c LAMPIONS Goedkope groenten en fruit omdat Duitsland de import stop zet g§; Wacht op Rijdende Winkel -Clowntje Riek Loendersloot's Warenhuis De Zevenster Woensdag 1 November 1950 Geen appel en geen kool In tuinbouwkringen ziet men er meer dan een financiële kwestie alleen in Er hangen onheilspellende wolken boven de groentetuinen van Nederland en op de veilingen van Beverwijk, Venlo en Naaldwijk is de stemming gedrukt. Duitsland heeft vandaag alle gecontingentecrde invoeren stopgezet en reeds Zaterdag de import van groenten en fruit met de tolbomen van een nieuw protectionisme stopgezet. Het bericht dat Duitsland de bodem zijner credieten nu al zag, nadat er slechts drie maanden op geteerd is, werd met enige verwondering begroet, maar in tuinbouwkringen, waar men zich terecht zorgen maakt over de allernaaste toekomst, wordt met nog groter ont stemming opgemerkt, dat „Duitsland gebruik probeert tc maken van zijn positie als onmisbaar achterland van de Noordzeelanden". Men voelt zich het mes min of meer op de keel gezet, nu er voor grote voorraden fruit en bederfelijke groente plotseling geen weg meer is. Importbelemmeringen om weer het oude spel van de bescherming der eigen producten te kunnen spelen, nu onder het mom van een lege beurs? Het heeft er alle schijn van. Als enige lichtzijde is er de dalende groente- en fruitprjjs voor de binnenlandse consument. De heer N. A. Laarman, directeur van het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Den Haag, liet zich wat de feiten betreft, verontrustend uit, toen wij hem naar zijn oordeel over de huidige im passe vroegen. „Het contingent groente voor export naar Duitsland was uitgeput en de Duitsers zeggen nu, dat zij financieel niet in staat zijn welke gecontingenteerde, „onvrije" producten dan ook af te nemen. De han delsverdragen, die met de omringende West-Europese landen werden gesloten, hebben haast allemaal nadelige saldi op geleverd: Duitsland moest telkens weer meer invoeren dan het zelf exporteerde en dit heeft de Amerikaanse dollarcredieten natuurlijk snel helpen uitputten. Duits land zou dus eigenlijk met baar goud op tafel moeten komen om aan zijn verplich tingen te blijven voldoen, maar dat is er niet. Een nieuw crediet van de Ameri kanen zou voor een poosje lucht geven, maar Amerika heeft in eerste instantie ge weigerd. Duitsland zelf wil inmiddels ook wel credieten van de leveranciers zelf ac cepteren. Geen geld in een faillissement „Daar denkt de tuinbouw echter niet aan: zulk een handelwijze zou er op neer komen, dat geld in een failliete boedel werd gestoken". De enige oplossing is, aldus de heer Laarman, dat de handelsverdragen in even wicht komen maardan zullen groente en fruit in een uitermate slecht hoekje terecht komen. Zelfs zover is het echter nog niet. Van daag komt geen appel en geen bloemkool de Duitse grens over en als deze toestand lang gaat duren, kan ze een catastrophale uitwerking krijgen: vooral de verse pro ducten zijn goeddeels op export aange wezen en als de export niet helpt, blijft Nederland met een overvloed van welis waar goedkope maar toch wel zeer onren dabele artikelen zitten. De beste Noordhollandse bloemkool bij voorbeeld, die een week geleden nog 30 a 35 cent per stuk gold, was Maandag al „ingestort" tot beneden de 20 cent en de mindere soorten haalden nauwelijks de minimumprijs of draaiden door. Een win tel-product als kool heeft altijd op een ruim afzetgebied bij onze Oosterburen kunnen bogen en ook dit jaar verwachtte men weer een flinke hoeveelheid te kunnen leveren, zodat er hier en daar voorraad is gevormd, die de komende dagen met het bekende resultaat op de binnenlandse markt gespuid zal moeten worden. Achterdeur Er wordt inmiddels nog gewerkt aan een overeenkomst met de