IJmuider Courant Haarlems Dagblad in Azië China's beste troepen staan gereed aan de Koreaanse grens In Noord-Korea versterken beide partijen hun macht Geringe winst voor republikeinen Omwenteling in Nepal, nabuurland van Tibet Verhoging der Omzetbelasting op het verrichten van diensten iWan" No. 19700 N 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560). il Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, J ^hoofdredactie en alle afdelingen 15295 yv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom inemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. Editie voor Velsen, Umniden, Santpoort en Omstreken van en <©prctt|te ffcartamrt* «ourant Clram Woensdag 8 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom S -füEUREN zonderlinge dingen in ffl Chinese troepen van Mao-tse- Woord-Korea zijn binnengeval- ie L ctriid tegen het overwinnen- n de U.N.O. deel te nemen, jd in feite al aangebonden. Truman had Zaterdag te St. s..n eigen staat" (Missouri) ver- -Korea nog een zware strijd r".; z0U liggen ondanks de op de -Snen behaalde overwinning. tocArthur had Maandag in een jaf geenszins opgewekt van 'ïoea weten dat het nieuwe, verse Aderlijk en zonder enige oorlogs- P*. in r\r* ctriid oownr". Generaal Lin Piao's vierde veldleger is uitgerust met veroverd Japans en Amerikaans materiaal «erken r China in de strijd gewor- zou dat de strijd in het nog' de hele winter zou deze mededelingen is plotseling ht »evolgd, dat het nieuwe verse •Vord-Koreanen en al terugtrekt, it zich terug uit de positie, waarin «ede kans had om door te stoten ■Wdkoreaanse hoofdstad. Het ■-h zozeer, dat de patrouilles van -kanen het contact met de tegen- kwijtgeraakt. Men vraagt zich jfeazin" af, na de verklaringen van MacArthur die de Chinese aan- 'feit aanvaardden, wat dit nu «kent. De mogelijkheid is geop- I de Chinezen vooral beducht waren 'l )ot van de electrische kracht- L die een deel van Mandsjoerije rtio voorzien en die in Noord- TlS bij ae grens, liggen. Een aan- h verklaring geeft dit niet. Er ,'üb reden te zijn waarom de Wes- «scn bij afzijdigheid van China ütróies zouden hebben vernield, s'eerder aannemen dat dit gevaar ««foepen door de Chinese tussen- fde strijd. in' trekken nu de Chinese troepen Ion zou blijmoedig kunnen ver- Hen, dat hun leiders dit achteraf hebben. Men zou nog blijmoediger veronderstellen, dat zij hevig ge in zijn van het Amerikaanse be- de Chinese interventie bij de sraad aanhangig te maken. Maar tachtig plegen figuren van het lao-tse-toeng niet te zijn. Hij geeft 5 blijk van vrijwat ondernemings- egelijkerfcïjd. is hij bezig Tibet te li en heeft hij zich in de Vietna- jjd gemengd op een wijze, die de met onrust vervult. Nevens de «reus doet de Chinese reus zich 'meer gelden. Te Parijs ziet men j onze correspondent in de Franse Maandag meldde, als een poker- Moskou, In Europa vreest Moskou wapening van Duitsland; daarom in Frankrijk het verzet tegen deze oening teversterken, door een ende conferentie der Grote Vier tellen. In Azië poogt het druk uit n, tracht het zijn wens ten aanzien alsland door te drijven, door de n aanvallend te laten optreden. Het nogal ingewikkelde verklaring der enissen, die men voornamelijk aan- chenkfc omdat de Fransen bij uit- icHé rekenaars zijn. Maar zij kun- daarom juist vergissen in lieden Iniet zijn. Het zwakke punt in dit schijnt 'voorts de veronderstelling, Chinese regering zich door Moskou tótvee voor zijn doeleinden zou bruiken. China is geen onderdanige van Sovjet-Rusland zoals Roeme- ujecho-Slowakije. Het is een ge land met honderden millioenen in- met een nog veel gi-otere bevol- eerve dan die der Russen. Het van het communisme, dat er heerst duidelijk; met dit etiket wordt os in de tegenwoordige wereld wel ijgevig