IJmuider Courant V Peking wil, mét Korea, ook de kwestie-Formosa bespreken Haarlems Dagblad Tegenstand in Noord-Korea wordt met het uur heviger De Benelux-unie vordert langzaam maar gestaag naar verwerkelijking Nepalese nationalisten begonnen Zaterdag een succesrijk offensief Lgang No. 19704 i' j(ennemerlaan 154. Telef. Adm. 543T. Jactie 5339, na 5 uur: 8061 (K 2560), Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin- Hoofdredacteur: Robert Peereboom aic woordvoerder van een aie °'a nhtieke vereniging is opgetre- naam Concentratie draagt en °e.„ is Zoals hij verklaart, heeft dat alle fut, bezieling en PL ons volk plachten te ken- zijn. Het Nederlandse volk Ut volgens deze woordvoerder, ff3Reernink heet en te Dordrecht ar te Utrecht sprak, niet meer Ltonsche taak en roeping in de m; verzekerde voorts dat zijn ,-ereniemg niet cryplo-communis- frvüto-fascistisch is, maar dat zij Tde keuze Stalin of Truman" dórden geplaatst. Wil Nederland L worden, dan moet het z.i. met tehoud van souvereiniteit en door vriendschappelijke verhoudingen buitenland te hebben, voor de d -trijden. (De inleider heeft niet Lmaakt hoe het voor de toekomst 'den als het gro*e buitenland een J. over deze verhoudingen heeft.) Ling is tegen Europese federatie, l c°e Marshall-hulp on-Nederlands ar dus ook tegen en haar eerste Lal in het land op openbare ver- óe overdracht van Nederlandse aileit aan boven-nationale organen ^onnodig, zich in beschouwingen ven over de aard van deze nieuwe in! e' Voorwaarde voor aanvaarding van de uitnodiging van de Veiligheidsraad Editie voor Velsec, Umuiden, Santpoort en Omstreken van at «pratte TaaartanmJje <oirara catnno Australische persstem Maandag 13 November 1950 Uïtgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom tl, er een etiket op te plakken, volstaan met de opmerking dat 'geluiden niet bepaald nieuw mag Hel is vanouds bekend. Bij de uit- van mi'. Beernink, dat het Neder- völk niet meer aan zijn historische lioeping in de wereld beantwoordt, vij slechts de verwijzing naar de Tromp en De Ruyter. Maar die je openbare vergaderingen er komen. Misschien gaan er dan juichen, maar het baat niet. Die voorbij. In de dagen van Tromp en ter was het mogelijk dat ook een k met beperkte hulpmiddelen een jSitie innam. Dat is niet meer zo. liet meer mogelijk. De wereld is in onderlinge verhoudingen totaal •d; een enorme ontwikkeling' van jké hulpbronnen en van de tech- sitzich doen gelden. De oude ver gen keren niet meer terug. Daarom volk, ook een klein volk in een in land, zijn vanouds erkende eigenschappen wel doen gelden, iet moet daarbij rekening houden ontwikkeling en wording die heb- jfjgegrepen. Als het „achterwaarts" is denken en pogen in een droom- van het verleden een soort ge- j bestaan te gaan leiden, zou het ieen utopie gaan najagen. Dat geldt or het veel misbruikte begrip sou- tot. Het heeft geen zin zichzelf wijs a, dat men over de maohtsmidde- ;h,kt om zichzelf te verdedigen «tere mogelijke aanvaller (tot de ligs'.e toe) als in de moderne wereld enenmale uitgesloten is. Dat dit itenis begrijpt een kind. Het heeft' zin te beweren dat men, met zeer hulpbronnen in een toestand van ice overbevolking verkerend, de >t economisch zou kunnen beheer- t deze dingen vloeit voort dat men [tillende belangrijke opzichten niet teid „souverein" is. Als de federa- vóór zijn een deel van de souve- -let wel: een deel af te staan en-nationale organen, beogen zij dan ook, het grote zeer overige de toekomst te redden, niet over- worden gelopen, de eigen volks- U'het eigen democratische beleid, de id van godsdienst en meningsuiting, en rechtspraak, het eigen onderwijs ouden. Het deel souvereiniteit dat zij afstaan is geen werkelijk machts- ieer, maai' slechts een begrip