IJmuider Courant |and weigert Haarlems Dagblad „Atlantische strijdmacht onder één bevel is het doeltreffendst voor Europa'1 Uitlevering Russische deserteur geëist voor vrijlating van twee Britten Noordelijke tegenstanders in Korea trokken opnieuw terug Franse Nationale Vergadering eist groter macht voor Raad van Europa irgan£ No. 19707 tdacüe jnemerlaan 154. Telef. Adm. 5435. 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560>, r Santp- - Haarlem: Gr. Houfcstr. 93, hoofdredactie en alle afdelingen 152» "^iv,tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom -rlSE REGERING heeft zich nu 5 dlli" verklaard ten aanzien - in een verenigd Europees Verantwoordelijkheid van een nister van Defensie. Dat heeft JC onder-minister van Buiten- S' in het Lagerhuis medege was er wel, hij sprak ook even, jgte'rede liet hij aan Davies Lfcbaar noopt zijn wankele ge stand hem ertoe, zich tot het "snaren. Davies zei ook maar 4 Hat de regering niet wil deel- een Europese federatie met een Grondwet als basis. Hij voegde dat deze houding al gebleken t behandeling van het Plan- Ongetwijfeld. Engeland had bm federatie en tegen het Plan- Vesproken en nu is het Euro- *ér nog bijgekomen. Het is dus nauwe, blijvende verbintenissen svopesë vasteland, tegen de op een groot geheel, zelfs tegen een verenigde defensie. Hoezeer het dingen is blijkt wel uit de r van de Labour-afgevaardigde L oud-minister van Oorlog, in Debat: „Soldaten vechten het best nationale leiders en wan- dat het voor de zaak Den land is"- Dit is waar zolanS groter eenheid heeft geschapen, wil de Labour Party niet. Lleiders jawel. Allemaal kleine de reuzen in. Ook Engeland, met Rusland, de Verenigde L'china, is een klein land en de fevan zijn Gemenebest is zeer ver- Klenger's argument, op het eerste Dt, wil eenvoudig zeggen: wij zijn bn voor alles. Dat is dan ook [siste tijd wel gebleken. Het be haal omtrent bereidheid tot slui- ja economische overeenkomsten verandering; er zou trouwens blijken wat die bereidheid in- dan bepaalt zij zich in wezen oude recept. Zulke overeen- scheppen geen nieuwe eenheid, over grenzen, brengen de vol tot elkaar en duren niet er voordeel in ziet. van Straatsburg heeft het na- cok weer moeten ontgelden. Die t een raadgevend college. Meer b bevoegdheden heeft hij nooit fij mag geen parlementair lichaam Satin staat zou zijai „zijn inzichten iuropese regeringen op te dringen" Lies betoogd. Dit lijkt erg flink Maar hoe zou hij een parlementair worden? Hij is niet door (kozen, steunt niet op een grond- Europa en heeft dus ook geen bevoegdheden. Hij zou nooit een lichaam kunnen zijn; hij vervangen kunnen worden door instelling, die het wel zou zijn. ook niet duidelijk waarom mi- avies zich zo verontwaardigt over tingen van inzichten aan rege- Wie heeft de Raad van Europa Igevend lichaam ingesteld? Dat 'de regeringen gedaan (ook de {gering) en zij hebben hum parle- vmocht het besluit te ratificeren, dat is gebeurd. Sindsdien heeft de Europa niet anders gedaan dam te geven. Had hij dit dan niet Jfoen? Als het bestuur van een ver- laan de ledenvergadering een voor om een Raad van adyies in te en de ledenvergadering neemt dit de bestuursleden dan reden kwaad te worden en te krijten: Raad van advies geeft Editie voor Veisen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cnOprctWCttorlcnBCl)C«aiia:amfïnnn<éï«) Donderdag 16 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Minister Shinwell in het Lagerhuis Het Franse plan had politieke aspecten en eiste „nadere bestudering" Sovjet-Russisch protest: iris de conservatieve oppositie heeft Sandys, schoonzoon van Churchill, p gevoerd. Hij heeft gezegd dat het kspoedig zal zijn gekomen, waarop Sing zich zal kunnen verheugen in porde monopolie van de grootst vernietiging van