SCHOTH STEGEMAF Ministeriële druk op de knop bracht de fabriek op gang De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE Donderdag 2 November 1950 Be ij nes ,,in het nieuw' Vlaggen, zon en bloemen bij een krasse 112-jarige Fabriek van snelvurend geschut in Nederland Vergunning verleend Hispano Suiza ADVERTENTIE OP HET MOMENT DAT MINISTER DR. D. G. W. SPITZEN het sonore geluid van de fabrieksclaxon had ontketend, schoven gistermiddag de deuren van Beijnes' montagehal open. Zij lieten de menie-rode romp van een der spoorwagons voor de internationale lijnen door: het nieuwe Beverwijkse bedrijf van de in 112 jaar met Haarlem vergroeide firma was op de eerste November, de geboortedag, officieel geopend. Het werk begon symbolisch, de werkers stonden aangetreden voor het karkas van wat eens een wiegende kilometerverslinder wordt en de „Koninklijke Beijnes" had haar eerste stap gezet in de nieuwe gemeente. In de ruime montagehal, brandschoon geverfd vanwege het hoge bezoek, hebben Woensdagmiddag tegen het fond van een mat-glanzend restauratie-rijtuig vele blijde woorden geklonken. Daar was allereerst de bewindvoerder over het ministerie van Verkeer en Waterstaat, die mede uit naam van de regering sprak en zijn voldoening uitte over deze opening. Hij herinnerde er aan, hoe Beijnes al in 1858 heeft moeten verhuizen naar het Haarlemse Stationsplein, en hoe de expan sie van de laatste jaren nu deze drastische verbetering noodzakelijk maakte. Met een pluim aan het adres van deze Koninklijke Vennootschap voor de krachtige assistentie bij de opbouw van het Nederlandse spoor wegnet na de oorlog en de hoge trap van ontwikkeling van haar producten, sloot de minister zijn toespraak af en hij stelde ver volgens de nieuwe fabriek symbolisch in werking. Prof. dr. ir. J. Klopper, president-com missaris had voordien al zijn geestesoog laten dwalen langs de jongste historie van het bedrijf, die voortdurend beheerst werd door nieuwbouwplannen waar-telkens-wat -tussen-kwam, ir. G. O. J. van Ditzhuyzen herinnerde als directeur aan de roemruchte oude geschiedenis van de firma Johannes Jacobus Beijnes en aan de reden van de verhuizing naar Beverwijk: geen geschikte grond in Haarlem en een uitstekende in dustriële „achtergrond" benoorden het Noordzeekanaal. Uit naam van het personeel sprak de voorzitter der commissie van overleg, de heer A. Th. Terburg zijn waardering over de nieuwe fabriekshallen uit en jegens het dagelijks bestuur van de gemeente Bever wijk uitte hij de hoop, dat er op deze plaats nog vele nieuwe bladzijden in het boek der historie van Beijnes met een goed schrift beschreven mogen worden. Met vaste stem getuigde vervolgens de ruim zeventig-jarige mevrouw P. J. Beïjnes-Van Grinten, de moeder van di recteur drs. W. L. Beijnes van haar ont roering op deze gedenkwaardige eerste November en haar zoon sloot de rij van sprekers met een puntig commentaar op dit voor de onderneming zo belangrijke moment. „Minister Spitzen heeft zojuist bewezen, dat de regering meeleeft met haar onderdanen", merkte hij op,, „en on danks de vele sputterpartijen tegen die aan Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat na besprekingen, welke met de direc tie van Htspano Suiza gedurende de laat ste weken zijn gevoerd, aan Hispano Suiza in Nederland een vestigingsvergunning is verleend. Deze vennootschap zal hier te lande een fabriek voor snelvurend geschut en daarbij behorende munitie oprichten. De fabriek, waarin ongeveer 500 arbei ders zullen worden tewerk gesteld, vereist een investering van ongeveer 15 millioen Zwitserse franken, waarin geheel door Hispano Suiza zelf wordt voorzien. Waar