jeugd natuurwacht inplaats van iekken en prikkeldraad ledikbeurten NAJAARSACTIE ZAKENCENTRUM KENNEMERLAAN Nieuwe reddingsmiddelen kunnen kustbrigades van groot nut zijn Vinnen, onderwaterbril en „schnorkel" 11 November 1950 1$jonge Beverwijkers bereid om te waken ,rparken en plantsoenen e dat de jonge generatie zelf n' de bescherming van ons stadsgroen zou kunnen doen, ïfnieuw meer: in een paar plaat- ons land zijn al „Jeugd- Jnrachten" opgericht, die vaak rïerk doen. Of is het geen goed wanneer een knaap van negen Lstige dokter, die dwars door de «{ruiken van een plantsoen beent i afstraft met de kreet: „Hé, doet U dat nou niet!" Deze Reeft later ruiterlijk zijn onge- bekend en hij zal voortaan ver- en tegelpaadje in plaats gazon kiezen. L-toch eigenlijk een grote dwaas- ft de weinige groene velden in de steden angstvallig afge- i zijn door hekken of draad en dat langs de Beverwijkse Bree- voorzien moest worden van onsym- Len'foeilelijk prikkeldraad. Als er in nu ook eens zo'n „Jeugd- r^acht" kwam om de vernielzuch- door een begrijpender jeugd te Wielen en de ouderen diezelfde boor de voeten te laten gooien, dat ze 4 wel heel ver naast zijn, als ze hun Rantsoenen betreden en hun eigen Molesteren? ijïriaar een idee, maar de heer C. H. ■kve directeur van het uitvoerend Sh'de Stichting „Natuur en Jeugd" heel warm voor lopen, zoals de reen Beverwijkertjes, wethouder N. er en gemeentesecretaris Post gis- feg in het Luxortheater hebben kun- «tzijn er een paar films gedraaid, die dan woorden deden uitkomen, hoe- er te vernielen is door botweg rokje in een mierennest te steken of Ljtige veenplas te verstoren. Als er één procent' van de strekking van blijft hangen, is deze meneer al tevreden. Als er dan nog een kracht ook uit te voorschijn komt, is u dubbel. Want niet alleen, dat de morele schade toebrengt met van natuurschoon en het van het dier, hij jaagt de gemeen ten dus zichzelf op enorme kosten, feslerdam gaf in één jaar een millioen hi Haarlem vijftig mille, alleen al voor Mellen van schade, veroorzaakt door &i!he:d, domheid of onnadenkend- [ebi gemeente als Vclsen zou vermoe- jj ook met indrukwekkende cijfers voor kunnen komen. 1 ZONDAG 12 NOVEMBER IflDEN: Id.Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: d, C. van Wijngaarden (Heilige 19.30 uur: ds. J. van den Berg. (bouw voor Christelijke Belangen: uur: ds. J. van den Berg (Jeugd- fol). Kci'k, Kanaalstraat, 9 uur: ds. J. Buren; 15.30 uur: clsl R. D. Beu- pt Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 u.: Is. A, Jagersma. Ir.Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. Eer- nd van Lisse. kopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 0.30 uur: ds. W. Veen. tal-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis, uur: Vespers. Dinsdag, 21 uur: Hei- ge Dienst. Donderdag, 21 uur: Heilige pst. (ger des Heils, Zaterdag 19.30 uur: idstond en straatzang. Zondag, 10 uur: iiligingsdienst; 19 uur: Openluchtbij- inkomst; 20 uur: Verlossingssamen- omst. Woensdag 20 uur: Soldatenbij- nkomst. Donderdag, 17.30 uur: Straat- ang. Leidster: kapiteine Hemmink. HEIDEN-OOST: iti. Hcrv. Kerk, Goede Herderkerk, IWO uur: ds. Van der Woord van ipaarndam; 19 uur: ds. C. L. W. Brum- "amp van Groningen (Jeugddienst), ef. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: R. D. Beukema; 16.30 uur: ds. J. van |ftr. