IJmuider Courant Haarlems Dagblad UNO-troepen in het offensief op het Noord-Westelijk front Zes-mogendheden-resolutie eist terugtrekken der Chinese troepen Gestroomlijnde luxe voor alle klassen tussen het Westen en de landprovincies No. 19703 jTgjinemeriaan 154. Telef. Adm. 5437. ssRCl, na 5 uur: 8061 (K 2560), 17, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ^hoofdredactie en alle afdelingen 15295 ,'"i\ idv tarieven op aanvr. bij de Admin. jpSBM Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Hmuiden, Santpoort en Omstreken van m Oprokte tSaarirmarlje «outsmt CSnno Zaterdag 11 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent. per kwartaal 4.50. Franco per post 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ag Europa rtj beeft het comité van ministers Raad van Europa vergaderd |J voorstellen bet! effende de van Europa naar commissies f1- jj-pn verwezen. Wel heeft het Ht genomen ook. Het heeft ïn oproep tot de vrede te n als „tegenhanger van de 3p van Stockholm, die van corn el zijde is gesteund. De tekst van '!n zal hij de Raadgevende Verga- de Assemblee van Straatsburg C. ingediend. Het valt evenwel te dat die niet ingenomen zal zijn tfere kluif, die haar wordt toe- Zelfs zal zij zich nog niet voldaan Ö'de andere daad, die het comité ^ers heeft volbracht: het heeft de conventie voor de mensenrechten ^tjoheid) ondertekend. Oproepen 'pgdtTzijn schoon, maar daarmee 4eikt men de vrede niet. Dat ;.nen en West-Europese democra- ^mcurrentie treden met dergelijke a maakt bovendien een nogal "effect. Dat kan niet gewenst zijn. is de zaak allerminst. Wat de voor de mensenrechten betreft, fejs schoon, al zou menigeen meer f*ce indruk van zulk een document L sis het tevens de mensenplichten r. overigens valt niet te ontkennen, teeen conventie op zichzelf ons niet (brengt tot de eenheid van Europa. L ermee verbonden worden. Maar W eentje zweeft zij in de ruimte, vredesoproep die een tegenhanger i Stockholmse is. iKaad van Europa heeft een zake- Men krijgt opnieuw de indruk comité van ministers van Bui- Zaken zich tot taak heeft gesteld, !;e beletten dit doel te bereiken of !Daar te benaderen. Men heeft zelfs de gedachte van zich af te zetten, regeringen in de schepping van die Straatsburg alleen hebben toe- om hem als kapstok te gebruiken, men grote plannen kon ophangen. Radgevende Vergadering die kan jred kwaad doen. Men laat haar en legt haar adviezen, als die zijn, rustig naast zich neer. met te achteloos te doen schijnen ze in de handen van deskundigen, het begrip deskundige kan als een k gebruikt worden. Het klinkt goed gh indruk op veel mensen. Ministers jouwens steeds omgeven door des ign juridische, economische, mili ar andere. Daar zijn veel knappe 3 bij. Maar hun wordt verzocht ai te geven over de vaktechnische ivan een plan, een zaak, een onder- fc Niet de beslissing ligt bij hen. Die de minister zelf nemen. Daar is hij Het merkwaardige vair het Straat- Na aanvankelijk behoedzaam opdringen vorderde de opmars vijf kilometer De strijdkrachten van de UNO hebben heden in Noord-West-Korea een nieuw offensief ingezet. Het offensief, dat langs het gehele Tsjong-Tsjon-front is begon nen, vorderde reeds in de eerste twee uur op verschillende plaatsen vijf kilometer. Men verwacht, dat de tegenstand zal toe nemen als de verbonden troepen de voor naamste verdedigingslinie, die vijf kilo meter Noordelijker ligt, bereiken. Eerder was gemeld: (Reuter). De troepen van de UNO drongen gisteravond behoedzaam op aan het Noord-Westelijke front in Korea. Het had er de schijn van, dat zij een nieuw offensief naar de Mandsjoerijse grens zou den beginnen. Amerikanen, Zuid-Koreanèn en troepen van het Britse gemenebest vie len Noordelijke troepen aan, die zich enige kilometers