Matige oefenwedstrijd leverde zege op voor Voorlopig Nederlands elftal Frankrijk speelde tegen België 3-3 Onschuldige duivenjacht als liefhebberij in op komst De Zevenster 1 Kinderdag 2 November 1950 De Britse doelman was zijn duik naar het schot van Melis al begonnen toen een been van een der Engelse achterspelers de bal van richting deed veranderen. De keeper had toen geen kans meer en het tweede Nederlandse doelpunt was een feit. Verdediging was verzwakt door het ontbreken van Terlouw Allerheiligen, de vrye Woensdagmiddag voor de jeugd en het zonnige weer hebben hei bezoek beïnvloed voor de voetbalwed strijd tussen het Voorlopig Nederlands elf tal en de vertegenwoordigende ploeg van de Athenian Football league in het Olym pisch Stadion. Ongeveer 45.000 bezoekers waren aanwezig en hebben zes doelpunten (de uitslag was 4-2) zien maken. Een goede wedstrijd hebben zij niet meegemaakt, vooral niet in de eerste helft, toen het spel op een laag peil stond. Daarna ging het wat beter, doch een grote hoogte bereikte de strijd niet. Na afloop stond de keuzecom missie weer voor een moeilijke opgaaf. Hoe moet het elftal samengesteld worden, dat de zware taak moet vervullen tegen de Belgen? Voor het spelen tegen de Rode Duivels wordt meer gevraagd, vooral als de strijd gevoerd moet worden in Deurne. Bij het Voorlopig Nederlands elftal ont braken Rijvers en Terlouw op het appèl. Wij hebben de Spartaan dus niet op de linksachterplaats aan het werk gezien. Hij werd vervangen door Mertens van Willem II. Deze is een technisch goede voetballer, die er in de tweede helft beter in was dan daarvoor. Krijgh van BW be zette de spilplaats. Hij trad minder op de voorgrond dan Terlouw gewoonlijk en leek in het begin nogal zenuwachtig, maar later herstelde hij zich. Krijgh is echter niet hard genoeg voor een ontmoeting tegen de Belgen. Dan komt het spel van Terlouw, hoewel wij dit niet altijd kunnen bewon deren, beter tot zijn recht. Hei ontbreken van Terlouw betekende een verzwakking van de verdediging, maar de Engelse voonvaartsen waren niet altijd doortastend genoeg. Bovendien had Kraak, speciaal in de tweede helft, geluk bij schoten door de Engelsen, van korte afstand ingezonden. De Schiedammer Van der Klink werd voor rust nogal eens gepasseerd. Dat kwam ook doordat zijn stadgenoot Van Schijn- del, die de voorhoede overigens goede steun verleende, te ver naar voren trok, waardoor Van der Klink een te zware taak kreeg. In de middenlinie had Klaassens van WV de plaats van Stoffelen ingenomen. Hij heeft zich in het millieu vrij behoor lijk aangepast en deed over het algemeen niet veel voor Stoffelen onder. Door het uitvallen van Rijvers was Van der Tuyn (Hermes) als rechtsbinnen op gesteld en in de laatste twintig minuten verving Snoek van Eindhoven de gewond geraakte Clavan. Rijvers werd gemist en er ging weinig actie uit van de voorhoede. Lenstra, die als aanvoerder optrad, voelde zich door het vervullen van deze functie verplicht actiever aan het spel deel te nemen dan gewoonlijk. Verscheidene malen gaf hij goede passes aan zijn landgenoten en nam twee van de vier doelpunten voor zijn rekening. Van De Graaf ging deze middag weinig uit, Clavan was niet bijzonder op dreef en Van der Tuyn deed goed zijn best, doch ontving weinig steun. Van Melis kreeg veel vrij spel en was daardoor in de gelegenheid schoten op het doel te lossen. Het meest bewegelijk was de invaller Snoek op de linksbuitenplaats, die nog meer dan de andere voorwaartsen er wat van trachtte te maken. Hij smaakte het genoegen kort voor het einde het vierde doelpunt te maken. Bij de Engelsen waren Avis en Dunwall, die de