omgesprongen. In geen ge- 'ben de Chinezen de indruk gewekt, zich gewillig aan de wensen en van Moskou hebben overgegeven, i zouden zij ook? Een andere vraag Fransen opwerpen, namelijk deze: om zouden de Chinezen morgen hun dijk gewicht ook niet in de Vietna- c'oaal kunnen werpen?" leidt dan toegedachte: „Ja, als Mao-tse-toeng sli belang in ziet, maar niet omdat door Moskou heen gestuurd wordt." töoon het Chinese leger in Noord- •ich nu terugtrekt, kan men de al- toestand moeilijk als gunstig be- Mn, Er wordt in Azië politiek be- sommigen noemen zoiets politiek, maar dit lijkt een zon- 5e benaming op een wijze en met den, die men niet anders dan gevaar- - noemen. De verklaring van Mao- 5, dat het Chinese leger uit vrij- 1 bestaat, geeft een beeld van de tochtigheid, die deze zaken beheerst. vrijwilligers zijn verandert niets verantwoordelijkheid van de Chi- Kering. Zij is er evenzeer verant- 18'Voor als onze regering voor de werd vrijwilligers, die door Neder- WarKorea zijn gezonden. China heeft wonen opgeleid, bewapend en van Wers voorzien, evenals Nederland zVn afdelinkje Uno-troepen heeft «kou", zeggen de Fransen, „heeft N'chologische_ fout begaan door te t dat de Chinese interventie in £orea de Westelijke mogendheden haandelen over Duitsland zou be- «J zijn veeleer geneigd, er èen «jwmg in te zien". Men kan het S» beschouwen. Mao-tse-toeng zel£ ingezien, dat hij een "iische fout heeft begaan door op ff zijn intrede in de U.N.O. te dwin§en. En mogelijk hebben rÏ-a §eholpen om tot dit besef .3. hogelijk hebben zij hem van gediend. Tt ,^peeIt men lustig met vuur. "k einddoel? En Europa ver niet. Er zijn zoveel bezwaren R. P. Mies van Britse oppositie "Worpen £1^de Britse oppositie, waarin Sering er van beschuldigd Passende stappen te hebben «Mufl ï1 kosten van het levens- Qesrrio k 1 kouden, is heden, met Sering-v Van viJftien stemmen voor ••"'cons m Lagerhuis verworpen, de «7 - eve motie, die het plan u. •^gennp om enkele economische 5 - permanent te maken 'L met ee& meerderheid van ,ea verworpen. Volgens berichten uit Korea zijn thans nabij de Koreaanse Noordgrens 10 a 12 Chinese communistische legers," onder hel opperbevel van de bekende generaal Lin Piao, tussen de grensstad Antoeng, aan de monding van de Jaloe en de reusachtige stuwdammen van Soepoeng, 80 ion meer stroomopwaarts, geconcentreerd. Deze troe pen vormen het vierde veldleger van Lin Piao, het best uitgeruste en geoefende Chinese communistische leger. De grootste concentratie van Chinese troepen heeft plaats ten Westen van An toeng, waar zich ten minste 3 legers be vinden. Meer naar rechts en dichter bij de spoorweg DolantoengMoekden bevinden zich twee andere legers aan de oevers van de Jaloe, en nog een ander houdt zich in het Mandsjoerijse binnenland gereed om op te rukken. Meer naar het Westen, in de streek van de spoorweg naar Soepoengdong (stad aan de voet van de Soepoengstuwdammen) zijn twee andere legers van Lin Piao samenge trokken, waarachter zich ook nog een derde leger bevindt. Elk Chinees communistisch leger omvat drie divisies van elk 10.000 manschappen. De strijdkrachten van generaal Lin Piao, die langs de Noordelijke oever van de Jaloe staan opgesteld, zouden dus 300 a 400.000 man sterk zijn, en deze cijfers wor den door de militaire kringen te Tokio als heel bescheiden-beschouwd. Het eerste doel van de Chinese commu nisten schijnt er in te bestaan, de Ameri kaanse strijdkrachten in Noord-Kor ea te binden om ze te beletten Korea te verlaten en in Azië of in Europa de militaire kracht van de Westelijke mogendheden te verster ken, aldus wordt in militaire kringen te Washington verondersteld. Dezelfde militaire kringen menen, dat de strijdkrachten van generaal Lin Piao, eens over de Jaloe, de