IJmuider Courant f Haarlems Dagblad )S|ag op Truman Amerikaanse terugtocht bij Oensan Belastingverlaging ad 31.000.000 De exploitatievorm der radiocentrales No. 19696 jjrgsng Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. -1actie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), y garitp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, tfoofdredactie en alle afdelingen 15295 r*\ Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Ilmuiden, Santpoort en Omstreken van m <$preti££ Tfgtarlcmerijc éourant Jrnra 16^6) Vrijdag: 3 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damtate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent. per kwartaal f 4.50. B'ranco per post 5 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom -alKAANSE POLITIE veronder. een aanslag op president ^tfwas die twee nationalisten van "fportorico Woensdag beoogden, met geweld toegang poogden In tot Blair House te Washing- cidpntiële ambtswoning. Als dat men was, en zij zich niet wilden 'een demonstratief gevecht met hadden zij hun plan wel heel Blijkbaar waren zij r^,;« op de hoogte van de sterkte ^iiing der bewakers als van het Coresident juist op het punt House te verlaten om de ont- een gedenkteken voor een Maarschalk bij te wonen Hen indruk, dat Truman aan directe !S ontkomen doordat zijn be- te vroeg waren. Dat de Ameri- Si ie meent dat zij hem inderdaad J treffen wilden, zal wel gegrond 0 een 1 dader. verhoor van de over- Vergeefse pogingen om ingesloten bataljon te bevrijden "„11 bij een schietpartij tussen de dc twee aanvallers gebleven, "„een voet in Blair House kun- Een van hen, Torrezola, is op ^dcodgescliolen en de ander, Col- ^.«9 cewond. Intussen hadden zij rpoolitiemannen getroffen; één van /korven en de twee anderen zijn ?Een later bericht meldt, dat vol- r portoricaanse nationalist een com- t «gvormd om Truman te vermoor- r/'zal wel aanleiding zijn om de v- van de Amerikaanse president Irpen. Dat schijnt dan ook dade- Lrd te zijn toen hij, even na de inderdaad vertrok om de voorge- L,bulling bij te wonen. De historie Us leerrijk op dit punt. Toen m oil de Oostenrijkse aartshertog en Llger Franz Ferdinand te Serajewo werd (hetgeen de aanleiding m föt het uitbarsten van de eer- rë'rioorloc) was op dezelfde dag al üakte aanslag op hem gepleegd, emen daarna geen bijzondere voor- gtregeleii had genomen slaagde de «ging. B Amerikaanse presidenten door aarshand om het leven gekomen, lóf in Aoril 1865 een van de groot die de Verenigde Staten ge- cbbenAbraham Lincoln, tijdens jwburg-voorstelling. In September 'm president MacKinby, die ge- woi'dt tel de groep der bekwaam- Ishoofden van de Unie, op een len ing te New York door een Poolse neergeschoten; aanvankelijk jn toestand niet gevaarlijk, maar iekbed van een week kwam een i en het einde volgde snel. De mg aan deze tragische voorvallen brie zal nu ongetwijfeld tot de waakzaamheid nopen niet ten van Truman's bewegings-vrijheid, hij nogal een ruim gebruik placht _n. Het is nog maar kort geleden .Hollander in Washington aankwam, dat hij de president graag eens van zou zien, té horen kreeg dat daar eel kans op was tenzij hij er speciale deed en hem de volgende mor- tegenkwam; in de prille ochtend, elend in zijn eentje. Geen prille emvandelingen in zijn eentje meer president Truman, denken wij zo. feiding tot de aanslag is kennelijk de Eilistische opstand op het eiland Por- die een paar dagen geleden door sgtroepen bedwongen is. Dat vrucht- sterk heuvelachtige eiland in de iiïcne Zee, het Oostelijkste der Grote bi, is eeuwenlang Spaans