Indonesië en de hausse in de grondstoffenprijzen - Suriname is een rijk land met een veelbelovende toekomst Maandag 13 November 1930 Het feit dat de tinprijs te Londen deze week tot bijna 1300 pond sterling per ton, dat is rond 13 per kg gestegen is, vestigt opnieuw de aandacht op de welvaartsver schuiving naarde grondstoffen-produce rende landen, onder welke ook Indonesië een belangrijke plaats inneemt. Trouwens ook de prijs van natuurrubber behoudt haar stijgende tendenz ondanks de toe nemende concurrentie van het synthetisch product. Te Londen is de rubberprijs opge lopen tot 65 pence per pound, gelijkstaande met ongeveer 6 per kg. Voor de oorlog in Korea begon, noteerde tin te Londen 600 a 650 pond sterling per ton, rubber onge veer 30 pence per pound en van beide producten is de prijs derhalve in enkele maanden tijds verdubbeld. Het valt niet te zeggen of deze fanc.v- prijzen zich zullen handhaven. Wel staat vast dat als gevolg van de oorlog in Korea en de voorraadvorming, waartoe men met name in de Verenigde Staten overgaat, de vraag naar deze producten vooreerst groot zal blijven. En in elk geval betekenen deze hoge prijzen voor de pro ducerende landen een zeer belangrijke vermeerdering van inkomsten. Het is belangwekkend te zien hoe de uit voer van Indonesië zich na de oorlog heeft ontwikkeld en onderstaande cijfers geven daarvan een beeld: Uitvoer van Indonesië: in mfllioenen in millioenen kg guldens 1939 10.944 658 1947 1.216 357 1948 5.185 1.040 1949 7.737 1.449 In de loop van 1950 is de Indonesische uitvoer, zowel naar de hoeveelheid als naai de waarde verder gestegen. Zonder aard olie liep de waarde op van 81 millioen in Januari tot 272 millioen in Augustus en het is daarom een teleurstelling, dat de maand September een achteruitgang aan toont tot 217 millioen, welke temeer op valt omdat de prijzen van de voornaamste producten ook in September verder zijn gestegen. Het zijn voornamelijk de sta kingen, welke aan productie en export grote schade hebben toegebracht en die opnieuw hebben gedemonstreerd hoezeer de bevolking zich daarmee in eigen vlees snijdt, waarmee natuurlijk niet gezegd wil zijn dat elke staking moet worden ver oordeeld. De lonen voor de inlandse be volking zijn echter ook in Indonesië de laatste tijd aanmerkelijk verhoogd en uit de verslagen van sommige ondernemingen, bijvoorbeeld uit dat van de Arendsburg Tabak, valt wel te constateren dal daar door de kostprijs der producten dermate is gestegen, dat zelfs bij de abnormaal hoge productenprijzen geen redelijke be drijfswinsten kunnen worden verkregen. Bovendien is de grote mate van ordeloos heid, zich openbarende in diefstallen, roof en moordaanslagen, voor de normale ont- wikeling der bedrijven een ernstige be lemmering. Maar ondanks de slechtere maand Sep tember, geven de eerste negen maanden van het lopende jaar een opmerkelijke verbetering van de uitvoer zien in ver gelijking met het vorig jaar. Reeds nu bedraagt de waarde van de uitvoer, in clusief aardolie, meer dan die van het ge hele jaar 1949 en wanneer de laatste drie maanden niet al te zeer tegenvallen, mag er wel op worden gerekend dat de totale uitvoerwaarde voor het lopende jaar weinig minder dan 2\'z milliard zal bedragen, dat is dus viermaal zoveel als in het laatste jaar voor de oorlog. Wanneer men tegenover de toenemende prosperiteit van Indonesië de schamele bedragen ziet, welke ten onzent op het ginds geïnvesteerde kapitaal worden uit gekeerd, dan kan het niet verwonderen dat op de beurs zelfs voor de beste In donesische aandelen geen belangstelling bestaat. Want niet alleen valt op de kost prijs der producten onder de huidige om standigheden geen peil te trekken, maar bovendien wordt het overmaken van winsten dermate bemoeilijkt dat, ook al keren de maatschappijen in Indonesië hoge dividenden uit, daarvan toch slechts weinig in Nederland terecht komt. En wanneer dan bedacht wordt dat voor de oorlog ongeveer vijftien procent van ons volksinkomen uit Indonesië afkomstig