IJmuider Courant |d antwoord Haarlems Dagblad Wij staan in Korea voor een nieuw en vers leger „Vrijheidsstrijd gaat verder van Ceram uit", aldus bureau Zuid-Molukken Critiek van Spaak op de ministers van de Europese Raad No. 19698 .einerlaan 154- Telef. Adm. 5437. 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), r_ gautp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, "f'rtredactie en alle afdelingen 15295 '^•'tarieven op aanvr. bij de Admin- Hoofdredacteur: Rohert Peereboom 061 mgwm die door de K°7<ïin 1 v van een nieuw zxttxngs- generaal in de Ridderzaal - wordt door de regering ïpj J,et verleden placht het or geformuleerd document C Lrel gr°te aandacht genoot, Plannen der regering voor t3e, "ar ten beste gaf. Die geeft Vïït meer. Het is veel langer pmaar daarmee niet boeien- t Integendeel. De regering ^zetting van haar voornemens -naar de Memories van Toe- hoofdstukken der staatsbe- 'J Troonrede is als een matte, •vmaliteit uit beproeving, deze voorschijn gekomen. Nu voelt ;,ild waarin zo grote moeilijk- rnrdoen en zol= v00r ?e t0?" Vrote problemen aan de orde •/dit traditionele staatsstuk de 1 biedt om krachtige en inspi- itot het volk te spreken. Het binet schiet op dit punt in het tekort De jongste Troonrede, ■ld in haar inhoud en niet min- Jioon, heeft dan ook geen goede £n evenmin een goede Kamer, /et Voorlopig Verslag over de 'üng verscheidene bedenkingen de regering nu op geant- ;00nt zich harerzijds teleur- -ivonderd en tenslotte bedroefd. van overtuigd dat een andere ón «evolgd is, verkieselijker zou maar heeft goede nota ge- je wens der Kamer, dat de 'lên boeiend staatsstuk zij". Het linde kabinetszitting gezegd is: a ooit! Nou willen ze ook nog aatsstuk boeiend is! Enfin, men de'eigenaardigheden van volks- oordigingen rekening houden. ;„zal uiteraard-in de toekomst ^'bedenkingen gaarne 0 ver- ij;! om het maar ronduit te is alweer geen boeiende vorm deling, Wij voelen ons nog niet het aangrijpende stuk proza, dat fsdag 1951 een golf van bezieling ^Landen zal moeten doen Ken tegen die tijd eens iets on- jels volkomen nieuws waagde en die schrijven kan, een man met ipen, te hulp riep om het staats- rang van litteraire gebeurtenis ien? Natuurlijk zouden de ge- 0 verstrekt, dan ook belangrijk a. Het is maar een idéé van ien volle erkent dat hij geen ais-ambtenaar is en dat een term cening in de rangorde der ed van uitgaven", waarmee mi- fiinck in September de Troon- eide, hem nog steeds pijnlijk aan Ering begrijpt niet waarom het feeidheid zou getuigen, dat zij ge eft in de Troonrede slechts enkele ten te moeten aanroeren en uit- nededelingen omtrent haar voor- n de Memories van Toelichting 1 doen. De regering heeft gelijk, iius erkent het nog steeds niet te De Troonrede is een staatsstuk, Iraditiè heeft en dat door talloze «lezen wordt. Het geeft, of de re it wil of niet, een indruk van de 1, de ondernemingsgeest, de ener- rich in haar kring doen gelden, touwt dit document als een repre- Zo ziet men de Memories üchiing niet. Troonrede mat en weinig-zeggend i dientengevolge de gedachte, dat beid zich bij de regering doet gel- is helemaal niet zo vreemd en öjk. Ook laat ons maar zeg- regeringen moeten mensen- mi'en. Een heel belangrijk iets: tl\ Enfin, het kabinet „is niet van vermoeidheid te laten aanpraten", zsgt. Maar het heeft ons zélf ver ft aangepraat. Gelukkig dat het nu zich nog veerkrachtig genoeg te j® het hoofd te bieden aan de te ilen, waarvoor het ongetwijfeld aard is gebleven. Neen, natuurlijk is het leven. Rijk aan teleurstel- ok voor mensen, die geen minister van de droeve ervaringen dei- is, dat veelal over haar beleid foordeeld met miskenning van de 1 van vijfjarige oorlog en bezet- evolutionnaire ontwikkeling in sf-Azië en ongunstige