Umuider Courant V'- Haarlems Dagblad yare verliezen der UNO-troepen j Noord-Koreaans offensief De Sovjet-Unie stelt bespreking over Duitslands eenheid voor UNO-assemblée aanvaardt het Amerikaanse „collectieve vredesplan" Toenadering tussen West-Duitsland en Italië heeft velerlei aspecten Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 54: .-non urn-- »n«i rv okci ^„gang No. 19697 5437. Redactie 5339, na o uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. pea)- Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Veisen, Umuiüen, Santpoort en Omstreken van en ©penhte TSaartansise ioutant Otnnn Zaterdag 4 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedreven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, pef kwartaal 4.50. Franco per post 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Uur heeft inval van Chinese troepen iet bevestigd (Reuter en United Press) De berichten van het Noord-Koreaanse front rkeii (lat de Noord-Koreanen, klaar blijkelijk gesteund doov Chinese formaties, .„nipelencl offensief hebben ingezet hi de buurt van Oensan en Taetsjon, fr.'(jc Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen zware verliezen hebben geleden, ^•hoeden der Zuid-Koreanen, die in de nabijheid van de Mandsjoerijse grens Jj voor het offensief, zijn in allerijl teruggetrokken, nadat zij in zware aan- iiT Noordelijken deerlijk gehavend waren. Hun terugtocht is in een wilde l^rd, waarbij zij hun uitrustingen in vijandelijke handen achterlieten. Som- j.fii-uaDse en Zuid-Koreaanse eenheden zijn omsingeld en er is weinig hoop ,t ns3r hun onderdelen kunnen uitbreken. 0£ fOESWJD IIINMMO-KCREA Inleen der UNO, die zich na 48 uur «e communistische aanvallen heb- im-oeoeerd, bereiden zich voor op Jlling van een bruggenhoofd nabij aan de Westkust. mprikaans luchtverke nningsrappor t - - communistische divisies dat drie jüaover a isjon de eerste cavaleriedivisie en .Zuid-Koreaanse divisie ten Zui- Oeiran bevinden, rftasnse, Britse en Zuid-Koreaanse hebben zich langs de rivier de jn ingegraven. Zij staan bloot aan van zwaar uitgeruste Noordelijke achten, waaronder vele Chinese o meldt een correspondent van het Amerikaanse eerste corps. vijandelijke offensief werd een ebataljon twee dagen geleden vol- eld. De aanvallers liepen de 3anse stellingen onder de voet. "de helft van de troepen van het i dat de eerste schok moest opvan- Dt dusver in geslaagd naar de nies terug te keren. Vrachtwagens, „trusting en artillerie moesten wor- itergelaten. Tanks werden door omploegen" der Noordelijken bui- recht gesteld. apport van McArthur verwacht ever de Chinese interventie ei jongste verslag van generaal Mac raan de Veiligheidsraad wordt ver- dat .,de Noord-Koreaanse commu te leiders hebben medegedeeld, dat (beraden alle mogelijke middelen aanwenden om de strijd voort te zelfs onder hopeloze omstandig- vervvacht, dat de Verenigde Staten tengewone bijeenkomst van de Vei- ïaad zullen verzoeken, indien gene- acArlhur bevestigt. dat Chinese aan de strijd in Korea deel- Sn Amerikaanse kringen te Flushing verklaart men, dat nog geen ver der deze kwestie is ontvangen, maar een wordt verwacht, secretariaat der UNO wordt ge- Wat, zo de Veiligheidsraad bijeen uerocpen, deze vergadering mogelijk zou plaats hébben, pal MacArthur gelooft niet, dat een tplandse regering" zich met -alle rkiezinqen in de Verenigde Staten KONGTON. (Reuter). Op 7 No- p zullen de Amerikanen naar de Slis gaan om alle 435 leden van het {van Afgevaardigden en 36 van de 96 m te kiezen. Eveneens zijn de gou- van 32 staten in het