was, wordt het duidelijk hoe groot thans dë krachtsinspanning moet zijn om het ver lies daarvan enigermate te compenseren. CHRISTELIJKE BESTURENBOND HIELD PROPAGANDA-AVOND. Om te komen tot een groter ledental heeft de Beverwijkse Christelijke Besturen bond Zaterdag een propaganda-avond ge houden in het Kennemer Theater. Een woord ter inleiding werd gesproken door de heer J. van Somcren die er op wees dat Beverwijk een groter aantal leden kon leveren aan het C.N.V. dan men tot nu toe gedaan heeft. Het Christelijk Mandoline gezelschap ..Suolto" uit Haarlem verleende medewer king, waarna het woord was aan het hoofd bestuurslid de heer B. Roolvink. Als onderwerp koos deze: ..Wij hebben de vijand overwonnen, dus nu in de aan val". Na enige zangnummers van mej. I. Har- bers en de heer G. de Ridder sloot ds. F. C. Willekes deze bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. IJmuiden Annie Woud soliste op concert van „Euphonie" Het bijna 33 jaar oude symphonie-orkest „Euphonie" genoot de eer voor het Zater dagavond in het Patronaat gegeven concert onze eerste Nederlandse altsoliste Annie Woud als medewerkster te hebben. Zij ont haalde de aanwezigen op een drietal prach tig gezongen klassieke aria's: „Tu lo sai" van de Italiaanse istrumentalist Torelli en ..Arioso" en „Largo" van Handel, die door het orkest werden begeleid. In het Arioso onderscheidde Euphonie zich door niet alleen voor een rhythmisch fraai pizzicato effect zorg te dragen, maar ons ook te ver gasten op een voornaam gestreken viool solo van concertmeester Adrïaan Los. Het machtige geluid van Annie Woud kwam in deze grote zaal volledig tot z'n recht. Eens te meer heeft de soliste bewezen een kun stenares van formaat te zijn. Op het programma was voor de pauze aan de strijkers van Euphonie een ruime plaats ingeruimd. Het bekende Andante cantabile uit Tsjaikofsky's kwartet in D- dur speelde men bewegelijk en goed van dynamiek. De Elegische Melodieën van Grieg vormden een toetssteen voor een zuivere stemming der G-snaren. Een mooi gestreken cellosolo kon men beluisteren in „Herzwunden", De wals van Sibelius toon de dat dirigent Jaap Stoffer hart heeft voor de onder hem spelende violisten. Dit alles maakte een veel betere indruk dan het ongelukkige begin met de Egmont- ouverture, die door een belabberde stem ming vrijwel een doorlopende dissonant vormde. Waarom werd er niet afgetikt om de blazers te laten bijstemmen? Doorgaans verdienstelijk was de uitvoe ring van het voornaamste onderdeel van het programma: Mozart's 41ste Symphonie. Via een geenszins vlekkeloos Andante can tabile, waarin alweer de disharmonie tus sen strijkers en blazelrs een grote rol speelde, kregen we een gracieus gespeeld Menuet te horen, dat het orkest van zijn sterke zijde toonde. De Jupitersymphonie is een van de meest typische werken van deze meester: het is al vederlichte gratie en pure vreugde: „de apotheose van de dans" zoals Schubert het zo kernachtig omschreef. Een apotheose van Mozart's symphonisch werk tevens, daar deze „Jupiter" 's mees ters laatste compositie van die aard is. Hij schreef dit opus in 1788, toen hij meer dan ooit door geldzox-gen geplaagd werd en hij zijn werk slechts onderbrak voor het schrij ven van hardroerende brieven om finan ciële hulp aan zijn trouwe vriend Puchbex-g. Welk een wonderbaarlijke kunstenaars- natuur heeft Mozart bezeten dat hij, on danks de voor heixx sombere dagen, zo'n zonnig meesterwerk kon schrijven. A. J. VAN DER WEIJDEN. Een nieuwe landing bij Wonsan. Eenheden van de Amerikaanse Derde Divisie die onlangs in het Verre Oosten arriveerde, landen bij Wonsan aan de Noord-Oostkust van Korea o?n de strijdkrachten van de UNO te versterken. W: "-'SSSSSW Grootste tankboot ter wereld te water gelaten In Saint Nazaire is dezer dagen de grootste tankboot ter wereld, de 31.550 ton metende Berenice, te water gelaten. Dc bouw van deze boot heeft ruim elf maan den in beslag genomen. Het roer is op een speciale manier geconstrueerd na proef