c KLEIN MAAR DAPPER Dat is de man i van der Meer! :aar geëist tegen Haarlemse kellner ^handelaar neerstak De eerste bewoners van Zuid-Kennemerland „Comité Radioluisteraars" komt op voor de met-aangeslotenen De 9 Muzen Kort en Bondig J Belangrijk bericht Kamgaren Costuums 1 jO November 1950 Officier hield ernstig rekening met de persoonlijke omstandigheden «jggniQrgör 31 Juli werd het levendige bedrijf op de Haarlemse Botermarkt •%rstooró door kreten van schrik en ontsteltenis in de omgeving van de ès vishandelaar A. Schraal, tlf-toegeschoten omstanders vonden de koopman uitgestrekt op de grond, yjn bloed. Uit de opgewonden verhalen van degenen die hem in zijn nering '.Lam'men, dat een man achter Schraal was omgelopen en hem met een Tcteken had toegebracht, een in de nek, de ander in de linkerschouder. r kon. vrijwel terstond gearresteerd worden. Hij stak de handen omhoog ^ublijft hiji van mijn vrouw af'. n lag de hele tragedie die aan deze moord was voorafgegaan, besloten. voor de Haarlemse redht- de dader, de 48-jarige Haar- j. Th. S. W. A., de droevige Ljen verteld, die hem uiteinde- fatale slot hebben geleid, het verhaal van een man, die Ivan zijn vrouw hield en moest een ander zich tussen hem en drong- Van Ujd tot tijd leek j v weer goed te worden, doch rfcwam uit, dat de vishandelaar met de kellnersvrouw niet ver? m dit jaar stelde A. een echt- 'voor doch kwam daarop weer t vrouw gaf er de voorkeur aan tel bestendigen. j. v00r de moord kwam het op )L van de vrouw tot een scherp i was uit Amsterdam, waar hij i en trof een groot gezel lin huis aan. Hij dacht er welkom kjh moest ervaren, dat de vis- op verzoek van zijn vrouw de halen om hem het huis uit te taj Weliswaar ging de agent daar- - d0Ch de aanwezigen keerden Lén A., dat deze het raadzamer s te gaan. jde desondanks na een mislukte m zelfmoord door verdachte l een verzoening, doch toen de p de vrouw toch weer met de was gaan fietsen, volgde onderhoud tussen de twee min- eeg de Icellner het gevoel: „Nu 0„n of hij". hü de volgende dag weer m Haar- yn paseerde hij een winkel waarin eenmes lag. Op dat moment rijpte het plan de rivaal te doden. Hij mes, waarbij hij de bediende ver gapen niet in te pakken. Om half het drama op de Botermarkt zijn dot. duigen bevestigden dit relaas in Ljn. De psychiater dr. R. Vedder beerde A als een debiele, weinig ^persoonlijkheid, „die met de rug «muur vocht". Het misdrijf viel -aid minder dan aan een normaal dgeval zou zijn. toe te rekenen. g;;er van Justitie vond dan ook de Li de strafmaat het moeilijkste Iceze zaak. „Op de getuigenbank Velsen-Noord Dl NAAR DE WIERINGERMEER. iiste herenploeg van de Velsense vereniging „IJmond" moet Zondag zesde competitiewedstrijd de verre jernemen naar Slootdorp in de termeer, om daar Vlug en Vaardig aoeten. Imond I-heren hebben tot nu toe dstrijden soms zelfs met sprekende gewonnen, maar het is de vraag of de Wieringermeel"-handballers izal. IJmond I zal misschien een hechte verdediging hebben nu L. itniet van de partij kan zijn. Vorig iwamen de Velsense bezoekers in ikuten tijd met 3-0 achter te staan, jen verrassing ook nu niet uitgeslo- freede IJmond-herenelftal trekt advoort voor een bezoek aan O.S.S. Ta de sterkste ploegen, die met drie üe wedstrijden en zes punten rela xen twee winstpunten meer heeft Velsense bezoekers, die zes punten r wedstrijden haalden. Met goed an echter worden gewonnen. Ifeond 3-heren ontvangen de zwak- sag van de tweede klas, H.O.C. 3. Sar kan door IJmond winst uit rorden. de IJmond-dames is slechts één njd vastgesteld. Het derde elftal ont lat eerste van C.S.V. uit Castrieum, i ploeg nog geen verliespunten heeft, ordt voor IJmond 3 een moeilijke sting, want vorige week versloegen inrieumse