het streven naar eenheid. Krachtig uitgedrukt, U zoudt dus denken dat Sandys pander van Europese vereniging p, hij staat alleen dat Europese leger Ba Europees minister van defensie heeft verder opgemerkt: „Geen oppositielid heeft in ernst aanbe- een federaal Europa zou worden Lwaartoe ook Groot-Brittamiië zou r Duncan Sandys en ook zijn fader Winston Churchill, alsmede [Engelse conservatieven, hebben dit p op het Haagse Congres in Mei ja krachtigste aanbevolen. Zij heb rus blijkbaar niet in ernst gedaan, jt belangstelling vernemende mag afvragen in hoeverre het huidige |van de heer Sandys, dat hij voor leger is, als ernst moet wor- heeft de onder-minister Ernest dat diens rede met ont- in het vrije Europa zou worden De vrije Europese krantenlezer piet meer zo gauw van redevoe- Zelfs niet als zij in het Lagerhuis 'gehouden. Hij, de vastelandslezer, j' zijn heil allang niet meer van prhuis. Het is hem te vergeven, kza! hij met enige verbazing het ïap de conservatieve afgevaardigde •hebben gelezen. Want die heeft diet is nu werkelijk hoog tijd dat «sluiten met West-Duitsland en bikomen gelijkberechtigde staat [tot de Westelijke Unie en opnemen '"isch Verdrag. De Duitse open- J kan niet langer worden ver- v Duitse openbare mening voorkeur getoond voor toe- i tot een Europese federatie. Als ^Boothby zijn zin krijgt wordt het - .Welneen, gij krijgt onafhanke- 5|s gelijkberechtigde, souvereine Wk vooruitzicht! Geniale poli- Laten wij het maar weer set de verdragen proberen. Net bnse regering is niet van mening weigering een belemmer inj V00r de vorming van een Euro- OÖ(fcr verantwoordelijkheid van Jv minister van Defensie (zegt ^■QOrsay). Blijkbaar bedoelt de ►JfJ' dat het vasteland dit wel 'öh !elsen kan doen. Het zou o»- uitvoerbaar zijn. Maar zal het R® net zover brengen? I'Sende verklaring van Engelse wij zonder belangstelling. De Britse minister van Defensie Shinwell heeft in het Lagerhuis gezegd dat al len bij de besprekingen te Washington van het defensiecomité van het Atlantisch pact het belang erkenden van een of an dere Duitse bijdrage tot de gemeenschap pelijke verdediging van het Westen. „Wij zijn allen vast van mening", aldus Shinwell, „dat er voldoende waarborgen moeten zijn om te voorkomen, dat het Duitse militairisme herrijst". Over het Franse plan, dat de vorming beoogt van Duitse eenheden binnen het kader van een Europees leger, zei Shin well: „Ofschoon wij bereid waren dit Franse plan aan een objectieve studie te onderwerpen en de erkenning van de noodzakelijkheid om Duitse troepen te ge bruiken voor de verdediging van het Wes ten in dit plan toejuichten, kwam het ons voor, dat het plan een aantal verstrekken de politieke besluiten nodig maakte, die de betrokken landen in dit stadium mis schien niet zouden willen nemen". „Het in overweging nemen van het Franse plan zou daarom onvermijdelijk grote vertraging meebrengen bij de vor ming van de geïntegreerde strijdmacht onder één opperbevelhebber, die alle At lantische landen beschouwden als de vol gende stap die genomen moest worden bij de opbouw van de West-Europese verde diging". In principe werd overeenstemming' be reikt, zo deelde de minister verder mede, over de wenselijkheid van een spoedige vorming van een gecombineerde strijd macht onder één opperbevelhebber. Dit is volgens hem de doeltreffendste wijze om West-Europa, met inbegrip van West- Duitsland, te beschermen. Voorts waren allen vol lof over het besluit van de Ame- rikaanse regering oni aan de gecombineer de strijdmacht deel te nemen en in vre destijd een aanzienlijke strijdmacht ir Europa te stationneren, buiten de huidige bezettingstroepen in Duitsland. „Over de aard van Duitslands bijdrage is men het nog niet eens geworden. Naar onze mening", aldus .de minister, „gaat