%mii édü NEDERLAND 5.95 ,,De Sovjet-Unie verstaat slechts een taal waar macht achter staat" Dry Cleaning only Old Clothes Mew FLAHEL -Clowntje Riek Sluitende begroting goedgekeurd, twee nieuwe scholen op komst AUTO-RIJSCHOOL REIJM De Zevenster Woensdag 15 November 1950 Voorzitter der Partij van de Arbeid over de Westelijke verdediging „De grote vorderingen, die niet alleen Nederland maar alle West-Europese landen sinds 1945 hebben gemaakt op de weg naar het herstel van de wonden der laatste wereldoorlog, zijn doorkruist door de ont wikkeling van nieuwe tegenstellingen in de wereld. Toen de Amerikaanse UNRRA vlak na de oorlog tot in hel hart van de Oost-Europese staten bezig was voedsel en kleding te verschaffen aan de zwaar getroffen bevolking werden er in het Kremlin alweer plannen gemaakt om de Westelijke buurstaten een voor een onder de Sovjet-dictatuur te brengen", aldus de algemene voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer K. Vorrink, die Dinsdag avond in het Beverwijkse veilinggebouw ,,'t Centrum" voor zijn partijgenoten van de plaatselijke afdeling het woord voerde over de verdediging van de Westelijke landen. „De wittebroodsweken der Vere nigde Naties waren nog nauwelijks voorbij toen de Sovjet-Unie reeds haar eigen im perialistische politiek begon", zo vervolgd- de hy, om daarna verschillende aspecten van de expansieve politiek van Rusland naar voren te brengen, waarbij hij in het bijzonder het „Alarm van Praag" memo reerde, de staatsgreep in Tsjechoslowakije. De heer Vorrink zeide zich te kunnen voor stellen, dat vele van zijn geestverwanten zich uiterst bezorgd maken over de herbe wapening van het Westen. Niemand kan deze aanvaarden zonder een ontzaglijke druk van zijn geweten. Spreker schaarde zich echter achter de mening, die Bevin op het laatste Labour-congres in Engeland heeft uitgesproken, namelijk dat ieder gesprek met de Sovjet-leiders, dat moge lijkheid biedt tot enige redelijkheid hun nerzijds, moet worden aanvaard, doch dat de gehele ontwikkeling na de oorlog de Sovjet-Unie deed kennen als een dictatuur, welke alleen ontvankelijk is voor een gesprek waar een onverzettelijke macht achter staat. De Westelijke landen moeten gezamen lijk een sterk militair apparaat vormen om deze politieke macht te vertegenwoor digen. De communistische vredesactie van Stockholm noemde de heer Vorrink „de grootst opgezette politieke huichelarij, welke de geschiedenis ooit heeft gekend". Spreker zeide in een gesprek met Shin- well, de Engelse minister van oorlog te hebben vernomen, dat deze er naar streeft om in 1951 in West-Duitsland een geza menlijke Atlantische militaire macht van 25 divisies op de been te hebben. Het is züns inziens beter, de defensie der West- Europese landen in het Atlantisch Pact te organiseren, dan in een West-Europees leger, omdat bij het eerste verband de machtige partners Amerika en Canada rechtstreeks betrokken zijn. „De tweede wereldoorlog", aldus de partij voorzitter, „was geen gevolg van een bewapenings wedloop, maar van een eenzijdige bewa pening van Duitsland, waartegenover de andere landen hun vredeswil demonstreer den doordat zij de opbouw van hun defen sie nalieten". Na de oorlog hebben alle landen gede mobiliseerd, behalve Rusland. Dat hand haafde de oorlogssterkte en heeft thans ongeveer 175 goed geoi-ganiseerde divisies klaar. „Weer hebben we tot nu toe uit een nobel bewustzijn de herbewapening nagelaten maar als we deze thans niet met* vooi-tvarendheid aanpakken, zal het Krem lin doorgaan met zijn aggressie omdat het weet, dat wij geen handen hebben om vuisten van te maken". Omtrent het veel omstreden plan