de fabriek zal worden gevestigd maakt nog onderwerp van studie uit. Zij zal in de loop van 1952 volledig in bedrijf zijn. De Nederlandse brouwerijen hebben in de eerste drie kwartalen van 1950 873.500 hectoliter bier hier te lande omgezet tegen 1.038.100 hectoliter gedurende geheel 1949. In 1948 was de afzet totaal 1.334.800 h.l. tegen 1.270.200 h.l. in 1938. Minister Spitzen (rechts) toonde veel be langstelling voor het nieuwe type restau ratierijtuig dat Beijnes in Beverwijk bouwt. hilversum i, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Cello en piano. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerkoor. 13.35 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Platen. 15.40 Voor dracht. 16.00 Strijkkwartet. 16.30 Amuse mentsmuziek. 17.00 Dat wil ik horen. 17.30 Platen. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Platen. 18.45 Gemengd koor. 19 00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzen- ding. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.0° Nieuws. 20.05 Volkszang. 20.45 Radio philharmonisch' orkest. 21.45 Platen. 22.00 Causerie. 22.15 Kamerkoor. 22.30 Kunst. 22.45 Avondover- denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM ii, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen'. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 Pla ten. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Bas, bariton en piano. 15.00 Voordracht. 15.20 Orgel. 15.35 Hersengymnastiek. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen- praatje. 19.30 Causerie. 19,50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 22.10 Blaas- kwintet. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.30 Jongeren-forum. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Trio. 22.40 Van daag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23,3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel én zanga. 14.00 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Kamer orkest en solist. 16.35 Piano. 17.00 Nieuws. 17.10, 17.30 en 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19.45 Filmmuziek. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Hoorspel. 22,00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. regering hebben we toch maar bewonde ring voor degenen, die het schip van staat door deze moeilijke tijd loodsen". De ge lukwensen van de personeelsleden werden teruggewezen naar de plaats van herkomst en tenslotte sprak drs. Beijnes de ver wachting uit, dat de prima verhouding tussen personeel en directie even goed moge blijven als ze in de „Haarlemse tijd" is geweest. Een charmant toespraakje tot enige Franse gasten volgde op deze woor den en een feestelijk telegram aan H.M. de Koningin gaf het praedicaat „Konink lijke" voor een moment moer dan de for mele glans. Tegeltableau, ramen en plaquettes Tegen de Noordwand van de montagehal is daarna een tegeltableau van de kunste naar J. Brinkgreve namens het personeel aangeboden en onthuld door de heer C. Meijer en met enige toepasselijke woorden door de directie aanvaard. In schone symboliek is op deze fabrieks- wand de schenker van het vuur en het ge reedschap aan de mensheid, Prometheus, uitgebeeld, zoals in het kantoor een stem mig glas-in-lood raam getuigt van de waar dering der commissarissen voor het be reikte. Mevrouw Beijnes-Van der Grinten en mevrouw M. E. Beijnes-Hollenkamp, de weduwe van de vroegere directeur A. J. J. Beijnes, boden bovendien een aantal bronzen plaquettes met afbeeldingen van de verschillende prominenten uit de fa- briekshistorie aan. Waarop een schier eindeloze rij bezoe kers de directie in de grote zaal van het kantoorgebouw met de