Het Witte Kruis vecht met de moed der wanhoop tegen begrotingstekorten QKort en Bondig j De Zevenster Woensdag 8 November 1950 In het Badhuis aan de Beverwijkse Baanstraat heeft de plaatselijke afde ling van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" Maandagavond de begroting voor het jaar 1951 bespro ken. Voor de meeste afdelingen werden flinke tekorten geraamd en het ziet er naar uit dat een evenwicht tussen baten en lasten voorlopig niet bereikt zal worden. De begroting zelf is gebaseerd op de rekeningen over 1950. Voor het bad huis wordt gerekend op baden van 4400 kinderen en 3800 volwassenen met een opbrengst van 10.160, wat tezamen met de 2085 aan huurinkom sten voor de vergaderzalen een totaal opbrengst van 12.255 geeft. Omdat de prijzen der grondstoffen en de salarissen in het lopende jaar gestegen zijn en wegens de aanschaffing van een derde boiler, waarvoor c.a 3800 is be groot en waarvoor de vaste afschrijving met 228 moest worden verhoogd, moet het tekort geraamd worden op 3300. De afdeling t.b.c.-bestrijding Het aantal t.b.c.-patiënten dat zal wor den verpleegd in sanatoria of in zieken huizen wordt geraamd op 15. Men merkte hierby op dat het aantal mensen lijdende aan t.b.c. in het algemeen eer toe- dan af neemt. De 15 patiënten zullen gezamenlijk 5475 verpleegdagen genieten, wat ƒ41062.50 eist. Verder rekent men er op dat voor extra-kosten voor speciale longbehandeling voor enkele patiënten 2500 nodig is, zo dat voor 1951 de afdeling t.b.c.-Jbestrijding 43562.50 gaat "kosten. Het tekort wordt hier geraamd op 23,000. De vereniging zelf heeft geen tekort en de rekening sluit tot een bedrag van 9605.78. Hierbij merkte de penningmees ter, de heer Th. W. Reynders op dat hij hoopte dat het ledental aan het einde van 1951 met minstens 1000 zal zijn vermeer derd, waarvoor hij het devies uitgaf „Ieder lid brengt een nieuw lid aan". Voor onder houd en aanschaffing van verplegingsarti- lcelen kon niet meer geld worden gevon den dan 200. Niettemin zullen vele aan schaffingen worden gedaan, waarvoor het geld zal worden geput uit het jubileum fonds. Inmiddels zijn reeds 12 infrarode Misschien televisie in het KSA-gebouw Voor de huisvliittentoonstellir.g, welke de afdeling Beverwijk van de K.A.B. op Zater dag 2 en Zondag 3 December onder de titel „Eigen werk" in de bovenzalen van het K.S.A.-gebouw zal organiseren, zijn al ruim 200 inzendingen toegezegd. Reeds is bekend dat behalve figuurzaagwerk, hand werk en schilderwerk, ook boetseerproduc- ten getoond zullen woi-den. Bijwijze van attractie zullen de Kajotlers voorts een cabaretprogramma opvoeren. Tevens zal getracht worden een televisie-apparaat te doen werken en een stand van radio amateurs is eveneens zeker de belangstel ling waard. Aquaria, diverse vogels en een bijenstand completeren het geheel. Door deze tentoonstelling hopen de orga nisatoren de belangstelling voor de huis vlijt te bevorderen. „De hemelse magiër" Voor de leden vfln de Katholieke Arbei ders Beweging en de Katholieke Arbeiders vrouwen heeft de filmdienst van de K.A.B. Dinsdagavond in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk de film over het priesterleven, getiteld „De Hemelse Magiër" gedraaid. Het scenario van deze film is gebouwd op het leven van een Katholiek priester in het Franse stadje Ars, Jean Vianney. Te voet en straatarm arriveert hij in zijn nieuwe standplaats, waarbij hij tijdens zijn tocht de eerste ontmoeting met de Satan heeft. De nieuwe gemeente van de pastoor ligt in een streek waar de bewoners de zaken des vlezes met veel ijver najagen en de pastoor begint zijn langdurige strijd van gebed en boete tegen deze losbandigheid. Langzaam maar zeker verliest tenslotte de boze de invloed welke hij er op de massa heeft gehad en wordt de kerk weer het geestelijk centrum. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de "neer A. Boon, die er zijn vreugde over uitsprak dat het K.S.A.-gebouw geheel met belangstellenden was gevuld. Begroting 1951 op komst De gemeentebegroting van Beverwijk 'voor 1951 komt volgende week uit de schrijfkamer terug en zal, als alles goed loopt, nog dit jaar in openbare behandeling worden genomen. De begroting is sluitend. Agenda voor Beverwijk WOENDAG 8 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De ellendigen. Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: Soldaat Boem. DONDERDAG 9 NOVEMBER Luxor Theater, 3 uur: Vioolconcert van Theo Oloff. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. lampen aangeschaft. Het nadelig saldo van de wijkverpleging bedraagt 4831.50 en dat van de afdeling kraamverzorging 800. Gezinsverzorging en gezinshulp Deze afdeling is en blijft steeds een zor genkind. De subsidieregeling van het rijk is volgens de heer Reynders, dermate te leurstellend, dat een sluitende exploitatie op deze manier nooit is te verwachten. Het tekort van de gezinsverzorging bedraagt ƒ76.10 en dat van de gezinshulpen ƒ3291.27. Voor dit nadelig saldo zal nog dekking worden gezocht, wat echter geen gemak kelijke taak is. Hervormd zangkoor bestaat 10 jaar Het was 4 November 10 jaar geleden dat het Beverwijks Nedeijands Hervormd Zangkoor ten huize van de heer G. J. Moed werd opgericht. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum is er een korte herdenkingsbijeenkomst ge houden. De voorzitter, de heer J. Sixma, memoreerde het feit dat het zangkoor in zijn tienjarig bestaan vele malen medewer king heeft verleend bij kerkdiensten. Een negental leden zijn sinds de oprich ting lid geweest van het koor. Het zijn: mejuffrouw W. Bakker, mevrouw Zwart, mevrouw De Leeuw, mevrouw Offerhaus, mejuffrouw A. Talsma, mejuffrouw R. Schutte en de heren G. J. Moed, A. Visser en C. Bakker. Aan allen werd een bloeien de plant aangeboden. Tot slot sprak de dirigent de heer G. J. Moed een kort woord. RECTIFICATIE De onderscheidingen voor het ereteken voor „Orde en Vrede" wei-den Maandag niet door de burgemeester van Beverwijk uitge reikt doch door burgemeester mr. M. M. Kwint in het Raadhuis te Velsen. Velsen Burgerlijke stand Velsen GEBOORTEN: C. G. Borst—ten Kate, z., Bloemstraat 4ï, IJmuiden; R. Tomassen Dercksen. z., Kluyskenslaan 14, Santpoort; C. M Klinge—Retz, d., Gjerfsenstraat 5, IJmuiden-O.; E. J. F. Heesemans—Nieuwen- huis, z., Vondelweg 492, Haarlem; J. G. AptrootMartineau, d., Berkenstraat 32, IJmuiden-O.: C. van der VenRoos, Hoef- geest, d., Tussenbeeksweg 56. IJmuiden-O.: C. A. van SchootenHarsveld, d., Gr. Hout of Koningsweg 32, Velsen-N.: A. Plak Kühlechner. d.. Hoofdstraat 155. Santpoort; A. M. Grootvan Veen, z., Stratingplant- soen 71 rd., Velsen-N.; C. A. NijssenMoor man. d., Rijksweg 297 rd, Santpoort; M. Gra- vemakerGroen, z., Fahrenheitstraat 15, IJmuiden; A. VisserKoper, d., Pres. Kru- gerstraat 15, IJmuiden; P. Langbroekop den Velde, d.. Wijk aan Zeeërweg 188, IJmui den; A. C. Hes—Bosman, z., Sparrenstraat 12, IJmuiden-O.; J. M. Hoogewerf—Himmel- reich, z., Hoofdstraat 166, Santpoort. OVERLEDEN: M. M. Lankamp, 77 j.. we duwe van H. Groeneveld, Duinweg 30, Sant poort; A. Morcus, 6S j., echtgenoot van P. Gordijn, Walravenstraat 36. Velsen-N.; M. G. Keijzêr, 58 j., echtgenote van N. Molenaar, Wijkerstraatweg 268, Velsen,N. Boksen Schagen wint van Elandon De Nederlandse kampioen halfzwaarge- wicht Willy Schagen heeft gisteravond door diskwalificatie door de scheidsrechter in de vijfde ronde gewonnen van de Congolees Ely Elandon. De Congolees had in de tweede en de derde ronde reeds een openbare waar schuwing gekregen wegens te laag duiken en toen hij dit in de vijfde ronde weer deed staakte scheidsrechter De Jong het gevecht ten gunste van Schagen. De kampioen vlieggewicht Theo No'lten heeft door een k.o. zege in de tiende ronde tegen P, Hannes Schneider de bantamtitel, die in handen van laatstgenoemde was, ver overd. ADVERTENTIE 1944 In Arnhem, Vrijwilligers voer Geen bleef achter ruim 30.000 gesneuvelden voor U voor ons voor allen 1950 KLAPROOSDAG 11 NOV. Voor de verzorging van de Geallieerde oorlogsgraven. Rust op alle aanmeldingsadressen Geen meldingen voor medewerking Gjj zjjt het doel van Klaproosdag toch niet vergeten? Het is een appèl op ons aller geweten. VRIJWILLIGERS VOOR! Melden bij: P. J. v. d. Boogaard, De Sav. Lohmanlaan 7 Velsen; J. W. Thijssen, Wijk a. Zeeërweg 95 IJmuiden; G. v. d. Brink, Kennemerlaan 105; W. Hoekstra, Ogelwighstraat 6 Velsen-Noord. PROVINCIALE STATEN Hulde gebracht aan aftredende directeur van P.E.N. Gisteren kwamen de leden van de Provinciale Staten van Noor.dholland in een besloten bijeenkomst bijeen