strijdkrachten van de U.N.O. veel last kunnen berokkenen. Zij herinneren er aan, dat het beroemde leger van Lin Piao, na de capitulatie van Japan, in 1945 naar Mandsjoerije is getrokken en een grote hoeveelheid Japanse wapens, vooral verscheidene stukken artillerie, heeft buitgemaakt. Voorts heeft het leger van Lin Piao de hand gelegd op het grootste gedeelte van het Amerikaanse materieel, waarmede hel leger van de nationalisten in Mandsjoerije was uitgerust. Dientengevolge zijn de strijdkrachten van Lin Piao ongetwijfeld het best uitgerust van alle Chinese legers. Bovendien zijn de meeste soldaten van Lin Piao vetèranen van de veldtochten in Mandsjoerije. Zij zijn dus gewoon aan de barre Mandsjoerijse winters. Lin Piao. zelf is een veteraan van het communistische leger. U;N.O.-garantie. De interim-commissie der U.N.O. beeft Dinsdag te Lake Success met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, die er op is gericht de Chinese volksrepubliek ge rust te stellen ten aanzien van de bedoe lingen der U.N.O. ten opzichte van de Ko- reaans-Mandsjoerijse grens. De commissie besloot, dat zij de beharti ging op zich zal nemen van de kwesties met betrekking tot de Koreaanse Noordgrens teneinde ervoor te zorgen, dat deze grens ten volle zal worden gerespecteerd. Volgens een woordvoerder wil men door deze stap de Chinese regering van de goede trouw der U.N.O. verzekeren en haar prac- tische middelen tot onderhandelen aan de hand doen. Nationalistisch China in de strijd? Volgens berichten uit Formosa bereiden de Chinese nationalistische militaire auto riteiten zich voor op een mogelijke onmid dellijke troepeninscheping voor Korea, nu generaal MacArthur heeft verklaard dat Chinese communistische troepen zich in de strijd in Korea gemengd hebben. Volgens officiële bron heeft generaal Tsjang Kai Tsjek echter zijn aanbod van 33.000 nationalistische manschappen voor dienstneming bij de troepen der U.N.O. niet herhaald. Op Formosa zijn wel aanwijzin gen van bewegingen van infanterie, artil lerie en tankeenheden. Het plan-Pleven op de achtergrond Amerikaanse zienswijze over Duitse herbewapening overheerst De Franse minister-president, Pleven, heeft Dinsdag een bespreking gevoerd met president Auriol en generaal Ely, de Franse afgevaardigde in de permanente commissie van het Atlantisch pact. Naar vernomen wordt, hebben zij de herbewapening van Wcst-Duitsland besproken. Herve Alphand, de Franse afgevaardigde op de conferentie der plaatsvervangers van het Atlantisch pact, die 13 November te Londen bijeen zal komen, is Dinsdag be gonnen met het ontwerpen van nieuwe richtlijnen, die hij ter conferentie zal vol gen. Het plan-Pleven, dat voorziet in de opneming van kleine Duitse eenheden in een Europees leger, schijnt volgens Reuters correspondent in de gedachten der Franse diplomaten op de achtergrond te raken. Het compromis waaraan gewerkt wordt zal meer van de Amerikaanse denkbeelden dan van de Franse inhouden. Een voltallige vergadering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch pact zal midden December te Brussel trachten de .impasse over de Duitse herbewapening te verbreken. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen de rapporten der besprekingen over het vraagstuk der Duitse herbewapening, gevoerd door de militaire commissie van het Atlantische verdrag, haar raad van plaatsvervangers en de ministers van Landsverdediging, bespreken. „Eerst V eiser- en Hem-tunnel, daarna pas de IJ-tunnels" Adres van vereniging „De Amsterdamse Haven" Het bestuur van de vereniging „De Am sterdamse Haven" heeft de gemeenteraad van de hoofdstad een brief gezonden, waar in het zegt dat „een eventueel beginnen met de bouw van tunnels onder het IJ, vóórdat de tunnels bij Velsen en bij de