(muidens oudste reder slijt zijn dagen noodverzorgingshuis 1 Cleaning only [Clothes New VISMAN Trawlen met een raderboot of nood breekt wetten Kennemer Lantaarn pn tming jl November 1950 gingen vergruizelden een carrière Oornfrawlers van Reinier de Croes indeerden pas na zijn faillissement weet u wat mij in mijn dagen het meest van IJmuiden opviel? Dat waren uoogtepunten en het snelle verval, dat er altijd op scheen te moeten volgen. 5 wijze van spreken boven in de hemel en zó lag je onder in de diepste klissen was er niets, alleen maar ruimte om te stijgen en le vallen •1 Croes, een lange, gebogen man, in een stille straat van Wijk aan Zee, c (je vierde maal zijn pijp aan. Het leven, waarvan hij vertelt, neemt zicht- - in beslag, méér dan zijn pijp, want die is na een minuut alweer jL-te wisselvalligheid van het bestaan, vraagt vele jaren en een sterke geest p vertrouwd mee te maken. „Noodverzorgingshuis van de Rijksdienst voor- Lpelijke Zorg", staat er op het gebouw, waarin hij nu zijn dagen slijt, het JVnele étiquet van zijn ouderdom. Eens heeft hij geleefd en gewerkt achter net het opschrift „Directie N.V. Stoomvisserij Oceaan". IJmuiden lokte: „et pauken en trompetten" jp lijd van dit directoraat ook al leden moge liggen, in 1912 ,in bedrijf roemloos ten onder doe vijfenzeventigjarige leeft er fcj overweegt de perspectieven en 4.1 van toen, alsof hij nu de be- g moet nemén. De belangrijke Ljten, die hij in het begin van deze 0gen had in de drukte van zijn ■stoor. zitten nog in zijn binnenzak ia borst geklemd, ze zijn vergeeld 0 grote ezelsoren, zo vaak heeft voorschijn gehaald, doorgebladerd weggestopt. Als Reinier de Croes L van weleer uitlegt, doet hij het t duidelijk en beslist als hij dat [gedaan moet hebben. De man itussen de oudjes in het Noodver- Lj; door zijn diplomatieke manier feen en zijn hoffelijkheid. Hij is Eompt door de trage sleur van de t maar levendig en opgewekt. In Ej)i verschilt hij niet veel van de bjongeman, die omtrent de eeuw- Luit Twente zijn entree maakte in fc.waarheen hij ontboden was door yige „Visafslag Planteydt". „Ik V wat je noemt: mit Pauken und L ontvangen", zegt hij, voldaan P goede herinnering, „want de Ljieydt zag zeer terecht in, dat de Hie ik door mijn vader in de textielindustrie had, zijn bedrijf hoede konden komen." Het was in L dat het rijk zich naast vier parti- fësafslagen posteerde tussen de U de handel en dit ongeregelde [wegdrukte. Dat zij zich onderling fcn, mocht niet baten, de hal van [lily maakte deze schakels over- Lrhet veel lagere afslagpercentage, te particuliere afslag, Planteydt, tor het initiatief naar een andere Ling gedreven. Men wilde een re- Bigen, een gewaagd maar aanlok te). Nu kwam de boekhouder-cor- Eol De Croes, die de verenigde vis- fïeeds grote diensten had bewezen, Êvan pas. Hij zou het beginkapi- garen, daar aan de Oosterkim, Srtielkoningen, voor wie zijn naam Jouwde klank had. ngeman trok naar Enschedé en wist er op een dag niet. minder dan elen te plaatsen, zij het met het oud, dat de statuten van de op te visserijmaatschappij deze geld- jiouden bevredigen. Het was zeker ivild niet, dat de Twentse groot tien zich tenslotte terugtrokken ie informaties, die zij hadden in- tn, hen er niet. toe konden doen be- jmet het IJmuidense project „in igaan. Ook zonder hun deelneming it vereiste aandelenkapitaal verkre- op 15 Maart 1900 zag de „N.V. teerij Oceaan" het licht, onder di- lan de heren Planteydt en De Croes. 