OCCASION Minister Lieftinck en dr. Lucas hebben een compromis gevonden De radio geeft Zaterdag Indonesië, Nieuw Guinea en Ambon ter sprake in de Eerste Kamer Uitlatingen van mr. Yamin gelaakt PALM BEACH 5.50 Bërn-Bamkiokken PANDA EN DE MEESTER*GEMASKERDE Wereldi 0UOE K' OUDE PU Vrijdag 3 November 1950 TWEEDE KAMER Verlaging van Inkomsten- en Loonbelasting gecompenseerd door verhoging van de Omzetbelasting (Van onze parlementaire redacteur) Terstond nadat de Kamervoorzitter en minister Lieftinck namens de regering, woorden van herdenking en van mede leven met het Zweedse koningshuis en met het Zweedse volk naar aanleiding van het overlijden van koning Gustaaf hadden gesproken, kwam de voortzetting van de een week geleden geschorste behandeling van de belastingherzieningen aan de orde. Slechts zes minuten te voren hadden de Kamerleden de stukken onder de ogen ge kregen, die het tussen minister Lieftinck en dr. Lucas (K.V.P.) bereikte compromis bevatten, dat in onderling beraad met de commissie van voorbereiding tot stand was gekomen. Terecht meende voorzitter Kor- tenhorst, dat de overige afgevaardigden toch even gelegenheid moesten krijgen een en ander te bestudex-en. Vandaar dat de openbare vergadering tot half drie werd geschorst. Het compromis kwam neer op een ver dere verlaging van de loon- en inkomsten belasting ten behoeve van de middengroep, waardoor de schatkist in totaal 31 mil- lioen minder aan belastingopbrengst ont vangt. Om het evenwicht te herstellen en dus die 31 millioen weer langs andere weg te zien binnenvloeien, wordt in het ontwerp-Omzetbelasting op enige punten verhoging aangebracht. Minister Lieftinck trok aan het langste, dr. Lucas, die het door de minister onaan vaardbaar vei'klaarde amendement inzake de Loon- en Inkomstenbelasting had voor gesteld, aan het kortste eind. Dit bleek in het bijzonder uit de van regeringszijde aangebrachte begrenzing van het begrip „middengroep". Deze zal thans namelijk wat het maximum van de ver mindering betreft, eindigen bij inkomens van 15.000. Voorts bleek uit het onder deel van het ministeriële wijzigingsvoor stel, dat, in tegenstelling tot het amende- ment-Lucas, het belastingbedrag voor grote groepen van gezinnen met kinderen, vallende in de inkomensklassen van onge veer 3000 tot 9000, niet hoger doet wor den, maar nog iets lager dan in het oor spronkelijke regeringsontwerp het geval was. Ook inzake de compensatie met behulp van wijziging in het voorgestelde ten op zichte van de Omzetbelasting is minister Lieftinck anders te werk gegaan dan het geen dr. Lucas alleen als suggestie aan de hand had gedaan. Geen verhoging van de omzetbelasting op het verrichten van dien sten van 3 op 4 pet. over de gehele linie, maar uitzondering van die verhoging ten gunste van de bouw van onroerend goed en aanverwante werkzaamheden, alsook ten gunste van het personen- en goederen vervoer. Dat onderdeel van de omzetbelas ting zal nu ongeveer 11 millioen meer gaan opbrengen. De overige 20 millioen, die nog gevonden moesten worden, wil de minister halen uit heffing van 4 pet. bij in voer van sinaasappelen en bananen als mede een Vz pet. bij levering door een groothandelaar; bij levering door de klein handelaar blijven deze vruchten vrij. Ver der wordt het aantal goederen, waarop de in te voeren verhoging der Omzetbelasting van 15 pet. van toepassing zal zijn, uitge breid (weeldeheffing) .insgelijks het aan tal goederen, waarvoor het zogenaamde tussentarief zal gelden. Tenslotte wordt de mogelijkheid geschapen tot vei*hoging van de invoerbelasting boven het voor leverin gen door fabrikanten geldende tarief en wel in die gevallen, waarin die verhoging noodzakelijk is ter voorkoming van achter stelling van binnenlandse bij buitenlandse ondernemers. Na de hervatting van de openbare ver- ADVERTENT1E HUDSON cabriolet 1939. KAISER SEDAN 1950. Als nieuw. 