eveningse logger zonk 3aanvaring met Engelse drifter NAJAARSACTIE ZAKENCENTRUM KENNEMERLAAN TWEEDE TREKKING Dynamiet-explosies siaan de wrakstukken van de coaster „Sandbergen" uiteen Tiendaagse tentoonstelling in duplexhuis Landauer van twaalf gulden „Blocbouw" aan Laan van Kanaan; tachtig huizen in acht maanden Dry Cleaning only Old Clothes New J. ROMEYN 2 iAa 8 November 1950 leirand vermist, de schipper van de „Mace" viel de kachel gen 0 mijl Z.w. van IJmuiden tijdsbepaling van de bemanning de boeg 5 „Mace'' spleet en schipper Albert E. Bensley uit Great Olmersby met - ea"dc kleine potkachel in het logies smeet. Het moet een zwaar geweld '["gat de rafelige neus van de drifter in de huid van de Scheveningse logger Jaioba" boorde, zodat het Noordzeewater naar binnen gudste en de t auW daarop reddeloos in de diepte verdween. Een wonderlijke scheeps- - kalme zee, zonder mist, zonder vermisten, gelukkig. IJmuiden begrijpt het 33], Wel dat de „Geertruida" massa's water maakte. Wel dat in de ver- dat moment de twintig mannen van de Geertruida overgestapt zijn op 1 Mar niet hoe zoiets gebeuren kon. De geschrokken mannen van de SCH. 35 abler getuigen, dat het gebeurde van de LT 35, William Baxter 'ift herinnert zich die dramati- ilcken nog heel precies en hij het verhaal, starend over het gladde ,!n de IJmuidense bergingshaven, t Stentor" het water uit de „Mace" Lreo samen, naast elkaar. Wij zelf welfde ochtend in IJmuiden wal- 'tlosi. Plotseling leek het alsof de niet een excuserende glimlach 'Moeilijke uitspraak van dat „Sch" tóroer liep. „Recht op ons af". Er kreet over de kleine Engelsman fcullingham, een der matrozen. hij in de ruimte greep naar \n rilling liep langs de oude die al sinds 1919 de Engelse wal- Woekt en een geluid van schu ier scheurend staal vertelde dat er IVge situatie ontstaan was. jbeson de Mace voorover te zak- de schinper gaf met zijn bebloede •bevel dé gapende wonde in de boeg 'schuit met een zeil af te dekken, om naar achteren te brengen was - een ruim vol netten legt in zo'n ifet veel tegenwicht in de schaal. aidels was een garnalenbootje, de te hulp geschoten en daar werd de lisg van de logger op overgezet, s de SCH 35 gezonken. léven stil in de benauwde stuurhut "drifter, het IJmuidense vuurtoren- rekt rusteloos over de haven, strijkt cc wal en de kompasstoel, waar de ii van de Stentor druk bezig zijn om ir'uinlijke drifter vast te leggen en igrond te zetten. water ruist gestadig uit de voorpiek «bootje en uit zijn grote schoorsteen 'wat róók naar de donkere lucht, mogen nog van geluk spreken", zegt Cullingham in zijn rauw dialect en hij ach nadrukkelijk onder de vale hoed rmeer zee had gestaan, was die ouwe tsar de haaien geweest." De schipper. wachtkamer van het Antonius- ihuis heeft schipper Bensley zijn ver- drie zinnen gedaan: ik keek op de [roeide de smak en krabbelde over- WAARSCHTJWING AAN GARAGEHOUDERS In Amsterdam en omgeving komt het herhaaldelijk voor, dat iemand bij een autoverhuur-inrichting een luxe auto huurt. Hij stort de benodigde cautie, vertrekt en rijdt daarna zolang rond tot de benzine nagenoeg op is. Vervolgens brengt hij de auto naar een andere, soortgelijke inrich ting, zogenaamd om de wagen te laten repareren of wel te doen reviseren. Hij vertrekt dan met een andere daar gehuur de auto en laat de eerste zogenaamd als waarborg achter. Dit spelletje wordt steeds herhaald. De politie in Velsen en Beverwijk