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: prof. dr. A. Beek van Amsterdam, igelisatievereniging „Elon", Casem- it-zijstraat, 10 uur: G. Nieuwenhuy- van Den Haag. Woensdag, 19.30 uur: J. J. Vasseur van Kampen, fergadering v. Gelovigen, Edisonstr. 30, TUIS: iref. Kerk, koffiekamer Westerveld, p.30 uur: ds. R. D. Beukema. ondag 9 uur in de koffiekamer van de ïaafplaats Driehuis-Westerveld. Candi- tJ-A. Roskam van Leiden, pgende week Zondag om 9 uur Ds. W. kbröder van Gouda. LSEN: p Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink' Sdingsdienst)19 uur: de heer W. Sgeveen, hulpprediker (in de school). P-NOORD: wf.Kcrk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van SL EEWIJK: '0. Herv. Kerk, Grote Kerk, ds. J. D. fse"': uur: ds. Koningsberger, van ^sterdam (Jeugddienst), hjulierenlaan: 10 uur: ds. J. O. Norel. fMpsgezinde Gemeente, 10 uur: drs. T. tfama van Twisk. -pnatha. 10 uur: de héér H. C. van •'tirvan Enschedé; 11.45 uur: Zondags- OooL *pr des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, -uur: Zondagsschool; 8 uur: Verlos- ^samenkomst o.l.v. Ie luit.e A. Meij- AAN ZEE: 10 uur: ds. W. Oorthuys. L^iColIecte: Kerkvoogdij, pukapel, 10 uur: de heer W. Veer- «wlS. ^IPOORT: tjHerv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche- j-MDoopsbediening ïoorts, io uur: ds. J. Heidinga, van ËgÉffi. Herv. Kapel, 5 uur: ds. F. L. van Er is inmiddels al een zeker begin: 260 leerlingen van Lagere Scholen gaven zich op als aspirant-natuurwachters. Een organisatie via de schoolbesturen, de oudercommissies en wellicht de politie zou niet zo moeilijk op te bouwen zijn en het succes is blijkens de eerste voorbeelden elders plezierig groot. Als de animo er in te houden is en deze kleine Natuurwach- ters blijven beleefd tegenover de grote en kordaat jegens de kleine zondaren, dan zou het experiment te wagen zijn. De heer J. H. v. d. Burg, de directeur van de Velsense plantsoendienst was Vrijdagmiddag ook in Luxor. Wellicht is er een kleine besmet tingskans. „De getemde feeks" in het Kennemer Theater Voor het comité Abonnementsvoorstel lingen Beverwijk zal Hel Amsterdams Toneelgezelschap op Donderdag 16 Novem ber in het Kennemer Theater „De Getem de Feeks" van William Shakespeare voor het voetlicht brengen. „KLAVER TWEE" SCHUDDE DE KAARTEN. De Hoogoven staten bridgeclub „Klaver Twee" heeft Donderdagavond in het Sta- tenhuis aan de Velserweg te Beverwijk de wedstrijden voor de wintercompetitie weer voortgezet. Deze maal werd er gespeeld volgens het Scheveningse systeem. De uitslagen luid den: Noord-Zuid: 1. heren LuttikSpanjaard 74 mp. 2. heren WorstWegman 69 mp. 3. heren HollemanVeenstra 66 mp. 4. heer en mevrouw Van Aalst 59 mp. 5. heer en mevrouw Vollaerts 58y2 mp. 6. dames HamelPlooi 58 mp. 7. heren v. d. Geer— Minneboo 56 Vfe mp. OostWest: 1. heren KaandorpKoop manschap 72 mp. 2. heren Van Eekhout Bosman 72 mp. 3. heer en mevrouw Steen bergen 71 mp. 4. mevrouw Kamphuis heer Groen 70 mp. 5. heren AsjesKaan dorp 54 mp. 6. mevrouw Groenheer Oos terhout 51 mp. 7. heren PijlmanLoosman 50 V2 mp. Teamwedstrijden: de heren WorstWe; man en Van EekhoutBosman winnen van de heren Holleman-Veenstra en Hendriks- Bakker met 42-31 mp. „De Stem des Volks" wil op reis De arbeiders zangvereniging „De Stem des Volks" afdeling BeverwijkVelsen- Noord, heeft het voornemen het volgende jaar op bezoek te gaan bij een geestver want koor in het buitenland. Het bestuur is bezig met een contact met Zwitserland of Frankrijk. Ter versteviging van de