieke had zo juist een afzegtelefoontje gekregen van een van haar leex-lingen en nu had ze de hele heerlijke middag voor zich. 't Kwam prachtig uit. Ze kon nog een flinke tijd studeren voor vanavond. Met een haast verliefd gebaar legde ze werken van vei-schillende componisten op haar vleugel gereed. Eenmaal bezig hoorde ze alleen maar muziek in zich en om zich. Muziek vervulde haar, legde volkomen beslag op haar en ze vei-gat alles om zich heen, zij vergat de tijd en haar tante. „Nu zit dat kind al meer dan een half uur op die piano te bonken. Ik heb haar nog -niet gezien vanmiddag. Ze moet nu maar ophouden. Ik zal eens flink hard roepen, dan scheidt ze wel uit". Zo dachT tante. „Miiceeeke!" riep ze met een gie rende uithaal op de ie, „Mieeeeke, theee!" Met een triomfantelijke blik in'haar ogen over haar „durf" keek tante langs de trap omhoog, haar halsje wat gei-ekt, haar kleine, ietwat venijnige vogelkopje opge heven, scheen ze begerig te wachten op een woede-uitbai-sting van haar nicht, die welhaast volgen moest, 't Was ineens doodstil boven. De schelle dissonant had blijkbaar het contact tussan muziek en vleugel verbroken. „Zou ze nog eens? Mieke had haar wel gehoordnatuuiiijk, nou ja, dan moet ze ook maar komen als ik roep". En nog eens, nu scheurend dooi de doodse stilte, riep tante met hemieuw- de kracht schel omhoog: „Mieeeeke!" Weer keek ze vol verwachting naar boven en zag Mieke die al halverwege de ti'ap was. Betrapt, schoof tante haastig de ka mer in en bei-edderde wat met de thee kopjes. Mieke' bleef eerst stil, terwijl ze haar thee dronk. Dat was jammer. Nu had tante gelegenheid zich weer in het hai-nas der zelfverdediging te steken. Toch, wist Mieke, moest ze iets zeggen over deze scherpe speldepirikken. „Tante, ik heb al zo vaak gevraagd mij niet te roepen als ik studeer. Als ik inge spannen bezig ben en ik word gestoord, dan is het zo verschrikkelijk moeilijk er weer in te komen. Daar heb ik met schrij ven al last van, maar bij de muziek is het nog veel lastiger. U hoeft niet te roepen. Als ik thee wil hebben zet ik wel op mijn eigen kamer. Ik moei nu eenmaal hard studeren wil ik goed les kunnen geven". „Hard studei-en, hard studeren" her haalde tante smalend. „Ik ploeter hier de hele lange dag om het jou zo aangenaam mogelijk te maken en wat doe jij? Jij werkt alleen voor je eigen plezier". Dat is juist de kunst van werken, dacht Mieke, het zo te doen dat je er zelf ge noegen in vindt. „En 's avonds", ging tante verongelijkt voort, „'s avonds maak jij maar kopjes en zelfs glaasjes vuil, jij en je vrinden, en je schenkt maar in als was er geen geheel- onthoudster in huis. Weet je wel dat het heel gevaarlijk kan zijn dat di'inken? Ik heb een vriendin en die d'r nichtje had een manMieke stond op. Ze wist al wat er zou volgen, want de familieleden van de vriendinnen moesten het in tantes verhalen altijd met de dood bekopen. „Vanavond gaan we op mijn kamer een muziekavond houden. Er komen een vio list en een operazanger. Heerlijk is het!" Terwijl Mieke vei-heugd verder vertelde, vergat ze dat haar toehoorster de zedige en rechtvaardige tante was. „Wat? Heren op je kamer? En die vraag je zelf? Je hebt ze zelf uitgenodigd? Schaam je je niet, over zo iets ongepasts? Ongehoord is dat. Zullen daar vanavond in het donker heren aanbellen en boven komen in een huis met twee weerloze vrouwen en natuui-lijk nog een glaasje drinken!" Zo raasde tante door vol hei lige minachting en diepe verontwaardi ging. „Ik zal jou eens wat vertellen, als jij het waagt deze heren vanavond te ont vangen, dan vei-dwijn ik. Begi-ijp je dat?" Mieke had eerst vol verbazing geluisterd hoe tante zich steeds meer opwond. Maar toen tante over „ongepast" en „onge hoord" begon, werd ze verschrikkelijk boos. „Ik weet wie ik vi'aag en waarom ik mensen in huis vraag en verder