gewor- «ii heeft het dan ook reeds trachten edigen in allerlei internationale ver- i,die evenwel niet voldoende binding öheid bieden. Omdat de oude poli- splitsingen blijven bestaan. Deze Hingen hebben hun betekenis niet voor Nederland maar voor geheel uropa, dat als geheel Marshall-hulp afvangen. aian die in Utrecht gesproken heeft jfflij herinnert aan een andere man e«n vroegere periode in Utrecht beweert dat ons volk alle aieling en geestdrift heeft verloren, u anderen die zulke dingen uit puur iïme beweren, moesten eens denken et woord dat wie zichzelf weggooit, oor anderen zal worden opgeraapt, sasten ook eens pogen te beseffen «t in een vorige tijd als vaststaande gold, nu niet meer geldend is. stroomt, alles verandert. Dat zij de seringen, die bezig zijn zich te vol- niet begrijpen wil niet zeggen dat ageen fut zouden hebben! Fut bete rt dat men aan verouderde toestan- «thoudt, maar dat men de nieuwe Rfleden ziet en probeert daar het 2mooiste van te maken voor zijn Ordemensen, die oneindig belang en dan de staat. Dat men uit het ■sets beters poogt te scheppen, met .j1 de kracht, de eenheid, de stabi- net oude bewezen heeft te bezit ten met moedige, frisse blik vooruit L!"e* s°heldend op het Heden ■e°m. Er zitten wel degelijk fut, on geestdrift in ons volk. Er zit teen massa flinke, pittige kerels in p, die van aanpakken en hard weten en dat bewijzen ook. Als we mogelijkheden in een ruimer wopa geboden zullen worden, dat -nokjes door schotjes verdeeld is, LAKE SUCCESS (Reuter) De regering van Communistisch China heeft medege deeld, dat zij de uitnodiging van de UNO tot bespreking van de kwestie van inter ventie in de Koreaanse oorlog van de hand zal wijzen, indien deze kwestie niet met die van Formosa wordt gecombineerd. In een telegram aan de secretaris-gene raal van de UNO, Trygve Lie, zegt de com- munistisch-Chinese minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai: ..Wij kunnen de uitnodiging van de Veiligheidsraad niet aanvaarden omdat de vertegenwoordiger van de centrale volks regering het recht ontzegd wordt in de Veiligheidsraad de dringendste kwestie te bespreken van gewapende interventie in Korea en aggressie tegen China door de regering van de Verenigde Staten". In het Chinese antwoord wordt verder gezegd, dat „de bespreking beperkt zou blijven tot het rapport van het zogenaamd verenigd commando, wat niet alleen een zijdig en kwaadwillig is doch ook on wettig". Tsjoe En Lai stelt voor, „dat de kwesties van gewapende interventie in Korea en de aanval op Formosa door de Verenigde Staten, gezien de ernst ervan gecombineerd door de Veiligheidsraad zullen worden be sproken". Delegatie naar Lake Success De UNO is er officieel van op de hoogte gesteld, dat 14 November een communis- tisch-Chinese delegatie van negen per sonen uit Peking zal vertrekken voor bij woning van de besprekingen in de Veilig heidsraad ten aanzien van de beschuldiging van „Amerikaanse gewapende interventie op Formosa". De aanvang van het debat in de Veilig heidsraad over Formosa is gesteld op 15 November. Zoals reeds gemeld, heeft Washington enkele dagen geleden order gegeven tot het uitreiken van visa aan de negen leden van de delegatie. In antwoord op protesten uit de Senaat tegen stappen om communistisch China tot de UNO toe te laten heeft Washington ver klaard, dal de regering van de Verenigde Staten er voor is „alle wettige maatrege len te nemen" om te voorkomen dat de Chinese communisten een zetel in de UNO* krijgen, doch dat' zij geen veto-bevoegdheid heeft om toetreding van communistisch China te blokkeren. Erkenning van de communistisch-Chine- se regering door de Verenigde Staten is thans niet in overweging. Amerika wenst basis op Nieuw Cuinea Den Haag, „Onzin" Het Australische