IJmuider Courant Engeland neemt niet deel aan Europese federatie Haarlems Dagblad „pees leger onder Europees minister i Engeland onaanvaardbaar Voor bevordering van bet economisch herstel is f 342 millioen vrijgegeven „Chinese aggressie herinnert aan de wetten van het oerwoud" No. 19705 Keoneir.erlaan 154. Telef. Adm. 5431, jactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, hoofdredactie en alle afdelingen 15295 'Je,j AdV-tarieven op aanvr. by de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken van Dinsdag 14 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen- - Abonnementen per week 35 cent, pe? kwartaal 1 4.50. Franco per post 5 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 'e Britse verklaring: onder-minister van Buitenlandse Zaken, Davies, heeft het Lagerhuis Maandag .»Id dat Engeland n i e t in staat is de voorstellen te aanvaarden, die voorzien ichten van een verenigd Europees leger onder verantwoordelijkheid van een 'minister van Verdediging. Hij verklaarde verder dat het de Britse regering fEejjjjj is deel tc nemen aan een Europese federatie met een Europese grond- basis. „Engeland is voornemens met de andere Europese landen samen te T3 de bestaande en daarvoor geëigende organisaties, zoals de Raad van aldus Davies, die hiermede het Lagerhuis-debat over de Raad van Europa „Raad van Europa is slechts instrument voor gedachtenwisseling L ^[ae dat Engelse binnenlandse een voortzetting hebben gevonden Raadgevende Vergadering van de Europa en dat dit de Europese «rüing heeft vertraagd. Hij be- bhet dat leden der delegaties het Lbben gevonden hun regeringen aan te en daarbij de Raadgevende Ver te als podium te gebruiken. [Lering verzoekt het Huis in een Erin geen tegenstellingen worden «en nota te nemen van de gang Li'te Straatsburg. Groot-Brittan- tóus Davies, „heeft verplichtingen tóe dan de Europese schaal aan- namelijk door toe te treden tot het Le verdrag. De regering is bereid «an op welke wijze een nauwere Jerking met de andere Europese ian worden bereikt, doch zij kan BiSele verplichting aangaan, zonder ij weten in welke mate Britse sou- ileit zou moeten worden prijsge- govendien zou elke door Engeland jen verbintenis door het parlement worden goedgekeurd. iBritse regering is van mening dat Radgevende Vergadering van de Ivan Europa moet worden be- mvd als een instrument voor ge lenwisseling, dat evenwel geen inentair lichaam mag worden, dat «t zóu zijn „zijn inzichten aan de pese regeringen op te dringen" heeft de regering ervan beschuldigd jestdriftig 'tegenover de Raad van ite staan en wel „omdat wij de zaak sch bekeken." Ons standpunt is: te de Raad van Europa in te passen in lïroon van Europese samenwerking, hij zijn geëigende rol zal vervullen, ach niet zal kunnen inlaten met welke reeds door andere organisaties icces worden geregeld, ïaad van Europa kan geen monopolie jgen voor de Europese samenwer- lk meen dat het noodzakelijk is de ran de Raad in het j uiste licht te zien. is: do Europese samenwerking daar leren, waar hij dit op de doelmatig- ijze kan doen. Britse regering is bereid, enige con- s Ie doen op economisch gebied, voor dit Europa in het algemeen ten goede urnen. Doch dit zou moeten geschie- bor het sluiten van overeenkomsten ndere landen. Dergelijke concéssies niet door het ene land van het t worden afgedwongen. Engeland is ihaaldelijk van beschuldigd. W men Europees kader economi - "il iwerken. „Deze beschuldiging is on- aldus de Britse onderminister van öandse Zaken, Ernest Davies. des verklaarde nog dat de houding kitse regering met betrekking tot het [ere federalisme reeds duidelijk was alt bij het bekend maken van het Schuman. Wat zij toen heeft gezegd tok voor de voorstellen tot oprichting Ka. verenigd Europees leger onder Woordelijkheid van een Europese te van Verdediging. Sandys: „Ontsteltenis" -tan Sandys, die voorzitter is van utcrnationale bestuur van de bewe- voor Europese eenheid, zeide dat de Davies' rede met ontsteltenis in T-j? Europa zou worden gelezen. „De aldus Sandys, „heeft steeds '«sympathie en vriendschap van de Btisehe partijen op het Europese ted verspeeld, doch nu is dit ver bomen. Drie afgevaardigden bij de