1 Nederlandse Scheepsbouw Maat- in Amsterdam werden twee grote hwlers'voor de IJslandvisserij be- [e„Oceaan I" en de „Oceaan II", die |uari en Maart van het jaar 1902 in kkwamen. De trots van de jonge lippij werd de „Oceaan III", even- I de bovengenoemde werf gebouwd, pootste stoomtrawler van IJmuiden heten en naar welker grootte het bk in de vissershaven werd ge- Ömuiden verstootte: „van meet af aan tegenslag" Sdachte aan de tien jaren, die hierop kan de kwieke oude heer plotse- stilstaan bij een wandeling. Dan hem pas als een „oudje", zoals er «ja in het badhotel in Wijk aan Zee: e onverbiddelijkheid van de tijd fa en moe gemaakt. De tijd, die nu eenmaal niet stil heeft ge- fa de eerste wereldoorlog, toen de |van de vis en daarmee de besom- lomhoog vlogen, zodat de trawlers ft gingen renderen. Neen, eerst die lange bedenkelijke periode tus- cprichting van zijn bedrijf en 1914, »"ende strijd tegen de slechte markt, het begin af een nadelig verloop d ging in een dalende lijn met de Krjj „Oceaan". Zij heeft 1914 niet *aid. maar werd in 1912 al failliet id- „We hadden van meet af ,aan l met de besommingen, onze sche deerden niet." Dat was de kwaal, visserijmaatschappij langzaam «"naar het einde dreef. In die tijd Msomming van 1400 gulden voor ADVERTENTIE ken 24 uur gereed. a*-er prijsverhoging. REINIGING ®FtEIN 10 TELEFOON 4 een reis van een week reeds een ruim schoots bevredigend resultaat. Thans is een Noordzee-reisje voor een trawler pas ren dabel, wanneer hetzelfde bedrag op één dag wordt besomd. Maar zélfs de voor hedendaagse begrippen zo weinig beteke nende 1400 gulden per week kon de rederij niet bereiken, het bleef een wensdroom. Terwijl de handel over het algemeen flo reerde zagen de heren Planteydt en De Croes met lede ogen, hoe de nadelige saldi zich regelmatig opstapelden. Beiden voch ten tegen de malaise, maar iedèr op een eigen manier. De Croes in het volle bewust zijn van de pijnlijke realiteit: hij wenste in de eerste plaats te houden, wat hij had, Planteyd als een onverbeterlijke optimist die geloofde in een speculatieve handel wijze. Hij richtte onbekommerd een aan tal nevenmaatschappijen op, samengevat onder de naam „De Zeven Provinciën". Zijn mededirecteur van de „N.V. Oceaan" wilde er niets mee te maken hebben, hij zag in deze uitbi-eiding slechts een verhaas ting en een vergroting van de val. „Maar Planteydt was niet te remmen, hoewel hij met deze haast blindelingse vooruitstre vendheid de stoomvisserij „Oceaan" on dermijnde". In 1907 maakte een ongeluk plotseling een eind aan zijn leven. Hij werd door de stoomtram HaarlemAlkmaar aangereden en was op slag dood. En in het zelfde jaar stortte het bolwerk van zijn zaken-optimisme hopeloos ineen: „De Zeven Provinciën" werden alle failliet ver klaard. „Ik had scheurpapier" Reinier de Croes, die in deze man een groot vriend verloor, misschien juist door diens onuitroeibaar optimisme, zette de strijd voor zijn reeds ontredderde bedrijf voort, eenzaam en verbeten. Hij hield het uit tot 1912, toen moest hij het hoofd bui gen onder het faillissement, dat hem reeds sinds 1907 toegrijnsde. „Als ik het nog ADVERTENTIE VOOR SCHRIJFMACHINES Revisie en onderhoud van alle merken (Remington Dealer) WIJK AAN ZEEëRWEG 4 - Tel. 4619 IJMUIDEN (O.) maar een paar jaar langer had gebol werktzegt hij, maar dan breekt hij zijn woorden lachend af, alsof hij lichtelijk beschaamd is voor dit zinloze nakaarten. En toch, indien zijn rederij had voortbe staan tot 1914 waarna de trawlers in één maand tijds meer besomden dan anders in een heel jaar. „Ik zie de reders nog tegenover me zitten bepraten, hoeveel mijn vroegere aandelen hen op dat ogenblik waard geweest zouden zijn. Zij zaten ge woon tegen elkaar op te bieden. Maar ik had