18.000 km gelopen. Inlichtingen: GARAGE DEN HOUT - Tel. 12138 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws 8.15 Symphonie-orkest. 9.00 Piaten. 9.35 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.25 Plechtige mis van requiem. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weer bericht. 12.33 Piano-duo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Amusementsmuziek. 14.15 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Fanfare-orkest. 15.10 Let teren en kunsten. 15.45 Dames- en meisjes koor. 16.15 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Film. 18.15 Klankbeeld. 18.25 Platen. 18.30 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven, actualiteiten en sport. 19.27 Orgel. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Wat zou u doen?. 21.55 Popu lair concert. 22.30 Godsdienstig programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8,45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10,05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.05 Platen. 12.50 Weerbericht. 12.33 Ha- waiïan-muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans- orkest. 13.45 Platen. 14.00 Amateurs. 14.30 Gevarieerd programma. 15.00 Van boek tot boek. 15.15 Voor de jeugd. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.35 Strijk-sextet. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Radio philharmonisch orkest. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Cabaret. 22.30 Hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Weerberichten. 13.15 Zang. 13.30 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 Romantische muziek. 14.50 en 15.00 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Gevarieerde mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 17.40 Accordeon. 17.55 Economisch overzicht. 18.00 Muzikale causerie. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.30 Platen 19.50 Radiofeuiileton. 20.00 Omroeporkest. "21.00 Actualiteiten. 21 15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.3024.00 Platen gadering noemde de heer Schouten (A.R.) het redelijk, de beraadslagingen te schorsen om eerst de voorgestelde wijzi gingen in de afdelingen te gaan onderzoe ken. Belanghebbenden zouden dan inmid dels hun zienswijze kenbaar kunnen maken en de Kamer zou tevens beter in staat wor den gesteld het thans ontworpene nader te bekijken, in het bijzonder de veranderin gen in de Omzetbelasting. Het liefst zag hij, dat minister Lieftinck voldoende ver trouwen in de Kamer zou stellen om ge noegen te nemen met enig uitstel van de behandeling van het ontwerp-Omzetbelas ting. Zou de bewindsman hiermee geen vrede hebben, dan zou de heer Schouten de beraadslagingen in elk geval tot Don derdag willen verdagen. Dc heer Hofstra (Arbeid) wees op de onverbrekelijke samenhang tussen de twee nota's van wijzigingen, te weten de ene betreffende verdere verlaging van de Loon- en Inkomstenbelasting, de andere, die juist de compensatie voor wat de schatkist aldus minder zal gaan ontvangen uit eerstge noemde belasting, beoogt te bereiken door een verdere verhoging van de Omzetbelas ting. Overigens merkte deze afgevaardigde nog op, dat men nu werkelijk lang genoeg sinds een jaar reeds de verschillende kanten van deze belastingentwerpen had kunnen bestuderen. Bovendien dringt de tijd zeer, want deze wetsvoorstellen moeten .op 1 Januari wetskracht hebben. Steunende on de mening van vijf der zes in de commissie van voorbereiding bij het met de minister van Financiën gevoerde overleg aanwezige leden dier commissie, dat de zaak voldoende was voorbereid om het debat te kunnen hervatten, handhaafde de voorzitter zijn voorstel om de eedach- tenwisseling niet verder uit te stellen. Bij zitten en opstaan ging de Kamer met dit voorstel accoord; alleen de Communisten, de Antï-Revolutionnairen alsmede de heer Welter (K.N.P.) bleken tegen te zijn. Hoofdzaak van het middagdebat was wel. dat inderdaad er een vrij grote overeen stemming