Peiikan 'ortefeuillewisselmg beoogde geen olitieke wijziging in het kabinet 'S KLEDING! Cligoric heeft de leiding genomen Hillegom-Parijs v.v. met een Opel 1908 en zonder reserve-onderdelen De 'kleine wereld „Claridges" bereidt zich voor op de dagen van het Vorstelijk bezoek DOUWMA'S KLEDING! Jerdag 16 November 1950 0DEJCAMER Minister Lieftinck zette een domper op bemoedigende woorden van dr Drees onze parlementaire redacteur) kenmerkendste van de opvallend rede van de minister-president ^'bemoedigende geest, die er har- in tot uiting kwam. „Laten we fnlCt alleen naar de donkere wolken L maar ook oog hebben voor wat er -onuigs le besPeuren valt", was het '4" van 's ministers betoog. Dr. Drees waarschijnlijk hiermee tevens laten dat het kabinet waarlijk niet ver- -s ai moeten de ministers zo hard 'dat men hun eerder 'n opfrissende utié moest toewensen, dan hen steeds r over allerlei hard te vallen. Trou- Dr, Drees kon in zijn uiteenzettingen jjneren aan veel, dat het kabinet al ter d heeft genomen en ten dele ook be- i dat laat zien dat het waarlijk het l wei aan kan. In zijn schets van de toestand van ons land htde de premier de aandacht op een Daar vielen, sinds 1945, vjn verbeteringen op het gebied van 3Ïe voorzieningen waar te nemen, daar de arbeidsvrede, daar is het wereld je ten opzichte van de volksgezondheid ssie sterfte-percentage) waarop wij (kunnen gaan en in dit alles heeft toch Lniedé de overheid, onder andere door leiding die zij geeft, een belangrijk aan- pleegt men te zien naar de Efl te weinig naar hetgeen de overheid 14, bereikt heeft zullen ons niet laten ontmoedigen rde taak waarvoor wij staan en door de verwinnen moeilijkheden". Zo sprak yer Drees, die in dit opzicht gewaagde het ook waarneembare zedelijk en itelijk herstel in ons volk, van de pit jurf onder een flink deel van de jeugd. de arbeid met hetzelfde vertrouwen, kracht en vastbei-adenheid die tij- s de bezetting in het beste deel van ons t leefde. Dat waren de woorden door Drees gebezigd in zijn oproep tot wrgerij, passend bij het opbouwend op- isme. dat door geheel zijn betoog heen «luisteren viel. Dc samenstelling van het kabinet. aanloop van :s ministers rede was uurlijlc aan het karakter van het kabi- gewijd en voorts aan hetgeen er zich betrekking tot zijn oorspronkelijke had voorgedaan. Fil men een etiket voor de aard van dit inet. noem het dan programma-kabinet, lei de premier Drees, die terloops aan- te niet zo geestdriftig te zijn over de in J opgedane ervaringen bij de vorming een op vier partijen steunend parlemen- kabinet, waarbij dan dat viertal het over uitgebreid voor vier jaar bestemd pro- eens zou moeten worden. „Wij nationale politiek te voeren", gaf te verstaan, maar dit sluit uit, dat men soms niet algemeen in- nming ontmoetende beslissingen moet ken, wil de doortastendheid niet in het lang komen. la het aftreden van minister Schokking shet geenszins de bedoeling geweest tot van de kabinetsbasis van 1948 te gaan. Hadden we een Christelijk- voorman kunnen vinden, dan iden we ons daarover zeker verheugd aldus de premier. Volstrekt voorop lest echter staan het belang van de por- leuille van oorlog uit defensie-oogpunt, fl spoedigste moest als minister iemand ipringen, die al iets van de defensie- Sagstukken afwist en daarmee te maken Zakelijk werd dit de beste op' geacht. Zo kwam men op mr jjacob. Niet-aantasting van de politieke van het kabinet werd vergemakke- doordat de nieuwe minister, hoewel {Én lid van de Christelijk-Historische tie toch de christelijk-historische begin- feu toegedaan is. Doet er zich eens gele- aheid voor om een „volwas Christelijk- Neus" in de ploeg op te nemen, dan zeker gebeuren, maar het ligt niet bedoeling „kunstmatig" zulk een ge- te scheppen. Het stellen van kabinets- en portefeuillekwesties Vrij uitvoerig behandelde