IJmuider Courant ;ing der Chinese nterventie in Korea Haarlems Dagblad ziging der Franse iding verwacht Regering wil de raad en het college van B. en W. van Finsterwolde opzij zetten No. 19699 fcnnemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. tie 5389» na 5 uur: 8061 (K 2560), 47 Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, roofdredactie en alle afdelingen 15295 idv.ta«even °P aanvr- de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen. Umuiden, Santpoort en Omstreken van Dinsdag 7 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom .ikavraagt speciale zitting Veiligheidsraad Minister s' Jacob in Nederland terug ie|inge terugtocht van de tegenstander 4 Noord-Westen ici'CCESS. (Reuter en United De regering van de Verenigde SLheidsraad op Woensdag ver- bespreken wat een woordvoer- 1. De ernstige toestand die ge- f door dc Chinese interventie in taram uit Korea het verrassen- dat de communistische strijd - \oord-West-Korea onverwacht It met de verbonden troepen ver- Üddcn en naar liet Noorden terug- De omvang van deze plotselinge ,1 js nog niet bekend, evenmin r<den. .„tact werd laat in de avond ver- 5 een sterke tegenaanval door de Le 24ste divisie, waarbij deze in heroverde. De Noordelijke Uben zich klaarblijkelijk ver- silometers teruggetrokken, /waarnemers te Tokio is het 'dat deze troepen zich terugtrok- «5 zware verliezen en wachten '•kingen uit Mandsjoerije. Volgens suggestie zouden de Chinezen ;n „bufferzone" ten Zuiden van 'willen bezetten ter bescherming belangrijke hydro-electrische in- langs de frontlinie melden een- jj'de UNO dat zij er niet in kun- o contact met de communisten te ondanks ver' naar voren uitge- ji'ouillegang. der Amerikaanse regering Jrestie der Chinese deelneming oorlog in Korea in de Veiligheids- behandelen is gevolgd op de ont- un MacArthurs rapport, waarin r,al een uitgebreid overzicht gaf wjjze waarop sinds 16 October troepen de grens overschreden en gden in de strijd, nadat de Noord se eenheden zich hadden terug- aen niet meer in staat waren eode tegenstand te bieden. Mac- lapport bestond uit uittreksels van dingen van de geheime dienst, inhoudend inzetten van Chinese iische strijdkrachten in Korea en Bige houding, die door deze mili- iheden, onverschillig of zij zich pi buiten Korea bevinden, wordt pion, zijn zaken welke ik verplicht verwijld onder de aandacht der brengen", aldus besluit Mac- ïapport. ent Truman heeft Maandag een een speciale bijeenkomst Duitse herbewapening Amerikaanse bezorgdheid was van invloed wtal afgevaardigden van de Franse 'partij heeft volgens Reuters cor- fent Maandag een bezoek gebracht snier Pleven en het aftreden van !och, de minister van Defensie, ge- houding inzake de Duitse herbe- U werd gecritiseerd als een gevaar Franse betrekkingen met Amerika, net bekend, welk standpunt Pleven genomen. wordt vernomen, dat zowel als buitenlandse zijde aan de regering is verzocht haar houding- trien van Duitslands herbewapening ifen en duidelijk te doen uitkomen, regering de Amerikaanse conceptie Atlantische verdediging volledig en is vernomen, dat de Amerikaan- &aaeur in Frankrijk, David Bruce, 't Pleven de bezorgdheid van de aanse regering heeft vertolkt over lek aar», overeenstemming tussen en de andere Atlantische landen nirijke punten van de defensie- Dit onderhoud zou gevolgd zijn dergelijk onderhoud tussen Acheson iranse ambassadeur te Washington, verluidt zou Frankrijk thans, in filing met het de vorige week door mgenomen standpunt, het Ameri can met enkele wijzigingen willen -en. Frankrijk zou, aldus wordt det langer er op staan dat de po- •Keraiie van Europa en het plan- ^moeten zijn verwezenlijk voor- uitslands herbewapening wordt frankrijk zou er in toestem- :6eide Pogingen tegelijkertijd wor kwomen. puristische burgemeesters houders ontslagen •ranse regering heeft vier commu- burgemeesters en 29 communisti- J°uders in de 20 Parijse arrondis- v.an hun functie ontheven uoor niet-politieke competente - f UiiLlCI\L LUllipCl^.lLC zo hec-ft het Franse departement ^iodéeld56 ^aKen Maandagavond Rijmeesters van de Parijse arron- Jijden niet gekozen doch elect van het Seine-departement X communisten ontslagen - Qe cijfers van het ministerie van Jn m Japan de laatste drié maan- s eer 10.000 communisten ontsla- ,0„'yering is toegepast bij de over lang telefoongesprek met de minister van Buitenlandse Zaken Acheson gehad