het in de eerste plaats om een militair pro bleem, maar aangezien in het Franse plan een aantal moeilijke politieke kwesties te berde werd gebracht, besloot het .defen siecomité de zaak te verwijzen naar de plaatsvervangers van de raad en naar het militaire comité ter verdere bestudering. Deze zullen rapport uitbrengen aan het clefensie-comité, dat 'naar men hoopt in het begin van de volgende maand zal ver gaderen. Fransen hopen op compromis „Er is geen reden om pessimistisch te zijn over de kansen op een verzoening tus sen het Franse en het Amerikaanse stand punt inzake de Duitse herbewapening", zo heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, voor de commissie voor de buitenlandse betrekkingen der Nationale Vergadering verklaard. „De onderhande lingen tussen de plaatsvervangers van het Atlantische pact te Londen maken in deze goede vorderingen." Leden van de commissie trekken uit deze uitlating de conclusie, dat er aanwijzingen zijn, dat de Franse regering het vraagstuk der Duitse herbewapening in een minder onbuigzame geest tegemoet treedt, dan zou zijn gebleken uit het twee weken geleden door Jules Moch, de minister van Defensie, te New York ingenomen standpunt, zo voegt Reuter hier aan toe. De minister zeide verder, dat de vor ming van een nationaal Duits leger strijdig zou zijn met de voorwaarden van het Frans-Sovjet-Russische verdrag, hetgeen niet het geval zou zijn met het opnemen van Duitse contingenten in een Europees leger. Ieder land zou naast deze contingenten nog zijn nationale strijdkracht handhaven. De Duitse strijdkrachten zouden echter beperkt blijven tot de contingenten voor het Europese leger. Tussen Frankrijk, Engeland en Amerika werden onderhandelingen gevoerd over de verruiming van de Duitse staalproductie- grens teneinde het mogelijk te maken, dat in Duitsland Westelijke bewapeningsorders uitgevoerd zouden kunnen worden. Deze oorlogsgoederen zou Duitsland dan uit voeren. Jules Moch, de Franse minister van De fensie, heeft in de Franse Nationale Ver gadering verklaard, dat Frankrijk geen Duitse divisies zal aanvaarden en evenmin een ministerie, dat de dekmantel zou vor men van een Duits opperbevel. Moch sprak echter eveneens zijn ver trouwen uit, dat de huidige onderhandelin gen zullen leiden tot een overeenkomst die voor beide partijen aanvaardbaar zal zijn. Hij zeide, dat Amerikaans materiaal in zo'n snel tempo wordt ontvangen, dat Frankrijk eind 1951 negen van de tien divisies, die het dan heeft, voldoende zal hebben bewapend. Vliegtuig met Thorez werd aangevallen BERLIJN, 15 November (Reuter). Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sovjet- Russische controlecommissie in Duitsland, heeft geprotesteerd tegen „een Amerikaan se aanval op een Sovjet-Russisch passa giersvliegtuig, uitgevoerd in West-Duits land toen het toestel op weg was van Parijs naar Berlijn". In een brief aan de Amerikaanse hoge commissaris. John J. McCloy. verklaart Tsjoeikof: „Elf November 17.03 uur (Mos- kouse tijd) viel een Amerikaanse straal jager van het type R 80 (Shooting Star) een Sovjet-Russisch passagiersvliegtuig van het type F-47 aan. Het Russische vliegtuig was op weg van Parijs naar Berlijn. Aan boord bevond zich de zieke secretaris generaal van de Franse communistische partij. Maurice Thorez. Ongeveer 50 km ten Westen van Frank fort viel het Amerikaanse straalvliegtuig het Sovjet-Russische toestel aan door het tot op een afstand van tien meter te nade ren. Het Amerikaanse toestel naderde nog voor een tweede maal en verdween daarna in de wolken. Slechts de behendigheid van de Russische piloot voorkwam het beschadigen van het passagiersvliegtuig. Het betrof hier een op zettelijke provocatie, daar de Amerikaanse autoriteiten van de komende vlucht op de hoogte waren