reiskas zal op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 November in het gebouwtje van Nieuw Leven een bazar worden georganiseerd. Een gulden in een doosje Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 15 en 17 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen Een lucifersdoosje, inhoudende 1. autoped, bokshandschoen, colbertjasje, wollen kindermuts, schakelarmband, linnen mantelceintuur, shawl, armband kinder fietsje, tabakspijp, Lipssleutel, rubberlaars, vulpen, nylonkous, zij- of achterschotje van auto, verschillende wanten en handschoe nen. Komen aanlopen: een bouvier. Eén voetbalwedstrijd voor „Noord" Voor Zondag is voor de Noord-Velsense voetballers slechts één wedstrijd vastge steld en wel voor I.E.V. I. De I.E.V.'ers ontmoeten in Beverwijk de D.E.M.-reserves en komen uit met: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; Th. Koek, P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; F. v. Aalst, J. Schavemaker, A. Leering, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. HOCKEYCLUB „EECHTROP" VIERDE 10-JARIG BESTAAN. In een tweetal zalen van het Beverwijkse K.S.A.-gebouw heeft de hockeyclub „Eechtrop" Vrijdagavond haar 10-jarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer Th. W. Reynders, sprak een welkomstwoord tot de vele leden en genodigden en gaf in korte trek ken een overzicht van de geschiedenis der vereniging. De heer N. Buntsma sprak namens de hockey-afdeling van D.E.M. en roemde de goede verstandhouding tussen beide ver enigingen. Een fraaie bloemenmand verge zelde deze woorden. Het feestprogramma voor deze avond was met zorg samengesteld en werd gro tendeels door eigen leden verzorgd. De heer B. Pijpers verzorgde de conférence, hetgeen zeggen wil dat het programma uitstekend aaneengelijmd werd. Werd er voorts in één zaal gedanst, in de andere werd een soort kermis gehouden, waar van i ganser harte feest is gevierd. MEER SUPPORTERSVERENIGINGEN IN FEDERATIE-VERBAND. Vrijdagavond kwamen afgevaardigden van diverse supportersverenigingen in café „Ourl Meerenstein" tc Beverwijk bijeen om te komen tot oprichting van de „Federatie Kennemerland" om aldus sterker te slaan in allerlei offensieve dan wel defensieve plannen. De heer De Nijs uit Haarlem sprak, even als onlangs in IJmuiden .over het doel en streven van de supporters in federatie- verband. Een aangename discussie volgde hierop, waarna nu ook Kinheim en A.D.O. '20 voorlopig toetraden tot de federatie Ken nemerland. Castricum ADVERTENTIE HEDENAVOND 8 UUR DERDE EN LAATSTE TREKKING in Hotel Kennemerhof Bekendmaking per luidspreker ADVERTENTIE Een mooi Cadeau? Geeft RADIO nu met Visserijband 225, 295 en 398 Wü hebben PHILIPS en EKRES toestellen v.a. 115.- Betaling in overleg, Electr. wasmachines v.a. 198.R.S., Hoover ea. wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. scheer- apparaten en verlichtingsartikelen. FA. PRUIS WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON 5726 ZONDAGSDIENSTEN Dr. A. de Jongh, Kon. Julianastraat 1, telefoon 534. Zr. Ranzijn, Torenstraat 29, telefoon 401. PREDIKBEURTEN Herv. Evang. Vereniging 10 uur: Ds. Kalf van Amsterdam-W. Ned. Herv. Gemeente 10 uur: Ds. L. Cannegieter. Gereformeerde Gemeente 10 u. en 17 u.: Ds. A. G. Kornet. Heemskerk Tweede Katholieke school in Heemskerk Door het R.-K. kerkbestuur van de Pa rochie van de H. Laurentius te Heemskerk is bij het gemeentebestuur een verzoek in gediend om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een R.