IJmuider Courant jnese troepen vallen aan Noord-Korea Haarlems Dagblad Nationalisten uit Portorico wilden de president vermoorden Enorme drukte in Rome, dat op klassieke wijze verlicht was De inbraak bij Velsens gemeente-ontvanger Amsterdamse rechtbank verbiedt de K.P.M. troepenvervoer naar Ambon 19695 I -«incnierlaan 154. Telef. Adm. 5437. "389. na 5 uur: 8061 (K 2560), 7 Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Eedactie en alle afdelingen 15295 I Adv.tarieverl °P aanvr- bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Amerikanen in zware gevechten gewikkeld „et soldaten in Chinese uniformen i November (Reuter). rdvoerdcr van de UNO-strijd- op Korea heeft voor de eerste ?:JlVen, dat Chinese troepen Smchten der UNO in het ge- •- --Oensan (in het Noord- uanvallen. „Wij weten echter •deze troepen de- Chinese rege- ^genwoordigen", zo voegde h|j Ljvoerder van het Amerikaan- J Heeft verklaard, dat de toe- in liet gebied van Oensan zich Hfiekc wijze" zou kunnen ont- Het Amerikaanse eerste biiier in zware gevechten ver- Minde laatste 24 uur zijn com- üifhe troepen tot 15 km in posi- j ptfO doorgedrongen. r jer UNO hebben sterke concen- ifcese troepen in Chinese unifor- «ffinomen, die oprukken naar het «eaanse strijdgebied. De troepen genomen op de weg die van Tsjo- ce Chinees-Koreaanse grens Zuid- Mi, aldus een woordvoerder van fC corps. hebben eveneens gemeld vroeg Borgen vijf straaljagers van het Russische type waargenomen te ai wel in 't gebied tussen Sontsjon Mjoe, aan de Noord-Westkust, isrikaanse minister van Buiten- Hai. Acheson, verklaarde Woens- tèa persconferentie dat de berich- van Chinese communisti- teden aan de Noord-Koreanen de de Verenigde Staten met zorg voegde er met betrekking tot de aan toe dat de V.S. tot dus- inie: voldoende afwisten van het [ia! Chinese communistische legers binnengevallen om tot het be- dat een „daad van aggres- banse voorhoeden drongen Woens- ptot op 25 km van de tijdelijke .hoofdstad Sinoeidjoe, in Noord-Westen. De Amerikaan- veroverde de stad Namsi- {ce monding van de Jaloe. rstische en Amerikaanse straal- voor het eerst in de geschiede nis slaags geweest. In ambtelijke kringen te Washington gelooft men, dat de commu nistische straalvliegtuigen van bases in China zijn opgestegen. Aan geen van beide kanten werden bij dit gevecht vliegtuigen neergeschoten. Volgens een Amerikaanse piloot hadden de communistische straal vliegtuigen naar achteren gerichte vleugels en geleken zij veel op het Russische type, waarvan de snelheid duizend km per uur zou bedragen. Gevangen genomen en als zodanig ge ïdentificeerde Chinezen hebben, naar ge meld wordt, verklaard, dat veel tanks, ka nonnen en troepen uit Mandsjoerije over de Jaloe zijn gebracht. Russische adviseurs zouden samen met de Noord-Koreanen de verdediging van Sinoeidjoe voorbereiden. /e Lie herkozen ils secrefaris-generaal lusland houdt voet bij stuk 1 November (Reuter), [re Lie is door de Algemene Ver- gvan rie UNO herkozen als secre- asraal. Voor Lie werden 46 stem- tabracht, vijf tegen hem. Er waren Elhoudingen. De benoeming geldt jaar. stemming verwierp de Assem- E 37 tegen 9 stemmen, bij 11 ont- P. een Russische resolutie om de te stellen en de Assemblée te Inog eens te beraadslagen over een I candidaat. Ook een resolutie van rtrd verworpen, waarin instelling Assemblée van een commissie van perd voorgesteld om de kwestie nog bestuderen en binnen twee weken te brengen. M de Sovjet-Unie. en haar aanhan- ®den tegen het voorstel tot verlen en Lie's ambtstermijn. Australië, Syrië, Egypte en de Saoedi- j behoorden tot de landen, die zich onthielden. De Iraakse afge- lie meende, dat Lie in de Palestijnse 5-niet geheel onpartijdig" was ge ep niet genoeg gedaan had voor de Èe vluchtelingen uit Palestina, taiming over Lie's benoeming vond taopstekeri plaats. lussische afgevaardigde Wysjinsky atde opnieuw, dat de Sovjet-Unie als secretaris-generaal zou erken- -Member zal het honderd jaar dat een ministeriële beschik- j waarbij de in de Postwet ePteniber i$50 voorgeschreven P' o0or Postboden werden goed - Alleen zy. die f300 of meer per u l'en^en' -ouden een -uniform met omvangen, doch zij die tflffi, ^ene^eu dit bedrag bleven, ;5 ^en ce" lederen brieventas e f°to: de eerste uniform.- Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van at <&ptedjte TSaarlnroüjc €ouram C2Cnno Donderdag 2 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Acheson over de besluiten ten aanzien van Duitsland De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft verklaard dat tussen alle landen van het Noord-At lantische verdrag volledige overeenstem ming bereikt is ten aanzien van de volgen de punten: De noodzaak dat Duitsland zijn bijdrage levert aan de Europese verdedigingsstrijd- krachten. Er zal geen sprake zijn van iets ais. een Duitse generale staf of een natio naal leger. Het zal Duitsland niet toege staan zijn zijn oorlogsindustrieën opnieuw tot leven te brengen. Engelse Protestantse Kerken betreuren dogma Behalve de Church of England, hebben thans ook de andere protestantse kerken van Grooi-Brittannië de waarschuwing laten horen, dat het dogma over de licha melijk tenhemelopneming van de maagd Maria huns inziens een nieuwe hindernis vormt bij het bereiken der eenheid onder alle christenen. Dit werd medegedeeld in een verklaring van dr. W. E. Farndale, moderator van de Free Church Council, welke alle protes tantse Bi-itse kerken omvat, met uitzonde ring van de Church of England. (United Press). Schietpartij voor Tramans woning Uitvloeisel van opstand in Portonco tegen het Amerikaanse gezag WASHINGTON, 1 November (Reuter)- De lijfwacht van president Truman heeft Woensdag twee mannen neerge schoten, die zich met geweld toegang wilden verschaffen tot de tijdelijke ambtswoning van de president, Blair House. De president stond op het punt zijn woning te verlaten om een offi ciële plechtigheid bij te wonen. Men veronderstelt dat het een poging was om de president ie vermoorden. Mannen van de geheime dienst, die de president bewaken, doodden een aanvaller en verwondden de andere ernstig. De aanvallers openden het vuur op de lijfwacht, maar enkele ogenblikken latei- vielen zij onder een salvo van de politie mannen. Een van hen was onmiddellijk dood. Een lid van de lijfwacht werd ge dood, twee andere politiemannen ernstig gewond. Men zag president Truman, die met zijn gezin in Blair House woont zolang het Witte Huis gerepareerd wordt, na de schiet partij uit een raam kijken. De president vertrok kórt daarna "naar dé Arlington-begraafplaats om een korte toespraak te houden bij de onthulling van een gedenkteken voor een Britse veld maarschalk. Hij werd onderweg door zijn lijfwacht en motorpolitie streng bewaakt. Later is komen vast te staan, dat de gewonde aanvaller, de 36-jarige Oscar Collazo, lid was van de revolutionnaire nationalistische partij van Portorico. Zijn vrouw heeft verklaard, dat Collazo Dinsdag van huis vertrok met de woorden: „Het volk van Portorico kan niet langer de slaaf van de Verenigde Staten zijn." Nader wordt gemeld, dat een nationalist uit Portorico bekend heeft dat er een com plot bestond om Truman uit de weg te ruimen. Oscar Collazo is wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. Rebellie op Portonco Het verband tussen de aanslag op Tru man en de gebeurtenissen van de laatste dagen op het eiland Portorico in de Caraï- bische Zee. Zuidelijk van Florida, is niet moeilijk te leggen. Het eiland staat onder Amerikaans gezag sinds het in 1898 in de Spaans-Amerikaanse oorlog door de Ame rikanen werd veroverd en blijvend bezet. De president der Verenigde Staten be noemt de gouverneur en de uitvoerende raad van departementshoofden. In het con gres der Unie is het eiland dat dus een semi-koloniale status heeft vertegen woordigd door een resident-commissaris die door het volk van Portorico gekozen wordt. Reeds jaren bestaat een streven, gecoör dineerd in de nationalistische partij, om het Amerikaanse gezag op hei eiland te ver zwakken en enkele dagen geleden barstte dit streven uit in