gesteld. Ik protesteer tegen dit incident en eis een ernstige bestraffing van de verantwoordelijken. Ik verzoek u mij mede te delen welke maatregelen gij hebt getroffen", zo besluit de brief. Situatie in Nepal nog onduidelijk Volgens de Nepalese ambassade te New Delhi hebben regeringstroepen de nationa listische troepen (de zogenaamde congres- troepen). die oprukken in de richting van Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, met grote verliezen teruggeslagen. Tevens sprak de ambassade berichten over een opstand van het leger tegen. In een communiqué, dat de ambassade via de radio uit de Nepalese hoofdstad had ontvangen, werden de berichten over een huwelijk van de driejarige nieuwe koning officieel tegengesproken. Een vooraanstaand Nepalees congres leider verklaarde Woensdag dat er „geen sprake zou zijn van een op de vlucht slaan der congresstrijdkrachten". Waarnemers te Londen geloven, dat Engeland reeds tegenover India te kennen heeft gegeven, dat het geen voorstander is van buitenlandse hulp aan de Nepalese congi-esbeweging. Het is te Londen niet bekend of India reeds steun heeft verleend. Engelse „Home Guard" herrijst De Britse „Home Guard", het „burger- leger". dat in de oorlog opgeroepen werd ter verdediging van het land tegen een in vasie, zal weer tot het leven geroepen worden, aldus de Britse minister van De fensie, Shinwell. Er zullen onmiddellijk plannen opgesteld worden, ofschoon geen inschrijving zal ge schieden vóór het intreden van een wer kelijke noodtoestand. In de eerste plaats zou in ieder legercommando een adviseur voor deze zaak benoemd worden, die tot taak zou hebben er op te zien, dat uiteinde lijk binnen enkele weken tijds een aan zienlijke strijdkracht gerecruteerd en be wapend zou kunnen worden, aldus de mi nister. Het woord is aan W. G. vanNouhuys: Van Charles Lamb loordt. ge tuigd: Zijn talent bestond uil dat mengsel van fijngevoeligheid en ironische blijmoedigheid,. van realiteitszin en paradoxale op merkingsgave, van schuilgaand meegevoel en openhartige zelf liefde, die samen de humor vor men. Brandstichting en terreur in Oost-Java SOERABAJA, 16 November (Aneta). Ongeveer 80 van de totale tabaksoogst in Besoeki (Java's Oostpunt) is door brand stichters vernield, aldus Aneta. Na de reeds vermelde branden in de voorgaande dagen zijn in de nacht van 14 op 15 November weer tientallen droogschuren, waarvan de meeste met tabak waren gevuld, in vlam men opgegaan. Van de ongeveer 480 droog schuren in het Besoekische zijn er volgens betrouwbare inlichtingen 400 verbrand. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de schade 30 millioen rupiah aan tabak en 10 millioen aan de schuren. Op verschillen de plaatsen heeft men rampokkers gezien die helmen droegen, waarop het embleem van de sikkel en de hamer was geschilderd. Op verschillende plaatsen in het gebied van Maesan zijn bekendmakingen aange plakt, ondertekend door de Partai Kom- munis Indonesia, waarin de bevolking met de dood wordt bedreigd als zij bamboe of hout aan de ondernemingen levert. Volgens de plaatselijke dagbladen zouden 7 Indo nesiërs zijn vermoord omdat zij met Neder landers zouden hebben samengewerkt. Naar Aneta vernam zijn 500 man van de mobiele brigade uit Soerabaja naar het Be- I soekische vertrokken. Rusland stelt koehandelvoor Door onbekende oorzaak is gisternacht een personenauto in het Hoendiep te Groningen gereden. Een schipper ontdekte gistermorgen de wagen die geheel onder water lag. Op de foto: de Groningse brandweer bezig met het optakelen van het verongelukte voertuig, waarin men de lichamen van een man en een vrouw aantrof. Knooppunt- Haerjong met de grond gelijk gemaakt Amerikanen en Engelsen hebben heden hun opmars in Noorcl-Korea voortgezet, teneinde het bruggenhoofd