handbalsters B.G.V. met zit iemand, die moreel even schuldig is als de verdachte", zo zei hij, doelende op de vrouw van de kellner. „Wij hebben hier voor ons een tot het uiterste gesarde en getreiterde man, die niet opgewassen bleek tegen zijn medeminnaar". Met die persoonlijke omstandigheden ernstig rekening houdende, eiste hij zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. J. A. van Waerden. vond zelfs deze eis, zoals hij in een gedetail leerd betoog toelichtte, aan de hoge kant, gezien alle verzachtende elementen die in het spel waren. De Officier zette in zijn repliek uiteen, dat hij tot deze eis gekomen was om plaat sing in een bijzondere inrichting mogelijk te maken. Uitspraak op 23 November. Misverstand In de verdachtenbank van de Amster damse rechtbank verscheen Donderdag middag een jeugdige Amsterdamse huis vader, die er van was beschuldigd niet voldaan te hebben aan de wettelijke ver plichting zegels op zijn radioluistervergun- ning te plakken. De verdachte, die voor hetzelfde feit eerder door de kantonrechter was veroor deeld tot een geldboete van 15 subsidiair tien dagen hechtenis, vertelde dat hij om principiële redenen in hoger beroep was gekomen en niet om verzet te plegen. Hij was namelijk van mening, dat hij op grond van een artikel van een internationale wet, die ook door Nederland zou zijn onder tekend, niet verplicht kon worden de luisterbijdrage te betalen. De rechters vroegen hem op welke wet hij doelde, want zij waren van het bestaan daarvan niet op de hoogte. De verdachte had hierop blijk baar gerekend, want hij haalde uit zijn binnenzak een dagblad te voorschijn, waarin de bedoelde wet moest staan. Toen de rechters de kolommen onder ogen kregen, glimlachten zij, want de ge wraakte wet bleek een beginselverklaring van de Verenigde Naties te zijn. Men maakte daarop de verdachte duidelijk, dat een beginselverklaring iets geheel anders is dan een wet. De Officier van Justitie, mr. W. B. Aber- son, vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank zal op 23 November uitspraak doen. Woonden hier al mensen vóór de Batavieren entia voor Velsen AGENDA VOOR VELSEN Vrijdag, 10 November 1,20 uur: „Gung Ho!" Zaterdag, 11 November Matsgebouw, 20 uur: Concert, Sym- e Orkest „Euphonie". ■19 en 21.15 uur: „Gung Ho!" Een lastige strijd voor Strawberries (heren) Programma voor Strawberries voor idt: Strawberries—Pinoké, 11 uur; Hermes; Strawberries III— ■•j: Sechtrop IIStrawberries IV en •u—Strawberries V; Strawberries a 81a; Hermes a—Strawberries b. n HHC II—Starwberries I; Straw- u-BMHC IV; Pinoké IVStrawber- Strawberries IV-Alliance III; Straw- '-Ever Swift; HIC c—Strawber- ^ekenvedstrijd volgen Zondag weer <^en in de competitie. Strawberries «>mt in het veld tegen Pinoké, dat Mk geen sterke indruk heeft ge- ™e verwachten een kleine overwin- thuisclub. Dames II ontmoet dooJl e-en Joelgemiddelde van 150 mA nvaa! voor de bovenste plaats. :4LmUn^es gevochten worden, nu g?ven we een kans tegen v*erde zal dit keer echter r «erlaag moeten rekenen, uil a ,her'eoelftal is BMHC II een uin til -1-' •De Bloemendalers zijn Het ^he snelle spel zeer gevaar- L,u,?en boeiende partij hockey bèrrio! n kan gezegd worden van sH-BMHC IV, hoewel we de Bet a ,Beverwijkers niet hoog aan- 1 e.Htal gaat weer winnen, kis mini"10 Iv> en dat durven we, ïrde, reserve, ook te zeggen van ^ontmoet Zondag Ever Swift im» 7Ie ,ls begonnen met een 91 'feSL®11 ^t vervolgens met 9—0 We zullen dus mear geen De schooljeugd wordit, bij het leren van jaartallen, ingepompt: „Circa 100 jaar vóór Christus: de Batavieren komen in ons land." Het is zeker dat zij zich ook in Kennemerland gevestigd hebben. De Bat ten, Caninefaten en Maresaten (alle Ger maanse stammen) kozen