een nationalistische op stand tegen cle gouverneur Marin. Na schietpartijen en aanslagen op autoriteiten, die vele doden kostten, schijnt de toestand thans door de regering beheerst te worden. Regeringstroepen gebruikten machinege weren, handgranaten en traangasbommen toen zij Woensdag een veldslag leverden van drie uur tegen nationalisten, die zich verschanst hadden in een winkel te Milla Palmeras bij San Juan. Het nationalistische verzet tegen het Amerikaans bestuur werd krachtiger toen het Congres zijn goedkeuring aan een nieu we constitutie had gehecht. Een officiële opgave van het aantal slachtoffers sinds het uitbreken van de nationalistische opstand stelt het aantal doden vast op 46 en het aantal gewonden op 51. Volgens het rapport zijn 15 nationa listen gedood. 15 gewond en 88 gearres teerd. 29 politiemannen werden gedood en 9 gewond. Verder werden twee leden van de nationale garde gedood en 11 gewond. Vier burgers liepen verwondingen op. In San Juan en andere belangrijke ste den is een sterke regeringsstrijdmacht ge concentreerd. Twee Portoricanen, wier identiteit nog niet is vastgesteld, werden Woensdag avond neergeschoten door cle inzittenden van een auto die daarna op de vlucht gin gen. De schietpartij had plaats nabij de woning van Oscar Collazo, een der Porto ricanen die tijdens de aanslag op president Truman werd gewond. Intussen is de vrouw van Collazo ook gearresteerd. Hef woord is aan. Longfellow: Een nederlaag kan een vermomde overwinning zijn. Wat er overbleef van het lijnvliegtuig van de British European Airways dat, komende uit Parijs, Dinsdagnacht bij de landing op London Airport in een dichte mist tegen een stapel draineerbuizen botste, verongelukte en uitbrandde. De ramp kostte 28 persoyien het leven. Détails van het plan-Pleven Nationale legers moeten verdwijnen PARIJS, 1 November (Reuter). Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag op een persconferentie nieuwe bijzonder heden bekend gemaakt van het Franse plan voor een Europees leger. Geen tot het plan toegetreden land zou een onafhankelijk nationaal leger op het vasteland van Europa houden. Er zou ongetwijfeld een overgangsperiode zijn, waarbij slechts een deel van de bestaande territoriale verdedi gingsmacht naar het Europese commando zou overgaan. Iiet plan houdt volkomen gelijkheid van behandeling in voor alle deelnemende landen. De Fransen wensen niet, dat Duitse eenheden divisies zouden omvatten, doch deze beperking geldt ook voor alle andere 4eelnemers- De divisies van het Europese leger zouden altijd sa mengesteld moeten zijn uit regimenten van verschillende deelnemende landen. Ook de mate van afstand van nationale souvereini- teit zou volgens het plan-Pleven voor alle betrokkenen dezelfde zijn. De woordvoerder herhaalde, dat landen met overzeese gebieden onafhankelijke nationale strijdkrachten voor' deze gebie den zouden hebben. Hij legde er de nadruk dat het plan-Pleven uiteindelijk ten doel had de gedachte van zuiver nationale legers uit te bannen. De Franse politiek, alclus de woordvoerder, was voornamelijk gericht op de vorming van een Europese politieke federatie met een federale rege ring, die enkele zo niet alle thans door de afzonderlijke landen uitgeoefende souve- reine bevoegdheden zou bezitten. Frankrijk begreep de Britse tegenzin om tot het plan voor een Europees leger toe te treden, doch hoopte dat het zich er mede zou verbinden als het eenmaal bestond. In zoverre bovengenoemde voorzieningen niet bepaaldelijk door Pleven in zijn schets van het plan voor de Nationale Vergade ring waren genoemd, waren zij toch stil zwijgend er in begrepen.zo zeide de woord voerder. Amendementen op de Engelse Troonrede De Engelse conservatieven en liberalen hebben drie amendementen ingediend op de Troonrede van Koning George. Pauselijke afkondiging van dogma (Van onze correspondent te Rome) Het Heilige Jaar, dat tot nu toe ruim twee millioen pelgrims naar Rome heeft ge bracht, heeft weer een van zijn hoogtepun ten bereikt. Hoewel pas enige weken te voren