aan cle Tsjong- tsjon uit te breiden. Zij ontmoetten geen tegenstand. In de sector van Paktsjon zijn eenheden van de eerste Amerikaanse divisie infante rie vanochtend bijna vijf kilometer gevor derd, eveneens zonder tegenstand te ont moeten. Britse en Australische troepen zijn Paktsjon binnengedrongen en trokken daarna voorbij de stad zonder tegenstand te ontmoeten. Paktsjon ligt bijna 15 kilometer ten Noorden van de Tsjongtsjon, waarop de verbonden troepen terugtrokken, toen de Noord-Koreanen met Chinese versterking plotseling dreigden de verbonden legers af te snijden. Intussen bindt de guerilla-activileit ach ter de linies een aanzienlijk aantal man schappen der verbonden troepen. Een Brits bataljon heeft Woensdag lichte schermut selingen gevoerd met guerillastrijdkrach- ten ten Zuiden van Seoel, terwijl ook de pas-aangekomen Turkse en Philippijnse eenheden tegen de guerilla's zijn op getreden. Een meerderheid vóór: Verenigd Europa desnoods zonder Engeland De Franse Nationale Vergadering heeft met 353 tegen 184 stemmen een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt uit genodigd te streven naar een vergroting van het politieke gezag van de Raad van Europa. De motie werd door alle regerings partijen en enkele rechtse afgevaardigden gesteund. Alleen de communisten stemden tegen. Invloedrijke politieke leiders, die het standpunt weergaven van ongeveer 300 afgevaardigden van MRP, centrum- en rechtse partijen, verklaarden zich bij het debat voorstander van een verenigd Europa zonder Engeland. Zowel Paul Rey- naud (gematigd) als Bidault (MRP) ver klaarden, dat de enige manier om de af kerigheid van Engeland van een verenigd Europa te overwinnen was: „snel handelen, zo nodig zonder Engeland". 'raker iverklari, niet uitblijven. Hoeveel der- ifeft ~J.ngei1 zijn er nu al geweest? wel even te denken. Voelt men zich wel zo erg zeker, in Westminster, van zijn eigen onwil? „Nooit, mevrouw, dat is een groot woord: zowel in de politiek als in cle liefde". Wie heeft dat ook weer gezegd? Zeker weer zo'n Fransman. R. P. De socialisten waren tegen elke regionale overeenkomst zonder Engeland. Men verwacht, dat de aanhangers van „Europa zonder Engeland" op de komende vergadering van de Assemblee van de Raad van Europa, die aan het einde van deze week te Straatsburg begint, zullen trachten hun standpunt aanvaard te krijgen. West-Duitse socialisten tegen De West-Duitse sociaal-democraten heb ben Woensdag verklaard, dat zij weigeren met de regeringspartijen tot overeenstem ming le komen over een voorstel aan het parlement met betrekking tot de Str&ats- burgse resoluties. Het meningsverschil gaat over de belang rijke besluiten inzake het Europese leger en het plan-Schuman. De Duitse socialisten weigeren positieve stappen voor de ver wezenlijking dezer besluiten te nemen. Zij zullen aan het parlement, dat heden zijn uitgestelde debat over de Raad van Europa houdt, voorstellen deze besluiten voor kennisgeving aan te nemen en zich daar mee te dislanciëren van een voorstel der regeringspartijen waarin deze besluiten worden toegejuicht. Generaal MacArthur heeft heden bekend gemaakt, dat Haerjong een knooppunt in de verbindingslinies der Noordelijken, door 30 vliegende reuzenvestingen met de grond gelijk is gemaakt. De vestingen wierpen 40.000 brandbommen op de stad. Haerjong is het Noordelijkste doel dat cle superforten tot dusver hebben aangevallen. Uit inlichtingen, die op het hoofdkwar tier van het achtste Amerikaanse leger binnenkomen, blijkt, dat in cle laatste paar dagen nog meer Chinese troepen Korea zijn binnengekomen. In totaal blijken er thans 100.000 Chinese soldaten aan of ach ter het front te liggen. Er waren echter Woensdag nog geen aanwijzingen, dat de Chinezen hun troepen wilden gebruiken voor