voor hen hadden ingegraven. Reuters correspondent Alex Valentine meldde uit het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger, dat de 24ste Amerikaanse divisie een patrouille, ter sterkte van een compagnie, met twee tanks drie km. het Niemandsland, dat de fronten ten Noorden van de Tsjong-Tsjon scheidt, in gezonden had. Een woordvoerder van het eerste Ame rikaanse corps verklaarde dat volgens ont vangen 'berichten een regiment van de Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie ongeveer 20 km. ten Noorden van. Koltsjoe, aan het Noord-Oostelijk front, was opgerukt. Toegegeven In een Noord-Koreaans legercommuniqué wordt verklaard, dat Chinese eenheden deel hebben genomen aan de jongste ge vechten in Noord-Korea. In het communiqué, dat door het Sovjet- Russische persbureau Tass wordt gepubli ceerd, wordt gezegd, dat de eenheden be stonden uit „vrijwilligers, die de wens te kennen hebben gegeven naar het Koreaan se front te gaan om de Amerikaanse ag- gressie te bestrijden en het Koreaanse volk te helpen bij de bevrijding van zijn vader land". Over de strijd, die tussen 25 October en 4 November werd gevoerd, zegt het com muniqué, dat eenheden van het Noord- Koreaanse leger, die op het Noord-Weste lijke front opereerden, „belangrijke suc cessen" hadden behaald. De Chinese eenheden hadden samen met de Chinezen en Noord-Koreanen aan het Tsjong-Tsjon-front een „verdediging in de diepte" hebben aangelegd. De woordvoerder zei, dat er langs het gehele front contact met de tegenstander was verkregen, doch tot dusver nog niet met de hoofdmacht. Vrijdag is een Amerikaans Superfort bij de Mandsjoerijse grens door een straal jager van het Russische type Mig-15 neer geschoten. De bemanning is met haar val schermen boven communistisch gebied uit het vliegtuig gesprongen. Het Superfort had om assistentie van straaljagers ge vraagd, doch deze kwamen te laat. Spanje en West-Duitsland in FAO De voedsel- en landbouworganisatie van de U.N.O. de F.A.O. is overeengekomen om Spanje en West-Duitsland als volwaardige leden toe te laten. De uitslag van de stem ming over de toelating van Spanje was 42 vóór en vijf tegen. West-Duitsland kreeg 49 stemmen vóór en twee tegen. Koningsgezinden in Nepal bezetten stad Troepen van het nationalistische Nepa- lese congres, dat de afgetreden Koning steunt, zijn hedenochtend de plaats Birganj in Nepal binnengerukt en hebben er een tegen-regering ingesteld. De afgetreden Koning is heden per vlieg tuig naar India vertrokken. De troepen van het congres veroverden de stad met geweld, waarbij hun leider, Thirhoeng Malla, ernstig gewond werd, zo meldt de Press Trust of India. Zij ar resteerden de gouverneur en zijn gezin. Birganj is de tweede stad van Nepal en ligt vijf kilometer van de Indiase grens. Veiligheidsraad over Korea Bespreking zal moeten wachten op aankomst der Chinese delegatie comité van ministers is, dat het de i liet Noord-Koreaanse leger gevochten on- ..,1.„r,(. ,-lrt 1-. „..I r- rlpi* bpf nnnprhp^?p] van bpf 7\Tnni-rï _*PT n_ idigen advies vraagt over cle beslis-. En daar is niet veel resultaat van Wel uitstel. Want de des zullen het niet met elkaar eens zullen bovendien geen bijzondere gevoelen, om zonder ministeriële gdheden in de ministeriële schoenen staan.' 