waarschuwt de in haar gemeenten wonen de garagehouders en raadt hen aan geen auto af te staan, alvorens het rijbewijs (met nummer) te hebben gecontroleerd. Eenzelfde waarschuwing geldt ten aanzien van houders van fietsen met hulpmotoren. poime schipper van de „Mace", A. Bensley, verlaat het ziekenhuis le muiden, waar hij verbonden is. om de telegraaf op de brug naar „stop' iken. Het was een matige N.W. wind. «isnog goed afgelopen, sa van deze mannen maakte de in- -Kruit de jeneverfles te hebben ge- dar. goed was voor een richtige na- zoals in Scheveningen verteld ster A. P. Bakker, die de gewonde ?py per auto van de kade haalde, heeft e van dien aard gemerkt en ook toen an boord waren, wees niets op dron- Bchap. ^snelle assistentie van Nestor en Neel- Jacoba bij deze ongewone scheepsramp e® compliment waard; zodra in IJmui- |bekend was dat er zich een ernstige op zee had afgespeeld heeft de !r zee gekozen (bij het pompen is de "t afgelost door de Stentor) en toen ee hachelijke positie van de zwaar tuigde SCH 35 doorkwam, koos ook woingboot zee. SCHEEPVAART IJMUIDEN .7 November kwamen de haven -muiden binnen: Havik van Fowey. Van Par- Burgundia van Jacobstad. ma Gothenburg. Methan van Gothen- rMame van Fowey. Feducia N. van o- uraco van Bilbao. Hanny v. Rouaan g® wn Vestarvik. Madjoe van fokken zijn: Niobe naar Caen. De Mar Emden. Houtman naar Emden. m-i, orsur. Pieter Geertruida naar kfci y naar Delfzijl. Rother naar -a'con naar Londen. Berkelstroom n, .«aria Theresia naar Kopenhagen. '°ora naar Londen. Kalsö naar ^Surte naar Londen. Vega naar jenda voor Velsem woensdag 8 november Sg tot 15 uur: Spreekuur wet- fi Onderwijs. j Verenigingsgebouw, 20 "'iiebmrd ^atkolieke broederschap 20 uur: „Gevangenen van het DONDERDAG 9 NOVEMBER uur: „Hier is Hilversum, de Tramwagen trof arbeider De voorman van de buitenoloeg der papierfabriek L. Streeflang, wilde Dins dagmorgen voor een tram met lege wa gens de wissel van de rails omgooien toen de achterste wagen, een zware platte lorrie, uit de rails sprong. S. kreeg deze tegen het lichaam, juist onder de borst. Dokter R. W. Fierstra liet de man, die in. de Smidt van Gelderstraat woont en die over pijnen in borst en rug klaagde, onmiddellijk per ziekenauto overbrengen naar het Rode Kruis ziekenhuis te Be verwijk. Santpoort KERKELIJKE VERKIEZINGEN De uitslag van de stemming voor ge machtigden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente van Santpoort heeft het volgende resultaat opgeleverd: C. E. W. Doijer (13 stemmen), W. v. Eijck (121), mevr. Fokker-Kessler (93); J. H. Göbel (59), dr. A. Haselager (120), J. G. Jansen (91), A. Jongens (125), Jonker (76), J. Melis (63), A. Mets (22), H. Ouwerkerk (105), A. de Ridder (62), A. Schoorl (10), J. Smakman (63), J. Storm (38), v. Vonno (32), J. Pieters (75), W. Zuiderduin (132) en W. C. v. Zwieten (41). Gekozen werden de heer Van Eijk, mevrouw Fokker en de heren Haselager, Jansen, Jongens, Ouwerkerk en Zuider duin. Voor één plaats zal herstemming plaats hebben tussen de heren Winters en Jonker. Deze wordt Maandag 20 November gehouden. ADVERTENTIE HEDENAVOND 8 UUR in Hotel Kennemerhof Bekendmaking per luidspreker Gistermiddag heeft op de Noordzee, 25 a 3Q mijl ten Zuid-Westen van IJmuiden, een hevige aanvaring plaats gehad tussen het Engelse schip „Mace" uit Lowestoft en de logger Geertruida Jacoba (Sch. 35). De logger zonk, doch de bemanning kon gered worden. De „Mace" werd door de „Nestor" naar IJmuiden gesleept in zinkende toestand. Foto: de „Mace" wordt in de bergingshaven te IJmuiden aan de Kompas- stoelgemeerd. Duidelijk ziet men hoe het enorme gat in de boeg van de „Mace" met een zeildoek voorlopig gedicht werd, om het schip voor zinken te behoeden. Bergingswerk van de „Hulp in Nood'' „Nog een paar stille, mooie dagen Enkele kilometers uit de kust voor Castricum steekt de geheven vinger van een boei dreigend uit de deining van de golven. Het is de herinnering aan de ondergang van de Amsterdamse coaster „Sandbergen" in de storm welke zich bijna een jaar geleden om streeks Sinterklaas boven Nederland en zijn gevaarlijke kusten ontketende. Het schip, dat met een lading gietstuk- ken op weg was naar de Hoogovens, werd door de zware grondzeeën stuk- gereten en verdween in de diepte. Toch zijn de gietblokken op de plaats van bestemming gekomen. Het bergings vaartuig van de rederij Goedkoop „Hulp in Nood" is van Januax-i tot Mei van dit jaar bezig geweest om deze kostbare inhoud aan de zee te ontwor stelen. Iedere dag, waarop de luim van de ele menten gunstig genoeg was, zwaaide schip per Nieman met zijn mannen de pier uit om een half uur later de ankers in het zand te haken bij de „Sandbergen" en de 275 gietijzeren vormen van twee, drie-en-een- MARKTBERICHTEN 6 November 1950 Prijzen Heilbot 2,802,20: gr. tong 2,201,95; gr.m. tong 1,441,29; kl.m. tong 0,920,75; kl, tong I 0,94—0,68; kl. tong II 0,84—0,67; tarbot I 1,4610,4, per kg. Tarbot II 63—49; tarbot III 45—40; tarbot IV 4227,50; tongschar 7065; schartong 24—17; gr. schol 72—68; kl. schol I 52—37; kl. schol II 3416,50; schar 26,5017; verse haring 15,5010,70; makreel 258; gr. schel vis 6542; gr.m. schelvis 5838,50; kl.m. schelvis 4234,50; kl. schelvis I 35,5029; kl. schelvis II 24,508,50; wijting 2213; gr. gul 4536; midd. gul 3732; kl. gul 3020; kl. haai 21—18; ham 49—43; kl. heek I 50—37; poontjes 9,508; kl. koolvis zw. 2416,50; kl. koolvis wit 28, per 50 kg. Gr. kabeljauw 196—152; gr. koolvis zw. 55—43; gr. leng 72—61, per 125 kg. Aanvoer 1155 kisten tong en tarbot, 10 kisten heil bot, 15 kisten ham, 20 kisten tongschar en schartong, 535 kisten schol, 25 kisten schar, 3100 kisten haring, 1655 kisten makreel, 84Ó kisten schelvis, 270 kisten wijting, 180 kisten kabeljauw en gul, 25 kisten leng, 40 kisten heek, 25 kisten haai, 100 kisten poon. 130 kisten koolvis, 100 kisten diversen. Totaal 8225 kisten. 7 November 1950 Prijzen Heilbot 2,051,75; gr. tong 2.1,90; gr.m. tong 1,361,32; kl.m. tong 0,97—0,85; kl. tong I 0,97—0,85; kl. tong II 0,88—0,82; tarbot I 1,100,88, per kg. Tarbot II 48; tai-bot III 40; tarbot IV 37; tongschar 75—71; schartong 22—17; gr. schol 71; gr.m. schol 64; kl.m. schol 62; kl. schol I 4440; kl. schol II 37—25; schar 22—9; verse haring 13,50—10,60; makreel 22,50—8,10; gr. schelvis 6048,50; gr.m. schelvis 4943,50; kl.m, schelvis 42,50—37,50; kl. schelvis 36,50—31; kl. schelvis II 25,50—8; wijting 19,50—8; gr. gul 42—39; midd. gul 34—27; kl. gul 31—15,50; kl. haai 18—17; ham 47—46; kl.m. heek 50—47,50; kl. heek I 39—35; poontje's 8,608; kl. koolvis zw. 20,5017, per 50 kg. Gr. kabeljauw 204—142; gr. koolvis zw. 4642; gr. leng 6457, per 125 kg. Aanvoer 115 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 12 kisten tongschar en schartong, 42 kisten schol, 50 kisten schar, 10 kisten ham. 2690 kisten haring, 1000 kisten makreel, 420 kisten