het voornemen bekend werd ge maakt om op 1 November het dogma van de ten hemelopneming van de maagd Maria af te kondigen, zodat het niet meer mogelijk was de reeds lang te voren vastgestelde data der verschillende bedevaarten te ver anderen, waren er toch terwille van deze plechtigheid heel wat extra-bedevaarten uitgeschreven, met het gevolg, dat Rome voller was dan ooit. Onder meer kwamen er veertig kardina len en duizend bisschoppen. De meeste sta ten, die de R.K. godsdienst als officiële godsdienst erkennen, hadden voorts bijzon dere delegaties gezonden. Frankrijk werd vertegenwoordigd door de minister van Buitenlandse Zaken Schuman, die in ver band met deze kerkelijke plechtigheid zijn reis naar Rome, waar eerstdaags een ver gadering der Europese ministers van Bui tenlandse Zaken zal plaats vinden, enkele dagen had vervroegd. Het aantal pelgrims was zo groot, dat de talrijke kloosters en instellingen, die tot nu toe steeds er in slaagden de hotels op af doende wijze aan te vullen, ditmaal te kort schoten. Voor het eerst waren er pelgrims, die zelfs bij particulieren geen onderdak meer konden vinden, niet omdat de prijzen te hoog waren dit is ook vroeger reeds gebeurd maar eenvoudig omdat er geen slaapgelegenheid meer was. Vele duizen den brachten de nacht door in pullman wagens, autobussen of gewone auto's, waar- Crote veldslag in Tibet HONGKONG. 1 November (Reuter). Radio-Peking maakt melding van een grote veldslag bij Tsjamdo, 650 km ten Oosten van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Vol gens dit Chinese bericht werden twee En gelsen, twee Indiërs en 20 hoge Tibetaanse functionarissen gevangen genomen. Volgens de radio is Tsjamdo veroverd door het tweede veldleger van het „volks bevrijdingsleger" en wel op 19 October. Bij de strijd om de stad vielen aan de zijde dei- verdedigers 4000 doden en gewonden, aldus Radio-Peking. In welingelichte, kringen te New Delhi wordt verklaard, dat India er in heeft toe gestemd de Dalai Lama. geestelijk en we reldlijk leider van drie millioen Tibetanen. asyl te verlenen. De Dalai Lama zal Lhasa echter niet verlaten „zolang als er onderhandelingen gaande zijn met communistisch China", al dus heeft de minister van Financiën van Tibet, Tsepon Sjakabpa, verklaard. Turkije zendt ambassadeur terug naar Madrid De Turkse regering heeft de Turkse am bassadeur in Spanje, Asad Atuner, op dracht gegeven zo spoedig mogelijk naar Madrid terug le keren. Volgens kringen te Ankara wil Turkije de eerste mogendheid zijn, die de diploma tieke betrekkingen met Spanje hervat na het besluit van de U.N.O.[ ten einde de Turkse zienswijze kracht bij te zetten, dat de verdediging van het Middellandse Zee gebied ondeelbaar is. mee zij de lange reis naar Rome hadden volbracht. Spanjaarden, Zuid-Amerikanen, Ieren, Noord-Amerikanen, Duitsers, Fran sen, Zwitsers en Oostenrijkers waren, in deze volgorde, te Rome het sterkst verte genwoordigd, natuurlijk na de Italianen. De plechtigheid ou het Sint Pietersplein werd bijgewoond door ruim 500.000 perso nen. Des avonds was geheel Rome geïllu mineerd. De Sint Pieter werd verlicht vol gens het oude systeem, met vetpannen en duizenden kaarsen in witte kartonnen bekers. Deze verlichting van kerk en koe pel bood een werkelijk onvergetelijke aan blik. Verder werden de meer dan achthon derd kerken en kapellen der stad allen feestelijk verlicht. In een amendement van Sir David Max well Fyfe en vijf andere vooraanstaande conservatieven wordt betreurd, dat de i-e- gering „geen blijk geeft besloten te hebben, het tempo van de woningbouw te verhogen tot minstens 300.000 huizen per jaar". (De regering stelt zich voor 200.000 huizen per jaar te bouwen voor Engelsen, die door bombardementen hun woning verloren hebben). In het tweede conservatieve amende ment, ondertekend door Sir David Max well Fyfe, Harold MacMillan en anderen, wordt betreurd, dat „de enige bijdrage" tot de economische vraagstukken van het land, waarover de troonrede spreekt, is „het voor goed verlengen van de controle