scheurpapier". IJmuiden vergat weer Reinier de Croes moest zijn brood weer in dienst van anderen verdienen en velen hebben van zijn kennis en inzicht geprofi teerd. Hij bracht systeem in de boekhou ding van verscheidene vishandelaren, was hun tolk voor de moderne talen en advi seerde op velerlei gebied. Hij zag ook diverse zaken de vlucht naar het succes maken, waarnaar hij vroeger op zijn eigen kantoor zo begerig had uitgezien. De tweede wereldoorlog joeg hem als een een zame evacué naar Friesland en thans ver blijft een van IJmuidens eerste reders in het Noodverzorgingshuis. Hij ontvlucht het nog zoveel mogelijk en maakt hardnekkig zijn wekelijkse uitstapjes naar de vishal- len. Die omgeving is hem vertrouwd, maar haar mensen niet meer. Voor de meesten is hij een oude vreemdeling, die daar in de hallen de tijd komt doden. Maar de enkelen van de oudere generatie die hem kennen, weten, dat zijn wekelijkse reis naar de Noordzij zo iets als een pelgrims tocht is, die hij niet wil missen. Het onberekenbare spel van de jaren met een mensenbestaan heeft zich ook in zijn leven voltrokken. Vooral IJmuiden vormde er een dankbare speelweide voor. Niet alleen deze man, maar ook vele an deren zijn in dit spel opgenomen, héél hoog vaak, en weer neergesmakt. De heer de Croes kan zich nog duidelijk de grote brand herinneren, welke eens een groot vispakhuis van de firma Groen in de as legde. „Dat gebouw heette „De Zwaluw" vertelt hij. En bij het blussen zongen de spuitgasten: „Zwaluw, hoe hoog is uw vlucht!" Met deze zinnebeeldige herinnering be sluit de bejaarde man zijn verhaal. Hij neemt met een ongemeen zwierig gebaar zijn hoed af en beklimt de treden van het „Noodverzorgingshuis van de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zorg". H. B. MARKTBERICHTEN 10 November 1950 Heilbot 1,85—1,75; gr. tong 2,10—1,95; grm" T0IïSn<PnTo1,3?:, klm" tong 1-04—0,94; kl. tong i9d^Tlo tong 11 hOO—.85; tarbot I 1,24—1,12, per kg. enTacrob0KIV 34: schartong 20—18; kl. schol I 60—^56; kl. schol II 38—16; schar 28—9,50; v. .riI}g 13—10,60; makreel 23—12.50; gr. schel vis 49—47; gr.m, schelvis 47.50—43: kl.m. schelvis 4429.50: kl. schelvis I 3528,50; kl. schelvis II 23—11,50; wijting 17.50—8; gr. gu! 31;midd. gul 31—26; kl. gul 21—18; kl, 5?~714'30; ham 3146; kl.m. heek 50—44; kl. heek I 39—32; kl. heek II 30—20; kl. koolvis zw. 22, per 50 kg. Or. kabeljauw 172155; gr. koolvis zw. 39—30; gr. koolvis wit 67; gr. leng 58; gr. heek 220—212, per 125 kg. Aanvoer 260 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, S Kisten tongschar en schartong, 185 kisten schol, 90 kisten schar. 2925 kisten haring, 1345 kisten makreel, 330 kisten schelvis, 55 kisten wijting, 30 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng. 35 kisten heek, 140 kisten kool vis, 50 kisten diversen. Totaal 5459 kisten. Besommingen IJM 99 Batavia f 16.600. Een trawler besomde f 16.900. Verse haring. Gedeeltelijk: IJM 283 f 3640; VL 83 f 1400; KW 144 f 1850; KW 147 f 3900; KW 161 f 1080; KW 227 f 3090; KW 175 f 2410. IJM 230 f509 K W12 f537; KW 72 f560. REVUE VAN DE ZUIDZIJ De vreemde historie van de „Zeeuwsch Vlaanderen" die zijn levensavond in IJmuiden „genoot" HET IS EEN VREEMDE BOOT, die we vandaag voor het voetlicht halen. De nevenstaande foto is van de raderpassa- giersboot „Zeeuwsch Vlaanderen", gemeerd aan de ponton in de buitenhaven te Vlis- singen en men zal zich afvragen wat dit vaartuig met de visserij te maken heeft. Toch hoort dit schip volkomen in de Revue van de Zuidzij thuis al ligt de oorsprong van de geschiedenis in Zeeland. Aan het eind van de vorige eeuw bestel