IJmuider Courant /illem III Haarlems Dagblad Niet alleen Duitsland, doch alle vredesgevaren moeten onderwerp zijn China zou een bufferstaat in Noord-Korea willen stichten In 1929 overviel Urbina fort Amsterdam op Curasao j Jaargang No. 19706 aux: Kennemerlaan 154. Telef. A dm. 543^ :7f. BedaCtie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), «Ts'sweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93» Cedie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 lijnen)* Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom -r was gisteren drie eeuwen geleden ;.'.c?n stadhouder, die tot de grootsten 7.'HUis van Oranje heeft behoord, in jLg weid geboren. Zijn vader. Prins ff'lf was na het heengaan van Frede- ®5(jrik maar drie jaar stadhouder drie moeilijke jaren, waarin hij gelijk in conflict had verkeerd met ^ten van Holland toen hij op 24- pleeffijd stierf. Acht dagen later werd "geboren. Zijn moeder was Mary k dochter van de Engelse Koning rï1 Hij werd aan haar hof opgevoed, jij ontviel hem al toen hij pas elf jaar ■■«n wijdde zijn grootmoeder Amalia de weduwe van prins Frederik ri. -jch aan de opvoeding van de 'nrjns. El' hadden zich moeilijkheden jde prinsessen voorgedaan; er was al vreugde in de jeugd van dit kind, Laaien tenger en zwak van gezond- ï?.s. Op z'.in zestiende jaar namen de c van Holland zelf zijn opvoeding ter Zijn geliefde leermeester Van Zuy- Ïe werd van zijn post ontheven en 1-ü, waaronder de raadpensionaris Witt, namen de taak over. De een- jonge prins werd het Kind van Staat, i^rdbitter, hooghartig, teruggetrokken, jotèn in zijn trots. Ondanks de zwakke van de Oranjepartij kreeg hij toch Cl zjjn kans om zich te doen gelden ^stadhouderschap te veroveren, toen d'met Frankrijk en Engeland de repu- jQ 1672 in een noodtoestand bracht. reet om Oranje werd aangeheven; de a benoemden de 22-jarige prins voor veldtocht tot kapitein-generaal en ad- al der Unie. Het leger was in slechte maai' hij ontwikkelde grote energie .janisatie-vermogèn en toonde een een zo jonge aanvoerder schier onbe- jbjke rust en koele zelfbeheersing, voorbeeld had een electriserende uit lag op zijn medewerkers en op het 'j volk en de verdediging van de Hol- Waterlinie leidde tot succes, dat ook se werd bevestigd. Binnen twee jaar Engeland vrede en ontruimden de ion het land. Hij werd in de verschil- gewesten tot stadhouder uitgeroepen, lid aan de moord op Jan en Cornelis 'itt had hij niet; wel heeft men hem te lankmoedig optreden tegenover de is mot enig recht verweten. Intussen lij zich al veeleer een man van grote Kundige begaafdheid en van scherpe tie dan een groot generaal getoond, ntwikkelde zich snel als een machtig kspeler in het Europese diplomatieke I; in feite als de grote tegenspeler van anse Koning Lodewijk XIV: de Zon- ling, Bij dit beleid was ongetwijfeld belang der Zeven Provinciën zijn jge drijfveer; niet persoonlijke eer- waarboven hij in zijn trotse geslö- den zijn afkeer van goedkope popu- jsit verheven was. Een trouwe vriend pitengewoon begaafde medewerker had daarbij, sinds zijn jongenstijd- reeds, ians Willem Bentinck gevonden. zijn diplomatieke beleid behoorde huwelijk met de Engelse prinsès, die zijn moeder een koningsdochter en evenals zij Mary Stewart heette, oudste doehter van -de (latere) Koning e$ II werd zijn gemalin eveneens op te November van het jaar 1677 iet was een beproeving voor het jonge sesje om terwille van een prins, die vóórhaar niet werkelijk interesseerde, levendige en vrolijke Engelse Hof te aten en die voor de strenge en vreug- k omgeving van de Hollandse stad- ier te verwisselen. Niet alleen slaagde tweede Mary