-K. school voor gewoon lager onderwijs op een ter rein in de gemeente Heemskerk. Met het oog op de grote toeneming van het aantal leerlingen zou een tweede school noodza kelijk worden. Het tweede uitbreidings plan der gemeente moet echter nog goed gekeurd wórden. Daarna zal waarschijnlijk het voorstel in behandeling genomen worden. Subsidie voor gezinszorg gaat omhoog Over het jaar 1950 werd door de R.-K. Gezinszorg, afd. Heemskerk in totaal ont vangen f 5643,88 waartegenover echter f 6645,44 werd uitgegeven Burgemeester en wethouders stellen de Raad thans voor een subsidie te verlenen van f 1100. Bo vendien kan dan voor het jaar 1951 een subsidie begroot worden van f 1500, aan gezien dan de bijdragen der andere Heemskerkse verenigingen zullen' ontbre ken of teruglopen. VERKEERSFOUT Vrijdagmiddag kwam de Heemskerkse bakker G. met zijn bakfiets uit de Deulz- straat om het Kerkplein over te steken. Uit de Kerkweg kwam een personenauto links door de bocht met het gevolg, dat de bak fiets tegen de auto botste. De auto werd licht beschadigd ep ook de bakfiets kwam er 'goed af. SUBSIDIE Burgemeester en Wethouders stellen de Raad voor om op het verzoek van de Christelijke School te Heemskerk een sub sidie van f 2625,75 te verlenen. Deze sub sidie werd aangevraagd om in drie lokalen gasverwarming te kunnen.aanleggen, nieu 'we overgordijnen te hangen en om de vloeren van de klaslokalen opnieuw te oliën. Begroting 1951 in de raad De leden van de Heemskerkse gemeen teraad komen Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder meer om de ge meentelijke begrotingen voor 1951 te be handelen. COMMISSIE VAN WOONRUIMTEWET De Raad van Heemskerk is door B. en W. voorgesteld in de Commissie Woon- ruimtewet voor het jaar 1951 zitting te doen nemen de heren F. Huneker, C. Jou- gejans. J. W. Neuteboom, J. A. Peekei en van Roon. IJmuiden KNZB-bestuur over sluiting „Velserbad" Het bestuur van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft in een brief aan B. en W. van Velsen mee gedeeld, dat het met leedwezen heeft ken nis genomen van de sluiting van het „Vel serbad' 'in IJmuiden-Oost. Het meent dat het college na rijp beraad tot deze sluiting is overgegaan maar dat het bestuur van de KNZB toch met de meeste klem mag verzoeken „met alle aan het college ten dienste staande middelen te bevorderen, dat spoedig deze instelling kan worden opengesteld". Najaarssfemming op de groentemarkt Het zijn alweer de najaarsartikelen die de Beverwijkse groentenmarkt volledig overheersen. Boerenkool nam in het begin der week zulk een grote plaats in, dat de prijs daalde, tot 10 cent per kilo, die bij een later tekort weer omhoog ging tot 18 cent. Andijvie gaat nu grif van de hand met oplopende prijzen tot \8l/2 cent pér kilo en spruiten zijn ook graag voor 78 cent per kilo- te verkopen, als de kwaliteit tenminste goed is. De prei is veel minder willig: 15 cent per kilo was wel de hoogste prijs. De aanvoer van bospeen neemt af, waardoor de vraag de. overhand kreeg en er 25 cent per bos werd betaald. Waspeen kwam bij een ruim aanbod tot 18 cent per kilo. Nu de tomaten opraken, stijgen de prijzen; de 1 A-kwaliteit bracht het bij voorbeeld tot 85 cent per kilo. De druiven raken nu op, maar de prijs bleef gelijk aan de vorige week, n.l. van 60 tot 92 cent per kilo. Kaschrysanten brengen veel geld op Het aanbod van de kaschrysanten is op