geding, ïocraten hebben thans 54 Senaats- tegen de republikeinen 42. In het van Afgevaardigden hebben de pen 261 zetels en de republikeinen Öe Amerikaanse arbeiderspartij en de pi-democratische partij hebben elk pel, terwijl drie vacant zijn. voorzitter- van het republikeinse na- comité, Guy Gabrielsen, is in zijn over de verwachte resultaten verder gegaan dan de voorspelling, dat partij ten minste vijf zetels in de zal winnen en ten hoogste dertig in het Huis. Zelfs als deze voorspel- luitkomt, blijven de republikeinen in Phuizen van het congres in de minder- jhet democratische kamp verwacht ynog enkele zetels van de republi- bij te winnen. Truman zelf \-09r- ,,een verschuiving" ten gunste van verliest de partij, die aan de P is, in een verkiezing, waarbij de niet betrokken is, zetels aan JPPositie. Slechts eenmaal in de laatste pp jaar hebben de democraten in een piike verkiezing hun meerdei"heid vergroten. Dat was in 1934, toen pits „New Deal" politiek op haar Spimt was. indelijkheden op Ambon ffiëindigd, meldt Djakarta •JAKARTA, 4 November (Aneta). feta is officieel meegedeeld, dat de «lükheden op Ambon zijn geëindigd hoofdstad zich in Indonesische «bevindt. ^cagmiddag heeft de Indonesische '4 een commiuxiqué uitgegeven, v.-ordt gezegd, dat zij van kolonel ^n5 de mededeling heeft ontvan- C5! de rooó-witte vlag in de stacl B Se'ncsen om kwart over twaalf op 3 November. „De regering het Ambon-probleem hiermede f15 en dat de betreurenswaardige peten gesloten zijn". het leger-, de vloot en de lucht- en de civiele diensten en de be- cue bij de oplossing van dit pro- I- aebben medegewerkt en- zegt, dat bewust is, dat het probleem L,1 °ntwikkeld tengevolge van de b"nT: Van "e'ernenten, die de wei-ke lt! l?ipes..en doelstellingen van de fp°nesiË vei-keerd hebben uitge- Indonesische regering hoopt J ,e v°be steun van het volk bij macht officieel in de Koreaanse oorlog zal mengen, aldus heeft hij in een interview met de Tokiose correspondent van de Daily Mail verklaard. MacArthur was. niet be- zoi-gd over de toestand in Koi-ea, aldus deze correspondent. „Verslagen legers hou den vaak op het laatst nog eens wanhopig stand", had MacArthur vei'klaard. ^MacArthur twijfelde er aan, dat de Noord-Koreanen meer versterkingen krij gen dan in de eex-ste periode van de actie. Zij hebben nu alleen meer succes, omdat zij op een kleiner terrein zijn samengetrok ken. Indien de nieuwe strijdkrachten Chine zen zijn, die 'in opdi-acht van hun regering handelen, zou de toestand ..een geheel an der aspect" krijgen, aldus MacArthur. Verlieslijst van Portorico Volgens Vrijdag bekend gemaakte offi ciële cijfei-s zijn 27 personen om hel leven gekomen en 41 gewond geraakt bij de on lusten op Portorico. 224 personen, onder wie nationalistische en communistische leiders, zijn in voorlopige hechtenis geno men. Volgens de secretai-is van de gouverneur zijn sinds Dondex-dagavond geen ongere geldheden gemeld. Naar vei-luidt zouden leden van de nationale garde zeven kisten dynamiet in een nachtclub in beslag geno men hebben. De 22-jarige mevrouw Tox-resola, de we duwe van de Portoricaan die Dondex-dag bij de aanslag op president Truman door de politie werd doodgeschoten, is gearresteerd wegens medeplichtigheid. Zij had Donderdag haar hotel te New Yoi-k vex-laten met haar 6 maanden oude baby, doch werd later achterhaald. Indisch vliegtuig vermist in de Franse Alpen Een viermotorige Constellation van India is, naar gevreesd wordt, in de Franse Alpen neergestort. Vermoedelijk bevonden zich veertig Indische zeelieden en een beman ning