tot de herbewapening van West-Duitsland legde de heer Vorrink er de nadruk op, dat het gaat om een Duitse bijdrage in de Atlan tische defensie en niet om een zelfstandig Duits leger. „Een Duitse militaire eenheid die in een groot Atlantisch dienstverband moet optreden, kan immers heus geen grapjes uithalen", zo merkte spreker onder enige hilariteit op. Hij zeide de terughou dendheid van Frankrijk en ook van de Franse socialisten op dit punt te kunnen begrijpen, maar nochtans onmogelijk te kunnen aanvaarden. Het Franse plan voor een Europees leger met een Europees ministerie van defensie vond de heer Vor- ADVERTENT1E Binnen 24 uur gereed Zonder prijsverhoging CHEMISCHE REINIGING KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater. 7 en 9.15 uur: Borgia schaakmat. DONDERDAG 16 NOVEMBER Kennemer Theater, 8 uur: Comité Abon- nementsvoorshellingen Beverwijk, „De ge temde feeks". Luxor Theater, 8 uur: Concert Hoogoven harmonie. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. rink zeer aantrekkelijk omdat het een be langrijke stap zou zijn op de weg naar de Europese federatie, maar hij achtte het onuitvoerbaar, aangezien Engeland er niet aan mee wenst te doen. Spreker toonde veel begrip voor de Engelse weigering om aan een Europese federatie deel te nemen en zei er vast van overtuigd te zijn dat .Groot Brittannië aan elke vorm van zakelijke samenwerking tussen de West-Europese landen zal wil len deel nemen, wanneer men het tere punt van de bovennationale autoriteit laat rusten. Vooral ten opzichte van de defensie kan men het zijns inziens ook zonder die autoriteit stellen. „Het is de grote fout van de Europese federalisten dat zij zich vastbijten aan een bepaalde vorm, dat remt de ontwikke ling juist", zo merkte de partijvoorzitter aan het slot van zijn rede nog op. Demonstratie'tivond K.A.V. In de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat hebben de Katholieke Arbeiders Vrouwen Dinsdagavond een bij eenkomst meegemaakt, volledig gewijd aan de verzorging van de inwendige mens. Op deze avond heeft namelijk een vertegen woordigster van een oliefabriek uit Delft een inleiding en demonstratie gehouden, waarin ze bijvoorbeeld vertelde dat de pinda wegens haar hoge vetgehalte een uit stekende grondstof voor de oliefabricage is. Door hel tekort aan scheepsruimte worden de pinda's nu gedopt aangevoerd. Na zui veren via een luchtstroom worden de noot jes gekraakt en door middel van een wrin gerperser wordt de olie er uitgehaald. Deze bewerking geschiedt koud. De aldus ont stane olie is van de beste kwaliteit en het pindaresidu wordt nogmaals verwarmd ge perst waarbij het aldus ontstane product aan de margarinef abri eken geleverd wordt. De afgewerkte nootjesmassa wordt ten slotte verwerkt tot veevoer. In tegenstelling tot wat men in het al gemeen vermoedt, wordt pindakaas ge maakt van volwaardige erondnoten en niet van de een of andere rest. Vervolgens werd het bakken van flensjes gedemonstreerd waarvan de aanwezigen natuurlijk een „proefje" kregen aangebo den. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitster mevrouw van Zutplien die tevens vooreing in gebed. De geestelijk adviseur kapelaan Jansen deelde mede dat getracht zou worden samen te gaan met het Katholiek Vrouwen Centrum, hoewel een dergelijke poging reeds vroeger mislukt is. HANDWERKTENTOONSTELLING IN TERPSICHORE Dinsdagmiddag werd in huize Terpsi chore aan de Beverwijkse Zeestraat een tentoonstelling van handwerken geopend. De plaatselijke afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen orga niseerde haar ten bate van het gouden ju bileum van het Hoenderlose doorgangshuis