nemingen te Parijs in een model van hel Suezkanaal. Vermoedelijk zal over een maand of zes een zusterschip van de Bere- nice te water worden gelaten. De grootste op het ogenblik in dienst zijnde tankboot, een Amerikaanse, meet 30.480 ton. In Engeland is men bezig met de bouw van een tankboot die 58.000 ton zal meten. DAMCLUB „SPORTIEF" De uitslagen van de onderlinge competitie der IJmuidense damclub „Sportief" luiden: P. BekkerH. Lichtendahl 11; J. Jonker P. Wester wal 2—0; K. Lichtendahl—F. Schuilei' 20; J. SlagerP. Schaap 20; F. Schuilei-P. Westc-rwal 20; J. Lichtendahl E. Wijker afgebr.; G. HoekE. Wijker afgebroken. J. Jonker staat nu met 14 punten nog steeds ongeslagen aan de kop. H. Lichten dahl behaalde na een moeilijke partij tegen P. Bakker remise en handhaafde zich op de tweede plaats met 13 punten gevolgd door P. Bakker met 12 punten. Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. zal door „Sportief" een gongwedstrijd wor den gehouden. Velsen-Noord CONCERT „DE EENDRACHT" De harmoniekapel „De Eendracht" der Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen geeft onder leiding van Henry Arens op 16 December een coxicert in ge bouw „Concordia". Op het programma staan onder meer „Petite Suite" van Claude Debussy en „Heer Halewijn" van Gex-ard H. Boedijn. Velsen Gemeente wil rijkscrediet voor onderhoud van 247 woningen Huizen van „R.K. Woning bouwvereniging" in slechte staat De Velsense R.K. vereniging „Woning bouwvereniging" heeft bij schrijven van 6 October 1950 het gemeentebestuur ver zocht, haar een aanvullend voorschot van 55000.te verstrekken, ter bestrijding van de kosten van achterstallig onderhoud, aan haar 247 woningen te IJmuiden. Bij de uitvoering van het achtex-stallige schilderwerk aan deze pex-celen is namelijk gebleken, dat de goten en platten met de dakx-anden en uitwateringen in zeer slechte i staat verkeren. I Teneinde een verder verval van deze panden te voorkomen, is het dringend noodzakelijk, genoemde hex-stelwerkzaam- heden zo spoedig mogelijk te doeix uit voeren. De middelen van het fonds voor achter stallig onderhoud zijn niet toereikend om daaruit deze kosten te bestrijden. Ook het betx-okken onderhoudsfonds laat een der gelijke uitgave niet toe. B. en W. stellen de raad daarom voor het college te machtigen, aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te verzoeken, aan deze gemeente, ter verstrek- kïng aan genoemde vereniging, ten behoeve van genoemde werkzaamheden, uit 's Rijks kas te verlenen een aanvullend voorschot van 55.000.of zoveel meer of minder als nodig zal blijken te zijn, alsmede een jaarlijkse bijdx-age in het te verwachten hogere exploitatie-tekort. Hoogoven-boekhouders vierden feest In het Statenhuis aan de Velsex'weg te Beverwijk heeft de afdeling Boekhouding van de Hoogovens Zaterdagavond een ge zellige feestavond gegeven. Door de heer van Popta werd het begroetingswoord ge sproken, waarop de feestcommissie een verslag gaf van de voorbereidingen voor deze avond. Het eigenlijke programma wex-d ingeleid door de heer J. v. d. Does, en het bestond verder uit het opvoeren van verschillende aardige schetsen afgewisseld door een spel letje kienen. Ook de inwendige mens werd niet vergeten zodat het geheel een karak ter van een gezellige bruiloft kreeg. Tevens werd er als klap op de vuurpijl een komische opera opgevoerd getiteld „Fruliana", waarbij drie doden te betreu ren vielen, maar die desondanks toch met een happy-ending afliep daar Fruliana zowaar met. de dirigent in het huwelijks i bootje stapte. Velsenaar zonder werk huurde en verkocht bromfietsen De Amsterdamse politie heeft een 24- jarige werkloze inwoner van Velsen-Noord aan de politie te Velsen uitgeleverd, die op het Watexdooplein in Amsterdam een bx-om- fiets wilde verkopen, welke hij in IJmui den bij eexi verhuurder van deze voertui gen bleek te hebben gehuurd. De man be kende, enige tijd geleden ook van een ver- huurini-ichting in de Rozenstraat te Haar lem op een dergelijke wijze een bromfiets