Stewart" erin de liefde baar gemaal te winnen het werd zeer gelukkig huwelijk maar ook tierf zij bij de Hollanders een zo grote agenheid, bewondering en toewijding aelden een buitenlandse prinses in ons i ten deel is gevallen, ij steunde Willem III in al zijn streven ondernemingen, zelfs toen hij tenslotte expeditie naar Engeland uitrustte om a haar eigen vader te velde te trekken. Engelse Protestantisme had hem ex-toe gespoord, de Katholieke Koning te ver ren, Weer op 14 November ditmaal Eet jaar 1688, maar die datum heeft een markante plaats in zijn leven in- omen landde Willem III bij Torbay. ijcherpe intuïtie deed hem beseffen dat oer aanvallend optreden het Engelse »nalisme in verzet zou doen komen a een prins die men als indringer zou o zien. Eigenlijk door -afwachten won ajn spel; de Koning vluchtte en het ®ent riep „William and Mary" tot Hing en Koningin van Engeland uit, na- zijn gemalin geweigei-d had alleen ge- jnd te worden. Zo werd dit een dubbel sgschap. Koning van Engeland heeft Willem we Stadhouder bleef en bij hex-haling" "Mrige bezoeken aan zijn geliefd Hol- zou brengen, een zware taak moeten rollen, die nog veel zwaarder werd m 1695 zijn gemalin hem ontviel. Haar wierp hem in een toestand van ver- «Ik-g, die zijn vrienden en zijn minis- er was in de meeste gevallen een K verschil tussen zijn vrienden en zijn 1ze^s deed wanhopen' aan zijn ^n. tr°ts en stalen plichtsbesef, *]n diePe toewijding aan Holland, tonnen en opnieuw nam hij de zware op zien. Tenslotte vormde hij nog een «nieuwe coalitie tegen Lodewijk XIV. naarop (1702) stierf hij, pas 51 jaar be onmiddellijke aanleiding tot zijn «'as een val van zijn paai-d in de van Hampton Court Palace, maar «ai zeer.verzwakt en zÜn gestel door ^ondermijnd: zijn dagen waren geteld. Populair Koning is hij in Engeland m en oen P0?^3*1" stadhouder .^nana eigenlijk evenmin. Hij was ^"ijfel een groot man, gevormd oarde, moeilijke jeugd en bezield e-1° trouw en plichtsbetrachting. - fcngelse historici hebben hem als glands grote Koningen erkend. Uit u is ver verleden. Het heeft on- veten geïnspireerd als een voor- =z van - - - moed, van nooit opgeven zelfs I* onoverkomelijk schijnende moei- -:ln; Het zal wellicht nog menige 20 ten voorbeeld zijn. R.P. ^•iJfen zaI °P initiatief van de com- is ïvc- raa(tsnieerderheid van Finster- een spoedeisende raadsverga- iS-ha 13 Behouden, ter bespreking van I re8ering om de 'raad zijn ontnemen. Er wordt in air °P ^et ogenblik met geluids- 'ïra tegen de regeringsvoorstellen Frankrijk bereid tot bespreking met Rusland Editie foor Veben, UmsMo. Sairfpoort en Omstreken v»n en <®vcaitc W«i liiiwii» Courant C3nno Woensdag 15 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, pes kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom PARIJS, 14 November (Reuter). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, deelde de Franse Natio nale Vergadei-ing Dinsdag in een vei'klaring mede dat Frankrijk bereid is om, tezamen met Engeland en de Verenigde Staten, be sprekingen te openen met de Sovjet-Unie, doch niet op basis van de Praagse vei'kla ring en evenmin alleen over het Duitse vraagstuk. „Frankrijk", aldus Schuman, „meent niet dat een bespreking van het Duitse vraagstuk alleen kan leiden tot verminde ring van de internationale spanning, het geen toch ons doel is. Frankrijk is altijd bereid elk initiatief te steunen, dat ten doel heeft de oorzaken van misverstand tussen de volken op te heffen. Natuurlijk is deze Franse bereidheid geenszins onverenigbaar met ons vaste voornemen onze landsverde diging, binnen het kader van het Atlan tische verdrag, te organiseren. Zolang