dr. Drees ook jit vraagstuk van het stellen van de kabi- jetskwestie alsmede van het uitspreken W het „onaardvaardbaar". Dat het eerste gebeurd toen mr. Oud in Mei zich Katte tegen het Indonesisch beleid, lag kde hand: de motie, die juist iets raakte, van nature kabinetspolitiek was, liet ft anders toe. Het aftreden van minister öokking vond zijn oorzaak in het feit, wn deel van de Kamer bij het debat fer de Oorlogsbegroting en daarna, Kh hierover zweeg de premier ken- had gemaakt niet voldoende ver even te koesteren in de kracht van de bso on, die het defensiebeleid had te ■■wezenlijken. En wat het geval aangaat, ihich had voorgedaan bij de jongste be- '«gdebatten, toen dr. Lucas met zijn eavaardbaar verklaard amendement da§ was gekomen, ja, hier gaf de ^ter-president welbeschouwd blijk niet sterk te staan. Hij trachtte het na- "fj* te doen voorkomen, alsof de kabi- -sswestie niet gesteld was. Naar de vorm ADVERTENTIE VULPENHOUDERS AUTOM. POTLODEN M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5—7 ADVERTENTIE "ÏRAL ZIET MEN BROEKEN vanaf 14.50 Cronjéstr. 42.44 Tel. 154S8 had hij gelijk, doch in feite, was er dan toch maar mee geschermd, zij het, nadat de Kamer minister Lieftinck had genoopt de mogelijke of waarschijnlijke gevolgen van aanneming van het amendement, zo het ongewijzigd gehandhaafd zou blijven, na der in het licht te stellen. Natuurlijk voelt de minister-president alles voor gemeen overleg tussen Kamer en kabinet. Doch wanneer de Kamer niet voldoende zelfbe perking aan de dag legt, zich niet voldoende rekenschap geeft van de noodzaak, gezien de financiële toestand, middelen te vinden ter bekostiging van de uitgaven, dan kan het zich van zijn verantwoordelijkheid be wuste kabinet niet anders doen als in zulke gevallen het „onaanvaardbaar" laten horen. En dan zal het dus, mocht een meerderheid niettemin het onaanvaardbaar genoemde toch aannemen, tot intrekking van het aldus onuitvoerbaar geworden voorstel moeten overgaan. Deze laatste uiteenzetting vormde het sluitstuk van dat gedeelte van dr. Drees' rede. waarin hij, sprekende over de financiële kwestie, „ka binetspolitiek bij uitnemendheid" onder meer nog eens liet uitkomen, hoeveel ons land aan een figuur als minister Lieftinck te danken heeft, die immers tal van maat regelen heeft doorgezet, waarover men wel pleegt ie klagen, maar die tenslotte ons beschermd hebben tegen een anders zeker niet uitgebleven ernstige inflatie. Als steeds toonde de minister-president grote slagvaardigheid in zijn polemiek met de communistische afgevaardigde, wier interrupties hij gevat beantwoordde. Indonesië Mocht 's ministers verdediging van stijl en inhoud der Troonrede vrij zwakjes zijn, dat was niet het geval met zijn beschou wingen over het gevoerde Indonesisch be leid. Hij herinnerde eraan, dat de ver vroegde souvereiniteitsoverdracht had plaats gehad op initiatief van de federalis ten. Natuurlijk verheelde de premier niet de ernstige teleurstelling over allerlei wat er zich met betrekking tot de Indonesische aangelegenheden heeft voorgedaan. Spre kende over Ambon, gispte hij scherp het plichtsverzuim van de Amerikaan Austen, die als voorzitter van de Veiligheidsraad had nagelaten daar tijdig het Unci-rapport over Ambon te laten behandelen. Niet als een regering, die ginds zeggenschap heeft, maar wel als een die zich mag en kan be roepen op de bepalingen van de R.T.C.