voor ontspoorde jongens. De dames-leden der afdeling hadden hun best gedaan, en er waren vele handwerken ingezonden, zoals er ook vele artikelen waren binnengekomen voor de bijbehoren de bazar. De stichting Hoenderlo exposeerde zelf voorts een grote collectie door de jongens vervaardige goederen. De tentoonstelling die vanavond om 10 uur gesloten wordt, mocht zich in een druk bezoek verheugen. ADVERTENTIE Juist nu het werkelijk koud wordt, hebben wij meters en nog eens meters FLANEL voor U. Tijdig ingekocht, laag in prijs door de grote hoeveelheid. Wij hebben een prachtig FLANELLEN NACHTHEMD met lange mouw, royaal en zeer degelijk afgewerkt slechts f 9.75 Hen ruime FLANELLEN HERENPYAMA van zeer mooie kwaliteit, solide afwerking. f 1;?. Warm FLANELLEN HEMD, met korte mouwen, dubbele borst, in een niet te overtreffen kwaliteit, 100 cm lang. De vérkoop begint Donderdag Trompstraat 8-10 Telefoon 5332 KINDEREN OP DE PLANKEN Op Dinsdag 21 November zullen „De spe lende nachtegalen" onder leiding van de heer Alb. Louwe een tweetal kinderspelen voor het voetlicht brengen. Voor de kinderen Terwijl Rick en. Bunkie het bed voor de gast gereed maakten, zette Pilon koffie en waakte het avondeten klaar. Kapo (zo heette de Kabouter), voelde zich op zijn gemak, en het iverd een heel gezellige maaltijd. Ze praatten allen honderd uit. Het' was echt leuk, zo onverwacht nog een huisgenoot erbij te hebben. En Kapo was blij dat hij een onderdak gevonden h.ad. Niet alleen bij Pilon, maar ook bij de andere Kabouters was het in orde gekomen. Alle daklozen waren gastvrij opgenomen. Het gaf natuurlijk een hele drukte. De bakker van Kabouterdorp maakte gauw zijn oven aanwant met zoveel vreemden erbij moest er meer brood zijn. Maar hij vond het hele'rnaal niet erg; hij stopte het brood in de oven en bakte, het lekker bruin, want de gasten moesten het beste var, het beste hebben, vond hij. Die avond zaten ze nog wat gezellig bij elkaar aan de ronde tafel, met een geurig kopje koffie. Buiten lag de sneeuw en in het donker ging de koude wind langs de bomen. „Ik ben blij, dat ik hier zo lekker warm kan zitten," zei Kapo. „Ik zou nu niet graag in de kou lopen!" RAAD HEEMSKERK Vier duplexhuizen er bij, vier krotwoningen tegen de grond De heuglijke tijding, dat Gedeputeerden de gemeente Heemskerk alsnog een extra bouwvolume in 1950 voor 4 duplexwonin- gen hebben toegewezen, onder uitdrukke lijke voorwaarde, dat er dus vier Heems- kerkse krotwoningen worden afgebroken, bracht de raad der gemeente Dinsdagavond in een goede stemming, die nog aangewak kerd werd toen burgemeester N i e 1 e n meedeelde, dat de begroting voor 1951 sluit. De gewone dienst tot een bedrag van f 320.950,88, de kapitaaldienst tot 362.516,75. In de loop van de agendabehandeling, die aan de feitelijke begrotingszitting voor af ging, wilde de heer De Wit (K.V.P.) de hele aftredende woonruimtecommissie maar direct opruimen omdat Heemskerk naar zijn zeggen er al zoveel narigheid mee heeft gehad. De burgemeester kon daar echter niets voor voelen omdat deze schakel helaas nog niet gemist kan wor den. Misverstand De stichting van een tweede bijzondere lagere school in de gemeente, die de R.K. parochie ten goede zal komen, ging zonder veel tegenstand onder de hamer door; de nieuwe openbare lagere school voor het eerst sinds Maart 1926 weer in eigen ge meente kreeg een opmerking van de heer M u ij e n (Arbeid), die zich onder meer afvroeg of Beverwijk de Heemskerk- se kinderen op korte termijn wegens ruimtegebrek van haar openbare scholen gaat weren. Hij vond het voorts jammer, dat de O.L.