vooral de kust strook in het Westen van ons land tot woonplaats. Dit wordt bevestigd door de Romeinse geschiedschrijvers, die boek staafden dat de Romeinse legioenen, die hier.in het begin van onze jaartelling bin nenvielen, deze Germanen hier vonden. Haarlem bestond toen nog niet. Het wordt aangenomen dat de eerste bebou wing waaruit later de stad gegroeid is, dateert uit 900. De Germanen kozen de duinvoet bij voorkeur tot woonplaats uit. Zij hielden zich onledig met jagen en vis sen. Ook werd al wat gedaan aan land bouw en veeteelt. In Velsen zijn sporen gevonden van boerderijen uit die tijd. Er wordt beweerd dat de naam Canine faten van „konijnenvatters" is afgeleid, wat er dan op zou duiden, dat er in de duinen heel wat konijnen gevangen werden. Er wordt betwijfeld of dit juist is, maar het is in elk geval wel aardig gevonden! Uit onderzoekingen is komen vast te staan dat er voor de Batavieren nog andere bewoners in ons land geweest zijn. Bij Hengelo werd een skelet gevonden dat, naar de deskundigen meenden te kunnen vaststellen, 30.000 jaar oud is. In Drente woonden de stammen die de hunnebedden bouwden, om daarin hun lijken te begra ven. Verondersteld wordt dat dit 1700 a 2000 jaar voor onze jaartelling was. Dé Haarlemse geoloog dr. J. F. Steenhuis vertelde ons bijzonderheden over onderzoe kingen in onze omgeving. Er kan worden aangenomen dat gedeelten van Kennemer land omstreeks 6000 jaar geleden bewoon baar waren, maar dat wil niet zeggen dat er zich toen al mensen gevestigd hadden. Er zijn in Kennemerland verschillende opgravingen gedaan. De oudste vondst is gedaan in Hillegom en Santpoort, waar voorwerpen van de bekercultuur (klok en touwbekers) naar boven gebracht zijn, die dateren uit het jaar 1800 vóór Christus. In Hillegom werd ook een tot hakken en omwoelen van de grond geschikt ge maakt hertengewei gevonden. Vermoed wordt dat dit werktuig gemaakt is 4000 jaar vóór Christus. De andere vondsten gaan niet verder terug dan tot het begin onzer jaartelling. Hier volgt een korte opsomming: Bij de zanderij in Overveen werden delen van een korthoornrund gevonden, alsook van het edele Oosterse paard (Eerste eeuw onzer jaartelling). Tussen de Brouwersvaart en de Zijlweg werden in de laatste oorlog bij het graven van een tankgracht beenderen opgedolven van huisdieren die geleefd moeten hebben in het begin onzer jaartelling. De Romeinse historici spreken in hun beschrijvingen van ons land niet over hoge duinenrijen, maar tekenen de kuststrook als moerassig en bosrijk. Dit wijst er op dat de jonge duinen, die boven de oude duinen gevormd zijn, pas ontstaan zijn na het vertrek der Romeinen, dus na het jaar 400. De voorwerpen die van de Romeinen afkomstig zijn, werden dan ook gevonden in de oude duinen, nadat de jonge duinen op die plaats waren afgegraven. Vooral onder Velsen en Santpoort zijn vele voor werpen gevonden die van de Romeinen afkomstig zijn. Bij het graven van de Oranjekom in Vogelenzang (voor de Amsterdamse Wa terleiding) werden in 1852 gevonden: een Verplichte luister-bijdrage geeft recht op medezeggenschap IJmuiden Geen zoute haring meer van de loggers De redersvereniging van de Nederlandse Haringvisserij te Scheveningen heeft be sloten de zoute haringvisserij met ingang van 11 November te staken. Er wordt dus van die datum af alleen verse haring door de loggers aangevoerd, daar de zoute ha ring geen exportmarkt vindt en de voor raden zich beangstigend opstapelen. Dit zal voor IJmuiden, waar het verse haringseizoen van de trawlers op zijn einde loopt, gaan betekenen, dat er in de ko mende weken veel verse haring aange voerd wordt en dat er dus diverse maat regelen nodig zullen zijn. Elf zakenmensen bouwen aan de Lange Nieuwstraaf