nieuwe fabriek ge lukwensen kwam aanbieden. Jhr. mr. J. Roëll namens de Commissaris der Koningin in Noordholland, Mohammed Achmed, eerste secretaris van het Hoge commissari aat van Indonesië, Haarlems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, de kabinetschef H. Rorije van de minister van Economische Zaken, de burgemeesters der omliggende en dus geïnteresseerde gemeenten, de heer W. G. Roessingh namens de directeur-generaal voor de Industrialisatie, ir. Z. Th. Fetter, de directeur-generaal van de Arbeid, enige leden van het college van Rijksbemidde laars, directieleden der N.S., vertegen woordigers van Rijkswaterstaat, werk gevers organisaties en vakbonden en tal loze andere hooggeplaatste figuren, waar onder de bloem der bedrijfsdirecties uit nabije en verre omgeving zij allen heb ben de kans gegrepen Beijnes in haar di rectie te complimenteren. Aan de slag! En vrachtwagens reden inmiddels voor om de stoelen uit de montagehal te ruimen, met het tinkelen der glazen in de bloemen tuin die de receptiezaal was geworden, klonk de stem van metaal op metaal en de hoge gil van de chkelzaag samen. De vlag gen tegen de klare herfstlucht vertelden het stad en ommelanden: Beijnes is in het nieuw gestoken, Beijnes werkt met nieuwe kracht. Faciliteiten voor buitenlandse investeringen Ter stimulering van de industrialisatie van Nederland zijn voor buitenlandse in vesteringen maatregelen getroffen, waar door buitenlands kapitaal, dat na 1 Novem ber 1950 wordt geïnvesteerd in industriële ondernemingen, waarvan de hoofdwerk zaamheden in Nederland liggen, na verloop van tijd kan worden geretransfereerd. Dit blijkt uit een deviezenbekendmaking in de Nederlandse Staatscourant. Voor retransfer komt in aanmerking de opbrengst bij liquidatie of realisatie van deze kapitaalsinvesteringen en van de hier mede gekweekte reserves. De investeringen moeten zijn geschied in de vorm van aan delen, waarop is betaald door middel van overmaking uit het buitenland of ten laste van een transferabel tegoed. Voor het ver krijgen van een vergunning tot retransfer is verder onder meer de voorwaarde ge steld, dat na het volstorten van de andelen een termijn van tenminste drie jaar moet zijn verstreken. PROFESSOR S.TAROF WEDEROM ALS REGISSEUR BIJ COMEDIA De Russische regisseur professor Peter Sjarof, die al sinds jaren de leiding heeft van een toneelschool in Rome, is wederom in ons land. Onder zijn regie zal Comedia in studie nemen het stuk „Oom Wanja" van Tsjechof, met wiens „Drie Zusters" dit gezelschap in het vorige seizoen een overtuigend artistiek succes behaalde. Dinsdagavond woonde professor Sjaro'f in de Haarlemse Schouwburg de première van „Anna Lucasta" bij. Tijdens de onthulling van de plaquette welke het personeel aan de directie van de N.V. aanbood. In aanbouw zijnde fabriek te Veenendaal ingestort Woensdagmiddag om ongeveer vijf uur stortten de betonnen pijlers en de gehele bekisting van een nieuw te bouwen fa briek in Veenendaal over een lengte van 25 meter ineen. De meeste arbeiders kon den zich redden, doch een vijftal werd on der het beton en houtwerk bedolven. De Haarlemmer N, Boting, een Amsterdam mer en een Veenendaler moesten naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Een vijfde slachtoffer werd pas na twee-en- een-half uur uit zijn benarde positie be vrijd. Hij liep slechts lichte kwetsuren op. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Voordat niet de bouw begonnen werd, is de veengrond tot op het zand weggegra- ven en deze bodem is door het laborato rium voor grondmechanica deugdèlijk be vonden. Buitenlandse onderscheidingen voor Haarlemmers Bij Koninklijk Besluit is aan de heer S. Elte te Haarlem toestemming verleend tot het aannemen van de hem door de Presi dent der Franse Republiek verleende on derscheiding van Ridder in de Orde van het Legioen van Eer. De heer Elte is alge meen secrètaris van het Genootschap „Ne derland-Frankrijk". Aan de graveur S. L. Hartz is vergunning verleend tot het aannemen van de hem door de Groot-hertogin van Luxemburg verleende onderscheiding van „Chevalier avec couronne" in de orde van Adolphe van Nassau. Voor internationale vrede en veiligheid De Nederlandse Beweging tot Bevordering van de Internationale Vrede en de Inter nationale Veiligheid zal op 10 en 11 No vember haar derde studie-conferentie hou den in Den Haag. Er zullen drie inleidingen worden ge houden en wel over oorlogsmisdadigers en Neurenberg, over inperking der staatssou- vereiniteit en over de internationale be weging voor vrede en veiligheid. Als inleiders zullen optreden mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, pro cureur-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie te 's-Gravenhage en president van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, prof. mr. L. V. de Block, griffier van de Eerste Kamer en ds. J. B. Th. Hugenholtz, predikant te Ammerstol. PHILIPS en ERRES RADIOTOESTELLEN GRAMOPHOONPLATEN Smit en Scherpenhuisen Gen. Cronjéstraat 141 - Telefoon 21775 Twee nieuwe schepen voor de Holland-Amerika lijn Toeristenklasse biedt plaats voor 850 passagiers De heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland Amerika Lijn, heeft medege deeld, dat twee nieuwe passagiersschepen in de vaart zullen komen, de „Rijndam" de „Maasdam", twee zusterschepen van 1 ongeveer 15.000 .b.r.t. Er is voorlopig geen sprake van een tweede „Nieuw Amster dam" of van een schip dat de „Statendam", die in de oorlogsdagen verbrandde, zal ver vangen. De kosten voor de beide nieuwe schepen zullen uit eigen middelen worden bestre den. De Holland Amerika Lijn introduceert met de beide schepen een nieuw type voor het transatlantische verkeer. De „Rijndam" en de „Maasdam" zijn speciaal door de Holland Amerika Lijn ontworpen ter tege moetkoming aan de dringende vraag naar geriefelijk en vooral goedkoper passagiers vervoer op grote schaal. In deze schepen worden geheel nieuwe beginselen toegepast voor het vervoer van passagiers in de toeristenklasse, welke op dit schip plaats biedt voor circa 850 passa giers, van wie en dit is een noviteit 60 pet. in tweepersoonshutten zal worden ondergebracht. Een beperkte eerste klasse is gelegen op het bootdek. Overigens is alle ruimte gereserveerd voor de toeristen klasse, met inbegrip van het promenade dek en alle daar gelegen salons. Op deze wijze is het mogelijk in de toeristenklasse een reis RotterdamNew York te maken voor 167.50 dollar. Ook de emigranten naar Canada en aan hen is eigenlijk speciaal gedacht kunnen van deze klasse gebruik maken. De „Rijndam" en de „Maasdam" worden gebouwd bij Wilton-Feijenoord te Schie dam. De kiel van de „Rijndam" werd gelegd op 17 December 1949. Naar verwachting zal het schip reeds in December te water worden gelaten en in de zomer van 1951 in de vaart komen. Het zusterschip „Maas dam" zal ongeveer een jaar later gereed komen. Het is de bedoeling dat de „Volendam" en de „Veendam" na de ingebruikneming van de nieuwe schepen uit de vaart wor den genomen. Vertraging op spoorlijn amsterdam—haarlem Op de spoorlijn AmsterdamHaarlem is Woensdagmiddag omstreeks vijf uur nabij Amsterdam een schakelaar van de bovenleiding defect geraakt. Het herstel duurde tot kwart over zes. Ruim een uur lang moest op deze lijn op enkel spoor gereden worden. Dit gaf