bezit ge- ,tot het in 1898 in de Spaans-Ameri- ie oorlog door de Amerikanen ver- i werd. Die hebben er in de loop van eeuw grote technische en sociale .ngentel' stancl gebracht: een lange ang om hier te geven. Zij hebben bestuurs-stelsel geleidelijk gewij- zodat het van koloniaal tot semi- iiaal werd. De bevolking (nu tussen Jhalf en twee millioen op een eiland, Bgeveer een-kwart-van de oppervlakte Nederland bezit) kiest zelf een parle- i maar Amerika benoemt de gouver- ran het eiland en de zeven departe- ■•hoofden der regering. Onder ver ende levensvoorwaarden, ook sterk eieró onderwijs, is het aanvankelijk zaam-bevolkte eiland evenwel over- geraakt en zijn arbeidsproblemen en. Overbevolking die zou voor ons rlands begrip nog niet aanwezig lijken mderhalf millioen inwoners op een jt van ons grondgebied, als men alleen Ideze getallen rekening kon houden, er doen zich meer overwegingen zoals dat bij de statistiek pleegt te als men er werkelijk iets mee berei- j*il. Op Portorico is de arbeid bijna aitend agrarisch; de ligging en de ver- ™en van het land bieden niet dezelfde üjx'neden als het onze. Nog meer fac tiën zich gelden. En een minderheid evolking is nu, in een nationalistische Ubg vereend, tegen het Amerikaanse "opgestaan. Met het gevolg dat een slachtoffers aan beide zijden zijn "-sa. Met het tweede gevolg, dat een 'T:e misdadige aanslag in Washing- s gepleegd. Portorico dat eigenlijk weer op zijn Puerto Rico heet, hetgeen Rijke betekent vergelijkingen biedt met ^gebeurtenissen in de naoorlogse Men moet ze niet te snel maken; handigheden verschillen sterk. KOREA (United Press) De pogingen om een bataljon van de Amerikaanse eer ste cavalarie-divisie te bevrijden uit een omsingeling door Chinese en Noord- Koreaanse troepen bij Oensan moest Don derdagavond worden opgegeven. De ge hele dag hadden manschappen van dezelfde divisie, ter sterkte van meer dan een regi ment, gepoogd de omsingeling te door breken om hun kameraden te verlossen. De communistische tegenstand was echter zo zwaar dat van deze poging moest wor den afgezien. De ingesloten Amerikanen werden Woensdagavond afgesneden door vijande lijke aanvallen, waaraan een groot aantal Chinezen deelnam. De bevrijdingspogingen werden onder steund door de luchtmacht en door zwaar artillerievuur doch de Amerikanen zijn er niet in geslaagd de communistische omsingeling te doorbreken. Het Amerikaanse front rondom Oensan is tot 14 km ten Zuiden van Oensan terug genomen. De Amerikaanse troepen trach ten een nieuwe linie te leggen, die van Tsjongdjoe naar Taetsjon en Xoejangdong loopt. De voorste eenheden van de 24sle Ame rikaanse divisie infanterie, die langs de Koreaanse Oostkust tot op een afstand van 20 a 25 mijl van de Jaloe waren gevorderd, zijn over een afstand van ongeveer tachtig kilometer terug getrokken. Dit is een voorzorgsmaatregel, genomen om de be dreiging in de rug van deze eenheden, wel ke voor het terugtrekken in de sector van Oensan was ontstaan, op te heffen. De plaats Oensan ligt tachtig kilometer ten Zuiden van de Jaloe. Volgens een onbevestigd bericht zou een aan het front van Oensan gevangen ge nomen Chinese militair hebben medege deeld dat ongeveer 3000 man Chinese troepen het afgesneden Amerikaanse ba taljon aanvallen. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van het eerste Amerikaanse legerkorps heeft Donderdag medegedeeld dat twee Amerikaanse vliegers grote aantallen Chi nese troepen, in cle uniform van het Chine se „volksleger", hebben waargenomen, die zich voortbewogen langs de weg welke be gint in de Noord-Koreaanse aan de Jaloe gelegen stad Tsjosan. De woordvoerder voegde hieraan nog toe, dat dit de voor naamste aanvoerweg is voor de Chinese communistische troepen in het gebied rondom Oensan: Troepen der U.N.O. zagen zich heden ge dwongen zich in Noord-West-Korea verder terug te trekken, terwijl een vijandelijke aanval een aantal vooruitgeschoven Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse eenheden dreigde af te snijden. De tegenstander trekt op het ogenblik naar het "Zuid-Westen op van Hoeitsjon uit, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger, en zou Koenoeri, het hoofdkwartier van eenheden Portoricaanse nationalisten wenden zich tot de UNC LAKE SUCCESS, 2 November (Reuter) Portoricaanse nationalisten hebben ver klaard, dat de toestand in Portorico geen binnenlandse aangelegenheid is, maar een kwestie, waarmede de internationale vrede en veiligheid gemoeid is. Zij hebben de secretaris-generaal der UNO Trygve Lie, verzocht, de kwestie bij de UNO aan hangig te maken. De gouverneur van Portorico, Munoz Marin, heeft verklaard, dat 250 nationa listen en communisten zijn gearresteerd. Naar zijn schatting zouden in het geheel niet meer dan 600 nationalisten en 150 communisten op het gehele eiland ge arresteerd of ondervraagd geworden. De leider, de nationalist Campos, en de leider en secretaris van de communisten Iglesias en Santos zijn inmiddels gearresteerd. Er werden in de opstand tegen de Ameri kaanse overheersing, welke thans vier dagen duurt, 26 personen gedood en 51 gewond. Verklaard wordt, dat men de toestand vrijwel in de macht heeft. De gouverneur heeft verder verklaard, dat de gehele opzet,„duidelijk en uitge sproken" onder invloed van het wereld communisme stond. Dit aspect van de zaak zou zolang onderzocht worden tot ieder facet aan het licht getreden was. President Truman heeft Donderdag de gouverneur telegrafisch gelukgewenst met het feit, dat de nationalistische op stand „bedwongen" was. De president be tuigde zijn „innige deelneming" met de ge zinnen van hen, die vielen bij de verdedi ging van „recht en orde en het democra tisch bestuur." Agenten van de geheime dienst hebben Donderdag drie mannen gearresteerd in New York. Een hunner is de leider van de Portoricaanse nationalistische beweging in deze stad. van het tweede Zuid-Koreaanse legercorps, •eeds tot op enkele kilometers zijn genaderd. Het schijnt zijn bedoeling te zijn alle zich ten Noorden van de Tsjongtsjon bevinden de strijdkrachten der U.N.O. in te sluiten. Nieuwe Engelse versterkingen zijn in de haven van Poesan aangekomen. Het is de 2.000 man tellende hoofdmacht van de 29ste brigade. De troepen zullen na de ontsche ping onmiddellijk naar Soewon gaan. Volgens de laatste berichten bevinden de communisten zich reeds ten Zuiden en ten Oosten van enkele eenheden der U.N.O. op de Noordelijke oever van de Tsjongtsjon. Boven Sontsjon in Noord-Westelijk Korea hebben vier Amerikaanse Mustangs een luchtgevecht gevoerd met vier Jak vliegtuigen. Volgens frontberichten schoten zij twee Jaks neer. Verklaring van minister s'Jacob over de Nederlandse vloot NEW YORK, 3 November (A.N.F./Aneta). „De in Engelse kringen te Washington heersende mening, dat de Nederlandse re gering meer dan te voren bereid is in te stemmen met de jongste voorstellen over de rol van de Nederlandse marine in de Europese defensie, is absoluut ongegrond", aldus heeft mr. H. L. s' Jacob, de Neder landse minister van Oorlog en Marine, de dag voor zijn terugkeer uit Amerika naar Nederland aan A.N.P.