linkervleugel vormden en doelman Bennett de besten. Het spel der gasten was evenmin van goede kwaliteit en daardoor kreeg het Voorlopig Nederlands elftal de kans een overwinning te behalen. Vier doelpunten in de eerste helft Reeds na zes minuten hadden de spelers van de Anthenian league een voorsprong, nadat zij reeds enkele aanvallen hadden opgezet. Het doelpunt ontstond na een ogenschijnlijk ongevaarlijke aanval. Links binnen Dunmall loste een kalm schot, dat Kraak verraste. De verdediging paste zich langzamerhand aan de situatie aan en dank zij Van Schijndel en Klaassens werd de voorhoede aan het werk gezet. Na zestien minuten plaatste de Schiedammer de bal naar de vrij staande Lenstra, die de par tijen op gelijke voet bracht. Daarna ging de strijd gelijk op, waarbij de Nederlandse aanvallen gevaarlijker waren. Tien mi nuten voor rust gaf Klaassens een voorzet aan Van Melis. De Engelse doelman liep verkeerd uit en de Eindhovenaar bracht de stand op 2-1. Even voor het verstrijken van de eerste helft ging de Engelse links binnen er langs de lijn van door, zette de bal voor en linksbuiten Avis, die zich in middels voor het doel had opgesteld, zorgde voor de gelijkmaker. Na de hervatting moest Kraak enkele malen handelend optreden en hoewel de Engelsen een doelpunt verdienden, gelukte dat niet doordat Kraak geluk aan zijn zijde had en ook goed werk verrichtte. Tien minuten na de rust bracht Lenstra de stand op 3-2, na een goede doorbraak met een hard schot met zijn linkervoet. Het Zandvoort krijgt een „dames-sociëteit" Op initiatief van de Zandvoortse Han delsvereniging wordt een damessociëteit opgericht. Reeds dertig dames meldden zich aan. Op Vrijdag 3 November in café-rest. Trianon" is de eerste bijeenkomst. De heer W. P. A. Brouwer, lid van de Provinciale Staten van Zeeland en van de gemeenteraad van Zierikzee. is bij een auto ongeluk te Middelburg levensgevaarlijk gewond. laatste doelpunt ontstond tegen het einde van de strijd na goed voorbereidend werk van Lenstra door Snoek. JeugdelftalBondsploeg 11 In een fris gespeelde wedstrijd met tal loze gevaarlijke ogenblikken voor beide doelen heeft een jeugdelftal van de KNVB voor de strijd van het Voorlopig Neder lands elftal begon een gelijk spel (1-1) be vochten tegen een bondsploeg, waarin ver scheidene bekende spelers waren opgesteld. Voor de rust wogen de ploegen tegen elkaar op. -Het bondselftal scheen zich superieur te voelen. Daar stelde de jeugd een fris, open spel tegenover, waarmede zij herhaaldelijk tot het doel van Van der Lee (HFC) doordrongen. Met de Amster damse spil Kil aan het hoofd voorkwam de achterhoede van de bondsploeg doelpun ten. Dikwijls ten koste van hoekschoppen. Het jeugdelftal nam na een kwartier de leiding, toen midvoor Bleijenberg (Veenen- daal) uit een pass van linksbuiten Rijnvis (BMT) doelman Van der Lee van dicht bij passeerde (1-0). Van dat ogenblik af demonstreerde de bondsploeg een over wicht. waaruit na ongeveer 23 minuten rechtsbuiten Pitters (DWS) met een kop bal de gelijkmaker scoorde uit een voor zet van linksbuiten P. van der Kuil (VSV). Met die stand kwam het einde, hoewel het doel van de jeugdploeg nog verscheidene malen "op gelukkige wijze aan doorboring ontkwam. De een-en-veertigste landenwedstrijd tus sen Frankrijk en België Woensdag te Parijs gespeeld en in een gelijk spel (3—3) geëin digd. was weliswaar van het begin tot het einde spannend, maar stond technisch niet op een zeer hoog peil. De Fransen waren in de tweede helft voortdurend sterker en slaag den er in nog juist een gelijk spel te be halen, waarmee zij zich enigszins rehabili teerden voor hun