- overeenkomst blijft de Nederlandse rege- Schaaktournooi te Amsterdam ring aandacht besteden aan deze kwestie. Van werkelijkheidszin getuigde dr. Drees' raad om dezerzijds te zorgen het Indonesië niet al te lastig te maken, om ons anders te oriënteren en wel zo, dat er toch nog iets van waarde te bereiken zal zijn met be trekking tot Nederlands-Indonesische samenwerking. Hij scheen er overigens van overtuigd te zijn, dat het tenslotte toch zal komen tot de ontwikkeling van aanzien lijke autonomie binnen de eenheidsstaat. Uit hetgeen de minister-president over enige internationale aangelegenheden te berde bracht, zij vermeld, dat hij niet veel bleek te voelen voor de gedachte van het scheppen van een Europees ministerie van Defensie, dat hij het niet geschikt achtte op het tot stand komen van het plan- Schuman te wachten, alvorens tot aaneen schakeling van de Europese defensie over te gaan en verder, dat hij ten opzichte van Europees federalisme bepaald niet, zoals prof. Romme had gewild, nu maar meteen daartoe zou willen beslissen zonder Engeland. Klonk er in de rede van de premier een opwekkend geluid, dit kan niet gezegd worden van de door minister Lieftinck ten beste gegeven beschouwingen. Zeker, op zichzelf kan er wellicht voldoening bestaan, dat, naar hij aan kondigde, voorstellen bij de Staten- Generaal zullen worden ingediend, ten doel hebbende tot besparing te komen van een bedrag tussen de 100 en 150 millioen op de gewone dienst, op de buitengewone dienst I en op het Land- bouwegalisatiefcnds. Het kabinet heeft namelijk besloten, nu de vol strekte noodzaak hiertoe aanwezig is, op de kortst mogelijke termijn tot deze herziening van de beraamde uitgaven over te gaan, zo deelde de bewaker van de schatkist mede. Sombere voortekenen vielen er echter in het verdere betoog maar al te zeer waar te nemen. Ik stip slechts aan, dat overwogen wordt om te komen tot maatregelen ter be perking van credietverstrekking aan ban ken, waai'bij zowel quantitatieve als quali- tatieve normen zullen worden aangelegd en verder, dat de minister verklaarde, dat, zo drastische noodmaatregelen onvermijdelijk mochten worden en de keuze zou moeten gaan tussen verlaging van de investeringen of verlaging van het levenspeil, het laatste volgens hem zou dienen te geschieden. Voor zover al minister Drees sommigen onder zijn gehoor in een misschien wat opgewek tere stemming gebracht mocht hebben, zijn ambtgenoot Lieftinck zorgde wel voor een flinke domper! Woensdag zijn in de vierde ronde van het internationaal schaaktournooi te Amsterdam gespeeld: O' Kelly—Golombek 1—0 na 41 zetten; NajdorfGligoric 'j na 19 zetten; Donner Szabados afgebroken na 41 zetten; Van der BergGudmundsson 01 na 40 zetten; KottnauerReshevsky 'jVi na 29 zetten; EuweVan Scheltinga 10 na 38 zetten; FoltysTrifunovic i£—'i na 26 zetten; Rossolimo—Stahlberg VI—Vi na 20 zetten: Kramer—Pirc afgebroken na 40 zetten; Tar- takower—Pilnik 1—0 na 26 zetten. De stand luidt na de vierde ronde: 1. Gligoric (Zuid-Slavië) 3'i- pnl.; 2. 3. en 4. Rossolimo. Stahlberg en Reshevsky 3 pnt.: 5, 6. en 7. Najdorf. Euwe en O'Kelly 2!-j pnt.; 8. 9 en 10. Trifunovic, Tartakower en Pilnik 2 pnt.; 11, 12. Donner en Pirc l'l pnt. en 1 af- rebroken partij: 13. 14. en 15. Van Schel tinga, Van der Berg en Gudmundsson IVj punt; 16. Szabados 1 p. en 1 afgebroken partij; 17, 18. en 19. Foltys, Golombek en Kottnauer 1 pnt.; 20. Kramer Vi punt en 1 afgebroken partij. Ai stonden voor de vierde ronde geen ont moetingen tussen grootmeesters op het pro gramma, zo waren er toch enkele partijen, waarin men felle strijd kon verwachten, b.v. RossolimoStahlberg en NajdorfGligoric. De partij RossolimoStahlberg was een Franse opening. Rossolimo kon verwachten, dat hij op zijn openingszet 1. e4 het antwoord e6 zou krijgen, want de Zweed kiest deze verdediging steevast. De Fransman moest dus wel iets in petto hebben. Inderdaad be handelde hij de opening origineel. Toch schijnt deze hem niet opgeleverd te hebben, wat hij er van verwachtte, want weldra stuurde hij op grote ruil van stukken aan en bij de 20ste zet was de vrede getekend. De partij NajdorfGligoric was een Grün- feld-Indische verdediging niet geheel vol gens monster. Voor de liefhebbers was nu hierop