internatio- houdingen. Is dat heus zo? Is dat nou niet somber bekeken? Wij hebben die Kas wel gemerkt. Wij zijn niet ge- :e ontkennen. En wij vinden dit rcc'd antwoord van de regering. het niet, waarom die Troonrede tea klonk? Hup Holland! zou willen toeroepen. R. P. st fascisme groeit snel 1 Italië ®einse politie moest Zondag op- ®n ongeveer 2000 jonge fascis- Wor net ministerie van Buiten- in het centrum van Rome afia wilden houden. Zij zon- aische liederen en hielden bussen /as de eerste georganiseerde de- van de neo-fascistische M.S.I. «Weging Italië) na de reorgani- oe partij in het begin van dit demonstratie was gericht tegen van Binnenlandse Zaken k-iristen democraat) die vorige bijeenkomst van de M.S.I. te soq. jWhiemannen en een demonstrant wond. Vijftig demonstranten ~fe&ouden. De politie maakte 7®men en waterstralen gebruik, "'cZondag te Turijn sprak, zeide ziin 1 ^asc'-sten niet verbaasd sn» de reSer'nS maatregelen ■neemt. Hij verklaarde dat het m groeit in Italië, Communiqué van MacArthur: Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en Oprcdjtt Daaricttraüjc 4ouram Cïmtc Parijse reactie: Maandag 6 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent. per kwartaal 4.50. Franco per post 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom rr De strijd zal in het gunstigste geval de hele winter duren TOKIO, 6 November. (Reuter). Ge neraal Douglas MacArthur heeft in een persoonlijk communiqué verklaard, dat de Noord-Koreanen verslagen zijn, maar dat de verbonden strijdkrachten zich thans ge plaatst zien tegenover een nieuw leger, dat over grote reserves uit een vreemd land kan beschikken. „Aan de Mandsjóerijse grens hebben de communisten veel troe pen en materiaal samengetrokken, die mis schien zullen worden gebruikt ter verster king van de Noord-Koreanen. Of en in welke mate deze reserves zullen worden gebruikt staat nog te bezien en is een zaak van grote internationale betekenis", aldus MacArthur. De generaal zei dat de Chinezen het in ternationale recht schenden door troepen naar Noord-Korea te zenden zonder ken nisgeving van belligerentie. MacArthur verklaarde, dat 'de militaire positie van zijn troepen thans voldoende gestabiliseerd is en dat hij over voldoende inlichtingen over de macht van de tegen stander beschikt om de huidige toestand in zijn ware verhouding uiteen te kunnen zetten. De meer dan 135.000 krijgsgevangenen, die de verbonden troepen hebben gemaakt cn de andere Noord-Koreaanse verliezen, die meer dan 200.000 man bedragen, komen in totaal vrijwel overeen met het aantal soldaten, dat het Noord-Koreaanse leger naar redelijke schatting telde, aldus de generaal. Thans, nu de Noord-Koreaanse militaire macht ongeschikt voor actie is geworden, staan wij tegenover een nieuw en vers le ger, zo verklaarde MacArthur. „Het poten tiële gevaar van de val, die ons zo verra derlijk is gesteld, hebben wij met minimale verliezen kunnen afwenden door de tijdige ontdekking ervan en door de bekwame strategie van de bevelhebber in deze sec tor, die de bewegingen van zijn troepen doortastend en met grote bekwaamheid geheel heeft herzien". MacArthur voegde hier tenslotte aan toe, dat de huidige opdracht van de verbonden troepen in Noord-Korea is beperkt tot vernietiging van de strijdkrachten waar zij thans tegenover staan, teneinde Korea eenheid en vrede te brengen. Een woordvoerder van MacArthur heeft verklaard, dat veel oorlogsmateriaal uit China in Korea wordt aangevoerd. Het is zeker, zei hij, dat de Noord-Koreaiien een pantserdivisie in Zuid-Korea van vernie tiging hebben weten te redden. Ook heb ben zij hun eerste, derde en achtste divisie weer strijdvaardig gemaakt. Volgens de correspondent van Reuter zijn waarnemers te Tokio van mening, dat Svaar