blad „Sunday Sun" geeft als de mening van een „betrouwbare diplomatieke zegsman" weer, dat president Truman en generaal MacArthur het er over eens zijn, dat de Verenigde Staten machtige militaire bases in Nederlands Nieuw Guinea moeten vestigen. Volgens deze correspondent zou generaal MacArthur aan president Truman als zijn mening te kennen hebben gegeven, dat Australië van vitaal belang is als een mili taire basis voor de Verenigde Staten in de Zuidelijke Pacific en dat een Nederlands- Australisch beheer over geheel Nieuw Guinea van essentieel belang is voor de „De verbonden troepen gaan een bittere winterveldtocht tegemoet" KOREA, (United Press en Reuter) „De strijdkrachten der UNO gaan een bittere wintercampagne tegemoet in de woeste heuvels van Noord-Korea", aldus heeft een officier van de Amerikaanse geheime dienst Zondag verklaard. „Van een snelle militaire beslissing kan geen sprake zijn". „De communistische strijdkrachten heb ben zich uitstekend opgesteld", aldus ver klaarde hij. De verbonden troepen bleven Zondag in Noord-West-Korea, onder sterk toenemen de tegenstand der communistische troepen, langzaam vorderen. Zij rukken voort in sneeuw en regen en worden in de lucht krachtdadig door Amerikaanse vliegtuigen gesteund. Honderd van vliegdekschepen afkomstige Amerikaanse marinevliegtuigen verwoestten de Noordelijke bruggen over de Jaloe, waarover voorraden der commu nistische troepen werden aangevoerd. Over de strijd achter het front wordt ge meld dat het zeventiende Zuid-Koreaanse dineer Van ^eze tij<* zÜn> zullen zij ^UeeftUS'ame aanpakken- Dat is t!156n verwoesten grenspost hdochina strijdkrachten hebben de Indo- ■=^nspost Thanpoen, 18 km ten en van Moncay, welke Zaterdag °epen der'Vietminh was ver- heroverd en verwoest, om eren dat de post opnieuw door r- wordt bezet, aldus wordt te Sai- regiment te Pjonggang vijftig km ten Zui den van de Oost-Koreaanse haven Wonsan, door een communistische strijdmacht is omsingeld. Twee andere communistische regimenten opereren in het gebied van Tsjorwon, dat ten Zuid-Westen van de vroegere Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang is gelegen. Er zijn opnieuw lichte Amerikaanse bom menwerpers van Japanse bases opgestegen om de verbonden fronttroepen in Noord- Korea te helpen. De verbonden troepen in Korea bleven Maandagochtend hun aanvallen voortzet ten. Aan de linkerflank van het front kon de eerste cavaleriedivisie ongeveer ander halve kilometer oprukken. De troepen op het middenfront en aan de rechterflank ondervonden hardnekkige tegenstand. Aan beide zijden van Wonni werden de Ameri kanen iets teruggedrongen en ook een Zuid-Koreaans regiment moest ruim drie km terugwijken. Bij Habongsonni hebben het achtste en het tiende leger, dat aan West- en Oost kust vecht, Zondag contact met elkaar ge kregen, waardoor een ononderbroken ver dedigingslinie van West- naar Oost-kust is verkregen. Dit werd Maandagochtend door een woordvoerder van het eerste legercorps meegedeeld. In de achterhoede zijn de guerillastrijders nog steeds actief. veiligheid en verzekering van de positie van Australië. „Naar te Canberra wordt gezegd, heeft de Nederlandse regering aan de Verenigde Staten te kennen gegeven, dat er geen vreedzame oplossing mogelijk is met be trekking tot de eisen van Indonesië inzake Nieuw Guinea, dat alle onderhandelingen zijn vastgelopen en dat Indonesië als zijn stellig voornemen heeft te kennen gegeven, Nederlands Nieuw Guinea met geweld te zullen bezetten", schrijft het blad. „President Truman heeft daarna de Nederlandse regering laten weten, dat Amerika aan Nederland steun zal verlenen bij het afwijzen van de eis van Indonesië en de Nederlandse regeling heeft goed gevonden, dat de Verenigde Staten voor rang