r West-Duitse streep door onze uitvoer-rekening De radio geeft Dinsdag Plannen voor hotel in Amerikaanse trant nemen vaste vorm aan PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE Maandag 6 November 1950 Effecten- en Geldmarkt Hot is, in breed verband gezien, onge twijfeld een bewijs van economische voor uitgang, dat de Marshall-landen hebben besloten op 1 Februari 1951 hun handel voor 75 procent vrij te maken. Tot dusver was het 60 procent en vooral de zoge- r; mde stcrlinglanden hebben in de loop van dit jaar door de onderlinge uitwisse- I s' van goederen hun positie tegenover r'o Verenigde Staten aanmerkelijk ver sterk L. Wij herinneren slechts aan de be- ar;: rijke stijging van Engelands dollar- eserves en de daarmee verband houdende geruchten over een op handen zijnde her waardering van het pond. In bepaalde kringen acht men net waarschijnlijk dat begin volgend jaar tot zulk een herwaar dering zal worden overgegaan. Hoe dit zij, vast staat wel dat 1950 voor de meeste landen van West-Europa een verbeterde economische verhouding ten aanzien van Amerika heeft gebracht, ook al blijven zij verre ten achter bij Canada, dat zijn im- portsaldo, dat voor 1949 nog circa 1 mil liard dollar bedroeg, dit jaar vermoedelijk tot rond 200 millioen zal kunnen vermin deren. De oorlog in Korea en de daarmee ver band houdende aankopen van grondstof fen en goederen heeft op de buitenlandse handel van de Verenigde Staten een zo geweldige invloed gehad, dat in de maand September voor het eerst sinds 1931 de invoer de uitvoer heeft overtroffen en wel met 60 millioen dollar. Welk een radicale ommekeer dit voor de handels- en financiële positie van de Ver enigde Staten betekent, wordt duidelijk als men weet dat het exportoverschot in 1947 niet minder dan Q'A milliard dollar bedroeg, in 1948 en 1949 nog respectieve lijk 5A en 5 milliard. Wanneer de laatste drie maanden van het lopende jaar een gelijk beeld zullen vertonen als September, zal het exportsaldo beneden 1 milliard dalen. Het spreekt wel vanzelf dat dit op de economische, financiële en monetaire po sitie van de Verenigde Staten van grote invloed is. Er heerst in de meeste be drijfssectoren een nog steeds toenemende bedrijvigheid, zodat bijvoorbeeld de staal- productie dit jaar weinig minder dan 100 millioen ton zal bedragen. Maar deze be drijvigheid, voor een deel aan oorlog en oorlogsvoorbereiding te danken, brengt voor de Amerikaanse schatkist formida bele uitgaven mee, die voor het' lopende dienstjaar een tekort van 10 a 15 milliard doen verwachten. Tegelijkertijd is gedu rende de laatste 12 maanden de goudvoor raad met circa 1 milliard verminderd, doordien het buitenland in staat was, mede dank zij de hulp der Verenigde Sta ten, goud- en doll ar reserves op te bouwen. In een beschouwing van de National City Bank van September is een tabel opgenomen van de koopkracht van de dollar, berekend naar de kosten van le vensonderhoud voor hogere klassen inko mens eu hieruit blijkt, dat de koopkracht van-de dollar op basis van 1939 thans tot circa. 0,60 dollarcents is gedaald. Medio Augustus is dan ook door de Federal Re serve Bank medegedeeld dat zij, met alle middelen te haren dienste, de expansie van bankcrediet zou beletten en tegelij kertijd werd toen h.et disconto van de bank te New York van VA tot 1%. procent verhoogd.' Uit liet bovenstaande blijkt dat men oók ii) de Verenigde -Staten ondanks de grote economische bedrijvigheid en de aanzienlijke toeneming van de nationale productie, voor grote'financiële en mone taire moeilijkheden staat. En al bedraagt dé goudvoorraad vaii de Verenigde Staten oók thans nog altijd circa 23 milliard dol lar, dit is 60 procent van de wereldvoor raad, het is alleszins'begrijpelijk dat er thans steeds meer stemmen opgaan óm de hulp aan Europa te verminderen. Wat dan wil zeggen, dat de Marshall- landen en