over de toestand in Korea. De Verenigde Staten hebben de beschul diging van generaal MacArthur, dat Chi nese troepen Noord-Korea zijn binnenge trokken en tegen de strijdkrachten van de UNO vechten, daarop officieel bij de Vei ligheidsraad ingediend. Arrestatie van Syngman Rhee geëist De Labour-afgevaardigde Fenner Brock- v/ay heeft Zondag op een vergadering ver klaard, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea wegens in Noord-Korea begane wreedheden als oorlogsmisdadiger dient te worden gearresteerd. „Het is onduldbaar dat Rhee, gedekt door de UNO-vlag, kan optreden, terwijl hij bij dit jaar gehouden verkiezingen door de meerderheid der Zuid-Koreanen werd afgewezen." Russisch memorandum over de Alandseilanden HELSINKI, 7 November (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Finland meegedeeld, dat de internationale garantie van de traditio nele onafhankelijkheid der bij Finland be horende Alands-eilanden moet worden op geheven. Dit heeft de Sovjet-Russische ge zant te Helsinki, luitenant-generaal Gregori Savenenkof, in een memorandum meege deeld. Voor de tweede wereldoorlog was de Volkenbond officieel garant er voor, dat deze eilanden neutraal en onversterkt zou den blijven,- omdat de Sovjet-Unie deze eilanden als, de sleutel van de toegang tot Leningrad beschouwde en Zweden deze eilanden, waar Zweeds wordt gesproken, als een voorpost van Stockholm be schouwde. Het memorandum noemt Finland de. beste garant en verklaart, dat elke inter nationale overeenkomst inbreuk zou maken op het in 1948 door de Sovjet-Unie en Fin land gesloten verdrag van militaire bij stand en vriendschap. Mr. Mohammed Roem in Nederland De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Mohammed Roem, ver toeft enkele dagen in Nederland, waarna hij zal doorreizen naar Lake Success. Bij zijn aankomst op Schiphol zei mr. Roem onder meer: „Wij streven naar een vreedzame oplos sing inzake Nieuw Guinea. Wij zullen geen moeilijkheden met Australië krijgen, in dien Nederland en Indonesië onderling een oplossing bereiken". Het vonnis tegen de KP.M. vond de In donesische minister onjuist. „Ik vind het prettig dat de K.P.M.- directie zich er niet bij heeft neergelegd en hoger beroep heeft aangetekend." Mr. Roem verwachtte geen guerilla op Ambon, omdat dit ook op Boeroe en Ceram niet is geschied. Mr. Roem zal hier te lande besprekingen voeren met de ministers Drees, Van Maar- seveen en Stikker. Oorlogsorganisatie der Nationale Reserve Met de invoering van de oorlogsorgani satie is dezer dagen de definitieve opzet van de Nationale Reserve tot stand gekomen. In Mei zullen 15 bataljons zijn geformeerd, voorzien van staven en verzorgingseen heden. Dit heeft de inspecteur der Natio nale Reserve, kolonel J. Termaten, ver klaard. De vijftien bataljons zullen worden uit gerust met Engels materiaal, dat reeds aan wezig is. Het aantal vrijwilligers bedraagt thans ruim 7.000. De aanwerving en selectie van de vrij willigers blijft de taak van „Steun Welti; Gezag". SCHIPHOL. Met het K-L-M.-lijntoe- stei uit New York arriveerde Maandagmid dag 1 uur op Schiphol de minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s'Jacob en de plaatsvervanger van de minister van Bui tenlandse Zaken, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, die in Amerika de bijeenkomst van ministers van Defensie der bij het Atlantisch pact aan gesloten landen hebben meegemaakt. Minister s' Jacob vertelde dat hij het ge voel had, dat de Fransen met het plan- Pleven min of meer alleen staan. Het is zeker niet zo, dat België en Nederland zich achter het Franse voorstel zouden scharen. „Het Franse voorstel", zo zeide hij, „dat ter conferentie naar voren werd gebracht, valt samen met een Amerikaans voorstel dat reeds ter tafel lag en dat ter conferen tie nader bezien is." „Het Franse voorstel," zo ging hij voort, „heeft een politiek en een militair aspect. Het militaire comité, dat in Amerika ver gaderd heeft, heeft zich uitsluitend met militaire problemen bezig gehouden. Over de politieke aspecten die zich voordeden, zullen de politieke adviseurs der ministers van Buitenlandse Zaken die de conferentie bijwonen, aan hun ministers rapport uit brengen. Zo zal. jhr. Tjarda van Starken- boi'gh Stachouwer de minister van Buiten landse Zaken in Nederland over de poli tieke aspecten van het Franse voorstel in lichten. De heer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer vertrekt Woensdag waarschijn lijk weer naar Amerika. Post voor de „Empire Brent" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Empire Brent", welke in één dei- tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 8 November in Nederland wor den ter post bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres de vermel ding te bevatten: „Aan boord van het troe penschip „Empire Brent" op thuisreis naar Nederland.'' De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden ver meld. Het woord is aan. Kierkegaard Al wat indruk op ons maakt be vindt zich in ons zelf. Onze prinsesjes zijn dol op dieren en zij hebben dan ook op Soestdijk al een uitgebreide eigen menagerie van hondenkippen, duiven, een geit en nog tal van andere dieren verzameld, die zij irouw verzorgen en af en toe ook wel eens extra vertroetelen. Burgemeester zal belast worden met het bestuur der gemeente De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt met toepassing van het vierde lid van artikel 146 der Grondwet, de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Finsterwolde (Gronin gen) van hun bevoegdheden te ontheffen en de burgemeester met het uitoefenen der gemeentelijke bevoegdheden te belasten. In de toelichting op dit wetsontwerp wordt gezegd'. „Reeds geruime tijd geeft de gang van zaken op bestuurlijk terrein in de gemeen te Finsterwolde reden tot ernstige bezorgd heid. Was vóór 1946 de houding van de communistische leden der bestuurscolleges in die gemeente nog zo, dat een redelijk overleg omtrent de behartiging van de belangen der gemeente in het algemeen op normale wijze kon worden gevoerd, sedertdien is de houding van deze leden allengs zodanig gewijzigd, dat van een normaal overleg of van een redelijke be hartiging van deze belangen niet meer kan worden gesproken, en dat geleidelijk de plaats van de gemeente als onderdeel van onze staatsorde uit het oog is verloren. Zij schromen niet bij de uitoefening van hun functie een politiek te volgen, welke dui delijk aantoont, dat zij zich van de Neder landse opvattingen hebben losgemaakt en kennelijk beogen het wettig gezag, en het gezag der wet te ondermijnen. De opmerking van communistische zijde in een openbare raadsvergadering tegen over de voorzitter, dat met personen van zijn slag zal worden afgerekend, zodra de arbeidersklasse in Nederland, evenals in China, het heft in handen neemt, is een typisch symptoom van de morele druk, welke op de gehele bevolking wordt ge legd. Bepaaldelijk de ambtenaren worden hetgeen door hun rechtstreeks onderge schikte positie wordt vergemakkelijkt onder sterke pressie gezet en met ontslag bedreigd, indien zij niet bereid blijken overeenkomstig de wil van de wethouders, ook als die in strijd is met wettelijke voor schriften, te handelen. Een typisch voorbeeld moge dit illustre- In October steeg het aantal werklozen pers, radio, bioscopen, 'Jnen' electriciteitsvoorziening, 'ven, drukkerijen enzovoort. De nieuwe reddingboot, voor Huil, de „Sir Godfrey Baring'' die voorzien is van de laatste technische snufjes en deswege in scheepvaartkringen de kwalificatie modernste reddingsboot ler wereldgekvegen heefttijdens de proefvaart die deze week gqiiouden is. ren. De gemeentelijke instelling voor sociale zaken besloot ter gelegenheid van een staking, die nogal wat stof heeft doen opwaaien, tot het doen van een uitkering aan de stakers, zulks in strijd met de ter zake geldende voorschriften. De Kroon vond in dit ontoelaatbaar optreden van het bestuur der instelling aanleiding tot ingrijpen. De besluiten van de raad tot benoeming van enige bestuursleden werden geschorst. Vervolgens kwam het bestuur der instelling, voor zover in functie, op nieuw bijeen, en trok het besluit tot uit kering van de stakers in. Hierna wendde een der wethouders zich tot de segretaris- penningmeester van de instelling en vroeg hem, wat hij van plan was te doen. De secretaris-penningmeester antwoordde, dat hij na het laatst bedoelde besluit niet tot het uitkeren van gelden zou overgaan, waarop de wethouder hem voorwierp, dat hij dan een wettig besluit der instelling voor sociale zaken ging saboteren, waar tegen maatregelen zouden worden getrof fen. Er is tegen hem gezegd, dat de conse quenties voor hem waren. Nadat het be stuur van de gemeentelijke instelling voor sociale zaken weder voltallig was, is ver volgens aan de secretai-is-penningmeester