uiteraard tot vertraging aanleiding. ADVERTENTIE Hillegom-Parijs vice-versa Met een Opel 1908 Drie ondernemende Hillegomse jonge lui, de twee gebroeders Van Trigt en J. van Bemmel, zidlen medio November van Hillegom starten voor een autotocht naar Parijs en terug. Nu worden er van het bollenexport- centrum Hillegom uit dagelijks dergelijke en zelfs grotere tochten op touw gezet en dit reisje zou geen vermelding waard zijn, wanneer het niet geschiedde met een Opel-cabriolet anno 1908. Het wagentje met zijn 15 p.k. viercylindermotor, heeft geen reserve-onderdelen of reserve-ban den. De banden zijn zeer moeilijk te krij gen en de eigenaars van de puffende anti quiteit hebben zich thans in verbinding gesteld met een fabriek in Amerika, waar men speciale banden vervaardigt ten dienste van de daar zeer talrijke bezitters van oudmodische vehikels. De drie toeristen moeten dus over een zeer behoorlijke portie geluk beschikken, willen ze mèt hun wagen op de Place de la Concorde arriveren en ook weer in Hil legom terugkomen. Maar de 42 jaar oude motor heeft zijn betrouwbaarheid bewe zen en ze durven het er op wagen. De start zal waarschijnlijk plaats vinden op Donderdag 16 November en Zondagavond daarop volgend hoopt men weer in Hille gom terug te keren. Grote medewerking voor het budgetonderzoek Voor het in 1951 door het Centraal Bu reau voor de Statistiek te houden nationaal budgetonderzoek hebben zich ruim 22.000 gezinnen aangemeld, die bereid zijn in 1951 wekelijks nauwkeurige opgave te verstrek ken over de besteding van hun inkomen. De grote belangstelling weerspiegelt zich ook in de talloze brieven, welke het C.B.S. uit alle lagen der bevolking ontvangt. Dat zulk een groot resultaat kon worden ver kregen is voor éen belangrijk stuk ie dan ken aan de steun van vakorganisaties, mid denstandsbonden, werkgeversverenigingen, vrouwenbonden, pers, radio en bedrijfs leven. Het zal mogelijk zijn uit de 22.000 aan meldingen een selectie te maken, welke een redelijk spiegelbeeld vormt van het Neder landse volk in zijn geheel. Er is echter een tekort aan aanmeldingen van ondernemers en zelfstandigen. P ADVERTENTIE ARAPLUES WANDELSTOKKEN GR HOUTSTR. 47, HAARIAiM - TEL. 1803G Kerstpakketten naar Indonesië en Nieuw Guinea Familieleden van in Indonesië en op Nieuw Guinea verblijvende militairen wordt aange raden deze week voor deze militairen be stemde Kerstpakketten te verzenden. De uiterlijke datum van de bezorging op de post kantoren is voor Nieuw Guinea 4 November i voor Indonesië 6 November. Er wordt de aandacht" op gevestigd, dat indien dé militair- bij aankomst van.-de zen ding reeds gerépatrieêrd'blijkt te zijn,de kosten van terugzending van het pakket aan de afzender in rekening worden gebracht. Ziektewet wordt van bezettingsrecht gezuiverd Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vervanging van het be zettingsrecht in de Ziektewet. Tijdens de Duitse bezetting zijn door be sluiten van de toenmalige secretaris-gene raal van het departement van Sociale Za ken wijzigingen en aanvullingen in de Ziektewet aangebracht. Een belangrijk aantal van die besluiten is bij het Konink lijk Besluit van 17 September 1944 en bij de wet van 28 Februari 1947 voorlopig ge handhaafd. Aangezien het in het voornemen van de minister van Sociale Zaken ligt te bevorde ren, dat vóór de inwerkingtreding van de wet tot wijziging der Ziektewet een vol ledige tekst van de Ziektewet in het staats blad wordt afgekondigd, verdient het naar zijn mening aanbeveling om voordat tot die afkondiging wordt overgegaan, de Ziektewet zoveel mogelijk van het bezet tingsrecht te zuiveren. Het thans ingedien de wetsontwerp beoogt de voor de Ziekte wet nog geldende bezettingsbesluiten te doen vervallen en in normaal Nederlands recht om te zetten. Mary Dresselhuys hersteld De actrice Mary Dresselhuys, die ver leden week met goed gevolg een blinde darm-operatie onderging, heeft Maandag het ziekenhuis verlaten. Zij zal -nog enkele weken rust moeten houden alvorens weer te kunnen optreden. 