zouterijen, die een zeker kwantum zouden kunnen opne men, maar of hun capaciteit tegen de la wine optornen kan, zal zeer dc vraag zijn. Bij de appelen eenzelfde figuur: tot 1 No vember was er een „stop" op de Neder landse export naar Duitsland en de fruit- exporteurs rekenden met hun voorraad- vorming op een flinke afname na die datum. Gevolg: goedkope binnenlandse appelen en goedkope groente, maar zware stroppen voor de kweker. Er wordt aan deze onverkwikkelijke affaire een politiek tintje vermoed: de Duitsers redeneren, dat het Westen hen toch nodig heeft en zullen met dit wapen in de hand waarschijnlijk proberen zo voordelig mogelijke nieuwe verdragen te sluiten. Dat er weer zulke verdragen móe ten komen, stond voor onze zegsman on omstotelijk vast: de onderhandelingen moeten nog beginnen maar op het hoogste niveau zal geprobeerd worden een uitweg te vinden voor de kweker, die in dit eco nomische conflict het loodje dreigt te leggen. Want de kosten komen er zelfs al lang niet meer uit. Doopsgezind Koor zingt Weihnachfsoratorium Het Gemengde Doopsgezinde Zangkoor, dirigent de heer H. van Dijk, zal ter ge legenheid van het aanstaande Kerstfeest een concert geven. Op Dinsdag 12 December wordt in de Doopsgezinde kerk aan de Meerstraat een uitvoering gegeven van het Weihnachts- oratorium van H. Barth. Hieraan wordt medewerking verleend door een drietal solisten. De pianobege leiding zal worden verzorgd door de be kende radio-organist Joh. Jong. Het programma zal met enige Kerst liederen worden aangevuld. Jeugd-schaakkampioenschap van Nederland Voorwedstrijden in de Kerstvacantie In de zomer van het volgende jaar zal de Koninklijke Nederlandse Schaakbond een Jeugdschaakkampioenschap van Ne derland organiseren. Zij heeft, de onder organisaties verzocht, hiervoor voorwed strijden te organiseren. De kring Midden- Kennemerland van de Noordhollandse Schaakbond zal deze voorwedstrijden in onze streek organiseren en wel voor het gebied rond het Noordzeekanaal met inbe grip van Santpoort en Castricum. Het ligt in de bedoeling, deze voor wedstrijden in de Kerstvacantie der scholen te verspelen. De inschrijving staat open voor elke jongen of meisje, dat op die tijd de 18-jarige leef tijd nog niet heeft bereikt. Nadere inlich tingen zullen op de scholen bekend ge maakt worden. KOMENDE WEDSTRIJDEN VOOR B.D.C. Voor de competitie van de Haarlemse Dambond, district Kennemex'land, zijn voor de Beverwijkse Damclub de volgende wed strijden vastgesteld: Woensdag 1 November: Halfweg IB.D. C. I en B.D.C. II—D.C.IJ. II. Donderdag 2 November: Kijk Uit II B.D.C. IV. Nu ook een afdeling Beverwijk van de Bond van Gepensionneerden „Een schande voor Beverwijk" noemde de voorlopige voorzitter van het bestuur van de afdeling Beverwijk van de Alge mene Nederlandse Bond van Ouden van Dagen het, toen aan het eind der oprich tingsvergadering Dinsdagmiddag in het Veilingsgebouw ,,'t Centrum" bleek, dat 47 ouden van dagen zich als lid van deze vereniging hadden opgegeven. De bijeenkomst was tot stand gekomen op initiatief van de afdeling IJmuiden van deze bond. waarvan de heren W. v. d. Zwan en G. Blaas Sr., resp. voorzitter en secretaris, aanwezig waren. Nadat de voorzitter doel en streven van deze bond uiteen had gezet nam de secre taris het woord om met voorbeelden uit de practijlc aan te tonen dat de bond reeds veel bereikte, maar dat nog meer bereikt zal moeten worden, willen de oudjes vol ledig tevreden gesteld zijn. En toch zijn hun eisen alleszins gerechtvaardigd, want zij vragen niets meer dan een menswaar dig bestaan als zij te oud zijn geworden om aan het productieproces deel te nemen. Speciaal de Armenwet was een doorn in des sprekers oog. Niet, dat er geen goede dingen in staan, maar de alimentatie moet er uit geschrapt