in het ge bouw der Provinciale Griffie. Ir. S. Kra mer, technisch adjunct-directeur van' het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland hield een voordracht naar aanlei ding van het voorstel, inzake het in samen werking met de gemeente Amsterdam tref fen van maatregelen ter verzekering van een ongestoorde watervoorziening in het voorzieningsgebied van de Amsterdamse Gemeentewaterleiding en van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf. Spreker zette de noodzaak van de plannen uiteen, deelde mee wat het toekomstig waterverbruik wordt en gaf een, overzicht van de moge lijkheden, om een oplossing voor het vraag stuk te verkrijgen. Om half twaalf volgde een openbare ver gadering van de Staten. De geloofsbrieven van de nieuw benoem de leden mevrouw mr. J. M. Stoffels Van Haaf ten (V.V.D.) en mr. H. J. M. Tonino (K.V.P.) werden onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd beslo ten, waarna zij geïnstalleerd werden. De perodiek aftredende leden van de raad van toezicht op de Provinciale be drijven mr. A. Bruch en A. Sietsma werden herkozen. Nadat de vergadering eervol ontslag had verleend aan mr. W. Snellen, als directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholiand, braebt de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk hulde aan mr. Snellen. Toen deze 39 jaar was, trad hij in dienst der provincie. Voor die tijd had hij reeds een belangrijke loopbaan achter de rug. In Indië was hij bij de rechterlijke macht werkzaam en daarna gemeente secretaris van Batavia. Op 1 December 1924 werd mr. Snellen benoemd tot commies in tijdelijke dienst bij het P.E.N. en twee jaar later volgde de benoeming in vaste dienst. Korte tijd daarna werd hij secretaris van de directie. Tot voldoening van de directie en van Gedeputeerden heeft hij gewerkt. In 1941 werd mr. Snellen benoemd tot economisch adjunct-directeur. Deze functie werd destijds noodzakelijk geacht en vroeg de gehele persoon. Kort na de bevrijding werd mr. Snellen het waarnemend direc teurschap opgedragen door het overlijden van ir. Wijnmalen. Op 14 Juni 1949 be noemden de Staten hem tot directeur. Mr. Snéllen heeft een zware taak gehad in de laatste jaren, omdat het bedrijf opnieuw opgebouwd moest worden. De resultaten zijn te zien; de productie stijgt immers ieder jaar aanzienlijk. Spreker bracht dank voor hetgeen de directeur gedurende meer dan 25 jaar voor de provincie heeft gedaan en wenste hem nog vele goede jaren toe. Tot opvolger werd benoemd ir. J. den Boesterd uit Rotterdam. De overige punten van de agenda zullen eerst in de afdelingen worden behandeld. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag 19 December. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Als advocaat en procureur bij de recht bank te Haarlem is beëdigd mr. M. B. Cohen te Aerdenhout. HOV-ledenconcert met Belgisch piano-duo Het gebeurt niet zo vaak dat we Bel gische solisten in Haarlem te horen krijgen. Ditmaal echter, op het derde leden concert in de Dinsdagavondserie van de H.O.V. kregen wij er twee tegelijk. Janine Reding en Henry Piette, die zich wijden aan het duo-spel op twee klavieren. De kennismaking geschiedde met het Concert in C van Bach. Daaruit kon men vaststel len dat het pianistenpaar over een respec tabele technische vaardigheid beschikt. Maar dit maakt toch niet, dat hun samen spel de geraffineerde .eenheid bereikt van BobinVronsky en zeker niet de poëtische gaafheid van RobertsonBartlett. Men hoort bij dit Belgische duo twee duidelijk te onderscheiden piano's, waarvan die van Henry Piette, met een markante en ner veuze aanslag, de boventoon voert en al te opvallend de stuwing aan het samenspel geeft. Die stuwing mag best van een van beiden uitgaan, maar men behoort het niet te kunnen merken. Het is niet zo eenvou dig om het met z'n beiden absoluut eens te zijn en bovendien een behoorlijk compro mis te sluiten met het begeleidend orkest. Maar met dat al had de vertolking van Bach's concert de goede eigenschap dat ze levendig en gespierd was en niet in een dood formalisme verliep. Aan het optreden van het piano-duo RedingPiette danken wij voorts de eerste uitvoering te Haarlem van' het reeds in 1932 geschreven Concert voor twee piano's en orkest van Francis Poulenc. Het is een