de de Provinciale Stoombootdienst in Zee land, een maatschappij, die sinds 1928 de verbinding onderhoudt tussen de Zeewse eilanden, een raderstoomboot bij de Ko ninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Het contract werd op 10 December 1890 getekend en in het bestek stond dat de levertijd zeven maanden bedroeg en de l werf had de bouw aangenomen voor „Gung Ho" (Thalia) Deze oorlogs film van Walter Wanger heeft een kei harde opzet, om. de toeschouwers de uiter ste consequenties van de oorlog en de wreedste vormen van militair geweld zo realistisch mogelijk te laten zien. De pro ducer koos daartoe het individuele gevecht, dat wel uitermate geschikt is om de men selijke afschuw van wapengeweld tot diep en ernstig afgrijzen te maken. De acteurs zijn ditmaal de „igroene duivels" van het Amerikaanse Korps Mariniers, die het „vuile werk" in de Pacific kregen op te knappen. In Augustus 1942 voerden 210 mariniers, in een speciale opleiding tot ware duivels vervormde mannen, een AANBESTEDING In Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal is aanbesteed de bouw van 14 eengezins woningen aan de Donkerelaan te Bloemen daal onder de architect J. A. v. Asdonk te Bloemendaal en in opdracht van de wo ningbouwvereniging „Bloemendaal Noord". Van de 24 inschrijvers was P. Zwart, aannemer te IJmuiden met 138.900.de laagste. De hoogste was J. A. Baggerman te Bloemendaal met 185.460. Nieuwe motor. Van Alphen aan de Rijn kwam de Katwijk 107. Deze logger heeft daar de oude 100 pk Kromhout ver wisseld voor een 200 pk Industrie. Zeeuwsch Vlaanderen", radertrawler. WINST VOOR „KIJK UIT" Voor de competitie van de Noordhollandse schaakbond speelden het derde en vijfde tiental van de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" tegen Weenink III en Halfweg II. Bei de tientallen slaagden er in hun tegenstan ders er onder te houden, respectievelijk met 6>/«2/2 en 5%4)4. De volledige uitslag van de ontmoeting met Weenink is: Kijk Uit III Weenink III 1. DeelderMetzelaar 10 2. MuntzSiebers )4V2 3. S. KistemakerDuinmeyer 01 4. Spuls Sr.Verseveld 01 5. Zeylmande Vries 10 6. v. Niekerkende Roode 10 7. De RuiterJimmink 10 8. RingersMeyer 10 9. De GrootPriester afgebr. 10. AartsDe Kater 10 De afgebroken partij staat slecht voor Kijk Uit, zodat de uitslag vermoedelijk 6)43 V2 wordt. AANBESTEDING WINKELCOMPLEX In aansluiting op het bericht van giste ren over de aanbesteding van de elf zaken- panden plus achttien woonhuizen aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden onder auspiciën van een combinatie van elf win keliers, moet meegedeeld worden, dat deze aanbesteding niet Woensdag maar Vrijdag aanstaande zal plaats hebben. VROUWENDAG PARTIJ VAN DE ARBEID De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wengroep Partij van de Arbeid houdt Dinsdag in het clubgebouw „Kinder vreugd" aan de Doodweg haar jaarlijkse Vrouwendag. Als spreekster zal optreden mevrouw Vermeer-Doesburg uit Naarden. Medewer king verleent de Arbeiders Mandolineclub „Excelsior", directeur de heer Joh. B. Kok. Een toneelstukje „Groen en Wit" zal worden opgevoerd. f 105;000. In het gedenkboek van de maat schappij staat vermeld, dat wegens te late oplevering aan boete werd gekort een be drag van f3.680,— en de man die aange steld was om toezicht te houden bij de bouw kreeg f 500 als honorarium uitbe taald. De prijs der boot kwam op f 101,810 toen het vaartuig gereed was om de dienst aan te vangen. In 1907 werd er een be langrijke verbetering op aangebracht, na melijk electrïsch licht. De boot voer echter niet naar wens en dat was ook het geval met het zusterschip