51. Graaf Isen Grim ivas dus onder in de put aangeland, en daar stond hij nu bibbe rend tot aan zijn knieën in het water, met de schat in zijn armen gekneld. „Hé daar" riep hij naar boven. Schiet eens een beetje op? Vergeet niet dat jullie mijn ge vangenen zijn! Ik wil naar boven! Mét de schat! Hijsen!" „Tot uw dienst, Mijnheer de Graaf", antwoordde Joris Goedbloed, terwijl hij zich over de put boog. „Maar met u en de schat samen zal het een beetje te veel zijn voor onze zwakke krachten! Als u de schat in de emmer legt, zullen wij die eerst ophijsen!" Dat begreep Isen Grim. Hij legde de schat in de emmer, en nu wilde Panda aan de zwengel gaan draaien om hem boven te krijgen... maar nu 'sprak Joris plotseling: „Wacht nog één ogenblik, ventje! Daar zie ik, wanneer ik mij niet vergis, hulp naderen! Spaar uw zwakke krachten! Versterkingen rukken aan!" En ja daar kwam iemand door de poort naar binnen hollen. Dat was niemand minder dan Hertog Bruno. „Ha goeien dag!" riep die. „Ehik bedoel, ik arresteer jullie! Waar is mijn goéde vriend Graaf Isen Grim?" „Goeden middag, geachte Hertog!" sprak Joris beleefd. „Welk een onvenoacht genoegen! Hoe later op de namiddaghoe schoner volk men aantreft, meen ik te mo gen opmerken, of, in klassieker vorm: societatnm amicitia! En wal onze geëerde wederzijdse vriend Graaf Isen Grim be treft, deze heeft ons zo juist gearresteerd en bevindt zich nu met 's Konings Schat op de bodem van deze badkamer!" „Wa... wa wat?" gilde de hertog ontzet. „Die schurk daar alleen met de schat? Dan moet ik naar hem toe! Anders wil hij hem alleen houden! Ik wil onmiddellijk naar beneden!" En met die woorden slingerde hij zich met onverwachte lenigheid in de emmer, die nu boven hing„Het zal me een genoegen zijn om aan uw' wensen tegemoet te ko men", zei Joris. Panda begon nu te begrij pen wat er ging gebeuren en schrandere lezers begrijpen het óók al wel; maar voor de minder schranderen zullen we het de volgende keer nog even laten zien... ïi Romv. Het Belgische hot deelneming met het a,s Wijk ning Gustaaf de Vijfs J'Jen van een rouwperiode ïan «n Zw nemen. De vlagg™ 3 paleizen te Brussel en t *°ni> halfstok. Laken v,-^ Scherp potlood. Bij Tonic, B Ma, di Rocca. een F^anc m 9 smokkelaar, gearresteerd meent behoort tot na5,lc enkele weken gelS" schip in beslag genomen j, "Sf had m zijn bagage een pL"| vorm van een vulpotlood Spaanders. Ruim veertig Woensdag gewond tengeSH instorten van een vloer verdieping van een huk (Wales). 150 personen woonde™ verdieping een verkoping len bij. Geen kracht meer. William GW voormalig onder-minister v-A ciën, is heden zonder oppJ,?: zen als voorzitter van de La'^ lementsfractie, die Woemdse^ eerste maal sedert de aanval, t nieuwe zitting is bijeengekS deze bijeenkomst werd voorfeS dat het strenge tuchtreglemW Labour Party, dat in 1945 W, aan het bewind kwam, werd eï, met meer van kracht zal word" Verhuur. De door Labour overheen meenteraad van Sheffield heet protest „namens 25.000 kathd tegen het verhuur van het gemetf aan het door de communisten n de vredescongres van 13 Novenö de hand gewezen. De Lord Ma* :- echter geweigerd de gedelegeerd fideel te ontvangen. Eén dag. De secretaris-generaal UNO, Trygve Lie, heeft aan d>j landen van de UNO het ver richt 10 