zullen hebben bij het vestigen van machtige militaire bases in Nederlands Nieuw Guinea." Het blad voegt hieraan toe, dat president Truman en generaal MacArthur bij hun besluit werden beïnvloed door de ernstige toestand die zich in Indochina heeft ont wikkeld. In bevoegde Haagse kringen werd boven staand bericht als „volslagen onzin" gekenmerkt. Men merkte bovendien op, dat de conferentie over Nieuw Guinea nog moet beginnen en dus van een „vastlopen der onderhandelingen" geen sprake kan zijn. Franse wetenschappelijke onderzoekers om het leven gekomen Zeven Franse wetenschappelijke onder zoekers, die navorsingen in grotten ver richtten bij Villars les Blament, waren bij hun werkzaamheden tot op 500 meter onder de aardoppervlakte afgedaald, toen zij werden verrast door de overstroming van een onderaards meer. Onmiddellijk togen reddingsploegen, uitgerust met springstoffen en moderne graafwerktuigen aan het werk. Na bijna 24 uur onafgebro' ken gewerkt te hebben wisten zij zes der Hel woord is aan Etienne Rey: Om zich te ontwikkelen hebben zwakke karakters behoefte aan voorspoed en krachtige aan te genspoed. Advies aan Truman vermisten te bereiken. Vier van hen wer den echter levenloos aan de oppervlakte gebracht, terwijl de twee anderen zeer zwak waren. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten, zij overleden Zondag avond. De reddingswerkzaamheden werden Zondagavond met man en macht voort gezet, in de hoop de zevende onderzoeker, dr. André Meray, nog te kunnen redden. Deze hoop werd vervuld. Dr. Meray was geheel ongedeerd, daar hij, toen de over stroming van het onderaardse meer begon, zich tijdig in veiligheid had kunnen brengen. De Bijzondere Strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft de 52-jarige voormalige hoofdredacteur van het natio- naal-socialistische blad „De Misthoorn", G. W. K. uit Amsterdam, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek van het voorarrest. Zaterdag zijn overal in de geallieerde landen de doden uit de beide wereldoorlogen herdacht. In Amsterdam toerden herdenkingsplechtigheden gehouden in de Nieuwe Kerk en voor het Nationale Monument op de Dam. Beide samenkomsten werden bijgewoond door the British Legion Standard Motors Pipe Band", welk orkest hier voor het monument op de Dam treurmuziek ten gehore brengt. Regering vraagt hulp van India ^toepen, die de operatie uit- ii to m z'ch teruggetrokken naar 1 tTr naar Moncay. i= O,:atle van burgers uit Moncay, -|rwr^ orens aan het Oostelijke 13e Franse linie in Tonking, is De regering van Nepal lieeft de regering van India om hulp gevraagd op grond van het tussen beide landen bestaande verdrag, aldus verluidt in kringen van het congres te Birganj. In Juli sloten India en Nepal een vriend schapsverdrag, volgens hetwelk overleg zal worden gepleegd, indien de veiligheid van een van beide landen wordt bedreigd. Zondag werd de stad Birganj door 200 man nationalistische troepen bezet. Volgens te Raxaul binnengekomen berichten zou den de radiostations van Katmandoe en Boeking ook in handen der nationalisten zijn. De gouverneur van Birganj en andere ambtenaren zijn gevankelijk naar een ge heime bestemming gevoerd. De nationalis ten hebben een van hun leiders, Tej Baha- doer, tot hoofd van de voorlopige regering te Birganj benoemd. Deze heeft verklaard, dat de nationalistische troepen langs de ge hele Zuidelijke helft van Nepal aanvallen. Voor de actie heeft een niet-geïdentificeerd vliegtuig biljetten uitgeworpen, waarin de Nepalse regering werd meegedeeld, dat „het volksleger van het Nepalese congres" Zaterdagnacht met de operaties zou be ginnen. India heeft de politie te Raxaul, dat op slechts 5 km afstand van Birganj ligt, ver sterkt. Een gestadige stroom vluchtelingen trekt