Tante Els Beverwijk en Omstreken j Visserij-varia De Zevenster niet? Donderdag 16 November 195G Met de Nederlandse Reisvereniging „op stap" De Nederlandse Reisvereniging houdt, nu de winter voor de deur staat en het rei zen voorlopig weer van de baan is, in ver schillende plaatsen filmavonden, om haar leden op die manier niet slechts aangenaam bezig te houden, maar ook instructief voor te lichten. Zo hebben de Beverwijkers Woensdagavond in de bovenzaal van vei linggebouw „Kennemerland" kunnen ge nieten van twee aardige rolprenten. De heer J. H, Kleine Haarma, propagan dist bij de N.R.V., hield bij een film over Denemarken, die het eerst aan de beurt was, een inleiding over de zeden en ge woonten in dit land. De Denen zijn de Fransen van Noord-Europa, aldus spreker generaliserend: het is een opgeruimd volk dat veel van uitgaan houdt. Hiervan getuigt wel het wereldvermaarde lunapark Tivoli, waar de Denen zelf minstens evenveel ple zier in hebben en gebruik van maken als de buitenlandse touristen. Verder zijn zij erg gesteld, aldus de heer Kleine, op goed eten en hij toonde met een paar anecdotes, die hij zelf beleefde, aan, hoe eerlijk dit volk voorts is. Als tweede film werd een bijzonder ge slaagde kleurenfilm over Nederland ge draaid. Spreker geloofde tijdens zijn inleiding te kunnen zeggen dat dit de enige film is, die een globale indruk van ons land geeft. Hoewel het accent in dit werk misschien iets te veel op het water is gelegd, krijgt de toeschouwer, voor zover hij er niet mee op de hoogte was, inderdaad een goede totaal indruk van de „zeven schoonheden" van Nederland, die zeker niet onderdoen voor wat de vreemde in dit opzicht biedt. Jaarvergadering rennersclub „Kennemerland" Woensdagavond kwamen de leden van de rennersclub „Kennemerland" bijeen in café „De Klomp" voor het houden van hun jaarvergadering. De voorzitter de heer F. Groot sprak een inleidend woord, waarna het jaarver slag van de secretaris de heer W. Heiligers volgde. De vereniging blijkt veel activiteit te hebben ontplooid, waardoor het leden tal opliep tot 45. De penningmeester de heer J. Kuilman had nog een voordelig saldo in kas van 70. In de kascommissie werden gekozen de heren W. Kremer en W. de Ruiter. De heer J. Aardenburg werd in het be stuur gekozen als opvolger van de heer De Vries. Na enkele reglementaire wijzi gingen te hebben behandeld werden de Pfijzen uitgereikt van de najaarscompeti tie. In de B-klasse was L. Koops met 23 p. nummer één en in de C-klasse was het W. Kremer met 25 p. Prijsuitreiking en films van de Floralia-vereniging Ruim 800 kinderen hebben Woensdag middag volop genoten van een viertal films, die de Floralia vereniging in het Kennemer Theater draaide. Zij reikte te vens de prijzen uit van de in September gehouden tentoonstelling van potplanten voor de schooljeugd. De voorzitter de heer N. A. Laan sprak de jeugdige bezoekers toe en wees o.a. op de doelstelling der vereniging. De wisselbeker die vorig jaar door de R.K. meisjesschool was gewonnen, ging nu naar de Christelijke school aan de Noorderwijkweg. Het hoofd der school de heer Th. Runia mocht het kleinood in ontvangst nemen. De kinderen die een prijs hadden ge wonnen ontvingen deze uit handen van de voorzitter. Er waren twee voorstellingen nodig om de jeugdige schare te verwerken. VERKOOPMIDDAG DOOPSGEZINDE DAMESKRANS In de consistoriekamer van de Bever- wjjkse Doopsgezinde kerk aan de Meer straat werd Woensdagmiddag een verkoop middag gehouden: de dameskrans heeft er een schat van waardevolle artikelen voor bijeengebracht, die door hun kooplustige sexegenoten met veel animo gekocht wer den. De dames hadden dus wel eer van haar werk, want in enkele uren tijds was de hele voorraad uitverkocht. De opbrengst van deze middag gaat naar de Doopsge zinde zending. Agenda voor Beverwijk Donderdag 16 November Kennemer Theater, 8 uur: Comité Abon nementsvoorstellingen Beverwijk „De getemde feeks". Luxor Theater, 8 uur: Concert Hoogoven harmonie. Vrijdag 17 November Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De dijk is dicht". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Straaljager 3 antwoordt niet". W.B. Theater, 8 uur: „Oude glorie". Tweede nederlaag van „Weenink" zeer waarschijnlijk De wedstrijd welke het eerste tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" Dins dagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat tegen Het Oosten I heeft ge speeld is zeer waarschijnlijk zijn tweede nederlaag geworden. De wedstrijd werd af gebroken in een 34 achterstand voor de Beverwijkers. Waaarschijnlijk zal er van de drie afgebroken partijen een worden ge wonnen, ccn verloren en een remise worden, zodat een 4165Mi nederlaag verwacht wordt. De uitslagen luidden: Weenink I Het Oosten 34. 1. K. SlingsT. Abspoel 1—0 2. Ph. BakkerC. Hovingh afgebr. 3. G. PaardenkopenJ. J. v. Kampen 01 4. J. C. Muyen—R. J. v. Dijk 0—1 4. C. KoomenA. Herfst afgebr. 6. A. PeekeiH. Burger Mi 7. H. v. 't HoffJ. v. d. Moot 0—1 8. C. Nijman—L. Kensen afgebr. 9. J. Meijer Jr.—W. de Wit 1—0 10. R. GigengackJ. Jacobs M—'i Verder werden er nog enkele wedstrijden gespeeld voor de onderlinge wintercompe titie. met het volgende resultaat: Afdeling 2: J. v. d. DoesJ. H. Ottcrloo afgebr.; L. P. SiebersA. Alders 01; M. Metselaar—J. Reinhout 10; H. NijmanW. Nijkamp 01. Afdeling 3: D. Duinmeijer—A. Priester 1—0; J. Verseveld—J. v. Marion Vi16; F. H. PiëtJ. G, Jimmink 10; G. H. de Koter A. Cion la—Va; J. v. Marion—J. Versevelt 0—1. Afdeling 4: J. Bakker—C. Molenaars 01; J. A LemburgR Meijer 01; J. Bekker— W. v. Dijk 1—0: J. H. Meijer—L. Casemicr 10; C. Molenaars—J. Bakker 10; L. CasemierJ, H. Meijer 01. CONCERT BEVERWIJKSE HARMONIE KAPEL Zaterdagavond concerteert de Beverwijkse Harmoniekapel in het Kennemer Theater. Het programma bevat twee marsen, twee ouvertures, een wals en twee gedeelten uit het ballet „Henry VIII". Na de pauze zal het Langendijker Cabaretgezelschap optre den. De avond wordt besloten met een bal. Heemskerk Nieuw-Guinea in behandeling De maatschappij tot Nut van het Algemeen departement Heemskerk heeft Woensdag avond de bekende reiziger drs. J. Klaassên uit Den Haag laten vertellen over Nieuw Guinea. De concertzaal van café „De Zon" was tot de laatste plaats bezet en de aanwezigen nebben het boeiende en interessante relaas van de spreker met stijgende belangstelling ge volgd. De heer Klaassen nam het publiek in gedachten mee door dit grote eiland en verhaalde over de gewoonten en de levens wijze van Papoea's en Pigmeeën. Alleen op Nieuw Guinea al worden meer dan hon derd talen gesproken. Manieren kennen de Papoea's (later omgedoopt in Irianen) wel maar zij leiden een leven vol bijgeloof en wantrouwen. Het koppensnellen, dat nu wel zo goed als onderdrukt is, kan echter als een vorm van geloof worden beschouwd waarmee deze mensen allerlei gevaren trachten te weren. In de dood geloven ze niet en ze verkeren in de mening dat de geesten van de afgestorvenen nog deel uit maken van de familie. De ontwikkeling van dit volk is echter ook voor een groot deel te danken aan de verschillende zendingen die naar Nieuw Guinea waren gekomen om er nederzet tingen te vormen. Deze buitengewoon leer rijke lezing werd met fraaie lichtbeelden geïllustreerd en de voorzitter, de heer Sj. van Tuinen, dankte de heer Klaassen na afloop voor zijn interessante causerie. Velsen-Noord IJmond-ploegen tegen elkaar in het veld Voor het vervolg van de handbalcompe titie komen van de handbalvereniging „IJmond" Zondag tweemaal twee elftallen tegen elkander uit. Van de dames staat een dubbele IJmond- ontmoeting op het programma: het vierde en het tweede elftal, waarvan de ploeg van IJmond 4 in de competitie tot nu toe het hoogste aantal winstpunten behaalde. Wel licht krijgt „twee" nu de kans op „vier" in te lopen, doch de ploegen zullen elkander, ondanks verenigingsverwantschap, weinig toegeven. Dit zal ook het geval zijn met de heren IJmond-ploegen drie en twee, welke elkan der ontmoeten, doch waarbij „twee" rela tief de beste kansen heeft om de grote nederlaag van vorige week op de handbal broeders te wreken. De aardigste wedstrijd wordt wellicht die tussen de dames van Rapiditas I te Haar lem en IJmond I. De „IJmondsen" zullen zich in deze ontmoeting tot