op grond van zijn houding ongevraagd ontslag verleend. Daarop is een hernieuwd ingrijpen der Kroon gevolgd. Er zouden, aldus de toelichting, meer van dergelijke voorbeelden kunnen worden genoemd. De communistische gezagsdragers schro men niet, welbewust en systematisch, wet telijke en andere voorschriften te negeren en een onjuiste toepassing daarvan te sanctionneren. Ambtenaren, die niet be reid zijn in deze geest mede te werken moeten daarvan de consequenties aanvaar den. Het is niet te verwonderen, dat op deze wijze en in zulle een sfeer bij het getroffen deel der bevolking der gemeente het ge voel heerst van te leven in een staat van volslagen rechteloosheid. In het stelselmatig streven om aanhan gers te werven ontziet men zich niet een van elke objectiviteit gespeend beleid te voeren en te trachten de burgemeester en andere niet-communistische personen, met overheidsgezag bekleed, wanneer zij zich niet wensen te voegen naar de eisen der communistische inwoners, te Intimi deren en te vernederen. Dat men hiermede tot dusver niet meer succes heeft gehad, is voor een groot deel te danken aan het koelbloedig en beleidvol optreden van burgemeester Tuin en zijn medewerkers. De regering brengt- gaarne hulde aan de wijze, waarop de burgemeester zichvan zijn taak gekweten heeft. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat Gedeputeerde Staten van Gronin gen aan de regering hebben voorgesteld met toepassing van artikel 146, vierde lid, der Grondwet de raad en het college van burgemeester en wethouders van hun be voegdheden te ontheffen en de burgemees ter de betrokken gemeentelijke bevoegd heden te doen uitoefenen. De grondwet doet de wetgever het mid del aan de hand om dit gemeentebestuur op zij te zetten. Gebruik van dit middel acht de regering hier onvermijdelijk. In October steeg het aantal werkloze mannen van 49.135 tot 53.032, te weten 42.566 geheel werklozen (vorige maand 40.792), tot 10.305 D.U.W.-arbeiders (8250) en 161 wachtgelders (93). Deze vermindering der werkgelegenheid moet worden toegeschreven aan de afloop van de oogstwerkzaamheden. De werk gelegenheid nam eveneens af voor het Horeea-bedrijf en de baksteenindustrie. Door plaatsing van jeugdigen uit de groep handels- en kantoorpersoneel ook bui ten hun beroep alsmede door groter activiteit in de metaalnijverheid nam de werkloosheid voor beide groepen af. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 4538 tot 5890, dat der veenar beiders van 283 tot 1478. Onder de land arbeiders steeg de werkloosheid van 2248 tot 3699 en onder de losse ongeschoolde arbeiders van 6704 tot 7394. Onder de me taalarbeiders daalde de werkloosheid van 5202 tot 4452 en onder het handels- en kantoorpersoneel van 8373 tot 7541. Het aantal voorkeur genietende gede- mobilïseerden. dat bij de arbeidsbureaux stond ingeschreven, daalde van 2637 tot 2216. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 21.331 tot 19.617. In de industriële gebieden blijkt de werkloosheid afgenomen of constant ge bleven te zijn. Per 1000 mannelijke inwo ners heeft Drente het grootste aantal werklozen, namelijk 26 en Overijsel en Zeeland het laagste aantal, namelijk 5. Voor geheel Nederland was dit cijfer 11. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 6098 tot 5897. De vraag naar vrouwe lijk personeel ddalde van 17.172 tot 16.648. De „Stichting 5001000" heeft de minister van Financiën gedagvaard tot beta ling van na-ingeleverde bankbiljetten van f 500 én f 1000, waarvan in bepaalde gevallen inwisseling is geweigerd. Het geldt hier een proefproces. De „Stichting 500—1000" is des tijds opgericht met het doel schadeloosstel ling te verkrijgen voor bezitters van tijdens de bezetting ongeldig verklaarde bankbil jetten van f 500 en f 1000. Togliafti weer aan de beterhand Voor Italië is te hopen dat hij herstelt (Van onze correspondent te Rome) Het bericht dat Palmiro Togliatti in een kliniek was opgenomen is aanleiding ge worden tot een campagne in een groot deel van de Italiaanse en ook van de buiten landse pers, die weinig aangenaam aandoet, vooral omdat zij niet op waarheid is ge baseerd. Er werd (en wordt ook nu nog geschreven) dat de „ziekte" van Togliatti, evenals die van de Franse communisten leider Thorez, door Moskou is voorgeschre ven omdat de Gominform niet langer ge diend zou zijn van de gematigde politiek, welke Togliatti voorstaat. Toen één dag na