van de zijde der commu- :r nog groter, zeide de mi- mocratie is niet populair in (e kringen is men van me- laf7 7, minister, „dat de demo- tali2rChtig en "iet in staat is g,, ale Problemen op te lossen. '2apPen komen echter m oïj totalitaire regiems de interventie van China de campagne in Korea ten zeerste heeft vertraagd. In het gunstigste geval zal de strijd nog wel de gehele winter duren. Aangenomen wordt, dat er twee Chinese divisies in Noord-Korea vechten van te zamen 50.000 man sterk, maar volgens de laatste geruchten zijn er zelfs 130.000 man. Chinese troepen in Korea .Radio-Peking heeft een „gemeenschap pelijke verklaring van alle democratische partijen van China" omgeroepen volgens welke in het gehele land geestdriftig vrij' willigers opkomen „teneinde weerstand te bieden aan de Amerikaanse aggressie Korea". De verklaring zegt verder: „Het is niet slechts een morele plicht van het Chinese volk om het Koreaanse volk tegen de Ame- rikanen te verdedigen doch de Koreaanse oorlog staat in rechtstreeks verband met de belangen van het Chinese volk en het verlenen van steun is een kwestie van zelfverdediging. Amerika wenst niet alleen Korea te annexeren doch ook China bin nen te vallen, te heersen over Azië en de gehele wereld te veroveren. Het Chinese volk zal de Chinese vrijwilligers in Korea steunen", aldus de verklaring. „Nog zware strijd in Korea voor de boeg" zegt Truman President Truman heeft Zaterdag te St. Louis in Missouri, de streek waaruit hij afkomstig is, in een rede verklaard, dat er „in Korea nog een zware strijd voor de boeg ligt, ondanks de militaire overwin ningen van de strijdkrachten der UNO" en dat „het Amerikaanse leiderschap in de UNO bij het keren van de communistische aggressie in Korea de grootste stap naar de wereldvrede betekent die in zijn leven was gedaan". Schaarste aan krantenpapier De voorzitter van de „Newspaper Society", W. T. Curtis-Willson, uit in een brief aan de „Times" de waarschuwing, dat de we reld zich voor een schaarste aan kranten papier gesteld ziet, die nijpender zal wor den. „Het wordt tijd, dat wij onze aandacht richten op de toekomstige behoefte en be ginnen te denken over nieuwe voorraden grondstoffen, Anders zullen wij eeuwig te kampen hebben met toenemend tekort aan hetgeen een der kostbaarste producten ter wereld is geworden", aldus dit schrijven. „Pokerspel van Moskou" Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: De gebeurtenissen, die zich in de inter nationale politiek dit weekeinde voltrokken hebben, namelijk enerzijds het aanbod van hel Kremlin tot een nieuwe confex-entie der grote vier inzake het probleem van Duitslands hei-bewapening en anderzijds de Chinese interventie in de oorlog van Kox-ea, hebben in Parijs groot opzien ge wekt. Volgens politieke waai-nemei-s is Moskou een zeer gevaarlijk pokerspel in twee par tijen begonnen. In Europa vrezen de Rus sen de Duitse remilitarïsatxe en daarom trachten ze in Fx-anki-ijk de tegenstand op dat punt te verster-ken door een over eenkomst tussen de grote vier in het voor uitzicht te stellen. In Azië speelt Moskou de aggressieve kaart die bedoeld zou zijn als aansporing om het voor-stel inzake Duitsland au serieux te nemen. Gezien de hachelijke situatie in Indo china voelt Parijs zich natuurlijk ook di- x-ect bij dit tweede initiatief betrokken. Waarom, zo vragen de Fransen zich af, zouden de Chinezen morgen hun vervaar lijk gewicht ook niet in de Vietnamese schaal kunnen werpen? Volgens de eerste officiële reacties Schuman, die te Rome vertoeft, heeft zich zeer koel over de Russische invitatie uit gelaten lijkt Moskou een psychologische fout begaan te hebben. Zelfs de Fransen, om van de Amerikanen en Engelsen niet te spreken zijn geneigd de Chinese inter ventie