het uiterste moeten inspannen om althans een gelijk spel te kunnen forceren. Rapiditas bereikte tot nu toe uit vijf wedstrijden zeven pun ten, IJmond daarentegen heeft drie vei-lies- punten meer uit evenveel wedstrijden. De hoop is echter op de IJmond-achterhoede gevestigd. Ten slotte is er nog de wedstrijd van de laatst geformeerde IJmond-ploeg heren no. 4 tegen Concordia 3. De uitslag van deze ontmoeting is een volkomen open vraag. Wegaanleg eist een huis De woning met erf aan de Grote Hout- of Koningsweg 64 in Velsen-Noord wordt door de eigenaar J. W. Sevenhuijsen te Nunspeet, aan de gemeente te koop aan geboden voor een bedrag van 4500. Bedoeld eigendom ligt binnen de grens van het vastgestelde herbouwplan A en wel zodanig, dat het een belemmering vormt voor het doortrekken van de parel- lelweg van de Grote Hout- of Konings weg. Destijds kwamen deze percelen niet voor onteigening in aanmerking, orndat de opstal niet gesloopt of zwaar beschadigd was. In de kostenbegvoting voor het her bouwplan A ziin zij echter wel opgeno men voor de uitvoering van dit plan. Te zijner tijd kunnen dus de kosten ten laste van de Wederopbouwrekening ge bracht worden. Dit in aanmerking nemen de wordt de aankoop van bedoeld eigen dom door de gemeente wenselijk geacht. Castricum VEILINGNIEUWS De Castricumse veiling betaalde Woens dag de volgende prijzen aan de tuinders: spruiten A 36-56 spruiten B 18-26; andij vie 7-9; knolselderij 8; prei 8-9; uien 5; sla 8; boerekool 13 J/,-15: waspeen 15; peen II-III 3.20-6.10. FEESTAVOND VITESSE Onder grote belangstelling organiseerde de Castricumse R.K.S.V. „Vitesse" Woens dagavond in de zaal van de heer P. Roo- zendaal haar feestavond. De aanwezigen hebben genoten van het programma dat het aanhoren ten vole waard was. Kees Stet was bijzonder op dreef. Met zijn droge humor en zijn onvervalst West- fries dialect had hij dadelijk contact met de zaal en niet in de laatste plaats was het succes van de avond aan hem te danken. Santpoort Gemeente koopt sta in de weg De woning met erf aan de Westlaan 5 in Santpoort, vormt een belemmering voor het op de juiste breedte aanleggen van de laan. De eigenaar, J. Duijn in Santpoort, biedt zijn eigendom aan de gemeente te koop aan voor een bedrag van 2400. Naast de gebruikelijke aan de verkoop verbonden voorwaarden, stelt de verko per de conditie, dat de gemeente verplicht is om, zodra naar haar oordeel tot afbraak van het pand dient te worden overgegaan, de verkoper in de gelegenheid wordt ge steld de opstal voor zijn rekening te slo pen of te doen slopen. Maakt de verkoper van deze gelegen heid gebruik dan krijgt hij het vrijkomen de materiaal kosteloos toegewezen. Met het slopingswerk zal dan moeten worden aangevangen binnen één week, nadat daartoe door burgemeester en wethouders opdracht is gegeven, het gehele werk, met inbegrip van het slopen van de fundering, zal voltooid moeten zijn binnen één maand na de opdracht tot slopen. Onmid dellijk na het beëindigen van het slo pingswerk zal het terrein geheel schoon en vrij moeten worden opgeleverd. Burgemeester en wethouder adviseren de raad toestemming tot deze koop te geven. GRONDAANKOOP Een stuk grond ter oppervlakte van 80 vierk m., eigendom van P. Kroon, in Alk maar, dat grenst aan het terrein aan de Brederoodseweg en de Duinweg in Sant poort, dat weer in erfpacht is gegeven aan de Woningbouwvereniging „Bloemen- daal-Noord", zal door de gemeente Velsen worden gekocht. Het zal aan de woningbouwvereniging „Bloemendaal-Noord" in erfpacht worden gegeven. De eigenaar is bereid deze grond aan de gemeente te verkopen tegen een prijs van 6 per vierkante met ei*. Het hoekje van Beste kinderen, Tussen Sinte Maarten en Sinterklaas liggen de gezellige avonden, die wed ik jullie stuk voor stuk even knus vinden: een beetje geheimzinnig al wegens de naderende pakjesavond, de kachel lekker snorrend en „laat de wind maar waaien buiten". Op zulke avonden waardeer je het veilige ouder lijke huis dubbel en dwars en dan kun jé je eigenlijk pas voorstellen, wat je zou missen, als er plotseling eens geen ouderlijk huis meer zou zijn. Zoals tienduizenden