worden, iets wat verschil lende sprekers, die na hem uit de verga dering het woord namen, nog eens onder streepten. Hogelijk roemde spreker de ouderdoms voorziening in de gemeente Velsen, waar men met bonnen, etc., de toestand van de ouden van dagen van gemeentewege tracht te verbeteren. Nadat de heer Blaas er nog eens op ge wezen had, dat de Bond van Ouden van Dagen een strikt algemene vereniging was, zonder een „hokjessysteem", kregen de aanwezigen de gelegenheid hun stem eens te laten horen. De eerste spreker, de heer De Wit gaf het grondthema aan waarop de andere sprekers voortborduurden. De meesten waren het er over eens, dat men niet van kinderen afhankelijk moet zijn. De heer Zomermeyer herinnerde er aan, hoe minister Talma het in 1912 onverant woord vond 12 millioen uit te geven voor een toekenning van 3 per week voor alleenwonenden en 5 voor gehuwden. In 1945 kon een veelvoud van dit bedrag door het inmiddels straatarm geworden Nederland wel worden opgebracht. Ver der wees spreker op de sociale voorzienin gen in België en Rusland, die volgens hem nog beter waren dan de Nederlandse. Hierna ging men over tot de verkiezing van een voorlopig bestuur, waarin de heren W. J. de Wit. voorzitter, P. Zomer meyer, secretaris, W. Neyenhuis, penning meester en L. Lubbers en J. van Zutfen gekozen werden. VROUWENMIDDAG VAN DE A.N.M.B. Onder de leuze „De man in het bedrijf, de vrouw in het gezin en de bond als steun er tussen in", wordt op Dinsdagmiddag 7 November in het Kennemer Theater te Beverwijk een bijeenkomst georganiseerd voor de vrouwen der leden van de Alge mene Nederlandse Metaalbewerkers Bond. Medewerking aan deze bijeenkomst wordt verleend door het revue-gezelschap van Paul Ostra met de revue „Elk wat wils". ADVERTENTIE 11 ïm?' Tubes haarden, en kachel glans 0.15 Flinke werkborstel 0.25 5 mooie emaille pannen.. 19.00 Bijzonder mooie emaille broodtrommel 9.75 14.95 Alle soorten zeep Alle soorten borstels Alle bekende merken tandpasta Alle huishoudelijke artikelen Deze ronde als klap op de vuurpijl bij aankoop van ƒ2,50 gratis een pakje shampo naar keuze! IJmuiden Castricum JUBILEUM VAN DE HEER DUINKER De dirigent van het Neutrale gemengde Castricumse zangkoor, de heer J. Duinker uit Amsterdam, viert dezer dagen zijn 25- jarig jubileum als koordirigent. Op 5 November zal de jubilaris in Kras- napolski gehuldigd worden. Voor de kinderen Ageoda voor Beverwijk WOENSDAG 1 NOVEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De Ooievaarsclub". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Onder het asphalt van New York". DONDERDAG 2 NOVEMBER. Luxor Theater, 8 uur: „Een zaak van leven en dood". Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. Hel werd al later en later, en nog steeds liepen de Kabouters met hun lantaarns te zoeken. Het was eigenlijk bijna onbegonnen werk, want het bos was zo heel groot, en niemand wist, welke kant Rick en Bunkie waren gegaan.... Maar natuurlijk gaven ze de moed niet op. Ze werden wel erg moe, de Kabouters, want het lopen door die hoge, zachte sneeuwlaag was moeilijk. Toch zetten ze door, en overal lieten ze het licht van hun lampen schijnen en elk ogenblik riepen ze weer luidkeels, allemaal tegelijk, zodat het schalde door 't bos. Maar er kwam geen antwoord Toen Pilon al helemaal ontmoedigd begon te raken, klonk opeens 'n vreugdekreet van een der Kabouters „Hela, allemaal.kom eens gauw kijken!" riep hij. Alle Kabouters en Pilon snelden naar de plek, waar de Kabouter stond, die geroepen had. En wat zagen ze? De Kabouter wees op de grond. En daar, aan zijn voetenviel het licht van zijn lantaarn op flauw afgetekende voetsporen van kleine voeten! Ze waren wel bijna, dichtgewaaidmaar ze konden ze toch nog goed zien Duin en Bos maakte zijn