dus ook Nederland zich zullen moeten haasten om op eigen benen te staan. Dat dit voor Nederland nog steeds niet gemakkelijk is, blijkt wel uit de in ons vorig artikel genoemde cijfers van de han delsbalans over de eerste negen maanden van 1950, die een importsaldo aanwijst van 2 milliard, hetgeen oorzaak zal zijn dat het tekort op de betalingsbalans ver moedelijk de onlangs gepubliceerde ra- ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM CLECTRISCHE INSTALLATIES luidsprekende TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Symphonette orkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 School radio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Zang en orgel. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor dc jeugd. 17.45 Platen. 18.30 Lichte muziek. 13.48 Sport, Dit is leven en voor de jeugd. 19,00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Tenor, sopraan tm viool. 19.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Radio Philharmo- nisch orkest. 21.$5 Actualiteiten. 21.45 Clave- cimbel. 22.10 Tr-to en piano. 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9,15 Platen. 9.30 Concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Vpor kinderen, 11.00 Piano. 11.30 Voor zieleen. 12.00 Promenadn-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12,40 Promenade orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel week overzicht. 13.30 Orgel, sopraan en viool. 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Opera. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd, 16.50 Kindex'koor. 17.15 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws, 18.15 Piano. 18.30 Concert. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 De bouw van kruisers voor de Koninklijke Marine, 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. '0.15 Gevarieerd programma. 21.35 Platen. 12 09 Goede moed. 22.15 Orgel. 22.45 Buiten- is overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 ?l n. SSEL. 324 M. 12 00 Platen 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte •nuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Pla- :en. 15.30 Koor. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Platen. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 20.15 Hoorspel. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actuali teiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ming van het Planbureau ad f 800 millioen nog zal overtreffen. Ten slotte gaat het ook hier om de handhaving van de koopkracht van de gulden, waarbij moet worden uitgegaan van de stelling dat het geld „gezond" moet zijn, wil het de moeite waard zijn om het te verdienen en te besparen. Canada, Frankrijk en Engeland hebben zich in de loop van dit jaar in sterke mate minder van de Verenigde Staten onafhankelijk kunnen maken, maar dit was met Nederland niet het geval. Wel is onze export naar de Verenigde Staten wat gestegen, maar in de periode Januari- Augustus bedroeg het invoersaldo nog ƒ550 millioen, d.i. 800 a ƒ900 millioen per jaar. De liberalisatie heeft weliswaar ook de Nederlandse buitenlandse handel doen toenemen, maar dit betrof voorna melijk de handel met West-Duitsland, dat thans zijn importen zal moeten beperken omdat het zijn tegoed in de pot van de Europese Betalings Unie heeft verbruikt. Al kan men de verdere vrijmaking van de Europese handel toejuichen, het is nochtans begrijpelijk dat minister Stikker voor Nederland uitstel tot 30 April 1951 heeft bepleit en vei-kregen. Want verrui ming van de invoer is alleen mogelijk als daar een toeneming van de export tegen over staat. En nu de. export naar West- Duitsland, die thans circa 20 -van het totaal uitmaakt, zal moeten worden be perkt, zal ook de import moeten vermin deren, wil men voorkomen dat het gat op de Nederlandse handelsbalans nog groter wordt dan het reeds is. Protesttelegram van de