behoeft u zich niet hiermee te bemoeien. Ik zal eens wat vertellen. Als u meent door te kunnen gaan met op deze wijze tegen mij te spreken en kwaadaardig tegen mij te moeten doen, dan zal ik werkelijk niets liever zien dan uw vertrek naar elders. Ongepast. Hoe komt u er bij? Het is zo volkomen noi-maal dat mijn collega's ko men musiceren, dat het woord ongepast ongepast is". Toen ze zichzelf tweemaal hetzelfde woord hoorde gebruiken, kwam haar humor alweer te vooi-schijn. Bespottelijk, wat een gesnauw. Zonder meer liep ze de kamer uit. Stom van d'r om zich zo te laten gaan. Ze proefde een bittere nasmaak en voelde zich ineens doodmoe, 't Was bovendien eigenlijk in-zielig, als je kennelijk beha gen schepte in het hinderen van een an der. Zij, tante, voelde zich tegenover an deren altijd de mindere en zo zocht ze haar ki-acht en haar meerderheid in min derwaardig tongvenijn. De volgende mor zend in bed dacht de avond Alles was aan de J een heerlijke avond Sl®an. 2 andere musici ware„ ?oia«, IV weest over-haar speels. "1 "vim het alle drie graag Ze halen. De vriendin vm ÏÏS SMt4 geholpen bij haar ra.L. lekc hj ten en was „publiek» tt weest Haar vriendm zocht fe™ maar hicc in huls kom»„ r!' tante met haar zure h„^' 'tpli gisteren toch een nare jWal den, bedacht Mieke mSWpwi alles zo prettig getvMs, 7 0!' weggedoken in haar mu^l"?1 eens, veel erger ei1 die akelig-giercnde roep^Vf als een physieke pijn VOel™ zelfde ontzetting, hoorde *11 schelle geluid. Beneden had begin nog heel goed Tante was nu eenmaal zo pLA voor haar vreugde te ziin m tante haar privéleven tóngm! beroddelen, toen was het mis Een grauwe moeheid bekooM ze hieraan terugdacht. Zij Sf) tante haar verweer in wen moeten zoeken. AU- geduld, ik had mijn 2cl(beS j behoeven kwijt te raken" 2 mistroostig. Zij had indertijd hulp gevraagd voor tenmiste moest het dus eigenlijk zien uit te houden. „Was eens een van de in de huishouding zou dacht ze. Zo tobde Mieke voort tot post kwam en de bracht. Een brief uit Delft van broer. „Joke voelt zich al goed en moet veel liggen", SCW zou zo graag wat extra hulp v- jij hebt tante nu al zowat eenia gehad. Joke kon indertijd wek overweg en tante vond het prettig, geloof ik. Als zelf geen overwegende tante dan kunnen en willen „Kunnen en willen missen" Mieke dankbaar. Diezelfde week nog ging (Nadruk verboden) Hier wordt U voor een deel van Uw zorgen bevrijd. Vele zijn Uw risico's, doch de Beva-fabriek biedt iedere werker, van jong tot oud, een gratis ver zekering tegen ongevallen. Koop een Beva-werkpak, -jas of-broek. In één van de zakken vindt U de BEVA-POLIS. Mocht U een letsel treffen: Gij, die de verzorger bent van Moeder, van vrouw en van kinderen, zijt beschermd tegen de eerste zorgen.1 Bedragen van f 200.- tot f 2000.- worden aan l) of Uw gezin uitgekeerd bij het .letsel, dat U dc arbeid onmogelijk zou maken. De prima "Slof, de versiert te zotten en trenzen, de drie voudig versterkte naden ma ten Bcva tot de beste werk kleding, die U ooit hebt kun- nenkopcn.l'oegdaarbij thans de grutis Beva-Potis. die de Uwen bescherm f en Uw keus is niet moeilijk meer.' Koop daarom Bcva l'oor U.en toor de veiligheid van Uw is in IJmuiden verkrijgbaori OOSTERDUINWEG 29 - TEE" WOfllNGINSlCH^ in ruime sortering voorradig bij: TROMPSTRAAT 81 TE- TH Het celluloid montuur voor elkeen passend Trompsfr. 16-18, ilmuiden-O. - Tel. 4938 11 Sport 1949. Gegarandeerd in pri- mastaat. Kan gefinan cierd worden. Brieven no. 6526. Levert op maandelijkse af lossing, Huiskamers in Eng. blank, mah., goth., Slaapk., Salons. Bedden, Karpetten, enz. Zonder borgen. Bi-ieven onder no. 6523. TOF TINTEN JAPONSTOF IN 20 MODERNE TINTEN zuiver wol 130 cm breed per meter DEZE PARTIJ KOCHTEN WIJ VOOR DE GROTE GROTE HOUTSTRAAT 14, HAARLEM I

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8