bevoegdheden, die de regering in de oorlog- kreeg, en het staatseigendom van de in dustrie nog verder uit te breiden". Het liberale amendement, ondertekend door de liberale leider Clement Davies en anderen, betreurt, dat de rede „geen toe speling bevat op de toenemende kosten van levensonderhoud en geen passende voor stellen doet om de groeiende last der op lopende prijzen voor de consumenten te verlichten, in het bijzonder voor de laagste loonklassen". In Labourkringen is men van mening, dat Churchill en zijn conservatieven voor nemens zijn een groot offensief tegen de Labourregering te beginnen met het doel nieuwe algemene verkiezingen te forceren. Recidivist uit Dinteloord tot vijf jaar veroordeeld De officier van Justitie van dc Haar lemse rechtbank eiste veertien dagen ge leden vijf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 61-jarige machinebankwerker J. M. D. uit Dinteloord, die zich had te ver antwoorden wegens een poging tot inbraak in het kantoor van de Vclsensc gemeente ontvanger in de nacht van 19 op 20 Maart. Vanmorgen bleek de Haarlemse rechtbank het eens te zijn met de cis van de officier: Vijf jaar met aftrek, luidde het vonnis. Al zes-en-twintig jaar heeft deze recidi vist in de cel doorgebracht en zijn verde diger mr. I. lvens uit Rotterdam is er niet in geslaagd de onschuld van zijn cliënt, die al maar bleef ontkennen, te bewijzen. Om te beginnen viel het hem moeilijk om met een aanvaardbaar alibi voor de dag te ko men en de getuigenverklaringen stapelden zich zo hoog in het nadeel van D. op dat er geen ontkennen meer aan was. Bij de behandeling van deze zaak werd bij de Haarlemse rechtbank voor het eerst van een wire-recorder gebruik gemaakt. Maaiidagmorgen 20 Maart ontdekte het personeel van de Velsense gemeente-ont vanger dat er was ingebroken. De daders hadden zich door de achterdeur toegang tot het pand verschaft en teyergeefs ge tracht de goedgevulde brandkast met 36.000 met zuurstofbranders te for ceren. Verscheidene gereedschappen wer den die maandagmorgen in de tuin aan getroffen, waaruit afgeleid kan worden dat de daders in hun werk zijn gestoord. Alleen D. is tot nu toe in handen der politie gevallen. Tenminste drie mededa ders zijn weten te ontkomen. Zondagmorgen vroeg werd D. op de Stationsweg in Velsen aangetroffen en antwoordde op een vraag van een passe rend politie-agent dat hij op een vriend wachtte, die hem per auto zou komen af halen. Toen het wachten hem wat te lang duurde is hij naar het station gegaan, waar hij werd gearresteerd. Uitspraak in kort geding De president der arrondissementsrecht bank te Amsterdam, mr. C. W. Thöne, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het kort geding van de republiek der Zuid-Moluk- ken (eiseres) tegen de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij (gedaagde). De republiek der Zuid-Molukken had de K.P.M. gedagvaard in verband met het ver voer van troepen der R.I. naar Ambon. In de dagvaarding was de eis gesteld, dat de K.P.M. zou worden veroordeeld tot staking van haar medewerking bij het troepen- en materiaalvervoer. aangezien dit door de eisende partij wordt beschouwd als een schending van artikel 2 lid 1 van de over gangsovereenkomst afgesloten ter Ronde Tafel conferentie. De aanval op de repu bliek der Zuid-Molukken wordt door deze als een onrechtmatige daad beschouwd en de medewerking van de K.P.M. daaraan als medeplichtigheid. De uitspraak luidde: „De arrondisse mentsrechtbank, rechtdoende in kort ge ding, verbiedt gedaagde, zolang de krijgs verrichtingen tegen eiseres voortduren, haar schepen, al daii niet met personeel, ter beschikking te stellen van de regering der Repoeblik Indonesia of wie daarvoor in de plaats moge treden, taneinde daar mede personen en of materieel naar het gebied van eiseres te vervoeren, Waarom eiseres niet heeft verzocht, zulks op ver- Sovjet-Russische circulaire aan de Algemene Vergadering Op initiatief van de Sovjet-Unie is aan de afvaardigingen van de Algemene Ver gadering een verzoekschrift tot onmiddel lijke en