A.J.C. aan de minister-president De verenigingsraad van de Arbeiders Jeugd Centrale heeft een telegram gezon den aan minister-president dr. W. Drees, waarin gezegd wordt, dat de leden van de verenigingsraad van de A. J. C. hebben kennis genomen van de verklaring van de Nederlandse afgevaardigde in de politieke commissie van de U.N.O. terzake Franco- Spanje. Zij protesteren met klem tegen de pogingen, die thans worden ondernomen om de maatregelen, die in 1946 tegen Franco-Spanje zijn genomen, ongedaan te maken en dringen er bij de Nederlandse regering op aan haar standpunt in deze kwestie alsnog te herzien. Pionier der Nederlandse luchtvaart overleden Op 61-jarige leeftijd is te zijnen huize te Rijswijk overleden de gepensionneerde lui tenant-vlieger M. L. J. Hofstee, een der pioniers van de Nederlandse luchtvaart, die met de heren M. van Meel en A. Ples- man in 1913 de eerste luchtvaartentoonstel ling ELTA in Amsterdam organiseerde. In 1918 verscheen van "zijn hand de brochure „Het reizen per vliegtuig in de toekomst". Hierin verkondigde luitenant Hofstee, dat de afstand AmsterdamBata via in vier dagen kon worden afgelegd. De heer Hofstee is onder andere direc teur geweest van de Aero-vliegtuigin- dustrie. Een 42-jarige vrouw en haar 3-jarig zoontje zijn Zondagmorgen in de Roelof Hartstraat te Amsterdam tussen de motor en de bijwagen van een tram geraakt. De vrouw kreeg een schedelbasisfractuur en een verbrijzelde linkerarm, haar zoontje een verbrijzeld rechtervoetje. Een mindex algemeen bekend, maar zeer belangrijk onderdeel van liet UNO-werk is het verlenen van technische en financiële hulp voor de ontsluiting van economisch onontwikkelde gebiederi. Hier bekijken landbouwkundige experts van de UNO opi Haïti een plan'voor de bevloeiïng van nog te ontginnen gronden. Dodenherdenking in Hoofddorp Op 11 November vindt op de Nieuwe Algemene Begraafplaats in Hoofddorp weer een herdenking plaats van de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde militairen en verzetsstrijders. Deze plechtigheid wordt georganiseerd door de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlands Oorlogsgravencomité. Toespraken worden gehouden door drs. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam en tij dens de oorlog medewerker van Radio- Oranje te Londen en de heer J. A. Oud- heusden, wethouder der gemeente Haar lemmermeer. Het gebed wordt uitgesproken door ds. P. Riemersma, Gereformeerd predikant in Vijfhuizen. De erewacht wordt betrokken door man schappen van C. M. 2 der Legerluchtmacht Nederland uit Weesp. onder commando van de reserve tweede luitenant A. J. Kaatee. Verdere medewerking verlenen Hoofd dorps fanfaregezelschap „Excelsior" onder leiding van de heer A. Toornspits en de Hoofddorpse padvinders. De Eenheid der Godsdiensten Tentoonstelling in Den Haag Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan der Internationale Theosophische Vereniging (Adyar) wordt van 4 tot en met 13 November door de Nederlandse afdeling een tentoonstelling, „De Eenheid der Godsdiensten" gehouden, in het ge bouw De Ruyterstraat 67 in Den Haag. De tentoonstelling bestaat uit 12 stands, achtereenvolgens gewijd aan Lemurie- Allantis, Egypte, Griekenland, Rome, het Jodendom, het Christendom, het Hindoeïs me, het Boeddhisme, de Islam en China. Bovendien is er een stand voor de heilige schriften uit alle godsdiensten. Een afde ling der tentoonstelling is ingeruimd voor vergelijkende symbolenstudie over de gehele aarde, in alle tijdperken en in alle godsdienstige stelsels. Een collectie van kunstvoorwerpen, die op de godsdiensten betrekking hebben, is uit talrijke musea en uit particulier be zit op de tentoonstelling bijeengebracht. Op de Zondagen 5 en 12 November zullen des morgens de gebeden der divei'se gods diensten door verschillende volgelingen worden gereciteerd. Op de weekdagen zullen er 