VALDA Het Hek van de Ham. Veilig f Verkeer jpfwerp voor drie tunnels onder 5I |J te Amsterdam PHILIPS WEK DE GAL IN UW LEVER OP „Wie aan de Velser affaire roert, speelt met zijn leven" POSTZïGEiS-BRIÊFKI J jidag 8 November 1930 Een grote tunnel voor het autoverkeer, twee kleine voor voetgangers en fietsers irten te Amsterdam over de tun. .j'ntf tussen de IJ-oevers heeft blijkt dat de grootste van de nels' bestemd is voor het auto die de Dienst van Pu- issnel5 lUtotunneI loopt van een punt r Hendrikkade, nabij het Scheep- t naar het Kraaienplein in Am- Voord- Het eerste gedeelte van eltracé op de Zuidelijke IJ-oever •een nieuwe in het Oosterdok aan "n dam. die iets Oostelijker ligt dan bestaande dam. De tunnel loopt spoorweg-emplacement op het fteliike eiland, langs de brandweer- op de De Ruyterkade onder het rtr een klein gedeelte van de ter- (fl fjrma Du Croo en Brauns en der ?Al"naar de Adelaarsweg. Langs ^ïaarsweg. die belangrijk zal wor- vcrbreed, wordt het Kraaienplein Ü'unnel zijn voor elk der verkeers- c twee rijbanen ontworpen. De bevat twee kokers, ieder met een ■«breedte van zes meter. Zuidelijke IJ-oever komt de tun- p de Prins Hendrikkade ter hoogte Koeliestraat, in het verlengde van de toekomst tot een belangrijke ver- ,2 te ontwikkelen z.g. binnenring bestraat—valkenburgerstraat)Tevens •t van dit plan een ontlasting van het [eer in de omgeving van het Victoria- .1 «ervvacht. dien een doorbraak wordt tot stand lacht door het Lastagekwartier, welke moeten lopen van de te verbreden Bui- Bantammerstraat over de Waalseilands riit en door de buurt van Keizers- en JLsstraat naar de Zwanenburgwal, w via een nieuwe brug over de Am en via de te verbreden Bakkerstraat ,-Ve Utrechtsestraat, zou langs deze in verlengde van de tunnel gelegen route belangrijk deel van het tunnelverkeer worden geleid. De doorbraak zal "élement van betekenis vormen bij de •je voor het opstellen van het weder- «vplan voor dit in de oorlog sterk •vende stadskwartier. •jqj. de autotunnel zal aanvankelijk $s één ventilatiegebouw worden ge nt Dit is ontworpen ter plaatse van brandweerkazerne aan de De Ruyter- ie, Op de Noordelijke IJ-oever is voor ventilatie slechts een kleine af zuigin ging ontworpen. eneinde een geleidelijke overgang van daglicht naar de kunstverlichting in de jel te verkrijgen, zijn voor de tunnel den lichtkappen ontworpen, welke rien afgedekt met glas. De personentunnel in het tunnel-ontwerp 1940 werd «lossing voor het personenverkeer aan- Èelijk gezocht in het bouwen van één t tunnel voor voetgangers en fietsers, de spitsuren heeft dit verkeer echter intensiteit, welke het 7- a 8-voudige raagt van die van het normale dagver- er, zodat deze tunnel een zeer grote paciteit zou moeten krijgen, welke ge rende het grootste deel van de dag voor Ibelangrijk deel ongebruikt blijft. Zowel op de Noordelijke als op de Zuide- ie IJ-oever zouden in het toegangsge- mv van de tunnel 16 roltrappen nood- feüjk zijn. De toegangsgebouwen kregen Bdoor buitensporige afmetingen. Het uwen van dergelijke kunstwerken in de r plaatse zeer ongunstige bouwgrond M?t grote risico's met zich mee. grond van al deze overwegingen werd ook het plan om het personenverkeer één tunnel te leiden, opgegeven. ADVERTENTIE De Philips „Troublelite" is Uw on misbare vriend bij autopech in het donker. De magnetische looplamp, die zichzelf met een permanente Ticonal- magneet vastzet op alle stalen of ijzeren delen van de