Hembrug ge reed zijn, een ramp voor de Amsterdamse haven moet worden geacht. Worden de IJ-tunnels gebouwd vóórdat de Velser- en de Hem-tunnel er zijn, dan komt er zoveel autoverkeer door Amster dam, dat kostbare voorzieningen om dit te verwerken nodig zullen worden. De IJ- tunnels en verdere voorzieningen voor toe- en afvoerwegen zullen dan zulke bedragen vragen, dat de Hem-tunnel er waarschijn lijk nooit komt, waardoor het Noordzee kanaal een tweede klas vaarwater blijft Tnet de Hembrug als obstakel voor de scheepvaart. De „MacArthur-linie" is nog intact TOKIO. 7 November. (Reuter). Dinsdag zijn de Britse en Amerikaanse troepen, die gelegerd waren bij het bruggenhoofd over de Tsjongtsjon in Noord-West-Korea, voorzichtig opgerukt, pogend contact te maken met de communistische troepen, die in de nacht van Maandag en Dinsdag plot seling zijn teruggetrokken. Ten Oosten van deze troepen, in het midden van de geallieerde verdedigingslinie rondom Andjoe, had de Amerikaanse tweede divi sie hevige aanvallen te doorstaan. Deze aanvallen der communistische troepen, die ongeveer twintig kilometer ten Zuid- Oosten van Toktsjon werden uitgevoerd, zijn afgeslagen. De troepen, die de nieuwe geallieerde verdedigingslinie de „MacArthur-linie" bezet houden, zijn opnieuw met een Amerikaanse divisie versterkt. Luchtver- kenningen wijzen er op dat de vijand grote troepencontingenten aanvoert. De Amerikaanse luchtmacht heeft medege deeld, dat Zondag 65 procent van het mi litaire bevoorradings- en verbindings centrum van Kangdjie, 30 km. ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens, door brand bommen vernietigd is. Superforten wierpen 170 ton aan brand bommen uit. Communisten, gekleed in Amerikaanse uniformen, hebben getracht door de Britse linies te dringen. Ook hun wapens waren van Amerikaans type. Kort geleden wer den langs de weg drie lijken van Noord- Koreanen in Amerikaanse uniformen aan getroffen, aldus een bericht van het front. Verder wordt gemeld, dat een aantal communisten gekleed is in een samenstel van Amerikaanse en Koreaanse kleding. De eerste Zuid-Koreaanse divisie heeft de Tsjingtsjon, in de nabijheid van haar monding overgestoken. Zij heeft een stel ling ingenomen op de linker vleugel van de brigade van het Britse Gemenebest. Elementen van de 25ste Amerikaanse divisie infanterie voerden Dinsdag een fel gevecht met Noordelijken, die tussen Pjongjan en Soentsjon poogden door te breken. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse legereenheden hebben hun handen vol met het onschadelijk maken van verschei dene grote groepen guerillero's, die moei lijkheden veroorzaken achter de linies der verbonden troepen. In 'de afgelopen 24 uur zijn ruim twintig duizend burgers over de Tsjongtsjon in Zuidelijke richting getrokken, hetgeen een aanzienlijke toeneming betekent van de vele vluchtelingen achter de geallieerde linies, die de troepenbewegingen achter het front bemoeilijken. Aangezien geble ken is dat zich onder deze „vluchtelingen" vaak als burgers verklede communistische militairen bevinden, poogt men hun ware status vast te stellen, hetgeen echter met grote moeilijkheden gepaard gaat. In Poesan zijn Dinsdag 1200 Thailandse infanteristen aan wal gegaan, die de ver bonden troepen zullen versterken. Er zijn thans twaalf escadrilles jagers van de Amerikaanse luchtmacht in Korea gestationneerd, waarvan er drie uit straaljagers zijn samengesteld. Ook de grote Amerikaanse vliegdek schepen, waaronder drie oorlogsbodems van 27.000 ton, opereren weer langs de Koreaanse Oostkust, na op hun bases brandstof en voorraden le hebben inge nomen. Het woord is aan. Gelukkig hij die in gelukkige verborgenheid leeft. Wysjinski zegt te twijfelen aan Chinese interventie Andrej