tussen de aanvankelijke tegen voeters dr. Lucas (K.V.P.) en Hofstra (Ar beid) uit bleek. Al was bij het commisso riaal overleg niet alles ideaal opgelost, in grote trekken toonde dr. Lucas zich toch wel tevreden, vooral nu de lagere en mid dengroepen er beter afkwamen. Het malse hapje, door de minister opgediend, te weten een gunstiger regeling voor de grote ge zinnen, smaakte deze afgevaardigde best. Blijkbaar was hij er tengevolge van de in gewikkeldheid van wat er in de keuken had moeten gedaan, zelf de vorige week niet in geslaagd zo iets lekkers klaar te maken. Ook met de compensatie door ver hogingen van de Omzetbelasting kon hij accoord gaan. Voor mogelijke andere amen dementen buiten het compromis wenste hij zich nog enige vrijheid voor te behouden. De heer Hofstra keurde natuurlijk de verlichting aan de voet goed, evenals die voor de middengroep. Maar de 11 mil lioen die, de minister nu wil balen uit, ver hoging'van de Omzetbelasting op het ver richten van bepaalde diensten, smaakten hem niet. Hij zou iri de plaats daarvan liever nog wat meer uit de belasting op de hogere inkomens halen. Ontevreden waren de heren Van den Heuvel (A.R.) en Ritmeester (V.V. D.), met name wat de verhoging van de Omzetbelasting betreft, in plaats van dat men het nu eens in vermindering van uit gaven was gaan zoeken. Het bezuinigings hakmes hadden zij gehanteerd willen zien. Bij de heer Van de Wetering (C.H.) bestond echter wel tevredenheid, zij het ook, dat hij minder goed over het lot te spreken bleek, dat aan sommige weelde artikelen beschoren zal zijn. De heren Hoogcarspel en Gortzak vonden dat toch weer de mensen met de lagere inkomens het kind van de rekening zullen zijn. Minister antwoordt In de avondvergadering zei minister Lieftinck, dat de oorspronkelijke re geringsvoorstellen de voorkeur verdienden boven de voorgestelde wijzigingen. Door de nieuwe voorstellen is in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de bezwaren van de heren Lucas en Hofstra. Hij bestreed de opvatting als zouden de lagere inkomens van gezinnen met veel kinderen geen ver lichting krijgen. De nadere voorstellen zijn uit sociaal en economisch oogpunt gezien aanvaardbaar. Het nader overleg heeft naar zijn oordeel geleid tot een grote mate van overeenstemming. De heer Lucas trok hierna zijn amen dement in. De heer Hofstra verdedigde zijn amendement om te komen tot een geleide lijk verminderende verlichting der belas ting op inkomens boven 15.000. Wordt dit amendement aangenomen, dan is hij voornemens een amendement in te dienen om de verhoging der Omzetbelasting op diensten te laten vervallen. Over dit amendement zei de minister, dat gesproken kan worden van een niet onbelangrijke vermindering der verlichting voor de grotere inkomens. Hij liet aan de Kamer over te beslissen over de groep van 15.000 en daarboven. De stemming over de amendementen en over artikel 1 werd aangehouden. De arti kelen 2. 3 en 4 van de wet tot verlaging van Inkomstenbelasting en Loonbelasting werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Belasting op privé-gebruik van een auto Hierna kwamen enige amendementen in zake de belasting voor het privé-gebruik door een werknemer van een hem voor de vervulling van zijn dienstbetrekking ter beschikking staande personenautomobiel ter sprake. Een amendement van de heer Lucas (K.V.P.) ten deze werd na beraad slaging ingetrokken. De minister nam een amendement van de heer Van de Wetering (C.H.) op artikel 5, waarin deze kwestie geregeld wordt, over. Bij de vaststelling van hetgeen als par ticuliere uitgaven moet worden aangemerkt zal ook rekening worden gehouden met de aanschaffingsprijs van de auto. De minister zei, dat er gewoonlijk veel te veel onkosten voor de aftrek worden opgegeven bij privé-gebruik van een auto. Hierdoor derft het rijk zeker enige tien tallen millioenen aan belasting. Nadat nog enkele artikelen van het ont werp