auto. Ook te gebruiken als reserve-achterlicht of waarschuwingslamp. TROUBLELITE Het thans voorgestelde ontwerp omvat twee personentunnels. Op de Zuidelijke IJ-oever monden deze beide tunnels uit op de De Ruyterkade ten Oosten en ten Wes ten van de hefbrug over de Oostelijke door vaart. Op de Noordelijke IJ-oever komt de Oostelijke tunnel uit op het terrein van de N.Z.H.V.M. Het ingangsgebouw van de Westelijke tunnel is geprojecteerd ter plaatse van de tegenwoordige jachthaven. Beide tunnels zijn door afzonderlijke fiets wegen verbonden met de over de sluizen naar het Van der Pekplein doorgetrokken Meeuwenlaan. De jachthaven en de Ooste lijke talc van het Noordhollands Kanaal zouden gedempt moeten worden. Tussen de beide tunnels kan een autobusstation wor den ingericht. Roltrappen voor voetgangers en wielrijders In elk der toegangsgebouwen van de Oostelijke tunnel zullen zeven roltrappen worden ondergebracht, waarmee zowel de wielrijders als de voetgangers 19 meter omhoog of omlaag zullen worden gebracht. Voor de Westelijke tunnel zijn op elke oever negen roltrappen ontworpen. Behalve de genoemde bouwtechnische en verkeerstechnische voordelen van de split sing der grote personentunnel, is aldus het rapport aan het plan voor twee kleinere tunnels nog een belangrijk extra voordeel verbonden. Het zal namelijk mo gelijk zijn, aanvankelijk slechts één van deze personentunnels te maken en met het bouwen van de tweede personentunnel pas te beginnen, wanneer met de eerste tunnel een paar jaar ervaring is opgedaan. Daal de roltrap voor het vervoeren van wiel rijders nog een betrekkelijk nieuw transportmiddel is, staat nog geenszins vast, of de thans ontworpen trap in de practijk inderdaad de beste is. De afmetingen en de snelheid der trappen bepalen namelijk in hoge mate de capaciteit en dientengevolge het vereiste aantal trappen en de grootte van de ontworpen gebouwen. In de eerste tunnel kunnen allerlei nog onbekende fac toren worden onderzocht. De tweede tun nel zal daardoor met grotere zekerheid en juister kunnen worden gedimensioneerd, hetgeen niet alleen financieel, maar ook uit een oogpunt van comfort voor het publiek van groot voordeel kan zijn. De Oostelijke tunnel komt volgens het rapport het meeste in aanmerking om het eerst te worden gebouwd. De capaciteit van deze'tunnel met zeven roltrappen op elke oever is ruimschoots voldoende om het normale dagverkeer en het gehele Zondags- verkeer te verwerken. Gedurende de spits- periode op werkdagen zal deze tunnel ech ter moeten worden bijgestaan door het Buiksloterveer. Het publiek krijgt op deze wijze tevens de gelegenheid de beide oever verbindingen, namelijk de tunnel en een niet overbelast veer, op haar voor- en nadelen te waarderen. fenda voor Haarlem II,i WOENSDAG 8 NOVEMBER v..^7c,10Uwburg: Optreden van Harald 3 uur. Gebouw Sint Bavo: „Snel- voordracht C. J. van Ledden r^wscn over „Wetenschappelijke speur- gTïuiu'-_ City: „Christoffer Columbus", AL, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: tij un? ï6 de moed had"> 14 ï-> 2-30- 7 en lij «rans Hals: „Gekooide meisjes", te' ia en 9-15 uur- Rembrandt: „Strom- I- 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Wok van de straat", alle leeft., 2, 4.15, •Si j Duxor: „De weg des verderfs" VA5-7 en 9.15 uur. WlDwi J.w UUL. "ONDERDAG 9 NOVEMBER Gracht 90: Het Witte Kruis, afde- xl(iL wiue iviuiü, cuue- (Ij. «ng®denn8. 