de pogingen, om langs vreedzame weg de internationale spanningen te verminderen, nog geen volkomen duidelijke resultaten hebben opgeleverd, zal Frankrijk er ten volle naar blijven streven zijn veiligheid in het kader van het Atlantische verdrag te verzekeren". „De Sovjet-Unie", vervolgde minister Schuman, „heeft sinds 1945 een politiek van volledige afzondering in haar Oost- Duitse bezettingszone toegepast. In de reeks van unilaterale handelingen van het Kremlin is naar onze mening die de ern stigste, welke heeft geleid tot het slichten in de Russische bezettingszone van een ge militariseerde politie die alle kenmerken vertoont van een sterk nationaal Duits legei*. Wij hebben de Sovjet-Russische re gering in Mei een nota doen toekomen, waarin wij uiting gaven aan onze ongerust heid over deze aangelegenheid. Deze onge rustheid is sindsdien nog ernstig toegeno men tengevolge van de gebeurtenissen, welke sinds 25 Juni in het Verre Oosten hebben plaats gehad. In Korea hebben wij gezien hoe een leger is aangevallen over een demarcatielijn waardoor een Sovjet- Russische bezettingszone verscheidene ja ren van een overeenkomstige Amerikaanse Aziatische problemen voor de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal Donderdag ver gaderen over de klacht van de Chinese interventiè in Korea. De raad zal weder om verzocht worden de voorgestelde ge zamenlijke. resolutie te behandelen volgens welke op communistisch China een beroep zal worden gedaan zijn. troepen.terug te trekken. Volgens de woordvoerder zou niet ge stemd worden voordat de Chinese (com munistische) delegatie te Lake Success is aangekómen. Volgens - ï-adio Moskou is een Chinese communistische delegatie van negexa man uit'Peking naar New York vertrokken „om de kwestie van de Amerikaanse aggi-essïe tegen China te bespreken". India steunt Tibet Dinsdag werd te New Delhi vernomen, dat India Tibet zal steunen, wanneer de Tibetaanse, klacht bij de Veiligheidsraad tegen het binnenvallen der Chinese com munistische troepen in behandeling wordt genomen. Het verluidt, dat India zijn steun /zal .verlenen op grond van het feit, dat het mogelijk is het Tibetaanse vraag stuk op vireedzame wijze te regelen. Ook is men te New Delhi van mening, dat de wereldvrede in gevaar wordt gebracht, zolang de militaire operaties in Tibet voortduren. In diplomatieke leringen te New Delhi verwacht men, dat ook Engeland en de Verenigde Staten Tibet in de Veiligheids raad zullen steunen. De officiële radio van India „All India Radio", heeft Dinsdag een tegenspraak omgeroepen van het bericht dat de strijd tussen Tibet en China zou zijn gestaakt. Radio India ontkent dat een woordvoerder van de Indiase regering iets dergelijks zou hebben gezegd. In officiële kringen te New Delhi hecht men geen geloof aan de bewering, dat Chinese troepen Lhasa zouden zijn bin nengerukt. De regering te New Delhi heeft nu haar vertegenwoordiger te Lhasa verzocht een onderzoek in te stellen. Nepalese regeringstroepen lopen over naar koningspartij De burgeroorlog in Nepal lijkt zijn cli max te naderen, want in de hoofdstad Khatmandoe zijn de regeringstroepen in opstand gekomen tegen de premier Raixa. De troepen zegden steun toe aan de aan hangers van de verdreven koning, die zich thans in New Delhi bevindt. (United Press). Justitie weet niets van voetbalpool in IJmuiden Naar aanleiding van opmei'kingen van Tweede Kamerleden over z.g. voetbalpools in het Voorlopig Verslag inzake liet wets ontwerp tot wijziging van de Lotcrijwet 1905. delen de ministers van Financiën en van Justitie onder andere mede, dat een onderzoek is ingesteld, dat evenwel