-Aneta verklaard. „In tegendeel", zo ging de minister voort, „men zou terecht kunnen vaststellen, dat de Nederlandse regering het pleit tol nog, toe voor 90"/o heeft gewonnen, en er zal beslist geen wijziging gebracht worden in het bouwplan van de Nederlandse vloot. De op pervlakkige aantrekkelijkheid van het En gelse voorstel,- dat Nederland zich op de landstrijdkrachten zou concentreren en de maritieme defensie aan Engeland zou over laten, heeft tot sommige mensen buiten Ne derland-gesproken, doch niemand, die alle bestaande feiten en de werkelijke toestand kent, zou deze zienswijze lang kunnen handhaven", zo voegde minister s' Jacob hieraan toe. Communistische demonstraties in Indonesië verboden DJAKARTA, 2 November (Aneta) De Indonesische regering heeft in een heden gehouden speciale vergadering van het kabinet besloten, alle demonstraties, die door de S.O.B.S.I. waren aangekon digd bij de herbegrafenis der stoffelijke overschotten van de leiders van de op stand te Madioen, te verbieden. In een communiqué zegt de regering, dat Amir Sjarifoeddin c.s. de aanstichters zijn geweest van de opstand te Madioen, die duizenden slachtoffers heeft geëist, waardoor de nationale strijd werd ver zwakt „op een ogenblik, dat wij tegen over een buitenlandse vijand stonden". Daarom neemt de regering het standpunt in, dat demonstraties, massa-bijeenkomsten, het halfstok hijsen van rode en witrode vlaggen en andere wijzen om hen te eren, die hebben aangezet tot de opstand te Madioen, blijken van goedkeuring zijn voor een opstand die ten doel had de staat te vernietigen, welke blijken zeer -zeker ge vaar opleveren voor de algemene veilig heid en rust. Op vorenvermelde over wegingen kan de regering dergelijke blij ken van instemming niet toestaan. Aldus de regering der R.I. in haar communiqué. Amerikaans luchtdoelgeschut naar Engeland De Verenigde Staten zullen tegen de winter vier eenheden luchtdoelgeschut naar Groot-Brittannië zenden ter eventuele beveiliging van de aldaar gestationneevde Amerikaanse luchtstrijdkrachten, zo meldt het ministerie van Defensie. Dit is de eer ste maal sedert de oorlog, dat de Verenigde Staten landstrijdkrachten naar Groot- Brittannië zenden. Vooralsnog was enkel onderhoudspersoneel van de luchtmacht naar Groot-Brittannië overgeplaatst. Ame rika gebruikt in Engeland vijf bases, die tot nu toe geen luchtverdediging hadden. Vietminh dringt op Te Saigon is medegedeeld, dat de Fi-anse troepen Woensdag begonnen zijn met de militaire evacuatie van Laokay, de Franse vooruitgeschoven Westelijke sleutelpositie aan de grens tussen China en Indo-China. Tenminste drie bataljons der Vietminh poogden een fort te bemachtigen met het doel de stad en dc omringende bruggen te bezetten. Woensdag vormden de troepen der Vietminh een bruggenhoofd aan de Westelijke oever van de Rode rivier in de nabijheid van Laokay. Ook aan de Ooste lijke oever in de nabijheid van Traivan, ongeveer 40 km stroomafwaarts van Lao kay. werden eenheden waargenomen. Hel woord is aan. Ernest Renan: De tivijfel is een betuiging van eerbied aan de waarheid. Compensatie wordt gezocht door verhoging van de Omzetbelasting voor verschillende artikelen Het gevaar voor een regeringscrisis is geweken nu minister Lict'iinck en dr. Lucas (K.V.P.), die de vorige week in de Tweede Kamer bij de behandeling der belasting voorstellen voet bij stuk hielden, elkaar tegemoet zijn gekomen. Dr. Lucas diende een amendement in, dat belastingverlaging voor de zg. middengroepen beoogde, maar waarover minister Lieftinck namens de regering het „onaanvaardbaar" uitsprak. Dr. Lucas wilde