8.30 uur. Bioscopen: Mid- 6 511 avondvoorstellingen. ADVERTENTIE U lult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje*. Verdediger van Haarlemse politie-inspecteur: Ruim, 900 uit; Indonesië gerepatrieerde militairen nemen deel aan de speciaal voor hen georganiseerde middenstandsexamens Algemene Handelskennis, die deze week in elf plaatsen in Nederland worden gehouden. De Amsterdamse candidaten in de zaal van „Frascati" tijdens hun examen. ADVERTENTIE Neem een doos echte RAST Tl_l_eS vaöfi' UW HOEST - Veiling in „Huis te Berinebroek" De kunst-, antiek- en inboedelveiling uit het bezit van wijlen jonkvrouwe A. L. Wil link, ambachtsvrouwe van Bennebx-oek heeft bijna 200.000 gulden opgebracht. Dezer dagen zijn de goederen uit het ,,Huis te Bennebroek" gehaald en toen hetleeg was kwamen vertegenwoordigers van de kerkeraad der Nederlands Hervormde ge meente van Bennebroek, om voorbereidingen te treffen het gebouw in te richten tot rusthuis. Detailhandel in textiel bepleit prijsverlaging In het orgaan van de Nederlandse Bond van Detailhandelaren in Textiel- en Mode artikelen „Demotex" wordt een campagne tegen de duurte voorgesteld die als doel heeft het verkrijgen van goedkope volks goederen, in voldoende hoeveelheden tegen vrije prijzen. De regering staat volgens de leden van „Demotex" de vrije prijsvor ming in de weg. Onderlinge concurrentie, vooral in volksartikelen blijkt volgens hen een betere waarborg te zijn tegen te hoge marges dan de activiteit van prijzen- en controle-commissies. In het belang van de handel, maar niet minder in dat van alle werknemers, zo gaat het artikel verder, eisen de textielhande laren van de regering een campagne tegen de duurte. Deze actie zou niet zozeer de luxe-goederen dan wel de volksartikelen moeten omvatten. Zij zijn van mening dat de prijzen om laag moeten. De tweede loonronde is er oorzaak van geweest dat zich een nieuwe prijsverhoging aandiende, die niet alleen op de binnenlandse handel maar ook op de uitvoer een nadelige invloed heeft. De textielhandelaren willen daar het voorstel tegenover zetten: Tijdelijke opheffing van invoerrechten; regeringssteun voor de meest noodzakelijke verbruiksartikelen uit eigen land, wanneer de industrie niét in staat is uit eigen kracht de productie-prijs op een ander peil te brengen en tenslotte een zodanige verho ging van de pi-oductie dat alle achterstand in de uitvoering van orders op korte ter mijn wordt opgeheven. Mgr. J. P. Huibers 75 jaar Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, hoopt Woensdag 15 November zijn vijf-en-zeventigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige studeerde aan het klein-seminarie Hageveld te Voorhout en het groot-seminarie te Warmond, waarna hij op 15 Augustus 1899 tot priester werd gewijd. Een maand later werd de heer Huibers kapelaan te Moordrecht, op 18 Augustus 1902 vertrok hij naar Leiden en een jaar daarna werd hij leraar aan het seminarie Hageveld'. Bij de studenten was mgr. Huibers zeer populair. Op 7 Mei 1916 werd hij weer kapelaan en wel in Amsterdam en kreeg opdracht een nieuwe kerk te stichten in de Chasséstraat. Na de inwijding der kerk op 20 October 1917 be kleedde hij het pastoraat tot 1 Augustus 1928. Daarna werd hij pastoor en deken van Hoorn en op 16 December 1935 werd mgr. Huibers benoemd tot bisschop van Haarlem. Maandag 15 Augustus van dit jaar vier de mgr. Huibers zijn gouden priesterfeest. Deze nieuwe affiche voor de kinderzegel- verkoop, naar ontwerp van Cor van Felsen