begroting over 1951 Dezer dagen is de begroting van het Pro vinciale ziekenhuis voor 1951 vastgesteld. Het totale bedrag der lasten werd ge raamd op 1.674.309. Daartegenover staan de volgende baten: verpleeggelden 1.192.785, diverse baten 111.351, terwijl de provincie ƒ370.173 bij zal dragen. Men neemt aan, dat het ziekenhuis 960 verpleegden zal huisvesten, hetgeen neer komt op een verplegingsprijs van 1750 per patiënt per jaar of 4.86 per dag. Prof. ir. W. Schermerhorn sprak in Castricum In een rede voor de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A. behandelde prof. ir. W. Schermerhorn te Castricum het antwoord op de vaak gestelde vraag: „Wat heb ik daarmee te maken?" In zijn goed-sluitend betoog trachtte spreker aan te tonen, dat de thans gevoer de socialistische politiek de goede moet zijn, waarbij hij van de wereldpolitiek via de Europese op de Nederlandse politiek te recht kwam.- Ook de liberalisatie en de integratie werden duidelijk door spreker toegelicht, die tot de slotsom kwam, dat een versnip perd Europa tussen Rusland en Amerika nooit een macht van betekenis kan wor den en dan onherroepelijk aan een van deze machten ten onder zal gaan. Alleen al in dit opzicht reeds heeft de raad van Europa bestaansrecht. De zaal van de heer P. Roozendaal te Castricum was goed bezet, toen de propa- ganda-avond van de Castricumse afdelin gen van de P.v.d.A. en Nieuwe Koers een aanvang nam. Alvorens de rede van de voormalige minister-president een aanvang nam voer de een Amsterdams revuegezelschap van de Jonge Koers de non-stop-revue „Alle hens aan dek" op, dat zeer goed gespeeld werd. Toch menen wij dat de revue weinig constructiefs bevatte en veeleer een scheld kanonnade bevatte op de V.V.D., de C.P.N., de Panamese scheepvaart en de heer Franco. De avond werd besloten door een pro paganda speech van de heer J. Bohlander, secretaris van de P.v.d.A., afdeling Castri cum. Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: G. C. ScholtenBakker, z., Corverslaan 54, Velsen-N.; D. Koomen Daniels, d., Berkenstraat 7, IJmuiden-O.; E. van GastelMontagne, d., Schoonoortstraat 40, Velsen-N.; M. E. KunéBrouwer, z., Geelvinckstraat 115, Velsen-N.; C. W. Dek kervan Leuven, z., Hagelingerweg 88, Santpoort; D. Basten—Kraaij, d., Stephen- sonstraat 61, IJmuiden; J. M. de Boer—van Muijen, d., Frans Naereboutstraat 60, IJmui- den-O.; S. H. Punt—Godschalk, d.. Vleet straat 4, IJmuiden; G. A. PrinsIskes, z., Fr. Naereboutstraat 30, IJmuiden-O.; G. TijstmaSchroor, z., Eendrachtstraat 20, Velsen-N.; W. Rijkevan der Wel, d., Pres. Steijnstraat' 8. IJmuiden; E. HarkemaBak ker, z„ Geelvinckstraat 25, Velsen-N. OVERLEDEN: J. D. Oudendijk, 59 j., echt genoot van J. Baltes, Walravenstraat 7, Vel sen-N.; C. Duinmeijer, 70 j., weduwe van A. Numan, Dierluststraat 21, Beverwijk; M. H. Hofman, 59 j„ echtgenote van L. Bangma, Wüstelaan 92, Santpoort. ONGELUK BIJ HET LADEN VAN ZAND Bij een der sleephellingen in de IJmui- dense haringhaven raakte Dinsdagmorgen een twintigjarige smeerder, die in een zandput aan het werken was, onder een vrachtauto, welke achteruit reed om zand te laden. Hij kreeg het achterwiel over zijn rechterbeen. Omdat de laadbak nog leeg was, bleven de gevolgen beperkt tot een gekneusde rechterknie en een gekneusde enkel. Nadat de heer Bakker eerste hulp had verleend, is de jongeman naar zijn huis vervoerd. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 31 October op 1 November Uit de halve vleet: KW 73 met 25 k.; KW 25 met 60 k.; KW 140 met 20 k.; KW 54 met 90 k.; KW 48 met 60 k.; KW 20 met 75 k.; KW 41 met 40 k.; KW 85 met 30 k.; KW 70 met 35 k.; KW 161 met 140 k. KW 23 met 120 k. nog 25 netten halen; KW 9 met 85 k. nog 40 netten halen; KW 86 met 20 k.; nog 20 netten halen; KW 33 met 80 k. nog 35 netten halen; KW 97 met 70 k. nog 25 netten halen; KW 179 met 60 k. nog 15 netten halen; KW 167 met 60 k. nog 40 netten halen; KW 151 met 25 k. nog 20 netten halen: KW 130 met 80 k. nog 15 netten halen; KW 124 met 70 k. nog 35 netten halen; KW 47 met 5 k. uit 30 netten; KW 83 met 100 k. uit 35 netten; IJM 74 met 6 k. uit halve vleet; IJM 75 met 5 k. uit 30 netten. Uit de volle vleet: KW 6 met 30 k.; KW 5 met 10 k.; KW 3 met 25 k.; KW 2 met 9 k.; KW 67 met 17 k.; KW 38 met 7 k.; KW 18 met 40 k.; KW 29 met 17 k.; KW 32 met 30 k.; KW 39 met 25 k.; KW 40 met 25 k.; KW 78 met 5 k.; KW 176 met 50 k.; KW 44 met 50 k.; KW 43 met 80 k.; KW 42 met 16 k.; KW 15 met 80 k.; K W173 met 30 k.; KW 50 met 5 k.; KW 175 met 25 k.; KW 45 met 40 k.; KW 22 met 50 k.; KW 168 met 30 k.; KW 37 met 5 k.; KW 159 met 30 k.; KW 129 met 15 k.; KW 122 met 5 k.; KW 56 met 75 k.; KW 227 met 17 kantjes. Geen vangst hadden: IJM 283; KW 110; KW 123; KW 163; KW 16. Troonrede van de Engelse Koning LONDEN, 31 October (Reuter) Ko ning George de Zesde van Engeland heeft in zijn Troonrede van heden, bij de ope ning van de nieuwe zitting van het Britse parlement, medegedeeld, dat de Labour- regering er naar zal streven permanente bevoegdheden te verkrijgen voor het re gelen van de productie, distributie en con sumptie en voor prijscontrole. Ook werd in de Troonrede aankondiging gedaan van voorgenomen nationalisering van een gedeelte van de suikerindustrie, namelijk de bietsuikerindustrie. „Ofschoon het herbewapeningsprogram zware eisen aan de natie zal stellen," aldus de Koning, „zal mijn regering voorrang blijven geven aan de behuizing en de es sentiële lijn van haar sociale politiek hand haven". Verder werd wetgeving aangekondigd terzake van uitbreiding van de voedsel productie door vergroting van de veestapel en terzake wijziging van de wet op huur en verhuur. De ministers zullen verdere studie ma ken van de plannen voor bevordering van de economische ontwikkeling van Zuid- en Zuid-Oost Azië. De Koning zeide verder nog in zijn rede, met groot genoegen uit te zien naar het aanstaande bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Groot-Brittannië. Overheidspersoneel om halfvijf naar huis Teneinde tegemoet te komen aan het dringend verzoek van de minister van Economische Zaken tot medewei-king aan een drastische beperking van het electri- citeitsverbruik gedurende bepaalde dag uren in het tijdvak van 13 November tot en met 27 Januari, is bepaald dat in dit tijdvak de kantooi-uren der rijksdiensten van 's Maandags tot en met Vrijdags over dag zijn: van 9 uur tot 16.30 uur, met een middagpauze van 13 uur tot 13.30 uur en 's Zaterdags van 9 tot 13 uur. Aangezien echter een vermindering van de wekelijkse werktijd zeer ongewenst is, wordt de verkorting der werktijden opge vangen door het verrichten van werkzaam heden buiten de normale werktijden. In het algemeen zal dit kunnen geschieden door ter compensatie op één avond per week een werktijd in te voeger n 2VZ uur. De verrichtingen tijdens de idere werktijd, die voor normale werkui in de plaats treedt, kunnen niet als overwerk worden beschouwd. Aan de gemeentebesturen is verzocht een dergelijke regeling te treffen. Brand in Amsterdamse meubelspuiterij Binnen een half uur bluste de Amster damse brandweer Dinsdagavond met één straal een brandje in een meubelspuiterij aan de Valkenburgerstraat in Amsterdam. De brand die gepaard ging met een sterke rookontwikkeling, woedde aan de aan het water gelegen achterzijde van de spuiterij. De bewoners van de bovenétages vluchtten met in dekens gehulde kinderen uit hun woningen. Zij konden echter spoedig te- rugkeren. De oorzaak is volgens de brand weer het vonk trekken van twee onder spanning staande blank liggende draden in