eei'der als een waarschuwing te vex-staan, die hun vrees bevestigt. De Fi-anse ti*oepen in Indochina zouden mogelijk indirect aan nieuwe dreiging worden blootgesteld, doch dat neemt niet weg, dat ook voor Parijs de militaire or- ganisatïe van Eux-opa altijd op de eex-ste plaats heeft gestaan. Men vex-wacht hier daarom, dat de bewapening van West- Europa nog intensiever ter hand zal wor den genomen en dientengevolge Frankx-ijk wel genoodzaakt zal zijn op korte termijn Duitsland in de een of andere vorm als militair bondgenoot te aanvaarden. Men ontkent de kansen van Rusland op een Aziatisch kx-ijgstoneel geenszins, doch men is daax-tegenover wel van mening dat, diplomatiek gespx-oken, het Russische dub bele spel in Eui-opa tot definitieve misluk king is gedoemd. Het geloof in het pacifis me van Stalin heeft de laatste dagen een nieuwe knauw gekregen. Hel woord is aan. Andrew Jackson: Eén moedig man is een meerder heid. De Ondervakgroep Suikerwerkindustrie heeft de minister van Financiën een tele gram gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het handhaven van suikerwerk in het tussentarief der Omzetbelasting. In het tele gram wordt verklaard, dat suikerwerk ge middeld 70 procent suiker bevat, die belast is met f29,25 per 100 kg. waarover ook Omzetbelasting wordt betaald. New York Times pleit voor interventie van de UNO Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag deelt mede: „Naar aanleiding van het Aneta-bericht, dat van officiële bron te Djakarta werd vernomen, als zou het eiland Ambon in handen zijn gevallen van de republiek Indonesië en de strijd in de Zuid-Molukken zou zijn beëindigd, vestigt het bureau Zuid-Molukken er de aandacht op, dat indien dit bericht juist mocht zijn, de regering van de „republiek Zuid-Mo lukken" zich thans bevindt op het vrije moederland (Noesa Ina) Ceram, ten Noor den van het eiland Ambon. Vandaar wordt de strijd om onze oxxafhankelijkheid voort gezet". Het bureau geeft thans een overzicht Ook Chinese troepen in het Noord-Westen van Tibet Chinese communistische troepen bevin- den zich volgens de laatste berichten dicht bij de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Een oppositiegroep van linksgezinde monni ken heeft het volledig bestuur van de Tibetaanse regering te Lhasa overgenomen, aldus melden gezaghebbende Tibetaanse leringen te Kalimpong. Deze groep bestaat uit volgelingen van de 14-jarige Pantsjen Lama, die aanspraak maakt op het geeste lijk leiderschap over de Tibetanen en naar verluidt met de Chinese strijdkrachten Tibet is binnengetrokken. Volgens radio-Peking zijn thans ook Chinese communistische troepen uit de provincie Sinkiang het Noord-Westen van Tibet binnengetrokken. De troepen, be staande uit Chinezen, Mongolen en Kal- mukken, zijn reeds 250 km. op Tibetaans gebied, halfweg Gartok, aan de Zuid-Wes telijke grens van Tibet. Langs deze plaats loopt de handelsweg van Kasjmir en India naar Sjigatse en Lhasa. Sjigatse is de op een na grootste stad van Tibet. Volgens verwachtingen zullen deze troepen niet op tegenstand stuiten, daar de meeste Tibe taanse troepen in het Oosten gestationneerd zijn. Radio New Delhi riep Zoxidag' om dat in de jongste door de Indiase regering ontvangen berichten wordt meegedeeld dat de Dalai Lama zich nog in Lhasa be vindt. In New Delhi wordt verklaard, dat India de Tibetaanse regering heeft meegedeeld, dat het de kwestie van de Chinese invasie in Tibet niet voor de Veiligheidsraad zal bx-engen. India laat het initiatief in deze geheel aan Tibet zelf. Gewaardeerd Joegoslavisch voorstel in de politieke UNO-commissie De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Edvard Karelj, heeft Za terdag in de politieke commissie van de Algemene Voor-vex-gadering voorgesteld