werk vol warme, soms subtiele en innige muzikaliteit, die zich vaak verbergt achter geestige flitsen en dwaze capriolen; het is een muziek die in wezen klassiek is, die opzettelijk bij Mozart te leen gaat en met kwajongensachtige vrijmoedigheid nu eens baldadig en dan weer naïef doet, doch in haar geheel gedragen wordt do.or een heer lijk lyrisch sentiment, dat zich in zeldzame orchestrale tinten hult; moderne muziek zonder raadselachtigheden, open en klaar, blij en spiritueel. Haar anti-diepzinnigheid geeft er wellicht aanleiding toe dat som migen haar oppervlakkig zullen vinden. Men kan de waarde van iets ook in de ver keerde richting zoeken. Deze Poulenc-com- positie is in ieder geval een onderhoudend stuk dat de aandacht gespannen houdt, dat amuseert door tal van grappige effecten en bekoort door een gevoelige zangerigheid. Janine Reding en Henry Piette bleken met dit geestige werft uitstekend vertrouwd; alleen konden wij ons moeilijk verenigen met het vrij snelle tempo waarin zij het middendeel (a la Mozart) vertolkten. Ove rigens was het van het tweetal een ver bazend knappe, muzikaal welbegrepen en doorvoelde interpretatie. Ook wat Verhey met zijn orkest bereikte in de alleszins las tige partituur verdient de hoogste lof. Een dergelijke geestige noviteit werkt als een frisse voorjaarsbries, zowel op het podium als in de zaal. De ballet-suite uit „De Vuurvogel" van Strawinsky was geen noviteit op de H.O.V.- programma's, maar onder Verhey's sugges tieve directie, die de poëzie er zo fijngees- tig wist uit te puren, werd dit prachtige orkestwerk toch iets dat er haast mee ge lijk stond. Wij hopen dat Verhey het werk nog eens op een programma zet. De ver klanking mag een kapitale prestatie van ons orkest heten. Zeer voornaam was ook de vertolking van de Suite in b van Bach voor fluiten en strijkorkest, waarmee de avond geopend werd. In rustige tempi liet Verhey het ensemble op zijn voordeligst klinken en hield hij, waar nodig, het stem- menweefsel klaar en doorzichtig, zodat elke zenuw van déze mooie partituur als het ware bloot kwam te liggen. De solo-fluitist Marius Ruysink speelde zijn partij vlot met fraaie toon. en veel smaak. Hoewel zonder continuo uitgevoerd, voldeed het geheel uitstekend. Een belangrijke muziekavond. JOS. DE KLERK. Toen brak de gezellige Oudejaarsavond aan. Pilon had de lamp opgestoken, de kachel snorde gezellig, en ze zaten met hun drietjes om de tafel. Midden op tafel stonden de schalen met gesuikerde oliebollen en een kan met honingwijn. En terwijl ze smulden van de oliebollen, zodat hun kinnen dropen van het vet, vertelde Pilon allerlei verhalen uit het Kabouterleven. Vóór ze er erg in hadden, verstreek uur na uur. Maar dat was niet erg, want vanavond mochten zeopblijven, 'tot het nieuwe jaar begon! Toen het klokje aan de wand bijna 12 uur aanwees, schonk Pilon de bekers vol, want ze moesten met elkaar klinken op het komende nieuwe jaar, dat begrijp je.' Ze keken gespannen naar het klokje, dat tik-tik-tik deeden eindelijk twaalf slagen gaf. „Nou, een gelukkig Nieuiojaar!", zeiden ze tegen elkaar, en ze gaven elkaar handjes en dronken van de warme honingwijn. Toen stonden ze van tafel op en deden de deur open, want opeens kwamen alle Kabouters naar buiten en maakten een geweldig spektakel met potdeksels en bel len.... Dat was het uitluiden van het Oudejaar! HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Bloemendaal, jhr, mr. C. J. A. den Tex, zal niet op Vrijdag 10, maar morgen, Donderdag 9 November van 10 tot 11 uur spreekuur houden. Ter ere van de leden van het personeel der Noord Zuid Hollandse Vervoermaat schappij, die dit jaar veertig of vijf en twin tig jaar in dienst der maatschappij zijn, wordt Vrijdagavond in het Concertgebouw een hul digingsavond gehouden. Medewerking ver lenen N.Z.H.