's avonds lezingen worden ge houden over onderwerpen, die in over eenstemming zijn met de opzet der expo sitie. Losgeslagen kraan is behouden De drijvende kraan, die Vrijdag in het Kanaal van de sleepboot Hudson is losge slagen en daarna bij Duinkerken strandde, is Zondagmorgen door drie sleepboten vlot- getrokken en naar Vlissingen gesleept. De beide runners zijn meegekomen. Haarlemse verzekeringsagent in Santpoort aangehouden Hij zou vier mille hebben verduisterd De Velser politie heeft in Santpoort op verzoek van haar Haarlemse collega een 49-jarige Haarlemse verzekeringsagent die tevens het beroep van telepaath uit oefende, aangehouden, die ervan verdacht wordt vierduizend gulden te hebben ver duisterd. Twee echtparen omgekomen op onbewaakte overweg Zaterdagavond omstreeks negen uur is op de onbewaakte overweg op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer een personenauto aangereden door een trein, die komende uit Den Haag in de richting Gouda reed. De auto werd geheel vernield en de vier inzittenden, twee dames en twee heren, kwamen om het leven. Het zijn de echtparen J. Tabben en P. Vroegh uit Naaldwijk. Zij laten respectievelijk acht en twee kinderen achter. ZANDVOORTS WINTERSLAAP IS MAAR SCHIJN Slechts weinig aanwezigen zullen bij de opening van .,Riche-bad" aan Zand- voorts Noord-Boulevard, dat in Juli in gebruik werd genomen, hebben geweten dat hiermee een tweede phase werd bereikt in de uitvoering van de reeds lang be staande plannen van de heer A. H. Pomper. eigenaar van „Riche". Aan vooi'bereidingen voor de derde phase wordt thans hard gewerkt: de vol tooiing van het gehele complex, een bad hotel volgens Amerikaans systeem inge richt. De heer Pomper toont met deze plannen een open oog te hebben voor de mogelijk heden die Zanövoort op hötelgebied heeft. Geen grote, luxe hotels, maar kleine, niet luxueus doch comfortabel ingerichte be drijven hebben volgens hem in Zandvoort slechts mogelijkheid van bestaan. Daarom ontwierpen de architecten Wes- selo en van Voorst uit Bussum op zijn initiatief een hotel, dat straks met het paviljoen en bad een geheel zal vormen. Het zal verrijzen tegen de zeereep. Het eigenlijke badhotel heeft geen verdiepingen en zal dertig kamers bevatten, die alle met het front aan de zee-zullen worden ge bouwd. Men stelt zich voor bij de inrich ting een Amerikaans systeem toe te pas sen. Het ontbijt zullen de gasten per serveer-boy ontvangen, terwijl iedere kamer een eigen telefoon, radio en bad kamer met stromend koud en warm gezui verd zeewater zal bevatten. Op deze wijze werden ook de hutten van de „Nieuw Amsterdam" ingericht. Er komt verder een nieuw restaurant waar de bezoekers van hötel en zwembad a la carte zullen kunnen lunchen en dinex*en. Het zwembad zelf zal met een groot bassin worden uitgebreid. Langs de gehele achterzijde van het hötel komt een brede galerij, die van de kamers af kan -worden betreden en waarvan de onder deze galerij liggende ruimte zal worden gebruikt voor een groot aantal badhokjes Hierdoor ver krijgt het zwembad een capaciteit van 8000 baders ongeveer per dag. Van de Boulevard af zal dit zwembad kunnen worden be- I tredexx door een glazen koepel, waarin een tourniquet wordt aangebracht. I Een brede ondergrondse tunnel voert naar het zwembad. In het trappenhuis wordt een zestal winkels gebouwd, waar boeken, sport-artikelen, rookwaren en chocolaterieën zullen verkrijgbaar zijn. Een schoonheids-salon zal natuurlijk niet ontbreken. Aan het einde van deze tunnel zal dan nog een „drug-store" worden ge bouwd- Het zonnebad zal aanzienlijk wor den uitgebreid, doch van het eigenlijke complex gescheiden blijven en slechts toe gankelijk zijn voor de geregisti-eerde gas ten, die hier dan de volkomen rust zullen vinden, welke zij zoeken. De goedkeuring van de diverse officiële instanties werd reeds verkregen. Ongetwijfeld