kinderen van jullie leeftijd geen ouderlijk huis meer hebben en vlak bij ons in tochtige barakken en koude keten moeten wonen, geen snorrend kacheltje en vaak niet eens een lekkere jas, als ze naar buiten gaan. Dat komt allemaal voor in West-Duitsland, waar de vluchte lingen uit alle delen van dat grote, zwaar- gebombardeerde land bijeengestroomd zijn in troosteloze kampen. Ze hebben er wel scholen, maar je moet niet vragen hoe Op de schoolborden kunnen de kinderen haast niets lezen, want het hout is gebar sten en de zwarte verf bladdert er af. Als ze thuis komen, kunnen ze nergens spelen dan in de modder voor het kamp. En Sin terklaasavond? Niks daarvan. Kerstmis? Helemaal niet. Als jullie je dat even scherp indenkt, kun je je voorstellen, wat een ver driet er vlak bij ons is en wat een rijkdom wij allen met elkaar bezitten, ondanks de zorgen, die jouw vader en moeder dwars zitten. Nu is er in ons land een begin gemaakt met een inzameling voor die kinderen in West-Duitsland: kleertjes, schoenen, gezel schapsspelen, handdoeken en noem maar op: alles is hard en hard nodig. Laat Moe der dit nu eens lezen en vraag haar dan eens, of zij niet ergens in een naaimand of een hoekje van de zolder een vergeten oude broek of een paar bruikbare schoentjes weet te staan, die ze missen kan. En als jullie daar een pakje van maken en het even bij de IJmuider Courant brengen met „Vluchtelingenhulp Tante Els" op het pa pier, hebben jullie samen misschien een heleboel rillende vriendjes en vriendinnetjes geholpen. Zullen we dat samen eens pro beren? Ik hou een handkar klaar, hoor! Ziezo, dat is dat. Nu naar onze correspondentie. MARIANNEKE wil graag weten, of ze voor een trektocht, die ze volgende zomer gaat maken langs de jeugdherbergen, nog ergens lid van moet zijn. Ja zeker, meiske, van de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale. Vraag maar eens inlichtingen aan de Delftlaan in Haarlem, waar de Jeugdher berg Jan Gijzen staat of aan „Assumburg" in Heemskerk. De mensen daar zullen je graag alles vertellen. Mag ik HEEMSKIND bedanken voor zijn raadsels? Ze zijn best te gebruiken, hoor en je zult ze wel eens in ons hoekje zien opduiken. Hoe is het feest je bevallen? Jammer, dat het die dag net zo hard regende hè? Ja BLAUW- DRUIFJE, ik wed dat je ongeduldig wordt, maar wat in het vat zit. verzuurt niet hoor. Alleen is het even moeilijk om je tevreden te stellen. Vertel eens, wat je graag zoudt willen hebben. De aquariumtekening mag je net zo groot maken als je zelf wilt, hoor. als zij bij mij maar door de deur gaat! Nou, of ik Sinte-Maartentjes aan de deur heb gehad. Het heeft me een hele berg snoep gekost, maar ik heb meermalen genoten van de opgetogen snoetjes. Misschien kun je' binnenkort weer zwemmen, meiske, er wordt hard aan gewerkt. Ja, jullie gym vereniging ken ik wel. Liepen jullie met „vlaggetjesdag" ook niet mee in de optocht? GEORGÉ FORMBY is maar mistroostig over het verlies van ons Nederlands elftal. Niet zo somber George, er zijn belangrijker dingen op de wereld, hoor. (Straks ligt m'n bus vol boze brieven!) Het bos zal na de laatste storm wel helemaal vol dorre blaren liggen, niet? Je zult de hond moeten af leren „aan te slaan" bij elk blad, dat langs de ramen ritselt, anders blijft hij aan de gang! MEVROUW F. DE G„ bedankt voor de goede gaven, die komen best van pas: ik heb er al een adresje voor. Jongelui, onze brievenbus was niet erg vol deze keer, er wordt zeker al hard aan surprises gewerkt. Ik stop dus en zeg: Tot de volgende keer! TANTE ELS. VOOR JONGE HERSENS 1. Verborgen vogelnamen a. Is dit hek sterk genoeg? b. Dat was een dikke paling, hè? c. Met zijn staartvin kan de vis roeien. 2. Wat heeft een maaiende boer aan zijn rechterhand? 