December vast te stelles dag van de rechten van de herdenking van het feit, dat geleden de algemene verklaring' rechten van de mens door de Ain Vergadering werd aangenomen, 'F Eventueel. ANP meldt uit Den Ha de heren dr. Nikulujuw en Pah tegenwoordigers van het bureaui Molukken in Nederland), nau Success vertrokken in verband n eventuele behandeling van del Ambon door de Veiligheidsraad Kerken. Vele niet-katholieke kerken in Transvaal hebber, i een Dinsdag door protestantse! in de provincie aangenomen volgens welke rooms katholia migranten uit Zuid-Afrika dia worden geweerd, van de hand ja Neergestort. Een lesvliegtuig van ii» nesische luchtmacht is neerged het vliegveld Tjililitan. Kapite- narto, hoofd van het bureau v« van de Indonesische luchtmachl hierbij gedood. De Nederlandse it teur Ellekom werd ernstig gewoa het militair hospitaal overgebi Andere mening. Acht orgsnisaii» Spaanse republikeinse emigrs Engeland vertegenwoordigen, h; een telegram aan Trygve Lie, ris-generaal der UNO, geprs tégen het besluit der speciale; commissie om de regeringen staan de volledige diplomatieke! kingen met Spanje te hervatte protesteren tegen de niet te poging om het fascisme in Sfï consolideren. Franco moet also:: misdadiger worden berecht", alda het telegram onder meer. Politie. De West-Duitse politie-autai te Brunswijk hebben Woensdag I gedeeld dat sinds het begin van: 145 leden der Oost-Duitse volk? onder wie drie vrouwen, de grz Brunswijk welk district vlak! grens der Sovjet-Russische zóne: legen hebben overschreden toevluchtsoord in West-Duitalaii ben gezocht. Het C.V.O. vierde zij» zestigjarig bestaan Tijdens de algemene vergadering Vereniging voor Christelijk Volksor.it welke Woensdag te Utrecht werd is het zestigjarig bestaan der vert gevierd. In een korte huishoudelijc eenkomst werd lot penningmeestei zen de heer M. J. de Jong van Si burg te Amsterdam en tot beslud prof. dr. G. C. van Niftrik te Amit en de heer H. Duinker, burgemeess Pijnacker. Daarna opende de voorzitter, de W. Tilanus uit Den Haag, de feeslvtü ring, welke onder meer werd bijgel door de minister van Onderwijs, KB en Wetenschappen, prof. dr. F. J. ten, de secretaris van de Nederland vormde Synode, dr. Emmen uit De: en verscheidene hoofdambtenaren vt! departement, alsmede vertegenwoon van Christelijke ondérwijs-organisaDi heer Tilanus wees er op, dat de veis thans beschikt over 539 scholen voe woon lager onderwijs, 59 scholen ws gebreid lager onderwijs, 7 schole voortgezet gewoon lager onderwijs,- len voor buitengewoon lager ondem 7 kweekscholen. Spreker schetste vervolgens het ov der jubilerende vereniging, Hierna werd het woord gevoerd w minister van Onderwijs, Kunsten e tenschappen en dr. E. Emmen-die. de Nederlands Hervormde Synode c. vertolkte voor hetgeen in 60 jaar voo en volk werd verricht. Minister Rutten bracht onder me» voren dat de vereniging in de afge' jaren een vitaliteit en een kraent heeft gegeven, die haar in het NeO»» onderwijsbestel een vooraanstaano hebben verzekerd. - Tenslotte sprak namens de v- woordigde organisaties dr. G. Ka). Den Haag. De heer Tilanus sprak een kort öi JUL ileal 1 lldllUö JRiaA fjnff A woord. Tijdens de middagvergadering moreerde het bestuurslid de nee j Dun het zilveren jubileum van zitter. t «j,! De secretaris van de yeremgSB 0))is Evenhuis, behandelde hierna n werp „de taak van C.V.O, nu gaf als zijn mening te kean - i Christelijk onderwijs nog ste kerk gebonden moet zijn. Eveny Uitvoerig behandelde de neer de geschiedenis van het h'J^. r5^ wijs en wees er op dat er zijns >- reden is tot antithese met school.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2