Woensdag wordt in café Snijders de bouw aanbesteed van elf winkelpanden met 18 bovenwoningen aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden ten behoeve van een combi natie van elf IJmuidense zakenmensen. zilveren versiersel in fibula-vorm met leeuwen- of drakenkop, een ijzeren pijl spits, een fragment vem een aarden pot, karmozijnrood van kleur en een pijpaarden beeldje, voorstellende een Christuskind met een wereldbol met een kruis er op in de linkerhand. Deze voorwerpen werden gedateerd als behorende tot het Merovingse of Frankische tijdperk, waarbij een Ro meinse invloed werd geconstateerd. De aanwijzingen dat in Kennemerland akbewoners waren vóór de Batavieren zijn dus wel heel schaars. Het is jammer dat niet meer stelselmatig gegraven is, want er is in de bodem ongetwijfeld veel meer te vinden. In de laatste tijd zijn nog enkele vond sten gedaan die van belang zijn. Daarover in een volgend artikel. De AVRO zond uit in Thalia Liedjes, babbeltjes, film en toneel Het team van A.V.R.O.-artisten, dat op een nieuw tournée door ons land zijn om roep in grote en kleine plaatsen vertegen woordigt, heeft Donderdagavond in het IJmuidense Thalia Theater een goede aan legplaats gevonden. En dat verdiende het ook, want het maakte zich ten zeerste representatief door het veelkoppige publiek in een programma, dat tot half twaalf voortduurde, te overladen met die ver makelijkheden, die men behalve hoorbaar, ook wel eens zichtbaar opgediend wilde hébben. Representatief ook, omdat de heer W. Vogt, in het besef dat het oog van de meester het paard vet maakt, zélf het openingswoord kwam spreken, niet eens zozeer om reclame te voeren, want dat liet hij over aan zijn propaganda-chef, die vóór de vertoning van de bedrijfsfilm aan het woord kwam. De aangenaamste causeur bleef uiteraard Willy Vervoort, die, behalve wat betreft zijn sputterliedje van „de vrouw die spon", dat wij twee jaar geleden ook al van hem hoorden, met een aardig ververst répertoire aankwam. Zijn grappige mimiek en zijn zonderlinge beweeglijkheid stempelen hem tot eenconférencier, die zijn vak verstaat. De „Swinging Nightin gales" met hun welbekende accompagna- teur Gerard van Krevelen waren in een uitstekende vorm, vooral voor de Neder landse liedjes kregen zij vele dankbetui gingen uit de zaal. Na de aan verrassingen rijke bedrijfs film, die Polygoon in de AVRO-studio op nam en een lange pauze, kraakte de ruwe lach van Kommer Kleijn even overtuigend door de zaal als anders door de luidspre ker, afgewisseld door de geagiteerde stem geluiden, die de luistervink van Vera Bon dam gewend is. Met Miep Van den Berg en Robert Sobels voerden zij een tragische één-acter op met de veelzeggende titel: „De som van alles is nul". De geschiedenis speelde zich af in de bungalow van een handelsagent in het stroomgebied der Zamberi. Deze vier leden van AVRO's toneelgroep hadden vooral door hun heftige wijze van acteren, die hier en daar sterk aan de hoorspel-tech niek herinnerde, de toeschouwers van het begin af in hun greep. H.B. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 10 op 11 November Uit halve vleet: KW 25 met 80 k.; KW 168 met 70 k.; KW 9 met 70 k.; KW 130 met 70 k.; KW 7 met 50 k.; KW 65 met 80 k.; KW 6 met 40 k.; KW 159 met 60 k.; KW 3 met 60 k.; KW 122 met 85 k.; KW 2 met 100 k.; KW 19 met 40 k.; KW 140 met 30 k.; KW 86 met 10 k.; KW 48 met 6 k.; KW 38 met 100 k.; KW 29 met 10 k.; KW 32 met 2 k.; KW 39 met 15 k.; KW 40 me* 25 k.; KW 41 met 25 k.; KW 49 met 45 k.; KW 78 met 120 k.; KW 170 met 120 k.; KW 110 met 120 k.; KW 44 met 50 k.: KW 15 met 5 k.; KW 123 met 60 k.; KW 22 met 30 k.; KW 170 met 80 k. Uit de volle vleet: KW 54 met 20 k.; KW 33 met 20 k.; KW 87 met 10 k.; KW 18 met 12 