-school in hetzelfde gebouw als de nieuwe Katholieke school onderdak gebracht wordt en stelde voor, uit het voorstel wat duidelijker te laten blijken, dat de openbare school op den duur een eigen gebouw krijgt. Burgemeester N i e 1 e n gaf te verstaan, dat de Heemskerkse kinderen heus niet hals over kop van de Beverwijkse scholen gehaald hoeven te worden, maar dat er in 1952, als de toeloop van kinderen naar die scholen groter wordt, moeilijkheden drei gen. De kinderen worden, aldus de burge meester, juist niet in de Katholieke school gehuisvest, maar er komt direct een af zonderlijk gebouw, dat later weer aan de katholieken terug komt en uitgebreid wordt tot een vierklassige school voor De nering viert feest Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens zal Vrij dagavond om' acht uur de Beverwijkse winkelweek openen, die door tal van mid denstanders met veel animo is voorbereid. Winkelstraten zullen met een feesttooi om hangen worden, welke in de avond een twinkelende verlichting krijgen. Alle bijzon derheden betreffende deze winkelweek zul len op vele punten van de stad via luid- spx-ekers worden uitgezonden. Na de opening door de burgemeester maakt de Beverwijkse Harmoniekapel een vrolijke rondgang door de straten. Zater dagmiddag zal de winkelweek een hoogte punt bereiken, dan worden er op het pijpen van de stafmuziek van Sinterklaas niet minder dan dertig Zwarte Pieten losgela ten. Niet om de economische recherche te verontrusten overigens. Of de Sint zelve zich nu reeds uit zijn besognes los zal kun nen maken om van deze winkelweek te profiteren is nog niet officieel bevestigd. EEN KAPELAAN SPRAK OVER DE FILM Voor de leden der Beverwijkse afdeling van de R.K. bond van Technici „St. Ber- nulphus" heeft kapelaan H. Jansen ge sproken over het onderwerp „Van Lumière tot de laatste filmzondag". Vooraf werd een huishoudelijke verga dering belegd, waar de voorzitter, de heer J. P. van Doorn enige mededelingen deed over de Algemene Bondsvergadering. De secretaris, de heer Th. de Ridder behan delde enkele ingekomen stukken. Kapelaan Jansen stelde in zijn causerie allereerst de vragen „Wat is film?" en „Be staat er werkelijk filmkunst", om vervol gen de vragen van Katholiek standpunt uit te beantwoorden. ADVERTENTIE TM ALS A (bet theater met de beste films) Morgen, Donderdag 16 Nov. aanv. 8 u. slechts één enkele voorstelling van het gigantische schouwspel in technicolor CHRISTOPHER COLUMBUS met Frederic March in de titelrol. Een kleurenepos van adembenemend avontuur, duistere intrigue en sprook jesachtige praal. De geschiedenis die iedereen zien will Toegang 14 jaar. kleuteronderwijs. De openbare school zal tegen die tijd over een eigen definitief on derkomen kunnen beschikken. Riolering en zuivering De eigen riolering met een bijbehorende zuiveringsinstallatie voor rioolwater bracht allereerst de heer Beentjes (K.V.P.) in het geweer, die de becijferingen voor dit project graag al op de pas goedgekeurde begroting' had gezien hij schatte de kosten zelf op 20 a 30.000 gulden voor de zuiveringsinstallatie en stelde een na dere bespreking in détails voor met het uitvoerend ingenieursbureau. De voorzitter, die ook nu de beide wethouders het werk uit handen nam, vond het maar een moeilijke affaire: de reiniging van het afvalwater is een tech nische aangelegenheid, waar de raad ver moedelijk weinig kaas van heeft gegeten. Zodat een ontmoeting tussen raad en ingenieurs, zoals door de afgevaardigde werd voorgesteld, hem lichtelijk overbodig leek. De heer Beentjes had in zoverre ech ter wel succes met zijn aandrang, dat de voorzitter toezegde, alsnog in de begroting een raming van de kosten der eerste aan leg te voegen met een financieel rapport van de ontwerpers als toegift. Beverwijk kreeg van burgemeester N i e 1 e n een pluimpje voor zijn toezegging tot hulp bij de zuivering van het Heemskerkse rioolwater, waarna het voorstel geaccep teerd werd, waarmee de raad aan het eind van zijn agenda kwam, want een voorstel van B. en W„ om een aantal bevoegdheden aan B. en W. te endosseren, werd zonder opgaaf van redenen ingetrokken. ADVERTENTIE A U T O'R IJL E S.» Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) Velsen-Noord Feestelijke Vrouwendag Partij van de Arbeid De jaarlijkse Vrouwendag der afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Ar beid, is Dinsdagavond in het feestelijk ge tooide clubgebouw „Kindervreugd" gehou den. In haar openingsrede begroette de pre- sidente mevrouw Goossens-Brons speciaal de spreekster mevrouw Vermeer-Doesburg uit Naarden en de medewerkende Arbei ders Mandolineclub „Excelsior" uit IJmui- den onder directie van de heer Joh. B. Kok. Mevrouw Goossens wekte op de Za terdag voor het N.V.V.-T.B.C.-fonds te houden collecte te steunen. Na samenzang van het strijdlied „Op naar het licht" liet „Excelsior" zich in een viertal gewaardeerde nummers horen, waarna mevrouw Vermeer haar inleiding begon. i In haar boeiend betoog wees zij er op, dat het socialisme een streven is. naar vrij heid en gerechtigheid. In een wereld van dreiging en gevaar geeft het toch moed en kracht te kunnen spreken 'over de ver broedering van de volken. Mevrouw Ver meer betreurde het, dat de vrouwen zich nog zo weinig met de politiek inlaten, daar het toch ook haar niet onverschillig kan blijven hoe zij worden geregeerd. Het is een illusie gebleken, dat er nooit meer oorlog zou komen, hoewel de hoop en de verwachting na de bevrijding er zeker zijn geweest. Ook al hebben de Verenigde Na ties, niet gebracht wat men van haar ver wachtte, er is desondanks veel door haar gedaan en gered. Mevrouw Vermeer bracht vervolgens hulde aan de pioniers van het democra tisch socialisme in Nederland, „die alles hebben getrotseerd om datgene te berei ken, wat wij Nederlanders nu als natuur lijk aanvaarden" en hoewel onze rege ring het zeker niet gemakkelijk heeft ge had zet zij toch door ondanks nog grote moeiten en zorgen. Nadat de mandolineclub „Excelsior" zich nog eens had laten horen werd de dag besloten met de opvoering van het pro pagandistisch toneelstukje „Groen en Wit". Castricum VEILIN GBERICHT De Castricumse veiling betaalde Maaxi- dag de volgende prijzen aan de tuinders: sla 3-7; spruiten A 44-58; spruiten B 19-25; andijvie 8i/2-12; peen III 4,90-6,20; knol selderij 9; waspeen 11-15; stoofsla 7-10; prei 8; boerekool 10. Tweede culturele avond in de Jeugdherberg Het was in de gezellige recreatie de Castricumse Jeugdherberg Wi v< haaglijker dan buiten, toen jgal Wat Spigt en Ellen Mac Gillavr», re7J" aan het clavecimbel, de piano en on d tezamen met een cellist de aam..; muziek van Bach en zijn SS? horen, met een toelichtend Jaap Spigt. Hoofdzakelijk wees 2 aard en de samenklank van dn m, - tijde van Bach. Om dit te deSj voerde hij d2ens vierde sonate in p clavecimbel uit. Als tegenhanger van sonate werden vervolgens een me* allegro van Handel voor clavecimh? en fluit uitgevoerd, zodat de ve punten duidelijk aan het licht trad». Bach's dertiende Cantate, „Meine s, zer, meine Tranen", waarvan t ss merts de baritonpartij vertolkte, Waf" een ontroerende eenvoud en school niet. in de laatste plaats doordat de w king smetteloos was, Na Bachs dood blijken, zo vervolg heer Spigt, bij.de toenmalige comiS zoals zijn zoon Johann Christian duto de Hongaarse en Italiaanse invW i evenals