van zeven aan boord. Het toestel was op weg van Bombay naar Londen. Het laatste contact met het vliegtuig kwam tot stand tussen Cairo en Genève, toen het zich boven Grenoble bevond. Het weer was slecht, bij laag wolkendek en sterke wind. Er zijn uitgebreide nasporingen op touw gezet in het Alpengebied waar het vlieg tuig zou kunnen zijn neergestort. Het sneeuwt aanhoudend en het is mogelijk, dat men het toestel niet voor het volgende voox-jaar vindt, indien er geen overlevenden zijn. die de vleugels en romp van de sneeuw ontdoen. Plannen der Cominform-conferentie te Praag vormen de basis WASHINGTON, 4 November (Reuter). De Sovjet-Unie heeft voorgesteld, dat tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" besprekingen gevoerd zullen worden over de voorstellen van Praag tot vorming van een constitutionele raad voor geheel Duitsland ter hereniging van het land onder één enkele regering, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken medegedeeld. In een nota, overhandigd aan de ambas- sadeuvs te Moskou, wordt een desbetref fend vooi-stel aan de drie andere regerin gen voorgelegd. De vooi-stellen van Praag, gedaan op de recente conferentie van Molotof en de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Alba nië, Bulgarije, Ts.iechoslowakije, Polen, Roemenië, Hongarije en Oost-Duitsland, houden de volgende punten voor een „vreedzame regeling" in: Het uitgeven van een verklaring door de regelingen van Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie, dat zij zich zullen houden aan de ovei'eenkomst van Potsdam en niet zullen toelaten, dat Duitsland ge- remilitaxlseerd of opgenomen wordt in aggressieve plannen. Het m.s. Modjokerto van de Rotterdamse Lloyd vertrekt dezer dagen naar Indonesië piet aan boord: twee kustvaarders voor de K.P.M., twee dregboten voor de Konink lijke Marine en twee palykliniek-boten voor de Simavi. Deze zes schepen, die als deklast mee gaan, wegen te zamen 455.000 kg. In de. ruimen bevinden zich nog elf aluminium schee]}jes voor de B.P.M. Ledenstaten zullen strijdkrachten gereed houden ter bestrijding van aggressie Opheffing van alle beperkingen op een Duitse vredesindustrie onder verhindering van het herstel van het Duitse oorlogs- potentiëel. Het onmiddellijk sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en het terugtrekken van cle bezettingstroepen van alle mogendheden, een jaar na het sluiten van het vredesvex-drag. Het instellen van een constituerende ver gadering voor geheel Duitsland, die belast zal zijn met de vox-ming van een „souve- reine, democratische, vredelievende voor lopige Duitse x-egering". Gisteravond ontving de Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken apart de Fx-anse. Britse Amerikaanse ambassadeurs te Moskou. Staatssecretaris Fockema Andreae te Ottawa De Nederlandse staatssecretaris van Defensie, Fockema Andreae, is gisteren te zamen met de Britse minister van Defen sie, Shinwell, en de Canadese minister van Defensie, Claxton, per vliegtuig te Ottawa aangekomen. Beide buitenlandse gasten werden met militaire eer ontvangen. Fockema. Andreae verklaarde, dat het voor Nederland zeer moeilijk zou zijn ge weest een van cle drie voox-gestelde divisies uit te misten, indien Canada niet te hulp was gekc-men. Hij betreurde het beginsel van een Duitse herbewapening doch aan vaardde het voorzover het herbewapenings plan deel uitmaakte van een gemeen schappelijk defensieschema. In dezelfde geest liet ook de Britse minister van Defensie zich uit. Opstandelingen in Indochina achtervolgen terugtrekkende Fransen