alle hoop gevestigd, maar de grote heren wilden elkaar blijkbaar geen kwaad doen. Bij de 19de zet stelde Najdorf remise voor en Gligoric nam het voorstel aan De partij O' KellyGolombek was een zeer merkwaardige Aljechin-verdediging. Reeds bij de 7de zet offerde wit een stuk om de zwarte stelling geheel te kunnen inslui ten. Ten einde zich enigermate te bevrijden gaf Golombek vier zetten later het stuk terug. O' Kelly zette de partij voortreffelijk voort en zag zijn arbeid met een overwin ning beloond. Donner—Szabados een Siciliaans volgens het nieuwe recept. De Italiaan kreeg een zwakke pion op d6. maar voorlopig was het daarmede afgelopen. Het voordeel van Don ncr verminderde langzamerhand en op on geveer gelijke stelling werd de partij afgebroken. Van der Berg—Gudmundsson. Een ortho- dox-koninginnegambiet met Pbd2. De partij vorderde slechts langzaam. Zij leverden een strijd, wie in de hoogste tijdnood zou gera ken. Zij gaven elkaar niets toe, maar Van dei- Berg bleek er het slechtst tegen bestand. Hij maakte een fout en verloor bij de 40ste zet. De partij Kottnauer—Reshevsky was een Nimzo-Indische opening met 4. Dc2. Het evenwicht bleef geruime tijd bewaard. Later maakte Kottnauer het zijn tegenspeler danig lastig. Reshevsky moest veel bedenktijd ge bruiken. Hij bood remise aan, maar de Tsjech sloeg dit aanbod af. Inderdaad had Kottnauer een gevaarlijk uitziende aanval, maar de Amerikaan pareerde op de juiste wijze en enige zetten later werd tot verde ling van het punt besloten. Euwe en Van Scheltinga begonnen ook met Nimzo-Indische opening. Aan beide zijden verdwenen de a- en b-pïonnen. Van Scheltinga posteerde kastelen, daar tegen over verkreeg Euwe andere voordelen. Van Scheltinga raakte in tijdnood, deed een paar zwakke zetten en stond bij de 33ste zet volkomen achter. Euwe won en dat bete kende zijn eerste zege in dit tournooi. De partij FoltysTrifunovic leverde een oud-Indische verdediging op. Weldra ver dwenen de lichte officieren van het bord. De stelling met aan beide zijden koningin en twee kastelen en een gelijk aantal pion nen bood geen van beiden een bepaald voordeel. Na de 26ste zet werd tot remise besloten. Kramer en Pirc West-Indische opening! zorgden er voor. dat de situatie gelijk bleef. Kramer hield lange tijd stand, maar tenslotte moest hij een pion prijs geven en dit nadeel bestond nog in het bij de onderbreking be reikte eindspel van paard plus drie pionnen tegen paard plus vier pionnen. In de partij Tartakower-Pilnik trok de grootmeester, die naar de lange zijde ocheerde. iel van leer eti na de 26ste zet versloeg hij zijn tegenstander. Drie ondernemende Hillegommers zijn in het holst van de nacht vertrokken met bestemming Parijs. Dat op zichzelf is niets bijzonders, maar wel dat ze de tocht maken met een 42 jaar oud Opel tje, zonder reservebanden en -onder delen in blind vertrouwen op de capa citeiten van dit eerbiedwaardig vehikel! Twee en veertig jaar geleden kocht een vooruitstrevende Hillegommer een Opel- cabriolet. Na vele omzwervingen kwam dit wag'entjë met z'n linnen kap en glim mend-koperen radiator en lantarens,.weer in het bollendorp terug. En drie jongelui, Martien en Jac. van Trigt en Jan van Bem- mel, hebben nog wel zoveel vertrouwen in dit vehikel, dat ze het aandurven een tocht Hillegom-Parijs vice versa te maken. Woensdag te middernacht zijn ze vertrok ken, Zondag hopen ze weer in Hillegom terug te zijn, tenzij Want daar zit juist de kneep. De motor zowel als de carrosserie verkeren in goede staat en de banden zien er nog prima uit. Maar de eigenaars beschikken over niet één reserve-onderdeel. En banden in die maat bestaan niet. Ze hebben zich zelfs gewend tot Firestone in de Verenigde Staten, die ten behoeve van de clubs van eigenaren van antieke wagens (een vrij kostbare, maar wijd verspreide