zal de deze week opge richte „N.V. Zeebad Zandvoort", waartoe de heer Pomper eveneens het initiatief nam, ertoe medewerken, dat binnenkort een aanvang kan worden gemaakt met de verwezenlijking van dit project, waardoor Zandvoort een fraai badhotel rijker zal worden. Een millioen gulden voor vliegveld Schieveen Een groep uit het bedrijfsleven van Rot terdam heeft aan het gemeentebestuur voorgesteld zo spoedig mogelijk een orga nisatie in het leven te roepen, welke de aanleg van een vliegveld bij Rotterdam kan voorbereiden en doen uitvoeren. Deze groep heeft voor dit doel een bedrag van een millioen gulden beschikbaar gesteld. In de brief, waarin het aanbod wordt ge daan, wordt gezegd: „Het bedrijfsleven van Rotterdam heeft met grote ontsteltenis kennis genomen van de inhoud van het rapport der vliegveld-commissie, waaruit blijkt, dat de meerderheid dier commissie de minister van Verkeer en Water-staat meent te moeten adviseren het vliegveld- Rotterdam, voor de bouw waarvan reeds door de regering toestemming was ge geven, voorlopig terzijde te stellen. Het is in zijn brede lagen overtuigd, dat voor Rotterdam als grootste havenstad van het coxxtinent een vliegveld, alleen al voor het goederenverVoër, Völs'trèkt onontbeer lijk is". Paspoort eigendom van de houder of de Staat? Wie is de eigenaar van een Nederlands paspoort, de houder of de Staat der Ne derlanden? Deze vraag kreeg de Amster damse politierechter Vrijdagmorgen te behandelen. De verdachte had zijn pas poort aan een ander willen geven en des wege was hem verduistering ten laste ge legd. Mr. De Blecoux-t zei, pas sedert enkele jaren te weten, dat het paspoort te allen tijde is en blijft het eigendom van de Staat. Nei'gens echter in het, pas poort is een mededeling te vinden, waarin dit is vermeld. Wel kan de houder slechts tegen inwisseling van het oude een nieuw paspoort vei'krijgen en moet hij bij ver missing onverwijld aangifte doen. Maar daar blijft het bij. Ook de chef van de afdeling paspoorten van de gemeente secretarie te Amsterdam kon de politie rechter geen duidelijk beeld geven. Wel achtte hij het algemeen bekend onder het publiek, dat de verstrekking van een pas poort een gunst is. De vex-dachte verklaar de er van ovex-tuigd te zijn geweest, dat het paspoort zijn eigendom was. Het pas poort had hij aan een ex-politiek delin quent willen geven, die er geen kon krij gen. Deze zou naar Zuid-Amerika emigre ren en daix het paspoort terugsturen. Conform de eis van het Openbaar Mi nisterie verwees de politierechter de zaak naar de Meervoudige Kamer. ADVERTENTIE ROOSENDAAL HOLLAND IURNH0U1 BELGIË Herstel. Te Bielefeld in j. Zondag de „Duitse ta„5ritse officieren" opgericht ain"rsctaf C ficieus bestond. Men orec< ten doel een vrii f„- zictl off 'f Duits leger als deel SfV® defensie en Duitse ven» ElJt in de Europese generisf, is geen geheim dat L.' c naar herstel van de Duïtfo p C met volledige müitahe ger^ Herbenoeming. De eerste daad,' gekoze? gemeenteraad was b hernoemen van 1 naarLenin. v«> «n s Verbinding. Zaterdag u de R™.. Krefeld—-Uerdinger opengeS vens is de verbxnding van de snelverkeerswpf? fJÏÏL?1* de snelverkeersweg geopeaW* rechtstreekse verbinding mertS tot stand gekomen i"ngme''t"af Vierling. Te Melbourne ii A; Televisie-amateur in Delft ontvangt Londense uitzending De VERON, de vereniging voor Experi menteel Radio-onderzoek in Nederland, heeft in Den Haag een televisie-conferen tie gehouden. De uitwisseling van ervarin gen met amateurzenders en#een discussie over de samenwerking tussen P.T.T. en amateurs vormden wel de hoofdschotel van deze conferentie, die onder andere werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de P.T.T. en door Belgische amateurs. Na een openingswoord door de voorzit- ter, ir. J. Roorda, hield de heer H. de Waard, een inleiding, waarin hij wees op de grote activiteit van