het amendement niet intrekken. Bij liet hierna gepleegde overleg zijn echter de uiteenlopende standpunten tot elkander gebracht. De compromis-voorstellen zijn gister middag in de Tweede Kamer behandeld en reeds gedeeltelijk goedgekeurd. In het amendement-Lucas werd een ge leidelijk oplopende belastingvermindering verkregen, welke voor gehuy/den haar hoogtepunt zou bereiken bij.49.500 in komen, waarna zij constant bleef. In het nieuwe regeringsvooi-stel is het maximum van cle vermindering, vergeleken met het geldende tarief, bereikt bij 15.000 inko men. Dit maximum bedraagt 600 voor gehuwden, zonder kinderen. Voor gehuwden met kinderen ligt het iets hoger. Voor de inkomens boven ƒ50.000 (bij gehuwden) betekent deze wijziging enige verzwaring van belasting, vergeleken met het aan vankelijke regeringsvoorstel, dat een maxi mum-verlichting van 1000 voor gehuw den zonder kinderen inhield. Voor de ongehuwden met een inkomen van 10.400 of lager hield het amende- ment-Lucas, vergeleken met het regerings voorstel, een grotere vermindering -in dan Boemerang der propaganda Onlangs hadnaar een Berlijnse krant meldt, in de Russische zóne van Duits land een boerenvergadering plaats. Zij stond, natuurlijk onder communistische leiding en er werden harde noten ge kraakt, want volgens de Sovjet-ver tegenwoordiger waren vele boeren in hun afleveringsplicht te kort geschoten. Hij kondigde aar. dat zij, wanneer dit weer zou gebeuren, op staande voet naar Siberië zouden worden gestuurd. Op dat moment stond een van de aanwezige boeren op. „Ik ken Siberië goed", zo verklaarde hij. „Ik heb er vele Russi sche films over gezien en ik moet zeg gen dat het een land is, overvloeiende van melk en honing. Naar zo'n land kan men geen saboteurs sturen. Die verdienen slechter. Daarom stel ik voor hen naar de Westelijke zóne te sturen. Ook die ken ik van de film. Het is een voudig een hel. Laat de saboteurs daar verhongeren". Op deze woorden volgde luide bijval. De vergadering moest worden gesloten, xxooooccocea»ooooo»xiocxöccioooooocDCpccococcooocooococo voor gehuwden. Volgens het nieuwe rege ringsvoorstel worclt de vermindering voor ongehuwden (boven die welke reeds in het oorspronkelijke ontwerp was vervat) be perkt tot de helft van cle vermindering, welke voor de gehuwden uit de thans inge diende wijziging voortvloeit. Het amendement-Lucas zou voor grote groepen van gezinnen mei kinderen, val lende in de inkomstenklassen van ongeveer 3000 tot 9000 hebben geleid tot een hoger belastingbedrag dan het aanvanke lijke regeringsontwerp inhield. Dat nieuwe voorstel houdt voor deze gevallen een geringe verdere verlichting in. Het totale verlies aan belastingopbrengst door deze wijzigingen wordt geschat op ƒ31 millioen. Minister Lieftinck wil deze 31 millioen vinden door de volgende wijzigingen in de heffing der Omzetbelasting: Een verhoging van het tarief voor het verrichten van diensten van drie pereent op vier pereent. Die verhoging zal echter niet gelden voor de bouw van onroerend goed en aanverwante werkzaamheden en ook niet voor het vervoer van personen en goe deren. Het vervallen van de vrijstelling voor bananen en sinaasappelen en dergelijke, waardoor die op dezelfde wijze zullen wor den belast als citroenen Er zal een vrij stelling bij levering door de kleinhandelaar van toepassing ziin. zodat zij slechts bij in voer aan een heffing van 4 en bij leve ring door een groothandelaar aan een halt percent zijn onderwornen. Het aantal goederen, welke aan de ver hoogde heffing van vijftien percent iweeldeheffing) zijn onderworpen, wordt