de „Walcheren". Vaak moesten de twee boten voor herstellingen buiten dienst gesteld worden. Sommigen waren Van mening dat er veel te veel van de boten gevergd werd, anderen beweer den dat het kwam door de minder geluk kige constructie der „wielen". Hoe het ook zij, er werd een nieuwe boot besteld, waar na de „Zeeuwsch Vlaanderen" zou worden verkocht. Het duurde geruime tijd, voordat de nieuweling klaar was en dus ook voor dat aan het besluit tot verkoop van de oude boot uitvoering kon worden gegeven. Dat oponthoud is voor de provincie Zeeland niet onvoordelig geweest, want intussen was de eerste wereldoorlog uitgebroken. Er gingen heel wat vaartuigen verloren en zodoende kwam er behoefte aan stoomschepen voor verschillende doeleinden. Tren de Zeeüwsch Vlaanderen dan ook in Augustus 1916 werd verkocht bracht het schip het belangrijke bedrag op van f 25.800. Koper was L. Nnlson in Terneuzen. die van plan was het te gebruiken als stoom trawler bij de visvangst op de Noordzee. I Zo werd de 25-jarige stoompassagiersboot uit de oude vertrouwde omgeving wegge haald om een voor een raderboot wel een heel bijzondere en onbekende bestemming tegemoet te gaan. Ten einde een zeebrief te kunnen ver krijgen, moesten belangrijke herstellingen aan de boot worden uitgevoerd. Voor het vaartuig zelf moet het een vreemde gewaar wording geweest zijn om na een diensttijd van 25 jaar als passagiersschip op de Zeeuwse stromen te veranderen in een stoomtrawler. Op het oog lijkt het een in gewikkelde geschiedenis om te gaan trawlen met een raderboot, bij het uitzetten en halen van het net veroorzaken die rader- kasten in de zij heel wat last, maar wat geeft dat in tijd van oorlog. Trouwens vóór dat de eerste stoomtrawler, zoals wij die nu kennen, aan het einde van de vorige eeuw ingebruik genomen werd, beoefende men de trawlvisserij ook met raderstoomboten. Maar de trawlvissers van toen waren hoogst dankbaar toen de stoomtrawler werd ont worpen want bij de raderboten kwam menigmaal het net tussen de raderen te recht, en ook het scheepzetten van het net werd bemoeilijkt doordat de boot steeds de neiging had om voor de zee te gaan af drijven. Naar IJmuiden '&ÏLE PROPAGANDA-AVOND »AN „WILHELMINA" fvond geeft de Christelijke mu ring „Wilhelmina" in het IJmui- JWjMat haar jaarlijkse propa- half door het corps zelf en half door een voorstelling ..Storm in een glas water", ^•attractie wordt een prijsvraag .Publiek uitgeschreven onder de if 'f beste dirigent", waarbij «J het orkest zullen leiden. Er is "Heetband" in het leven geroe- uit leden van het corps, die öe vishallen werken. Ook dit A'°rdt gedirigeerd door een „fi- Randolph Scott, de commandant der stootbrigade in Gung Ho". commandoraid uit op het door de Japan ners bezette eilandje Makin. Ze waren er met twee duikboten heen gebracht en hadden de opdracht het twee maal zo sterke garnizoen geheel uit te roeien en alle installaties te vernietigen in één dag tijd. De opdracht werd uitgevoerd. Hoe, dat toont ons de film tot in alle détails. De toon van het verhaal: een diepe verachting voor de „Jap", valt nu alweer op als lichtelijk immoreel, maar behoorde vijf jaar geleden nog tot de „bon-ton". Even opvallend is het vertrouwen, dat de commandant (vaar dig gepersonificieerd door Randolf Scott) na de operatie uitspreekt in de toekomst achter de overwinning „wanneer deze slachtpartijen niet meer zullen voorkomen" En ook dat was vijf jaar geleden nog al gemeen. H. B. Zondagmiddag, Maandag, Dinsdag en Woensdag zal het beroemde duo Stan Lau rel en Oliver Hardy op het witte doek van Thalia verschijnen in de Metro