k.; KW 43 met 20 k.; KW 127 met 34 k.; KW 167 met 40 k.; KW 56 met 60 k.; KW 33 met 25 k. Geen vangst had: KW 16. Gemiddelde vangsten uit halve vleet: Vlaardingen: 17 kantjes. Scheveningen: 47 kantjes. Katwijk: 47 kantjes. Ieder, die zijn bijdrage aan de radio heeft betaald, heeft zijn plicht gedaan, maai- heeft ook rechten". Dit is het devies van het „Comité Radioluisteraars", dat zich ten doel stelt de Nederlandse radio luisteraars, die van overheidswege ver plicht zijn een luisterbijdrage te betalen, te organiseren en hun medezeggenschap in het radiobestel te verschaffen. De luisteraar heeft het recht te weten, wat er met zijn gelden gebeurt, zegt het voorlopig bestuur. Voor de oorlog lagen de verhoudingen anders. Toen was de bij drage vrijwillig, thans is zij verplicht. On danks alle mogelijke lokmiddelen is men er voor de bezetting nimmer in geslaagd meer dan een derde van radioluisterend Nederland aan te trekken tot de omroep verenigingen. Volgens haar eigen opgaven bedroegen de inkomsten toen gemiddeld 2 millioen gulden per jaar. Thans zijn er 2 millioen radio-bezitters (geregistreerd), die allen een verplichte bijdrage moeten betalen. Dit betekent een gezamenlijke bijdrage van omstreeks 20 millioen per jaar, waarvan circa 14 millioen ter be schikking van de omroepverenigingen wordt gesteld. En daarboven aldus de zegslieden van genoemde vereniging moet de luisteraar nog geld betalen voor het programmablad om te weten wat hem geboden wordt voor zijn eigen geld. „Waar blijven de fondsen, die ge zien de cijfers in de kassen dei- radio omroepverenigingen binnenstro men?", vraagt het voorlopig bestuur zich af. Het is waar zo zegt men dat de kosten aanzienlijk gestegen zijn. Doch daartegenover staat, dat de inkomsten thans 7 maal zo groot zijn als voor de oor log. Deze inkomsten, de luisterbijdragen, vormen de som, die de staat het Neder landse volle afdwingt tot instandhouding van particuliere verenigingen, die uiter mate gevoelig zijn wat betreft haar auto nomie. Want zo zegt men van coör dinatie komt zeer weinig terecht. Dit blijkt wel uit de povere resultaten, die de „ge meenschappelijke programma's" opleve ren. Dat de samenwerking in „aetherland" ver te zoeken is, acht men onder meer ge staafd, door te constateren, dat men op één dag Beethovens „Eroica" drie maal over de Nederlandse zenders beluisteren kon en dat de luisteraar vergast wordt op eindeloze herhalingen van sportuitzendin- gen, die als enig verschil hebben, dat ze verzorgd worden door een andere com mentator of verslaggever. Geen samenwerking Het voorlopig bestuur van de vereni ging is van mening, dat de oude methode om elkander vliegen af te vangen weer geheel „in ere is hersteld" en wat erger is, de luisteraar geld kost. Voorts vraagt men zich af of de gelden van de luisteraar wel efficiënt besteed worden, wanneer men moet constateren, dat vaak voor 5 minuten sportreportage 5 auto's in actie moeten komen. Het stre ven van het voorlopig bestuur is niet ge richt tegen enig confessioneel gedeelte in de omroep en evenmin tegen politiek in de omroep. Wel heeft men bezwaren tegen overmatige politieke propaganda. Thans zegt men is de situatie zo, dat partij politiek in de radio wordt gevoerd met de gelden der luisteraars. Men erkent de his torische rechten der omroepverenigingen, doch wil zich verzetten tegen de tendens deze rechten thans verder uit te breiden. Ook maakt men bezwaar tegen de op vatting, dat een instelling als de wereld omroep niet uit de luisterbijdragen dient te worden gefinancierd, terwijl het juist deze instelling was, die de toenmalige minister van binnenlandse zaken, de heer H. van Boeijen, deed besluiten tot het indienen van zijn wetsontwerp voor verplichte luis