uit Hilversumwerd uit vijf inzendingen als de beste gekozen. Zoals wij in een deel van onze edities reeds meldden heeft de procureur-generaal by het Gerechtshof in Amsterdam, mr. F. J. Hoeffelman, gistermiddag vijf maanden gevangenisstraf geëist tegen de Haarlemse inspecteur van politie G. van S., die ervan beschuldigd wordt zijn ambtsgeheim te hebben geschonden. Tijdens de verhoren van de getuigen a charge was gebleken, dat de verklaring van de voornaamste getuige, de Haagse oud-illegale werker Van der Kuil, lijnrecht tegenover die van de heer Van S. stond, daar de eerste beweerde, dat hij nooit stuk ken uit dossiers "zonder voorkennis van de politie-inspecteur had meegenomen en de laatste volhield, dat dit wel degelijk was voorgekomen. De verklaring van getuige Van der Kuil week op dit punt dan ook belangrijk af van zijn bevestiging voor de Haarlemse rechtbank, dat zij min of meer stilzwijgend gegevens hadden uitgewisseld. Als eerste getuige a décharge werd de heer W. J. Gorter, commissaris van politie te Haarlem gehoord. Deze bevestigde, dat er voordat de inspecteur naar Den Haag ging voor het onderhoud met de rijksre chercheur dingen waren voorgevallen, die deze gang niet bepaald gemakkelijk maak ten. Na zijn terugkeer uit Den Haag had de heer Van S. de commissaris verteld, dat hij een bekentenis had afgelegd om hierop later weer terug te kunnen komen. Wonderlijke sfeer De president vond dit een onlogische gedragslijn, doch de heer Gorter verduide- I lijkte, dat men dit alles moest zien in de wonderlijke sfeer die er in die dagen rond het onderzoek heerste. De inspecteur had de volgens hem juiste toedracht dat de processen-verbaal tijdens een korte afwezigheid waren ver dwenen de avond na het verhoor dooi de ï-ijksrecherche hem onmiddellijk mee gedeeld. Mevrouw Van S. herinnerde zich nog het telefoongesprek dat haar man met Van der Kuil had gevoerd, toen hij ontdekt had dat enkele processen-verbaal na een bezoek van de Hagenaar waren verdwenen. Zij had nooit gehoord, dat Van der Kuil om die stukken zelf had gevraagd. Mr. Hoeffelman vond in zijn requisitoir de aanvankelijk door de heer Van S. tegen over de rijksrechercheur afgelegde be kentenis serieuzer dan de verklaringen die de verdachte daarna had gegeven. Trou wens, Van S. geeft wel toe, dat hij stukken aan Van der Kuil heeft getoond, alleen niet dat hij ze heeft meegegeven, zo zei spreker. De procureur-generaal geloofde, dat de theorie van het „ontvreemden" pas was ontstaan op een suggestie van de chef van de verdachte. Spreker stemde gaarne toe, dat de heer Van S. zich bij meer dan een gelegenheid een voortreffelijk politieman had getoond, doch hij vond diens ontkenningen en argu menteringen ter terechtzitting zeer beden kelijk. Mr. Hoeffelman zeide niet te kunnen be wijzen dat de verdachte de opzet had ge had een bepaalde publiciteit na te streven en wilde er van uitgaan dat Van S. slechts had beoogd het onderzoek verder te bren gen. Dan vond hij het misdrijf nog ernstig genoeg om vijf maanden gevangenisstraf te eisen. Mussen piepen liet van de daken Evenals enkele maanden geleden voor de Haarlemse rechtbank, betoogde mr. Stomps ook nu. dat het hier in het geheel niet ging om geheimen in de zin van het -Wet boek van Strafrecht. Het waren zaken die de mussen van de daken piepen. Inspecteur Van S. had de stringente opdracht van zijn hoogste chef om zonder aanzien des per- soons te werk te gaan en zijn cliënt, die