uit Birganj naar Indisch gebied. Gemeld wordt, dat het leger der natio nalisten -2.000 man telt. In kringen van het Congres (Nationalistische partij) van Nepal zegt men, dat „het opvallende succes" van dit leger te danken is aan „de buitengewoon grote steun van de plaatselijke bevolking". De in de richting van de hoofdstad Kat mandoe oprukkende Nepalese nationalisti sche militairen, hebben het 19-'kilometer ten Noorden van Birganj gelegen Semra be reikt. Volgens de jongste berichten zijn zij thans bezig zich in te graven met het oog op de eveneens 2000 man sterke troepen macht der regering, die uit Katmandoe in Zuidelijke richting is opgerukt, om de op standelingen te bestrijden. Nepalese nationalistische zegslieden te Raxaul voorspelden Zondagavond dat bin nen enkele dagen een wellicht beslissende slag tussen de troepen der regering en van de nationalisten zal worden geleverd. Later werd gemeld, dat troepen van het Congres gelijktijdig op negen plaatsen in Nepal hebben toegeslagen. Wapenschandaal in Egypte Drie Egyptische ministers, onder wie de minister van financiën,hebben de regering verlaten, terwijl verschillende andere mi nisters van portefeuille gewisseld hebben. Serag cl din Pasja, de minister van Bin nenlandse Zaken en secretaris-generaal van de Wafdistische (regerings-) partij, heeft de portefeuille van financiën overge nomen, waarmee zijn positie schijnt te zijn versterkt. Hij wordt als de tweede man van de partij beschouwd: eerste is premier Nahas Pasja. Veldmaarschalk Mohamed Haidar Pasja heeft zijn ontslag ingediend als opperbevel hebber van de Egyptische strijdkrachten. Generaal Osman el Mahdi Pasja, Egyp tisch stafchef, is op pensioen gesteld. Naar verluidt heeft deze reeks mutaties te maken met een „wapenschandaal" dat betrekking heeft op de aankoop van on bruikbare wapens en munitie van Italië in de Palestijnse oorlog. Te Cairo gelooft men, dat een twaalftal hoge officieren ontslagen zal worden. Komen er geen spaken in het wiel dan is de samensmelting volgend jaar een feit (Van onze correspondent in Brussel) Over enkele weken (op 14 December) zal te Den Haag de plechtige ondertekening plaats vinden van de conventie van de economische unie Benelux. Voordien moe ten de drie parlementen nog het wetsont werp op de unificatie der accijnzen goed keuren. Over deze accijnzenkwestie is overigens het laatste woord nog niet ge zegd. Het is een bittere pil voor de Neder landse stokerijen, dat de accijns op gedistil leerd verhoogd wordt tot niet minder dan 596 gulden per hectoliter (a 50 graden), terwijl de accijns op bier in België niet noemenswaardig wordt verhoogd. Maar dat de economische unie van vele takken van bedrijf een aanpassingsvermogen vergt, weet thans iedere industrieel in de Bene lux. Sedert de Belgisch-Nederlandse han del in October 1949 voor 90 procent werd vrijgegeven, werd op de Benelux-markt een vinnige concurrentiestrijd gevoerd. Verschuivingen die men niet had verwacht, deden zich voor: in Nederland begon men Belgische sigaretten met Amerikaanse smaak te roken, men kocht massa's Belgi sche textiel. In België is de verkoop van Nederlands consumptie- en industrïezout vier maal hoger dan in 1938. In bijna alle winkels vindt men thans, keurig verpakt, het Boekelose zout en zo zijn er tal van voorbeelden. In 1951 Indien geen „accidenten" met de Bene- luxwaterwegen-kwestie de gang van zaken komt vertragen, kan men als vaststaand aannemen, dat Nederland en de Belgisch- Luxemburgse economische unie in 1951 zullen samengesmolten zijn in één econo misch verband. Deze unie met haar rech ten en plichten wordt vastgelegd in een internationaal verdrag en het is dus niet van belang ontbloot eens na te gaan tot wat de beide landen zich verplichten. Zij doen