'Zij zullen, zoals dat eerder de zaak laten rusten, tei* demonstratie van Europese traag- voorzitter van de Assemblée, Paul- Spaak, is er boos om geworden en eeft dat in nogal duidelijke termen bd. Hij heeft gezegd dat sinds de oor- een verontrustende neiging besluiten, die de hunne moesten aan deskundigen over te laten. Dit niets met werkelijke democratie te 2. Het probleem van de deskundigen ivan de ergste, waarmee wij te maken a, verklaart Spaak en als men aan Heelheid problemen denkt, waarmee ze tijd de Schepen-van-Staat geladen wil dat nogal wat zeggen. „Met een Egoede wil en durf zouden wij zoveel ïuropa kunnen doen." nu moet ik u eraan herinneren, dat srsteilen van de Assemblée nog hele- riet ver gingen en dat de werkelijke naar Europese Unie er nog angst- bij vermeden was. Zelfs over deze poogt men eèn besluit nog te Het toont traagheid, en gebrek moed,.en men laat de goede tijd om straks wellicht de gehele kans, R. P. toliaanse Kamer verwerpt nilitaire isolatie 268 tegen 132 stemmen heeft de Ita Kamer een resolutie van de leider Pietro Nenni, verwor- waarin geëist werd dat Italië buiten leger zou blijven. Er waren beide van leden van so-iascistische partij, i de tweede stemming, voorgesteld door Christendemocraten regeringspartij öende steun aan de oprichting van «nheidsleger met deelneming van de STS werd het voorstel door de Kamer isiddel van handopsteken goedgekeurd (United Press) Westelijk protest tegen Russische inmenging frEN (Keuter). De drie Westelijke FWmmissarissen voor Oostenrijk heb- generaal Sviridof, de Sovjet- Rche Hoge Commissaris, medegedeeld, gestie van „Sovjet-Russische inmen- sjo de Oostenrijkse justitie" naar hun te zullen verwijzen. bijeenkomst van de geallieerde iZ^.jtoor een Britse woordvoerder genoemd werd, bespraken de 'in de Russische weigering om wiorsmg van vijf politiechefs door de regering te erkennen. Zij had- f rt S de regering tijdens de ongere- le| en stakingen van de vorige geweigerd orders op ^,^,'.',^r5nkrijk en Engeland hebben wv-f - de Sovjet-Russische regering rif.fn d tegen „de bemoeiing van de Russische autoriteiten met het ge- itjj Oostenrijkse regering over haar ■"•ambtenaren in de Russische zóne.'" ^sgebrek noopt ons tot onze spijt, 3t«dagse pagina „voor de vrouw" achterwp"° der het opperbevel van het Noord-Ko reaanse leger. „Het volksleger, tezamen met Chinese eenheden van vrijwilligers, heeft vier divi sies van het tweede legercorps van het leger van Syngman Rliee en de Ameri kaanse troepen in het gebied van Oildjon en'Oensa'n zware slagen toegebracht". In dat gebied werden deze troepen gedwon gen zich terug te trekken op de Zuidelijke oever van de Tsjong-Tsjon", aldus het communiqué. Geen contact met de hoofdmacht Een woordvoerder van het Amerikaanse eerste legercorps verklaarde Zaterdag, dat Bij de Veiligheidsraad werd Vrijdag een zes-mogendheden-resolutie ingediend, waarin het terugtrekken der Chinese com munistische troepen uit Noord-Korea wordt geëist. De resolutie, die uitgaat van Amerika, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Cuba en Ecuador, doet tevens een beroep op alle staten en autoriteiten om hun onderdanen te beletten de Noord-Koreaanse strijd krachten steun te verlenen. De resolutie bevestigt-de politiek van de UNO om de Chinese grens met Korea voor schendingen te behoeden en de recht matige Chinese en Koreaanse belangen in XKCCOOCX)OO>30oooocooooooocoocx>3CCO3COCOCC«:.J3COOOCX»OO Eisenhower spreekt liet juiste woord In een toespraak tot studenten te Houston in Texas heeft generaal Eisen hower verklaard, dat iets als een pre ventieve oorlog niet bestaat. „Als mensen spreken over een pre ventieve oorlog, moeten jullie hen maar uitnodigen hem te gaan voeren", zo zeicle de generaal. „Uit mijn ervaring heb ik geleerd oor log te verafschuwen. Door oorlog kan men niets tot oplossing brengen". „Voordat jullie waren geboren, streed ons land een oorlog om de wereld rijp te maken voor de democratie en daarna vochten wij in een oorlog, die aan oor logen een einde moest maken. Na deze oorlog ter beëindiging der oorlogen hebben wij ons steeds moeten afvragen wanneer de volgende oorlog zal komen". Treinen voor verwende reizigers Het toppunt van comfort op spoorweggebied: het interieur van de jongste, door Beijnes afgeleverde gecombineerde restauratie-bagagerijtuigen. Een trein, bestaande uit twee tweede klas, één derde klas plus een restauratie bagage-rijtuig, alles van het nieuwste ma terieel, geschilderd in grijsgroene kleur en getrokken door een Franse electrische lo comotief, reed Vrijdagmiddag onder de overkapping van het Utrechtse station uit. De spoorwegdirectie toonde gedurende de rit, die via Amsterdam naar Amersfoort leidde, de moderne rijtuigen aan de pers. Zoals eerder gemeld, is de Nederlandse in dustrie sedert kort begonnen met de afle vering van in totaal zeventig reizigers- rijtuigen van het nieuwste type, gerang schikt in veertig derde-, twintig tweede klas rijtuigen en tien gecombineerde ba gage-restauratiewagens. Daarvan zijn op het ogenblik tien tweede klas, een dèrde klas rijtuig en een gecombineerd rijtuig bij Beijnes en Werkspoor gereed gekomen. Van Woensdag af zullen deze eerste afgeleverde wagens meerijden in de expressetreinen van het Westen des lands naar Groningen en Leeuwarden. De volgende rijtuigen worden in gebruik genomen op de lijnen .naar Twente en Maastricht. - Wanneer in Mei van het volgend jaar alle rijtuigen zijn afgeleverd, vormen zij volledige nieuwe treinstellen bestaande uit vier derde klas, twee tweede klas rijtuigen en één gecom bineerde bagage-restauratiewagen, die zul len worden getrokken door electrische lo comotieven. De uiterlijke vorm van de nieuwe rijtui gen komt overeen met die van de door gangsrijtuigen, welke in de jaren 1938 1940 in dienst werden gesteld en wordt ge kenmerkt door enigszins gestroomlijnde wanden en daken. Ter vergroting van het comfort is de coupé-afmeting vergroot. Er komt in de gecombineerde restauratie- en-bagagerijtuigen ook een informatrice voor het verstrekken van inlichtingen over reisroutes e. d. Uiteraard is er voorts een keuken voor het bereiden van warme maaltijden. De restauratie-afdeling bevat drie eettafels en zes tweepersoons opklap bare banken. Een telefooncel is al aanwe zig, maar de gelegenheid tot telefoneren komt pas wanneer de P.T.T.-plannen klaar zijn. de grenszone ten volle te beschermen. Zij verzoekt de Veiligheidsraad er op aan te dringen, dat geen acties worden onder nomen die tot uitbreiding van de oorlog zouden kunnen leiden. Aan de commissie voor de vereniging en het herstel van Korea wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk naar Korea te begeven en behulpzaam te zijn bij de regeling van grenskwesties. De Veiligheidsraad heeft met negen stemmen tegen nul bij één onthouding be sloten de kwestie-Korea voorrang te ver lenen boven de behandeling van de Pa lestijnse kwestie. Rusland nam niet deel aan de stemming. Jacob Malik, de Russische afgevaardigde, had tevoren verklaard, dat men trachtte het onderwerp Korea op de agenda te „smokkelen". Hij had er bezwaar tegen, dat de kwestie behandeld zou worden in afwezigheid van de Chinese communistische afgevaardigden, die Woensdag door de raad weiden uitge nodigd en „die niet op een vliegend tover- tapijt in Lake Success kunnen komen". Malik verklaarde,dat er sdej-t de uit nodiging aan communistisch China om de debatten over de kwestie-Formosa bij te wonen een. maand was voorbij gegaan, zonder dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken instructies had gège- ven tot het verlenen van visa aan de ver tegenwoordigers van de Chinese volksre publiek. „Alleen de aanwezigheid van de Chinese afgevaardigden bij de debatten over Korëa zal bijdragen tot een oplossing van het probleem", aldus Malik. Hij eindigde aldus; „Een vreedzame op lossing van de Koreaanse kwestie kan al leen worden bereikt door stopzetting van de gewapende interventie in Korea en dooi