UNO bespreken de inmenging van Communistisch China in Korea, tijdens een zitting van de Veiligheidsraad in Lake Success. Van links naar rechts de heren L. Palar. voorzitter van de Indonesische delegatie, Mohammed Roem, minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië en de afgevaardigde van India, Sir Benegal Rau. Het is duidelijk, dat de regering niets gevoelt voor de Raad van Europa. De Raad kwam tot stand niettegenstaande de Britse regering alles in het werk stelde om dit te verhinderen. De oppositie zegt niet, dat zij het monopolie bezit om bij te dragen aan de Europese samenwerking, doch zij zegt wel dat het ogenblik zeer spoedig zal zijn gekomen, waarop de re gering zich zal kunnen verheugen in het ongestoorde monopolie van de grootst mogelijke vernietiging van het streven naar Europese eenheid. Geen enkel oppositielid heeft in ernst aanbevolen dat een federaal Europa zal worden gesticht, waartoe ook Groot-Brit- tannië zou behoren. Er js geen sprake van dat wij van de Europese Raadgevende Vergadering een boven alle nationale par lementen staand vertegenwoordigend lichaam zouden willen maken, doch wij streven er wel naar dat de Raadgevende Vergadering wordt tot een lichaam voor gemeenschappelijk overleg, waarvan de Europese parlementen gebruik zouden kunnen maken om de vraagstukken van wederzijds belang te bespreken". „Het voorstel om een verenigd Europees leger te stichten",, vervolgde Sandys, „is niet slechts bedoeld als een middel om de thans bestaande Russische dreiging te kun nen afwenden, doch het heeft evenzeer ten doel een herleving van het Duitse militarisme tegen te gaan. De bevolking van het Europese vasteland is ook voor het tweede gevaar nog steeds zeer be ducht. Indien de regering zich thans tegen het plan, om tot een verenigd Europees leger te komen, verzet, zal het waarschijn lijk op niets uitlopen. Steunt de Britse re gering' evenwel het plan, dan zal het ook worden verwezenlijkt", aldus de woord voerder dqr Conservatieve "oppositie. Ook Duits gevaar. Sandys verklaarde verder nog dat er in West-Duitsland slechts troepen zouden mogen worden gevormd voor de te stichten internationale strijdmacht. Bovendien zou den de nationaliteiten in een verenigd Europees leger moeten worden vermengd. Indien men de eenheden der verschillende landen, die zouden bijdragen aan de vor ming van een Europees leger, kleiner zou maken dan een divisie in het plan- Pleven werd gesproken over bataljons zou dit de organisatorische problemen reusachtig verzwaren. Er bestond echter goede hoop dat een compromis zou kunnen worden bereikt. „Doch het is van belang dat spoedig een beslissing wordt genomen. Frankrijk zal nimmer in Duitse herbewape ning toestemmen, indien de Duitse troepen niet worden opgenomen in een op de een of andere wijze permanent gemaakte Euro pese strijdmacht. Het is niet voldoende de Europese troepen op te nemen in een strijd macht van de statenleden van het Atlan tische verdrag. Indien de huidige Sovjet- Russische bedreiging zou worden opgehe ven, zouden de Amerikaanse troepen moge lijk weer naar hun vaderland terugkeren. In dat geval zou Duitsland in staat zijn uit de Duitse troepen, ingedeeld bij het Atlan tische leger, de kern te vormen voor een nieuw nationaal Duits leger. Vechten. De enige uitweg is dus een permanent Europees leger te stichten, dat zal bestaan uit formaties, samengesteld uit eenheden van verschillende Europese landen", aldus Duncan Sandys. De voormalige socialistische minister van Oorlog Fred Bellenger verklaarde dat Straatsburg „niet het instrument is om de vrede te organiseren en dat is het plan- Schuman evenmin". Hij was van mening dat soldaten het beste vechten onder hun eigen nationale leiders en wanneer zij be grijpen dat het voor de zaak van hun eigen land is. Robert Boothby, Brits conservatief afge vaardigde naar de Raad van Europa, zeide: „de Cominform is werkelijkheid, de Raad van Europa niet. Hier ligt de reden van ons falen. De Elbe is Engelands eerste verdedi gingslinie. Wij moeten er in de eerste plaats naar streven van West-Duitsland een vriend en bondgenoot te maken. Het is nu werkelijk hoog tijd dat wij vrede sluiten met West-Duitsland