andere dan defen sieve actie. Patrouilles van de verbonden troepen aan cle flank van het Noord-Westelijke front berichtten Woensdag, dat de Chinese en Noord-Koreaanse troepen aan de rechter flank van de verbonden legers zich op nieuw hadden teruggetrokken. Twee weken geleden trokken de Noorde lijken zich eveneens onverwacht terug om contact met de verbonden troepen aan het Tsjongtsjonfront te vermijden. De brigade van het Gemenebest en de 24ste Amerikaanse divisie patrouilleerden 5 tot 7 kilometer voor hun linies zonder tegenstand te ontmoeten. Op sommige plaatsen vonden zij goedgeplaatste en ge camoufleerde verdedigingsposities verlaten. De troepen der UNO beginnen reeds de invloed te ondervinden van de koude, die echter nog niet op zijn hevigst is. Van cle Manclsjoerijse bergen waait een ijskoude wind over de Amerikaanse, Engelse,Austra- lische en Zuid-Koreaanse manschappen, die ongeveer 15 kilometer ten Noorden van de Tsjongtsjon zich in een nieuwe verdedi gingslinie hebben ingegraven. De verbon den troepen hebben zich thans stevig ge vestigd rondom het bruggehoofd te Andjoe, het belangrijke kruispunt voor de bevoor rading uit het Zuiden. De verbonden strijdkrachten hebben een communistische landingspoging op de Koreaanse Oostkust afgeslagen, zo deelde een woordvoerder van het tiende corps mee. De communisten trachtten mariniers met kleine boten aan land te zetten. Kapitein Payne Best gast van Koninklijk Paar De Evening Standard meldt, dat een der gasten op een kleine partij op Buckingham Palace, tijdens het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern hard, de Engelse ka pitein Payne Best zal zijn. die bekend is uit het incident van Venlo in 1939. Kapitein Best was een der agenten van de Britse geheime dienst, die bij Venlo door agenten der Duitse regering ontvoerd en over de Duitse grens gebracht werden. Hij heeft de volgende jaren in een concentratie kamp doorgebracht en werd door Ameri kaanse troepen te Wildbad in Tirol bevrijd, kort voordat hij zou worden terechtgesteld. Volgens een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet-Unie geweigerd, twee En gelsen, die in Duitsland worden vastgehou den, vrij te laten, voordat de Engelsen een Sovjet-Russische officier, die bij hen asyl gezocht heeft, hebben uitgeleverd. De twee Engelsen zijn luitenant-vlieger John Driver van de R.A.F. en soldaat John Wiliam Bennett. Driver moest door slecht weer in de nacht van 5 September een noodlanding maken in Oost-Duitsland. Bennett die als bewaker meereed in een militaire goederentrein van de Britse zóne naar Berlijn werd in de nacht van 6 op 7 September per abuis in de Sovjet-Russi sche zone achtergelaten. Volgens het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken hadden de Sovjet-Rus sische militaire autoriteiten in Duitsland te kennen gegeven, dat hun terugkeer „vergemakkelijkt zou worden door de uit levering van een luitenant van het Rus sische leger die enkele dagen tevoren was gedeserteerd en bij de Britse autoriteiten asyl gezocht had". Sir David Kelly, de Britse ambassadeur in Moskou, heeft er op gewezen, dat de bewuste luitenant een politieke vluchte ling was en uitlevering tegen zijn wil in strijd zou zijn met het recht van asyl, aldus de verklaring van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De Britse ambassadeur zal blijven aandringen op de vrijlating van de Engelsen. De naam van de Russische officier is luitenant Bistrof. Honger Thans is door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen een ver klaring uitgegeven, waarin de „persoon lijke motieven van luitenant Bistrof voor zijn vlucht uit het Sovjet-Russische leger" worden vermeld. „Mijn hele leven in de Sovjet-Unie", al dus luitenant Bistrof, „is een lange strijd geweest, om niet van