geen positief resultaat heeft opgeleverd. Over een voetbalpool te IJmuiden zijn noch bij het ministerie van Justitie, noch bij dc politie ter plaatse concrete gegevens be kend. Indien hier te lande voetbalpools mochten werken in nauw verband met buitenlandse voetbalpools, dan is de kans groot, dat bij de uitvoering deviezenvoor- schriften worden overtreden. Tot dusver kon, voor zover bekend is, een dergelijk geval van deviezenovertreding niet worden achterhaald. Het Openbaar Ministerie blijft ter zake evenwel diligent. Een voetbalpool, afgestemd op de uit slagen van voetbalwedstrijden in Neder land, zal, indien voor het aanleggen daar van geen vergunning is verleend, moeten worden beschouwd als een-verboden loterij. zóne is gescheiden. Dit is een reden te meer om ons te staven in onze overtuiging dat de met het Duitse vraagstuk samen hangende problemen, in hun oorzaken en mogelijke gevolgen, nauw verbonden zijn met andere crises, waardoor de vrede in gevaar wordt gebracht. Een bespreking van het Duitse vraagstuk alleen heeft dus geen zin". De rechtse afgevaardigde Adolphe Aumeran diende een motie in waarin de Assemblée wordt verzocht de kwestie, van de organisatie van Europa niet te bespre ken. „Frankrijk heeft Europa niet nodig. Het kan zeer goed in een gesloten geheel met de gebieden onder zijn vlag leven". Dc motie werd met 361 tegen 200 stemmen (communisten en enige rechtse afgevaar digden) verworpen. Een soortgelijke motie wei'd eveneens verworpen. Schuman-plan in kannen en kruiken Compromis over de prijsvorming Naar te Bonn wordt vernomen zullen de onderhandelingen over het plan-Schu- man binnenkort kunnen worden beëindigd, nu er met betrekking tot het vraagstuk van de px*ijs vorming een compromis tus sen het Duitse en het Franse standpunt is bereikt. De aanstaande verhoging van de Duitse binnenlandse kolenpi-ijs met onge veer 6 Mark per ton zal het prijsverschil ten opzichte van Frankrijk zo goed als op heffen. In kringen van de Franse hoge commissie acht men het derhalve waar schijnlijk, dat het hoge gezagsorgaan reeds in het komende voorjaar met zijn wex-k- zaamheden zal kunnen beginnen. Thans moet slechts nog de kwestie worden op gelost, of de deelnemende landen in de algemene vergadering en in de minister raad vei*tegenwooi'digd zullen zijn naar ver-houding van him aantal inwoners dan wel naar ver-houding van hun industriële capaciteit. De capaciteit van de Duitse staal- en kolenindustrie zou ongeveer 45 procent uitmaken van de gezamenlijke capaciteit der deelnemende landen. Het hoge gezagsorgaan, dat de zware industrieën der deelnemende landen binnen vijf jaar aan elkaar zal aanpassen, zal bestaan uit 9 personen, die in boven-natio- nale zin hun taak zullen uitoefenen. De ministerraad, waarin van elk der deelne mende landen een minister zitting zal heb ben, zal nauw samenwerken met het hoge gezagsorgaan en dit lichaam helpen bij de coördinatie van de economische politiek. Op bepaalde gebieden kan het hoge ge zagsorgaan slechts maatregelen nemen, wanneer deze door een meei'derheid van de ministerraad zijn goedgekeurd. Voorts voorzien de plannen nog in de oprichting van een Algemene Vergadering die eenmaal per jaar een rapport over de 'werking van het plan zal ontvangen. Naar de opvatting van de Duitse delegatie dienen de bevoegd heden van de Algemene Vergadering te genover het hoge gezagsorgaan verruimd te worden. Prins Charles, het zoontje van kroonprin ses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh, is gisteren twee jaar geworden. Het jarige prinsje met zijn kindermeisje in Green Park. Balkan-commissie krijgt een nieuw mandaat