ervan overtuigd was dat het Nederlandse volk recht op klaarheid heeft in die duis tere „Velser affaire" en zoveel andere on opgeloste zaken, maakte belangeloos 900 overuren. De gang van zaken bij het ver hoor door de rijksrechercheur weet mr. Stomps aan een bewustzijnsvernauwing bij Van S.. een gevolg van de psychische druk waaronder hij werd gezet. Tijdens het requisitoir had pleiter on weerstaanbaar moeten denken aan het woord „Wie aan de Velser affaire roert, speelt met zijn leven". Immers een vonnis zoals door de procureur-generaal verlangd zou Van S. moreel, en maatschappelijk ver nietigen. „Een dergelijk vonnis", zo besloot mr. Stomps, „zou mij en duizenden, nee millioenen andere Nederlanders verbijsterd doen afvragen of dat recht is." Voetbal Rijvers naar Frankrijk Snoek (Eindhoven) links binnen tegen België Rijvers van NAC, die vele malen in het Nederlands elftal speelde, heeft in Den Haag een contract getekend, dat hem was aange boden door de Franse profclub St. Etienne. Nadat reeds vijf andere clubs, namelijk Nice, Roubaix, Rijssel, Nancy en Raeingclub de Pa ris, de Bredanaar tevergeefs hadden gepolst, zwichtte Rijvers voor de grote som, welke St. Etienne hem bood. Hij kan dus Zondag niet tegen België meespelen. Indien hij het contract niet had getekend, zou hij toch Zon dag niet uitgekomen zijn. Zijn arm is der mate ontstoken, dat dezer dagen waarschijn lijk chirurgisch zal worden ingegrepen. De voorhoede van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België is nu als volgt samengesteld (van rechts naar links) De Graaf. Lenstra. Van Melis. Snoek (Eind hoven), Clavan. Als reserve in de plaats van Snoek is aangewezen Van der Tuyn (Her mes DVS). Belgisch elftal De samenstelling van het Belgisch elftal, dat Zondag tegen Nederland zal uitkomen, is als volgt: Doel: Meert (Anderleeht). Achter: Vaillant (Anderleeht) en Voussure (Racing Brussel). Midden: Van der Auwera (R C Mechelen), Carré (F C Luik) en Mees (F C Antwerpen). Voor: Lemberechts (F C Mechelen), rechts binnen wordt een nog nader aan te wijzen speler, Mermans (Anderleeht), Anoul (F C Luik) en Sermon (Anderleeht). Reserves: Daenen (Tilleur F C), Van Brandt (Lierse S K) en Valet (Anderleeht). Engels elftal tegen Wales Het Engelse elftal, dat 15 November tegen Wales uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Williams (Wolverhampton Wanderers). Achter: Ramsey (Tottenham Hotspur) en Smith (Arsenal). Midden: Wright (Wolverhampton Wande rers). Leslie Compton (Arsenal) en Dickin son (Portsmouth). Voor: Finney (Preston North End), Man- nion (Middlesbrough), Milburn (New castle), Baily (Tottenham Hotspur) en Medley (Tottenham Hotspur). Nachtlanding Wij hebben onlangs het voorrecht ge had om Amsterdam bij nacht uit de lucht te mogen benaderen. Wij zullen maar verhelen waar wij precies van daan kwamen, want wij willen niet op scheppen, maar het zij genoeg als wij zeggen dat wij uit het Westen kwamen. Wij zaten in een comfortabele stoei van de K.L.M.