de bloemen mar-kt vrij groot; de kwaliteit is heel goed te noemen. Ook de prijs mag er zijn, al liep deze in het midden der week iets terug. Van de tros-chrysanten betaalde men voor de Cavalier de hoogste prijs, die liefst 1.30 per bos opbracht. De gemiddelde prijs schommelt tussen de 45 en- 90 cent per bos. Er komen goede par tijen Golden Seat, Bachus, Joseph, Choco e.a. Bij de groot-bloemige is de vraag even eens behoorlijk en er werd hier van 12-35 cent per stuk neergeteld. Freesia is momenteel een erg gewild bloempje, voor de witte variëteit werd-zelfs tot 65 cent per bosje betaald. Cyclame- bloemen gaan eveneens vlot van de hand en ook hier betaalde men nog 65 cent per 10 stuks. Potplanten zijn in enkele soorten aan wezig, o.a. cyclamens, begonia's, primula's en varens. De potten brengen behoorlijke prijzen op. cSer®n van Amsterdam, c l•£erk' 930 en 5 uur: ds. M. W. J. £de Kluis. èn» n erk (Art. 31 K.O.), 10 en 5 uur: bf.ry Bruin. &ARLEM: ."fell of England, Kinderhuissingel, ^jstice Day Service"; 5 p. m. Rev. J. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 11 NOVEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Borgia schaakmat". Luxor Theater. 6.45 en 9.15 uur: „De goede aarde". W. B. Theater, 8 uur*: „Het teken van de gorilla". ZONDAG 12 NOVEMBER. Kennemer Theater, 2.30 u.: „Grof geschut", 4.30, 7 en 9.15 uur: „Borgia schaakmat". Luxor Theater. 2.15 en 4.30 uur: „Twee Yankees in Trinidad"; 6.45 en 9.15 uur: „De goede aarde". W. B. Theater, 2.30 u.: „De dubbelganger"; 4.30 en 8 uur: „Het teken van de gorilla". MAANDAG 13 NOVEMBER. Kennemer Theater, 7 en .9.15 uur: „Borgia schaakmat". Luxor Theater, 8 :uur: „De goede aarde". W. B. Theater, 8 uur:. „Het teken-van de gorilla". Donderdagavond zijn in Alkmaars overdekte zwembad door de verschil lende Alkmaarse bedrijven de jaar lijkse wedstrijden gehouden, waarvan die der Alkmaarse Reddingsbrigade met „zwemvliezen", die in de oorlog de zogenaamde „kikvorsmannen" een grote snelheid gaven, bijzonder inte ressant was. De A.R.B. meende namelijk dat deze rub ber platen aan de voeten van nut zouden kunnen zijn bij het reddingswerk langs onze kust. De beide Alkmaarse demonstran ten bereikten met een crawlslag inderdaad een hoge snelheid op voorwaarde dat de vinnen" onder water blijven. Hierdoor kon het hoofd steeds boven water gehouden worden zodat de drenkeling in het oog gehouden kon worden. Werkt een kustbrigade met patrouilles, waarvan een redder zich bij voorbaat naar de drenkeling begeeft in afwachting van de vlet of de haspelploeg, dan lijkt het bezit van een stel „vinhen" zeker verant woord. Deze rubber platen zijn gemak kelijk te bevestigen zodat er bij het aan trekken weinig tijd verloren gaat. Naar men ons mededeelde worden der gelijke vinnen op het ogenblik in Zuid- Frankrijk en Noord-Afrika ook gebruikt voor het vissen in het heldere water van de Middellandse Zee, waarbij de visser dan uitgerust is met een onderwaterge weer om de kleine tonijn, die daar voor komt, te harpoeneren. Met behulp van de vinnen is het mogelijk de snelheid van een vis te evenaren. Bij deze visvangst maakt men gebruik van een „bril", die met rubber randen waterdicht tegen het gelaat afsluit waar door geen water tegen het oogvlies kan komen. Behalve dat het zicht door deze bril minstens verdrievoudigd wordt (wat bij het reddend zwemmen het afzoekeii van een zwin totaal zou kunnen veranderen) worden de ogen niet door