de amateurs op televisiegebied in ons land. In Groningen, Eindhoven, Amsterdam, Rotterdam en Haarlem werken groepen, die televisie programma's opnemen en uitzenden. Deze experimentele uitzendingen plaatsen ons land vooraan in de wereld van de amateur televisie. De heer De Waard gaf verder uiting aan zijn bezorgdheid over de onze kerheid waarin de overheid de amateurs laat inzake de toekomstige ontwikkeling van de televisie. Verscheidene amateurs brachten hierna rapport uit over hun ontvangst van tele visie-uitzendingen. De heer H. van Rijssen uit Delft verklaarde, dat hij bij zeer gun stige omstandigheden de programma's van de Londense televisiezender heeft ont vangen. Na de pauze werd gedemonstreerd met televisie-ontvangers. Onder het gedemon streerde bevonden zich radar-toestellen, af komstig uit Engelse legerdumps. Televisie amateurs bouwden deze om tot televisie ontvangers. Tenslotte is gesproken over de mogelijk heid ruimere voorlichting over de plannen van de Nederlandse regering ten aanzien van de toekomstige televisie in Nederland te verkrijgen. Ook werd de wenselijkheid bepleit van uitwisseling van televisie programma's met Engeland. boren. Het zijn twee meisje f jongens. De toestand ran Z kinderen is „bevredigend". DpT had binnen een uur plaats Fietsers. Naar door het Bicycle of America wordt medegedwu het aantal fietsers in devïïS ten de 19.00,0.000 bereikt. Er J de Verenigde Staten anderhaf, veel fietsen als personenauto's i Flauw. Te Stadt Oldendorf (Brik, viel een bejaarde Duitse, vioi» toen een defecte weegschaal ns werpen van een geldstuk 170 v als haar gewicht aanwees. Overeenkomst. Leiders van Franse, Duitse vakverenigingen van pow ten hebben in Berlijn een overèa gesloten om „voor de vrede te r de door te weigeren „postzendina ie oorlogsophitsende aard" te Je. Hiertoe behoren ook kranten 'f grammen. Men dient telefoonges; f en radio-uitzendingen van „o~ aard" eveneens met „geschikte regelen" te verhinderen, aldus a in eenkomst. ld Vergissing-, Een Brits militair r; r heeft bij het bombarderen van- - delingen, die door de Britse werden bestreden, per ongeld bommen op een rubber-onder» je de staat Solangor laten vallen,sj 12 personen werden gedood a wond. Ridder Mariene. Mariene Dietric noemd tot ridder in het Fransi van eer; De filmster, die in in dienst was bij het Amerikaai was reeds in het bezit van het! kruis met een eervolle vering de dagorders van het leger. Invitatie. De Oostenrijkse vice- dr. Schaerf heeft op het jaare sj de socialistische partij te Grai; .Wysjinskv, de Sovjet-Russisö Ier van Buitenlandse Zaken,!; dat met Oostenrijk geen vree# kan worden gesloten, omdat nog gewapend is. Wij noaiga jinksy uit, in Oostenrijk zeil a grondheid van die bewering vaststellen." p»drciging. West-Duitse functies die verantwoordelijk zijn voos restatie en berechting van corns die de wetten overtreden den thans overstroomd met sc'nii en telefonische protesten uit 0: lijn. Aan vele protesten zijp dit; ten vei'bonden. ih 54. Om het nu voor één keer eens heel kort te zeggen: Panda en Joris Goedbloed zaten in de val. Het binnenplein van Slot Malpertus had geen enkele uitgang dan alleen de poort, en door die poort kwa men Hofmaarschalk Bcllino en zijn twee soldaten met onvriendelijke plannen naar hen toe. Wanneer je dan nog bedenkt, dat Panda net met 'sKonings Schat in zijn armen stond en dat zij zojuist enkele vooraanstaande edellieden in een mod- derput gevangen hadden, dan begrijp je wel dat zij er niet erg gerust op waren. Arresteert de schurken! Grijpt hen! Ge leid hen voor! Leg beslag!" kreet de Hof maarschalk opgewonden. „Nn-n-n-nu is het ui-ui-ui-ui-1!" stamelde Panda, vol ellende. Het is buitengemeen jammer..." begon Joris. Hij wilde waarschijnlijk een mooie, lange zin uitspreken, maar wat hij eigenlijk had willen zeggen zullen wij, helaas, nimmer te weten komen. Er