waren goedgekeurd, werd de ver gadering verdaagd. ADVERTENTIE MOSSELEN ORANJEBOOM BIER! Willem de Zwijgerprijs voor het eerst toegekend Aan Daniel Schorr van de „Christian Science Monitor" NEW YORK, 3 November (A.N.P./Aneta). De Willem de Zwijgerprijs voor journalis tiek is toegekend aan Daniel L. Schorr, cor respondent in Nederland van de „Christian Science Monitor", aldus is aan een Donder dagavond in Waldorf Astoria hotel te New York gehouden diner bekend gemaakt. Het artikel, dat hem de prijs bezorgde, luidde: „De bevolking van het kleine Borculo slaat de handen ineen om Arkansas te helpen" en beschreef, hoe Borculo de hulp voor Warren in Arkansas organiseerde, toen deze stad twee jaar geleden door een wer velstorm geteisterd werd. In aanwezigheid van de Nederlandse am bassadeur in de Verenigde Staten van Ame rika, dr. J. H. van Roven, van de Nedei"- landse delegatie bij de U.N.O., de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Nederland, dr. H. Baruch en vele andere px-ominenten, onder wie vertegenwoordigers van Ameri kaanse dagbladen en tijdschriften, is Don derdagavond tijdens een officieel diner in het Waldorf Astoria hotel te New York voor het eerst de Willem de Zwijger-prijs uitgex-eikt. Deze prijs zal jaax-lijks worden verleend aan de Amerikaanse journalist, die in de afgelopen tijd in de Verenigde Staten het beste artikel heeft geschreven over Nedex-land en Nederlandse vraag stukken. De minister-president, dr. W. Drees, heeft een telegram gezonden, waarin hij de eer ste winnaar van de prijs hartelijk geluk wenst. De Willem de Zwijger-prijs bestaat uit een gouden medaille, die aan een kant een profiel van Willem de Zwijger toont en aan de andere kant de tekst draagt van Benjamin Franklin's bekende uitspraak ten aanzien van Nederland „In love of liberty and in the defense of it, the Netherlands has been our example". De winnaar ontvangt levens een geld prijs van 2500 dollar, welk bedrag door particulieren in Nederland is bijeenge bracht. Bij de Ned. Herv. Gemeente van Bever wijk is beroepen (vacature vierde predikants plaats) ds. B. Sj. Riemersma te Stavoren. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Moedig chauffeur onderscheiden De Commissaris der Koningin in Over- ijsel speldde Donderdagmiddag de bronzen penning voor menslievend hulpbetoon op de borst van de chauffeur J. Hakvoort, die op 17 Juli van dit jaar een vrachtauto met brandend hooi met gevaar voor eigen leven buiten het dorp Urk reed. Een groot aantal belangstellenden vulde de raadszaal om ge tuige te zijn van deze plechtigheid. De bur gemeester van Ux-k dankte de heer Hak voort voor zijn heldhaftig optreden, waar- door een ramp werd voorkomen en felici teerde hem met de onderscheiding. Het 290 ton metende Nederlandse mo torschip Rika is Donderdag bij dichte mist op de Elbe bij Hamburg aan de grond ge lopen. Het schip was met een lading stuk goed op weg van Rotterdam naar Hambixrg. De Rika is op eigen kracht weer vlot ge komen. (Van onze parlementaire redacteur) Voor de goede verstaanders in Djakarta moet het na wat er Donderdagmiddag in de Eerste Kamer is opgemerkt over de feitelijke schendingen van de Ronde Tafel- conferentie-ovëreenkomsten, waaraan In donesië zich heeft schuldig gemaakt, wel duidelijk zijn, dat de jonge staat wijs zou handelen met zijn verdragsverplichtingen ernstig op te nemen. Dat de heer A1 g r a (A.R.) en px-of. De Zwaan (C.H.) aan hun verbolgenheid uiting gaven, moge wel licht nog niet zoveel zeggen, heel wat meer zal tot figuren als Hatta en Roem moeten spreken de naar de vorm rustiger, maar in wezen waarlijk niet minder felle critiek van mr, Jonkman .(Arbeid). Deze hield de ondertekenaars van de R.T.C.