later trouwens bij Mozart Te- duidelijking werd de Variatie in C dur« Mozart, een pianostuk voor quatre r' gespeeld, waarna tot slot een aria var voor fluit, clavecimbel en cello met" van een bariton werd uitgevoerd, w bleek, dat de muziek van Mozart nogl. sterk onder invloed stond van Bach Wij kunnen niet nalaten de fluitisti complimenteren voor haar betoverend, en de gehele avond was uitermate beit lijk zodat Castricum de vólgende reedsb verlangen toegemoet ziet. SCHEEPVAART Aalsdijk, 13 v. Bremen n. Hamburg. Aalsum, 13 v. Hamburg te Antwernen Aard Ijk, 13 520 m. W, Scilltes. Abbediik, 13 100 m. ZW. Ouessant. Almdljk, 13 950 m. W. Flores. ArnedUk, 14 vcrw. te Antwerpen. Alchiba. 16 verw. R'dan v. Narvik. Beverwijk, 13 nog 380 m. Sfax. Ball, 15 verw. IJmuiden. Borneo, pass. 14 Stromboli n. Genua. Camphuys. 13 te Menado. Clavella (t). 13 60 m. NO. Rasalhadd. Corilla (t), pass. 13 Bizerta. Castor, 13 90 m. Z. Mone eiland. Eendracht, pass. 13 Kp. Bon. Ena (t). 13 140 m. Z.t.W. Flores. Esso Amsterdam (t), 13 165. m; N.NO. Madeln pis trh ku Farmsum, 13 270 m. W.ZW. Finisterre. Gadila (t). 13 90 m. ZW. Flores. Hecuba, 13 nog 1130»m. Maracaibo. Helicon, 13 v. Turkseil, n. Laguaira. Hera, pass. 13 Kp. San Antonio. Hermes. 14 v. Bahia te Recife verw Keilehaven, 13 re«Je Port Gentil v. Baten Kota Inten, pass. 13 Kp. Bon. Leuvekerk, 13 rede Damman Harenberg, 14 v R'dam n. Genua. Macoma (t), 13 Z. v. Ibiza n. Genua Mentor. 13 v. Antwerpen n. A'dam. Merwede, 13 650 m. W. Flores. Mitra (t), pass. 13 Kp Bon. Mapia, 14 dwars H. v. Holland. Nieuw Amsterdam. 13 375 m. O.ZO. Kp. Ba Orestes. 14 verw. Manta v. Balboa. Prins Joh. W. Friso, 13 325 m. W. Scflli* Pygmalion. 13 575 m. W.ZW. Flores. Reyniersz, 15 verw. Soerabaja v. Makaar Rotula (t), 13 225 m. O. Malta. Rijn, pass. 13 Kiel. Sarangan, 13 te Nunukan. Stad Arnhem, pass. 13 Zuid v. Balearei Stad Breda, 13 125 m. O. San M-guel, Stad Vlaardingen, "13 110 m. W.NW. Tror.fj Jla Sanana, pass. 14 Malta. Stad Alkmaar, pass. 14 Olandsreb lichtica Stad Dordrecht, verw. 15 v. R'dam Empedocle. Tawali, 16 te Djakarta verw. Tosari, pass. 12 Kp Hatteras. Telamon, 13 240 m. N. Mona Passage. Trompenburgh, 12 te Kingslynn. Van Riemsdijk. 15 verw. te Belawan. Veendam. 13 165 m. W. Scillïes. Van 't Hoff. pass. 14 Str. Messina. Westland, 14 verw. SI. Vincent. Wickenburgh. 14 te Londen v. Casablaa i, IJssel. 16 verw. Curasao v. New Orleaj Zaan. 13 v. Norrsundet n. A'dam. KLEINE 1! J. Brinda. 13 v Hamburg n. Southampton, Bicaya. 13 v. Huil n. R'dam. Birmingham, 13 v. Leith n. Grangemoutlt Blue Boy, 14 te Maassluis. Caland, 13 v. Stettin n. Wismar. Constant, 13 te Dieppe v. Grimsby. Davina Goedkoop, 13 v. Kingslynn n. Midi!! iaa Escaut, 13 v. Londen n, R'dam, Express. 14 v. Londen n. R'dam. FJandria. 12 v. Le Havre te Duinkerken. Frejo, 33 v. Irvine n. Swansea. Hast II, 13 v. Gothenburg te Rouaan. Hast V, 13 v. Cork te Birkenhead. Hoflaan, 12 v. Valencia n. Londen. Haskerland, 12 te Goole v. Harlingen. Heemskerk, 13 te Stugsund v. Kslmar. Hoogland. 14 te Londen verw. v. Kopend? Houtman, 13 te Grangemouth v. Emdss. Ingeborg, 13 v. Kopenhagen te Duinkerka June. 13 v. Ipswich n. Bremen. Marcella, 13 v. R'dam te Port Jerome. Monica, 14 v. Duinkerken n. Rouaan. Maartje, 13 v. Londen n. Honfleur. Noord, pass. 13 Kp. St. Vincent. Norma, 13 v. Londen n. Parijs. Palma, 13 v. Petit Couronne te Bordeaux. Spurt, pass. 13 Brunsbuttel. Seaham, 13 te Dover. Taurus, 13 v. Leith n. New Bui'y. Urmajo. 