-muziekcorps en Maestrovariété. Dit gezelschap brengt de revue „Schenk mij uw glimlach". De burgemeester van Heemstede zal Vrij dag 10 en Woensdag 15 November geen spreekuur houden. Geslaagd voor het examen voor lerares in stenografie en machineschrijven mejuf frouw A. Veenstra te Haarlem. De Vrouwenbond N. V. V., afdeling Haar lem houdt op 17, 18 en 19 November in ge bouw „Het Baken" aan de Bakenessergracht no. 10 een bazar. De jonge toneelvereniging: „De Kenne mer Toneelkring", welke tijdens het vorig seizoen een zeer verdienstelijk debuut maak te met de opvoering van ..Gevaarlijke Bocht van J. B. Priestley, zal op 25 November hei seizoen openen met een opvoering in „Domi te Overveen, van het toneelspel „Young Mrs. Barrington" (Terugkeer) van Warren Chat ham Strode. SCHEEPVAART Aagtekerk, pass. 6 Finisterre. Alnati, pass 6 Ouessant. Amstelpark, pass. 6 Kp. Bon. Amstelstad, 6 v. Soerabaja n. Djakarta. Ariadne, 6 v. Bari n. Catania- Arkeldijk, pass. 6 Bermuda. Abbedijk, 4 te Montreal v. Boston. Almdijk, 6 v. Galveston n. R'dam. Alphaeca, 5 te New York. Aagtekerk, pass. 7 Ouessant. Appingedam, 6 v. Malaga te A'darrj. Akkrumdijk, 7 te Marseille. Agatha (t), 6 v. Makassar n. Balikpapan. Alchiba, 6 100 m. ZW. Lister. Alcinous, pass. 6 Landsend. Alcyone, 6 875 m. NO. Sombrero. Alhena, 6 300 m. Z. St. Vincent. Altair, 6 v. Hamburg te Antwerpen. Alwaki, 6 400 m. N. Natal n. Recife. Amsteldijk, 6 360 m. O.NO. Bermuda. Arendsdijk. 7 verw. Santos v. Paranagua. Arnedijk, 6 300 m. O. Bermuda. Arundo, 6 140 m. N.NO. Rio grande. Barendrecht (t), pass. 6 Noord v. Azoren. Bengkalis, 7 te Djakarta. Blommersdijk, 6 te Philadelphia. Boissevain, 6 v. Port Elisabeth te Kaapstad. Borneo, pass. 6 Perïm n. Port Soedan. Britsuin, pass. 6 Kp. St. Vincent. Bali, 6 te A'dam v. Balikpapan. Bennekom, 6 330 m. W. Finisterre. Blijdendyk, 6 750 m. O. Kp. Race. Bontekoe, 6 v. Soerabaja n. Semarang. Boschfontein, 6 300 m. ZW. Kp. Frio. Eoskoop, 7 verw. Cartagena v. Cristobal. Breda, 6 1025 m. NO. Martinique. Cronenburgh, pass. 6 Ouessant. Caltex Leiden, pass. 6 Rasfartak. Caltex Delft. 7 v.m. verw. Port Said. Clavella. 7 te Abadan van Suez. Castor. 240 m. NO. San Salvador. Coolhaven. 3 v. R'dam te Casablanca. Corilla <t), 7 verw. Suez, Caltex Pernis (t), 6 200 m. O. Aden. Danae. 6 v. Livovno n. Napels. Delft, 6 550 m. NO. Barbados. Diemerdijk, 900 m. NO. Sombrero. Eendracht, 7 v Izmir te Stratoni. Edam, 6 220 m. W. Scillies. Erinna (t), 6 v. Poro n. Iloilo. Esso Amsterdam (tl. 6 650 m. O.NO. Sombrero. Esso Den Haag (t), 6 725 m. O. Bermuda. Etrema (t), pass. 6 Kp. Vela. Eemdijk, 6 v. Hamburg te Bremen. Felipes (t). pass. 6 Str. Banka. Friesland (krl), 6 rede Singora. Gaasterkerk, 6 dwars Burlings. Gooiland, 6 te Rio de Janeiro. Ganymedes. 7 van Punta Cardon n. Maracaibo. Hoogkerk. 6 v. Genua n. Port Said. Heemskerk. 5 te Dar es Salaam. Hecuba, 6 270 m. W. Burlings. Heelsum. 7 v. New Orleans té Houston verw. Helena, 5 1000 m. ZW. San Miguel. Hestia, 6 210 m. W. Finisterre. Helder. 7 verw. Montevideo n. Puerto Montt. Hera, 7 v. Maracaibo te Kingston verw. Indrapoera, 6 v. Soerabaja n. Semarang. Ittersum, pass. 6 Flores. Ilos, 8 v. Cap Haitien te Philadelphia. Jobshaven, 6 te Landana v. Libreville. Japara (krl), 6 18 u. pass. Guardafui. Kolbergen, 6 bij Malta. Kota Baroe, pass. 6 Minicoy. Kota Inten, pass, 6 Port Soedan. Katwijk, 4 v. Gothenburg, n. Bollsta. Leopoldskerk, 7 te R'dam v Abadan. Leuvekerk, 6 v Bahrein te Rastanura. Lissekerk, pass. 6 Elba n. Port Said. Loenerkerk, 6 v Damman te Ratanura. Lombok, 6 te Kohsichang. Limburg, 3 te Bahia Blanca v. Rosarj.o, Loosdrecht. pass. 7 Messina. Leersum, 6 180 m. N. San Salvador. Laurenskerk. 6 v. Londen n. R'dam. Maaslcerk, 6 te Dakar. Mapia, pass 6 Kp. Carbon. Melampus, 7 v. Penang n. Aden. Modjokerto, pass, 6 Ouessant. Molenkerk, 6 v. Lagos n. Luanda. Mijdrecht, pass. 6 ei!. Wight. Marken, pass. 6 Makallah. Muiderkerk, pass. 6 Guardafui. Mentor, 7 van Palermo te Cadiz. Merwede, 7 v. Charleston n. Le Havre. Maas, 6 100 m. W. Jamaica. Maashaven, 7 verw. Buenos Aires. Mariekerk, 6 150 m. N.t.O. Finisterre. Mirza (t), 11 verw. Singapore v. Tarakan. Mitra (t), 6.300 m. Z. Azoren. Merwede, 7 v. Charleston n. Le Havre. Malvina. 6 1000 m. O.ZO. Guardafui. Nelly, verw. 6 pass. Kp. de Gata. Nestor. 6 of 7 van Tanger te Malta. Nieuw Amsterdam, 6 275 m. ZW. Kp. Race. Notos, 4 v. Port au Prince n. New York. Oranje. 6 v. Belawan n. Colombo. Oranje Fontein, 6. v. Antwerpen n. R'dam. Oberon, 7 verw. Barahona. Prins Frederik Hendrik. 6 te Montreal v. R'dam. Prins Willem IV. 6 v Montreal n. Antwerpen. Polyphemus, 5 van New York n. New Orleans. Prins Alexander, 6 425 m. O.NO. Belie Isle. Prins Johan W. Friso, 7 v. Antwerpen te R'dam. Pygnialion, 6 250 m. N. Mone Passage. Prins Willem IV, 7 dwars Fatherpomt. Radja. 