teleurstellende prestatie vóór rust. Toen hadden ze ook een licht veldoverwicht dat zij echter niet in doelpun ten konden uitdrukken. Baratte speelde zich herhaaldelijk goed vrij maar zijn gevaarlijk schot van vroeger heeft hij nog niet terug gevonden en bovendien was hij niet vast beraden genoeg als hij kansen kreeg. Indien Mermans inplaats van Baratte leider van de Franse aanval was geweest zou de score er na de eerste helft heel anders hebben uit gezien, en meer in overeenstemming met het spelbeeld zijn geweest. Mermans nam twee doelpunten voor zijn rekening en bewees, dat hij niets van zijn schotvaardigheid en oppor tunisme heeft verloren. Hieruit mag niet ge concludeerd worden dat de Franse spil Lamy niets tegen hem in te brengen had. De zaak stond zo dat Mermans uitstekende centers kreeg van zijn beide binnenspelers, die door de Franse kanthalves Arnaudeau en Scotti niet voldoende gedekt werden, en van zijn linksbuiten Coppens die keer op keer de achterspeler Garriga de baas bleef. Garriga bleef ver beneden de verwachtingen, vooral in de eerste helft en dat hij tweemaal last van kramp kreeg wijst op een onvoldoende physieke conditie. De beste Fransen waren de spil Lamy, de linksachter Marché, de rechtshalf Arnaudeau, alhoewel hij De Hert te veel vrij liet, de linksbuiten Doye en na rust de rechtsbinnen Kargu. De Belgen gaven blijk van een uitstekende pioeggeesl tijdens de hele wedstrijd en speel den voor rust voortreffelijk, veel beter dan daarna. De voorhoede was in het begin uiterst gevaarlijk. Mermans, Freddy Chaves, die rechtsbinnen speelde, Coppens en de rechtshalf Van de Auwera behoorden tot de beste spelers. Na de rust kwam de voorhoede bijna niet meer aan het woord en moest de verdediging het zwaarste karwei opknappen. Vooral Anoul als linksback en de spil Carré, die trouwens ook in de eerste helft uitmun tend spel hadden laten zien, verzetten toen bergen werk. Met rust hadden de Belgen een voorsprong van 31; na de hervatting doelpuntten de Fransen twee maal en de stand werd gelijk. Hockey Nederland—Spanje b 1—1 Het Nederlands elftal heeft de eerste wed strijd gespeeld in het internationaal hockey- tournooi te Barcelona. De wedstrijd tegen Spanje b eindigde in een gelijk spel (11). Het Nederlands doelpunt werd gemaakt in de tweede helft door Van Heel. De rustst .nd was 00. De uitslagen van de andere wedstrijden gespeeld op de eerste dag van het tournooi luiden: BelgiëSpanje 12 (01); Frank rijkWales 4—3 (11); PakistanZwitser land 3—0 f0—0). Donderdagmorgen wordt de halve eind strijd NederlandFrankrijk gespeeld en in de middaguren volgt de tweede halve eind- strend Spanje—Pakistan. Sport in 't kort BATAVIERENENTENTE ANVERSOISE 41. Woensdagmiddag is te Eindhoven op het terrein van EMHC een wedstrijd gespeeld tussen een ploeg van de Batavie ren en de Entente Anversoise. De Batavieren wonnen met 41. nadat zij in de eerste helft een 10 voorsprong hadden genomen. POLITIE VOETBAL. Het tweede elftal van de Politie 'Sportvereniging „Haarlem" speelde voor de competitie een wedstrijd tegen het elftal van de Zaaivdamse Politie Sportvereniging te Zaandam. De uitslag was 51 voor het Zaandams politie-elftal. Het enige tegenpunt werd gescoord uit een straf schop, ingeschoten door de aanvoerder Eggink. Zuinig met stroom tijdens de piekuren Evenals het vorig jaar is het noodzake lijk ook in de komende wintermaanden maatregelen te treffen ter beperking van het electriciteitsverbruik in de piekuren. Ondanks alle krachtsinspanningen zullen de na de oorlog geprojecteerde uitbreidin gen van het productie-apparaat der elec- triciteitsbedrijven slechts voor een deel ge reed