dat staten, die in een gewapend conflict zijn betrokken, zich automatisch bereid verklaren om binnen 24 uur na het uitbre ken van de vijandelijkheden het vuren te staken, hun troepen terug te trekken en een wapenstilstand te sluiten voordat de UNO zich met het conflict bemoeit. De partij, die zou weigeren naar deze automa tische verplichting te handelen, zou de verantwoordelijkheid dragen voor de ver lenging van de oorlog en zich voor de wereld, als de bedrijver van aggressie kwa lificeren, zo vex-klaarde Kardelj. Indien het Joegoslavische voorstel zou worden aan genomen zou een nieuw beginsel van in ternationaal recht gevestigd zijn. Afgevaardigden van Engeland, Australië, Egypte en Costa Rica spraken hun waar dering uit over het Joegoslavische voorstel. Zij waren echter allen van mening, dat het ixx zijn huidige vorm verschillende „ach- terdeurtjes" bood aan aggressors, die zeer wel officiële verklaringen zouden kunnen afleggen maar tegelijkertijd hun aggressie voortzetten. Deskundigen vormen ons grootste probleem De ministers organiseren vredesoproep als tegenhanger van die van Stockholm ROME, 11 November (Reuter). Paul Henri Spaak, voorzitter van de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa, heeft te Rome op een persconfe rentie schex-pe critiek geleverd op het ministerscomité van de Raad, dat te Rome heeft vergaderd en dat alle voorstellen inzake de eenmaking van Eux-opa naar commissies van deskundigen heeft verwe zen. „Het probleem van de deskundigen xs een van de ergste, waarmee wij te dampen hebben", aldus Spaak. „Na de oorlog vertonen ministers op verontrusten de wijze de neiging om beslissingen, die de hunne moesten zijn, door deskundigen te laten nemen. Dit heeft niets met wer- kelijke democratie te maken". Spaak verweet sommige ministers ge brek aan doortastendheid. „Met een beetje goede wil en dux-f zou den wij zo veel kunnen doen voor de op bouw van Europa", aldus Spaak. Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft op Bx-its voorstel besloten een vx-edesoproep te organiseren als tegen hanger van de vredespetitïe van Stock holm, welke van communistische zijde is gesteund. De tekst van de oproep zal bij de Raadgevende Vergadex-ing van de Raad van Eux-opa wox-den ingediend. Voorts werd besloten een twintigtal aanbevelingen voor hervorming van de inrichting van de Raad van Europa te ver wijzen naar een commissie van hoge rege- ringsfunctionax-issen. Vele van deze aan bevelingen, in Augustus door de Raad gevende Vergadering te Straatsburg op gesteld, gaaix in de richting van grotere bevoegdheid van de Europese raad. Volgens een woordvoerder van het comité zijn de ministers het in het algemeen ook eens gewox-den over wijziging van de sta tuten van de Europese Raad in dier voege, dat in het kader van het Europese parle- ment-in-wording ook deelgx-oepex-ingen worden opgenomen van landen zoals die verenigd zijn in het plan-Schuman. Vredesoproep De vx-edesoproep, die de ministers van de Raad van Europa aan de adviserende vergadering zullen voorleggen, houdt de vaststelling in van het feit dat de vrije Eux-opese landen in het jaar 1950 hebben doen blijken, vastbesloten te zijn zich te verzetten tegen vernietiging van hun demo cratische vrijheden en hun trouw aan de UNO hebben te kennen gegeven door steun aan de actie op Korea. Verder wox-dt de vredesoproep van Stockholm gelaakt en afgezwezen als zijnde een voorwendsel dat de-expansionnistische oogmerken van som mige x-egeringen moet dekken. „De Raad van Europa", aldus de verklaring, „zal voortarbeiden aan de ware vrede die steu nen moet op wederzijdse eerbied en ver trouwen. De raad verzoekt de Russische regering en haar satellieten hun beweerde vex-knochtheid aan de vrede door daden te doen