Vietminh-rebellen vielen Vrijdagavond in Indochina de achterhoede van het Franse garnizoen aan, dat het aan de grens van China en Indochina gelegen fort Laokay heeft ontruimd. De aanval vond plaats bij het dorpje Kamdoeong, dat ongeveer der tien kilometer ten Zuid-Oosten van Laokay is gelegen. Een woordvoerder van het Fx-anse leger verklaarde te Hanoi dat de val van Laokay cle opstandelingen in staat stelt voort te rukken langs een weg, die voert naar de in het. Zuid-Westen gelegen Indochinese staat Laos. Laokay beheerst ook de weg naar Hdnoi, de hoofdstad van Tonkin, dat in het midden van deze Noordelijkste Indochinese provincie is gelegen. Ministerscomité van de Raad van Europa te Rome De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, heeft meegedeeld dat het ministerscomité van cle Raad van Europa, dat gedurende vier dagen te Rome vergadert, het eens is geworden over een Handvest van de Rechten van de Mens voor West-Europa. Een internationaal hof zal op de naleving moeten toezien. De con ventie, waarin het nieuwe Handvesï is be lichaamd, zal Zaterdag woi-den getekend door de ministers van Buitenlandse Zaken of hun plaatsvervangers van 13 Euro- pese landen. Voor de opening van de confei-entie werd besloten waarnemers uit West-DuHslnnd en het Saax-gebied uit te nodigen. Het ministerscomité besloot het in Augustus door Churchill gedane voorstel tot vorming van een Europees leger onder één minister van defensie niet in behan deling te nemen. Een voorstel van cle consultatieve verga dering volgens hetwelk enkelingen het recht moeten hebben bij het intex-nationale hof tegen hun x-egeringen in beroep te gaan. werd naar een commissie verwezen, die uiteindelijk een protocol zal opstellen ter toevoegin0 aan de conventie. Vier ieuqdiqe dieven lieoen in de va! Hel woord is aan. PaulB ru1 a t Oprechtheid: de ware definitie van oorspronkelijkheid. De pachtex-s van de kiosken aan het Bloemendaalse stx-and hebben de laatste weken herhaaldelijk aangiften gedaan van inbraken in hun consumptietentjes. Tel kens werden kleine hoeveelheden limona de, snoepgoed en diverse pai-fumerieën ontvreemd. Het speurderswerk van de Bloemendaalse recherche werd Vrijdag avond beloond: In Haarlem heeft zij name lijk de hand weten te leggen op vier jeug dige Haarlemmers die bekenden zich aan de diefstallen schuldig te hebben gemaakt. Het zijn de zestienjarigen J. T- B., B. H. D. en R. J. S. en de zeventienjarige J. F. S. Een deel van de gestolen goederen kon in de woning der jongelui in beslag worden genomen. Nederlandse sleepboot verloor kraan met twee man aan boord De Nederlandse s. ?pboot Hudson meldde Vrijdagmiddag per radio dat z(j haar sleep, een kraan van 38 meter lang en .12 meter bi-eed, had vex-loren. Er waren twee man aan boox-d van deze kraan. De Blankenburg, die tot dezelfde firma behoord, voer ter assistentie van de Hud son uit. De sleep was op dat tijdstip nog in tact. Ook de s'ecpboot Schede is uit gevaren. De Hudson vertro!" Donderdag met haar sleep uit Rotterdam met bestemming Oran. De Hudson is :*.og zoeVmde naar de vex*- loren kraan. Nader wordt gemeld dat de kraan tijdens cle afgelopen nacht is gestrand bü Duin kerken. De twee runners die zich aan boord bevonden zijn in goede welstand. De sleepboten Hudson, Blankenbui-g en Schelde, alsmede een bex-gingsvaartuig stellen thans pogingen in het werk om de kraan weer vlot te krijgen. Nederlanders gaan haven in Marokko aanleggen Koiigeleden kwam cle ondertekening tot stand van een overeenkomst tussen de Marokkaanse overheid en het Hollands aannemersbedrijf