zijn, zodat zij tijdens de uren van de hoogste belasting niet ten volle aan de vraag naar electrische energie zullen kun nen voldoen. Mede ten gevolge van de industrialisa tie, die de behoefte aan electrische energie aanzienlijk heeft doen stijgen moet ver wacht worden, dat de moeilijkheden dit jaar nog groter zullen zijn dan verleden jaar. Er is naar gestreefd de beperkingen zo gering en zo kort mogelijk van duur te doen zijn. Het is niettemin nodig gebleken in de periode van 13 November tot en met 27 Januari op Maandag tot en met Vrijdag van 7.30 tot 9.00 uur en van 16.30 tot 18.00 uur en op Zaterdag van 7.30 tot 9.00 uur het electriciteitsverbruik aanzienlijk te be perken. Reeds is medegedeeld dat de regering besloten heeft de werktijden van het over heidspersoneel te wijzigen. Var. 13 Novem ber tot en met 27 Januari zullen de kan tooruren der rijksdiensten van 's Maandags tot en met Vrijdags zijn: van 9 tot 16.30 uur met een middagpauze van 13.00 tot 13.30 uur, en 's Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur. Teneinde een verkorting van de weke lijkse werktijd te voorkomen zal boven dien iedere Woensdagavond van 19.30 uur tol 22.00 uur worden gewerkt. Gedurende deze uren zullen de departementen ook voor het publiek ztfn geopend. Het schoonmaken der kantoorgebouwen zal buiten de piekuren geschieden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de provinciale- en gemeentebe sturen verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Verwacht wordt, dat deze maatregel een aanzienlijke vermindering van de belasting der electrische centrales tijdens de piek uren zal opleveren. In cijfers uitgedrukt, mag worden aangenomen, dat hierdoor naar schatting circa 15 pet. van de totale noodzakelijke besparing op het electrici teitsverbruik tijdens de piekuren wordt verkregen. Zilveren jubileum van de VARA Woensdag begon de viering van het zil veren jubileum van de V.A.R.A., die Za terdag wordt voortgezet en besloten. De reeks feestelijkheden werd geopend met de aanbieding van een geschenk van het per soneel aan het verenigingsbestuur, de hul diging van enkele jubilarissen en een bij eenkomst in de studio, waar ook buiten landse vrienden hun gelukwensen kwa men aanbieden. Voor het personeel was er een verrassing in de vorm van een grati ficatie. Het geschenk van het personeel is een in brons uitgevoerd beeld, vervaardigd door de beeldhouwer en tekenaar Cor van Kralingen. Het stelt voor een man met de hand aan de roepende mond en in de an dere hand een lier, symboliserend het ge sproken woord en de muziek, die door de radio worden uitgedragen. Aan zijn voeten staat de kraaiende haan. Twee zilveren jubilarissen, die tezamen met de V.A.R.A. jubileren, de secretaris- penningmeester, J. W. Lebon en het hoofdbestuurslid C. van der Lende, wer den gehuldigd en kregen geschenken. Woensdagavond was er een diner in het Kurhaus te Scheveningen, waar vele auto riteiten, de minister-president, ministers, de regeringscommissaris voor het radio wezen, het bestuur van de Radio-Unie, vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid en buitenlandse gasten aanzaten. Nu kunnen we ze misschien vinden! zeiden de Kabouters. We moeten proberen, de sporen te volgen! Dat deden ze. Het was niet gemakkelijk, want op sommige plaatsen waren de sporen helemaal volgesneeuwd en verdwenen; dan moesten ze weer even zoeken voor ze weer op het goede pad waren en ze weer de indrukken konden zien. „Ik hoop maar, dat de arme jongens 'n goede schuilplaats gevonden hebben!" zuchtte Pilon. Met de lantaarns voor zich uit lichtend, trokken de Kabouters verder het donkere bos door. Het xvas