gebrek om te komen. Gedurende de oorlogsjaren was het tekort aan levensmiddelen zo groot, dat de si tuatie niet verschilde van hongersnood. Ik heb reeds vaak willen vluchten. Dat ik er uiteindelijk toe ben overgegaan komt hoofdzakelijk doordat ik de toestanden in Rusland heb kunnen vergelijken met clie daarbuiten. Ik ben geboren te Goebakha, in de pro vincie Molotof. Deze provincie en de om ringende districten vormen een der vele centra van Sovjet-Russische kampen voor het verrichten van gedwongen arbeid. Ik zag, hoe de in de kampen gevangen ge zette arbeiders 's morgens onder zware bewaking naar hun werk werden gebracht. Vele der dwangarbeiders waren vroeger „vrije arbeiders". Zij waren wegens ver zuimen van het werk tot een, drie, zeven of meer jaren dwangarbeid veroordeeld. Dat „verzuimen" was in negen van de tien gevallen het gevolg van ziekte of van lichamelijke uitputting door ondervoeding. Ziekenverlof werd haast nooit verleend. Elke afwezigheid zonder verlof werd bijna automatisch beschouwd als simuleren of als, wat nog veel erger was, sabotage van de socialistische wederopbouw. Ik weet deze dingen uit eigen ervaring, want ik heb zelf vier jaar in een fabriek te Goe bakha gewerkt. Bij het plaatselijke kerk hof was een vaste dagploeg van vijf man in dienst, die uitsluitend tot taak had de lijken ter aarde te bestellen van degenen, die de vorige dag op het werk waren overleden. In October 1949 werd ik bij de Sovjet-Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland geplaatst"., aldus het door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerde relaas van de gevluchte Sovjet-Russische luitenant Alexandro- witsj Bistrof. Acheson acht de internationale toestand gevaarlijk De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson, heeft Woens dag op een conferentie van vertegenwoor digers van 200 organisaties van zijn minis terie verklaard, dat de Verenigde Staten al het mogelijke moeten doen om te ver hinderen, dat de gewapende interventie van communistisch China in Korea de we reld in een tragedie van de meest kolossale aard stort." „De wereld bevindt zich in een zeer, zeer gevaarlijke periode der geschiedenis, welke steeds gevaarlijker wordt, naarmate de toe stand zich ontwikkelt", zeide hij en hij voegde er aan toe: „Het schijnt me toe, dat een ramp kan worden voorkomen, maar zij kan slechts worden voorkomen, indien wij in onze politiek en in ons leiderschap in de gehele wereld een grote mate van gezond verstand aan de dag leggen". HET WEER AFGEBEELD Onder invloed van een rug van hoge druk kwamen de afgelopen nacht in het Oosten van het land flinke opklaringen voor, waarbij de temperaturen aanzienlijk daal den. Een nieuwe depressie die langs de Zuidkust van Ierland trok verplaatst zich in de richting van België. Het re- gengebied beslaat geheel Frankrijk, een gedeelte van België en vanmorgen om 5 uur reeds het uiterste Zuid-Westen van ons land. Nieuwe Oceaanstoringen doen de ko mende dagen aanhoudend, wisselend weer verwachten Weerbericht VEEL BEWOLKING Verwachting, meegedeeld door hei K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Noord en West. In het Oosten van het land vannacht iets minder koud, overigens weinig verandering in temperatuur. 17 November Zon op 8.02 uur .onder 16 47 uur Maan op 14.28 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 16 November Hoog water 3.26 en 20 58 uur. Laag water: 3.52 en 16 34 uur. Vrijdag 17 November Hoog water: 9.38 en 22.16 uur. Laag water: 4.55 en 17.30 uur. 7,?TEMP£RATUUR IOOS IS03AAR BELANGRIJK NEERSLAG- GE6iE9 CENTRA: H MOGE DRUK L LAGE DRUK STAND VAN DIT TEKEN GEEFT 0E WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINO- SNELHEID VAN VIJF METER P£° SECONDE

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1