te hebben ontvreemd, welkij hij op de Dam aan twee mannen zei te hebben verkocht. Hij is daarom door de Velsense weer aaix de Haarlemse politie uitgelevex-d. De jon geman is tot beide ontvreemdingen in staat gesteld, doordat hij bij de verhuurinrich tingen zonder zijn naam en adres te hoeven op te geven, op goed vertrouwen de brom- fietsen kon meenemen. Dat hij door de Amsterdamse politie kon worden aaxxge- houden is te danken aan een opkoper op het Waterlooplein, die het zaakje niet ver trouwde en zich daarom voordat hij de bromfiets kocht samen met hem zich op het politiebureau wilde gaan overtuigen. Beverwijk DOK won zonder strafpunten en boven verwachting van „Hercules" In het veilinggebouw ,,'t Centrum" werd Zaterdagavond de eerste ontmoeting voor de worstelcompetitie gehouden. De Bever- wijkers hadden niet veel hoop om van de sterke vereniging uit Dox-drecht „Hercules" te winnen. Reeds bij de aanvang van de eei-ste wedstrijd won J. Pech (D.O.K.) van J. Bakker in de tijd van 4 minuten 55 seconden. Een zware dobber had L. Castri- cum echter tegen H. van Hoff, maar ook hij slaagde er in na 11 minuten te over winnen. A. L. de Bot had minder moeite met G. van Oyen en ixa 35 seconden moest Van Oyen het ondex'spit delven. Ook J. Kuil won na 45 seconden van J. Boogaard. C. Welboren won van C. van Slooten in de tijd van 2 minuten 50 seconden. Tot slot van deze snel afgewex'kte wedstrijd won G. Arenthals van G. van Holst in 4 minu ten 20 seconden. D.O.K. won deze partij onverslagen met nul strafpunten, legen Hercules 18 strafpunten. Beide bij-pax-tijen wex'den verloren, de jeugdige Beverwijker W. v. d. Winden, die toch een behoorlijke partij gaf, moest na 7 minuten 35 seconden vex'liezen van W. A. Bon. R. Beentjes verloor van D. van Slooten in 1 minuut. De onderlinge wedstrijd gewichtheffen, waarmede deze krachtsportavond werd besloten, had het volgende resultaat: drukken trekken stoten J. de Loof55 50 70 K. Schriever40 4260 L. Mossel 421/2 421/2 57 V» J. Weiland 52y2 50 65 L. Kops621/2 55 721/2 J. Tabak 55 65 S2V-> D. Korthoven 60 52Vz 72% J. Schriever55 62 Vó 80 J. Morlang 72i/2 72i/2 95 W. Schoone 80 95 120 D. Keix'sgeiter 75 82i/2 110 P. Meyer 70 80 100 Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter de heer P. Schelvis, die de jongere toeschouwers uitnodigde om ook lid van D.O.K. tc worden om daardoor de krachtsport te leren waarderen. Spreker besloot met de mededeling dat D.O.K. in Maart 1951 haar 35-jax'ig bestaan hoopt te vieren. B.D.C. II OP DE ONDERSTE PLAATS Hel tweede tiental van de Beverwijkse Damclub heeft Dondex'dagavond voor de eer- ste klasse der Haarlemse Dambond district „Kennemerland" een uitwedstrijd gespeeld tegen het Haarlemse Kijk Uit i. Er kon één partij niet worden uitespeeld, zodat de strijd werd afgebroken met 108 in het voordeel der Haarlemmers. Over de af gebroken partij is nog weinig tc zeggen en alleen als G. Noordermeer deze partij zou winnen, kan B.D.C. gelijk maken. Het was jammer dat J. de Vlugt in hevige tijdnood, in het eindspel verzuimde remise te maken. Door dit x-esultaat staat B.D.C. II thans op de onderste plaats en zal uit een ander vaatje moeten tappen wil het de dans ontspringen. De uitslagen luiden: Kijk Uit I—B.D.C. II 10—8. W. Verheijde—J. de Vlugt 2—0. Th. WeilandN. Vlaar 11. H. v. d. Linden J. Hagenaar 20. K. JöttenW. de Smit 20. M. HeemskerkH. Engelhart 20. P. van NunenW. v. d. Elzen 02. D. Bakker G. v. d. Outenaar 02. H. Ie NobleFr. Bak ker 02. .7. v. d. HogenW. J. v. Hattum 1—1. H. Hohl—G. Noordermeer afgebroken. Blank en bruin „Nederland let op uw saeck" (Van een bijzondere medewerker) Suriname is een rijk land. Alles gi'oeit hier in een snel tempo en in grote hoeveel heden. Op weg naar een visvijver zijn we de Suriname rivier opgevaren. De mod- dex'banlcen aan haar monding laten juist genoeg x-uimte voor vele schepen, die hier binnenlopen om bauxiet te halen. Langs de nevex's liggen plantages. Van de rivier af zien we alleen planterswoningen en de sluisjes