6 v. Los Angeles n. Port Arthur. Roebiah, 7 te Soerabaja. Rotula (t). pass. 6 Finisterre. Ruys, 7 v Montevideo te Santo. Scherpendreeht. pass. 6 Azoren. Slamat, 6 v. Abadan n. Khorramshar. Straat Soenda. 7 te Lorenzo Marques. Salawati, 1 v. Galveston n. Port Arthur. Stad Arnhem, pass. 6 Ouessant. Stad Maastricht, 6 te Sas van Gent Scliiedijk, 6 dwars Charleston Harbour. Stanvac Talang Akar (t), 6 n. Sungeigerong. Stad Leiden, 6 300 m. N, Mona Passage. Saidja 3 v." Singapore n. Pladju. Nos niet erg. Met de prfe wil het de laatste dagen nog öe ten. Het zijn vooral de grove i e?-§ vloH welke nu geen hoge noterinJ^^0- maken. De grove soorten vf •- 2.05 tot 1.90 per kg. De va* Dinsdag weer iets duurder mo* *S"lps WaJ 0.88 per kg. De makredprigS Ij*2 uiteen, mede door de verschmaLa^gi teilen. Voor goede, grove M ter 22 worden behaald. Vmïïï,04' partijen werden echter voor ïï4"? fabrieken toegewezen wegens rio beste kwaliteiten. De grove schd nog zeer schaars van aanvoer bliift het tot f 70 per kist. De totale aaSd"4 de Dinsdagmarkt bedroeg ruim 4M? ten waarvan 2700 kisten haring 1» kisten makreel. 5 n Voor vandaag. Behalve enkele v haringloggers waren vandaag aan Qo slag: de „Claesje" met 500 kisten maW* 170 kisten schelvis, 75 kisten gul 30 y-? wijting, 30 kisten platvis, 65 kisten bit, 15 stuks stijve kabeljauwen- n „Schoort" met 500 kisten makreel, i6*o ten schelvis, 50 kisten koolvis, 40 V;? wijting, 10 kisten hake, 10 kisten stokV en 40 kisten haring en de „Berden"* 800 kisten makreel, 100 kisten schelvki kisten koolvis, 40 kisten wijting Pn i! kisten diversen. Voor Donderdag. Voor de L...^ markt zullen markten de „Tzoruie" b- een totale aanvoer van 640 kisten durende de gehele vistijd heeft meii veel slecht weer te kampen gehad, het?* de visserij zeer bemoeilijkte. De specil tie van de vangst is 450 kisten schelvis! varia, 50 kisten koolvis, 100 kisten rotf baars, 40 kisten platvis. Verder zijn w aan de afslag de „Catharina Duyvis" n 450 kisten makreel, 200 kisten schelvis kisten stoklcebit, 10 kisten wijting, 80 ij ten koolvis, 25 kisten haring en. 30 k radio en de „Assan Reis" met 800 k totaal, waarvan 450 kisten makreel. Niet de bedoeling. De haringlog KW 167 moest wegens een persoonlijke geval aan boord vervroegd naar komen. Een der opvarenden, die bloefo giftiging had gekregen, is later te IJe- den behandeld. Van de Engelse wal. Maandag b; men de volgende loggers binnen vy Engelse wal: KW 15 met 450 kisten ves 373 kantjes,de KW 168 met 520 kistenvg en 412 kantjes en de KW 167 mei 334c tjes haring. De vaart der schepen. 6 Novsj vertrokken nog naar zee: de IJM 33, ^3. 61. KW 28, 32. 227, IJM 239. UK 75,8J 200, 86, 194, 18. 19. 105, 85, VL 68,19' KW 16, 94. 27. 127. 24, 17, 89. 169,104. 162. IJM 276, KW 64, 21, IJM 204, Kif 92, IJM 272. KW 210, 125, RO 9, KW IJM 228, KW 91 51, 84. 123, 53. 108,11 7 November vertrokken weer: LT 3 746, 246. 19, 737, KW 28, 176, 86,38,! 52, 54. KW 166, 140. 48. 130, 170.9,1 385, LT 82, 35, IJM 249. 226, 202, 239.! 261, 203, UK 19, 8, 94, 114, EH 20. HD! VD 68. 18, 9, 60, IJM 213, UK 86. 48.1 80, 85, 4. 200, 90, 75, 194, 105. 93. 264,' 67, 7, RO 1. 7 November kwamen binnen: RO 45,! 35, IJM 39, 16, 226, UK 93, 264. De opbrengsten. De Flamingo bas de Dinsdag voor een 10-daagse reis 11 de Vios 16950 voor een 10-daagse: (beide zonder opgehouden partijen). Van de verse haringloggers was de! 40 de hoogste aanvoerder met 4460 e: de visloggers de Tonny VL 74 met Goed getroffen. De Antje, welkeE dag aan de markt was te Grimsby, trol! goede reis. De aanvoer welke 341 i omvatte en in hoofdzaak uit rondvisi stond, bracht ruim 1367 op. De An!;i Dinsdag vanuit Grimsby weer i visserij vertrokken. Sarpedon, 7 te Aruba v. Now York. Stad Vlaai-dingen, 7 verw. Vlaardingen v, to Themisto, pass. 6 Guernsey. Tibia, pass. 6 Gibraltar. Tjipondok, 6 v. Durban n. Mombassa. Tern, 6 v. St. Vincent. Ti ba. 2 te Buenos Aires v. R'dam. Tomini, 6 8 u. te Belawan. Tegelberg, pass. 6 Okinawa. Theseus. 6 v. Amsterdam te Tanger. Titus, 5 te Pyli van Kymassi. Tasman, 6 v. Djakarta n. Singapore. Tclamon, 8 verw. New York v. Bonaire. Tankhaven I (tl. 4 n. Palembang. Tjisadane, 3 v. Kobe te Yokohama. Tjipanas, 6 100 m. Z. Mauritius. Utrecht, 6 te Vancouver. Van 't Hoff, 7 te Port Soedan. Vecndam, 7 v Le Havre. Volendam, 6 550 m. W. NW. Minicoy. Willemstad. 