Resoluties in de politieke UNO-commissie Het hoofd van de Zuid-Afrikaanse dele gatie, Dönges, heeft in dc politieke com missie der UNO verklaard, dat noch de commissie, noch de UNO in het algemeen, competent is om op te treden inzake de klacht van India over de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika. „Het betreft hier een zaak van binnenlandse jurisdictie", al dus Dönges. De Indische gedelegeerde mevrouw Vid- jaja Laksjmi Pandit zcide dat dc behande ling van Indiërs in Zuid-Afrika oorzaak is van een toenemende spanning in de wereld. Zij diende een resolutie in volgens welke dc regering van Zuid-Afrika verzocht wordt „zo spoedig mogelijk alle maatregelen tc treffen om de behandeling van personen van Indische origine in overeenstemming te brengen met het Handvest der UNO en de verklaring over de menselijke rechten". De politieke commissie heeft een door Amerika, Engeland, Frankrijk, Austra lië en Pakistan ingediende resolutie goed gekeurd volgens welke de toestand aan de grens tussen Griekenland en zijn Noorde lijke buren „zekere verbeteringen" toont Het woord is aan. Onder ijzige koude rukken de verbonden troepen voorzichtig op Dinsdag rukten de vex-bonden troepen in Noord-West-Koi-ea onder ijzige koude voorzichtig op. Zij poogden hoogte ie krij gen van de kracht der steeds toenemende communistische weerstand. De troepen werden per parachute met Winterkleding' bevoorraad. Een woordvoerder van het eerste Ame rikaanse leger verklaarde Woensdag, dat he' Noord-Koi-eaanse leger door de Chi nezen wordt gereorganiseerd en thans weer enig divisieverband toont. In Amerikaanse politieke kringen schrijft men de Chinese inmenging in de Koreaanse oorlog toe aan een streven van Mao Tse Toeng om een kleine communistische buf ferstaat tussen Korea en Mandsjoerije te verkrijgen, zo meldt het Franse persbu reau A.F.P. uit Washington. Deze mening zou zijn gebaseei'd op een aantal inlich tingen, die te Washington zijn ontvangen. De Chinese delegatie, die thans op weg is naar Lake Success, zou opdracht hebben om op een' dergelijke oplossing aan te drin gen, Mén schijnt te Washington aan te stu ren op een compromis-oplossing in de vorm van een „vrije zone", die ten hoogste 10 km. breed zou zijn en die op Koreaans grondgebied de Mandsjoerijse en Russische grens zou volgen. In Amerikaanse militare kringen leg' men er de nadruk op dat, welke diploma tieke oplossing ook wordt aanvaard, de strijdkrachten der UNO het gehele Kore aanse grondgebied zullen bezetten om zich vervolgens terug te trekken krachtens een Urbina-bende doodde Venezolaanse president Thans na arrestatie neergeschoten CARACAS, 14 November (Reuter). Een woordvoerder van de Venezolaanse re gering heeft medegedeeld, dat „sommige van de moordenaai's van de president, onder wie de groepsleider, de zogenaamde generaal Rafael Simon Urbina" ge- arresteerd zijn. De aanslag werd gepleegd door een groep gewapende mannen onder leiding van Urbina. Zij hebben de president eerst afgeran seld voor hij naar een leegstaand huis werd gesleept. Hier werd hij in de rug gescho len", zo vervolgde de bekendmaking. Ur bina is na zijn arestatie overleden. Urbina werd neergeschoten, toen hij zich meester wilde maken van het wapen van een der politiemannen, die hem bewaakten. In Caracas patrouilleren militairen door de stralen. Er is een uitgaansverbod van vijf uur des namiddags tot zes uur des ochtends. De onschendbaarheid van wo ning, post, .persoonlijke vi-ijheid en de vrij heid van beweging zijn geschoirst. „De bedwinger van Curasao" Urbina, de leider van de bende, die de Venezolaanse president Chalbaud om het leven heeft