13 te Boness v. Emden. Virgo, 13 te Stettin v. R'dam. SLEEPVÜ Ganges, 14 te Vlissingen. Tyne, 11 27' 32" Z. 44" 53" W. Zwarte Zee, 11 29' 10" N. 14' 10" W germolen. SCHEEPVAART IJMUIDEN p Dinsdag 14 November kwamen de i? van IJmuiden binnen: Deo Favente vanj penhagen. Texelstroom van Liverpool van Dublin. Jac Quesmarie van Swas Joost van Hernösand. Niobe van Kotka. i pia van Londen. Hollandia van Gother.bE Prinsegracht van Rafsö. Mentor van K werpen. Olive van Par. Morsum van Ala Nijenburgh van Stockholm. Sigvard vanB singborg. Gruno van Solveborg. Vertrokken zijn: Hernö naar 1 Frisian Coast naar Rotterdam. Amstelstrcj naar Londen. Surte naar Londen. Can naar Skoghal. Juliana n. Wismar. Isaporö naar Rotterdam. Hestia naar Antwerp Skirner naar Rotterdam. Gallium naar A. werpen. Rother naar Goole. Falcon f Londen. Aardeni naar Finland. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 16) Arnold drentelde langzaam weg. Hij zag er wel ietwat terneergeslagen uit voor zover ze dat aan zijn rugzijde kon beoor delen. Nu stond hij stil aan de trottoirrand, lichtte zijn linkerpols in een gewoonte gebaar op tot vlak bij zijn gezicht en keek toen hulpeloos omhoog naar de toren van 't American Hotel. V/eer kreeg Aagje een gevoel van medelijden en daar ze, behal ve detective, een hartelijk schepseltje was, besloot ze hem een beetje te gaan troosten. Terwijl hij langzaam de tramrails van de Weteringschans overstak, wipte zij vlug de rijweg over, langs de Schouwburg, de Marnixstraat over, langs het plant soentje en daarna de rijweg weer terug. En toen Arnold van Blitterswijck, na een tweede sigaret opgestoken te hebben, juist Trianon weer passeerde, kwam hij daar opeens zijn huisgenootje tegen, stralend en schattig in haar groene zomerjurkje. Ze slaakte een kreet van verrassing! Nee maar Arnold! Jij hier! Hoe is het mogelijk! Ja kind, gilimlachte hij met het be schermende air, dat hij altijd tegenover haar aannam, ik ben het werkelijk. Maar hoe kom jij hier? Zo vroeg, bedoel ik. Ja. Matineus hè1? Het is zo'n verruk kelijke dag! Je bent zeker gewekt voor die vin gerafdrukken. Dat had ze nu niet moeten zeggen! Hij fronste zijn rossige wenkbrauwen. Hij werd dikwijls onaangenaam getroffen door haar „realisme", zoals hij het noemde. Herinner me niet aan die affreuze affaire! Och. het spijt me Arnold. En wat zei mama? Mama was afschuwelijk gechoqueerd. Afschuwelijk! Ze ligt nu op de sofa met een natte doek op het voorhoofd. Ze krijgt van emoties altijd migraine! Aagje dacht nog even aan de „ontplof fing" van vanmorgen, maar zag dan in eens twee bezoekers die juist opstonden uit hun rieten stoelen. Hè toe Arnold, daar gaan net twee mensen weg. Laten we hier even een kopje koffie drinken. Het is hier zo leuk! Hij aarzelde even, maar dorst het dan toch niet te weigeren. Zij gingen tegen over elkander zitten aan het rieten tafel tje en hij hield haar zijn sigarettenkoker voor. Dank je Arnold. Ik rook nooit, zoals je weet. Een van de vele eigenschappen, die ik in je apprecieer! antwoordde hij hoffe lijk. En over zijn schouder heen tegen de ober: Twee koffie! Trouwens, vervolgde hij, zijn stoel wat in haar richting verschuivend, ik apprecieer je helemaal bijzonder. Bij zonder, Aagje. Jeje kent mijn gevoe lens. Ze keek op de klok van het American Hotel. Vijf voor half één. Om half elf had ze aan de ontbijttafel gezeten. Twee huwe lijksaanzoeken in twee uur tijds! Toe Arnold, smeekte ze, hier alsje blieft niet! Vind je het hier niet passend? Een beetje schuw? Ze beet met haar witte tandjes in haar onderlip. Ocli welnee! Pardon! De ober zette twee kopjes koffie tussen hen neer. Ik hoopte, hervatte Arnold, nu je voorstelde om een kopje koffie te gaan drinken, dat je er nu anders over dacht dan gisteren. Hij fronste weer. Nu ben ik weer realist, dacht