Wysjinski, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Washington tegenover verslaggevers ver klaard te betwijfelen, of er Chinese troe pen in Korea vechten. .Misschien zijn er enige vrijwilligers, maar ik betwijfel oi' er Chinese troepen in Korea verschenen zijn", aldus verklaarde Wysjinski op de Russische ambassade, waar hij ere-gast was aan een gala-diner ter gelegenheid van de 33ste verjaardag der Russische October-revolutie. De Sovjet-minister verklaarde, dat de Sovjet-Unie de strijd in Korea geregeld wil zien „in het belang van het Koreaanse volk en de algemene vrede". Toen de journalisten om meer bijzon derheden over de Chinese actie vroegen, verklaarde Wysjinski, dat hij nu ver van de Sovjet-Unie „en over deze aangelegen heid niet zo goed ingelicht was". Hij sprak de hoop uit, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie „ten bate van de wereldvrede" nader tot elkaar zouden kun nen komen. „De oorlogsstokers, van wie er hier heel wat zijn, trachten ons echter in vijandschap te houden", zo zeide Wysjinski. Aan het gala-diner waren 500 gastèn, wat minder is dan gewoonlijk. Minister Acheson en een hoge functionaris van zijn departement waren afwezig. Amerikaanse verkiezingen Democratische meerderheid niet in gevaar De Koning vlucht in de Indiase ambassade als opstandeling tegen de regering Buckingham Palace in Londen krijgt ter gelegenheid van het aanstaande officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard een extra schoonmaakbeurt. Foto: schilders nemen het fraaie smeed ijzeren hek voor het paleis onder handen. De Koning van Nepal, een nabuurstaat van Tibet, heeft Maandagochtend zijn pa leis te Khatmandoe verlaten en een toe vlucht gezocht in het gebouw van de In dische ambassade aldaar. De Koning, de Maharadja Djiraj Triboewan Bir Bikram Sjah Deo, werd door zijn gezin vergezeld. Uit New Delhi wordt gemeld dat de Indiase regering het bovenstaande offi cieel heeft bevestigd. Het Indische ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de Koning van Nepal „ver langend was zich naar India te begeven, doch dat zijn regering hiertegen bezwaar maakte, zodat hij zich thans van de hulp van de Indische ambassadeur bij de Nepa- lese regering heeft willen verzekeren". De Koning heeft een beroep op zijn on- i derdanen gedaan om de huidige Nepalese TWEEDE KAMER Uitbreiding tabel der weeldebelasting (Van onze parlementaire redacteur) De gehele Dinsdagmiddag was de Kamer nog met de belastingwetten bezig. Een amendement op de wet inzake het re gistratierecht moest tot Woensdag voor nader onderling beraad worden aange houden. Met de Omzetbelasting kwam men ten minste gereed. Het amendement-Van den Heuvel (AR) om de verhoging van de Om zetbelasting op het verrichten van diensten te schrappen, lachte de heer Hofstra (Ar beid) wel toe, maar daar de meerderheid niet had meegewerkt om overeenkomstig zijn voorstel de nodige f 11 millioen te verkrijgen door de belasting op de hogere inkomens wat zwaarder te maken, moest hij nu wel tegen dit amendement stemmen. Thans immers ontbrak de onontbeerlijke compensatie. De heer Hofstra gaf te ken nen zijn handen in onschuld te wassen. De verantwoordelijkheid rustte zijns inziens op degenen, die zijn amendement om zeep hadden gebracht. Dat voelde dr. Lucas (KVP) vermoedelijk ook wel en daarom trachtte hij weer de schuld van zich af te schuiven door te betogen, dat minister Lieftinck deze verhoging van de Omzet belasting als sociaal-ecenomisch verant woord scheen te beschouwen. Op zijn beurt kaatste de minister de bal terug door in herinnering te brengen, dat juist de ver hoging van de Omzetbelasting op het ver richten van diensten de ruggegraat had ge vormd van hetgeen een der grootste groe pen (die van dr. Lucas) steeds had