uitgebreid, evenals het aantal goederen, welke 'aan het tussenlarief zijn onder worpen. Voorts wordt de mogelijkheid geschapen lot verhoging van de invoerbelasting boven het voor leveringen door fabrikanten gel dende tarief in gevallen, waarin zodanige verhoging noodzakelijk is om een achter stelling van binnenlandse ondernemers bij buitenlandse ondernemers te voorkomen. Rapport aan de Tweede Kamer over de mogelijkheid tot herstel van de particuliere exploitatie De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen in zake de exploitatievorm van de radiodistributie. De minister heeft onlangs opdracht ge geven tot samenstelling van een prae- advies met betrekking tot de uitwerking van de belangrijkste practische punten welke zich voordoen bij herstel van de vroegere exploitatievorm der radiodistri butie. Dit prae-advies, samengesteld in onderling' overleg tussen vertegenwoordi gers van de Bond van Exploitanten van radiocentrales (B.E.R.C.) en van het staatsbedrijf der P.T.T., is inmiddels uit-: gebracht. De minister heeft de inhoud van dit prae-advies, dat uiteraard de persoonlijke mening van de adviseurs weergeeft, ter kennis van de Kamer gebracht. Er wordt o.a. in voorgesteld het juiste bedrag van de restitutiesom, welke aan het staatsbedrijf der P.T.T. moet worden terugbetaald, in overleg tussen dit staats bedrijf en de B.E.R.C. vast te stellen. De B.E.R.C. is bereid een garantiefonds ten bedrage van 10 millioen ter beschik- feiizelos zal nieuwe regering vormen Griekse ïkse liberale premier Sophocles heeft Donderdagavond het ont- L;TV>jn kabinet aan koning Paul ntügd. Deze heeft hem verzocht een e regering samen te stellen. en herstel van Korea '«snlging j^terim-commissie van de commissie 'P yoor herstel en hereniging van !nedegecleeld, dat leden der v"!'e November te Tokio bijeen In de commissie hebben ^•«eaerland. Chili, Turkije, Pakistan, ^Pijnen, Thailand en Australië. De f-orn? Za' beraadslagen over een faer- s." spproa voor de periode van 1 toinnA A het begin van 1952, dat *MJÖ° d°har zal kosten. Enkele café's in Eindhoven en omgeving hebben thans ten gerieve van hun bezoekers een televisie-ontvanger aangeschaft. Wanneer de zendmast in Lopik klaar is en de landelijke televisie-uitzendingen beginnen, zullen vele zaken in deze branche dit voorbeeld wel volgen.-De Eindhouense initiatiefnemers hebben overigens, zoals deze foto'laat zien, niet te klagen over gebrék aan belangstelling king te stellen op de datum van overgang. Dit garantiefonds wordt door de B.E.R.C. van de leden verkregen door een heffing van 25 per aansluiting op basis van 400.000 aansluitingen. Bovendien zal aan dit garantiefonds worden toegevoegd het bedrag, dat eventueel als compensatie voor de naar aanleiding van de in 1941 plaats gehad hebbende naasting betaalde belasting, zal worden ontvangen (te ramen op ƒ.6 millioen). Aan het staatsbedrijf der P.T.T. zal wor den uitgekeerd: een bedrag van 25 per aansluiting in de door het staatsbedrijf der- P.T.T. vernieuwde bedrijven; een be drag van 25 per luidspreker en een be drag voor voorraden die door de B.E.R.C. zullen worden overgenomen. De particuliere exploitanten zullen zich vooraf moeten uitspreken over de vraag of zij inderdaad bereid zijn deze verplich tingen alsmede die. welke op de toekom stige investeringen betrekking hebben, te aanvaarden. De B.E.R.C. acht het mogelijk de exploi tatie ter hand te nemen op basis van een tarief van 36 per jaar mits het totaal aantal aangeslotenen op de particuliere bedrijven niet min of meer permanent beneden 300.000 