ze. Wat een rare, lichte zwemmerige ogen heeft hij toch. Helemaal geen ogen, helemaal geen ziel! Zij dronken nu zwijgend hun koffie. Het meisje keek naar het fleurige verkeer langs het trottoir. Leuk zaten ze hier, peinsde ze. Arnold en zij. Wat een combinatie! Ik heb, begon hij ineens te vertellen, vanmorgen een alleraardigste ontmoe ting gehad. Alleraardigst. Ja? Eén van onze mensen van Blitters wijck. Een oude getrouwe. Werkelijk een aandoenlijke ontmoeting! Wat aardig! Hoe was het mogelijk, dacht het meisje, dat twee mensen elkaar zo voor de gek konden houden! Het was goed dat hij niet op haar gezicht lette, want nu „ontplofte" zij letterlijk van plezier! Ja heel aardig. Gerrit heet hij, Gerrit. Haagjes. Onze oude palfrenier. Wat een typische naam. O ja, dat weet jij zo niet. Een echte Blitterswijck-naam. Eerst had je Johan Haagjes, die was hoefsmid. Een bijzonder sympathieke man, ik heb hem nog goed gekend. Hij is driemaal getrouwd geweest. Uit zijn eerste huwelijk had hij vier zonen: de oudste was Johan, en dan had je Leen- dert en Anthonie en Hendrik. Uit zijn tweede huwelijk had hij zeven zonen: Adriaan en weer een Johan, want toen was de oudste dood, en Willem en Die Gerrit was dan zeker de elfde zoon uit het derde huwelijk! Nee, nee! De zesde uit het tweede. Uit het derde huwelijk waren er geen kinderen. Goddank! Een aardig type, die Gerrit. Bijzonder sympathiek' Wat die allemaal nog weet van vroeger! Hij heeft grootpapa nog ge reden, iedere Zondag naar de kerk in ons familierijtuig, je weet wel, met ons wapen in blauw en goud op de portieren. Groot papa had dan zijn zilverbrokaten vest aan, en zijn dikke zilveren horlogeketting en daar hing nog een kleinood aan Zullen we eens opstappen, Arnold? Als je wilt, goed. Hij schoof zijn stoel achteruit. Je moet nog afrekenen! Och ja. Dat gaat van de 4.20 af, dacht ze. De ober boog, ze stapten op. Zoals ze daar samen over het trottoir gingen waren ze een knap paar. Zeg, die Gerrit, begon ze weer voor zichtig, toen ze een eindje opgelopen waren, woont die nu in Amsterdam? Ja, maar hij wou weer naar Blitters wijck teruggaan. O, dus je hebt hèm hier nooit opge zocht. Nee, dat doè je toch niet. Een pal frenier! Zijn intonatie sprak boekdelen. Zij boog het hoofd onder zijn bestraffende blik. Natuurlijk niet, sprak ze mee, en waar zou zo'n man nu een onderkomen hebben! In een kosthuis ergens, denk ik. Maar dat interesseert me niet! Och nee, het particuliere leven van zulke mensen, daar sta je mijlenver vandaan! Mijlenver bóven, bedoel je natuurlijk! daoht ze ineens hef tig. Lammeling die je bent! En ze zwegen lange tijd. Pas toen ze de Vondelstraat ifl&É5 verbrak zij weer de stilte. Als we straks thuiskomen, kn* we op ons kop. Hij trok pijnlijk met! mond. Op ons gericht, verbeterde ze, Hoezo? Nu er was toch een uitgaansveiw Er mocht niemand de deur uit! Daar weet ik niets van. Maar er stond een agent in de voor het huis. En ook een aan het acntfc hekje. Ik heb geen agent gezien. Ik ook niet! Toen ik uitging ten e- ste niet! Enfin, we zullen het wel Ze naderden nu het huis. Tezelfder lijd stond de douairière d Blitterswijck samen met inspecteur Eer» voort voor het raam in de hall uit te kü in de straat. j Daar komen ze aan! riep ze verneig Kijk, Arnold en Aage samen. Een mant paar, vindt u niet? De inspecteur antwoordde niet. Hij was, ongeveer een half uur gpw" de zitkamer van mevrouw van m wijck binnengekomen en had de ouae op de sofa aangetroffen, nog steeds te lijden aan migraine. Pardon mevrouw! begon hl)0 neemt u mij niet kwalijk alsu - (Wordt ji ervolgd)'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6