blijken. De Raad verzoekt in het bijzonder deze regeringen binnen haar grenzen omstandigheden van intellectuele, godsdienstige en politieke vrijheid te schep pen, die het de bux-gers van die landen mo gelijk maken zich in vriendschap en be grip te voegen bij de bux-gers van het Westen, opdat de grenzen kunnen wox-den opengezet en een vrije g'edachtenstroom zich door geheel Europa kan ontwikkelen". Europese conventie voor de mensenrechten ondertekend De leden van het ministerscomité van de Raad van Europa, te Rome bijeen, hebben Zaterdagavond hxxn handtekening gezet onder de conventie over de mensen rechten. Het was bij deze gelegenheid voor de eerste maal sedert de oorlog, dal de verte- genwoox-diger van de West-Duitse federale regering op gelijke voet met andere rege ringen een internationaal document ondei-' tekende. „De overeenkomst is niet zo ruim noch nauwkeurig, als wij ze wel zouden gewild hebben", verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman na de plechtigheid. „De amendementen, die wij zouden willen indienen, zullen onder zocht worden door de bevoegde commissie, zodat deze kwestie nog niet volledig van de baan is". Schuman stelde ex* prijs op te zeggen dat het ministerscomité gemeend heeft de conventie in haar huidige vorm te moeten ondex-tekenen „omdat zij de grondslagen vox-mt, waarop wij de verde diging van de menselijke persoon tegen alle tyrannie en totalitarisme verder willen opbouwen". De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, verklaarde dat de conventie een voorbeeld vormde van de samenwerking tussen de twee organen van de Raad van Europa. Hij zeide verder te hopen, dat de aanbevelingen van de Raadgevende Vergadering, met name die .betreffende het recht van eigendom en het recht van de ouders ten aanzien van de opvoeding hunner kinderen, ook nog in een nadere clausule aan de conventie zouden kunnen worden toegevoegd. Duizend reservisten van liet Nationale Instituut .,Steun wettig gezag" maakten Zaterdagmiddag een demonstratie-mars door Haarlem, waarna zij voor talrijke autoriteiten op de Grote Markt defileerden. Indiase Constellation op helling van Mont Blanc Vermoedelijk 48 doden De Indiase Constellation, die Zaterdag op zijn reis van New Delhi naar Londen in het Franse Alpengebied verdween, is van de lucht uit waargenomen op de Noord- Westelijke helling van de Mont Blanc. Het vliegtuigwrak was in tweeën ge broken. Men vreest dat er geen overleven den zijn. Aan boord van het verongelukte toestel, de Malabar Princess", bevonden zich veertig Indiase zeelieden, die naar hun schip werden gebracht en een uit acht koppen bestaande Britse bemanning. Het wrak werd gevonden door een „DC 3" van de „Swiss Air", die door de Indiase luchtvaartmaatschappij was ge huurd voor het nasporingswei-k. De direc teur voor Europa van de Indiase lucht vaartmaatschappij bevond zich aan boord van de „DC 3". De naspox-ingen werden verricht met vliegtuigen uit vex-schillende landen, onder andere Amerikaanse vliegende reuzen- forten. van de frontlijn in de Molukken, zoals die op dit momexxt loopt, indien de stad Ambon inderdaad vex-overd is: Het moedex-eiland Ceram is, met uitzon dering van een deel van het schiereilandje Hoamoal geheel in handen der Zuid-Mo lukken. Op Ambon is in handen van de R. L, de stad Ambon, Hitoe en de Tulehu-sector tot Suli. Het gehele Noord-Westelijk en het Zuidelijk deel van het eiland Ambon zijn dus nog onbezet, waarbij men tevens nog de beschikking heeft over het vlieg veld Laha aan de Ambonbaai. Op Boeroe is nog slechts de negorij Namlea met het daarbij liggende vliegveld in handen van de R. I. De eilanden Haroekoe, Saparoea en Noesa Laoet zijn nog geheel in Zuid-Mo lukse handen. Hieruit zou blijken, dat nog meer dan 80 pet. van