daalt. Naar aanleiding van dit advies merkt de minister op dat bij het huidige tarief van 24.exclusief de luisterbijdrage, het aantal aansluitingen reeds van 520.000 tol 480.000 is gedaald. Deze daling zet zich nog steeds voort. De precarioheffingen voor de installaties der radiocentrales zullen bij particuliere exploitatie niet onbelangrijk worden verhoogd. Terugbetaling van de destijds door de. exploitanten betaalde be lasting over de naastingssom kan niet ir overweging worden genomen. Indien herstel van de vroegere verhou dingen door de exploitanten bezwaarlijk wordt geacht, zou de minister bereid zijn aan belanghebbenden alsnog een uitkering van 4.per aansluiting te verlenen op basis van het op 1 Mei .1947 aanv/ezige aan tal aansluitingen. De K.P.M. gaat in hoger beroep De directie van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij deelt mede, dat zij in hoger beroep gaat tegen het vonnis, dat de president.van de Amsterdamse anondisse- mentsrechtbank Donderdag heeft uitge sproken in het kort geding van de republiek der Zuid-Molukken tegen de K.P.M. Engelse conservatieven wonnen tussentüdse verkiezing De Britse conservatieven hebben in een tussentijdse verkiezing te Oxford gezege vierd met een meerderheid van 7.198 stem men tweemaal zo groot als de conser vatieve meerderheid bij de algemene ver kiezingen in Februari. De meerderheid van Labour in het Lagerhuis is nu zes zetels. Bijna 70 procent van het aantal stem gerechtigden bracht zijn stem uit tegen 84 procent bij de algemene verkiezingen in Februari. De conservatieven kregen 27.583 stem men tegen 27.508 in Februari. Labour kreeg 20.385 stemmen teger. 23.902 in Februari. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR HERMAN VAN DEN EERENBEEMT De heer Herman van den Eeren'oeemt te Amsterdam is door de Paus ..wegens zijn verdiensten op cultureel gebied en zijn on vermoeide werkzaamheid ten bate van de moderne religieuze kunst" benoemd tot Commandeur in de Orde van St. Sylvester. Harry van Oss in Cambridge. Op uit nodiging van de Universiteit van Cambridge zal Harry van Oss op 12 November aldaar een recital geven van volksliederen en bal lades van verschillende landen. Duitse reactie op het plan-Pleven „r ui'ijs door de Russen beïnvloed" (Von onze correspondent in Duitsland) De reactie in Bonn op het Franse plan voor een Europees leger is nog niet geheel uitgewerkt. Dc teleurstelling over de daar uit blijkende visie van de tegenwoordige Franse regering op ce Duitse herbewape ning is echter groot, vooral in kringen rondom dr. Adonauer. De officiële persdienst van de CDU, die vaak de persoonlijke gedachten van de bondskanselier weergeeft, heeft hel als volgt geformuleerd: Nog altijd houdt men in Frankrijk blijkbaar vast aan cle Magi- not-linie, daarbij vergelende, dat nu de beste Maginot-linie gevormd wordt door veertig millioen Duitsers die bereid zijn cle Europese verdediging eerlijk en in goe de geest te dienen. In het midden van de volgende week begint in de Bondsdag het grote debat over de buitenlandse politiek en de her bewapening. Zoals cle zaken nu staan, vreest dr. Adenauer daar met lege handen te moeten verschijnen, hetgeen alleen maar kan betekenen, dat aan de ene kant de communisten zich weer zullen inspannen cle politiek van Bonn als mislukt voor te stellen, en aan de andere kant rechts- radïcale groepen de gelegenheid zullen aangrijpen, om erop te wijzen, dat men mei cle democratieën toch niet verder komt. Uiteraard stuit het Franse plan om zo klein mogelijke Duitse eenheden in het Europese leger te doen opnemen, in