l^ijks zeehaven zai voorlopig een lokkende droom blijven liliden is toch goed?" Dry Cleaning only Old Clothes New A a 16 November 1950 ■an iële memorie van antwoord doet generlei toezeggingen - ,rjng van Rijnland kan niet langer wachten (Van een verslaggever) WATERLOOPKUNDIG LABORATORIUM" van Delft wordt gezocht naar y01,m van de pieren voor de Katwijkse haven. In Katwijk zelf is dit haven- 10nder jaren uitgegroeid tot een loodzware kwestie, die de betrokkenen hele gemeente in feite met burgemeester rar. W. J. Woldringh van der 1 "c j- voorvechter aan het hoofd zo langzamerhand beschouwen als een 1 Hssend over "even of van de Katwijkse visserij, nee van de Neder- rij. Er z'i" maquettes gemaakt en vele plannen uitgestippeld, brochures M er is lang en warm vergaderd over de Katwijker haven. Nu ziet het Lllik naar uit' dat tle beslissing op korte termijn gaat vallen. Ondanks alle ïïme voor het havenplan moet echter, tegen veler nog steeds hoogge- fjrffachtingen in, op grond van onze informaties in Den Haag worden aan tal de Katwijkse haven er voorlopig n i e t komt. In de ministeriële memorie Word hij de begroting voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, welk Cdczer dagen van de pers komt, wordt namelijk geen besluit in die richting f Het is de vraag", aldus deze memorie, „of een Katwijkse haven van invloed de uitbreiding van de visserijbedrijven". Verder wordt aangenomen, dat de Mik zo fel-begeerae zeehaven „niet van overvloedige invloed zal zijn op de f» der achterliggende landen". Er is dus vergeefs gestreden. Na de behande ld ministerraad komt deze duidelijke ontkenning van de noodzaak van een zeehaven, voorlopige onderzoekingen, die nelftse laboratorium naar de beste de toekomstige havenhoofden verricht, door deze situatie zullen Uopgezet, zal afhangen van de op- de gemeente Katwijk. Ir. F. die ons in Delft iets over de deze navorsingen aan de hand vertelde, hield zich slechts met de technische kant bezig: hoeveel kans loopt een te verzanden, hoe is de buiging ontworpen dammen 'het beste voorkomen worden, dat er zich van de havewnonding te verzamelt. ietenschappelijke arbeid gaat nog (der. Ir. F, Gerritsen, de jonge lei— dit deel der research-werkzaam st voorzichtig stokjes langs de f, die hij zich schiep in het bas- aéze grote „water-werkplaats". [je uur later, leest hij af, hoeveel kunstmatige zee er omheen heeft ji(j regelt de golfslag, zet eb en jf zijn hand en ziet het zand van ddem rusteloos dwarrelen onder jan zijn getij stroom Drie labora- jen zijn gelijk aan een jaar in de zie: in dat „jaar" is er een aanvoer geschied van aanslib- weerszijden van de model- ernstige spel lieefl helaas weinig kans binnen al'zien- werkelijkheid te worden, wetenschap hebben wij burge- Woldringh opgezocht, die ons in den brede uiteen Met de referendaris ter secre- heer C. J. Tieleman, secretaris „Katwijk Zee- s goed secondant. üi' zou Katwijk een zeehaven lis de vloot in IJmuiden terecht S onze eerste vraag, die een van junten vormt van de tegenargu- der drie ministeries, welke zich latwijkse zaak bezighouden (Ver- idbouw en Financiën). Alleen voor de haring jk wil geen verse vis- maar uit- sn haringhaven" repliceerde bur- r Woldringh, „want men beseft de aanvoer van verse vis over moet blijven lopen. Dat IJmui- ïr als basis voor de haringloggers bevredigt, moge allereerst blij- enorme kosten, die het 'heen en van bemanningen en schepen brengt, kosten, die per logger op zes-duizend-gulden kunnen worden geschat toch een goede vaarweg tussen de De bruggen onderweg moeten loggers allemaal geopend kunnen wat de gemeenschap op onnodige De grootste eenheden van de Men nu al niet meer, door de diepgang van de vaarweg, „naar )dat zij aan IJmuiden gebonden lis de vlootsanering eenmaal een illen de nog grotere loggers hele- !t meer kunnen passeren, zonder laanveg belangrijk dieper wordt, veel kosten. Duur baggerwerk I Katwijk, dat het baggeren van Miond een kostbare geschiedenis o IJmuiden wordt de haveningang P diepte gehouden voor het