een electrische leidingbuis. Mr. K. P. van der Manfli NEn'LAND van de Kamer van KoophandLi Vo°rzltter ken voor Zuidholland, is Hf1 en F*biE zijn 70ste verjaardag benoen nU"!' deur in de orde van Oranie gemeente Rotterdam Oldenbarnevelt-penning 8 4e Vü Op de vliegbasis Gil». luitenant ter zee vlieger eerste wif^en, ht«5 de Bruijn het commando overeet luitenant-kolonel A. A. M van o 8en U: BU Koninklük Besluit is als stlchtmg ingetrokken van de stfiSjj „Woningbouw Oestgeest" t. A'"v"lUiö* „R.K. woningstichting St. Josenh" 48s£8et< „R.K. Woningstichting St. Joseph»» rijp: „Woningstichting Patrimonii,3^ Hylaard en „Woningstichting Baarffi?*8 te Baarderadeel, daar deze stirö^ dusver niet in het belang van deV<Èj vesting werkzaam zijn geweest en »nihlJï werkzaamheid ook niet van haarVa den verwacht en zij mistdien het bela J' de volkshuisvesting niet behartigen 8 De K.N.A.C. heeft van de aL Club van Duitsland mededeling nnt?IBö,li' dat buitenlandse automobilisten in Jii vallen verzuimen hun triptiek o J passage door de Duitse gretsbeaS het verlaten van Duits grondgebied tÏÏ aftekenen Men is verplicht, die afteWÏ eveneens door de Duitse ambtenaren ff u geschieden. ie '3 In het staatsblad is opgenomen a. van 13 October 1950, houdende r» nopens de huurprijzen van onroerend en de bescherming van de huurders «P wet). Bij Koninklijk Besluit zal worri?^ paald op welk tijdstip deze wet in wmW treedt. 'c 0._,Pvri!,s Bemhard voornemens Stockholm te begeven ten einde aamv zijn bij de bijzetting van het stoffelijk," schot van konifrg Gustaaf V. Een 22-jarige magazijnknecht uit R mond is het slachtoffer geworden van i noodlottig ongeval. Toen hii in een vr-. auto wilde stappen raakte hij vermoed met de rechtervoet de starter van de de auto die in een versnelling stond zich plotseling in beweging op het m'<& dat hij nog met zijn linkervoet de grond stond. Hij raakte bekneld tot het portier en de deurstijl. Een gedeelte- het onderlijf en een been werden afe6* Enige minuten na aankomst in het ziefc is het slachtoffer overleden. Een at knecht, die op de wagen stond, sloegen* af en moest eveneens in het ziekenhuis den opgenomen. Ónder commando van een nieuwst, zagvoerder, kapitein C. N. Klein, ver! Dinsdagmiddag de „Nieuw Amsterdam"; de Holland-Amerika Lijn naar New YorI Van een schuit der gemeentereinirj liggende aan de Groenmarktkade te Am dam, hebben kinderen pakjes met ris vergif weggenomen. De inhoud vat pakjes is bij inwendig gebruik voor mea dier dodelijk. De Maastrichtse rechtbank l.„„ personen veroordeeld die zich hadden sd dig gemaakt aan de invoer en verspre:-: van pornografische lectuur en van afr dingen, die voor de eerbaarheid aanstop worden geacht. De 34-jarige reclametekst J. N. O. kreeg zes maanden gevangenis de tijdschrifthandelaar L. J. J. p. vl maanden, de garagebediende L. L B. van S. vier maanden en de 49-jarige bi handelaar H. M. uit Den Haag eveneens; maanden, De heren A. van Ulsen en G.Bi respectievelijk chef vliegdienst Europs plaatsvervangend hoofd Dienst lustre Vliegend Personeel van de K.L.M., zijn ii de president van Frankrijk benoemd ridder in het Legioen van Eer. Zij hei! deze onderscheiding ontvangen wegens diensten, welke zij hebben verleend ter; legenheid van het officiële bezoek Koningin Juliana en Prins Bernhaid Frankrijk. De Nederlandse Spoorwegen aanbesteed het omleggen en het dempei een gedeelte van de Haarlemmer Treka in aansluiting aan de te maken overbrug in de spoorweg Amsterdam—Rotterdam! waren veertien inschrijvingen, waarvan! van W. in 't Veld te Papendrecht de hap was met f87.750. De hoogste inschrijver n de firma v/h. Kevel te Amsterdam f115.400. Hedenmorgen is de „Willem Ruyfs ruim 900 passagiers uit Indonesië in Me dam aangekomen. ADVERTENTIE VOOR DE A.S. ST. MAARTEN-OPTOCH! 