-overeen- komst voor ogen, dat zij bij die gelegen heid een intexmationaal verdrag waren aangegaan en dat zij dit vervolgens hadden geschonden door de wijze, waarop zij van de fedex-atie een eenheidsstaat hadden ge maakt. Dit was, zoals de heer Algra zei, niet langs democratische weg maar met behulp van militaire terrèurmiddelen ge schied. Gelijk indertijd, ook in de ogen van mr. Jonkman, het conflict tusseix Neder land en de republiek Indonesië waarlijk niet louter een interne aangelegenheid had betroffen,was nu de kwestie-Ambon geens zins iets van uitsluitend inwendige aard. Djakarta en de Ambonezen zouden overi gens volgens deze spreker juist handelen door het vuren te staken en alsnog de be middeling van de Unci te aanvaarden. Over het vraagstuk Nieuw Guinea bezag deze senator van een internationale ge zichtshoek uit. In het charter van de sou- vereiniteitsoverdracht was opgenomen, dat partijen deze zaak langs vreedzame weg zouden oplossen. Dat was dank zij de Unci aldus gex'egeld. Mx\ Jonkman en zijn poli tieke vrienden zien hier een oplossing al leen langs de weg van internationale x-echtsverhoudingen. Men zal besprekingen moeten voerexx niet in het gewone kader van een ministerssamenkomst der Unie- deelgenoten, maar in een afzonderlijke conferentie. Deze afgevaardigde was de eerste van de sprekers, die de door mr. Yamin gebezigde dreigementen over de mogelijkheid, dat Nedex-land niet bereid zou wezen Nieuw Guinea aan Indonesië over te dragen, ten scherpste veroordeel den. Mr. Jonkman gaf ook nog uiting mede in verband met arrestaties van Ne- ADVERTENTIE SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJORISSTRAAT 7 ZWANEN DON S NACHTHEMD met gebloemde kraag en man chetten, in zalm en bleu. maten 4 4 25 40 t/m 48li A ZWANENDONS P Y A M A geheel afgebiesd in zalm en bleu, maten 40 t/m 48 i in zalm en bleu, C 95 AWi NYLON KOUSEN „first quality" moderne kleuren dexdanders in Indonesië en allex'lei andere pijnlijke gebeurtenissen ginds aan zijn bezorgdheid ten aanzien van de oprechte wil van Indonesië om zich aan zijn inter nationale afspraken te houden. Ambon was natuurlijk in de uiteenzettingen van prof. De Zwaan en van de heer Algra even eens een belangx-ijk punt wegens de door Djakarta begane aantasting van het zelf beschikkingsrecht. Van prof. De Zwaan's betoog vermeld ik nog, dat hij hel jammer vond, dat onze re gering niet van zins was geweest om ooit tegenover Indonesië. wegexis schending van de R.T.C.-afspraken, een beroep te doen op ons daaruit voortgesproten recht, dan ook van onze kant de rest van de over eenkomst niet meer te erkennen. In de avondvergadering trok de heer Van Santen (Comm.) van leer tegen het beleid der regering inzake Indonesië, tegen de Partij van de Arbeid, tegen de regering-Hatta, tegen Westerling, tegen de Ambonezen en tegen Amerika. Prof. Molenaar (V.V.D.) vond dat de regering ten aanzien van de uitvoering van het zelfbeschikkingsrecht niet actief genoeg is geweest. De houding van de Vei ligheidsraad inzake het zelfbeschikkings recht voor Ambon vond hij teleurstellend. De heer Ker stens (K.V.P.) was van mening dat een zelfstandig Ambon onreëel en onbestaanbaar was, hoewel hij erkende dat het zelfbeschikkingsrecht moest wor den toegepast. ADVERTENTIE Een pracht collectie 14 dagen gaand, vanaf 54.50 2 jaar garantie De nieuwste van de Nieuwste. 7 Silver Stoepke De kleine zaak - met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telef. 20049 Nieuwe leider Leger des Heils in ons land Vanavond om 8 uur zal de nieuwe lei der van het Leger des Heils in Nederland, commandant Ejxxer C. Thykjaer, met de Scandinavian Express'in Amsterdam aan komen, waar een groot aantal officieren en Heilssoldaten en "net nationaal muziek corps hem welkom zullen heten. In de grote zaal van Krasnapolsky in Amsterdam zal Donderdag 9 November een officiële welkomstavond worden ge houden. Commandant Ejner C. Thykjaer is een Deen van geboorte, en werd in Engeland opgeleid, waar hij enige jax-en diende als korps-officier. In deze functie is hij ook werkzaam geweest in Denemarken en Finland. Voorts was hij commandant van het