c BOEKEN mm Een belangrijk experiment in opvoedings-stichtingen DE BOEKPERS De radio geeft Dinsdag Gevallenen in twee wereldoorlogen herdacht in Nieuwe Kerk te Amsterdam Heringa Wuthrich Wereldnieuw Maandag 13 November 1950 In de Heldring-gemeenschap te Zetten trekt men nu de scheidingslijnen naar de karakters In een vorig nummer gaven wij een be schrijving van een bezoek dat wij brachten aan verschillende inrichtingen waar ge zorgd wordt voor de misdeelde en ont spoorde jeugd. Onze bedoeling was te laten zien hoe goed het geld dat de Kinderpost zegels opbrengen, wordt besteed. Wij schreven over de Heldring-stichtin gen in Zetten, maar beloofden later iets meer te vertellen over een belangrijk ex periment dat daar wordt genomen met de opvoedingsmethode. Mr. B. ter Linden, directeur van de stich tingen, vertelde ons allereerst iets over de historie, omdat het nieuwe alleen juist be oordeeld kan worden tegen de achtergrond van het oude. Het is ruim 100 jaar geleden dat ds. Hel dring in Zetten ^ijn werk begon. Hij trok zich eerst het lot van gevallen vrouwen aan. Maar al gauw bleek hem dat het niet juist was zich daartoe te beperken, want het werd hem duidelijk dat hij daarnaast moest trachten de meisjes die dreigden op doolpaden te komen daarvoor te behoeden. En later werd nog een stap verder gegaan, ook het bedreigde kind werd onder hoede genomen. Zo breidde de Heldring-gemeen schap zich gedurig uit. Steeds kwamen er meer paviljoens bij, omdat de verschillende takken gescheiden waren, hoewel een geest, die der liefde, alles overheerste en samen koppelde. Het werd een samenleving op zich zelf, die veel zegen op het omvangrijke werk mocht oogsten. Voor de oorlog werden er 700 vrouwen en meisjes verpleegd. De tehuizen kregen veel oorlogsschade, maar nu is gelukkig veel hersteld, zodat de bevolking al weer over de 400 gestegen is. Oude instellingen lopen het gevaar dat te veel wordt voortgebouwd op eenmaal als juist aanvaarde principes waardoor zij op de duur voorbijgestreefd worden door andere die meer profiteren van nieuwe vindingen. Maar in Zetten heeft men die klip omzeild door steeds veel belangstelling te tonen voor het moderne, mits daarvan gunstige resultaten zijn te verwachten. Vroeger werd in Zetten scheiding ge maakt tussen vrouwen en meisjes die al gevallen waren en zij die alleen bedreigd werden. Toen men in Zetten meer belang stelling ging tonen voor de psychiatrische en psychologische onderzoekingen, drong de vraag naar voren of dat wel de juiste weg was. Nu heeft men die oude maat staven opgegeven en andere scheidings lijnen aangenomen. In het observatiehuis, waar de verpleegden de eerste 3 maanden worden opgenomen, wordt een indeling in drie groepen gemaakt, gebaseerd op de ka rakters: le. zelfhandhaving, 2e overgave, 3e. relationisten. Mensen van het zelfhandhavingstype be zien alles van het standpunt uit dat zij zich zelf moeten handhaven. Het „ik" staat steeds op de voorgrond. In veel zien zij een bedreiging van zich zelf en dat maakt dat zii met anderen moeilijk kunnen omgaan, het onevenwichtige van hun karakters geeft herhaaldelijk aanleiding tot con flicten. Het karakter van mensen van het over gave-type is als het ware daaraan tegen gesteld. Zij kunnen zich zelf in het leven niet handhaven, maar worden, omdat zij niet zelfstandig kunnen zijn, in het leven heen en weer geslingerd. De genees-methode is nu het zelfhand havingstype meer overgave bij te brengen en het overgave-type te leren meer zelf standig te zijn. De verpleegden van een type moeten bij elkaar gebracht worden. Tezamen kunnen zij dan in de gewenste richting gestuurd worden. Het eigenaardige is dat ook bij de keuze van het personeel hiermee rekening gehouden moet worden. In een inrichting waar verpleegden zijn van het zelfhand- havingstype moet men geen directrice of zuster met een uitgesproken overgave-type plaatsen, want dan komen er conflicten. Met de nieuwe methode van selecteren heeft men nu een ervaring van 5 jaar op gedaan. Daarbij is gebleken dat de onrust die vroeger op de paviljoens heerste ver dwenen Is en dat de