-Dakota en deden net alsof wij ons uiterst behaaglijk voelden. Wij hingen zogezegd de ervaren Vliegende Hollander uit. „Een beetje bumpy", zei den wij achteloos tegen de heer naast ons, „maar de skipper zet zo dadelijk de flaps uit en dan loodsen ze de kist via de ground-controlled-approach keurig aan de grond". Het is verwonderlijk hoe het gebruik van de Britse taal iemand terstond tot bereisde Roel stempelt. Ver beneden ons doemden uit de duis ternis ineens duizenden lichtjes op. „Amsterdam", zeiden wij en ons hart klopte sneller bij dit wederzien. Het was een machtig gezicht om deze, onze eigen metropool daar te zien baden in de bruisende zee van licht. Onze buur man, die al dadelijk gemerkt had, dat wij een heleboel van de luchtvaart wis ten, leunde geïnteresseerd over onze schouder. „Kijk", wezen wij, daar is de Amstel met de Berlagebrug en daar de Overtoom. En links daarvan het Rokin en daar met al die lichtreclames heb je het Leidseplein. Ach, dat goeie ouwe Leidseplein van dat goeie ouwe Mokum. Dat is nog eens een stad. Als je er in thuis bent tenminste. Dat is nog eens heel wat anders dan zo'n dood pro vincie-gat als Haarlem. Zo'n dorp met gaslantaai-ns, die je van deze hoogte niet eens ziet". We glimlachten eens ervaren tegen de stewardess, die naast onze stoel was ko men staan. Zij glimlachte eens ervaren terug en zei: „We vliegen op het ogen- blik over Haarlem. Kijk daar is het Spaarne met de Buitenrustbrug en daar de Wagenweg. En links daarvan het Sta tionsplein en daar met al die lichtrecle- mes heb je het Houtplein". Nu, we moeten zeggen, we vonden Life ineens een erg interessant blad op dat moment. Vooral pagina 17, die een uitgebreide reportage bevatte van een vliegtuig dat bij een nachtlanding ver ongelukt was, boezemde ons grote inte resse in. Wij keken gefascineerd naar de wrakstukken en onze belangstelling steeg nog, toen onze Dakota plotseling driehonderd meter naar beneden viel. Dit was des te ongemakkelijker, omdat onze maag geen hoogteroer bezit en daarom trachtte op de hoogte van voor heen te blijven. Wij staarden maar zo'n beetje groen uit het raam en zagen in eens de wereld vlak naast ons. De licht jes waren nu veel groter geworden en dat was óók geen leuk gezicht. Toen maakte het toestel weer een bocht en zagen wij de wereld aan de andere kant van het vliegtuig. Het we melde gewoon van de werelden, daar boven Amsterdam. Het leek wel alsof Atlas stond te kaatseballen. Onze maag probeerde beurtelings via ons hoofd en onze tenen ons lichaam te verlaten, ons hart klopte nu eens in onze keel en zonk dan weer in onze schoenen en er heerste alles bij elkaar een levendig verkeer in onze interne aangelegenheden. Net toen wij ervan overtuigd raakten, dat wij gelijk George Formby het res taurant van Schiphol binnen zouden vliegen, rolde het vliegtuig ineens over de landingsbaan. En toen wij even later na een opgewekt onderhoud met de charmante Hollandse douaniers, die een levendig belang stelden in onze vuile was, onze vrienden en magen begroet ten, die belangstellend informeerden hoe de tocht verlopen was, zeiden wij: „Och, we hebben rustig wat zitten lezen en wat geslapen. Het was gewoon vervélend van eentonigheid". Maar ach, wat stond dat stoeltje in de huiskamer heerlijk vast op de grond. Sliep uit Wij hebben ons Maandagmiddag naar Artis begeven waar - naar men ons mee deelde - een tentoonstelling van kana riepietjes in volle gang was. Nu zijn de percelen in het complex van Artis Natu- ra Magistra niet overzichtelijk gerang schikt en derhalve wendden wij ons tot de portier aan de hoofdingang om een nadere plaatsbepaling van de expositie der sier vogeltjes. En passant maakten wij van de gelegenheid gebruik om een blik naar binnen te werpen in het ge bouw van de Burgerlijke Stand, dat ge sloten was omdat de klok al drie uur had geheit. Er heerste een luchtige stem ming onder de aanwezige ambtenaren, die