3. Hoe lang slaapt een olifant? ADVERTENTIE Neem een doos echte past i l le s voorkoming' van griep SCHEEPVAART De winter kan lang duren.maar eens wordt het toch weer voorjaar! Ook in het bos van de Kabouters begon het al langzamerhand te veranderen. De ergste kou was voorbijhet begon te dooien. Nu zou de heerschappij van Koning Winter niet lang meer duren! Het ijs begon te smelten. Vol vreugde begroetten de Kabouters deze voorboden van de lente. In de beek scheurde het ijs, de schollen werden al kleiner en kleiner, en, er kwam meer en meer water te zien. -Ook de sneeuw in het bos, die nog kort geleden de bodem had bedekt, verdween. Het vms nu wel wat erg vochtig en er lageit overal grote plassen, maar dit ongemak namen de Kabouters maar op de koop toe. Dat duidde er immers op, dat de winter afscheid had genomen! Want ja, de winter mag vele gezellige dingen hebben, maar iedereen voelt zich toch prettig, als het voorjaar en de zomer weer in het zicht komen, nietwaar? Abbedijk, 14 v. Three Rivers n. Botwood. Algenib, pass. 14 Ouessant. Akkrumdijk, 15 te R'dam. Amstelpark, pass. 14 Ouessant. Arendskerk, 14 v. Adelaide n. Melbourne. Arnedijk, 14 te Antwerpen. Axeldük, 14 v. Antwerpen. Aagtedijk, 15 v. Antwerpen. Aveidijk. 14 te New York. Aagtekerk. 15 te R'dam v. Sydney. Alcyone, 14 v. San Juan n. Cuidad Irujillo. Alphard, 15 v Santos. Arkeldijk, 15 te Le Havre. Aalsdijk, 14 v. Hamburg n. R'dam. Aardijk, 14 875 m. W. Scillies. Algorab. 14 140 m. O. Malta. Agamemnon, 14 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Alamak, 16 verw. Aden. Alchiba, 17 verw. R'dam. BlommersdUk. 14 te New York v. Norfolk. Blijdendijk. 13 te New York v. R'dam. Breda, 14 te Cristobal. Beverwijk. 15 te Sfax v. Alexandrlë. Borneo, 15 te Genua. Beverwijk. 14 verw. Sfax v. Alexandrie. Boschfontein, 14 135 m. N. Kp. Verde. Celebes. 15 te Djakarta Congostroom, 14 anker Port Gentil. Caltex Leiden (t), pass. 14 Malta. Caltex Delft (t), pass. 14 Ras Fartak. Caltex Utrecht (1), pass. 14 Perim. Chama (t), 13 750 m. NO. Sombrero. Corilla (t), pass. 14 Algiers. Diemerdiik, 14 te Antwerpen. Dalerdijk, 14 v. San Francisco n. Portland. Dulvendre'öht. 15 400 m. NO. Kp. Frio. Ena. pass. 14 Flores. Ebso Den ITaag. 14 te R'dam v. Aruba. Eendracht. 14 130 m. O. Algiers. Erinna (t). 14 v. Miri n. Pladju. Esso Amsterdam (t), pass. 14 Gibraltar. Etrema, 14 te Curacao v. Las Piedras. Farmsum, 14 310 m. O.NO. Santa Maria. Garoet. pass. 14 Sabang. Gooiland, 15 te Santos. Gaasterkerk, 14 700 m. N. St. Helena. Hoogkerk, 14 v Port Soedan n. Aden. Hydra, pass. 14 Ouessant. Hercules, 14 v. Oran te Cartagena. Hecuba. 14 800 m. O t N. Barbados. Hestia, 14 v. Amsterdam te Antwerpen. Helicon, 15 v. Turkseil. te Laguair. Indrapoera, 15 te Belawan. Ino. 14 v. San Juan. Ittersum, 14 te Le Havre. Ilos, 11 te New York. Jagersfontein, 15 verw. Beira. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. Suez n. Port Said. Helbergen, 14 v. Catania n. Casablanca. Klipfontein, 14 dwars Oporto. Kota Inten. pass. 14 Kp. Carbon. Kota Baroe, 14 v. Djakarta n. Semarang. Kota Gede, 14 v. Makassar n. Tegal. Kota Agoeng. 13 te Soerabaja. Lindekerk. 15 verw. Koweit. Lombok, 14 v. Belawan n. Madras. Loppersum. 14 v. Bagnoli n. Huelva. Laagkerk, 13 te Calcutta v. R'dam. Laurenskerk, pass. 14 Ouessant. Lekkerkerk, 13 te Bombay. Leuvekerk. 15 v. Damman n. Koweit. Lucita (t). 14 v. Avonmouth n. Heysham. Loenerkerk. 15 te Koweit. Madoera. 14 v. Southampton n. Genua. Mitra, 14 te Malta v. Curagao. Musï, 14 v. Suez n Aden. Mapia, 14 te A'dam v. Soerabaja. Mentor, 14 te A'dam v. Levant. Modjokerto, 15 v. Port Said n. Suez. Malea, pass. 14 Pantellaria. Marissa (t), 12 te Singapore v. Mirl. Nieuw Amsterdam, 14 775 m. O. Kp. Race. Nlgerstroom, 15 verw. Antwerpen v. Le Havre. Odysseus, 13 te Savona v. A'dam. Orestes, 15 verw. Guayaquil v. Manta. Oranje, 14 100 m. N.t.O, Masawah. Prins Alexander, pass 14 Wight. Prins Willem V, 14 550 m. O. Belle Isle. Poelau Laut, 14 v. Suez Roebiah, 14 v. Makassar n. Balikpapan. Rondo, 15 te Madras v. Calcutta. Rijnkerk, 14 v. Hongkong. Reyniersz, 14 v. Buleleng. 15 verw. Soerabaja. Rijn. 14 bij Zuidpunt Oland. Stad Breda, pass. 14 Azoren. Stad Dordrecht, 15 v. R'dam n. Porto Empedocle Stad Haarlem, pass. 14 Finisterre. Stad Schiedam. 15 v. Savona n. Saffi. Soestdijk, 15 v. Aden n. Colombo. Sibajak, 14 v. Colombo n. Fremantle. Sommelsdijk, 11 v Havanna te Brownsville. Slamat, 13 v. Bahrein n. Bombay. Salatiga, 15 te Bombay. Saparoea, 14 te Walvisbaai. Salland, 14 180 m, W. Oporto. Saroena (t), 14 v. Miri n. Pladju. Schie, 14 v. Kingston n. Puerto Cortes. Singkep, 15 verw. Melbourne. Stad Arnhem, 15 verw. Civita Vecchia v. R'dam. Stad Vlaardingen. 