de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Korea". Sir Benegal Rau (India) zei,, dat hij slechts voor het verlenen Van voorrang aan de kwestie-Korea zou stemmen, indien men niet verder ging dan het indienen van de zes-mogendheden-resolutie. De re gering van Peking moest een „redelijke tijd" hebben om vertegenwoordigers te zenden, voordat men generaal MacArthurs speciale rapport zou bespreken. De raad ging daarop uiteen en zal op een nader te bepalen datum de bespreking van de Koreaanse kwestie voortzetten. Maandag zal de raad waarschijnlijk de Palestijnse kwestie behandelen. Duitse mijnwerkers werken extra tegen 150 procent loon BONN, (United Press) De West-Duitse mijnwerkers hebben er in toegestemd twee dagen per maand extra te werken om te helpen het acute kolengebrek weg te wer ken dat sommige van Duitslands belang rijkste industriële ondernemingen dreigt lam te leggen. Het besluit werd genomen op een con ferentie tussen de minister van Economi sche Zaken, Ludwig Erhard, de mijnwer- kersbond en de Duitse kolenraad. De extra dagen krijgen de arbeiders met 150 procent van het normale dagloon betaald. Econo mische deskundigen berekenen dat door deze extra arbeid de productie tot het eind van dit jaar 1.4 millioen ton extra zal op leveren. Men vreest dat de kolen prijs met tenminste 6 mark per ton zal stijgen om de arbeiders de beloofde toeslag te betalen. Oost- en West-Duitsland leveren elkaar stroom Oost- en West-Duitse functionarissen hebben vandaag te Berlijn de overeen komst betreffende de uitwisseling van elec trische stroom officieel getekend. De nieuwe overeenkomst voorziet in de leve ring aan West-Berlijn van 400.000 ltwh per dag door de Russische zóne, ingaande 16 November. In ruil zullen West-Duitse cen trales dezelfde hoeveelheid aan bepaalde gebieden in de Russische zóne leveren. Indonesische stafchef op Ambon gesneuveld De luitenant-kolonel van de Indonesische landmacht Slamet Rijadi, die staf-chef was bij de operaties in de Zuid-Molukken, is op Zaterdag 4 November bij de bezetting van Ambon gesneuveld. De overste Slamet Rijadi. die 25 jaar is geworden, verwierf bekendheid als com mandant van het bataljon-P (het studen tenbataljon) wegens de wijze waarop hij, in samenwerking met de kolonel van het K.N.I.L. Ohl in Solo in de dagen van de wapenstilstand na de tweede politiële actie, aldaar rust en orde wist te herstellen. Zuivering van Ambon DJAKARTA. 10 November (Radio Na- sional Indonesia). Volgens een bericht van radio Indonesia heeft de minister van Voorlichting der RI, de heer Pellaupessy, medegedeeld, dat Ambon thans wordt ge zuiverd van guerrillastrijders. De Indone sische regering zal proberen liet Zuid- Molukse vraagstuk op te lossen door de bevolking van de eilanden er van bewust te maken, dat zij deel uitmaakt van het Indonesische volk, aldus de minister. De regering van Indonesië heeft nog niet bepaald wanneer de verbindingen met Ambon zullen worden hersteld. Het internationale Rode Kruis zal een vliegtuig met voedings- en geneesmidde len naar Ambon sturen. Het is nog niet bekend, wanneer het vliegtuig zal vertrek ken, aldus deelt radio Indonesia mede. Vreemde ijsklompen in Engels dorp EXETER (Engeland), 10 November (United Press). De bewoners van Exmoor staan voor een groot raadsel, het raadsel van grote ijsklompen die blijkbaar zo maar uit de lucht komen vallen. De zaak kreeg algemene bekendheid toen boei* Edward Latham op zijn land het cadaver vond van een zijner schapen, naar alle waarschijnlijkheid getroffen door een ijs klomp van niet minder dan veertien pond, die vlak bij hét dode dier werd gevonden. Het ijsblok had zich ongeveer een deci meter in de grond geboord. In de omgeving I trof men meer van dergelijke zware ijs- j klompen aan. Later kwamen andere berichten