Leger des Heils in Tsjechoslowakije en Denemarken, \yaar hij met wijs beleid het Leger door de moeilijkheden der Duit se bezetting wist heen te leiden. Na de ooi-log was hij commandant in Finland. Mr. Spitzen en de heer Neher in de drukkerij Enschedé Woensdagmiddag brachten de minister van Verkeer en Energie, mr. D. G. W. Spit zen en de directeur-generaal van ihet Staats bedrijf der P. T. T., de heer L. Neher, een bezoek aan de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zn. N.V, te Haarlem. De bezoekers werden verwelkomd door de president-directeur, de heer B. F. En schedé en de overige leden van de directie en door de controleur van P. T. T. op de aanmaak van postwaai-den, de heer H. J. van Vliet. De belangstelling van de gasten gold in het bijzonder de postzegeldrukkerij. Oefening nationale reserve De nationale reserve in het district Noordholland treedt Zaterdag 4 November in Haarlem aan. De vrijwilligers van dit onderdeel komen bijeen op het voorterrein van de Ripperda-kazex-ne. Ook verzamelen hier de vrijwilligers van andere onderdelen, zoals de reserve-politie en de reserve- grensbewaking. De onderdelen maken ge zamenlijk een mars door de stad. Zij vex-- trekken om vier uur van de Kleverlaan en defileren om half vijf-voor militaire en burgex-lijke autoriteiten langs het gemeente huis op de Grote Markt. Des avonds volgt een bijeenkomst in het Concertgebouw. 52. „Ik wil naar beneden! Ik wil naar beneden!' riep Hertog Bruno, zittend in de put-emmer. „Het is gewoon onver antwoordelijk om iemand als Graaf Isen Grim daar alleen te laten met de schat! Dat moest verboden worden! Hij zou er iets mee kunnen doen! Laat me naar be neden zakken en vlug! Je moet me gehoorzamen, want je bent mijn gevan gene, denk daar wél aan!" „Ach ja, ach ja; hoe goed en vriendelijk van u, om ons daar nogmaals opmerkzaam op te maken!" sprak Joris Goedbloed. „Dat herinner ik me nu weer zeer helder ik ben uw gevangene! En onze kleine Panda even eens! Hoe licht zouden we dit niet over het hoofd kunnen zien, temeer, omdat wij al door zovelen gevangen genomen zijn! Ik stel mij voor, om hier in de tbekömst een kleine, eenvoudige administratie voor aan te leggen! Welaan, Hertog, houdt u stevig vast, want daar gaat ge dan....". Toen lieten Panda en Joris hem vieren, en Hertog Bruno zakte met grote snelheid de put in. Maar het is duidelijk, dat de andere emmer nu weer naar boven kwam, en dat was de emmer, waar Graaf Isen Grim juist de schat in had gelegd! Helaas had de Hertog zo'n haast om beneden te komen, dat hij er in het geheel niet op lette. Hij boog zich in zijn emmer diep voorover en brulde: „Pas op, Isen Grim! Daar kom ik aan! Blijf jij met je handen van de schat af! Ik waarschuw je!" Even later bereikte de opgewonden edelman de bodem van de put, en op hetzelfde ogen blik kwam de tweede emmer boven tot stilstand met zó'n schok, dat de schat er uit vloog en in Panda's armen terecht kwam. Je moet echter niet denken, dat de ontmoeting der edellieden daar bene den bijzonder hartelijk was. Joris stond een poosje goedkeurend te luisteren naar het geluid van hun krakelende stemmen, dat galmend uit de put steeg: „Waar is de schat, schurk?" brieste de Hertog. „Bo ven, sufferd!" antwoordde de Graaf en toen bleef het even stil en daarna riepen zij tegelijk: „Hoe komen wij er uit?" „Tja", sprak Joris, „zie je, Panda? Ge kunt hier iets leren wanneer gij opmerkzaam zijt! Zo ziet ge, waar onbezonnen handelen toe leidt! Nu zitten onze beide losbollen daar in de badkamer en pijnigen zich het moede hoofd om een uitweg te vinden. Tja, tja! We zullen hen alleen laten terwijl zij hun vraagstukje bespreken, 'en inmiddels zelve een eindje wandelen.Terloops wijzen we onze lezerschare nog even op het ka non, dat door de vlijtige Graaf Isen Grim mee was genomen. Geen keus. Pedro Albizu c van de nationalistisch,"1' Portorico heeft zich Dona J' politie overgegeven. Qs2 aas