de schadelijke bestanddelen in het zeewater aangetast, VEILINGNIEUWS Op de Castricumse veiling had Donder dag de tweede peen- en schorsenerenveiling plaats, waarvoor zowel van de zijde der kopers als verkopers grote belangstelling bestond. Ongeveer 30.000 kg schorseneren werd aangevoerd, alle tweede soort, die een notering kregen van f 0,19f 0,23. De veiling betaalde Vrijdag de volgende prijzen aan de tuinders. Sla Tyz12; Spruiten A 39—67: Sprui ten B 2235: Peren 9; Andijvie 8Ys13; Grorene kool 810V2Boerekool IV213; Prei 811; Knolselderie 8J/211; Waspeen 151=Peen III 4.90—7.00. Veiling van Nero op 9 November: Nero I 33—43; Nero II 18—23. Aanvoer 33.000 kg. Het derde snufje, een „schnorkel" die beter „respirator" genoemd kan worden, leek bij een enigszins ruwe zee ongeschikt. Dit apparaatje bestaat uit een omhoog stekend buisje dat bij verder onderwater gaan automatisch gesloten wordt. In com binatie met de bril zou het geval een zeker nut kunnen afwerpen, maar nogmaals: het water mag niet al te woelig zijn. De Alkmaarse Reddingsbrigade heeft een leerzame demonstratie gegeven die eens brak met de traditionele vervoers- en be- vrijdingsgrepen. EEBAfYKET Het moet een moeilijk besluit geweest zijn van de reders van „Dc Zuid" om af ie breken met de zoute haring on voor lopig de verse onder handen te nemen. Dit gedeelte van hei seizoen wordt immers graag als de vette tijd beschouwd en als het dan niet wil, moet er toch wel veel aan haperen. Dc vangsten van drijfnetharing waren de laatste weken ongekend hoog en er zijn zelfs enige records gebroken. Maar aan stapels kantjes in de pakhuizen wordt weinig verdiend en als er steeds meer bij komt is het dwaas het risico van een groot, onverkoopbaar restant verder uit te brei den, zoals in de laatste tijd tegen beter weten in gebeurde. Die export, ziet u, die kurk van dat hele visserijbedrijf, bevindt zich in deplorabele toestand en is haast aan zinken loc. Nu het trawlharingseizoen voor de IJmui- dense schepen op zijn eind loopt en de Noordzee wordt afgegraasd naar verse vis of de verre wateren naar andere verse vis, zouden de loggers dus een kunstmatig staartje aan het seizoen kunnen vervaar digen. Of IJmuiden deze onverwachte stoot weet op te vangen is vers twee. DE RAAD GAAT VERGADEREN De Castricumse Raad zal Vrijdagavond bijeenkomen voor de afhandeling van een 21 punten tellende agenda. De voornaamste punten zijn het onder zoek naar de geloofsbrief van het nieuwe raadslid A. Jonker, het voorstel tot het bijbouwen van een drietal lokalen aan de openbare school, de benoeming van nieuwe leden voor de commissies inzake vordering van woonruimte en Maatschappelijk Hulp betoon en een voorstel tot verlening van een crediet aan de woningbouwvereniging „St. Joseph" voor het aanbrengen van warinwaterapparaten in de woningen van deze woningbouwvereniging. Eerste boekhouder in het zilver Feest in restaurant in Walserij-Oost Een in jaren en gestalte zeer jonge zil veren jubilaris bij de Hoogovens, de heer P. N. Bonekamp, eerste boekhouder, is in het restaurant van Walserij Oost gehul digd. De jubilaris mocht in de eerste plaats de gelukwensen der directie in ontvangst nemen, namens wie de voorzitter der direc tie ir. A. H. Ingen Housz spi'ak. De gebrui kelijke enveloppe zette zijn woorden kracht bij. De heer R. Marlens, chef der administra tie en algemeen procuratiehouder, gaf een overzicht van de loopbaan van de jubila- x-is, die als