nog koud, maar gelukkig was de sneeuw opgehouden te vallen. „Wat is dat daar voor ons uit?" riep opeens een Kabouter. Ze ontdekten de boomwortel, waaronder de sporen verdwenen. „Ik geloof, dat ze hieronder gegaan zijn!" zei een ander. Hij liep naar het hol onder de wortel en riep: HalloHalloIs hier iemand?!" Amsterdamse sport wint in Haarlem terrein Een doorgewinterde duivenliefhebber moet een jaar of zes en twintig tegen een achtjarige Haarlemse knaap gezegd hebben: „Nou moe: het maar JL zijn met dat gezeur. Hier heb je een duif, zorg er goed voor en laat zien wan5 de duivensport bereiken kunt. „Die knaap is nu mijnheer E. Vinke en in a achter zijn huis in de Marnixstraat is het bewijs te vinden dat hij de duive*55 nog steeds een warm hart toedraagt. Want daar heeft hij op een schuuiti duivenhok gebouwd en op het dak daarvan staat op een zinken platiorm rrt.-v, i /-.VMTOC-tlKt rl T"ïo rlllivïsn Vatl I"1 P VlPPF Viïlkp -7iiv> -T^ vliegers die er onder meer op getraind zijn hun gevleugelde broeders èn - naar het platje te lokken een tak van de duivensport die in Haarlem nog sim* sporadisch wordt beoefend, doch in Amsterdam sinds jaren tal .van beoefenaars jj De hoogvliegerssport is een jong zusje van de postduivensport en het doel dat beide nastreven is m menig opzicht ver schillend. De beoefenaars van de post duivensport leggen zich voornamelijk toe op het kweken van duiven die in lange afstandvluchten moeten uitkomen, waarbij het niet alleen op de snelheid maar ook op het uithoudingsvermogen van de duif aankomt. Een belangrijk onderdeel van deze sport is ook het fokken van ten toonstellingsduiven. De houders van hoogvliegers daarente gen kweken slechts duiven voor wed vluchten van maximaal 30 kilometer, maar richten hun duiven af op het zo lang en zo hoog mogelijk in de lucht blijven. Trai ning, geduld en strenge selectie zijn een eerste vereiste om een duif tot grote pres taties te brengen. In tegenstelling tot de De brasser heeft zijn werk gedaan. Met de vreemdeling in hun midden strijken de hoogvliegers neer. postduivensport is het kweken van ten toonstellingsexemplaren bij de hoogvlie gers een hoofdzaak. Bij de kleurenfok wordt vooral gelet op de oog-, snavel- en nageltekening en op de harmonie van de kleuren der veren. Duivenjacht Een ander onderdeel van deze sport die door de hoogvliegers als bijkomstigheid, maar daarom met niet minder enthousias me wordt- beoefend is het lokken van dui ven van sportvrienden in de vangknip: Een langwerpig houten kooitje, bestaande uit twee afdelingen welke door een schuif deurtje met elkaar in verbinding staan. De opslaande kleppen van de voorste af deling kunnen door middel van een koor tje dat via het kruishout, dwars over de bovenkant van de knip naar het melkers hokje loopt, worden geopend. De achterste afdeling is met een draaideurtje afgeslo ten. Een melker die gaat jagen laat zijn dui ven het platform- of de legger-opvliegen en zet een witte duif, de zogenaamde brasser,»op het kruishout boven de vang knip. De duiven zijn er op getraind dat zij rustig blijven zitten totdat de melker hen het sein geeft dat zij het luchtruim mogen kiezen De melker let scherp op zijn duiven, want uit hun gedragingen kan hij opmaken of een vreemde duif in de omgeving van het hok kruist. Zodra er een in zicht is komt de brasser in actie. Hij slaat krachtig met de vleugels en trekt daardoor de aandacht van de vreemde duif. Dikwijls reageert een duif reeds op de eerste bewegingen van de brasser en strijkt op het plat neer, in de veronder stelling dat hem daar een versnapering wacht. En die wacht hem ook. En we! in de vangknip, waar de