Gold- wyn-filmklucht „Fra Diavolo", een ver haal van struikroverij, hofmakerij, maar vooral zotternij uit het 18e eeuwse Italië. De twee onverbeterlijke „blockheads" „Stanlio" en Ollio" verzorgen op hun unieke manier de meest lachwekkende misverstanden. Koos Vorrink spreekt in Beverwijk Op Dinsdag 14 November zal de heer Koos Vorrink in de bovenzaal van veiling gebouw ,,'t Centrum" voor de leden van de Partij van de Arbeid spreken over „De verdediging van het Westen". Kippen wettig in de engte Een Santpoortse poelier, vol van gramme, heeft de hokken laten zien, waarin zijn mest- slachthoeniders voor hun dood worden opgesloten hokken die diverse briefschrijvers vorige week als te gering had den omschreven en die der halve met dierenkwellerij ge lijk te stellen zouden zijn. De hokken zijn echter wet telijk volkomen in orde en deze Santpoortse kippen- en konijnenslachter mag er dus zes grote en tien kleine kip pen in vetmesten, zonder over de schreef te gaan, zoals de meeste poeliers in een vol ledige vrede met vrouwe Jus- titia leven wanneer zij hun gedierte voor de slacht nog een paar onsjes wensen. te laten aankomen. Waarmee dus het poeliersblazoen gezui verd is. Maar het zou niet verkeerd zijn, de hokkenboel nog eens in het algemeen te bekijken. Want tien kippen in die ruim te. Al zal elke poelier onmid dellijk tegenwerpen, dat ze dan niet groeien en zijn nering dus evenzeer ten dode opgeschreven is als zijn geve derde koopwaar. Dit is geen gemakkelijke knuppel in het hoenderhok, lieve lezers. Kippennekken. De Velsense politie heeft de laatste tijd herhaaldelijk van Hagelingerweg-bewoners een alarmkreet ontvangen, dat ge vederde bewoners hunner kippenrennen de kippennek was omgedraaid door een on verlaat, die blijkbaar on wetende poelieren van een boutje voorziet en aldus een extra bron van inkomsten schept. De politie waarschuwt nadrukkelijk tegen deze kip- pennelcker en beveelt grote hangsloten op de hokken ten zeerste aan. Inmiddels speurt zij naar bloed en vederen aan de handen van verdachte, si- nister-kijkende personen. Ook de konijnen worden weer willig op de diefjes markt. Dat moest een weduwe in de IJmuidense Sieraadstraat tot heur schade ondervinden: drie langoren verdwenen uit him hok. Bode. De nieuw-geüniformeerde bode van Velsens raadhuis, de heer Kamkes, kan het niet goed verkroppen en zulks is begrijpelijk dat hij in deze kolommetjes voor hulp bode versleten werd. Hij is namelijk sinds kort volledig en compleet bode. In de gouden gloria. Als het niet al te hard regent, zal het gauw feest zijn in het wrakke koetshuis van „Beeckestein" voor de echte lieden C. Duineveld en A. DuineveldHuyg, die de achttiende November vijftig jaar getrouwd zijn. Vader van 75 is een rasechte Santpoorter, die alle vijftig jaren van zijn trouwen op het vroeger zo blanke landgoed aan de Rijks weg werkte en daar een plaat je van een huisje bewoonde. Maar de Duitsers kwamen het oude nest verstoren en kalk ten er het lelijkste camou- flagegroen op, dat ze bij de hand hadden. Ze zetten moe der en vader Duineveld uit huis. Vier keer zijn ze zo met hebben en houwen verhuisd. En ze hoopten, met de hope der ouderdom op een gelukkig slot in de vorm van een huisje voor ouden van dagen, omdat de dokter ook al zei, dat het in dat tochtige koetshuis niet langer ging. Waar ze voor nood dan maar in trokken. Maar nee. Toch proficiat, bruidspaar en dat het nog maar ten goede mag keren. Naar het Mekka der melk. Een naar nieuwe indrukken dorstende Ali Ben Mohammed, oud twintig jaren, had reeds meermalen zijn donkere blik ken laten dwalen over de fleu rige