6 v. Chiistobal n. Kingston. Westland, 6 te Salvador. Waterman (rep). 6 50 m. Z. Kaap Corncrl Zonnewijk, 7 n. Curagao. Zuiderkruis, 7 te Aden. KLEES'E V.U Agena, 6 v. Aarhuus, n. Randers. Carpo, 5 v. Rouaan n. R'dam. Citadel, 7 v. Bremen te Oslo. Corona. 7 v. Caen te Alkmaar. Depa, 7 v. R'dam n. Passages. Dorinda. pass. 7 Holtenau. Escaut, 5 v. R'dam te Le Havre. Express, 7 v. Parijs n. Londen. Hagno, pass. 7 Lizard n. Dublin, Haskevland, 5 v. R'dam n. Kingslyn. Hoogland, 6 te Nordenhamn. Oise, 5 v. Parijs n. R'dam. Oranje, 6 v. Bremen n. R'dam. Pacific, 7 v. Antwerpen n. R'dam. Remmert. 6 v. Lissabon te Oporto. Seaham. 6 v. Leith te Grangemouth. Texel, 7 v. R'dam n. Hamburg. Veenenburgh, 6 te Aberdeen. Walenburgh, 6 n. Duinkerken en R'dam. Trajanus, pass. 6 Grand Cayman eil. Van Riebeeck, 6 v. Singapore n. DjakarU. Wamgapoe, 6 te Tulehu. Waterland, 5 210 m. Z. Porto Praya. Winsum, pass. 6 Guernsey. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 10) Ze haalde haar beurs uit de zak van haar manteltje, dat ze al tijd nog aan had, en stopte haar vondst voorzichtig in het aparte postzegelvakje; het rammelde niet! Trouwens, de beide mannen aan tafel schenen haar aanwezig heid nu wel zo wat vergeten te zijn, ze lazen fanatiek in hun papierbundels en rookten ondertussen als fabrieksschoor stenen. De kamer zag blauw van de rook! En de poes was nu ook In slaap gevallen, zij spon niet meer, maar snurkte zo af en toe als een echte oude heer. Die def tige Excellentie! Zij kreeg nu ook slaap. Vreselijke slaap kreeg ze ineens. Het was ook zo stil. En ze vroegen haar niets. Ze zette de slapende kat van haar schoot, haalde haar benen geruisloos naar boven en legde zich neer. Er lag nog een opgerolde plaid achter op de sofa, die trok ze zowat over zich heen en de dikke kat nam ze weer in haar armen. Toen sliep ze meteen in. Ze bemerkte amper, hoe er zich iemand over haar hcenboog en haar zachtjes wak ker schudde. Er was een stem, die haar zei nu op te staan en naar haar eigen ka mertje te gaan. Ze kwam 'half slapend overeind, ze werd over de gang gebracht en dezelfde stem wenste haar wel te rusten bij de deur. Toen kleedde ze zich werk tuigelijk uit en rolde zó in haar bed. Maar één ding wist ze later niet zeker: had hij „Wel te rusten, collega" gezegd, of had ze dat maar gedroomd? HOOFDSTUK III. De volgende morgen werd Aagje ge wekt door een langdurige roffel op haar kamerdeur en een vrolijke jongensstem, die uitriep: Hè, Aagje. Luiwammes! Ben je nu nog niet uitgeslapen? Het is al tien uur. Je moet er nu maar eens uitkomen hoor, want nu moét ik weten, wat er gister avond gebeurd is! Ze was meteen wakker en wipte haar bed uit en ging op blote voeten naar de deur. En daar roffelde zij van haar kant even hard tegen de binnenzijde. Hou je stil Hans! Ja, ja, ik ben er al uit hoor! Ik zal heus wel voortmaken. Maar hoe weet je dat er gisteren wat gebeurd is? Hoe ik dat weet? Wel lieve kind, terwijl je vanmorgen sliep, hebben er hier drama's ia huis plaats gehad. Drama's ge woon! Dat je het niet gehoord hebt! Om negen uur kwamen er hier twee recher cheurs aanzetten om van de hele familie, de goeie Dien en Riekje incluis, de vinger afdrukken te nemen. Je begrijpt wat een consternatie! Maar de-meeste tegenstand ondervonden zij nog bij de adellijke leden van het gezelschap: freule Frida probeer de zelfs stiekum er van door te gaan en de douairière, nu die ontplofte gewoon! Het idee van de ontploffende douairière was wel in staat om de laatste resten slaap te verdrijven. Het gaf haar zelfs kracht om deze nieuwe dag weer fris onder de ogen te zien. Ga nou maar weg Hans! Eerst ga ik een douche nemen en me aankleden, over twintig minuten ben ik beneden. Maar dan ook geen minuut later! Geen minuut! Het was werkelijk een heel gezellige kamer, het „hol", zoals Aag'je het zelf noemde, dat zij zich in „Mon Repos" had ingericht. Weliswaar had tante Truus voor zichzelf de twee mooiste kamers op het Zuiden met uitzicht op hei park genomen en aan haar nichtje de Noordzijde aan de saaie Vondelstraat overgelaten, maar de zonnige aard van het meisje