25 58 ct. Willemsbeekweg - IJmuiden-OM Nederland gaat staat van oorlel met Duitsland opheffen De Nederlandse regering heeft brief aan de voorzitters der Eerste e Tweede Kamer medegedeeld dat de Neder landse regering naar het voorbeeld vu Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta ten voorbereidingen zal treffen tot opht!- fing van de staat van oorlog met Duitsland Wetsvoorstellen tot opheffing van desP uitgevaardigde rechtsbepalingen binnenkort wórden ingediend. De Neut? landse regering heeft in deze aangelegd heid gehandeld in nauw overleg met Belg en Luxemburg. FEUILLETON door i Bijleveld-Celifick 4) Ja, dan is er nog een boekhouder, meneer Valentijn. Moet ik hem nu ook al beschrijven? Er is haast niets van hem te zeggen: hij is achter in de veertig en zeer dun van haar, weet u, hij heeft zo'n vlokkig kuifje op zijn hoofd zoals een baby! En dan heeft hij een wiebelend lorgnetje op met halve glazen, zo alleen de onderste helft omdat hij vérziende is, en hij draagt een vreselijk ouderwets boordje en met de warmte een luster jasje. En hij is klein en mager, en ontzettend verlegen en hij knippert aldoor met zijn ogen. Is dat genoeg? Inspecteur Renkevoort zat met zicht bare animo te luisteren en knkte haar goedkeurend toe. Het is schitterend juffrouw van Esbeeck! Ik zie de man voor me! Maar in welke zaak werkt hij? Aan een Bank. De West-Brabantse, geloof ik. Prachtig. En is het gezelschap nu compleet? Nee, ik heb er nog één niet genoemd. Mijn liefste, allerbeste vriend. Nee, wéér geen bewonderaar inspecteur! Een vriend van 58 jaar, meneer Benck, óók oud-zee officier, zoals vader. Maar mijn vader was veel jonger dan hij en ze hebben elkaar nooit gekend! Hij keek haar opmei'kzaam aan. Wat een typisch expressief gezichtje! Het druk te precies haar gevoelens uit ten opzichte van haar vier huisgenoten: een klein beetje verward en toch ironisch-geamu- seerd over van Blitterswijck, mistig kame raadschappelijk wat betreft Prei Ier, èrg ondeugend bij haar beschrijving van de boekhouder en nu lag er een warme glans in haar ogen nu ze sprak over haar aller beste vriend. Vindt u mij erg nieuwsgierig als ik nog graag wat over meneer Benck wil horen? Nee, als u hem maar niet verdenkt! Ziet u, mijn tante was altijd heel goed voor mij, maar koel, stijf en gesloten. Helemaal onpersoonlijk. Ik wist niets van haar en zij wist niets van mij. En toen kwam meneer Benck in het pension wo nen ik was toen tien jaar en van dat ogenblik af veranderde mijn hele leven. Ik kreeg er een echte vader bij. Hij zocht kastanjes met mij in het Park en leerde me schaatsenrijden en later tennissen. En hij hielp me met mijn schoolwerk en latex- pleitte hij bij tante dat ik dóór mocht gaan voor middelbaar tekenen. Alles deed hij voor mij en ik hou verschrikkelijk veel van hem. Dat kan ik me begrijpen! Dus u werkt voor Middelbaar tekenen? Ja, ik krijg nog altijd les. Van een dame natuurlijk! Een man vond tante te gevaarlijk. Ze had dit van vanavond eens moeten weten! Tja. Dit zijn dus uw huisgenoten. En is er iemand anders aan wie u deze ge schiedenis zou kunnen toeschrijven? Nee. Niemand. De grijze ogen van de politieman sche iden nu ineens dóór haar heen te kijken. Geen ontmoetingen op straat of er gens anders? Neen inspecteur. Ze keek hem vol en rustig aan. Hij schoof zijn stoel nu achteruit en begon met zijn lange benen het vertrek op en neer te lopen. Na enige ogenblikken bleef hij voor haar stilstaan en vervolgde, tegen zijn schrijftafel geleund: Dat was mogelijkheid twee. Blijft nog over mogelijkheid drie. Dat gèld de drijfveer is geweest. Was uw tante rijk? Ja, zij had ten minste geen betrekking en wij leefden vrij royaal. Ze had bijna de gehele eerste verdieping gehuurd en we maakten ieder