resultaten die bij de heropvoeding worden bereikt, nu gunstiger zijn dan vroeger. De meisjes en vrouwen voelen zich nu thuis en werken mee aan haar heropvoeding. De gemiddelde tijd voor de verpleging kon bekort worden. Vroeger liepen er nog wel eens meisjes weg, maar nu niet meer. Nu iets over het derde type, de relatio nisten. Dat zijn de moeilijkste gevallen. Zij mis sen zelfhandhaving en ook overgave. Zij vluchten van het een naar het andere en hebben geen enkel stuur in het leven. Het is gebleken dat voor dit type een gestichts- verpleging als regel ongeschikt is. Alleen opneming in een met zorg gekozen gezin kan de gewenste gunstige uitwerking hebben. Met het zoeken van een werkkring voor de vrouwen en meisjes die in de vrije maat schappij kunnen terugkeren wordt ook met de theorie over zelfhandhaving- en over- gave-typen rekening .gehouden, want in de samenleving heeft men dezelfde tegen stellingen. In de regel zijn de mensen die zonder grote conflicten door het leven gaan. er in geslaagd zelf harmonie en even wicht te vinden. Maar er zijn toch ook nog mensen die sterk naar één kant zijn inge steld en als nu een vrouw of meisje, dat aanvankelijk tot één type behoorde, na haar verblijf in Zetten, bij een mevrouw of werkgever komt van een uitgesproken ander type, dan zullen conflicten niet uit blijven. Daarom heeft de sociale nazorg van Zetten een zeer belangrijke taak. Mr. ter Linden besloot zijn uiteenzetting met de mededeling dat het departement van Justitie voor dit experiment veel be langstelling heeft en het dan ook extra sub sidieert. Er wordt verwacht dat ook andere instellingen en stichtingen er profijt van kunnen trekken, omdat wel gebleken is, dat daar dezelfde tegenstellingen worden gevonden. Van T. Eerste lustrum IVO Zaterdagavond vierde de buurtvereniging I.V.O. <In Vrijheid Opgericht) uit Haarlem Noord, haar 5-jarig bestaan. Medio Juni 1945 werd de vereniging opgericht en tot heden toe heeft ze zich niet alleen kunnen hand haven. doch ze verheugd zich in een steeds groeiend ledental. Bloemen op graven Behalve de reeds gemelde bloemlegging door de vereniging van Oud-Illegale Werkers te Bloemendaal, werden Zaterdag op de geallieerde graven op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg namens het gemeentebestuur van Bloemendaal bou- Zaterdagavond waren de leden in De quetten witte chrysanten gelegd. Leeuwerik bijeen om dit eerste lustrum te vieren. De toneelclub had zich belast met de ver zorging van deze avond en voerde het toneelstuk „Om wille van de smeer" op. Er is veel en hartelijk gelachen en namen noemen heeft geen zin, want iedereen zette ziin beste beentje voor. Met recht kon dan ook de voorzitter, nadat het doek gevallen was, een hartelijk dank woord spreken. Een gezellig bal besloot deze avond. Het monument op het Kerkplein achter het kerkgebouw der Nederlandse Hervorm de Gemeente ter nagedachtenis aan de in de tweede oorlog gevallen Bloemendalers was desavonds verlicht. Botsing tussen auto en motorfiets ADVERTENTIE Grote sortering Ontspannings- en Ontwikkelingsliteratuur Grote Houtstr. 55 - 57 - Haarlem - Tel. 19397 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Lichte muziek. 10.45 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pla ten. 13.35 Piano. 14.00 Kamerorkest. 14.45 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Pianoduo. 18.15 Vraag gesprek Marine-luchtvaartdienst. 18.25 Lich te muziek. 18.48 Sport, Dit is leven en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zjjne van. 20.12 Klein koor. 20.30 Abelspel en Lanseloet van Denemarken. 21.45 Maastrichts stedelijk orkest. 21.55 Radio-philharmonisch orkest. 22.40 Platen. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Com mentaar wereldschaaktournooi. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 Populair concert. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel en accordeon. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht 13.30 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 15.45 Platen. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Dansorkest. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.20 Gitaax\ 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Gavarieerd programma. 21.20 Pla ten 22.00 Goede moed. 22.15 Piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRU- ^EL, 324 M. 12.00 Opera. 12.30 Weerbericht. 12.32 Kwar tet. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.15 Platen. 16.25 Jazz. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kin deren. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20,00 Hoorspel. 21,30 Koor. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte tnuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05— 84.00 Platen. Motorrijder uit Haarlem overleden Zondagmorgen zeven uur is op de Nieuwe Hem weg bij Amsterdam een motorfiets met een auto in botsing gekomen. De 46- jarige motorrijder J. D. uit Haarlem, die met een schedelbasisfractuur en een hoofd wond in zeer ernstige toestand naar het Wilhelmiina-gaslhuis te Amsterdam werd overgebracht, is daar later overleden. De 75-jarige duo-passagier, die schaaf wonden aan beide benen kreeg, kon na verbonden te zijn huiswaarts keren. Prof. dr. Z. W. Sneller overleden In het Lutherse diaconessenziekenhuis t£ Amsterdam is op 67-jarige leeftijd over leden prof. dr. Z. W. Sneller, hoogleraar aan de economische faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. Sneller heeft gedurende 25 jaar het hoogleraarsambt aan de Economische Hoge school te Rotterdam bekleed. In 1948 stichtte hij de economische faculteit aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en heeft er sedertdien college gegeven. Woensdag zal de begrafenis geschieden op de algemene begraafplaats te Rotterdam. Zolder van pakhuis in Amsterdam uitgebrand Op de zolder van een pakhuis aan de Herengracht te Amsterdam brak Zondag avond brand uit. Het vuur verspreidde zich snel over de daar opgeslagen verfstoffen. De brandweer die het vuur met acht stralen bestreed, was de brand spoedig meester. De zolder brandde geheel uit. De politie stelt naar de oorzaak een onder zoek in. Fins schip na aanvaring op Westerschelde gezonken In de nacht van Zaterdag op Zondag is bij het uitvaren van de buitenhaven van Terneuzen het van Gent komende Finse s.s. Inga in aanvaring gekomen met het naar Antwerpen opstomend s.s. Axeldijk. Een motorboot van het Nederlandse loodswezen heeft een reddingboot van de Inga, waarin zich tien personen bevonden, de haven van Terneuzen binnengesleept. De schipbreu kelingen zijn daar in een hótel onderge bracht. De overige opvarenden 19 in getal zijn met de sleepboot John. P. Bert naar de wal gebracht. De Inga had steenkool voor Helsinki aan boord. Het s.s. Axeldijk dat enkele mijlen stroomopwaarts voor anker was gegaan, heeft Zondagmiddag zonder assistentie de reis naar Antwerpen voortgezet. Bij het wrak van de Inga, dat ongunstig ligt voor de scheepvaart, zal een lichtboei worden geplaatst. Kinderbijslag aan kleine zelfstandigen Sinds de indiening van het wetsontwerp „Noodregeling kinderbijslag aan kleine zelfstandigen" zijn de kosten van levens onderhoud gestegen. De minister van So ciale Zaken heeft hierin aanleiding gevon den de in het wetsontwerp voorgestelde in- komengrens van 2000.tot 2400.te verhogen. De kosten van deze verhoging bedragen 2/2 a 3 millioen. Te Rotterdam zyn Zaterdagmiddag de 1498 militairen ontscheept, die met het troepentransportschip „Nelly" uit Indonesië in het vaderland waren teruggekeerd. Een grote brand heeft Zondagochtend gewoed in een confectiefabriek aan de Oude Boteringestraat te Groningen. Het vuur greep snel. om zich heen en-spoedig stond het grootste deel van het fabrieksgebouw in lichter laaie. Een overzicht van de brand. Kledingfabriek in Groningen door brand verwoest Om halfacht Zondagmorgen werd de Groninger brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de confectie-industrie van de fa. Leefsma in de Oude Boteringe straat te Groningen. Deze industrie is on dergebracht in een zeer diep en oud pand, waarvan gedeelten onderverhuurd zijn. De brand woedde op de tweede verdie ping van het pand. Daar bevonden zich de snijzaal, het atelier en enige magazijnruim ten. Er was voorts op deze verdieping een gedeelte afgeschut, waar drie slaapkamers waren ingericht voor twee kostgangers en de zoon van de heer W. van Muylwijk, een der onderhuurders. Een van deze kost gangers, de 19-jarige J. Ritsema, werd om halfacht wakker door het geknetter van vlammen. Hij waarschuwde de brandweer. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook de tweede étage weldra in lichter laaie stond. Korte tijd later sloeg het vuur over naar de eerste étage, waar zich de woon- en slaapvertrekken van de fam. Van Muyl wijk en enige opslagplaatsen van de fa, Leefsma bevonden. Ook deze étage brandde geheel uit. Hoe de brand is ontstaan kon nog niet worden vastgesteld. De schade is groot. De waarde van de goederenvoorraad bedroeg ruim een half millioen gulden. De schade aan machinerieën, gebouwen en woon ruimte loopt in de tonnen. In de confectie- industrie vonden negentig personen werk. Bazar in „Het Baken" De afdeling Haarlem van de Vrouwenbond van het NVV houdt op Vrijdag 17. Zaterdag 18 en Zondag 19 November in gebouw „Het Baken". Bakenessergracht 10, een bazar. De officiële opening heeft Vrijdagavond plaats. Vanmorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken in een transformatorhuis van het P.N.E.M. in Geertruidenberg. De stroomvoorziening in Noord-Brabant is hier door ernstig gestagneerd geweest. Geduren de twee periodes van een half uur en drie kwartier was de stroom uitgeschakeld. Door overschakeling op een tweede transformator heeft men het euvel voor een deel kunnen verhelpen, doch de stroomlevering is nog beperkt. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is de verkrijging van een groter eenheid, om- Zaterdagmiddag een plechtige bijeenkomst gehouden ter herdenking van de gevalle nen in twee wereldoorlogen. De Koningin en Prins Bernhard waren vertegenwoor digd door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de regering door de staats secretaris van Oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman. Voorts waren vele burger lijke en militaire autoriteiten en leden van het corps diplomatique aanwezig. In het middenschip van de kerk werd een met chrysanten bedekte katafalk ge flankeerd door acht militairen van het garnizoensbataljon Amsterdam. Tussen koorhek en katafalk hadden twintig in Schotse tunieken geklede leden van „The British Legion Standard Motors Pipe Band" met hun doedelzakken en trommels plaats genomen. Na orgelspel en zang hield de heer H. Götzen, voorzitter van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, een herdenkings rede. Hij zei onder andere: „Opnieuw blij ven stoelen leeg in de huizen, opnieuw stromen er tranen en blijven er harten leeg om hen, die niet meer terug zullen komen. Wij herdenken allen, die achterbleven, vroeger en nu, waardoor wonden geslagen zijn, die nimmer zullen helen. Wij neigen het hoofd en het hart en wij gedenken hen allen. Wij beseffen, dat wij mededelen aan deze collectieve schuld, omdat wij los van God ons leven wilden bouwen." De heer Götzen sprak vervolgens over „de steeds luider klinkende oproep tot groter eenheid van mens tot mens, van volk tot volk, van economie tot economie, van politiek tot politiek, van staat tot staat, misschien in federaal verband" en deed een beroep op allen mede te werken aan ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES dat ons aller levens en die van onze kinde ren ermee gemoeid zijn. Nadat een koor, de Amsterdamse Politie- kapel en de Engelse doedelzakspelers zich hadden laten horen werden kransen gelegd bij de katafalk. Na „The Last Post", gebla zen door de politiekapel, betrachtten de aanwezigen een minuut stilte. Met het Onze Vader en het gezamenlijk zingen van Gezang 282 werd deze plechtigheid, die door de radio werd uitgezonden, besloten. W. Snitker overleden In de Mariastichting te Haarlem is Za terdagavond op 48-jarige leeftijd overleden de journalist, toneelschrijver en radio spreker W. Snitker uit Heemstede. De overledene zal Woensdagmorgen om kwart voor elf op de Katholieke begraafplaats in Heemstede ter aarde worden besteld