olijk pijpen rookten, bureaux op ruimden, overbodige documenten aan de vlammen prijs gaven en in het alge meen de blijmoedige aanblik boden van Nederlandse ambtenaren na drie uur. Wij zagen ook dat zij op hun loketten allemaal bordjes met „Gesloten" hadden gehangen. Dit stelde hen in .staat om burgers, die door het dak naar binnen waren gekomen, uit te sliepen. De portier van Artis om op de vo geltjes terug te komen verzekerde ons dat de tentoonstelling in hel restaurant van Artis aan het plaats grijpen was en adviseerde ons daartoe buiten langs het hek te lopen en het hoekje om te gaan. Wij vonden dat nog al begrotelijk, maar wandelden toch welgemoed de Plantage Middenlaan af en lieten onze ogen dwa len over de klassieke panden van de dierentuin. Nu, daar staan er wat. Ganse Romeinse tempels waarin nijvere biolo gen aan het determineren waren, ar chief-gebouwen zo groot als het Cen traal Station, barokke paleizen met ge blindeerde ramen, kortom een beknopt overzicht van de afleggertjes der archi tectuur door de eeuwen heen. Echter géén restaurant. Nadat wij zo tegen half vier aan het einde 'van de dierentuin waren gearriveerd, sloegen wij linksaf en kregen daar een fraai uitzicht op de goederen-emplacementen van het Oos- terdolcstation. Maar daar kwamen wij niet voor en daarom spraken, wij een ge meente-reiniger aan, die als zijn mening te kennen gaf, dat wij ons deze wande ling wel hadden kunnen besparen, aan gezien de ingang van het restaurant zich vlak bij het begin van de tuin bevond. Wij doorliepen de geschiedenis der ar chitectuur nu in omgekeerde richting en kwamen om ongeveer vier uur bij de aangeduide plaats aan. Hier bevond zich inderdaad een bordje dat bewees dat het genootschap over een tapvergunning beschikte en hoopvol stapten wij een klein paadje op, dat naar een ongeverfde deur leidde. Daar wachtte ons een nieuwe schrik, want er hing alleen maar een groot bord „Inkoopafdeling". Aan gezien wij vreesden de barre nacht in de Plantage Middenlaan te moeten door brengen, zijn wij nochtans binnenge gaan, zij het met de gedachte, dat deze restaurateur een snaakse kwant moest wezen, die zijn gasten graag-wat moeite wil laten doen. Het rook er evenwel naar aangebrande gebakken aardappe len en daarom meenden wij toch wel met een restaurant van doen te hebben. Wij doorliepen een dienstgang, kwamen toen in de keuken, waar wij de kok een goede dag toewensten, gingen toen weer door een dienstgang en stonden toen in eens achter het buffet van het restau rant, waar onze komst wel enig opzien baarde. „Dag heren", zeiden wij minzaam, „is hier de kanarie-tentoonstelling?" „Was", zei een man in een stofjas drie maal, „Gisteren afgelopen". Kijk, dat vonden wij nu wel jammer, want er waren rode en zilverwitte ka naries en die hadden wij héél graag ge zien. BOEDA. De Haagse Comedie geeft lieden-\ avond in de Stadsschouwburg een abonnementsvoorstelling van „De knecht van twee meesters" door Car lo Goldoni met Jan Retèl in de titelrol. Donderdagavond wordt Cor Ruys na de opvoering van „De fa milie Gregory" gehuldigd. De schrij ver Wynyard Browne zal daarbij vermoedelijk ook aanwezig zijn. Caro van Eyck vervult een gastrol. De Nederlandse Opera geeft onder muzikale leiding 'van Paul Pella op Vrijdagavond een uitvoering van „Madame Butterfly" van Puccini. In Hypokriterion, het schouwburg zaaltje van de bioscoop Kriterion, voeren Amsterdamse studenten op 9 en 10 November „De brandstich