Zanen Vex-stoep N.V. te Den Haag. waarbij de uitvoering van be langrijke havenwerken te Agadir aan dit bedrijf werd opgedragen. De toenemende ontwikkeling van de Scuss, het achterland van Agadir, heeft tot de plannen voor dit px-oject geleid. De nieuwe haven van Agadir zal vijfmaal groter zijn dan de bestaande. De werk zaamheden zullen onder meer bestaan uit het maken van een strekdam, die 1500 meter in zee wordt uitgebouwd, het maken van kademux-en en het opspuiten van ter- einen tot een oppervlakte van 30 hectare. Met de uitvoei-ing van deze werken, waar van de aannemingssom rond 17 millioen gulden bedraagt, zal drie jaar gemoeid zijn. Bij het bagger- en opspuitwerk zullen overwegend Nederlandse ax-beidskrachten te wexk woi'den gesteld. Voor de overige wei-kzaamheden zal ook een beroep op plaatselijke werkkrachten worden gedaan. Genoemde maatschappij, die reeds in 1947 en 1948 havenwerken in Casablanca en Fedala heeft uitgevoerd, heeft inmiddels met de uitvoering der wei-ken een begin gemaakt. Dr. Adenauer naar Rome iten Van Zuid-Molukken, na het sn «i 0Uc*e geschiedenis en hoopt, s.n'n 'f.uive Periode in een atmosfeer '"lip i€n vrede voor de Indonesi- zal Worden geopend". FLUSHING MEADOWS, 3 November (Reuter). De Assemblée van de UNO heeft vandaag besloten alle leden-staten uit te nodigen een deel van hun nationale strijdkrachten in gex-eedheid te houden om een eventuele toekomstige aggressie te hel pen bestrijden, zoals een Amerikaanse re solutie voorstelde. Deze beslissing werd genomen met 45 tegen 5 stemmen, bü 7 onthoudingen. Het gehele Amerikaanse plan „voor collectieve veiligheid" werd aangenomen met 52 stem men voor, 5 tegen en twee onthoudingen. De Assemblée verwierp eex-st een aantal Russische amendementen, waax-van het be langrijkste wilde, dat geen deel van de nationale sti-ijdkrachten ten behoeve van de UNO zou wox-den gereserveerd. De Assemblée stemde in totaal 22 keer. De Russische gx-oepering handhaafde haar oppositie tot het laatst toe. Deze gx-oep was de enige die elk onderdeel van het plan vei-wierp. Hoewel zeven landen, waaronder Zweden, zich onthielden wat betreft cle bepaling tot reservering van een deel der- na tionale strijdkx-achten in hoofdzaak om grondwettelijke redenen steunden op twee na alle landen het plan in zijn geheel. Alleen India en Argentinië onthielden zich hierbij van stemming. De afgevaardigde van de Libanon was afwezig. De Assemblée nam nog een resolutie aan, waarin de Veiligheidsraad wordt aan bevolen uitvoering te geven aan de bepa ling van het Handvest aangaande het ter beschikking van de Veiligheidsraad stellen van strijdkrachten en te zorgen voor het goed functioneren van dé militaire staf commissie. De stemming was 52 vooi-, geen tegen en 6 .onthoudingen. Een bex-oep op de „gi:ote vijf" om de hangende problemen te bespreken, werd met algemene stemmen goedgekeurd. China bleef buiten Een poging van Rusland om communis tisch China aan deze besprekingen te laten deelnemen had geen resultaat. Het betrok ken ^amendement werd vei-worpen met 40 tegen 8 stemmen, bij negen onthoudingen. India steunde het amendement. Engeland stemde tegen, ofschoon het in de politieke commissie een dergelijk voorstel had ge steund. De vooi-zitter van de Assemblée. Nasrol- lah Entezam van Pcrzië, zei over het goed gekeurde plan voor collectieve veiligheid: „Het is misschien de belangrijkste resolu tie die ooit door de Assemblée is aange- nomerx". Dalai Lama gevlucht uit de Tibetaanse hoofdstad Het Sovjet-Russische pex-sbureau Tass meldt, dat het 9de Tibetaanse regiment