15 te Narvik v. R'dam. Stentor, pass. 14 Str. Messina. Straat Malakka. 15 verw. Kaapstad v. Yokohama Sumatra. 13 650 m. O.t.N. Bermuda. Scherpendrecht, 15 verw Port Said. Tabian. 14 v. Singapore n. Belawan. Talisse, 14 v. Soerabaja n. Panarukan. Vis. Vandaag waren aan dt j Thorina met 450 kisten makreel ino hI 300 schelvis, 120 gul en kabeljauw S ?l ting en 100 stijve kabeljauwen, De Zeelandia met 400 makreei 220 vis, 200 koolvis, wijting en diversen ent |tJ Hoop met 500 kisten waarvan 350 en ruim 150 diversen. Morgen weinig. Voor Vrijdag w verwacht de Mary met 300 kisten mal- te 200 schelvis, 100 kabeljauw en gullet- koolvis en radio, 50 haring, 20 wiitm.3 'PI 10 stokkebit. De Simon de Danser Dinsdagavond ongeveer 800 kisten boord had zal voor de Zaterdag- 0f dagmarkt komen. Kotters binnen. Wegens het slee- weer lagen Woensdagmorgen nog verS lende kotters binnen in afwachtingi;' betere tijden. Dit is nu al duidelijk m baar aan de plat en fijnvis aanvoer va *v! vandaag aanmerkelijk minder was. Stemming. De logger „Ondernemi (schipper C. Groen) KW. 175, die iji g begin van deze week naar zee vtf« moest met een mankement aan de t-s ,rf weer op huis aan. Ook de lichtna werkte niet zodat er kaarsen bij W, komen, om de duisternis te verjagen Vios Zaterdag. De trawler Viosfc zich gemeld voor de Zaterdagmark? aanvoer bestaat uit 450 kisten makreel 'i' kisten haring, 100 kisten schelvis, 201)' ten koolvis, 200 kisten wijting, 45 jjj, hake, 25 kisten radio en 15 kisten stokkë Pools nieuws. De Poolse tra»; Pockusie is Woensdagmorgen naar Str vc gaan stomen om aldaar zijn vangst te De sen. Woensdag kwam te IJmuiden birj de Korab 1 met 610 kantjes haring, ver in de IJ-bunker zullen worden gelost. V der kwam nog binnen de coaster „Mam j&l die haring uit de IJ-bunker gaat 11 voor Polen. Dure vis en haring. Er was Woey weinig haring aan de markt: slechts s' kisten, waarvan 150 kisten van de tra"* ixi in totaal. De gevolgen bleven niet uit; 11 noteringen vlogen omhoog tot ruimtid en f 17 per kist. Door het slechte vin! was er heel weinig aanvoer van de kolt? frski zodat er geen schol en tongen aanvoer? dv iets wat op een Woensdagse afslag m jeti zelden voorkomt. De rondvis was ook jüe duur. Grove schelvis varieerde naar; dit lang van kwaliteit van f45,50 tot f7Dj !sn kist, middelsoorten deden £34 tot fit 1", kist. Grove gullen werden ook goed b« ie; met f 54 per kist. De grote kabeljauw tie eveneens duur: f 208 per kist. De 9 jui aanvoer der Woensdagmarkt bestond Hij ruim 3600 kisten, waarvan 680 kistenhs en 1300 kisten makreel en 1170 bs pdi schelvis. r>n Dus mooie besommingen. Doo: rs betere prijzen waren de besommingen ïa de schepen welke Woensdag aan de at a waren bevredigend: de Vikingbank' somde voor een 12-daagse reis f 22,111 Norma Maria f 20.235 en de Allan Ni f 19.820, beide eveneens voor eenM daagse reis. Bijzonder trof de Kalm) W het, welke als enige haringlogger f! fff besomde voor een aanvoer van 350 kj 2e haring. Weer transito. Woensdag IaatDr middag kwam nog binnen de tg !j; drifter Sunlit Waters, welke een aar had van ruim 300 manden haringen.! werd per auto naar Duitsland gebrac 1 In en uit. Op 15 November to binnen: KW. 175; UK. 85, 18; IJM.! 73; LT. 377; HD. 79. Naar zee vertrt '1: KW. 162; HD. 220; CG. 1; KW. 23,1®;, IJM. 236; UK. 34, 186; IJM. 249, SCH. 93; IJM. 11; KW. 155. odl Titus. 14 v. Izmir n. Tunis. Tegelberg, 13 te Kobe v. Rio de Janeiro, Tjipanas, 12 te Durban. Tjipondok, 13 te Zanzibar. Tamo, 14 v. Buenos Aires n. San Lores Tero, 15 te Santos verw. Tibia, 14 v. Suez n Abadan. Tjimenteng, 15 te Djakarta. Telamon, 15 verw. Aruba v. New YorK. Tawali, 14 270 m. W. Enggano eil. Tiberius. 12 te New York v. Curagao. Tjibasar, 13 v. Soerabaja te Makassar, Tjitjalengka, 12 v. Soerabaja n. Semarq Volendam, 14 150 m. NW. Cocos eil. Van Riebeeck, 14 v. Soerabaja n. Bulelej VopnHam 14 <135 m W Seillies. 