schelvis, 195 kisten wijting, 50 kisten kabel jauw en gul, 15 kisten leng, 35 kisten heek, 13 kisten haai, 50 kisten poon, 80 kisten kool vis. 50 kisten diversen. Totaal 4833 kisten. Besommingen IJM 25 Flamingo f 11.260, gedeeltelijk. Verse haring: gedeeltelijk KW 40 f4460; KW 48 f2910; KW 86 f630; K W176 f2960; KW 163 f 1110; KW 15 f910. WR 7 f 2470; WR 67 f 2450; IJM 213 f 180; RO 1 f2880; RO 9 f2730; VL 74 f4730. Een. trawler besomde f 16.950, gedeeltelijk. OPNEMINGSVAARTUIG „LUYMES" Het te Schiedam in aanbouw zijnde opne mingsvaartuig voor de Koninklijke Marine, dat binnenkort te water zal worden gelaten, zal de naam „Luymes" dragen, Het schip heeft een standaard waterver plaatsing van 1275 ton, is 71,40 m. lang, 6,50 m. breed en heeft een diepgang van 3.60 rm Het krijgt een bemanning van 105 koppen. De snelheid zal 15 mijl bedragen. Reeds vroe ger werd de naam „Luymes" gegeven aan een opnemingsvaartuig en wel aan het ex- Japanse schip „Gyosey Mai'u", dat bij het einde van de oorlog als krijgsbuit in Neder landse handen kwam. Dit schip werd echter wegens de te hoge reparatiekosten nimmer in dienst gesteld. Johan Lambertus Hendricus Luymes. die werd geboren in 1869 en na een" marine loopbaan van 45 jaar in de rang van kapitein ter zee werd gepensionneerd. verwierf inter nationale bekendheid door zijn arbeid op hydrografisch gebied. Hij overleed op 4 December 1942. Practische woninginrichting halve en vijf-en-een-halve ton (die van het laatste gewicht mei staaldraden over de ankerrollen) uit en weer in te laden. Toen het laadruim van de coaster geheel leeg was, wachtte de „Hulp in Nood" een nieuwe opdracht van Rijkswaterstaat. Het wrak, waarvan de masten boven water uit staken, was een gevaarlijk obstakel voor de scheepvaart, vooral bij mistig weef. „Blazen" Van Augustus tot nu toe heeft het ber gingsvaartuig ook zijn tweede naam, „bla zer", alle eer aangedaan, die in deze onrus tige, winderige periode maar te behalen was. De „Sandbergen" moest tot beneden veertien-en-een-halve meter onder A.P. weggeruimd worden. Weer werd zij regel matig opgezocht door de „Hulp in Nood" en weer daalde de duiker naar de zeebodem, nu niet meer om de „stroppen" in het ruim te bevestigen, waarin de laadstukken op het droge waren gehesen, maai- aan een andere lijn vergezeld door zakken dyna miet. Eerst werden de springladingen het voorschip gelegd en door een lichte druk op de handle van eën kleine electro motor, welke door een lange kabel met het „kruit" verbonden was, tot ontploffing ge bracht. Zo werkte men gestadig door naar het achterschip. Daar culmineerde de reeks explosies dezer dagen in een enorme water zuil welke een eind maakte aan de ma chinekamer. Deze werd uiteen gescheurd door een ontploffing van niet minder dan tweehonderd kilo dynamiet. „Het was wel een van de zwaarste karweitjes, die ik ooit onder water heb gehad," vertelde ons de duiker, een potige Enkhuizenaar, „die ma chinekamer zat potdicht, er moest eerst een gat in worden geschoten, voor ik er in kon om de ladingen er in te leggen. Dat moest allemaal op de tast gebeuren. Bij heel stil zomerweer, als de zee helderder is en de zon een beetje meehelpt, kun je het soms nog wel aardig bekijken, maar gewoonlijk blijft het water altijd even dik en dan is het nacht daar beneden". Het aanbrengen van de springstoffen moest met veel beleid geschieden, want het kwam er uiteraard op aan, dat de opstaande delen