naar de Chinezen is overgelopen en dat twee Britten en twee indiërs in de slag bij Tsjangtoe zijn gevangen genomen. De Chi nese autoriteiten stellen een onderzoek in naar de reden, waarom deze buitenlanders in het Tibetaanse leger wax-en. Chinese troepen zijn de hoofdstad Lhasa tot op 250 kilometer genaderd. De Dalai Lama is met de regent Takta Rimp Otsje en het kabinet met onbekende stemming uit Lhasa vertrokken. Naar verluidt heeft te Lhasa een politieke ommekeer plaats. (Van onze correspondent in Duitsland) Bondskanselier dr. Adenauer zal binnen kort zijn eerste officiële bezoek aan een buitenlandse hoofdstad, namelijk Rome, brengen. Op zichzelf is dit een merkwaai-- dig feit, omdat dit bezoek het eerste tast bare bewijs is, dat Duitsland weer uit zijn na-oorlogse isolement treedt. Maar nog mei-kwaardiger mag het heten, dat de be treffende hoofdstad Rome is en niet bij voor-beeld Parijs of Washington, wat in -verband met het Schuman-plan en Duitse herbewapening wel een beetje voor de hand zou hebben gelegen, te meer daar zo wel "Schuman als Acheson reeds een bezoek aan Bonn hebben gebracht. Vanwaar plot seling die vriendschappelijke betrekkin gen? Het initiatief is van Italië uitgegaan. Dat kon ook bijna niet anders, want in feite is de Duitse bondsrepubliek diplomatiek nog onmondig. Juist daarom echter is men in de omgeving van Adenauer zo ingenomen met de uitnodiging. Weliswaar zal het nu niet lang meer duren, dat West-Duitsland weer ambassaduers en gezanten de wereld instuurt, maar de waarde van de Italiaan se uitnodiging is vooral: dat Rome het niet meer de moeite waard heeft gevonden daar op té wachten. De uitnodiging van de Italiaanse rege ring is niet alleen maar een op prijs gestel de geste. Zij heeft ook politieke betekenis, zelfs partij-politieke. Daarvoor staat borg de persoon van de Italiaanse minister van Onderwijs, Gonella, die de uitnodiging overbx-acht. Deze secretaris-generaal van de Italiaanse christen-democi-aten, bij wie hij op het ogenblik een belangrijker rol schijnt te spelen dan premier De Gaspexl zelf, is al enige tijd groot voor-stander van een nieuwe Italiaanse-Duitse toenadering. Hier bij moet men niet vergeten, dat in de C.D. U., de voornaamste Duitse regeringspartij, die door Adenauer naar zyn hand kan worden gezet, de katholieke invloed over heersend is, hoewel zij nominaal ook de West-Duitse protestanten en nog anderen, een politiek tehuis biedt. Gonella, vroeger buitenlands overzicht schrijver van de Osservatore Romano, staal in het Vaticaan goed aangeschreven. Zijn pro-Duitse, of liever pro-Bonnei-, politiek was tot dusverre bij De Gasperi op enige reserve gestuit. De uitnodiging aan Ade nauer, die Gonella overbracht toen hij als officieel Italiaans afgevaai'digde het pailij- congres in Goslar bijwoonde, kan men thans als een overwinning van zijn streven zien. Ook in andere dan katholieke kringen is men voldaan over het aanstaande bezoek van Adenauer aan Rome. Beide landen hebben met dezelfde px-oblemen te kampen, zij voeren nagenoeg dezelfde economische politiek. Dan is er de kwestie van de herbewape ning, die ex* voor Duitsland en Italië ook ongeveer gelijk uitziet. Beide regeringen zijn- van mening, dat hun wil om een bij drage te leveren tot de verdediging van Europa, door het Westen nog niet voldoen de wordt geapprecieerd. Generaal Guderian, het vaak geraad pleegde Duitse militaire orakel, heeft on langs tegenover een Italiaans journalist vei'klaard, dat er tijdens de tweede wereld oorlog onder zijn Italiaanse wapenbroeders geen „slechte