gebracht, is volgens mede deling van Venezolaanse zijde de man onder wiens leiding in Juli 1929 het fort Amsterdam op Curasao overmeesterd werd. Het was de bende van Urbina toen te doen om wapens en munitie voor ge bruik tegen dc Venezolaanse regering. Hierbij moet in herinnering gebracht wor den, dat van de arbeiders in het oliebedrijf op Curagao velen uit Venezuela afkomstig zijn. Een aantal van hen zou. als uitgewe ken revolutionnairen. met Urbina in con tact hebben gestaan. Op de bewuste avond in Juli 1929 drong Urbina's bende van ongeveer tachtig man, die in vrachtauto's was komen aanrijden, onverhoeds het fort Amsterdam binnen, waarbij enkele Nederlandse militairen werden gedood. Tezelfdertijd werden be paalde punten van Willemstad door andere gewapende Venezolanen, die bij het com plot betrokken waren, bezet. De Neder landse militaire commandant, die zich per auto naar het fort had gespoed, werd door de Venezolanen overmeesterd. Urbina stel de toen de gouverneur, Fruytier. een ulti matum: Overgave zonder verzet, of anders het oliebedrijf in brand. Urbina eiste ver der beschikbaarstelling van een schip om met zijn mannen en de buitgemaakte wapens en ammunitie naar Venezuela te kunnen overvaren. Aan Urbina's eisen werd voldaan. ,Tweehondei'd-en-zestig Venezolanen en nog enkele uit de ge vangenis gehaalde veroordeelden scheepten zich met wapenen en munitie in aan boord van een door een scheepvaai-tmaatschappij ter beschikking gesteld Amei'ikaans schip. De gouverneur en de commandant werden als gijzelaars meegenomen. In de nacht voer het schip uit naar Venezuela. De avond van de volgende dag keerden de gouverneur en de commandant in Willem stad terug. De door Urbina beraamde revolutie tegen de Venezolaanse regering had echter geen succes. Churchill critiseert „Regering maakte reclame voor Sheffields congres" De Britse minister van Binnenlandse Zaken, James Chuter Ede, heeft Dinsdag in het Lagerhuis het een en ander medege deeld over de door de Britse autoriteiten genomen maatregelen over het onder auspi ciën der communisten te Sheffield georga niseerde wereldvredescongres. Aan de met de controle van paspoorten belaste Britse beambten in het buitenland is opgedragen in 300 gevallen de aange vraagde visa le verlenen en in 215 om ze le weigeren. Dinsdagavond hadden allé buitenlandse afgevaardigden naar het tweede wereld vredescongres te Sheffield Londen weer verlaten, met uitzondering van vijftien Nederlanders, van wie er tien naar Neder land terug keren en vijf naar Warschau zullen reizen. Winston Churchill oefende critiek op de wijze waarop de regering had gehandeld in verband met het congres te Sheffield. Hij vond dat haar optreden de grootste moge lijke reclame voor de organisatoren van het congres was geweest. „De enige weg, die ik had kunnen vol gen", antwoordde minister Chuter Ede, „was het parlement te verzoeken een wets ontwerp goed te keuren, waarin het hou den van het congres in strijd met de wet zou zijn verklaard. Ik heb dit evenwel niet willen doen, daar ik daarvoor teveel eer bied heb voor het recht van de bui-gers van dit land op vrije vergadering in het open baar"* accoord, dat kan worden gesloten als de militaire oplossing zal zijn bereikt. De Amerikaanse legerleiding heeft Dins dag medegedeeld dat in Janüari 40.000 dienstplichtigen onder de wapenen worden geroepen. Hierdoor zullen in Januari 1951, sinds het uitbreken van de oorlog in Korea, 250.000 man bij het Amerikaanse leger on der de wapenen zijn geroepen. Vloot en luchtmacht der Verenigde Staten zorgen voor aanvulling hunner ge lederen door het aantrekken van vrijwil ligers. Alle