de opneming in de klinie bekend werd dat de patiënt een uiterst moeilijke operatie met dubbele doorboring van de schedel had doorstaan, wijzigde zich de toon enigs zins. De ziekte van Togliatti, gevolg van een trauma dat ontstond door het auto-ongeluk van 22 Augustus, valt niet langer te looche nen en die ziekte is ernstig. Wel heeft de patiënt, die behalve door zijn behandelende geneesheer, werd bijgestaan door vier der vermaardste figuren van Italië, terwijl andere artsen (in totaal twaalf) in de operatiezaal aanwezig waren, onmiddel lijke verlichting ondervonden na de opera tie. Zelfs heeft hij reeds partijgenoten en vrienden bij zich ontvangen. Voor Italië is het te honen dat Togliatti volledig zal herstellen. Hij is een bezadigd man, iemand van grote belezenheid met een humanistische opvoeding en geen door drijver. Als hij zou verdwijnen worden veel onbesuisder en feller elementen de leiders van de Italiaanse communisten. De meeste kans maken de vice-secretaris der partij Secchia, en het Kamerlid Longo, beiden ultra-extremistisch. Een persoon, die weinig op de voorgrond treedt, Anto- nius Cicalini, organisator der communis tische ondergrondse partij tijdens de jaren van het fascisme, en thans organisator van de geheime para-militaire groepen in de communistische partij, zou zeker ook zijn reeds zeer grote invloed nog zien toenemen. Cicaline is de vertrouwenspersoon van Moskou in Italië en heeft meer en inniger contact met de Cominform dan Togliatti zelve. Ook in het communistische „algemene vakverbond" zou een aftreden van Togliatti invloed hebben. Dit verbond wordt thans geleid door de betrekkelijk gematigde Di Vittorio, een vriend van Togliatti, doch de meer revolutionaire elementen zouden graag de onverzettelijke Novella op die plaats zien. Labour won stemming over woningbouwkwestie De Britse Labourregering heeft Maan dag in het Lagerhuis een door de conser vatieven uitgelokte stemming over haar woningbeleid gewonnen. Er werden 300 stemmen uitgebracht vóór en 288 tegen dit beleid. De conservatieven onder leiding van Winston Churchill betwistten de ver klaring der regering, dat het land zich slechts 200.000 nieuwe huizen per jaar kon permitteren. Zij stonden er op dat 300.000 als het streefgetal zou worden vastgesteld. Een nederlaag van de regering zou haar aftreden hebben betekend. Zieke leden van de Labourfractie ver schenen dik ingepakt in het Lagerhuis om aan de stemming te kunnen deelnemen. Heden Amerikaanse verkiezingen Vandaag worden in de Verenigde Staten de 435 leden van het Huis van Afgevaar digden en 36 van de 96 senatoren gekozen. Heden zullen de stembussen tussen 19 en 22 uur (plaatselijke tijd) in de verschil lende staten sluiten. De eerste uitslagen uit de Westelijke staten zullen niet voor middernacht te New York binnenkomen. De meeste uitslagen worden verwacht tussen 21 uur en middernacht (New Yorkse tijd) terwijl pas Woensdag 8 uur Nederlandse tijd een duidelijke aanwijzing over het verloop van de uitslagen kan worden gegeven. HET WEER AFGEBEELD Een zeer diepe en actieve depressie trekt langs de Zuidpunt van Groenland in de richting van IJsland. Onder invloed van deze depressie neemt het hoge drukgebied bij Schotland verder in betekenis af. Boven Frankrijk en het Middellandse Zeegebied stijgen de baro meters langzaam. De luchtdrukverschïl- len in onze omgeving nemen als gevolg van deze wijzigingen af en de wind wordt steeds zwakker. Uit zee drijven nog wolkenvelden de kustgebieden binnen. Langs de Wad- denkust vielen af en toe nog buien. Weerbericht KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.NJVI.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht vooral in de Noor delijke kustprovincies van zee bin- nendrijvende wolkenvelden met enkele buien. In het binnenland weinig bewolking met op vele plaatsen lichte vorst en tegen de ochtend nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk nog op vela plaatsen dichtbewolkt, later op de dag geleidelijk meer bevolking maar tot aan het einde van de middag bijna overal nog droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. 8 November Zon op 7.46 uur, onder 17.00 uur Maan op 5.37 uur, onder 15.59 uur Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 8 November Hoog water: 1-57 en 14.17 uur. Laag water: 10 03 en 22.17 uur. .1 L J J uA-.-nj-j.uu -AMOCOOOQOOCOU

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1