bepleit. Met 2951 stemmen verwierp de Kamer het amendement, dat de stemmen van alle fracties behalve die van de KVP en van de PvdA kreeg. Eenzelfde combinatie deed de uitbreiding van de weeldetabel de over winning behalen. Verder ging er nog vrij wat tijd gemoeid met het telkens verwer pen van allerlei communistische amen dementen. Woensdag zal het nu ten langen leste wel tot de eindstemmingen over de verschillende belastingontwerpen komen. regering niet gehoorzaam of getrouw te zijn en de basis der menselijke rechten en verplichtingen niet in gevaar te brengen. Badripasad Koirala, de leider van de Nepalese nationale partij, die z'ich heeft uitgesproken voor het invoeren van een „regering door het volk", gaf te kennen dat de Koning sympathiek staat tegen een Nepalese volksbeweging om de regering te democratiseren. De huidige Nepalese minis ter-president is de zeer invloedrijke Mohan Sjoemsjere Joeng Badadoer Rana. „Het einde van het bewind van de mi nister-president is thans slechts een kwestie van dagen", aldus Koirala. „Onze Koning heeft zich door zijn grootse daad aan de zijde van de krachten der vrijheid ge schaard en hij heeft de huidige Nepalese regeerders die zich hun macht weder rechtelijk hebben toegeëigend verworpen". Geïsoleerd land Nepal, het afgezonderd liggende natio nale tehuis van de bekende „goerkha's", die behoorden tot de allerbeste strijdkrachten van het voormalige Brits-Indische leger en die ook nu nog in verschillende delen der wereld in Brits verband strijden, (zoals in Malakka), is het enige overgebleven koninkrijk der Hindoes. De Koning, bijgenaamd „de gouden draak", is slechts een schijnfiguur. De wezenlijke macht berust bij de minister president, die tevens opperbevelhebber van de strijdkrachten is. Bovendien gaat het premierschap in zijn familie van vader op zoon over. De hoofdstad Khatmandoe is de dichtst bij de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, gelegen stad. In het koninkrijk Nepal hebben oude en moderne levens wijzen zich gemengd. Tot voor kort was Khatmandoe slechts per spoorweg van de Indische stad Raxaul te bereiken, waarbij een afstand van slechts 120 kilometer in twee dagen tijds wordt afgelegd over een traject, dat door het oerwoud en over bergen voert. De weinige auto's, die men in Nepal aantreft, zijn door koelies over de bergen vervoerd. Volgens oude geschiedschrijvers werd Boeddha in het jaar 568 voor Christus in Nepal geboren. Het Koninkrijk Nepal telt bijna zes mil lioen inwoners, over het algemeen Mon golen. Zijn noordgrens valt over ongeveer acht honderd kilometers samen met de zuidgrens van Tibet. Dinsdag werden in dc Verenigde Staten de 435 leden van het Huis van Afgevaar digden en 36 van de 96 Senatoren geko zen. De uitslag is nog niet volledig bekend, doch volgens de tot nu toe bekende cijfers hebben de republikeinen enige winst be haald. Deze wijziging in de stemverhou ding tussen democraten en republikeinen is echter niet zo ingrijpend, dat het over wicht van Trumans regering in het Con gres in gevaar dreigt te komen. Volgens de laatste berichten was de stand als volgt: Senaat: gekozen 14 democraten, 14 re publikeinen. Totaal 45 democraten, 43 re publikeinen. Republikeinse winst 3. Nog te verdelen 8. Huis van Afgevaardigden: gekozen 192 democraten, 116 republikeinen. Winst der democraten twee zetels (waarvan één op de arbeiderspartij), verlies 7. Winst der republikeinen 7, verlies 1. Nog te ver delen 127 zetels. In de Senaat hadden de democraten na de vorige verkiezingen in 1948 54 zetels, de republikeinen 42. In het Huis van Afge vaardigden hadden de democraten 246 zetels, de republikeinen 188, Labour 1. De grootste republikeinse winst in het Huis van Afgevaardigden werd in New York en Indiana behaald: In