binnen over het vinden van hagelstenen van ab normale omvang, waarvan sommige half in het aardoppervlak waren gedrongen. De meteorologische dienst van het minis terie van Luchtvaart weet niet wat ervan te denken. De grootste hagelstenen die totnutoe gevonden zijn hebben een door snede van 5 centimeter. Volgens de RAF kunnen de ijsmassa': niet van vliegtuigen afkomstig zijn en de boeren van Exmoor, die er zich van be wust zijn dat het weer te zacht is geweest voor ijsvorming op de grond, vragen zich nu af of de ijsklompen misschien in eniger lei verband staan met een vreemd licht dat enige dagen geleden door de lucht in hun omgeving schoot. Het gerucht deed toen de ronde dat een „vliegende schotel'" gepasseerd was. Het woord is aan. Goethe: Wij moeten de gebreken onzer jeugd niet in onze ouderdom meeslepen, want de ouderdom brengt zijn eigen gebreken mee Coudenhove-Kalergi richt memorandum aan 7 regeringen Graaf Richard Coudenhove-Kalergi, thans voorzitter van de pan-Europese be weging en een van de oudste voorvechters van een verenigd Europa, heeft gelijklui dende memoranda gezonden aan de rege ringen van Frankrijk, Duitsland, Italic, België, Luxemburg, Nederland en het Saargebied, waarin hij een dringend be roep op haai* doet voor 1952 tot de stich ting van een verenigd Europa te komén. „Dit is een onafwendbare noodzakelijk heid", verklaart hij. Graaf Coudenhove-Kalergi verklaart in zijn memorandum onder meer: „het is voor de veiligheid van Europa dringend noodzakelijk dat het Duitse oorlogspoten tieel wordt Ingeschakeld in het ontworpen Noord-Atlantische yérdedigingsstelsel. Dit is des te dringender omdat de Sovjet-Unie voorbereidingen-treft om in oorlogstijd de verbindingen tussen Europa en Amerika, door het inzetten van haar machtige vloot van onderzeeboten, te verbreken". Graaf Coudenhove-Kalergi heeft de ze ven regeringen voorgesteld onmiddellijk een grondwetgevende vergadering bijeen te roepen, die gemachtigd zou moeten worden een federale Europese grondwet op te stellen en die eventueel ook het recht zou worden toegekend alle Europese volken uit te nodigen zich te laten ver tegenwoordigen. Derde nationaal Vredescongres Oorlogsmisdadigers en Neurenberg De heer F. S. Noordboff uit Haarlem heeft Vrijdagavond in Den Haag het derde nationaal vredescongres „Vredesopbouw", georganiseerd door dc „Nederlandse Be weging tot Bevordering'van Internationale Vrede en Internationale Veiligheid", ge opend. De eerste inleider, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie te "s-Gravenhage en president van de arron- dissements rechtbank te Haarlem, sprak over „Oorlogsmisdadigers en Neurenberg". De betekenis van de processen in Neu renberg ligt in de tenlastelegging van het misdrijf tegen de vrede, voorts in het feit, dat voor het eerst in de geschiedenis per sonen strafrechtelijk aansprakelijk worden gesteld die een aanvalsoorlog voorbereiden, ontketenen en voeren. Zo vatte de inleider de voornaamste punten uit zijn betoog samen. De balans van Neurenberg opma kend, zei hij dat Neurenberg van groot be lang was voor cle geschiedschrijving, even als het belangrijk was, dat de oorlogsmis dadigers zich voor de rechter hadden te verantwoorden, alvorens maatregelen tegen hen werden genomen. Spreker geloofde evenwel niet, dat daarvan een preventieve werking zal uitgaan. Bij de discussie over deze inleiding werd gevraagd of men zal komen tot een inter nationaal gerechtshof voor de berechting van misdrijven tegen de vrede. De inleider meende dat men van deze^ mogelijkheid verder verwijderd is dan ooit. Generaal Kruis in Canada Generaal H. J. Kruis heeft in gezelschap van de Canadese stafchef, generaal Charles Foulkes, en de Nederlandse militaire atta ché, luitenant-kolonel