Hollandse molens, die van tijd tot tijd op grote aanplak biljetten, ook in de Algerijnse reisbureaux opbloeien. Hij be sloot zich te versteken aan boord van een Hollands schip om de wonderen van dat verre kleine land zo goedkoop mo gelijk te aanschouwen en stap te op een mistige morgen de Rotterdamse kade op, recht in de armen van een koene ma- réchaussée. Deze poetste on verwijld zijn schaarse Frans op en viel bijna in de Parkhaven toen Ali tersnede en in zuiver Hollands repliceerde „of er niet ergens een goede slaapstêe was" .De marechaussée bezorg de hem onderdak in IJmui den, wijl daar een schip voor Afrika zou passeren en in Rotterdam niet en de Velsense politie verleende hem nacht- asyl, prettig gestemd over de vriendelijkheid van deze jonge zoon van een oude beschaving. Zij heeft hem met een traan in het oog op de sluis nage wuifd, want politiemannen zijn gevoelige mannen. Zij mogen in hun hart zulke vreemde vogels wel. Schaatsen en pegels Als er deze winter door Santpoort geschaatst wil wor den op een eigen ijsbaan ach ter „Elta", welaan dan kan zulks gebeuren. Maar er zal daarvoor toch nog het een en ander op poten moeten komen, misschien zelfs een Vereniging tot Bevordering van het Sier en Rechtrijden op de schaats te Santpoort met een bestuur, apart van „Santpoorts Bloei". Deze laatste organisatie gaat namelijk het eerste vuurtje wat aanwakkeren, maar dan zou die ijsbaan zich feitelijk zelf (met pegels) moeten be druipen. Ook met die andere „pegels", want het kost een lieve duit, zo'n ijsbaan. Wie een goed plan heeft om de toe komstige gladde vloer aan een goedkope outillage te helpen, kan er Maandagavond in „Zo- merlust" mee op de proppen komen. In de zeepkist Komaan, coureurs der beide Santpoorten, bouwt snel de Alpha Romeo's, Bugattis en Veritassen af, want de dertig ste April krijgt dit deel van onze gemeente een zeepkist race op de helling van de Wil lem de Zwijgerlaan. Het kam pioenschap zeepkist-scheuren- van-Santpoort staat op het spel. Boort die cylinders uit en oefent naarstiglijk met uwe kunstproducten. Frisse klok IJmuidens watertoren steekt sinds het midden dezer week het hoofd weer fier naar de November lucht: er kan weer naar zijn kruin gekeken wor den en een iegelijk weet dan direct hoe laat het is. Bezige figuurtjes hebben over draad dunne steigertjes gelopen en de kwast gehanteerd, zodat de wijzerplaat van IJmuidens hoogste en duidelijkste klok het weer op durft te nemen tegen de mindere goden in haar omgeving. Smalfilm op brede basis Een hartstochtelijk smalfil- mer uit Beverwijk, die 't ganse Kennemerland afreist met camera en projector, om niet alleen de hoogtepimten uit het gewestelijk leven op de gevoe lige strook vast te leggen maar ze zelfs later nog eens terug te draaien, komt met een plan voor een smalfilmliga in deze contreien. Omdat er blijkbaar vele liefhebbers van de ama teurfilm rondzwerven, die wel eens graag wat anders zien dan hun eigen maaksels want dat is altoos hoogst leerzaam. Daar is evenwel een vereniging voor nodig, desnoods overkoepelend voor Velsen en Beverwijk. De heer J. Faber, Kerkstraat 86 Beverwijk wil er graag de stoot toe geven. Hij wacht op stapels brieven van Kennemer smalfilmers. Meer ruitgerinkel De baldadigheid naar ver mogen schrijdt voort: onge wenste jongelieden hebben nu weer met grote stenen de rui ten van verschillende bewoners op de hoek Driehuizerkerkweg en Bosweg doen sneven. Er zou zo langzamerhand iets te zeggen zijn voor een ruiten burgerwacht in deze gemeente. Ongewenste reclame Een Beverwijkse kastelein, woonachtig aan de fraaiste winkelstraat van