terbijdragen, omdat de verzorging van de nieuwe taken, waaronder ook de uitzendin gen voor Indonesië en de televisie niet meer door vrijwillige bijdragen konden worden gedekt. Men is tevens gekant tegen het feit, dat de omroepverenigingen voor de microfoon bij voortduring propaganda maken voor de door haar georganiseerde voorstellingen in de grote steden en de provincie, waar mede anderen unfaire concurrentie wordt aangedaan. En in de nabije toekomst ziet men de dreiging van een kostbare verdeeldheid in de televisie. Ook bij de televisie zo be toogt men is reeds in dit stadium van voorbereiding de verdeeldheid sterk naar voren getreden. Commissies van de meeste omroepverenigingen togen los van elkan der naar het buitenland en brachten op haar beurt rapporten uit. „Het kan anders" zegt het voorlopig be stuur van het „Comité radioluisteraars". Wat het streven van het comité zal zijn om het ook inderdaad anders te doen? De be slissing hierover ligt bij de luisteraars, van wie men verwacht, dat zij zich hiertoe zul len organiseren. Jubileumviering Jo Sternheim zal een goed doel dienen Weldra zal het veertig jaar geleden zijn dat de acteur Jo Sternheim, thans zakelijk leider van het Amsterdams Toneelgezel schap, zijn loopbaan op de planken begon. Dit jubileum zal in de loop van de maand Januari 1951 worden gevierd in de hoofd stedelijke Stadsschouwburg met een op voering van „De reis van Noach op de wa teren" van André Obey, welk stuk deze zomer nog door leerlingen van de Toneel school werd opgevoerd. Jo Sternheim speelde hierin reeds voor de oorlog de titelrol en dat is het hoogtepunt van zijn carrière geweest. De opbrengst van het jubileum zal dienen als basis voor het op te richten weduwen- en wezenfonds van Nederlandse toneelspelers. In de resteren de maanden van het seizoen zal voor dit doel in het gehele land een actie worden gevoerd. Santpoort CONCERT „WILHELMINA" Het fanfarecorps „Wilhelmina", direc teur de heer Jan Groot, geeft Zaterdag 11 November een concert in „De Weijman". Na de pauze treden enkele leden van de toneelvereniging „Jan van Dommelen" op. UITVOERINGEN „AMICITIA" De toneelvereniging „Amicitia" zal het seizoen met een drietal opvoeringen van het spel „Loods aan boord" openen. Vrijdag 10 en Zaterdag 11 November speelt men in de recreatiezaal van het Provinciaal Zie kenhuis én Zaterdag 18 November in de toneelzaal van „De Weijman". De leiding berust bij de regisseur F. A. J. Hunsche. BINNENLAND B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een voorstel gedaan tot ver hoging van de tram- en autobustarieven. Als het voorstel zal zijn aangenomen zal een overstapje 15 cent kosten, een weekkaart f 1,20 en een maandabonnement f 15. De prijzen der overige kaarten en abonnementen worden evenredig verhoogd. Door de zorgen van de Oorlogsgraven stichting zijn 600 Nederlandse oorlogsgraven bij Ohlsdorf, in de buurt van Hamburg, en ongeveer 150 graven bij Siegburg, ten Oosten van Bonn van kruisen voorzien. In Rotterdam hielden commiezen een taxi aan. waarmee 23.000 gesmokkelde siga retten werden vervoerd. De chauffeur werd behalve voor dit feit ook bekeurd .wegens poging tot doodslag, aangzion hij geprobeerd had een der commiezen omver te rijden. Te Breda is in de ouderdom van 81 jaar overleden dr. H. J. L. Struycken. ere doctor der Leidse universiteit on ereburger van de stad Breda. In 1897 stichtte hij in Breda een kliniek voor oor-, keel- en ncus- ziekten, die spoedig in binnen- en buitenland grote bekendheid kreeg. De tegenwoordige minister van Justitie is een zoon van dr. Struycken. Tot levenslange gevangenisstraf heeft de Bijzondere Strafkamer van de Haagse rechtbank de 72-jarige J. F. C. H. uit Den Haag veroordeeld wegens medewerking aan het verraden van ijlegale organisaties, ten gevolge waarvan enige tientallen personen zijn gefusilleerd. Tegen H. was de doodstraf geëist. In de Waalse Kerk in Den Haag is hedenmorgen een rouwdienst gehouden voor wijlen koning Gustaaf V van Zweden. De Koningin was vertegenwoordigd door mr. J. C. baron Baud en ritmeester W. F. K. Biss- hoff van Heemskerck; voorts waren onder anderen aanwezig ministers, de Kamer voorzitters, leden van het Corps diplomatique en militaire autoriteiten. De Zweedse pre dikant ds. Niels Appelgard leidde deze dienst. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is in de week van 13 tot en met 18 November niet in de gelegenheid op de vastgestelde dagen zijn spreekuur te houden. Gelegenheid om hem te spreken zal bestaan op Maandag 13 en Zaterdag 18 November a.s., telkens van 1012 uur. Mej. J. van der Wijst te Haarlem is aan de rijks universiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Ds. M. Holtrop, Chr. Geref. predikant te Haarlem-C., ontving een beroep naar 's Gravendeel. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 9 November 1950 ONDERTROUWD: 9 Nov., R. Dodeman en G. M. Reus. GEHUWD: 9 Nov.. J. Meijs en C. J. M. Portegies; P. J. W. van Maris en A. M. G. Slebe. BEVALLEN van een zoon: 7 Nov., P. J. Boer—Stol; 8 Nov., M. Rokx—Haakmeester; J. M. Hoogvorst—Beck; J. H. Stolwijk- Vonk; 9 Nov., H. G. van Duin—Fockens. BEVALLEN van een dochter: 7 Nov.. C. H. M. Molenkampde Feber; 8 Nov., R. Kragt —Blok: A. J. Nolet—Tervoort; M. M. Mar- chandHorn; G. PresburgBlauw; M. C. TimmerAarnink; 9 Nov., J. C. T. van der MeijKeesen. OVERLEDEN: 6 Nov., A. van der Vaart- de Vries, 69 j., Papentorenvest; 7 Nov., S. L. Bonting, 53 j., van Raephorststraat; P. Rui ter. 15 m., Cremerplein. Naar Den Bosch toe. Op 28 November wordt in 's Hertogenbosch de eerste uitvoe ring in ons land gegeven van het oratorium „Het boek met de zeven zegels" van Franz Schmidt, waarvan de tekst is ontleend aan de Openbaring van Johannes. Rob Gevers heeft de muzikale leiding. De partij van de Evangelist wordt gezongen door de Weense tenor Julius Patzak. Voor fluit en hobo. De componist B. van de Sigtenhorst Meyer heeft „Drie Im promptu's" geschreven voor fluit of hobo, opgedragen aan de Engelse hoboïst Leon Goosse ns. Op 14 November geeft Jaap Sto- tijn er in gebouw Diligentia te 's Gravenhage de eerste uitvoering in Nederland van. Naar Afrika. De Nederlandse musicus Daniel Wayenberg, die op enkele concerten in Spanje het Tweede Pianoconcert van Serge Rachmaninoff heeft voorgedragen, gaat gedurende December en Januari met de „Jeunesses musicales de France" een tournée door Noord-Afrika makèn. Aquarel in Stuttgart. Te Stuttgart wordt een tentoonstelling gehouden van ongeveer tweehonderd werken van leden van de Ne derlandse Grafische Kring en de Hollandse Aquarellistenvereniging. Bij de opening werd een inleiding gehouden door de heer V. Abbing. Vermeer thuis. In het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt een ten toonstelling gehouden van werken van zeventiende-eeuwse meesters uit dit stadje onder de titel „Vermeer thuis". De schilde rijen zijn afkomstig uit het Mauritshuis te 's Gravenhage, dat gedurende de winter maanden wegens herstelwerkzaamheden gesloten zal zijn. Borstbeeld in Washington. In de biblio theek van de George Washington-Universi- teit is een borstbeeld onthuld ter ere van dr. Hans Kindier, een in Nederland geboren musicus, stichter en dirigent van het natio nale symphonie-orkest. Het is vervaardigd door de beeldhouwer Kalervo Kallio, een zoon van de voormalige president van Fin land. Kindier is in1949 overleden. Hij debuteerde op tien-jarige leeftijd als violon cellist in Rotterdam, bezocht vervolgens het