G. C. Reinderhoff, een bezoek gebracht aan cle militaire in stallaties te Kingston en aan het „Royal Military College". In een interview zette generaal Kruis de Nederlandse plannen voor cle opleiding uiteen. Met Canadese cn Amerikaanse hulp, zo zeicle do generaal, hoopt Neder land tegen het einde van het komende jaar zes volledig geoefende brigades te hebben. ^aocoxocoocooocioocco Passagierslijst Troepenschepen Van Maandag at ligt op onze kan- toren de gecombineerde "passagierslijst van do troepentransportschepen „Wa terman" en „Empire Brent" ter inzage. De „Waterman" die 30 October uit Tandjong Priolc is vertrokken, worclt 24 November in'Rotterdam verwacht. De „Empire Brent" die 28 October Indone sia verliet, komt vermoedelijk 25 No vember in Rotterdam aan. Congres te Sheffield voor een mislukking PRAAG (United Press). Doordat de Britse regering geweigerd heeft aan acht tien vliegtuigen vergunning te geven 500 „partisanen van de vrede" van Praag naar Engeland te brengen, waar 't tweede jaar congres van deze communistische organi satie zal worden gehouden, is de kans groot dal van het geheele congres niets be recht zal komen of dat het misschien in Praag of een andere Oost-Europese stad zal plaats hebben. Een zegsman verklaarde, dat dit Britse optreden te zamen met de weigering om visa te verlenen aan de belangrijkste ge delegeerden van liet congres tot gevolg zal hebben dat de bijeenkomst in kwestie „volkomen onrepresentatief voor de krach ten van de vrede" zal worden. Daarbij werd nog opgemerkt dat het voor verscheidene anderen moeilijk zal zijn om op 13 No vember de openingszitting van het congres in Sheffield bij te wonen, omdat zij geen militaire passen kunnen krijgen om de kortste weg door Duitsland naar Engeland te nemen. De betrokken gedelegeerden zouden nu een grote omweg moeten maken via Oost-Duitsland of Polen en mochten zij nog voor de 13de November in Enge land arriveren, dan nog zullen zij er reke ning mede moeten houden onbepaalde tijd door cle immigratie-autoriteiten te worden vastgehouden. De ongeveer honderd Nederlanders, die onlangs Rusland hebben verlaten zijn van daag in ons land aangekomen en overge bracht naar Amersfoort, waar zij aan een geneeskundig onderzoek worden onderwor pen. Verder zullen zij worden ondervraagd door de commissie voor opsporing van ver miste Nederlanders. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren en vannacht veel regen veroorzaakte, is langs de Wadden eilanden in de richting van Denemarken getrokken. De depressie wordt gevolgd door een kortstondige zeer krachtige drukstij- ging, waarop vrijwel onmiddellijk een nieuwe Oceanische storing volgt. Het weer zal de eerstkomende dagen nog een wisselend karakter hebben. MIST *- SNEEUW e REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN ft ONWEER 7j?T£MPERATUUR lOOS ISOBAAR BELANG PUK f/h NEEPSLAG- CENTRA; H HOGE OR UK L LAGE ORUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER 5ECONOE Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.i. in Dc Bilt, geldig van Zaterdagavond lot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen Zuid en Zuid west, later ruimend naar Zuid- West tot West en aan de kust tijdelijk wellicht tot hard toene mend. Iets lagere temperaturen, vooral des nachts. 12 November Zon op 7.54 uur, onder 16.54 uur Maan op 11.50 uur, onder 18.11 uur 13 November Zon op 7.55 uur, onder 16.53 uur Maan op 12.52 uur, onder 19.26 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 11 November Hoog water: 4.03 en 1621 uur. Laag water: 12.11 uur. Zondag 12 November Hoog water: 4.49 en 17 08 uur. Laag water: 0.33 en 12.52 uur. Maandag 13 November Hoog water: 5,39 en 17.5 uur. Laag water: 1.17 en 13.37 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1