dit ten overstaan van de wereldopinie, want de tekst van het verdrag zal worden meegedeeld aan de internationale confe rentie van de handel en de tewerkstelling. Elke vreemde regering zal tegenover Bene lux ziin standpunt moeten bepalen. In Belgische regeringskringen gaf men ons een globaal beeld van de conventie, welk beeld wij als volgt resumeren: De tekst van de conventie bevat een algemene inleiding, waarin de principes van een economische unie, zoals ze door beide partijen begrepen wordt, zijn vast gelegd. Met name betekent de unie een vrij verkeer van goederen, kapitalen, dien sten en mensen over het gehele grondge bied der unie. Dit vrije verkeer moet steu nen op een totale omwisselbaarheid van gulden en franc. Het is niet nodig een gemeenschappelijk deviezenfonds op te richten, maar het is absoluut noodzakelijk dat een gemeenschappelijke handelspoli tiek tegenover andere landen wordt ge voerd en dat de monetaire politiek parallel loopt. Protocols Bij dit algemeen gedeelte is een aantal speciale protocols gevoegd, met name het landbouwprotocol van de jongste conferen tie te Luxemburg, een nog te ondertekenen arbeidsprotocol, waarbij bepaald wordt dat de arbeiders van elk land zullen be handeld worden als de ingezeten arbeiders, het protocol over de unificatie der accijn zen, een monetair protocol, dat bepaalt, dat voorlopig geen Nederlandse kapitaals investeringen in België en Luxemburg zul len plaats vinden, daar Nederland nog een te groot tekort heeft aan francs, voorts een speciaal protocol over de aannemingen van openbare werken en materiaalleveringen aan overheidsinstanties. Het voordeel van het systeem der proto cols is, dat deze kunnen worden afgeschaft, zodra zij hun reden van bestaan hebben verloren. Een voorbeeld: indien over enkele jaren de technische achterstand-van de Belgische landbouw op Nederland zou zijn ingehaald en in Nederland de subsidies aan de landbouw opgeheven worden, kan een totale vrije concurrentie tussen Belgische en Nederlandse landbouwproducten tot stand worden gebracht. Het protocol kan dan vervallen, terwijl het intussen een brutale marktverstoring heeft belet. Het zou natuurlijk vermetel zijn te ge loven, dat van 1 Januari 1951 af alles van „Nog drie tot vier jaar Marshall-hulp" WASHINGTON, 12 November (Reuter). De economische hulp aan Europa moet ge durende ten minste achttien maanden na afloop van het plan-Marshall (in 1952) voortduren, aldus een rapport, dat Zondag door Gordon Gray, de Voornaamste advi seur van president Truman over de buiten landse economische politiek bij de presi dent is ingediend. In dit rapport wordt aangedrongen op het verstrekken van stabilisatieleningen, die moeten helpen om de verschillende va luta's converteerbaar tc maken, en op be scherming van het pond sterling tegen de gevolgen van het Britse herbewapenings program. Het rapport adviseert ook om 1.600 mil- lioen tot 2 milliard dollar staats- en parti culier kapitaal te verschaffen voor de fi nanciering van de ontwikkeling van de on voldoende ontwikkelde gebieden in de wereld. Om de vereiste expansie van de Wcst- Europese defensie in overeenstemming met de gemeenschappelijke plannen te ver gemakkelijken, moet Amerika bereid zijn nog gedurende drie tot vier jaar economi sche hulp te blijven verstrekken, aldus het rapport. „Vredescongres" van Sheffield naar Warschau Onze Londense correspondent telefoneer de ons heden: Het vredescongres van de „partisanen voor de vrede", dat te Sheffield zou wor den gehouden, is afgelast en alle deelne mers zijn uitgenodigd om naar Warschau te komen. Mogelijk zijn de organisatoren van het „vredescongres" te Sheffield niet rouwig om de verhuizing naar Warschau, omdat zij nu hun propaganda ten top kunnen voeren. Zij hebben