inzittenden van Canadees vliegtuig dood De laatste reddingsploegen die Dinsdag van de plaats in de Franse Alpen waar het Canadese pelgrimsvliegtuig neergestort is, teruggekeerd zijn, rapporteerden dat alle 58 passagiers en leden van de bemanning om het leven zijn gekomen. Een overeen komstige mededeling werd gedaan door de Franse luchtvaartautoriteiten, die de lei ding hadden bij de i-eddingsoperaties. Een der leden van de reddingsploegen vertelde dat van het vliegtuig slechts een vleugel en enige wrakstukken overgebleven waren. Deze onderdelen lagen over een gebied van 500 vierkante meter langs de besneeuwde berghelling verspreid. De mannen hadden vijf uur in hevige regen moeten klimmen om bij de plaats van het ongeluk te komen. Een der leiders van de reddingsploegen deelde mede, dat een groep van 200 300 personen naar boven zal gaan om de licha men der slachtoffers te bergen. Engelse straaljager landde op een weg bij Bolsward Hedenmorgen omstreeks elf uur heeft een Vampire-straaljager van dc Britse bezet tingstroepen in Duitsland een noodlanding gemaakt op de rijksweg Sneek-Bolsward. Toen de wielen het wegdek raakten, be merkte de piloot tot zijn gi-ote schrik dat voor hem uit een kleine auto reed. Uiter aard had de straaljager een aanmerkelijk grotere snelheid dan de auto. Om de wagen te ontwijken maakte de piloot een zwen king naar rechts, waardoor het vliegtuig in de zachte bei*m kwam en met de neus in de langs de weg lopende sloot dook. Even later klom de piloot ongedeerd uit het niet ernstig beschadigde toestel. Per auto is hij naar de vliegbasis Leeuwarden gegaan. De auto is doorgereden. Aangenomen wordt dat de chauffeur niet gemerkt heeft in welk groot gevaar hij heeft verkeerd. A r r a t Ik verwotider mij over de talrijke dingen waaraan een mens kan geloven, die zegt dat hij aan niets gelooft. doch Bulgarije en Albanië nog steeds een bedreiging voor Griekenland betekenen. Voorts wordt liet mandaat van de Balkan commissie verlengd „tenminste tot de vol gende Algemene Vergadering". Joegoslavië voegde zich bij het Russisch blok door tegen te stemmen. De resolutie werd met 52 tegen zes stemmen goedgekeurd. Een Russische resolutie tot het houden van „algemene en vrije parlementaire ver kiezingen in Griekenland, het opheffen van de Balkancommissie, het uitroepen van een algemene amnestie en het opheffen van .concentratiekampen voor Griekse demo craten" werd met 51 tegen vijf stemmen verworpen. Joego-Slavië en Jemen onthiel den zich. Voorts werd een Griekse resolutie goed gekeurd, volgens welke de buren van Grie kenland verzocht wordt Griekse militairen, die in de guerilla-oorlog gevangen geno men en naar Albanië en Bulgarije werden gevoerd, vrij te laten. Het internationale Rode Kruis wordt verzocht in deze contact te zoe"kcn met de Rode-Ki-uisorganisaties van de betreffende landen. Het Russische blok stemde tegen deze resolutie en Joegoslavië onthield zich. Nadat de Egyptische afgevaardigde Aboe El Fath een beroep op de vergadering had gedaan om discriminatie te veroordelen en uit te bannen, werd de zitting verdaagd. Ballonnen dreven over hef ijzeren gordijn Antwoorden kwamen uit vele landen in verschillende vorm „Uw ballon gevonden. Beantwoord Uw groet van de Britse zóne van Berlijn uit, want van de Russische zóne uit is dit niet mogelijk. Wij zijn geen vrije mensen meer. Hebben de moed echter niet verloren en hopen, dat de vrije wereld ons niet ver geet". Dat schreef een dertigjarige boer uit een dorpje achter het IJzeren gordijn aan de afzender van de ballon, welke was opge laten op de rijdende tentoonstelling van de O.E.E.S., die in ons land