die reeds meer dan driehonderd jaar een getuigenis zijn van dc degelijk heid. waarmee de Zeeuwen in de zeven tiende en achttiende eeuw het water be dwongen hebben, om hun plantages aan te leggen. Bloed en tranen van negerslaven zijn aan de opbouw van dit land niet vreemd. Een Surinamer, eerste stuurman op de grote vaart, vertelt ons een verhaal, dat illustreert, welke mentaliteit hier gedu rende eeuwen stand heeft kunnen houden, totdat de afschaffing der slavernij er een eind aan maakte. In het Commewijne-district woonde om streeks 1840 een Fransg planlagehoudev, wiens vrouw berucht was om haar wreed heid jegens de slaven. Op een dag ging zij met haar gevolg naar Paramaribo om daar een kex-kdienst en een receptie bij te wo nen. Haar kamenier had een baby bij zich van ongeveer dx-ie maanden. Op een ge geven ogenblik begon het kind te huilen. De moeder deed alles wat mogelijk was om de kleine tot bedaren te brengen, maar zonder succes. Toen beval de meesteres haar het kind over te reiken en zonder blikken of blozen hield ze het onder water. Na enkele minuten gaf ze de baby aan de moeder terug met de woorden: „II ne soufflera plus" (die geeft geen kik meer). Het kind was dood. Bij navraag bleek dit verhaal op waarheid te berusten. Tegen deze dame kon geen vervolging ingesteld worden. Zorg" en hoop Er moeten daar echter ook plantage- eigenaars met een goed hart zijn geweest. Het lijkt ons anders onverklaarbaar, dat de Europeaan en de Hollander in het bijzon der, hier op het ogenblik niet alleen wordt geduld, maar zelfs in brede kringen der bevolking vriendelijk en voox'komend wordt ontvangen. Onze voorouders hebben het er overigens niet altijd gemakkelijk gehad. Velen voer den een moeilijke strijd om het. bestaan. De x-ijke plantengroei doet de vraag rijzen, waarom de laatste honderd jaren zulk eexi lijdensgeschiedenis zijn geworden. We hebben dat een planter gevraagd. Zijn verhaal is kort eix critisch. Ik ben opgegroeid in Amsterdam en het Gooi en mijn jeugd is niet gemakkelijk ge weest. Na een landbouw-opleiding kwam ik terecht in Suriname en werd opzichter op een plantage, waarvan de eigenaars in Holland dachten, dat het een melkkoe was en dan nog een, die geen voer nodig had. Als er winst was, merkten we wel dat de eigenaar in Holland zat, maar zodra er in vesteringen nodig waren, was er niemand thuis. Een zoontje of neefje, dat zelfs niet meer naar Indië kon, was nog goed genoeg voor een directeurschap in Suriname. Er was dus niet eens een crisis nodig om ons aan de grond te zetten. In 1936, de slechtste tijd, kwam het dan zo ver. dat ik na een menigsverschil met een van de deskundi gen mijn ontslag nam en voor mezelf begon. De tegenwerking' die ik ondervond was groot'. Overal was men er immers van over tuigd dat Suriname een land zonder toe komst was? En deze theorie moest en zou gehandhaafd blijven. Maar ik heb gewerkt en succes geoogst. Dit jaar ben ik voor de tweede maal na de oorlog in Holland ge weest, maar ze houden mij er niet. Ik ver bouw citrus en exporteer zelf naar mijn eigen handelaar in Holland en al het ge jammer over onverkoopbaarheid en hoge iottingspercentages ten spijt hebben mijn veertig mensen en ik hier een goed bestaan. Over de gouden baan, die de onder gaande zon trok over het gex'uisloos voort- stromende water, zwoegde onze motorboot terug naar Paramaribo. Heeft deze man niet gezegd wat ook een politicus ons hier tx'achtte duidelijk te maken, namelijk.dat we hier nog' een toe komst hebben en graag geziene gasten zijn, xnaar dat we er moeten komen als werkers, die door technische ontwikkeling en prac- tische ervaring stuwend'kunnen werken op de ontwikkeling van dit land, dat in zijn onmetelijke kustvlakten zulk een grote natuurlijke rijkdom bergt. Twee figuren tekenen zich af in onze verbeelding: de gerimpelde stoere Hollan der en de bruine, Hollands sprekende Suri namer, die beiden roepen: „Nederland let op uw saeck". Mannen en vrouwen uit allerlei oorden der wereld zijn hier samengekomen: Hindoestanen en Moslems. Creolen en Indianen, zij zijn er trots op dat ze Hollands kunnen spreken, en de besten van hun zonen zenden ze naar Holland het moe derland om er te studeren. Zij aanvaar den gaarne adviezen van Hollandse des kundigen en weten welke waarden de Hollandse traditie heeft. BlNNKlNl Het hoofdbestuur van hPi Zee-fonds Dorus Rijkers" va\ "He'd* redders een kolentoeslag van TV1'1 en verder alle uitkeringen din den met 10 pet. verhogen rs1-rekt De Koningin heeft de medailu Kruis toegekend ™eülull« Zaterdagmiddag is de moeder van de 13-jarige Bertha Hertogli met het K.L.M.