ters" van Maurice Clavel op, een stuk uit het milieu van de Franse ver zetsbeweging in de laatste oorlog. De Amerikaanse actrice en voor drachtkunstenares Ruth Draper geeft Vrijdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw solo-vertol kingen van één-acters. In de overige theaters geen nieuwe programma's. Het programma voor de abonne- In de hoofdstad uit mentsconcerten van vandaag en morgen door het Concertgebouw- Orkest onder leiding van de gast- dirigent Walter Süsskind luidt: ouverture „Carnaval" van Dvorak, het Celloconcert van Lalo en de Vierde Symphonie van Gustav Mah ler. Solisten zijn de sopraan Jo Vincent en de cellist Pierre Four- nier. Zaterdagavond geeft het Concert gebouw-Orkest eveneens onder lei ding van Walter Süsskiyid een volks concert met medewerking van Jo Vincent en de violist Jan Bresser. Uitgevoerd worden de ouverture „Don Giovanni" en het Vioolconcert K.V. 218 van Mozart en wederom de Vierde Symphonie van Mahler. In de Muiderkerk voeren heden avond drie koren werken uit van Mozart. Schubert en Zweers, met medewerking van de organist Her man Nieland en de solisten Bep Streefkerk-Wigmans (sopraan) en Leni Sudfeldt (viool). In de bovenzaal van de Moderne Boekhandel wordt een tentoonstel ling gehouden van schilderijen en tekeningen door Gerard Hordijk over de kunst van het ballet. In kunstzaal Van Lier exposeert Anje Zijlstra aquarellen en kleiplastiek. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Biljarten Kampioenschap van Haarlem vierde klasse libre In café „Het Wapen van Vlaanderen" zijn na een onderbreking dc wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem vierde klasse libre, onder leiding van de biljartvereniging IVO voortgezet. J. Burger en A, de Rooy hebben hun drie partijen gewonnen. Eerst genoemde heeft een gemiddelde van 2,67 en een hoogste serie van 13 en De Rooy respectievelijk 2,52 en 19. Dan volgen C. van Hemsbergen (2,63 en hoogste serie van 14) en C. van Meershoek (2,06 en 15) met twee gewonnen partijen. Op de vijfde plaats staat C. de Kuiper met een gewonnen en een remise met 1,75 en 14. J. de Bruin (1,92 en 10) heeft een partij gewonnen, C. H. Broertjes (1,78 en 14) speelde een maal gelijk en J. van Beem verloor drie maal. Zijn ge middelde is 1,57 en zijn hoogste serie 14. De laatste uitslagen waren: J. v. Beem C. de Kuiper 35 C. v. Hemsbergen J. van Beem C. Meershoek C. H. Broertjes J. Burger C. Meershoek C. de Kuiper 75 24 9 3,12 54 24 14 2,25 53 38 6 1,39 75 38 10 1,97 35 30 4 1,16 75 30 11 2,50 55 40 11 1,37 75 40 15 1,87 55 31 9 1,77 75 31 13 2,41 75 35 8 2,14 69 35 14 1,97 Hof van Holland—Groenendaal Dinsdag is de clubontmoeting „Hof van Holland"—„Groenendaal" voortgezet. De Haarlemmers wonnen zes partijen en de Heemstedenaren vijf. De stand is thans 3428 voor „Hof van Holland". De uitslagen waren: 10 1.18 Van Beem (50) 39 33 50 33 6 1,51 59 33 14 1,78 Rozenhart (55) 55 33 7 1,66 Van Vessem (50) 50 35 9 1.42 Van Dam (40) 37 35 6 1,05 ,H, v. d. Erf (100) 54 27 9 2,— Van der Veldt (80) 80 27 23 2,96 C. Jansen (75) 74 38 12 1,94 Loerakker (80) 80 38 8 2,10 Kooyman (140) 95 22 15 4,31 Hoek (180) 180 22 49 8,18 65 29 11 2,24 Wagenvoort (60) 41 29 9 1.41 Van Beem (50) 50 23 19 2,17 Hoenderdos (40) 27 23 3 1,17 Van den Berg (85) 78 27 16 2.88 105 27 16 3,88 A. Bakker (70) 70 34 9 2,05 Van Wunnik (70) 67 34 10 1,97 65 36 8 1,80 Aufderheidc (50).... 31 36 4 0,86

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5