jongen van 15 jaar bij de Hoog ovens als jongste, bediende in dienst trad, In de kwarteeuw die sindsdien is ver lopen, heeft de heer Bonekamp gex*egeld promotie gemaakt en thans bekleedt hij de positie van eerste boekhouder en behoort dus tot het kader der administratie. De heer Martens roemde zijn zox'gvuldigheid, bekwaamheid, grote ijver en plichtsbe trachting. Aan het slot van zijn uitvoerige toespraak vereerde de-heer Martens de jubilaris met het Gedenkbord en het Getuigschrift der Maatschappij. De heer H, J. Lips haalde herinneringen op aan de eerste, tijden, hunner samenwer king. De heer Lips een van de vetera nen met 37 dienstjaren was het een gi'oot genoegen geweest dat ook hij, het zijne er toe had. mogen bijdragen om de moeilijke schreden der jubilaris op het brede boek-houderspad te leiden. De heer A. J. Stam verwekte bij de vele aanwezigen vrolijkheid met een kleurige schildering van wedei-waax'dlgheden, die zich in het eerste jaar der werkzaamheid op het archief hadden voorgedaan. Mejuf frouw Smeenk, de eerste chef van de jubilaris, die bij de huldiging aanwezig was, nam de geboden gelegenheid om haar oud-leex-ling geluk te wensen, gretig aan. De heer S. van Popta was er zeer ver heugd over, dat hij hier het woord mocht voeren namens collega's en medewerkers. Deze hadden hem tévens op gedragèn het jubileumgeschenk een imitatie radio toestel waax*in de middelen voor een ori gineel waren vex*borgen te overhandi gen. Op humoxdstische wijze schetste hij het werk van de jubilaris, die hij een grote verkwister noemde. De commerciële afdeling toch, ver-gaart met heel veel moeite en veler inspanning vele millioenen en de heer Bonekamp geeft deze zonder een spier te vertrekken, weer weg. Aan het slot van zijn toespraak bracht spreker in het bijzonder naar voren hoe gi-oot de waar-dering is van de collega's voor de mens en de werker Bonekamp. Hiervan getuigde ook de heer F. Zijl, die namens de zes directe assistenten van de jubilaris sprak. Zijn welgemeende woorden had hij in een vers neergelegd welk kunstwerk door hem werd voorge dragen. Namens die collpga's overhandig de hij de jubilaris een vulpen van reuzen- formaat de schaduw van de baard van Sinterklaas streek bij dit festijn reeds over het podium in welke surprise een vul penhouder voor dagelijks gebruik was verborgen. Men zou van mening kunnen verschillen met degenen, die de export inderdaad als „de grote kurk" beschouwen en er is iets voor te zeggen, deze door de jaren bijkans onaantastbare stelling eens nader te be kijken. Er is al eens eerder op deze plaats ge zegd, dat haring (behalve de maatjes van het vroege voorjaar dan altijd) terrein be gint te verliezen, naarmate de levensstan daard van een bepaald export-land hoger wordt. We hebben het aan den lijve onder vonden ,loen na de oorlog de normale voed selsituatie terugkwam en het ci, het vlees en dc keur van boterhambelcggingen dc vis terugdrongen. We zien het nu weer op de exportmarkten: de vis komt in een on gunstig hoekje van. het handelsaccoord te recht, ongunstiger naarmate het land meer armslag in de dollarpot bezit. En het is min of meer eigen schuld van degenen, die direct na 1945 op een stapel lauweren gingen zitten zonder te denken aan Grootmoeders wijsheid „na deze tijden komen weer tijden". Inmiddels pakten Noorwegen, Engeland, Denemarken, IJs land, Amerika en noem maar op hun zaken geraffineerd aan 'terwijl wij bleven dutten met