zoveel mogelijk neergeslagen werden. Ongewenst oponthoud. Van Augustus af kon er tot nu toe slechts 17 dagen aan de „Sandbergen" gewerkt worden en in de tussenpozen luidde het monotone parool: geduld tot het de zee be haagt zich wat kalmer te houden. De dei ning is voor dit altijd enigszins riskante werk gauw te hevig. Als de golfslag maar iets te fel blijkt, kunnen de in volle zee uit geworpen ankers onklaar ralcen, zodat het schip afdrijft en het contact ook de luchttoevoer met de duiker verbroken wordt. Daarom hoopten schipper Nieman en zijn menseix nog op een paar stille, mooie dagen om hun werk aan de „Sandbergen" te voltooien. OPENBARE LES T.V.IJ. In de Moei'bergschool aan de Kerkstraat te IJmuiden gaf de turnvereniging „IJmui den" (T.V.IJ.), onder leiding van haar directeur, de heer F. Bischot Jr., een openbare les, waar aan ouders en verdere belangstellenden werd getoond wat de aspiranten van de vereniging op turnge- bied presteren. Na het openingswoord van de voorzit ter, waarin hij er op wees, dat deze mid dag tevens het verstevigen van het con tact tussen de ouders van de aspiranten en de vereniging beoogde, werd het pro gramma, dat ongeveer twee uren in beslag nam, vlot afgewerkt. Het ligt in de bedoeling deze openbare les in de F. l. Ossendorpschool aan de Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-Oost Za terdagmiddag te herhalen. Het nieuwe plan van de commissie voor huishoudelijke voorlichting en gezinslei ding in Velsen om voor een tiental dagen een duplexwoning aan de Waalstraat in IJmuiden in te richten, zal zeker door de aanstaande duplex-bewoners van harte wor-den toegejuicht. Een duplexwoning is nu eenmaal geen kasteel, al is zij verre te prefereren boven inwoning. Er moet met de ruimte worden gewoekerd en bovendien moet met de portemonnaïe rekening worden gehouden. Van 20 tot en met 30 November zal, met medewerking van de middenstand, een huis aan de Waalstraat worden ingericht, om de inwoners van de gemeente te tonen wat er van een eenvoudig huis is te maken op de voordeligste en meest doeltreffende manier. Er zal bij de samenstelling van het interieur worden gelet op kleur en lijn. Men kan namelijk door het aanbrengen van een zekere lijn een ruimtesuggestie verkrijgen, waardoor een kamer groter lijkt dan hij in wezen is. Ook de keuze van meubilair speelt een grote rol. Het kleine meubel kan van groter practische waarde blijken dan een zwaar ornament. Het gaat er dus om ruimte en meubilair in harmonie te doen zijn. Het kind heeft in een beperkte ruimte evengoed zijn eigen domein nodig en zo zal men in de kamer van het gezin een apart hoekie voor de dreumes inruimen, zonder dat dit de suggestie wekt dat h?t ver trek „overvuld" is. Aan het speelgoed zal mede aandacht worden besteed. Eigen ge maakt speelgoed valt vaak beter in de smaak van de kleuter dan welk duur ge schenk ook. Niet het allermodernste Men wil niet het modernste tonen, maar wel het practische nieuwe, zo deelde men ons mee. Inmiddels heeft het gemeentebestuur zich garant gesteld voor deze ten toonstelling. Twee grote plaatselijke meu belinrichtingen zorgen voor stoffering en meubilair en twee andere firma's in de ge meente voorzien de keukens van het nodige. De binnenhuisarchitecte mevrouw j. Niegeman uit Amsterdam pleegt met deze instanties voortdurend overleg en al moet zij, om der wille van de beurzen van de aanstaande duplex-bewoners weieens een kunstzinnige