11 Veendam, 14 435 m. W. Scillies. Venus, pass. 14 Guernsey. Waterland, pass. 14 Ouessant. Waterman, 14 te Suez. Westland, 14 te St, Vincent. Wieldrecht, 15 te East. London v. Bastania Zuiderkruis, 16 verw Singapore. Zeeland (krl), 14 400 m. W. Kp. St. Vlncat KLEINE Barendsz, 14 v. Streur n. Karlstad. Batavier III, 14 te Stockholm. Bernina, 14 te Kopenhagen. Birmingham, 14 v. Grangemouth n. Rd& Carpo. 14 te Drogheda. Cornelia, 13 v, R'dam te Aarhuus. Depa. 14 v. Passages n. Bilbao. Dorinda. 14 v. Naestved te Antwerpen Davina Goedkoop, 14 te Middlesbro v. Kinö Elsenburgh. 14 te Bordeaux. Evertsen, 15 v. R'dam te IJmuiden. Haskerland, 14 v. Goole n. Harlingen. Helvetia, 14 v. Huil n. Boston. Hoogland, 14 te Londen. Houtman, 15 te Methil. Lacra, 15 v. IJstad n. Amsterdam. Leny 14 te Sandness. Marne, 14 v. Rouaan n. Parijs. Matthew, 15 v. Plymouth n. Casablanca, Nijenburgh, 14 te A'dam. Olse, 14 te Le Havre. Rapid, 14 v. Rouaan n. Parijs. Sirius, 15 v. Rouaan n. Londen. Soomba, 14 v. Londen n. Delfzijl. Saba, 14 v. Gent n. Antwerpen. Sllvaplana, 14 te Londen. Silvreta. 14 tet Kopenhagen. Texel, 15 v. R'dam n. Bremen. Timor, 14 v. Preston n. Sables dOlonne. Uni, 15 v. Calais n. Antwerpen. Vrede, 14 te Halden n. Fowey. Veenenburgh, 14 v. R'dam te Middjesbro. Volkerak, 15 v. Wilhelmshaven n. Bones- we FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 17) De douairière was snel overeind geko men, nam hem even op van Het hoofd tot de voeten en was plotseling bijzonder min zaam. Volstrekt niet, inspecteur! U moet uw plicht doen, dat begrijpen wij allemaal. Gaat u zitten! Hij zag een zeer magere, zeer afgematte en bleke oude dame voor zich met een fijn-besneden, uiterst vermoeid gezicht. Uit de lila kanten blouse kwam een vale lange hals te voorschijn, de „boezem" was aangevuld door een cascade van strookjes en volants. Haar sneeuwwit haar was zeer ouderwets gekapt en een enkele kostbare armband omsloot haar tengere pols. Hij voelde plotselirag een zeker medelijden met dit beeld van vervallen grootheid, een gevoel, waartoe Aagje slechts in haar beste ogenblikken in staat was. De oude vrouw vestigde haar lichte, uit gebluste ogen op de man voor zich en ver volgde: Kan ik u met iets helpen? Hij viel haar erg mee, deze politieman. Ze had in haar leven nog nooit iets met de politie te maken gehad en ze had zich de dienaren der gerechtigheid voorgesteld als plompe agenten of luidruchtige recher cheurs, die met bolhoeden op en dikke sigaren in het hoofd, ongevraagd de huizen binnenstapten en daar zeer vrijpostig te werk gingen. Ze zag hier voor zich een bescheiden en rustige persoonlijkheid met een ex-nstig, goedbesneden gezicht en be schaafde manieren. Vooral zijn stem was bijzonder prettig, diep en welluidend, zo dat de douairièi-e hem werkelijk een „hoogst aangenaam" man vond en zich zelfs dankbaar voelde voor zijn bezoek, dat de lange saaie ochtend wat kwam onderbreken. Ik kwam u vragen naar uw zoon, mevrouw. Is hij thuis? Nee, inspecteur, hij is uitgegaan. Een half uur geleden, denk ik. En u weet niet, waar hij naar toe gegaan is? Nee inspecteur. Daarvan pleegt hij mij niet op de hoogte te houden. Maar ik denk dat hij wat is gaan wan delen, met dit mooie weer. Ja, het is een prachtige dag. Heeft uw zoon geen werk, mevrouw? O, jawel inspecteur, hij schildert. Buitengewoon fijn-doorvoeld en zéér per soonlijk opgevat. Zéér persoonlijk! Dat geeft juist de subtiele waarde aan zijn kunst. Maar uit commercieel oogpunt is het weer een handicap. Dat begrijpt u. Het I is treurig, maar de commerciële zijde is niet het sterkste punt van ons, van Blit- ters wyeken. Ze zuchtte diep. De cascade op haar in gevallen boezem golfde zachtes. Ze bracht met een vermoeid gebaar de fijne hand aan het hoofd en het juweel van haar arm band flonkerde even in het licht. Vertelt u mij eens wat van uzelf me vrouw. En van uw zoon. Hij had moeilijk een vraag kunnen stel len die aan de oude dame meer smpathiek was. En zij begon met haar oude en matte stem te vertellen, het droevig relaas van achteruitgang en decadentie uit de vroe gere heerlijkheid. Van het deftige huis ver telde zij, van de wapens op de inrijpoort en van de gracht