- lijnvliegiuig voor Indonesië naar Singapore vertrokken, waar 20 November een proces begint over de vraag oj Bertha's huwelijk met een Maleise onderwijzer al dan niet rechtsgeldig is. Deze reis is mogelijk gemaakt door het comité-Bertha Hertogh in Bergen op Zoom en mevrouw Hertogh, die men hier op Schiphol ziet' kort voor haar vertrek, wil in Singapore „vechten met alle kracht die in mij is om mijn kind terug te krijgen". Santpoort Fanfarecorps „Wilhelmina" Het was voor de jeugdleden van het fan farecorps „Wilhelmina" Zalerdagavoxxd een belangrijk moment toen het hun beurt was in „De Weijman" op te treden, maar zij hebben van de geboden gelegenheid om te tonen waartoe zij op hun blaasinstrumenten in staat zijn. een goed gebruik gemaakt. Het moet voor de leiders van dit leerlin gencorps een genoegen zijn geweest te be speuren hoe deze jorxgens van 9 tot 12 jaar hun uiterste best deden het ingestudeerde op dit concex't der ouderen uit te voeren zoals het. behoorde. Directeur Jan Groot mag tevreden zijxx, want zijn leerlingen hebben laten hox-en dat ze het geleerde in practijk weten te brengen. Een uit leden van het corps bestaand saxofoonkwartet demonstreerde dat een dei-gelijke samenstelling tot een allerge- noegelijkst musiceren kan leiden. Maar de beste x-esultaten bereikte Jan Groot met het voltallige fanfax'ecorps, dat deze avond weer eens prima werk leverde. Fris van klank en zuiver van stemming maakte „Wilhelmina" de Feest-ouvex-ture van Sam. Vlessing tot een geslaagd ope ningsnummer en de daarop aansluitende pompeuze Kroningsmars van Meyerbeer had dezelfde kwaliteiten en verschafte het fraai bezette basregister de kans uit te blinken met x'ad geblazen, scherp gerhythmeerde passages, die door middenstemmen en klein koper muzikaal werden aangevuld. De Ouvertux-e Frangaise met de capri- cieuze motieven, die zó ontleend zouden kunnen zijn aan een populaire De Kock- operette, was een dankbaar publieknum- mer, dat „Wilhelmina" onder de zeer ver antwoorde muzikale directie vlot ten ge hore bracht. A. J. VAN DER WEIJDEN. Heemskerk BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Maria Anna, d. van A. N. van Noort en W. v. Dijk: Helena Th. M. J„ d. van J. Nijman en Th. Adrïchem; Jan, z. van J. Post en E. Kaal. GEHUWD: W. Opgelder en W. Plctting; W. de Vries en J. E. van Stralen. OVERL-EDEN: Gerrïtje Hommes, oud 75 j„ echtgenote van B. van der Kolk. XJK «ceil tie medtiiu li Rode Kruis toegekend aan t t Vi Fischer—Van Rossem, als bliik^ -0'J dering voor haar voortreffelijk! !a,n bate van de mobiele teams" van L landse Rode Kruis in Indonesia e SCHEEPVAART Aagtedijk, pass. 10 Lizard. Akkrumdijk, pass. 10 Lissabon. Alnati, 11 te R'dam v. Buenos Aires. Alphard, 10 dwars Maceio. Amsteldiep. 11 v. Port Said. Amstelpavk, pass. 10 Kp. St. Vincent. Annenkerk, 11 v. Brisbane n. Sydney. Ariadne, 10 v. Messina n. Palermo. Aardijk. pass. 10 Seillies. Alblasserdijk, 10 v. Tampico te New Orleans. Amsteldijk. 10 te Havanna n. R'dam Alamak, 10 v. Port Said. Aainda. 12 verw. Saigon v. Pladju. Alhena. 10 60 m. ZO. Recife. Arkeldijk, 10 650 m. O.t.Z. Kp. Race. Arnedijk, 10 375 m. N. Flores. Agatha. 9 v. Makassar te Balilcpapan. Appingedam. 10 v. A'dam n. Genua. Breda, 10 te Curacao. Britsum, 11 te R'dam v. Casablanca. Blommersdijk. 9 te Baltimore. Bonaire, 10 v. A'dam n. Demerara. Bantam, 10 400 m. O. Guardafui. Barendrecht (t), 10 270 m. W.ZW. Landsend. Caltex Nederland (t), 10 v. Rastanuva n, R'dam. Caltex The Hague (t), pass 10 Port Soedan. Celebes. 