en dat wij liet als vol komen gelijkberechtigde staat toelaten tot de Westelijke Unie en opnemen in het At lantische verdrag. De Duitse openbare mening kan thans niet langer worden ver waarloosd". De minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, verdedigde het feit, dat hij gebruik maakt van de Organisatie voor Europees Economische Samenwerking, het verdrag van Brussel en het Atlantisch pact als instrumenten van samenwerking in plaats van de Raad van Europa. Hij ver klaarde, dat de Raad van Europa voorlopig niet gereed ip om economische functies te vervullen. Èen motie, waarin het Lagerhuis ver zocht werd „nota te nemen van de vorde ringen van de Raad van Europa", werd zonder stemming aanvaard. „Niet onverwacht", zegt Parijs. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de Maandag te Parijs: „De Britse weigering om de voorstellen voor het instellen van een verenigd Europees leger, onder ver antwoordelijkheid van een Europese mi nister van Verdediging, te aanvaarden, komt voor ons niet onverwacht. Engeland heeft immers ook geweigerd het plan- Schuman vooreen verenigde Europese steenkool- en staalindustrie te aanvaarden. Engeland onderhoudt wel bepaalde con tacten met de organisatie, welke in het leven is geroepen voor de verwezenlijking van het plan-Schuman. Wij hopen dat het zich op dezelfde wijze in verbinding zal stellen met de organisatie voor de militaire eenwording van Europa. De Franse rege ring meent niet dat de Britse weigering een belemmering zal vormen voor het uit voeren van onze plannen inzake een ver enigd Europees leger, onder verantwoorde lijkheid van een Europese minister van Verdediging", aldus de woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Oude kwartjes en stuivertjes ongeldig Morgen 15 November zal het de laat ste dag zijn dat de zilveren en zinken kwartjes en de nikkelen en zinken vier kante stuivertjes op het postkantoor in gewisseld kunnen worden. Van overmorgen af zijn dus alleen de nieuwe kwartjes en de nieuwe stuiver- tjes geldig. Washington verzoekt om zitting van Veiligheidsraad De Verenigde Staten hebben verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad op Woensdag of Donderdag ter behandeling van de „Chinese interventie in de Kore aanse oorlog". Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat zijn regering sterk van mening is. dat de raad voort moet gaan met deze kwestie, zonder dat hij moet wachten op de aan komst van de Chinese communistische af gevaardigden. Hij voegde er aan toe, dat de formulering van de antwoorden van de regering van Peking, die geweigerd heeft over Korea te spreken zonder ook Formosa ter sprake te brengen, de Amerikaanse mening had ver sterkt, dat er een spoedig debat moet wor den gehouden in de Veiligheidsraad en dat er spoedig maatregelen moeten worden ge nomen. De woordvoerder zei tevens dat men, in dien de Sovjet-Unie een besluit van de raad met haar veto zou treffen, de Alge mene Vergadering zou kunnen verzoeken de zaak in behandeling te nemen. Empire Brent heeft vertraging Als gevolg van een lichte motorstoring kan het troepenschip Empire Brent, dat 28 October van Tandjong Priok met mili tairen van de Koninklijke Marine, het voormalige KNIL en de KL met hun ge zinnen naar Nederland vertrok, niet op volle kracht varen. Het schip wordt nu omstreeks 3 Decem ber in Rotterdam verwacht. Het woord is aan. Lamberts Hurrelbrinck: Er bestaai gehuicheld ongeloof evenals er gehuichelde vroom heid bestaat. De Koningin heeft Maandag in het rijdende postkantoor, dat voor het paleis Soestdijk was gereden, kinderzegels en prentbriefkaarten ten behoeve van de actie „Voor het kind" gekocht. De secretaresse van het Ned. Comité voor Kinderpostzegels bood H.M. de originele ontwerpen van de prentbriefkaarten aan. Besteding tegenwaarde Marshallhulp Voor agrarische projecten, van belang voor verbetering der betalingsbalans, is f 92 millioen beschikbaar Overleg met de Amerikaanse regering over de besteding van gelden uit de tegen waarderekening der Marshall-hulp heeft geleid tot overeenstemming over het vrij geven van f 342 millioen ten behoeve van de financiering van een aantal voor het eco nomisch herstel van