veer laten, over het algemeen zijn de architecte, de firmanten en de „voor lichtingsmensen" het roerend eens. Het plan bestgat om de plantsoendienst om medewerking te vragen zodat men zich zelfs kan laten voorlichten omtrent de juiste wijze van bloemen schikken en het plaatsen van planten: Velen zullen met grote belangstelling van deze inrichting kennis gaan nemen. AANBESTEDING VISSERUSCHOOL In totaal 39 aannemers hadden inge schreven op de aanbesteding voor de uit breiding der gemeentelijke IJmuidense visserijschool met leslokalen en werkplaat sen. De hoogste inschrijver was de fa. Witte brood uit Bcemster voor f 144.700, de laag ste fa. Rolvink uit IJmuiden met f 99.290. De gunning is aangehouden. VERFRAAIING VAN DE VAN RIJSWIJKSTRAAT De gemeentelijke plantsoendienst is Dinsdag begonnen om het terrein voor de woningen aan de Van Rijswijkstraat in een plantsoen te herschapen. Een bulldozer is bezig de bovenste grondlaag, die zwaar met onkruid is be groeid „af te romen". Over de ondergrond wordt klei uitgestort. Vier-en-dertig gulden voor een trouw- coupé met blauw satijn bekleed, glanzend van de lak en met de staatsie van een paar blinkende kaarslantaarns naast de bok zestien voor een arreslee. Niemand meer? Niemand meer voor die lijkwagen? Vier-en-twintig gulden voor die lijkwagen! En zo valt de glorie van een vex-leden tijd onder de hamer van de afslager in gruizels: vijf guldens betalen ze tegenwoor dig voor een paar blauw met witte pluimen, die zo vief staan op de kop van de paarden voor een trouwcoupé. Als je ze er als brui gom indertijd beslist op wou hebben, kostte dat een tientje extra. Niemand ziet nog wat in een zwarte staatsiekoets met staatsiebok en knechten- bank en op tachtig gulden valt de hamer over dat pronkje van wagenmakerskunde. Niemand heeft meer belangstelling voor een Berliner landauer. Twaalf gulden. Twaalf bruine vodjes voor de liefde van een jonkman, die zijn beminde een toer door Kennemerland aanbiedt in den jare 1912 of daaromtrent, toen de benzinegeur nog niet als een sluier over de weg hing en het paard, na de stoomtrein, nog de snelste was. Ze hebben in een groepje om de afslager heengestaan, gistermiddag. Hij hamerde de bijna honderd inventarisstukken van de laatste Beverwijkse stalhouderij-met- paardentractie toonloos en emotieloos naar alle uithoeken van Nederland. In Dordrecht zal een boer het kostelijke gareeltuig om zijn bles hangen en het borsttuig van zwart leer gaat misschien naar Uithuizen. Wit voet-ruin „ïwan" van zes jaar is voor f 520 naar Hecmskcx'k verkocht én zijn collega Paul, een zwarte Friese zal vandaag de haver eten uit een i-uif in Wat doet het er toe. Een stuk historie is uiteengevallen in de schex*ven van een koud en meedogenloos boelgoed. De gebroeders JDekker hebben op een veilingwagen gestaan in het tochtige „Cen trum" om de trots van hun voorzaten om hoog te houden. Met een verwijt in hun ogen als een landauer voor veertien gul den werd geveild. En twee ijzeren ruiven voor drie en een half. Tjaj. f. Na strubbelingen tachtig huizen ADVERTENTIE Binnen 24 uur gereed. Zonder prijsverhoging. HEMISCHE REINIGING KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Naar wij vernemen zün de laatste belet selen voor de bouw van 80 woningen bij de Laan van Kanaan in Beverwijk volgeng het nieuwe systeem „Blocbouw" thans wegge nomen, zodat dit veelomstreden project nu kan worden afgemaakt door Smit's