soldaten" wax-en, alleen maar „slecht gewapende". Wanneer Adenauer en De Gasperi over enige weken hun ge dachten over de militaire mateile uitwis selen, zullen zij waarschijnlijk tot de con clusie komen dat de Duitsers en Italianen geen slechte bondgenoten van het Westen zijn. alleen maar slecht gewapende! Invitatie. In Oost-Duitsland laten de autori teiten thans lijsten circuleren, waarop men wordt uitgenodigd te tekenen om zich te verplichten niet te luisteren naar West-Duitse of andei-e West-Euro- pese radiozenders. Toeslag op pensmen wordt uitgekeerd als voorschot In het tijdvak van 8 tot en met 22 No vember zal, tegelijk met de uitbetaling dei- pensioenen over het vierde kwartaal 1950, bij wijze van voorschot aan ongeveer 78.000 personen, die gepensionneerd zijn ten laste van hel Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, de bijzondere toeslag worden uitge keerd. Aan de overige gepensionneerden zal de uitkering van dit voorschot, voor zoveel xnogelijk, in December geschieden. Deze belanghebbenden ontvangen daarover na der beilcht van de Pensioenraad. De uitbetaling van een voorschot op deze bijzondere toeslag aan hen, die een mili tair- of spoorwegpensioen genieten, zal eveneens spoedig plaats hebben. Aan degenen, die reeds een toeslag ont vangen ingevolge de wet van 5 November 1948 wordt over 1949 maximaal 40 en over 1950 ten hoogste 90 uitgekeerd. Voor hen, die deze toeslag niet ontvan gen, bedraagt het voorschot op de bijzon dere toeslag maximaal 50. Op deze uitkeringen wordt het zogenaam de „gratificatietailef" van het Loonbelas- tingbesluit 1940 toegepast. De minister van Financiën heeft de Pensioem-aad machti ging verleend om in 1951 verrekening toe te passen. Te veel ingehouden loonbelasting wordt dan terugbetaald. Nieuwe burgemeester van Lisse Mr. Th. M. 1. de Graaf benoemd Bij Koninklijk Besluit is tot burgemees ter van Lisse benoemd Mi\ Th. M. J. de Graaf, lid der Tweede Kamer, thans bur gemeester van Maasariel. De benoeming gaat 16 November in. Mr. de Graaf volgt dus Mr-. W. J. H. M. Lambooy op. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren zoveel regen in ons land veroorzaakte ligt nu boven Zuid- Duitsland en is minder diep geworden. Verder ontwikkelde zich boven de Adriatische Zee uit deze depressie een nieuwe storing. Een uitgebreid hoge drukgebied strekt zich van Noord-Rusland tot. over IJsland uit en heeft bovendien nog een uitloper naar Ierland. Tengevolge van deze luchtdrukverdeling blijft ons land in Noordoostelijke winden, die geleide lijk iets koudere lucht over de Deense wateren aanvoeren. Hoewel het iets kouder zal worden is vanwege het aanhoudend gesloten wol kendek de kans op nachtvorst nog ge ring. Weerbericht MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN GEHEEL BEW. K ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG* GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT*TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHElD VAN VIJF METER PER SECONDE VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt met op enkele plaatsen van tijd tot tijd enige regen. Meest matige Noord-Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen. 5 November Zon op 7.41 uur, onder 17.06 uur Maan op 6.20 uur, onder 15.23 uur 6 November Zon op 7.43 uur. onder 17 04 uur Maan op 2.43 uur. onder 15.34 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 November Hoog water: 10.24 en 23.03 uur. Laag water: 5.29 en 18 01 uur. Zondag 5 November Hoog water: 11.47 uur. Laag water: 6.59 en 19.26 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1