Heerlen, Eind hoven en Enschedé heeft bezocht. De Duitse boer schreef verder: „Het kost ons dagelijks hoofdbrekens op welke wijze wij aan de zware verplichtingen moeten voldoen. Van de oogst moeten wij zoveel afstaan, dat wij haast niets voor onszelf overhouden. Aan alles is hier gebrek". In het totaal zijn uit Nedei-land meer dan zeventigduizend ballonnen, waaraan een groet van een „Europeaan aan een andere Europeaan" was bevestigd, opgelaten. Zij waren niet besmet met veepest of typhus en er zaten ook geen zakjes rnet colorado kevers aan, zoals de Russische kranten schrijven. Tot dusverre zijn reeds zestig antwoorden van achter het ijzeren gordijn binnengekomen. Daarbij was ook een kaart van een 75-jarige man. „Hoorde voor hét eerst over'de Europese economische samen werking. Pracht idée. Veel succes, maar stuur alsjeblieft geen propagandamate riaal". Nederlandse groente niet gewenst Duizenden ballonnen zijn in West-Duits- land tex-echt gekomen. Talrijke antwoord kaarten zijn binnengekomen uit België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en zelfs uit Oostenrijk. Een Duitse firma, die gereedschappen vervaardigt, maakte van de gelegenheid ge- gebruik om aan de antwoordkaart een bro chure te bevestigen met de vx-aag: „Kxxnt U voor afnemers zorgen?" Een tuinder, waarschijnlijk bevreesd voor concurrentie schreef: „Stuur liever meer van zulke ballonnen, maar niet zoveel van jullie groente". Een niet zo prettig antwoord ontving een Eindhovense afzender van een Franse boer. „Ik eis van U 3500 francs schadevergoe ding, want mijn paard heeft uw ballon, die in de wei was terecht gekomen, opgegeten en is toen ziek gev/orden. Dokterskosten: frs. 3500". Maar tussen al die duizenden min of meer prozaïsche antwoorden, was er een kaax-tje van een meisje van twintig lentes uitergens. „Wil graag nader kennis maken", schreef zij. „Misschien kunnen wij komen tot een gelukkig huwelijk. Schrijf terug". Zo zou de Europese economische samen- werking nog een romantisch tintje kunnen krijgen. HET WEER AFGEBEELD Het weer in West-Europa slaat nog onder invloed van een stroming rond een ge leidelijk zich opvullende depressie voor de Noorse kust. In deze stroming bewegen zich enkele trogvormige stgringen waarvan er in de afgelopen nacht weer een over ons land trok. De buïigheid nam hierdoor tijdelijk toe. Ten Westen van Ierland nadert een nieuwe depressie die wordt vooraf gegaan door een rug van hoge luchtdruk. In de loop van de dag komt het weer in ons land onder invloed van deze rug, maar daarna dringt het regengebied van de neiuwe depressie in Nederland door. Het weer blijft hierdoor wisselend .met nu en dan regen. Weerbericht OPNIEUW REGEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond weinig, maar later ge leidelijk toenemende bewolking met vooral morgen opnieuw regen. Matige tot krachtige naar Zuide lijke richtingen krimpende wind, morgen echter tijdelijk matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. 16 November Zon op 3.01 uur, onder 16.43 uur Maan op 14.15 uur. onder 23.45 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden 15 November Zon op 7.59 uur, onder 16.50 uur Maan op 13.58 uur, onder 22.21 uur Donderdag 16 November Hoog water: 3.26 en 20.58 aixr. Laag waterj 3.52 en 16.34 uur. MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN A HAG3- 7 BUIEN R ONWEER /^tsmperatouh 1005 ISOBAAR BELANC9UK NEMSXAG- QC6JID CENTRA H HOGE ORUK L LAGE ORUK - SCMEIOlNOStIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAM- IEDERE HEtE DWARSSTREEP IS EEN,•*)*£- SNELHEID VAN.VUF MET£O.CÉR SECONDE

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1