hobby) banden in incourante maten vervaardigt. De maat van het Opeltje was er helaas niet bij Gebakken peren „Wanneer er iets gebeurt", vertelde ons de 21-jarige Martien van Trigt, de enige van het drietal die Frans spreekt en over een rijbewijs beschikt, „dan zitten we met de gebakken peren. Maar als de wagen een lekke band krijgt, hebben we nog deze ijzeren ring" en hij wijst op een hoe- pelvormig stuk ijzer achter op de wagen bevestigd, „die we om de velg kunnen fetda voor Haarlem ^DONDERDAG 16 NOVEMBER v-V 0Uwburg: „Anna Lucaste" (Co- 3 uur. Nassaupleïn 8: Ned. vereni- j> !an uatuurgeneeswijze, bijeenkomst, 8 £ioi^arne: ->£>e fode cirkel", 14 j., 2.30, Ui Frans Hals: „De dijk is dicht", Ëo'fV' ,,en 9-15 uur- Rembrandt: „Wiener j|3 - alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „De dijk is dicht", 14 j., 2, 4.15, 7 en ii 7 a, LnUx.or: -Odette Churchill", 14 j.. 2, V, 9-la uur. City: „De klokken van - aile leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Brijlkm DAG 17 NOVEMBER Pn n Jongerenorganisatie „Vrij- ^onen-einir j1 al'ebijeenkomst, 8.15 uur. i Middag- en avondvoorstellingen. ADVERTENTIE DEMONSTRATIE Zaterdag 18 November tussen 3 en 6 uur met de Meister Zig.Zag-naaimachine Naaien - stoppen - borduren - tricotrep. - knoopsgaten - aanzetten van knopen, ringen, haken enz. JAN GEYLVOET Jr. Doelstraat 35 - Haarlem - Telefoon 1353S REPAREERT ALLE MERKEN Het museumstuk en zijn jolige bemanning. Cricket De Engelsen in Australië Tegen het sterke New South Wales hebben de Engelsen, tenminste wat de aanval betreft, maar een heel matige prestatie geleverd. Op een typisch batsman's wicket scoorden de Australiërs in hun eerste innings 509 voor 3 (gesloten) waarvan Miller 214. Morris 168 en Burke 80 not out. Dit geduchte totaal beantwoordden dc Engelsen met 339. waar mee zij juist de follow-on vermeden (Hutton 112, Compton 92. Washbrook 50). De Austra lische bowler Johnston nam 6 wickets voor precies 100 runs. De tweede innings van New South Wales werd gesloten op 140 voor 2 (Moroney 53, Burke 60 not out) en met deze „sporting declaration" stonden de Engelsen voor de taak, 311 in twee uur en drie kwartier te scoren om te winnen. Dit lukte niet doordat regen de match staakte maar zij brachten het in 90 minuten tot 143 voor 2 (Hutton 18, Washbrook 53 not out, Simpson 32, Compton 54 not out) en het batten was ditmaal uitstekend. Lindwall, de Australische fastbowler, had zelfs de voor hem vreemde ervaring dat 46 runs op hem werden gesla gen in vijf overs, waarin hij een wicket nam. Ook Johnston (1 voor 30 in vijf overs) was ditmaal vrij duur. Rest evenwel het voor de Testmatches weinig bemoedigende feit, dat New South Wales 649 runs heeft gemaakt voor het velies van slechts vijf wickets. Dit is niet alleen aan de bowlers maar ook ran slecht vangen te wijten. Verscheidene catches werden gemist in deze match, waarvan enige door de jonge Brian Close (Lancashire). Voetbal EngelandWales 42 De voetbalwedstrijd EngelandWales, te Sunderland gespeeld, werd met 42 door Engeland gewonnen, nadat de rust reeds met een 20 voorsprong voor de Engelsen was ingegaan. Wielrennen Voorlopige data van de Ronde van Nederland De organisatoren van de ronde van Neder land 1951 hebben aan de N. W. U. verzocht om op het op 25 November te houden ka lendercongres van de U.C.I, te Zurich als data voor deze ronde aan te vragen de periode van 26 Mei tot 3 Juni. Sport in 't kort BRUNEEL—DE BEUKELAERE WINNEN ZESDAAGSE TE BRUSSEL. Het Belgi sche koppel BruneelDe Beukelaere heeft de zesdaagse van Brussel gewonnen, met Schulte—Peters op de tweede plaats. WATERPOLOWEDSTRIJDEN. In de derde klasse van de waterpolocompetitie heren is de wedstrijd DWT 3—VZV 3 in 11 geëindigd. HZV boekte een papieren over winning van 5—0, doordat Haarlem 5 niet op kwam. Voor de van Duijlbeker