10 nog Tj. Pandan. Cistula (t). 10 400 m, NO. Barbados. Diemerdijk. pass. 10 Azoren. Duivendrecht. 10 480 m. O.NO. Fernando Noronha Duivendijk, 10 te Vancouver v. R'dam. Empire Brent, 10 450 m. O.ZO. Guardafui. Enggano, 10 v. Genua. Erinna (tl. 10 v. Cebu n. Miri. Esso Amsterdam (t). 10 480 m. Z.t.W. Fayal. Esso Den Haag (t), 10 420 m. NO. Flores. Friesland, 10 v. Blyth n. Londen. Grootekerk, 10 v. Dar es Salaam n. Lindi. Groote Beer. 10 v. A'dam n. Nieuw Guinea. Gaasterkerk. 10 170 m. N. Dakar. Heemskerk, 10 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Hersilia. 10 v. Georgetown n. Curacao. Hestia. 10 v. Antwerpen. Hoogkerk. 10 te Port Said. Hecuba, 10 610 m. Z.t.W. San Miguel. Hydra, 10 330 m. NO. Flores. Ittersum, 9 360 m. NO. Teieeira. Java, 10 te Belawan, Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 10 Guardafui. Jupiter, 10 V, Volos n. Saloniki, Keileliaven, 10 v. Batanga n. Port Gentil. Klipfontein, 11 v. A'dam n. Beira. Karsik, 11 V. Padang te Oosthaven. Langlcoeas, 10 v. Penang n. Belawan. Laurenskerk, 10 v. R'dam n. Basrah. Loosdrecht, 10 v. Genua n. Antwerpen. Luja, 9 v. Catania n Malaga. Leerdam, 10 660 m. W. Seillies. Lucita (I), 10 v. Falmouth te Heysham. Lutterkerk, pass. 10 Vlissingen. Langlee Seott, 11 te Singapore. Macoma, 10 dwars Oporto. Malea. 10 v. Port Said. Mariekerk, 10 te Genua. Marpessa, 10 te Brunsbuttel. Meerkerk, 10 in Suezkanaal. Modjokerto. pass. 10 Kp. Carbon. Mijdrecht (t). 11 v. Corytin te R'dam. Nelly, 11 te R'dam v. Djakarta. Nieuw Amsterdam, 10 v. New York n. R'dam. Mitra (t). 10 190 m. W. Gibraltar. Nestor. 11 verw. Alexandria v. Malta. Nigerstroom, 10 90 m. ZW. Ouessant. Orion, 10 v. Mutzuna n. Izmir. Ox-anjestad, 10 v. Antwerpen n. A'dam. moeilijke periode als algemeen woordiger van het Nederlandse Rn# in Indonesië. Deze regeringsonder,- wordt slechts zeer zelden verleng C De lieer E. Vermeer. secreSfe Partij van de Arbeid. is na een ruim zes weken in de Verenigde *3 Nedei-land teruggekeerd. De heer maakte deze veis op uitnodiginr Amerikaanse ministerie van Zaken. In de nieuwe Verkeerswet sta* bestuurder van een rijwiel ten W persoon mag meevoeren. Dal zal t 'Af een volwassene mogen zijn, Het 7} niet meer zijn toegestaan dat een J sene twee kinderen op zijn i'iets J- IW één voorop en een aehterop „di Met de „Willem Ruys" van defc. terdamse Lloyd zijn Zaterdag Z QOn „nnnnrrioi-c. n T„ J c- W I passagiers naar Indonesië VCrN |!I0 Ter voorbereiding van de overzij, de toepassing der nieuwe verkeers-. zal door het Centraal Bureau voor 6 van Rijvaardigheidsbewijzen, van 2$ ber tot en met 31 December geen a voor een rij-examen in behandelin, worden genomen. De Bijzondere Raad van Cas^ wierp het beroep van de 62-jarige d- van der V. S., die in cassatie wy tegen een vonnis van ae Bijzon^ kamer te Den Haag, welke hem vcir tot een gevangenisstraf van 12 jay rant was tijdens de bezetting leider 1 Nederlands Christelijk Persburey was ten laste gelegd dat hij p^, Z redevoeringen heeft gehouden en jnf leden van het Koninklijk Huis k ledigd. 1 Een 19-,jarige studente viel h 'att middag uit het raam van de vierdelen een huis in de Frans van Mieriist iaï Amsterdam. Het meisje kwam op a recht en overleed onmiddellijk, Tijdens een bijeenkomst van h Z bestuur van de Nederlandse verenig f ex-politieke gevangenen ui', de bj tijd welke Zaterdagmiddag in Den; i'cl hotel de Witte Brug werd gehouc'g dames A. M. Ie Cosquino d'e Bus^. ,D Lely uit Amsterdam, A. A. J. Dri=j van de Meiden uit Amersfoort, L, v- js eem uit Schevéningen en ds. G. Driebergen als ere-leden van dezt' h ging geïnstalleerd. Deze ondes kregen zij uit dankbaarheid voori werk dat zij tijdens de oorlogsjaren"; van de politieke gevangenen in gevangenissen hebben verricht. Zondagmorgen omstreeks k«z tó acht bralc brand uit in het R.K, pa^ v tehuis aan de Veurstraat in Rotte:', een kwartier was men het vuur nu? fcB