hun besluit om de bijeenkomst in Sheffield het industriële centrum van de Britse herbewapening te annuleren, genomen omdat het daar dreigde mis te lopen wegens het feit dat degenen, die aan de touwtjes zouden trekken, de toegang tot Engeland geweigerd werd. Altlee had, zoals men zich herinneren zal, op het jaar lijks diner van de buitenlandse pers het congres scherp aangevallen, doch verklaard dat de regering niet de bevoegdheid had de bijeenkomst te verbieden. De vrijheid van vergadering en van het woord was, mits de wet niet overtreden werd, juist de kracht der democratie. De regering behield zich echter het recht voor bepaalde buiten landse gedelegeerden te weren. Welke norm daarbij werd toegepast is nog niet helemaal duidelijk. Maar uit het feit, dat nagenoeg alle leden van het organiserend comité werd verhinderd aanwezig te zijn, kan worden afgeleid dat de regering doelbe wust op een spitsing aanstuurde tussen dp vertegenwoordigers van de Cominfnrm er- hun medewerkers al of geen partijc^m munisten en de min of meer argeloze pacifisten. Mocht het congres in deze vorrr zijn doorgegaan, dan zou de officiël" leid::-.? ervan er van de verte uit weinig of gep;, vat meer op hebben gehad. Dit risico was natuurlijk te groot voor het Kremlin. een leien dakje zal lopen. Moeilijkheden, waaraan men niet had gedacht, zullen op dagen. De Haagse December-conferentie zal wel niet de laatste bijeenkomst van de Benelux-ministers zijn. Een economische unie is tenslotte een levend wezen en men vergete niet, dat beide volkeren vaak ge heel andere psychologische reacties hebben. Wij wezen er reeds op, dat het vijf laren heeft geduurd voor de Belgisch-Luxem burgse unie gesmeerd begon te lopen en dat nog in de dertiger jaren een protocol werd ondertekend, waarbij de Belgen zich verplichtten hun landbouwexport naa* het Groot-Hertogdom te beperken. De Belgische hogere ambtenaren, met wie we het probleem reeds zo vaak hebben besproken, beklemtonen zeer sterk de mo netaire aspecten van de unie: voorwaarde tot een stevige unie is het evenwicht van de Nederlandse betalingsbalans, en de be taling door Nederland, van zijn Belgische import met voor België bruikbare deviezen. HET WEER AFGEBEELD Voor de Noorse kust bevindt zich een uitgebreid depressiegebied. Een randstoring hiervan trok in de nanacht snel langs de Waddeneilanden in de richting van Dene marken, terwijl een volgende storing zich over het Kanaal in Oostelijke rich tingen bewoog. Deze storingen gaan alle vergezeld van uitgebreide regengebieden. Aan de ach terzijde van het depressiegebied komen stormachtige Westelijke en Noord- Westelijke winden voor die koude lucht uit Canada afkomstig, met grote snel- 1 heid in de richting van Europa trans porteren. In deze koude lucht komen buien voor die plaatselijk van hagel vergezeld gaan. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN GEHEEL BEW |K ONWEER /TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR «ELANGPUK NEEHSLAC- W' GEBIED CENTRA H HOGE DRUX L LAGE DRUK - SCHEIOlNGSLIJN-FRONT.TUSSEN LUCH' VAN VERSCHILLENDE HERKOMST W\ STAND VAN DIT TEKEN GEEFT 0£ WINDRICHTING AAN- IE0ERE HELE DWARSSTREEP 'S EEN WINH- SNELHEID VAN VIJg METER P£P SECONDE Weerbericht NU EN DAN BUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met nu en dan regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, in de kustprovincies tijdelijk harde Westelijke wind. Iets kouder. 14 November Zon op 7.57 uur, onder 16.51 uur Maan op 13.32 uur, onder 20.53 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 13 November Hoog water: 5.39 en 17.5 uur. Laag water: 1.17 en 13.37 uur. Dinsdag 14 November Hoog water: 6-30 en 18.52 uur. Laag water; 3JM en 14.27 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1