de eerste plaats bij deze groepen maar zeker niet alleen daar op verontwaar digde tegenstand. Het formeren van zo'n leger kan, zo is hier eigenlijk de algemene opvatting, geen rustig en steeds weer opzij gelegd en onderbroken borduurwerkje zijn. maar vereist mannelijke besluiten. Het pianissimo-tempo, waarvoor de Fran sen blijkbaar nog altijd te vinden zijn, be grijpt men te enenmale niet. Men zoekt er verklaringen voor. Een van cle verkla ringen is, dat de Fransen zich weer eers door. de Russen laten beïnvloeden. Het is hier de aandacht niet ontgaan, dat de Rusen in Parijs diplomatiek weer actief zijn geworden en de Franse vrees voor een Duitse herbewapening zoeken uit te buiten. India vraagt staken van het vuren in Tibet NEW DELHI. 2 November (United Press). India heeft een beroep gedaan op Peking-China om het vuren in Tibet te staken en de weg vrij te maken voor een vreedzame oplossing van de aanspraken van Peking, volgens welke Tibet een in tegraal deel is van China. Het standpunt van Incïia werd officieel bekendgemaakt na een speciale bijeen komst van twéé uur van het kabinet, dat zijn goedkeuring' hechtte aan het standpunt van premier Pandit Nehrö'e ten aanzien van de Chinese militaire actie. De regering gaf de tekst vrij van twee nota's aan Peking. In de eerste nota worden „verbazing en spijt" uitgedrukt over het Chinese militaire optreden en in de tweede plaats werd de verklaring van China voor de invasie onbevredigend genoemd. Tevens werden de twee Chinese no ta's vrijgegeven, waarin de voorstellen van India voor een vreedzame oplossing een „ongehoorde bemoeienis werden ge noemd met de interne Chinese aange legenheden". Tevens beweerden de Chinezen dat de voorstellen van India waren gedaan voortr vloeiend uit een buitenlandse invloed die vijandig is aan China. India wees beide beschuldigingen van de hand en waarschuwde Peking, dat de Indiase regering de Tibetaanse delegatie niet zou adviseren naar Peking te gaan indien de Chinezen volhardden in hun militair avontuur in Tibet. Chinese legerafdelingen trekken op het ogenblik Tibei binnen langs een weg die ze zelf aanleggen, zo meldt het communis tische persbureau Nieuw China. Volgens dit bericht komen achter deze eerste troe pen grote voorraden en versterkingen Tibet binnen. Niet-officiëié waarnemers te Peking gaven als hun mening te kennen, dat het verzet van de Tibetanen reeds door dc Chinese strijdkrachten gebroken is. De opmars naar Lhasa zou wel niet langer dan twee weken duren. HET WEER AFGEBEELD De kleine storing, die zich gisteren van Ierland naar Zuid-Engeland bewoog, trok vannacht precies langs onze Zuide lijke grens. Achter de depressie komt boven Ierland een rug van hoge druk tot ontwikkeling, die een verbinding vormt tussen eeji hoge drukgebied bin nen de Poolcirkel en een ander bij Portugal. Er breekt daardoor een periode met Noordelijke winden aan, waarbij de temperatuur enige daling zal ondergaan. Weerbericht IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. ïn De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk in het Oosten van het land zwaar bewolkt met plaatselijk nog enige regen, overigens wisse lende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige Noordelijke wind, Iets kouder. 4 November Zon op 7.39 uur, onder 17.07 uur Maan onder 15.11 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 3 November Hoog water: 9.06 en 21-33 uur. Laag water: 4.15 en 16.43 uur. Zaterdag 4 November Hoog water: 10-24 en 23.03 uur. Laag water: 5.29 en 18 01 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1