het grondgebied in handen van de rëpubliek-Zuid-Molukken is. De republiek Zuid-Molukken heeft zich telegrafisch tot het internationale Rode Kruis te Genève en het Australische Rode Kruis te Canberra gewend met het verzoek om hulp. De „New York Times" van Zaterdag besluit een beschouwing over de kwestie der Zuid-Molukken en het x-apport van de UNCI als volgt: .,Het betreft hier niet een botsing tussen Indonesië en Nederland, of een tussen Oost en West, het is duidelijk een kwestie, waarin Indonesië en de UNO de enige partijen zijn. De UNCI, een orgaan van de UNO, wordt thans verloochend en over het hoofd gezien juist door de regering die zij bedoelde te steunen en die de vrede, die door de UNCI moest worden bevorderd, heeft verbx-oken. Het is de taak van de UNO om er voor te zorgen, dat het gezag van de UNCI wordt versterkt door het lichaam, dat deze commissie in het leven heeft geroepen". Diplomatieke boycott tegen Franco-Spanje opgeheven De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zatex-dag besloten, de aanbeveling aan de leden-staten om geen ambassadeurs bij de regering van Franco te houden, in te trekken en eveneens de bepex-kingen in zake toelating van Franco's regering tot de gespecialiseerde bureaux van de UNO op te heffen. De resolutie tot opheffing van de beper kingen, welke door een groep Latijns- Amerikaanse landen was ingediend; werd door de Assemblée met 38 tegen 10 stem men bij 12 onthoudingen goedgekeurd. De grote mogendheden waren verdeeld in de stemming. De Sovjet-Unie stemde tegen de resolutie, Engeland en Frankrijk onthielden zich en de Verenigde Staten stemden voor. De andere tegenstemmers waren: Wit-Rusland, Tsjechoslowakije, Po len, de Oekraïne, Joegoslavië, Israel, Mexi co, Uruguay en Guatamala. De verdere onthoudingen waren: Austra lië, Birma, Cuba, Denemarken, Ethiopië, India, Indonesië, Nieuw-Zeeland, Noox-we- gen en Zweden. Bij de opening van de vergadering van de Assemblée verklaarde de rapporteur van de speciale politieke commissie, Salvador Lopez van de Philippijnen, dat het meren deel der afgevaardigden, die zich in de commissie voor de resolutie hadden uitge sproken, er de nadruk op had gelegd dat zulks niet noodzakelijkex-wijt, goedkeuring van het binnenlands beleid van de regering van Fx-anco inhield. HET WEER AFGEBEELD Het hoge drukgebied ten Noorden van Schotland handhaaft zich bijna onvermin derd. De Oceaandepressies worden door dit hoge drukgebied gedwongen of een zeer Noordelijke of een zeer Zuidelijke koers te volgen. De storing, die de Zuidelijke baan volgt, ligt nu voor de Golf van Biscaje en beweegt zich in de richting van Spanje. Deze zal geen directe invloed op het weer bij o?is uit oefenen. Wij blijven nog in een gebied van Noordoostelijke luchtstroming, waarin vrij veel bewolking voorkomt en hier en daar enige regen of motregen valt. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER 7T?temperatuu» 1005 isobaar BELANGRIJK NEESSLAG- GEBIED CENTRA H hoge druk L lage druk scheidingslijn-front-tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwaps.streep is een wind- snelheid van vijf meter pe r seconde Weerbericht ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en daar, voor namelijk in het Noorden van het land, enkele lichte buien. In de nacht en ochtend plaa'se'ijk mis' voornamelijk in het ZuiHan "an net land Meest mn'iwe -vind Noord en Noord-Pos - indering in temper-*uui 7 November Zon op 7.45 uur, onder 17.02 uur Maan op 4.03 uur, onder 15.45 uut Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 November Hoog water: 0.20 en 12.4!) uur. Laag water: 8.19 en 20.33 uur. Dinsdag 7 November Hoog water: 1.14 en 13.36 uur. Laag water: 9.17 en 21.31 uui\

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1