nadat in de Sint Bavo een plechtige requiem mis zal zijn opgedragen. De heer Snitker begon zijn journalistieke loopbaan bij de Maasbode. Na de bevrij ding werd hij parlementair redacteur van De Volkskrant. Ook op letterkundig ge bied heeft de overledene veel en goed werk gedaan. Hij heeft enige spelen en een aan tal verzen geschreven waarin hij zijn reli gieuze idealen uitdroeg. De heer Snitker was doctorandus in de geschiedenis. Met de heer Snitker is een man heen gegaan die in de journalistiek zeer gezien en zeer gewaardeerd werd. Gezien om zijn eenvoud, zijn warmte en zijn diepgelovig optimisme en gewaardeerd om zijn werk in de parlementaire verslaggeverij, dat al tijd blijk gaf van een vlotte en heldere trant, een diepgaande kennis van staat kundige en historische problemen en een scherp inzicht. De artsen A. J. van Meurs en J. J. van Gogh zijn per vliegtuig naar Singapore ver trokken, waar zij zich zullen inschepen op de Zuiderkruis, die hen naar Korea zal brengen. Beide doktoren maken deel uit van het con tingent Nederlandse vrijwilligers voor Korea. ADVERTENTIE Zorg dat ge slank1 blijft - maar doe Uw lichaam niet te kort. Als ge er feen gewoonte van maakt 's morgens en 's avonds een glas WEXte nemen, houdt ge evenwicht in Uw gewicht - wapent ge Uw „lijn" en Uw organen tegen de vorming van over tollig vet. Corpulentie schaadt Uw schoonheid, maarbelemmert ook de inwendige organen In hun functie. Ge beweegt U allengs moeilijker, wordt lusteloos en oud voor Uw tijd. Nu er weer 'T: WEX is, kunt ge dat voorkomen, cy) Op een prettige manier. WantV WEX drinkt ge werkelijk voor A Uw plezier - zo lekker, zo fris. PARKLING GRAPE SALINE *£Y[C% I 1.65 p. flacon. Imp.: N.V. Rownlroe Amsterdam Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten PANDA EN DE MEESTEÏGGEMASKERDE 60. Terwijl Joris Goedbloed zijn zware steen daar zo gevaarlijk boven de konink lijke auto hielddurfde natuurlijk niemand zich te bewegen, maar Meester Martinus was dapper genoeg om naar boven te roe pen: „Wat wil je eigenlijk, onverlaat?" „Aha!" sprak Joris met welgevallen. „Dit is een klare i>raag, die een klaar antwoord verdient! Ik ben hier gekomen, om enkele misverstanden uit de weg te ruimen! Om te beginnen hoop ik, dat het Uwe Schran dere Majesteit nu duidelijk is, dat de kleine Panda, die daar ginds zo klaaglijk slaat te bevenniet de Gemaskerde is! Dat lean hij immers niet zijn, aangezien i k het ben!" „Ja.... janu u het zegt...." zei de Koning; daar had ik nog niet aan gedachthm.... eh.... maar... eh... ja, nu kan ik het wel zien!" „Het doet me genoegen dat die kleine misvatting dan nu uit de wereld is," ging Joris opgewekt voort. „Quod erat demonstratus, gelijk de scherpzinnige Pythagoras uitriep wanneer hij merkte dat sommige vierkanten even groot zijn als enkele andere vierkanten! Dit doet mij genoegen! Ik word gaarne op mijn volle waarde geschat, en het doet mij leed wanneer men een onnozel jongske als onze Panda met mij verwartEn Uwe Majesteit zult mij, zittend in de schaduw van mijn steen van twaalf kilogrammen, wel toestaan om thans de kleine Panda een afscheidsgeschenkje toe te werpen!" En met die woorden begon hij met de schat te slingeren, hij mikte en. plof! Daar viel die hele, zware zak met goud voor Panda's voeten neer! „Dat moogt ge van me hebben, vrindje," riep Joris, „dan kunt ge nog eens aan mij denken!" Panda schrok natuurlijk niet weinig. Daar kreeg hij nu de gestolen schat weer cadeau! Wat moest hij er nu mee? Achter de bergen. VoW Tageblatt" zouden in X® pen achter het cv Slscas 140.000 Duitse kriiSlf?®!