Bouw bedrijf in Velsen-Noord. De grootste moei lijkheden werden de afgelopen maanden veroorzaakt, doordat het Haagse ministerie van Wederopbouw de definitieve vergun ning aanhield omdat de allereerste raming der kosten doorkruist werd door een plot selinge stijging van de materiaalprijzen. Deze „Blocbouw", die al eerder in Lim burg is toegepast bij een project voor de Staatsmijnen, bex-ust op het stapelen van betonnen doosvormige elementen, met U- vormigë einden, welke op het wex'-k zelf worden gegoten en waarvan cle uitsparin gen later met beton worden volgegoten. Een bijmengsel, dat in Engeland onder de naam „Cheecol" bekend staat, zox-gt ervoor dat de elementen poreus, dus licht wox-den en tegelijkertijd volledig waterdicht. Het kan snel gaan met deze „Blocbouw": Maandag fundaties stellen en de Vrijdag daarop dakspanten zetten is geen onmoge lijkheid, maar de firma £mit zal dit ideaal in Beverwijk vermoedelijk niet kunnen verwezenlijken: er moet in de winter ge bouwd worden en men rekent op ongevéer acht maanden voor de tachtig huizen, wat waarschijnlijk aan de voorzichtige kant is. Concert mannenkoor „De Eendracht" liet mannenkoor „De Eendracht" zal Zaterdagavond in gebouw „Concordia" dit seizoen zijn eerste concert geven onder lei ding van de heer H. Slings. Het koor brengt onder andere ten ge hore Domine Salvum Fac van A. Giesen: Diem Sanctus van Fr. Schubert; Psalm 84 van N. H. Andriessen en Neerlands Man- nenzang van De Vliegh. Medewei'king verleent het Graftdijker Accordeon Orkest, directeur de heer Gerbrand Hop, met Hongaarse en Weense muziek van Keler Béla, Komzac, Paul Lincke en Fucik. DE IJMUIDER HARMONIE ORGANISEERT ST. MAARTENVIERING Ter viering van Sint Maarten organiseert de IJmuïder Harmonie Zaterdagavond een lampionoptocht. Aangetreden wordt om zes uur bij het gemeentelijk vex-gaderlokaal aan de Abelenstraat. Alle kinderen tussen vier en tien jaar uit de gehele gemeente Velsen kunnen hieraan deelnemen. Om de optocht in goede banen te leiden worden kaarten voor de kinderen besphik- baar gesteld bij de volgende adressen: G. van der Nulfl, Oosterduinweg 40, P. van den Braber, Le Mairestraat 13, B. Groeneveld, Tuindersstraat 49. C. Vellema, Dennenstraat 19 en H. van Schadewijk, Elzenstraat 20. Voor het luttele bedrag van vijf cent mag de jeugd deelnemen aan dit feest. Het is de eerste maal dat, buiten speeltuin- verband, het particulier initiatief een St. Maartenviering voorbereidt. Het bestuur roept de hulp van de ouderen in om in deze optocht mede leiding te willen gever.. Leiders en leidsters kunnen zich eveneens aan genoemde adressen melden. Het zal een zware opgave worden, uit die honderden lampions de mooiste te kiezen. De harmonie stelt voor hen die de mooiste verlichting meedragen, prijzen beschikbaar, tevens wacht elke deelnemer aan het exnd een verrassing. ADVERTENTIE GASFORNUIZEN V E L I E-G ASHAARDEN Uit voorraad leverbaar ZEESTRAAT 34 Telefoon 3537 BEVERWIJK K 2510 VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Uit de halve vleet: KW 147 met 17 k.; KW 25 met 34 k.; KW 9 met 6 k.; KW 140 met 8 k.; KW 47 met 5 k.; KW 144 met 17 k.J KW 83 met 5 k.; KW 48 met 20 k.; KW 38 met 25 k.; KW 40 met 10 k.; KW 41 met 10 k.; KW 49 met 15 k.; KW 78 met 10 k.; KW 176 met 30 k.; KW 110 met 5 k.; KW 44 met 15 k.; KW 123 met 34 k.; KW 50 met 17 k.; KW 175 met 8 k.; KW 127 met 17 k.: KW 170 met 7 k.; KW 65 met 10 k KW 159 met 30 k.; KW 122 