Campos gaf zich over nad* zijn huis had omsingeld stookt'»11' ,raa"««*5^ De politie arresteerde ook Ca Iglesias. de voorzitter van ri nistische partij, en de secretL- Santos. c««ans. Toekomst en vooruitgang. !n e Ji lijks rapport aan presidmt S verklaart het Amerikaanse 3 s van Defensie, dat vijandelijk» in de toekomst mogelijk niet atoomwapens van de grond af uit de lucht aangevallen knnn» den. De atoombom is tot nn? strategisch wapen voor massa, ging van steden geweest 2 nieuwe atoomwapens zoud»r veld gebruikt kunnen worde» bet rapport, dat een verre wt toekomst werpt en spreekt waterstofbom, radiologische gifwapens, bacteriologische otï ring en vooruitgang inzake «ui jectielen. De mogelijkheid is ook niet uil» een artilleriestuk te construeren staat is een atoomprojectiel af te Burgerlijk. Radio-Riga meldt dal Letlandse ministers wegens bun nationalisme" zijn ontslagen" h! de ministers van Buitenlandse" Onderwijs en Bosbouw. Emigratie. Verwacht wordt, datüEÉ land en Australië de volgende een overeenkomst zullen tekent-, de emigratie van 25.000 Nederk c naar Australië in 1951, zo is van hebbende zijde te Canberra' gedeeld. Offers. Het Amerikaanse minister» Defensie maakte Donderdag bek tot 27 October middernacht de leden van 3934 manschappen kr ill kennis waren gesteld van c= p van deze mannen. Het aantal gewonden het aantal vermisten 4.330. Waan. Volgens het West-Duitse Welt" treft de socialistische eq partij in Oost-Duitsland v«j dingen voor een herziening huidige Duitse editie van de Bij In koelen bloede. Engelse straaM vliegtuigen zullen van koeling worden voorzien, daar de bei het niet alleen van de hitte der; nes, maar ook van de door de tussen de snel verplaatste luüj romp van het vliegtuig warmte vaak te warm krij cabine. Spel. De Münchense politie werd Dj dag gewaarschuwd dat tussen nen ergens in de stad kinderen spelen waren met een doos met: De kinderen hadden 80 vi Oosterse slangen uit een doos die vei-leden week gestolen wa: dierentuin. De kinderen kadi- doos gevonden tussen het puix politie heeft reeds 75 slangen den en de kinderen zijn nar ziekenhuis gestuurd om onderzo: worden op beten. Er waren tot geen slachtoffers. (United Pres ADVERTENTIE s Door vroegtijdige inkoop k wij U thans nog tegen oude Frt aanbieden: Winterjassen Tweedjassenƒ8 Regenjassen dubbel katoen, vanaf Colbertcostuums ƒ8 Sportcostuums ƒ8 Pantalonsƒ11 Zo juist ontvangen een verte model ZEILJOPPER, van 6-15) in blauw ratiné. M. DouwmaenZa GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 - TEL.H Zeepost voor Oost en We? Met de volgende schepen kan u worden verzonden. De datums, waan correspondentie uiterlijk ter post mos bezorgd, staan achter de naam va: schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. Willem RW Nov.); naar Nieuw Guinea: s.s. G Beer (8 Nov.); naar de Antillen: Oranjestad (15 Nov.); naar Surinam!! Bonaire (8 Nov.). Nettenfabriek op Urk geopt' Donderdagmiddag is door de Com^j ris der Koningin in de provincie OvffJ de Urker afdeling van een ApeOT nettenfabriek in bedrijf gesteld. De ^1 majige gemeentelijke electrische van Urk is herschapen in een modern^ lier, waar een groot aantal arbeiders gesteld kan worden. De nettenfabriek^ te reeds langer dan een jaar op Urk m -j noodgebouw. J De commissaris wees op de be.eja van dit bedrijf en zegde zijn meaewa^ toe voor de uitbx-eidingvan de mo op Urk. Van de zijde der bevolking bestor nig belangstelling voor deze in oearj ling. Over het algemeen is men van i deel, dat zij met de uitbreiding vorm niet bepaald is ingenomen. UW, een jaar lang hebben ongeveer oudere vissers en een even a meisjes gewerkt in het bedrijf- voor ds ingebruikneming vaTn.Jiel_aCv;) grote atelier zijn alle mannebjsa- echter ontslagen en alleen de m dienst gehouden. i Op het moment dat de afdeWL nettenfabriek in werking werd de vismeelfabriek op Brk

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2