Nederland, de Breestraat, trachtte de klandizie van zijn etablisse ment uit te breiden door een pracht van een lichtreclame aan de muur te doen spijkeren, welke in helle kleuren de dor stige burger kond deed dat hij hier terecht kon voor best bier. Een dame, wonende boven de herberg, mishaagde deze sche merlamp voor haar ramen, die bevestigd werd tijdens haar afwezigheid en buiten haar voorkennis of toestemming, zodat zij de politie aanklampte. Er werd geen water in de wijn gedaan. Deze politie deed het orna ment weer weghalen, aange zien zonder vergunning was bevestigd. LAMPENIER Tijdens de eerste wereldoorlog is door de aankoop van de „Zeeuwsch Vlaanderen" het oude gebruik van de raderboot als stoomtrawler weer in ere hersteld. Dat had zo kunnen zijn, maar de geschiedenis is heel andere gelopen. Na Nolson in Terneuzen kwam het vaartuig aan de in zo korte tijd tot bloei gekomen rederij M. B. Osendarp in IJmuiden. De aan deze maatschappij behorende Derika IJM. 265 was op 8 Februari 1917 door een Duitse duikboot tot zinken ge bracht en dit schip kreeg de „Zeeuwsch Vlaanderen" als opvolger. Onder de naam Derika I (IJM. 265) werd de raderboot in het register van de IJmuider vloot inge schreven. Bij die inschrijving is het evenwel ge bleven. Nooit heeft het schip aan de vis serij deelgenomen. Enige tijd heeft het ge legen in het haventje in het binnen- toeleidingskanaal naar de Middensluis en toen de rederij Osendarp uiteen ging kwam de Derika I onder directie van de Verenigde Steenkolenhandel. Op de afbeelding is het nog de passa giersboot Zeeuwsch Vlaanderen. Na de overschrijving naar IJmuiden bedroeg de inhoud 273 reg. ton bruto en 96.00 netto. Opgegeven werd dat het schip 42,84 meter lang was, de grootste breedte buitenwerks over de raderkasten bedroeg 11,68 meter en de holte 2,90 meter. Het machinever mogen was voor dit tijd hoog, namelijk 450 pk. Toen de oorlog teneinde was daalde de Derika I meteen in waarde evenals de hele vloot van sleepboottrawlers, die in die tijd was ontstaan. Toch zijn er enige jaren mee heengegaan voordat IJmuidens rader stoomtrawler uit het register werd ge schrapt. Dit moment brak aan in 1924 en hoe kan het anders, dat de sloper zich over het 33 jaar oude vaartuig ontfermde. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Watervliet-reserves naar Utrecht Van de korfbalvereniging „Watervliet" heeft het eerste twaalftal Zondag vrij, doch de Watervliet-reserves moeten de reis naar Utrecht ondernemen voor een ontmoeting met Vogel 2. Watervliet 2 ver loor vorige week ondanks veldoverwicht van Olympia 2 en nog wel op eigen veld met 3—4. Daar Vogel 2 een vrij sterke tegenstander is zullen de groen-gele reser ves alle krachten moeten inspannen. Watervliet 2 vertrekt met de dames: J. Kluft, G. Kluft, B. Koet, M. Demmers, H. Voerman, S. de Jong en de heren: A. de Vries, T. Heistra, E. v. Lange, J. Steuvers, H. Mol. Daar J. v. Strien geblesseerd is wordt hij vervangen. Het derde Watervliet-twaalftal brengt een bezoek aan Sport Vereent 3 te Sant poort en Watervliet 4 ontvangt Aurora 3. Ook het zesde Watervliet-twaalftal speelt thuis en wel tegen Aurora 5 uit Haarlem. Voor de adspiranten zijn vastgesteld: Haar lem bWatervliet a en Watervliet b D.S.V. c. Agenda voor Velsen ZATERDAG 11 NOVEMBER Patronaatsgebouw 20 uur: Concert Sym- phonie-orkest „Euphonie". Thalia 19 en 21.15 uur: „Gung Ho!" ZONDAG 12 NOVEMBER Thalia 15 uur: „Fra Diavolo", 19 en 21.15 uur: „Gung Ho!" MAANDAG 13 NOVEMBER Raadhuis 10 tot 12 uur: Spreekuur burge meester. Thalia 20 uur: „Fra Diavolo",

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7