melker wat vogel tjeszaad in heeft gestrooid. Zodra de duif zich daar echter bij waagt vallen de klep pen van de knip naar beneden en zit de duif gevangen. Een duif is een koppeldier Wanneer een vreemde duif niet onmid dellijk op de bewegingen van de brasser reageert, jaagt de melker zijn dieren van de ene kant van de legger naar de andere. De vreemde duif neemt daardoor nog meer activiteit op het plat waar en zal dan meestal zijn neigingen van geboren t peldier niet langer kunnen verlooeh? en strijkt in, zoals dat in vaktermen 2 En mocht dat niet het geval zijn dan fluit de melker de duiven vlW weg en de vreemdeling zal zich c* dellijk bij het koppel voegen. Zodr de brasser in actie komt. zullen zij de vreemde duif in hun midden naar plat terugkeren. De gevangen duiven, die zoals alle vliegers zijn voorzien van een mer> ring, waaraan hun herkomst valt j}' leiden, worden na afloop van een vlucht aan de eigenaar geretourneerd!' Op het ogenblik is men in Haar!» voorbereidingen aan het treffen orr. komen tot de oprichting van een vere oei ging van hoogvliegerhouders. Inbraak in bunkers in Zandvoort De Zandvoortse politie kreeg in de - 3: van Dinsdag bericht, dat inbraak zou": gepleegd in de thans onbewoonde buri in het Kostverlorenwandelpark, die i; rende de zomermaanden als vacantia, d blijf dienen. p Een onderzoek toonde aan, dat in hu a bunkers ongewenste gasten een bea ,v hadden gebracht. Nadat men zich inn i' binding had gesteld met de tijdelijke i, woners van deze zomer bleek, dat in tob een vrij aanzienlijke hoeveelheid L. slopen, japonnen, mantels e.d., die nojï naar de vaste woonplaats waren teij,; bracht, waren verdwenen. Interlocale telefoongids zal verdwijnen Er komen 16 districtsgicjj en 3 voor de grote stee; P.T.T. zal nieuwe wegen inslaan \va( publicatie van nummer, naam en van aangeslotenen op het rijkstelefoo® betreft. De bestaande situatie, is, dat in sterdam, Den Haag en Rotterdam plaatselijke telefoondiensten ieder locale telefoongids uitgeven. In de 13 foondistricten (Amsterdam, Den H; Rotterdam, Haarlem. Utrecht, Leem den, Groningen, Zwolle. Hengelo, Am: Breda, 's-Hertogenbosch en Maaslrié worden eveneens afzonderlijke locale; sen uitgegeven. In elk telefoondistrict verschijn» thans een vrij groot aantal z.g. sect» locale gidsen. Naast, deze uitgaven ook een interlocale naamlijst, besl uit twee delen, waarin alle ruim óOfc abonné's van Nederland voorkomen, vermeldingen moeten dus twee keer. en 'gedrukt worden met als gevolg, dal! verwerken van de vele veranderingeni de nauwkeurige controle, daarvoor eist, ook dubbel geschiedt. Hierin komt nu verandering. In elk: foondistrict zal worden samengesteld districtsgids, vermeldende alle abcc van het gehele district. Er zullen dus tien afzonderlijke gidsen komen, naini: dertien districtsgidsen en drie gidsen w de plaatselijke telefoondiensten. De itö locale naamlijst komt dan geheel te vallen. Iemand die volledig gedocumente wil zijn, zal zich dus van vijftien giés moeten voorzien. Hij heeft dan mei gids van zijn eigen district of plaatse!.; dienst, zestien telefoongidsen nodig. In de praktijk zal dit waarschijnlijk i; leen noodzakelijk zijn voor zaken die rü ties in alle provincies hebben, in het ale meen veel interlocaal telefoneren en~ wie de kosten van het aanschaffen gidsen slechts een fractie van de telefce rekening uitmaken. Op het ogenblik bestaat de de interlocale naamlijst uit ongeveer 60,9 exemplaren, dus minder dan 12 pr:tf van het aantal abonnés. Het ligt in de doeling in de komende districtsgidsen een beroepenlijst op te nemen. De overgang naar de nieuwe situst zal geleidelijk geschieden. Begin 1951a het locale net Amsterdam uit de naaiw worden weggelaten. In de tweede hs- van 1951 geldt dit ook voor Den Haag t: Rotterdam. Inmiddels wordt met de uitgave vt districtsgidsen begonnen. De Koningin heeft Woensdag een'oaï gebracht aan het bureau van de Rijks®* voor het Nationale Plan in Den Haag. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 5) Hierheen, fluisterde ze aan zijn oor, hier begint de trap. Er zijn eerst veertien treden, dan komt er een portaaltje en slaan we linksaf. En dan nog vijf treden, komt u maar mee! Ze kwamen veilig boven, zonder één geluid te maken. Nu nog een eindje gang, klonk haar zachte stem weer, maar dan ineens hard op: O, wat is dat' Er brandt licht! Wacht! zei hij haastig, laat mij even Hij kon zijn zin niet voleindigen. Want op hetzelfde ogenblik, dat het meisje de kamerdeur opende, werd het licht daar binnen uitgeknipt. Er klonken haastige zware voetstappen, een bonik, een flauwe kreet. Bliksemsnel greep hij zijn zaklan taarn en duwde op de knop. Maar meteen mokerde er een zware slag op zijn onder arm, het licht glipte hem uit de hand en viel kletterend neer voor zijn voeten. De zware slappen dreunden langs hem heen en stormden de trap af. Hij trachtte zo goed mogelijk ze op het gehoor af te volgen, maar de duisternis was hem in het onbekende huis een grote handicap. Hier was de trap, eerst vijf treden herinnerde hij zich, dan het por taaltje, nu rechtsom, nu veertien treden. Maar toen hij benden gekomen was bemerkte hij dat het stil was; hij luisterde met ingehouden adem: nee, hij hoorde niets meer. Er was geen ander geluid meer te horen dan het regelmatige tikken van een klok ergens in de beneden-hall. Hij wachtte nog een'poos, maar er ge beurde niets. Toen ineens hoorde hij, heel zachtes maar onmiskenbaar duidelijk, het kraken van een traptree ergens boven zijn hoofd, en nog één en nog écn. Er piepte een deur, ergens hoog in het huis. En de stilte viel opnieuw. De inbreker was dus niet van buiten gekomen. HOOFDSTUK II. Inspecteur Renkevoort bleef niet lang staan luisteren. Hij ging de trap weer op, en daar vond zijn hand nu ook, tastend, de schakelaar van het electrisch licht. Hij draaide hem om én bevond zich op hetzelf de ogenblik pal tegenover een vreemde man. Zijn eerste impulsieve beweging was naar zijn revolver, maar een ogenblik la ter moest hij om zichzelf glimlachen. Dat zou dwaasheid geweest zijn! Want de man, of liever gezegd het mannetje, tegenover hem was zó klein, zó zielig, zó bibberend van angst, dat men evengoed een kanon had kunnen opstellen om een mug dood te slaan. Hij was op blote voeten en hield een grauwe kamerjas krampachtig om zich heen geslagen, zijn gelaat was nog grau wer van angst en van schrik en een peper- en-zout-kleurig kuifje bibberde met zijn overige ledematen mee. Door dit kuifje begreep de inspecteur onmiddellijk te d-oen te hebben met de heer Valentijn, boek houder van de West-Brabantse Bank. Wat doet u hier? Zijn toon was niet vriendelijk. Ik.kiko.ik kik, kik hikte de ander. Wie bent u? Ik.VVValentijn. Valen tijn ben ik! Gelukkig, het was er uit! En wat doet u hier? Ikkik. Nou vooruit! Ikkikik kon niet slapen! Hebt u uw kamer op deze verdie ping? Nee.boven! Boven slaap ik. Maar ik kon niet slapen! Waarvoor bent u dan naar beneden gekomen? De oogjes, weliswaar nu zonder lorgnet, knipperden vreselijk. Er volgde geen ant woord. De inspecteur, die dacht aan het meisje dat misschien zijn hulp nodig had, was zeer kort aangebonden. Nou vooruit kerel, of ik laat je zó arresteren! Ik was niet lekker! stootte de ander uit. Ik voelde me ziek. En ik kwam om medicijnen te halen uit