conservatorium en vertrok in 1914 naar de Verenigde Staten. Hij heeft talrijke concert reizen door Europa gemaakt. Dvorak-museum. In de Amerikaanse stad Spillville in de staat Iowa is een mu seum opgericht ter nagedachtenis aan de Boheemse componist Anton Dvorak, die daar in 1883 de laatste hand legde aan zijn Vijfde Symphonie („Uit de nieuwe wereld"). Met diepe verslagenheid geven wij u kennis van het overlijden door een noodlottig ongeval van mijn innig geliefde man, behuwdzoon, broeder, be- huwdbroeder en oom de heer CORNELIS JONKMAN Chef-Monteur P. T. T. in de leeftijd van 42 jaar. Uit aller naam: R. Jonkman-Hollenberg. Haarlem, 8 Nov. 1950 Jan Gijzenkade 57 rd. De crematie zal plaats hebben op Maandag, 13 November 1950 na aan komst van trein 11.58 uur te Driehuis-Westerveld. Vertrek huis 11.20 uur. Velsen Huldiging van de heer J. Groen Het zilveren jubileum van de commies der afdeling Burgerlijke Stand van de Velsense gemeentesecretarie, de heer J. Groen, is Donderdag met enige luister ge vierd. Deze bekende persoonlijkheid, die tijdens zijn loopbaan in Velsen vele hon derden jonge paren wettelijk aaneen- smeedde, is des ochtends te zijnen huize door de secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra en de wethouders H. de Boer en W. F. Visser gefêteerd. De collega's hebben later op de dag groepsgewijs hun opwachting gemaakt, een couvert met in houd was hun cadeau en de afdeling schonk bloemen, waar het gemeentebe stuur een wondermooi bloemstuk bijvoeg de in de Velsense kleuren. Ook de onder afdeling van de bond van gemeenteambte naren was in de persoon van de heer Hogetoorn aanwezig en bloemen waren hier eveneens de tolk der waardering. TAPIJTEN - DEKENS Zaterdag 11 en Maand. 13 Nov. verkopen wij collec tie toonkamer-monsters- tapijten w.o. Wiltons f 85, f 150, extra grote maten 270 x 360 f 195; M. Smyr na's f 168, f 195, wollen dekens (iets vuil) f 19.50, f 22.50, f 27.50; damast bcdstcllen f 48. Verkoop van 10—5 uur. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, bij Grote Markt, Haarlem. Hiermede dank ik ook na mens mijn ouders, vrienden, buren, kennissen en de „IJmuider Harmonie" voor de vele blijken van belang stelling die ik bij mijn thuis komst uit Indonesië heb mo gen ontvangen. B. B. KERKHOF Trompstraat 52. I Doet nu i reeds uw St Nicolaas j inkopen Houten wandlampjes vanaf f 5.95 Ganglantaarns v.af f 3.95 Bedlampen vanaf f 8.25 Tafellampjes met snoer f 4.95 Delfts blauw Schemerlampje v.af f 7.50 S Licht gevende Golf- kap m. glazen plaat f 9.95 Grote keuze Zijden Kappen en Kronen Gratis geplaatst. SCHAGCHELSTRAAT 2 Haarlem. Tel. 11157. D. J. BOOSMAN, Aris Zaterdag 11 Nov. AFWEZIG Waarn, Zondagsdienst. Pracht sortering Dames- en Heren ANKER-HORLOGES Goud, Doublé, Chroom Staal Volledige garantie en bovendien 2 jaar gratis verzekerd tegen breuk, verlies, diefstal. H. STUTVOET horlogemaker HOOFDSTRAAT 146 Santpoort. Tel. 8592—K 2560. WAAROP JE VERTROUWEN KAN! Zaterdagmorgen begint de grote ver koop. Aangekocht van een grote fabrikant een grote voorraad in alle kleuren, buikcostuums, 3-delig tot de grootste maten Winterjassen, Sportcostuums, Tweedjassen, Wlnterjekkers, Jongens-winterjassen vanaf 20.50. Sport-colberts vanaf 15.40. Pantalons, enz. enz. Bezichtig onze drie etalages! U komt toch ook even kijken? Onze prijzen zijn belachelijk, vergeleken bij die van al onze concurrenten I Let op het van ouds bekende adres voorheen ANEGANG 10, thans hoek GEN. BOTH ASTRAAT 130 bij de Gen. Cronjéstraat HAARLEM-NOORD TELEFOON 12447 ZEGT HET VOORT Ondanks deie prijien-campagne geven wij op vertoon van deze advertentie 3 PROCENT EXTRA KORTING! AAN KOOPLIEDEN WORDT BESLIST NIET VERKOCHT.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7