Nederland belangrijke projecten. Van deze f 342 millioen is f 250 millioen bestemd voor de financiering van een aantal projecten, die reeds in de be groting voor 1950 zijn opgenomen. Hierdoor worden de staatsuitgaven dus niet ver meerderd. Dit deel van de besteding der tegenwaardefondsen heeft betrekking op «erstel van oorlogsschade in de landbouw (f84 millioeii); wederopbouw van boerde rijen (f 33 millioen); uitvoering van Zuiderzeewerken en andere projeèten voor land aanwinning (f 53,2 millioen); uitvoering van cultuurtechnische werken (f30 millioen); herstel van oorlogsschade cn wederopbouw van woningen (f36 millioen); wegen bouw (fl2'/ü millioen) en bruggenbouw (f 1,8 millioen). Canadees vliegtuig met 58 inzittenden in de Franse Alpen neergestort Reddingsploegen zoeken tevergeefs in de sneeuw Een Canadees vliegtuig met 58 personen aan boord, dat op weg was van Rome naar Parijs, is Maandagavond in het Al pengebied van Zuid-Frankrijk ten Zuiden van het dorp Croix de Pigne neergestort. Er waren 51 passagiers en een zeven kop pen tellende bemanning aan boord. Dor pelingen verklaarden, dat zij een luide ex plosie hadden gehoord, nadat zij het vlieg tuig laag hadden zien overvliegen. Er zijn onmiddellijk reddingsploegen uit gerukt naar het toneel van de ramp en opsporingsvliegtuigen opgestegen. Ten Zuiden van Grenoble is het hevig gaan sneeuwen. De met sneeuw bedekte berg Obiou (2.793 meter hoog) ligt vijf tien km. hemelsbreed ten Westen van het dorp Corps in het departement ïsère. Het toestel ligt op grote hoogte op de Obiou, die in een van de meest onherbergzame gedeelten van Zuid-Frankrijk ligt. Het toestel was door Canadese pelgrims gecharterd. Volgens de Canadese ambassa deur te Rome bevonden zich aan boord 46 Canadese pelgrims en een 'bemanning van zeven leden. Een der reddingsploegen, samengesteld uit gidsen en ervaren bergbeklimmers, moest na vijf uur vergeefs zoeken terug keren. Een andere groen keerde terug na tot 2000 meter hoogte geklommen te zijn en niets te hebben gevonden. Betrekkelijke rust in Korea Tibetaanse klacht bij de U.N.O. Beroep op hef geweten der wereld Tsjoe Tsjoean, de leider van afgevaardigden van communis- die in de UNO te Lake e kwestie Formosa en andere l™8stukken zullen bespreken. De U.N.O. heeft Maandag de Tibetaanse klacht inzake de Chinese campagne ont vangen. De klacht was gericht aan de Vei ligheidsraad en zij circuleert thans onder de leden van de raad. In het Tibetaanse beroep wordt een historisch overzicht van de Chinees-Tibetaanse betrekkingen ge geven. De raad wordt verzocht de kwestie zo spoedig mogelijk te behandelen. Het Tibetaanse telegram was onder tekend door het kabinet en de Nationale Vergadering, gedateerd 7 November en verzonden uit Kalimpong, gelegen aan de Indische zijde van de grens. Onder meer wordt de hoop uitgesproken, dat „het geweten van de wereld niet zal toelaten, dat onze staat verscheurd wordt door methoden, die aan de wetten van het oerwoud herinneren". De U.N.O. wordt ver zocht tussenbeide te komen en „de Chinese aggressie tegen te gaan". Tibet heeft vriendschappelijke betrek kingen met het Chinese volle onderhouden doch stemt niet in met de Chinese aanspra ken op souvereiniteit. De Tibetaanse neu traliteit in de laatste oorlog heeft de Tibetaanse volledige onafhankelijkheid aangetoond. „In Juli 1949 verbrak Tibet de diploma tieke betrekkingen met China, omdat China slinkse methoden toepaste teneinde de Tibetaanse regering te intimideren en te ondermijnen. Aangezien Tibet niet in staat was tegenstand te bieden had het aange boden op vriendschappelijke basis onder handelingen tc voeren. De daartoe uitge zonden Tibetaanse missie is niet door eigen schuld niet in staat geweest India te verla ten „doch door het gebrek aan Britse visa'' aldus de telegrafische nota. Terwijl in New Delhi onderhandelingen werden gevoerd trokken Chinese troepen in October over de rivier die sinds lang de grens vormt. Van deze „steelse aanval" is in de buitenwereld weinig bekend en dc Chinese regering maakte pas lang na de inval bekend, dat haar troepen opdracht hadden Tibet binnen tc vallen. Deze inval was geheel in tegenstelling tot de plechtig, verzekeringen, die