ge beurde namelijk iets, dat alleen verwacht werd door wie van dag tot dag aandach tig onze plaatjes volgt, en niet door de helden van dit verhaal. Daar was immers nog altijd het kanon van Graaf Isen Grim; en Isen Grim had de lont aangestoken, en die lont was blijven branden terwijl er intussen van allerlei gebeurde, zoals wij uitvoerig hebben verhaald. En die lont brandde maar en brandde maaren juist nu Joris en Panda dachten dat hun laatste uurtje geslagen had, bereikte het vlammetje het kruit. De gevolgen waren ontzettend; er klonk een schrikwekkende knal, en er stegen donkere rookwolken op, terwijl stenen en kalk-brokken in de ronde vlogen. „Help! Help! Ze hebben kanonnen!" riep de Hofmaarschalk, en hij zowel als de soldaten lieten zich op de grond vallen en hielden de handen voor hun ogen om niet meer te hoeven zien ivat er gebeurde. Dat zagen ze dan ook inderdaad niet meer, en dat was jam mer voor hen. Want wat had het kanon schot gedaan? Het had een groot gat ge schoten in de hechte muur van het slot Malpertus! En nu hervatte Joris met grote tegenwoordigheid van geest, de zin, die hij zojuist was begonnen. „Het is buiten gemeen jammer," zo sprak hij, „dat gij de dingen immer zo somber inziet, gij zwartkijkertje! Optimisma omnia vindt, voegen wij, Latinisten, elkander leutig toe wanneer wij moeilijkheden ervaren, en daar kunt ge een voorbeeld aan nemen, manneke! Hier voor ons ligt de uitgang die wij zochten dus laat ons daar een gepast gebruik van maken!" En daar gin gen zij! Kanselboodschapl Ned. Hervormde I In de Nederlands Hervormde li Nederland is Zondagmorgen dei: boodschap voorgelezen: „In de afgelopen week, November, heeft de Paus als b: R.K. Kerk een nieuw leerst digd. Van heden af geldt in a onfeilbare waai-heid, dat Maria k lijk ten hemel is opgenomen en cl nu de volkomen verlossing beat, overige gelovigen pas in de voleiri tijden zullen ontvangen. Deze afkondiging bedroeft ota leerstuk verwerpen wij. God zegt: „Tevei'geefs eren lerende leringen, die geboden van: zijn" (Mattheus 15 9). De Heilige Schrift wéét niets u ten hemelopneming van Maria, j dachte daaraan wordt niet t"~" uitgesproken, maar kan ook niet Cf i lei wijze als een gevolgtrekkk' Bijbelse openbaring worden aa De steeds toenemende aandacht er" voor Maxia in de R.K. Kerk, waan in de afkondiging van dit leerste een nieuw bewijs ontvangen, fofj niet uit gehoorzaamheid Schrift, maar uit geheel andere redenen geboren. In Maria vereert de R.K. Kerk a die krachtens de genade in staats God mede te werken. In Maria aip de R.K. Kei'k, tot welk een h«j» heiligheid en heerlijkheid de té hulp der genade kan stijgen, belangstelling voor de mens en zi: werking heeft de R. K. Kerk ziel weg begeven, die haar steeds vt' voert van de verering van Gods alleen, waartoe de Heilige Schrift# Naast de dank voor Christus' we» de dank voor' Maria's medewerk® deze dubbele aandacht wordt deis en algenoegzaamheid van Chris® verloochend. De afkondiging van dit nieuwe® bewijst opnieuw, dat de R-K. K® noch door de Schrift, noch door de kerken, van deze eenmaal ingesia laat terugroepen. Zij bevestigt haar isolement en verdiept oe k haar van ons scheidt. Onze daarover is de keerzijde van onz baarheid voor de hervorming, het God behaagde, zijn kerk teru den tot de Heilige Schrift als en regel des geloofs. Temidden verwarrring der geesten zullen wc dan de rechte weg vinden, wag ons door de Heilige Schrift k wijzen in de eenvoud en de kia kennis Gods". Vijfjarig knaapje verb ra» Zondagmiddag hebben MjSdjJ spoorwegemplacement aan ^^7.^ Rotterdam het stro in een g<^ in brand gestoken. In de wag zich een 5-jarig knaapje dat werd verrast en zich niet meei Omwonenden, die de wagon jj den, waarschuwden de braj1 had het vuur spoedig heow.„ n daarna ontdekte men he .schot van het jongetje

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2