houten gebouw bi'andde gedeeltelij; schade bedraagt ongeveer f 1500. De kapitein van het Zweedse y ji dat Zaterdag in Rotterdam is aarj heeft de politie meegedeeld dat Spaanse verstekeling, een zevert tti jongen, aan boord heeft gehad, dj Nieuwe Waterweg, ter hoogte vanï of Schiedam over boord is gesprc, |u| jongeman heeft zich 's nachts bij 2 gemeld. Met hetzelfde schip wordt: Spanje teruggestuurd. HAARLEM ES'f" Voor het eandidaats-exaraujk kunde slaagde aan de rijksuniv; Leiden de heer G. H. Verrvers tii Voor het doctoraal-examen ge je slaagden mejuffrouw J. van der™ Haarlem; de heren L. F. J, M. Hasr en J. M. C. Tombroek te HeemsMj» De heer F. Schlattmann te Hl aan de R.K. Economische Hogescha ucc burg geslaagd voor het props;: Ha; examen economie. De heer C. J. Giebels le Haarlu de gemeentelijke universiteit van dam geslaagd voor het candidaa'.- economie. tlii var R'fc Polydorus, II te Djakarta. Prins Joh. Willem Friso. pass. 10 Dos Poelau Laut. 10 160 m. ZW. Reggio Prins Alexander, 10 800 m. O. Belle Prins Willem IV. 10 350 m. O. Belle li Prins Willem V. 10 240 m. W. Valer» Plato, 7 v. Fori de France n, Doraü B Rotula, pass. 10 Algiers. Reael, 10 v. Weda n. Makassar. Sanana, pass. 10 Gibraltar. Stad Haarlem, pass. 10 Dungeness. Sloterdijk, 9 v. Port Swettenhara. Straat Soenda, 9 te Durban. Saparoea. 10 600 m. NW. St. Helena. Saroena (t), 10 v. Plad-ju n. Miri. Schie, 10 v. Port. of Spain n. Kingston. Slamat, 10 te Khorramshar. Stad Arnhem, 10 120 m. W. Gibraltar, Stad Breda, 10 240 m. W. Ouessant, Stad Leiden, 11 te Cristobal verw. Stad Schiedam, 12 verw. Savona. Sumatra, 10 275 in. Z. Flores. Teiresias, pass. 10 Minicoy. Tero, pass. 10 Fernando Noronha. Titus. 9 v. Pyli te Kymassi. Tankhaven III (t). 10 n. Tj. Uban. Tasman. 8 v. Singapore n. Hoihew. Telamon. 9 200 m. ZO. Phatteras. Themisto, 10 220 m. N. San Miguel Tjisadane, 11 v. Yokohama te HongKO Tjipondok. 10 100 m. W.NW. Comoro Veendam. 10 v. R'dam n. New Yors. Van 't Hoff. 10 v. Suez. Van Riemsdijk, 10 in Riouw Arenipt- Westland. 10 90 m. Z. St. Paulsrocfc. Waterman, pass. 10 Guardafui. Willem Ruys. 11 13.30 u. verw. Djakarta. Waal. 11 te Port au Prince. Wieldrechï, 10 20 m. NW. Grande Coinc» Willem Barendsz, 10 200 m. W.ZW. A-« Winsum, 11 Ceuta verw. Wiclcenburgh, pass. 10 Kp. Vilano. Zeeland (krl), 10 730 m. W. Flores. Zeeland (ssm). 10 v. Londen n. Biyin. Zuiderkruis. 10 580 m. W.NW. MinlW Schepen met repatri'ercnden uit W Amarapoora, ca. 19 te R'dam. Cameronia, ca. 12 v. Djakarta,20 ucc. Cyrenia, ca. 12 v. Soerabaja, 15 DCC; w Dorsetshire, ca. 13 v. Djakarta, lo uec. Empire Brent, ca. 25 te R'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt, ca. 26 te ao»- Kota Inten, ca. 20 te R'dam. Nelly, 11 te R'dam. Ormonde, ca. 6 Jan. v. Djakarta, 31 Ja" - Sibajak. ca. 13 Dec. v. Djakarta. 8 Jan Tabinta. ea. 12 v. Djakarta. 10 Doc, tc Volendam, ca. 16 Dec. v. DjakarL, Rotterdam Waterman, ca. 25 te R'dam. Zuiderkruis, ca 23 te Pusan. Blue Boy. 11 v. Maassluis n. Londen. Brinda. 10 v. R'dam te Hamburg. Caland. 10 v. R'dam te StetUn. Constant. 10 te Grimsby v. Dieppe. Citadel, 1) v, Oslo te Kragero. Cornelia, 11 v, R'dam n. Aarbuus. Corona, 10 v. Alkmaar te Esbjerg. Dacapo, 10 v. Loctudy 11. Casabianc?:. J De Ruyter, 10 v. Emden n. Grange^ Elisa, 9 v, Agadir n. Port Lyautey. Echo, 10 te Dublin. Express, 10 v. Rouaan, Haskerland, 10 te Harlingen. Heemskerk, 10 v. Kalmar n. S1UH? Hoogland, 10 v. Kopenhagen n. de Houtman, 9 v. Emden n. Granf June. 10 te Ipwich. VüJ Marietje Bohmer, 10 v. Bordeaux Matar, pass. 10 Holtenau n. Stra-i Mizar. 11 v. Clair Castle te Nettie. 11 te Sundsvall v. ^ldd'S Nijenburgh, 10 v. Stockholm m j- Oleum, 10 v. Loriënt n. Southern?"* Pacific, 10 v. R'dam te Bremen. Remmert, 10 v. Oporto n. Rdam. Saba. 10 te Cent v. Esbjerg. Spora, 10 v. Casablanca n. Huelva. Texel,' 11 v. Hamburg n£ Rdanr Urmajo. 10 v. Emden n. Bone- Vivo, 10 v. Bremen n. Otterbafw Wim, 10 v. Paskalavik n. Gelie-

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8