Noord- zodat dit voor de visserij geen lasten met zich brengt, maar Kat- voor een eventuele haven apart we er voor over. Bovendien Waterloopkundig Laboratorium vorm voor de havenhoofden aie een verzanding tot een mini- üuceert. Ze zouden voorts precies tok worden gelegd, zodat er daar- i^inig verzanding ontstaat. En gebaggerde zand brengt wel- keel wat op ook, om nog maar te het door het graven van de zand. !u niet, dat het feitelijk vers oh il «e Katwijkse en de IJmuiden se Ffdellijk zal verdwijnen als Kat- p bavenplaats wordt, en verwer- Ja of nee De Katwijkse zeehaven, plaatsvervanger van het nauwe, van de zee afgesloten Wilhelminahaventje, dat hij het hegin van de nieuwe haringteelt propvol pleegt te liggenis op dit moment urgenter dan ooit. De beslissing over het al dan niet aanleggen ervan valt dit jaar, is eigenlijk al gevallen, in de kamers der Haagse ministeries. Het is een voorlopig „nee" geworden. Hoezeer deze kwestie zowel de IJmuidense als de Katwijkse belangen raakt, moge blijken uit dit artikel, dat de beide standpunten tegen elkaar afweegt aan de hand van een vraaggesprek met Katwijks burgemeester en uitgebreide informaties in regeringskringen. ADVERTENTIE *01 VERKEERSÏHEORIE •ÏO-RIJSCHQOL REIJM 13< - Tel. 8930 (K 2560 ada voor 16 NOVEMBER "J'WUO uur: „Waka Boen", film ÊiiJ?!' Richting: Peter Creutz- k ,fi aPPll tot Nut van 't Algemeen. i%&gChri5t°PherCOlUmbUS" «UGw N0VEM"EK ik, tot 11.30 uur: spreekuur I? Financiën. Ur: j.Ergens in Europa". Velsen Opblazen van oude pontmuur voorlopig gestaakt Verdwaald steengruis veroorzaakte schade Het opblazen van de oude kademuren bij de Velserpont ,die verdwijnen moeten met t oog op de plaatselijke verbreding van het Noordzeekanaal, is voorlopig stop gezet. Ondanks het feit, dat de aannemer met lichte springladingen te werk ging en de grootste voorzichtigheid betrachtte, is dooi de structuur van deze beschoeiing het steengruis verkeerd weggespat, zodat, er een ruit van het kantoor van notaris Boerlage sneuvelde en oók de pont een hagelbui te verduren kreeg. Dit gebeurde pas nadat er reeds 22 ladingen zonder on aangename gevolgen tot ontploffing waren gebracht. Wanneer de ladingen dieper in de muur kunnen worden aangebracht kan het werk weer worden voortgezet. „Strawberries" krijgt nieuwe hockeyvelden kende of aanvullende industrieën aantrekt, zodat daardoor het concurrentievoordeel aanzienlijk inkrimpt?" „Ten eerste is er geen verschil tussen de lonen, want ze zijn alle gebonden aan een landelijke C.A.O. en bovendien zal Katwijk zelfs bij een eventuele stijging van de levensstandaard nog gemakkelijker kunnen concurreren met de zoute haring, omdat zoveel onnodige transportkosten komen te vervallen." „Geen vissers meer voor □muiden" Toen Katwijks burgervader eenmaal zo volledig door liet probleem werd geabsor beerd, dat in de 18 jaren, van zijn ambt onontkoombaar „zijn" probleem is gewor den, vond hij een reeks argumenten voor een Katwijkse zeehaven, die ongetwijfeld een vermelding waard zijn. „Als Katwijk geen haven krijgt heeft IJmui den over een jaar of wat geen vissers meer, want nog altijd betrekt ook de IJmuidense vloot een aanzienlijk deel van haar be manningen uit Katwijk. Katwijk zonder haven zal als vissersplaats echter uitster ven, de reders zullen geen mïllioenen in vesteren in een nieuwe vloot, de gemeente zal moeten industrialiseren (tot nu toe heb ben we alle nieuwe industrie stelselmatig geweerd) om de mensen onderdak te brengen en een belangrijk vissersreservoir, dat als een der weinige nog steeds jong bloed toegevoerd krijgt, loopt snel en zeker droog. En dan is daar volgens onze zegsman, nog de allesbeheersende kwestie van het Hoogheemraadschap Rijnland. Door dit lichaam is reeds besloten voor de afwate ring van haar uitgestrekt gebied een sleuf van 5 a 6 meter door de duinen te graven, onafhankelijk van het feit of er een haven komt of niet. De provincie Zuidholland staat ook om deze reden van een goede waterlozing vierkant achter de Katwijkse havenplannen; ja de gemeente