* den vastgehouden1JSSVn)angei zouden hiervan 25000 X?5 -1 Mongolië bij het aanleg J1®» wegen, waarvan één tut 25 Mandsjoerije verbindt De 0? den in de mijnen van dp oentra van Tsjelliabinsk e goresk werken, ot zoudrn 4 i zijn bij heti omleggen van j 'ïi t welke thans naar de Oeral"* II Hoog water. De voorsteden van I* den door overstroming vm7 bedreigd. Met de evamaJ inwoners is een begin g6m^ Afwezigheid. Tijdens de atveja de ouders brak brand uit in f Garrett (Pennsylvania VS deren tussen 2 en 15 jaai";,: dood in de vlammen. Haat. De Oostenrijkse minister., nenlandse Zaken, HelmerQ 1 Sovjet-Russische zóne van"? een toespraak gehouden, waan, klaarde dat de Russen nog dergelijke druk op de Oostenri 5.' tionarissen hebben uitgeoefen laatste tijd. Hij zei dat öe militaire bevelhebbers het 0ot 1 regeringsapparaat in dewarsb t noemingen en overplaatsingenl tenaren beletten, zich inlaten" reohts-praak en zich zelfs m door de bevolking vrij geW i\ meesters te arresteren. „De f< ten en hun aanhangers van de 'r form worden thans in Oostenri) dag bitterder gehaat", zei hij, Straal-auto. Kringen, die in nr trekking staan tot de beken.-. n auto-ontwerper dr. Ferdinan-r 'U hebben medegedeeld, dat hij a rijk werkt aan een auto mets drijving. Dr. Porsche, die dt d wagen" ontwierp, is bezig aan. f ject, dat een wereldsensatie zr zaken. Volgens genoemde ren de plannen thans klaar en r nenkort met de vervaardigd- eerste modelauto begonnen wk Porsche zou bijgestaan wordeni staf van vroegere Duitse dei- op het gebied van straalmotor 'w Geen reden. De Amerikaanse; I van Handel, Sawyer, heeft nas ft ding van tegen zijn departenw :2; braohte critiek verklaard, fe I algeheel verbod te zijn van uifc: J communistisch China of elder, ja geen reden," aldus zeide hij, verscheping van volkomen je goederen naar enig land stopte tenzij er hier gebrek aan is.' voor dergelijke goederen kon" waardevolle goederen krijja wolfram uit China en maq Rusland. Gelijke voet. Volgens een Washington in de Britse Times" zouden de Verenigde S: plan hebben opgesteld om tegs gelijke voet met de Sovjet- komen. Hiertoe zou een over Ba opgesteld van de Amerikaanse ft hulpbronnen in de gehele wea plan voor militaire, politieke: sche en psychologische rich: e lange termijn. (i Eerbetoon. Voor de eerste keer i: schiedenis is Zaterdag een helt: de trappen van de St. Pieter gek toestel bracht een boodschap: betoon aan de Paus uit naam; zinnen van Italiaanse piloten, i laatste wereldoorlog sneuvelde: Wrak. Volgens een brief, dient; vangenis van Spandau gesiKÜ waar de te Neurenberg vera nazi-leiders zitten, heeft de ra groot-admiraal Rader de gen autoriteiten herhaaldelijk vera terecht te stellen. Hij zou tb wrak" zijn en ook de andere? nen zouden in slechte gezonfie keren. In de brief wordt verki de oorlogsmisdadigers in de rr- de Russen de bewaking van (r.\ genis hebben, „zeer weinig i krijgen" en de hele tijd hongeri Nu al beter. De 50-jarige le Franse communistische pai Thorez, is Zaterdag met e vliegtuig naar Moskou vertrokks h.ii een geneeskundige behand-i ondergaan. August Lecoeur, v. men algemeen verwachtte dat rez zou opvolgen als leider Franse communistische partij, Thorez naar Moskou vertrokte een Zaterdag door dokters uit! communiqué wordt gezegd, dab lamming van de rechterzijde tl lichaam, die zich bij het begi-J ziekte openbaarde, reeds a verminderd is." Radiogroeten aan militó op Java of Nieuw Guineo Aan militairen van de Ko£ Marine, de Koninklijke Landmae' luchtstrijdkrachten, die dienst Java of Nieuw Guinea, kunnen wanten van deze militairen per racï ten van familieleden wordfen overs» De wereldomroep P.C.J. Verzorgt c« zendingen. Belanghebbenden kunnen i persoonlijk uitspreken, waartoe zij o? kosten naar Hilversum dienen te De groeten kunnen echter o°kdo°r roeper worden voorgelezen. Da-, geen reis naar Hilversum nodig. Zij, die van deze gelegenheid willen maken, moeten zich sc® wenden tot de afdeling radio Marinevoorlichtingsdienst, gracht 12, 's Gravenhage, onder oh' eigen naam en adres en van na<~- adres en stamboeknummer of legerc- van de betrokken militair. De uit ken groet moet worden opgegeven moet worden medegedeeld of groet wil uitspreken dan wel a» omroeper wil laten doen. De Marinevoorlichtingsdienst g* richt op welk tijdstip en in welke belanghebbende zich te HilveKU® vervoegen, of, indien men de S de omroeper wil laten voorlezen, datum deze groet wordt uitgez0" De desbetreffende milhairen. |L;t Nieuw Guinea zullen tijdigs(ea vangen, wanneer zij de voor ne groeten uit het vaderland kunne

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2