tegenover de Indische regering waren afgelegd. Er is een ernstige toestand ontstaan en mogelijk zal Tibet zijn lang gekoesterde onafhankelijkheid verliezen." De nota gaat verder: Tibet zal zich echter niet overgeven zonder strijd, hoewel voor een land, dat zich aan de vrede ge wijd heeft weinig hoop bestaat de brutale pogingen van in de oorlog geoefende man nen te weerstaan. Doch naar wij vernemen heeft de U.N.O. besloten aggressie tegen te houden wanneer zich deze ook voordoet. De gewapende inval in Tibet, met het doel dit land op te nemen in het Chinese com munisme door zuiver physieke kracht, is een duidelijke vorm van aggressie. Noch wat ras, cultuur of geografische ligging be treft kan Tibet deel uitmaken van China. De verovering van Tibet zal het gebied van conflicten en de bedreiging van de on- Behalve voor de financiering van deze posten van de begroting 1950 is nog een bedrag van 92 millioen bestemd voor de financiering van een aantal landbouwkun dige projecten, die nog niet zijn opgeno men in de staatsbegroting, maar die met name met het oog op de noodzakelijke ver-, betering van d'e Nederlandse betalings balans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd. Het ligt in de bedoeling van 92 millioen voor agrarische doeleinden 50 millioen te besteden voor de uitvoering van het natio nale plan tot bestrijding van t.b.c. onder het ryndvee. Deze maatregelen zullen zo wel de melkproductie en de uitvoer van zuivelproducten als de volksgezondheid ten goede komen. Rationalisatie en intensivering van het landbouwbedrijf kunnen, mede gelet op het streven tot besparing van deviezen voor de invoer van veevoeder, worden bevorderd door de bouw van groenvoederdrogerijen, waarvoor 15 millioen is bestemd. Voorts zal 101 millioen worden besteed voor subsidie op de bouw van silo's voor de conservering van ruwvoeder, voor de sub sidiëring van electrische weide-afrasterin gen, welke rantsoenbeweiding mogelijk maakt, en voor de bevordering van de teelt en de afzet van geneeskrachtige en aroma tische kruiden, waarmede de intensivering van het kleine boerenbedrijf wordt ge diend. Met 10 millioen voor de financiering van installaties tot verwerking van huis vuil zal de winning van de voor de instand houding der bodemvruchtbaarheid zo be langrijke organische meststoffen aanzien lijk kunnen worden uitgebreid. Tenslotte komt 6|A millioen beschik baar voor de Landbouwhogeschool (ƒ2 millioen) cn voor landbouwkundige onder zoekingen 4' millioen). Deze gelden zullen worden bestemd voor onderzoekin gen welke speciaal gericht zullen zijn op de vei-hoging van de bodemproductie en in het bijzonder op de verbetering van de voe dingswaarde der voedergewassen, alsmede op een efficient gebruik van het voeder. Het onderzoek zal dus nader worden ver richt in het belang van de opvoering der voederproductie van eigen bodem, hetgeen afhankelijkheid en de stabiliteit van an dere landen slechts vergroten, aldus het telegram. Het Chinese leger is de Tibetaanse hoofd stad Lhasa binnengetrokken en de vijande lijkheden zijn geëindigd, zo verluidt te Kalimpong. De Tibetaanse Nationale Vergadering zou de Chinese voorstellen ten aanzien van Tibets toekomstige politieke status hebben aanvaard, wordt erbij gevoegd. Volgens rapporten uit de eerste hand, die in gezaghebbende kringen ontvangen zijn, is alles vredig in Tibet en heerst er rust in Lhasa. Te New Delhi heeft de Indiase president, Radjendra Prasad, in een boodschap tot het parlement verklaard, dat India zich moet bezighouden met wat in Tibet gebeurd is en moet hopen, dat Tibets autonomie zal behouden blijven. opnieuw kan leiden tot besparing op de in voer van krachtvoer. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten Generaal budgetaire voorzieningen aan hangig worden gemaakt, welke beogen de uitvoering van deze plannen mogelijk te maken. Pas nadat deze voorzieningen dooi de Staten Generaal zijn aanvaard kan de regering haar voornemens verwezenlijken, Taft roert zich al Senator Robert Taft verklaarde in een persgesprek, dat hij Maandag te Washing ton aan persvertegenwoordigers toestond: „Ik ben voor het verlenen van militaire hulp aan de Europese landen, doch dit ge hele vraagstuk moet zorgvuldiger worden bestudeerd, dan tot dusverre is geschied. Ik ben er niet tegen dat er nieuwe Ameri kaanse divisies naar Europa worden ge zonden, wanneer eenmaal is vastgesteld hoeveel troepen wij in Europa moeten hebben en welke uitwerking hun aan wezigheid in de practijk zal hebben". In antwoord op een desbetreffende vraag zeide hij het er waarschijnlijk niet mee eens te kunnen zijn de economische hulp volgens het plan-Marshall na 1952 voort te zetten. Kleine vorderingen der verbonden troepen De verbonden troepen zijn Maandag in Noord-West-Korea gemiddeld twee en een halve kilometer gevorderd. De ondervonden tegenstand was licht. Gemeld wordt dat de communistische troepen bezig zijn nieuwe sterke verdedigingsstellingen aan te leg gen, die dichter bij de Jaloe zijn gelegen. Drie Chinese communistische legers, elk tiaar schatting van drie divisies, staan tegenover het eerste legercorps in Noord- Korea en bereiden zich blijkbaar voor op een krachtige verdediging, aldus een woordvoerder van het eerste legerkorps. Een bataljon van de Zuid-Koreaanse eerste divisie is Maandag bij vergissing door twee Amerikaanse straalvliegtuigen bestookt. Uit Washington wordt nog gemeld dat door de leiding der Amerikaanse lucht macht is medegedeeld dat Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Korea tussen een en elf November 48 toestellen van Russi sche makelij hebben vernietigd. Achttien hiervan, waaronder twee straalgevechts- vliegtuigen. zijn tijdens luchtgevechten omlaag geschoten, de dertig andere werden op de grond vernield. Bovendien zijn ver moedelijk nog vijftien straalgevechtsvlieg- tuigen tijdens luchtgevechten vernietigd. Volgens binnengekomen berichten zijn er nog slechts vijf kleinere bruggen over de Jaloe heel, waarover zware uitrustings stukken kunnen worden vervoerd. In De cember zal de Jaloe echter dicht vriezen en zullen troepen en uitrusting over het ijs kunnen worden vervoerd. Democratisch senator De democratische senator Richard Rus sell van Georgië heeft te Winder in zijn staat verklaard, dat het werpen van atoom bommen op sommige Chinese steden „niet uitgesloten" is. „Als de toestand ernstig zou worden, zouden wij misschien hiertoe genoodzaakt zijn", aldus Russell, die, naar verwacht wordt, voorzitter van de Amerikaanse Se naatscommissie voor de strijdkrachten zal worden. HET WEER AFGEBEELD Het weer in Europa blijft nog steeds onder invloed van verschillende depres sies. Krachtige tot harde Westelijke winden transporteren tamelijk koude lucht over de Oceaan naar West-Europa. In deze stroming trekken storingen over de Britse Eilanden en onze omgeving naar Duitsland cn Denemarken. Deze storingen gaan vergezeld van flinke buien, op vele plaatsen met hagel. Op de Oceaan na dert een rug van hogere luchtdruk, die echter direct gevolgd wordt door een in diepte toenemende en snel naar het Oosten bewegende depressie, die morgen later op de dag het weer in ons land wellicht reeds kan beïnvloeden, al lag het centrum Dinsdagmorgen nog op meer dan 3000 km. afstand. Weerbericht ^TEMPERATUUR 1005 ISOOAAR kiamrux NCERtAAO* CCBKD CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHclOlNGSUJN-FRONT-TUSSEN Lt/CHT V VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWAOSSTREEP '5 EEN WlNO- 5NELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE TIJDELIJK MINDER WIND Verwachting, meegedeeld door het K.NJV1.I. in De Bilt, geldig van. Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk krachtige en vooral tijdens buien nu en dan harde wind tussen West en Noord-West, in de loop van de nacht geleidelijk afne mend. Morgenochtend flinke opkla ringen. maar later op de dag toe nemende bewolking en tegen de avond onpieuw kans op regen met aanwakkerende en naar Zuid-West tot Zuid krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 15 November Hoog water: 7.25 en 19.50 uur. Laag water: 2.53 en 15-22 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 14 November Hoog water: 6.30 en 18.52 uur. Laag water- 2.04 en 14.27 uur. 15 November Zon op 7.59 uur, onder 16.50 uur Maan op 13.58 uur, onder 22.21 uur

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1