elke staat drie zetels en bovendien één in Pennsylvanië. De enige republikeinse zetel in het Huis uit Texas ging verloren. De democratische senator Elbert Thomas uit Utah werd ver slagen. Nader wordt gemeld dat de democraten hun meerderheid in de Senaat behouden hebben. De democraten hebben volgens hun eigen bevestiging de Senaatszetel van Illinois, Maryland en Connecticut verloren. De republikeinse gouverneur van New York Thomas Dewey en de democratische senator Herbert Lehman zijn herkozen. De uitslagen uit Californië vermelden dat een van president Roosevelts zonen, James, verslagen werd door gouverneur Earl Warren (republikein). Een andere zoon, Franklin D. Roosevelt Jr., behield zijn zetel in het Huis. Onder de eerste gouverneurs, wier ver kiezing bekend werd, is de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken James Byrnes. Byrnes, die tot de conservatieve vleugel van de democratische partij be hoort, werd tot gouverneur van de tradi tioneel democratische Zuidelijke staat Zuid-Carolina gekozen. De enige afgevaardigde in het Huis van de Amerikaanse socialistische partij, Marc- antonio, die als pro-communistisch be kend staat, heeft zijn zetel verloren aan James Donovan, die een demoeratisch- republikeins blok vertegenwoordigt. Twee New Yorkse kranten wisten enkele uren na de sluiting van de stembussen te melden, dat de waarnemende burgemeester Impellitteri tot burgemeester van New York gekozen is. Impellitteri, die drie tegen-candidaten had, nam als onafhanke lijk candidaat aan de verkiezing deel, om dat de democratische partij had geweigerd hem candidaat te stellen. Men verwacht, dat de uiteindelijke stand in de Senaat als volgt zal zijn: Democra ten 49, republikeinen 47 (vorige Senaat: 54 democraten, 42 republikeinen. (Reuter). Een recente foto van de Dalai Lama, de jonge als een godheid beschouwde heerser van Tibet, die Ihans practisch een gevan gene in zijn eigen paleis in de hoofdstad Lhasa zou zijn. De Dalai Lama was voor nemens naar het buitenland uit te wijken om niet in handen van de Chinese com munistische troepen le vallen, maar de monniken van drie kloosters in Lhasa, die gemene zaak met de communisten maaktenschijnen zijn vertrek nu ver hinderd le hebben. De communistische troepen zouden nog slechts drie dagmarsen van Lhasa verwijderd zijn. HET WEER AFGEBEELD Bij IJsland bevindt zich een zeer diepe depressie die zich slechts langzaam naar het Oosten beweegt. Een regengebied dat hiermee samen hangt trekt nu over de Britse Eilanden en zal in de middag het Westen van het land bereiken. Bij de nadering van de neerslagzóne gaat de wind in kracht toenemen. Weerbericht ZWAAR 8EW. —MIST ¥r SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN GEHEEL BEW |R ONWEER /^temperatuur 1005 ISOBAAR BELANGRIJK WA NEcffSlAG- GEBIED CENTRA; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FPOfJT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAJJD.VAN OIT TEKEN GEEPT CE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEIP VAN VIJF METER PER SECONDE VEEL WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht: zachter, regen en langs de kust een krach tige tot harde en in het binnen land een krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen over dag: wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Aanvan kelijk krachtige, later langs de kust een harde tot stormachtige Zuid- Westelijke wind, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 November Zon op 7.48 uur, onder 16.59 uur Maan op 7.12 uur, onder 16-16 uur (Nieuwe maan) Woensdag 8 November Hoog water: 1-57 en 14.17 uur. Laag water: 10 03 en 22.17 uur. Donderdag 9 November Hoog water: 2.38 en 14.55 uur. Laag water: 10.45 en 23.00 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1