er omheen. Van de grote zaal met de kostbare gobelins en van de eetzaal waar vijftig gasten ruim een plaats konden vinden. Van de linnenkasten en de logeerkamers en de gx*ote stallen waar het rijpaard van grootpapa stond. Dat paard had eens een gouden medaille ge wonnen, die medaille hadden ze moeten verkopen. Ze hadden alles moeten verko pen! De gloxüe uit grootpapa's tijd had te veel geld gekost, papa had zijn leven lang met tekorten te kampen gehad. Toch werd haar eigen man nog als een rijke erfge naam beschouwd toen hij haar, nu twee een veertig jaar geleden, huwde. En hij had al het mogelijke gedaan om dat in werke lijkheid ook weer te worden, ook het ón mogelijke had hij gedaan. Hij had gespe culeerd en alles was verloren gegaan. Gelukkig was hijzelf toen ook spoedig gestorven. En nu zit ik hier, inspecteur! eindig de de klagelijke stem. Nu zit ik hier op een smoorwarme zoldex'kamer onder de pannen. Mèt Arnold, mèt zijn talent. Maar wij vragen ons af.hier stiex*f haar stem haast weg wij vragen ons af of wij zelfs die zolderkamer nog kunnen blijven betalen! Hij had opmerkzaam toegeluisterd, ge duldig aanhorend de vergane heerlijkheden van het Huis Blitterswijck. Werkelijk, hij voelde medelijden met deze verwelkte vrouw, meer medelijden met haar dan met die slappe nietsnut van een zoon, die zijn beste jaren voorbij liet gaan zonder iets voor zijn moeder te doen. Uw verhaal heeft mij zéér getroffen mevx'ouw! zei hij zachtjes, toen zij zweeg. Ik voel geheel met u mede. Maar, als ik u een goede raad mag geven, blijft u dan niet hier boven zitten, juist aan de zonzijde van het huis. U kunt toch naar de salon gaan? Daar is het koeler dan hier. Ze stond aarzelend op. Ach, beneden, antwoordde ze luste loos, beneden is het zo onvrij. Iedereen loopt daar zo maar rond. En dan mevrouw Beerman! Ik zal by u blijven tot de lunch, be loofde hij. Nu goed dan, inspecteux'. Hij liet haar voorgaan de trappen af en installeerde haar in de salon. En hij kwam, zoals hij beloofd had, bij haar zitten, maar na enige ogenblikken begon hij opnieuw te vx"agen. U weet ook niet hoe laat uw zoon weer thuiskomt? Heeft hij daar niets van Ik vermoed om één uur met de lunch. En is hij samen met Aagje van Esbeeck vex'trakken? Die is óók nergens te vinden. Dat weet ik niet. Nu nog iets anders mevrouw. Slaapt u 's nachts goed? Ellendig slecht inspecteur. Hebt u vannacht iets van uw zoon gehoord? Is hij soms bij u geweest? Hij komt 's nachts nooit bij mij. En weet u niet of hij vannacht op is geweest? Slaapt hij goed? Ook tamelijk slecht. Hij is vaak on rustig. Soms gaat hij midden in de nacht naar het atelier. En is dat vannacht ook gebeurd? Dat weet ik rxiet, inspecteur. Hij heeft me daar vanmorgen niets van ge zegd. Kunt u het horen als hij opstaat? Nee, dat doet hij juist om mijnent wille altijd heel zachtjes. Maar ik ga eens voor het raam in de hall kijken, inspec teur. Het is nu bij éénen. Misschien komt hij er wel aan. Hij kreeg de stellige indruk dat zij het gesprek niet wenste voort te zetten. En i# op zijn vraag had hij nog geen af gekregen. Het was eigenaardig,■dacht: in deze zaak had hij nog niemand opt leugen kunnen betrappen en toch hij zo bitter weinig te weten. Wat hij nu weer denken van de anoniewt schuldigingen tegen Arnold? De t«f was in ieder geval juist geweest. Daar komen ze aan! had de douan gezegd. Een charmant paar va» Hij had geen antwoord gegeven, c» voelde een plotselinge ergernis, die M niet verklaren kon. Ik hoop, vervolgde de oude dwepend, dat Aagje nu spoedig schoondochtex*tje wordt. Dat l'eveJ^' Ik dacht mevrouw, antwoortwe dx-oogjes, dat u er op tegen was. O zeker inspecteur. Zeker, na- ik ook. Maar voor hun eigen bestwil- is nog jong en ontzettend kinde;riü wilde dat niet verstoren. En mijn achttien jaar ouder dan zij! Aagje en Arnold waren nu aanne hekje gekomen en passeerden ce agent, die echter na het ongezouten van zijn chef geen „lollige" nelgfg]Tu vertoonde. De inspecteur moest dwingen om niet naar de lopen en het paar meteen ter vera ding te roepen. 'OOP (Wordt vervolgd)-

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6