kan zelfs op belangrijke financiële steun van die zijde rekenen. Rijnland moet verder Daar Rijnland echter op korte termijn over zijn project moet besluiten, onder meer omdat het bestaande gemaal ver nieuwd moet worden, moeten wij in het vroege begin van het volgend jaar weten, of het Rijk met de havenplannen accoord gaat, zo niet, dan moet het Hoogheemraad schap op eigen gelegenheid met de door graving beginnen. Is het niet jammer, dat dan niet direct even wordt „doorgezet"? De economische situatie in de Neder landse visserij, de slechte positie van de zoute haring op de buitenlandse markt en zelfs sombere toekomst-bespiegelingen slaan rar. Woldringh niet uit het veld: „dat is slechts een tijdelijke aangelegenheid", zegt hij. „Wanneer de overheid het al half verongelukte bedrijfhelemaal wil torpe deren, moet ze voorbijzien, dat Nederland de vierde haringexporteur ter wereld was en het weer kan worden, als er economisch gewerkt wordt. Dan moet ze Katwijk zijn haven ont houden. Sterker nog: als ze de visserij wil len vermoorden, moeten ze het zo doen." Goed geld naar kwaad geld Op het ministerie van Verkeer en Water staat, op het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en op Fi nanciën wordt er echter anders over ge dacht. „Dit project' is nauwelijks econo misch. Het zou niet juist zijn, de korte kustlijn tussen IJmuiden en Soheveningen nog eens te doorbreken ten koste van mil- lioenen dure guldens, terwijl zowel IJmui den als Soheveningen en daarvan vooral IJmuiden goed geoutilleerde havens bezit ten. Dit zou lijken op goed geld naar kwaad geld gooien, temeer daar voor ons de toe- Katwijks huidige haven: een te smalle kom voor de loggers, d,ie er volgend voor jaar in „klaarmaken" voor de nieuwe teelt. De regering ziet echter nu geen mogelijkheid, het plan tot de zozeer verlangde zeehaven te steunen. komst van de haringdrijfnetvisserij aller minst zo zeker is, als men in Katwijk wil doen geloven. In deze tijden van uiterste soberheid, moet, hoe jammer het ook is, elk project op zijn merites worden be schouwd, moet elke gulden omgekeerd worden voor hij uitgegeven wordt. Twee millioen van de provincie, een gering aan deel van gemeente en bedrijfsleven in Kat wijk en de rest uit overheidsmiddelen? Het gaat niet. Het is onjuist, IJmuidens voordelen voorbij te zien en er slechts de donkere zijde van af te schilderen. De memorie van antwoord geeft in be dekte termen deze houding weer: Katwijk zal voorlopig de eigen haven nog als een utopie moeten blijven beschouwen. Kosten: ƒ29.070 De terreinen die de Kennemer hockey club „Strawberries" in huur heeft voldoen niet aan de eisen, die hieraan uit hoofde van een goede beoefening van de hockey- sport moeten worden gesteld. De velden zijn oneffen en men ziet geen kans afdoen de verbetering hierin te brengen. De be trokken club heeft hierover reeds dikwijls geklaagd en enkele malen zijn de velden zelfs, vooral aan het einde van het seizoen, door de hockeybond afgekeurd, Ook de plaats is niet ideaal. De grond grenst on middellijk aan de voetbalterreinen en het publiek, dat de wedstrijden op deze terrei nen bijwoont, is niet veilig voor de ballen, die buiten de hockeyvelden worden gesla gen. Men is van mening, dat het juister zou zijn, als de hockeysport afzonderlijke ter reinen krijgt en deze aan te leggen op de gronden, die aan de Oostzijde begrensd worden door het park „Schoonenberg" en aan de Westzijde door de spoorlijn Haar lemAlkmaar. Ingevolge de opdracht van burgemeester en wethouders is door de N.V. „Grontmij" een plan met begroting van kosten voor deze aanleg opgemaakt. Genoemde firma is gespecialiseerd in het aanleggen van sportterreinen en dient de verschillende sportbonden van advies. Bij de opstelling van het plan is rekening ge houden met de mogelijkheid om in de toe komst te kunnen overgaan tot een onder grondse infiltratie van het gehele complex .Schoonenberg", zowel van de sportvelden als van het park zelf. De uitvoering van de werkzaamheden zou in D.U.W. werk kunnen geschieden. De