vulde aan, wat haar kamer aan werkelijke zon te kort kwam: er waren altijd bloemen en al die kleine dingen, die aan een jonge- meisjeskamer nu eenmaal een speciale sfeer geven. Boven het voeteneinde van het divan- bed hing een boekenrekje en daarop zat een oud, vuil-wit Teddybeertje met zijn glazige ogen de kamer in te kijken. Het was een haveloos, zielig speelgoedbeestje, kaal geworden en groezelig door jaren lange vertroeteling en enige mislukte po gingen om hem met Persil weer op te bleken. Maar Aagje hield van het beest als een dierbare herinnering uit haar kin derjaren, ze verbeeldde zich nü zelfs nog dat hij een lief gezicht had en met instem ming luisterde naar alles wat zij hem te vertellen had. En inderdaad was er iets aandoenlijks in de uitdrukking van de bruine glazen ogen en het wat scheefge trokken, beduimelde snoetje. Een trouwe kameraad was hij al die jaren voor haar geweest en zelfs het bezit van Tobby had haar liefde voor dit oude mormeltje niet kunnen verhinderen. Maar vannacht was er zoveel gebeurd, dat ze geen tijd kon vinden om dat alle maal uitvoerig te gaan vertellen en moest het zich dus tevreden stellen met een enkel hartelijk knikje als morgengroet. Het keek er niet minder vriendelijk om. Aagje, onder het aankleden, peinsde over de ge beurtenissen van gisteravond en over dat gene, wat Hans haar zo juist verteld had. De vingerafdrukken waren nu van alle huisgenoten genomen; dus niet meer alleen van meneer Benck. Ze voelde het als een grote opluchting. Die vingerafdrukken van meneer Benck hadden natuurlijk niets opgeleverd, dat had ze zonder vingeraf drukken ook wel kunnen' zeggen! En nu vandaag zou haar carrière als detective beginnen. Het toeval en haar scherpe ogen hadden haar vannacht een prachtige troef in handen gespeeld, maar nu kwam het er op aan om die troef zo voordelig mogelijk uit te spelen. En eerlijk gezegd, heel eerlijk gezegd, wist ze zelf nog op geen stukken na hoe ze dat zou moeten doen. De gedragslijn, die een echte detective in zulk een geval zou volgen, stond haar nog slechts uiterst onduidelijk voor de geest. Wacht, ze zou proberen de zaak op de manier van de inspecteur te beschouwen. Mogelijkheid nummer I. Ze gaat met de manchetknoop naar de politie en l^at het aan hen over de boel verder uit te zoeken. Nee, daar voelde ze niets voor of het moest zijn in uiterste noodzaak om meneer Benck te helpen. Mogelijkheid nummer II. Ze gaat met manchetknoop in de hand naar Arnold en spreekt met een vreselijke stem: Meneer! Ziehier uw manchetknoop! Geef mij er onmiddellijk rekenschap van hoe die manchetknoop onder de tafel van mijn tante komt! Wat zou Arnold nu doen? O jee, deze mogelijkheid splitste zich nu wéér in twee mogelijkheden, dus had je eerst mogelijkheid IIA. De bleke Arnold wordt nog bleker, hij stamelt een beken tenis, wordt naar de politie gesleurd en ogenblikkelijk in de boeien geslagen. Nu mogelijkheid IIB de meest waarschijn lijke stellig! de bleke Arnold verbleekt of bloost niet, maar verzint een handig en aannemelijk smoesje dat hij trouwens van te voren heeft kunnen bedenken,jiz hij. heeft de manchetknoop natuurlij! lang gemist. Nee, erg aanlokkelijk mogelijkheid II toch ook niet. Mogelijkheid nummer III. Ze speelt» troef nog niet direct uit, maar houdt!) nog een poosje achter. Natuurlijk, dat je altijd met troeven, die hou je $3 eerst een poosje achter. En onderiv" spiedt ze Arnold, en tevens de dou; en zoekt nog' nieuwe gegevens te ver melen. Ze zou zich desnoods uit eigen weging kunnen gaan aanbieden om t. eens een uurtje als model te gaan zitw maar dat was met dit prachtige weers- een verschrikkelijke penitentie! Onder al die overpeinzingen had ze -- snel aangekleed en kwaVn, nog vier me ten binnen de afgesproken termijn. 1 een vaartje de trap af. Daar zag ze, op_ grote eikenhouten kist in de hall, donkere uniformpet liggen met een p» handschoenen er naast. De insp^l begreep ze, en nu al weer op het oor pad! Hij was wel actief, zou hij nu ook wat geslapen hebben? Hij mioesr weten, welk een zware concurrent haar had gekregen! 0 En ineens flitste er een idee m n Waarom eigenlijk niet? Ze moe- eigenlijk, dat voelde ze wel, naar aan de inspecteur mededelen- (Wordt c"»""'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6