onvoorwaardelijke invrijheidstel ling van 2840 Griekse politieke gedepor teerden rondgedeeld. Het document zegt, dat de gedeporteerden slechts vastgehouden worden, omdat zij weigeren een „akte van berouw" te ondertekenen, welke de rege ring van Athene van deze personen tracht los te krijgen. beurte van een dwangsom van f 250.000 (tweehonderd vijftig duizend gulden) voor ieder schip, dat gedaagde in strijd met dit verbod ter beschikking zou stellen, en voor iedere reis van dat schip; verklaart dit vonnis in zover uitvoerbaar bij voorraad; veroordeelt gedaagde in de kosten van dit kort geding, aan de zijde van eiseres tot aan dit vonnis begroot op 125. Diefstal vari twintig bankbiljetten in Velsen-Noord Voor de Haarlemse rechtbank hadden zich vanmorgen twee bewoners uit Beverwijk te verantwoorden, terzake diefstal en mede plichtigheid aan diefstal in Velsen-Noord. De twee-en-twintig-jarige H. v. d. W. werkte bij een bloembollenkweker aan de Konings weg in Velsen-Noord en was er van op de hoogte, dat zijn patroon geld bewaarde in een der kamers van zijn woning. Met de vier- en-twintig-jarige los werkman II. G. is hij begin Maart naar de woning getrokken, op een ogenblik, dat hij wist, dat er niemand thuis was. G. ging op de uitkijk staan en Van der W. betrad de woning en stal uit een der kamers een enveloppe, inhoudende twin tig bankbiljetten van 100.Het geld heb ben beiden gedeeld. De officier van justitie, mr. B. van der Burg, merkte op, dat Van der W. op 20 Juli veroordeeld was tot een gevangenisstraf van acht maanden voor andere feiten. Het was toen nog niet bekend dat hij de bankbil jetten gestolen had. Spr. achtte de feiten echter zo ernstig, dat hij besloten heeft een vervolging in te stel len. Hij eiste een gevangenisstraf van tien maanden. Tegen H. G. luidde de eis een ge vangenisstraf van een jaar. Mr. W. Broers, verdediger van Van der W. zeide, dat de verdachte hulp nodig heeft en verzocht een gecombineerde stral' op te leg gen. Mejuffrouw mr. S. Boekman betoogde, dat H. G. een gering aandeel in de zaak heeft en verzocht clementie. De rechtbank zal op 16 November uitspraak doen. De „Otranto" Vrijdag in Rotterdam Vrijdagochtend wordt het ruim 20.000 ton metende Engelse passagiersschip „Otranto", dat gecharterd werd voor een reis met burger-passagiers van Indonesië naar Nederland, met bijna 1400 passagiers aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal waarschijnlijk Vrijdag morgen om 9.00 uur beginnen. Niet minder dan 535 kinderen beneden 18 jaar van wie 383 beneden 12 jaar be vinden zich aan boord. Een derde gedeelte der passagiers bestaat uit gouvernements passagiers. Er zijn 553 passagiers aan boord, die nog geen onderdak in Nederland gevonden hebben. HET WEER AFGEBEELD. Een vore van lage luchtdruk die giste ren boven de golf van Biscaje lag trekt vandaag over ons land. De passage gaat gepaard met een ruimen van de wind naar Westelijke richting. De lucht, die ons land nu binnen stroomt, is zeer zacht en we kunnen er op rekenen, dat deze zachtere lucht- zöne de eerste dagen in ons land zal blijven. De zachte lucht is echter vrij vochtig en dus moeteti we in de Tcomende dagen wel op lichte regen rekenen. Weerbericht MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER ?7?temperatuur io05 isobaar belangrijk neerslag- gebied CENTRA. H hoge druk L lage druk scheidingslijn - front-tussen lucht van verschillende herkomst stand van oit teken geeft de winorichting aan- iedere hele dwarsstreep is een wind- snelheid van vijf meter per seconds ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Zwakke tot matige en later aan de kust krach tige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van J\et jaar. 3 November Zon op 7.37 uur, onder 17.09 uur Maan op 23.59 uur, onder 14.56 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2 November Hoog water: 8.02 en 20.27 uur. Laag water: 3.23 en 15.45 uur. Vrijdag 3 November Hoog water: 9.06 en 21-38 uur. Laag water: 4.15 en 16.43 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1