een saneringsplan op het nacht kastje en het plaatje van een restitutie trawler aan de wand. Nogmaals, na dit alles: men zou van mening kunnen verschillen met, degenen die zich enigszins blind staren op dc ex port en die de binnenlandse markt be schouwen als een soort tweederangs af zetgebied. En daarmee kortzichtig zijn in de tweede graad. Waar blijven echter na ,fish and chips" de verdere baanbrekende ideeën? Stilstand op dit moment zou achteruitgang betekenen, dat hebben we in het buitenland ondervonden, De heer F. R. Hengeveld, hoofd van een school in De Vuurse, heeft van een ontladen zeemijn een fraaie globe gemaakt. Het statief is. geheel in stijl, vervaardigd uit een stuk romp van een oud oorlogsschip. Op de foto: meester.Hengeveld geeft aardrijkskundeles. „Karei Doorman" in aanvaring met Brits stoomschip Schipper van de KW 227 kreeg een berisping Op 2 Maart viste de motorlogger-trawler „Karél Doorman" (KW 227) in dc Noord zee op 53 gr. 32 min. Noord'en 3 gr. 20 min. Oost. Het schip had een twee-mijls gange tje. Ongeveer ter zelfder hoogte voer het Britse stoomschip „Temple" Yard". Men had aan boord van de Katvvijker reeds ge ruime tijd dit schip zien aankomen. De lichtmatroos Jacobus Berkhey had dekdienst toen cle „Temple Yard" met de stuurboordzij de boeg van de KW 227 raakte. De zaak kwam voor de Raad van Scheepvaart. Uit het onderzoek kwam vast tc staan, dat hoewel de dag aanbrak, het dagvis- merk (een mand in het want) niet gevoerd werd, maar de voorgeschreven vislichten en enige werklichlen nog brandden. Het was al zo licht, dat men op een af stand van 6 mij 1 een onverlicht schip kon zien. Schipper W. van Leeuwen beschouw de het naderende schip, waarvan hij de vaart schatte op 15 a 16 mijl, als oploper. Hij ging met de bemanning naar beneden om te ontbijten en liet de wacht op de brug over aan een 18-jarige lichtmatroos, die niet in het bezit was van het diploma ken nis van de bepalingen op het uitwijken. Het roer was vastgezet met een haak en dus dadelijk bruikbaar. De wachtsman meende, eerst, dat de „Temple Yard" achter de „KW 227" langs zou houden, maar zag haar dan naar bak boord draaien, waarna zij ongeveer half negen met de stuurboordzijde de; boeg van de „KW 227" raakte. De wachtsman was te verschrikt om enige maatregel te nemen, maar had daar ook weinig tijd voor. De schipper kwam direct boven en verzocht door middel van fluitseinen het andere schip terug te komen. Nadat gegevens wa ren uitgewisseld en de „KW 227" niet lek bleek, vervolgde de „Temple Yard" haar koers. De „KW 227" draaide het trawlnet binnen en voer voor herstel der schade naar Vlaardingen. Men heeft van het Engelse schip geen enkel fluitsein gehoord. De Raad vond het ontbreken van het dag- merk op een tijdstip dat de zon reeds lang op was een zeer ernstige overtreding, even als het overlaten van de wacht aan één man, die zelfs de bepalingen niet kent. Derhalve werd schipper Van Leeuwen ge straft met een berisping. De Raad vestigt er tevens nogmaals de aandacht op, dat, hoewel vele schippers van trawlers en loggers de dekdienst tij dens het vissen overlaten aan één man, dit een overtreding is van artikel 117 van het Schepenbesluit. Dc resultaten. De IJM. 69 Sumatra besomde Vrijdag voor een 10-daagse reis 16.920, de Batavia voor een 9-daagse reis 16.600. Van de haringloggers was ditmaal de Kattvijk 147 de hoogstè mét 3900.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9