de badkamer. Is de badkamer op deze verdieping? Ja. Daar! En is daar de medicijnkast? Ja. Ikkik Zo. Ik weet voorlopig genoeg! U gaat direct naaar uw kamer terug en komt er niet meer af vór ik u toestemming gegeven heb. Begrepen, meneer Valentijn? En nu ingerukt, mars! Hij oogde de grauwe gedaante na, die haastig de trap opstrompelde. Deze stum perige figuur op zijn blote voeten kon onmogelijk de inbreker met de zware schoenen geweest zijn, de inbreker, die met zo'n bliksemsnelle reactie hem het licht uit zijn handen geslagen had. Dit mannetje was tot geen enkele reactie in staat, dat was duidelijk. En toch sloop hij niet zon der reden midden in de nacht hier rond, dat was even duidelijk. Die medicijnen waren natuurlijk een foefje. Maar voor lopig leek meneer Valentijn niet erg ge vaarlijk, hij zou wel niet meer naar be neden durven komen en hij zelf moest nu allereerst naar de plaats van de inbraak en naar het meisje toe. In de kamer brandde nu ook licht. En al dadelijk zag hij een ouderwets mahonie damesbureau, waarvan de klep openstond, de laden gedeeltelijk waren uitgetrokken en de inhoud over de vloer was verspreid Maar dan wendde hij zich eerst tot het meisje, dat met haar rug tegen de muur leunde en de ene hand tegen haar hoofd gedrukt hield. Ze zag doodsbleek en keek hem met grote angstige ogen aan. Wat is er, juffrouw van Esbeeck. Hebt u zich bezeerd? Die kerelbeefde haar stem, hij gooide mij met mijn hoofd tegen de deurpost. En ik ben vreselijk geschrokken. Hij trok zachtjes haar hand weg en zag een flinke buil, even boven haar slaap. Kom, zei hij, gaat u eens even zitten. Is er hier ergens water? In de badkamer.daar links. Ach ter tante's slaapkamer. Hij bracht haar "naar een gemakkelijke stoel en liet haar zitten. Toen verdween hij in de aangrenzende kamer en kwam even later terug met een glas water en een natgemaakte handdoek. Hij ging op de leuning van haar stoel zitten, legde de doek tegen haar slaap en liet haar drinken. Haar tanden klapperden tegen het glas. U hoeft nu niet bang meer te zijn suste hij zachtjes die kerel is er al lang van door. Trekt de pijn nu een beetje weg? Het helpt wel, die koude doek, is het niet? Wacht, ik zal hem nog eens om draaien. Het deed haar goed dat er iemand was. die voor haar zorgde, al was het maar een vreemde politieman Ze luisterde naar zijn kalmerende stem. En, even maar, liet ze zich gaan, sloot haar ogen en legde haar hoofd legen zijn arm. Het was nu doodstil. Inspecteur Renke voort keek peinzend naar het wan? hoofdje tegen de donkere mouw van r uniformjas, dan dwaalden zijn ogö naar het open bureau en de uitgehaa papieren. Hij fronste zijn wenkbrouwea Een ernstig geval! Ontvoering eirt een opengebroken bureau. Diefstal natU-- lijk. En dit kind wist van niets. Hij nio- nu meteen aan het werk. Telefoneren J assistentie. Gaat het nu wat beter? Ze opende meteen haar ogen en haar hoofd weer op, O ja, veel oe zei ze haastig, geeft u mij me 0 nu maar. Ik... neemt u mij niet kwaï Natuurlijk niet, zei hij vnenoe^ dat is toch best te begrijpen. Ea». begrafenis, dan een huwelijksaart» dan een ontvoering en ten slotte nog inbraak! En dat alles op één dag- wel een beetje veel! Ja, herhaalde ze, het is beetje veel. hnofj Ze bleef met de doek tegen naar zitten en keek toe, hoe de inspeel'e paar handschoenen aantrok en heit begon te bekijken. Hij bukté nen uitgetrokken laden, raapte één e®'P ren op, keek het vluchtig door e hef weer precies zo neer. Daarna hij de neergeslagen klep vooraf!* de sleutel stak aan de onderz'.^ wendde zich nu weer tot het me J (Wordt tiert

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6