wordt de wedstrijd DWTHDZ dames opnieuw vast gesteld. GARDNER SLAAT WOODCOCK. Jack- Gardner heeft Dinsdagavond in Earls Court het kampioenschap zwaargewicht van Groot Brittannië en het Empïrium gewonnen door de titelhouder Bruce Woodcock te slaan. Woodcock gaf op aan het eind van dc elfde ronde. Groen truitje Als buiten de stormen zijn gaan stilliggen op een golvend bed van koude nevels, zo tussen herfst en winter, dan zijn de avon den in een warme kamer als gouden poor ten naar de nacht. Dan hebben de kamer muren een stuk van de vrede voor u be waard, dat ge verlichten kunt met een vrolijk schemerlampje en dc rode schijn van een blozende kachel. Boven liggen de kinders al snorrend te dromen van dingen die niet bestaan en daarom wonderschoon moeten zijn in de ritselende stilte van de kamer zit vader de letters in zijn krant te tellen en fronsen te trekken. Hij zegt tegen moeder dat het niet zo mooi is hier en daar op de wereld, er zijn zo van die kwesties met moeilijke namen die moeten worden opgelost en er vallen doden aan alle kanten van de aardbol. Dat kan wel zijn, zegt moeder en zij zet nieuwe steken op haar breipen, dat kan wel zijn dat het niet zo mooi is. Ge be grijpt niet dat er kwesties kunnen zijn als ge zo gezellig tussen vier muren bij elkan der zit. Maar ge moet er niet teveel over peinzen. Want eruit komt ge toch niet, dat spreekt. Er is een kennis gekomen die het thuis misschien wat al te vredig vond in zijn eenzaamheid, dat geeft wat aanspraak en gezelligheid. Vader heeft zijn krant opge vouwen en-zit wat aan de radio te prullen. Er komt een stem uit de buitenwereld nog het een en ander over Korea en Tibet en Nepal vertellen. Zwijg maar stil als ge anders niets weet, zegt vader nijdig en draait de knop om. We kunnen wel aan het tibetten en nepal- len blijven. De kennis weet er het een en ander van, hij luistert naar buitenlandse stations en koopt nu en dan een vreemd blaadje aan de kiosk. De mannen gaan er over rede neren, ze moesten dit en ze moesten dat, ze zouden dat moeten verbieden en dit moeten commanderen. Dan zoudt ge eens zien of ze daar in Korea niet in de kortste keren gedraaid kwamen met hun kwestie. En moeder zwijgt, en breit. De mannen hebben goede recepten gevon den voor de vele kwalen van de wereld, zij krijgen er rode hoofden van en slaan met hun vuist op het pluche tafelkleed. Zij praten of zij erbij geweest zijn, zij worden hoe langer hoe wijzer. Als ze maar een goed nadachten, zegt vader grommend, als zc hun verstand maar eens lieten aflopen. Als ze maar eens ge raden wilden zijn. Ze liggen maar te sjam- foeteren tegen elkander en lelijk te doen. Maar ze gebruiken hun hersenen evenveel als een aap zijn zakdoek. En zij malen niet om wat de mensen willen. Zij zouden het maar eens aan ons moeten overlaten. Jaja, zij zouden het maar eens aan hen moeten overlaten. De kennis is het daar mee eens, hij doet er nog wat royale schepjes bovenop. Als er geen verandering komt, blijven ze neepallcn tot er niets meer te neepallen valt, zegt hij stellig, daar kunt ge van op aan. We zouden eens brieven moeten schrijven naar die grote mannen, ge zoudt eens zien hoe vlot het gaan zou als wij gewone mensen eens een kansje kregen om de kwestie-dit en de kwestie-dat uit de doeken te doen. Ge zoudt eens zien .En moeder zwijgt en breit. De kennis wil in alles gelijk hebben, kijk, dat is een man die er verstand van heeft. Hij lacht nu en dan eens meelij dend, hij weet er alles van. En hij vraagt aan moeder of zij het niet met hem eens is. Maar moeder kan over die geleerde din gen niet meepraten. Zij zwijgt. En breit, Koffiebonnen aangewezen Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten lieeft de bonnen 486 Alge meen en 494 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon nen kunnen met ingang van Vrijdag 17 November worden gebruikt. Zij blijven geldig voor het kopen bij de détaillist tot en met 2 December 1950. Om distributie-technische redenen zijn ditmaal twee bonnummers aangewezen. Bon 486 algemeen komt voor op de A- en B-kaarten, bon 494 algemeen op de D- kaart. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwijzing op 21 Decem ber (dus na 5 weken) geschieden. Daarna volgt weer een bonaanwijzing na zes weken. Twee kinderen tijdens spel in put gevallen Woensdagavond zijn in Groesbeek twee kinderen in een zeventien meter diepe put gevallen. De vierjarige T. H. uit Wyler in Duits land, was met zijn vriendje L. aan het spelen bij een ouderwetse waterput. Zij klommen door een nauwe opening in de houten achterwand en vielen toen in de put. De oom van H. heeft de kinderen er uit gehaald. De zevenjarige overleed in een ziekenhuis te Nijmegen. Het vierjarige jongetje brak een been en is naar het 'ziekenhuis in Kranenburg gebracht. leggen en zo kunnen we dan, hopelijk, een garage bereiken". Het lijkt een riskante onderneming, op deze wijze in de Novembermaand, in een open wagentje van eerbiedwaardige ouder dom, deze duizend-kilometertocht af te leggen. Maar de drie Hillegommers heb ben met hun Opeltje reeds menig ritje ge maakt en ze zijn enthousiast over de kwa liteiten van dit wagentje met z'n veertien PJC. viercylinder. Het benzineverbruik is ongeveer 1 op 7 en over het olieverbruik kan beter gezwegen wórden. Een claxon zit er niet op, wel zo'n ouderwetse knijp- toeter, verzoeking van een vorige gene ratie schooljongens. Grote koperen carbid lampen moeten de weg verlichten. Het starten geschiedt op de klassieke wijze met de zwengel, en na met heftig geknet ter op gang gekomen te zijn, loopt de mo tor „als een lier". De drie reizigers hebben contact gezocht met het bekende Parijs sportblad „l'Equipe" en wanneer ze bij de Are de Triomphe arriveren, worden ze daar reeds verwacht. De route loopt over Breda-Antwerpen- Roubaix-Amiens en terug. Geen van de drie heeft ooit tevoren deze reis gemaakt en juist daarom hebben ze des te meer pleizier in het waagstuk. Ze maken reeds plannen voor een volgende grote reis „tenminste als we heelhuids terugkomen" zeggen ze er voorzichtigheidshalve bij. ADVERTENTIE Als Uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkom«st. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van brandend maagzuur. Rennies zijn ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. De „Nederlandse voorhoede" arriveert Zondagavond Zo omtrent middernacht zijn de man nen klaar met hun redeneringen, zij we ten nu hoe de zaken staan en wat er ge daan zou moeten worden. Zij hebben de plannen voor de goede wereld in kannen en kruiken. Ge kunt hen niets meer wijs maken. Dat is nog eens een avond waar ge wat aan hebt, zegt vader warm en voldaan als de kennis weer naar zijn eenzaamheid te rug is. Daar steekt een mens nog eens wat van op. Hij weet erover mee te praten, die kennis, dat is vader veel meegevallen. Kijk kijk, zegt moeder, is dat een avond waar ge wat aan hebt. En weet hij erover mee te praten. Zo, ja, dat is plezierig. Maar zijt ge er wat verder mee gekomen? Nu moet vader toch even verwonderd kijken. Er verder mee gekomen? Komt ge dan verder met erover te zwijgen en het maar te laten betijen? Ik wel, zegt moeder, ik v/el. En zij houdt het schone, groene truitje in de hoogte, dat kant en klaar is. Ik wel. Dat groen zal onze kleine zo lief staan. Groen en rood, dat is het schoonste bij blond. Ziet ge ik ben er wel wat ver der mee gekomen. Ik zal er nog de knoop jes aanzetten voor dat we naar bed gaan. Maar vader gaat alvast, hij heeft zo in een keer grote haast om in bed te komen. Want aan Nepal, Korea of Tibet kunt ge moeilijk knoopjes zetten. J.L. LONDEN (ANP) In Claridges Hötel, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard op Woensdag 22 November een gala-diner ter ere van de Koning en de Koningin van Engeland geven, zullen de voorbereidingen voor deze maaltijd Maandagochtend begin nen, nadat Zondagavond twee zilverbe waarders en het hoofd van de linnenkamer van het paleis Soestdijk zullen zijn aange komen. Met zestien koks, bedienden en la keien vormen zij de „voorhoede" van het personeel, dat uit Nederland overkomt om zorg te dragen voor alle détails van het diner. In totaal zullen 64 personen aanzit ten, die worden bediend door 31 Neder landse lakeien in de livrei van het Huis van Oranje. Zoals bekend, zullen alle gerechten, ser viezen, kristal en tafellinnen uit Neder land worden overgezonden. Het zilver arri veert, bewaakt door zilverbewaarders, met de „Jacob van Heemskerck". Een schat van bloemen, bestemd voor de versiering van de ontvangstzaal en dinerzaal, zal per spe ciaal vliegtuig uit Holland komen. Koningin Juliana zal haar Koninklijke gasten verwelkomen aan.de ingang van de Hall. De overige gasten, bij wie de ambas sadeur en mevrouw Michiels van Verduy- nen, verscheidene leden van de Engelse regering en vooraanstaande personen uit de oppositiepartijen zich zullen bevinden, zullen reeds aanwezig zijn en na de aan komst van het Engelse Koningspaar hun opwachting bij Koningin Juliana en Prins Bernhard maken. Men beschouwt het diner-hier als een novum, omdat, naar men zegt, voor het eerst zo'n officieel diner in een particulier hótel wordt gegeven. In „Claridges" is men druk bezig met het in orde brengen van de vertrekken. Decorateurs en schilders zijn aan het werk in de rechtervleugel, die voor het diner gereserveerd is en die geheel van de rest van het hótel zal worden afgesloten. In een aangrenzende zaal zal het strijkorkest van het corps mariniers, dat met de „Jacob van Heemskerck" overkomt, tijdens het diner musiceren. Niet voor het eerst Het zal niet voor het eerst zijn, dat Cla ridges leden van het Huis van Oranje binnen zijn muren ziet. Koningin Juliana heeft er meermalen gelogeerd en in Juli van dit jaar verbleef Prinses Irene er met haar vader, toen zij naar Londen kwam om de eerste steen voor de nieuwe Neder landse kerk te leggen. Koning Wilhelmina verbleef in het hótel in September 1940, in de tijd van de Duitse Blitzkrieg tegen Londen. Men vertelde ons, dat men tijdens een bijzonder hevige en gevaarlijke luchtaan val moeite had haar te overreden naar de schuilkelder van het hótel af te dalen. In October 1941 was Koningin Wilhelmina op nieuw in Claridges. Haar wens, onopge merkt te komen en te gaan, werd volledig geëerbiedigd en er waren maar weinig hotelgasten, die er zich van bewust waren, dat zij in de nabijheid van de Koningin der Nederlanden verbleven. ADVERTENTIE OVERAL ZIET MEN WINTERJASSEN, REISJASSEN EN TWEEDJASSEN vanaf ƒ67.50 Gen. Cronjéstr. 42-44 Tel. 15438 Naam van Thomas Mann voor vredescongres misbruikt Delegaties uit alle delen der wereld zijn Woensdag in Warschau aangekomen ter bijwoning van het wereldcongres voor de vrede, dat vandaag aldaar geopend wordt, na te Sheffield te zijn mislukt. Thomas Mann heeft door zijn secretaris een in krachtige bewoordingen gestelde tegenspraak doen uitgeven van het bericht, dat hij een telegram van „sympathie en achting" aan dc organisatoren van het wereldvredescongres te Warschau zou heb ben gezonden. Er was gemeld,, dat Thomas Mann in zijn telegram ook nog zou hebben verklaard dat „velen In de Verenigde Staten bewon dering hadden voor het streven van de organisatoren der congressen te Sheffield en Warschau" en dat „president Truman overstroomd wordt met brieven en tele grammen, waarin hem wordt verzocht tot overeenstemming met de Sovjet-Unie te komen". Beide beweringen werden door de schrijver met dc meeste klem tegengespro ken.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5