jaar een grote reis. En ik hoefde na mijn eindexamen geen baan- je te zoeken. U hebt natuurlijk het geld van uw overleden ^ouders. Dat is verloren gegaan. Dat heeft tante mij wel eens verteld, maar het is ook het enige dat zij mij ooit verteld heeft over geldzaken. Vader heeft eens borg ge staan voor een vriend en daarbij al zijn eigen geld verloren. Ik bezit zelf dus niets. Maar u bent nu de enige erfgenaam van uw tante. Ja er is niemand anders. Sprak uw tante wel eens over fami lie? Nee nooit. Of over haar eigen jeugd. En die van uw vader. Nee inspecteur. Ik zei u al, ze was vreselijk koel en gesloten. We spraken alleen maar zo'n beetje over de dagelijkse dingen. Dan was zij een mannenhaatster, zoals u vertelde. Daar zal toch wel een onaangename ervaring aan ten grondslag liggen, vermoed ik. Heeft ze u daar dan wel eens over gesproken? Het meisje schudde opnieuw het hoofd. Ook niet als afschx-ikwekkend voor beeld? Nee inspecteur. Afschrikwekkende voorbeelden gaf ze genoeg, maar dat be trof altijd anderen. Ze bleef zelf altijd volmaakt onpersoonlijk. Zo. Staat het geld van uw tante op een bank? Dat weet ik ook niet inspecteur. Ik weet nergens van. Meneer Benck zou mij met alles helpen. Ja, dan levert deze mogelijkheid voorlopig ook niets op. Ik zal natuurlijk, met de gegevens die ik van u gekregen heb, proberen wat meer te weten te komen. Maar nu moeten we eerlijk er kennen, juffrouw van Esbeeck, we staan nog voor een mysterie. Zij begreep, dat het onderhoud hiermee afgelopen was en stond nu ook op. Hij was breedgeschouderd en lang, maar zij was niet veel korter dan hij. Ze zagen elkaar nadenkend aan. Wat nu? vroeg ze zachtjes. Hij keek op zijn polshoiioge. Het is thans bij half één, antwoordde hij, ik laat u niet alleen naar huis gaan. Ik zal u weg brengen met de motor. En als u niet al te veel vermoeid bent, zou ik nog graag even een kijkje in uw kamers nemen. Vindt u dat goed? Natuurlijk inspecteur. Maar "mag ik u dan nog één ding vragen? Zeker juffrouw van Esbeeck. Het is mijn hond. Ik maak me erg ongerust over die goeie Tobby. Zou ik hem nog terugzien? Ik denk haast zeker van wel. Uw ontvoerders zullen het beest niet kunnen houden, want dan zou hij hen verraden. Vermoedelijk hebben ze hem meteen laten lopen, nadat u er vandoor gegaan was. Weet u wat? Ik moet voor ik weg ga, toch nog enige instructies aan bx-igadier Berg man geven. Ik zal even een politiepost in „Oost" opbellen dat ze uitkijken naar een hond. Het is voor de zaak zelf ook belang rijk als hij gevonden wordt. Een bruine spaniel, zei u toch? Ja, een bruine spaniel. En i u voor de moeite! Tien minuten later reden ze c warme Juninacht, hij op de motor, in de zijspan. Ze zwegen beiden. De s® ten wax-en nu uitgestorven en leken? wezenlijk in de weifelende duisternis.? was bladstil en slechts af en ^toe tjilpte vogel, heel even maar als in een droos- Toen ze in de Vondelstraat stop legde zij ineens haar hand op zyn Inspecteur? Juffrouw van Esbeeck? Inspecteur, ik sprak u nog niet o mevrouw Beerman, onze pensionmevro Ziet u, ze is erg fink en kloek, en een :g zakenvrouw. Maar ze is niet gemakK^. En ze zal zo boos op mij zijn ais laat thuis kom en dan nog politie in breng. Zou u het erg vinden als we 6 licht in de gang opsteken en eer3 J zacht lopen? Ze slaapt op onze verfl'"L.. ziet u. Ik heb liever niet dat ze weet er vanavond gebeurd is, ik zou last mee krijgen. Vindt u het erg. Ze zag in de duisternis niet hoe hij g lachte. Zeker niet, zei hij. een sleutel? Wijst u me dan maar a Het gelukte haar onhoorbaar o te openen en weer te sluiten. -s de duistere gang in; het was er sus na de schemering buiten. En opeens hij haar hand in de zijne, ,.ji smalle hand, (Wordt ven o!

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6