met 60 k.; KW 70 met 45 k.; KW 19 met 50 k. KW 6 met 2 k.; KW 227 met 30 k. KW 86 met 20 k. uit 35 netten; KW 56 met 100 k. nog 40 netten halen. Uit de volle vleet: KW 23 met 5 k.; KW 14 met 5 k.; KW 7 met 17 k.; KW 6 met 30 k.; KW 3 met 30 k.; KW 2 met 20 k.; KW 54 met 30 k.; KW 67 met 15 k.; KW 18 met 25 k.; KW 20 met 60 k.; KW 29 met 60 k.; KW 32 met 10 k.; KW 39 met 15 k.; KW 33 met 10 k.; KW 85 met 25 k.: KW 43 met 25 k.: KW 173 met 50 k.: KW 22 met 20 k.; KV/ 130 met 20 k.; KW 163 met 40 k.; KW 129 met 20 k.; KW 181 met 100 k..; IJM 283 met 20 k.; IJM 74 met 2 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 24 kantjes. Scheveningen: 24 kantjes. Katwijk: 24 kantjes. In het algemeen kan er op gerekend worden, dat deze „Blocbouw" per vierkante meter muur de helft van de tijd vraagt die nodig is voor normaal metselwerk. De huizen bij de Laan van KanaSn, die onder de architecten Pot en Schalink uit Amsterdam worden gebouwd, zullen ruim naar de huidige maatstaven zijn: vier slaapkamers en een douchecel op de boven verdieping, één grote woonkamer, keuken, toilet en gang beneden en een „normaal" gemetselde schuur achter het huis. Deze nieuwe bouwmethode vraagt min der geschoolde arbeiders dan het optrekken van een traditioneel huis. Castricum De gerepatriëerden gaari feesten Aan de gerepatrieerde militairen te Cas tricum zal op 2 December in de zaal van de heer W. Borst te Bakkum een feest avond worden aangeboden. Op deze feest avond zal het gemeentelijk blijk van waar dering worden geoffreerd. Amateurs op de planken Ongeveer 200 C.S.V.-supporters bevolk ten Maandagavond de zaal van „De Rus tende Jager" te Castricum toen velschil lende amateurs op het gebied van muziek en zang hun beste prestaties toonden aan het Castricumse publiek, dat gewapend met papier en potlood de prestaties van de artisten honoreerde met cijfers, va riërend van 0 tot 8, waaruit tenslotte ge concludeerd v/erd welk gezelschap de meeste furore had gemaakt. Het werden „De Zingende Zwervers" uit Zaandam die ook werkelijk een zeer aantrekkelijk pro gramma ten gehore brachten en daardoor met de zegepalm gingen strijken. De naamgenoten van het winnende ge zelschap, afkomstig uit Alkmaar openden de avond. Het duo, zang begeleid door gitaar, was zeer goed op elkaar ingespeeld en nergens was een hiaat, al lagen deze Alkmaarders op hun naamgenoten een ronde achter, doordat hun repertoire niet zo origineel was. De Beverwijkse mondorgelclub „De Vier" was wel de zwakste van cle acht optreden de gezelschappen en Jan Bozua specu leerde als liedjeszanger op een wat goed kope manier mee op effect, al eerder ge probeerd door grotere kleinkunstenaars. Kees Smit als accordéonist en het aan het slot optredende accordéongezelschap toonden duidelijk ook wel iets in hun mars te hebben. „ST. THOMAS" VERLOOR VAN DOS. Maandagavond heeft de Castricumse damclub „St. Thomas" haar ongeslagen re cord prijs moeten geven, daar zij het thuisspelend tegen het Haarlemse DOS niet kon bolwerken ep verloor. De voor lopige uitslag was 612 in het nadeel van de, Castricummers. De gedetailleerde uitslag luidt: B Been- tjes-H. J. v. d. Berk 11; A. de Zeeuw- Oudhoff 02: C. Vendel-Roest 11; J. Bakker-Claudius afgebr.; W. Ruiter-Jan sen 11; C. v. d. Himst-Dijkhoff 11; C. Ory-Marsbergen 02; C. Reynders-H. Claudius 11; J. van Velsen-Schelfhoüt 1—1; J. Kabel-J. Mulder 0—2.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3