totale kosten voor de gemeente zullen dan naar raming 19.570 bedragen. De tegenwoordige hockeyvelden zouden als voetbalterrein kunnen worden gebruikt. Om deze plannen te verwezenlijken stelt het college van B. en W. de raad voor het rijk om subsidie te vragen en daarnevens burgemeester en wethouders een crediet te verlenen van 29.070. Christelijk Historische bijeenkomst uitgesteld Wegens bizondere omstandigheden kan het Christelijk-Historisch lid van de Twee de Kamer F. H. van de Wetering heden avond niet in IJmuiden aanwezig zijn. De lezing die door hem zou worden ge houden in het Patronaat wordt uitgesteld tot Januari. Velsen wil bouwvolume voor 1950 uitputten Nog 119 huizen „over" en 39 herbouwplichten Naar wij vernemen zal er dit jaar nog een aantal van 119 nieuwe woningen door de gemeente Velsen aanbesteed worden. Dit aantal maakt namelijk het bouwvolume voor het lopende jaar vol. Er zijn boven dien 36 woningen gereserveerd voor de herbouwplichtigen gerealiseerd kunnen worden. Zo niet, dan zal de gemeente de bouw ervan zelf ter hand nemen om het toe gestane volume in elk geval uit te putten, daar de herbouwplicht volgend jaar vrij komt. Hel crediet van 969.550.—, dat de volgende raadsvergadering in behandeling komt, dekt slechts een gering deel van deze bouw. Wijziging in de legesheffing Volgens een zekere bepaling in de Ver ordening op de heffing van leges, moet onder meer een bedrag worden voldaan voor bouwvergunningen voor woningen, die op voet van de woningwet en de daar uit volgende regelingen door de gemeente en woningbouwverenigingen worden ge bouwd. Zowel met betrekking tot het zegelrecht als ten aanzien van het registratierecht blijft deze heffing tot nu toe achtei'wege. Het ligt in de rede, dat de gemeente met de bovenbedoelde leges dit voorbeeld volgt; de practijk is dan ook, dat zij tot dusver niet werden geheven, ook al in verband met het sociale belang, dat in dit opzicht door gemeente en woningbouwvereniging wordt gediend. Het is echter nodig, dat deze verordening met de practijk in overeenstemming wordt gebracht en daarom wordt overwogen de verordening zodanig te wijzigen, dat „letter en practijk" een harmonisch geheel vor men. ADVERTENTIE Binnen 24 uur gereed Zonder prijsverhoging CHEMISCHE REINIGING KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 OVERPLAATSING VAN EEN ONDERWIJZER In verband met het gemiddeld aantal leerlingen (245) van de Adolf van Nassau- school in Santpoort over 1950, moet per 1 Januari 1951 het aantal onderwijzers van bijstand aan deze school met één worden verminderd. Aan de Theo Thijssenschool in IJmuiden- Oost is, door de benoeming van de heer K. Schermer tot hoofd van, die school, een va cature van onderwijzer ontstaan. Daardoor wordt hel mogelijk, de laatst aangestelde onderwijzer aan de Adolf van Nassauschool, de heer J. de Weert, naar de Theo Thijssenschool over te plaatsen. De heer De Weert gaat met deze over plaatsing accooi'd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. van Gooi—Zwanenburg, z„ Geelvinckstraat 111, Velsen-N.; W. Post— Kleinhout, cl., I-Iagelingerweg 173, Santpoort; U. E. Zwart—Rickert, z., Vleetstraat 16, IJmuiden; J van de Pietermanvan den Bos, z., van Nieuwkoopstraat 16, IJmuiden- Oost; E. WeijBruning, z„ de Ruyterstraat 149, IJmuiden-O.; K. SilvisSuijkerbuijk, d., Pr. Steiinstraat 46. IJmuiden; M. T. G. E. Karthausvan Agt, d„ Stratingplantsoen 25 rd. Velsen-N.: T. WagnerDcrogee, d., Ha- gelingerweg 63, Santpoort; C. G. Jongens- Lindeblad, d., Hoofdstraat 106, Santpoort; M. M. VoorhoutDuijn, d., Esdoornstraat 51, IJmuiden-O. OVERLEDEN: K. Verburg. 69 j., echtge noot van L. Klein, Eikenstraat 5, IJmuiden- Oost: J. Koomen, 86 j., weduwnaar van G. Hugtenburg, Hagelingcrweg 74, Santpoort; A. Houwer. 87 j„ weduwe van P. Haveman, Hyacintenstraat 42, Santpoort; B. M. van dei- Valk, 74 j„ weduwe van P. van Delft, Sta tionsweg 7, Velsen. ADVERTENTIE St. Nicolaas nadert!! Doet tijdig Uw inkopen Wij hebben een grote sortering Luxe Lederwaven en Sportartikelen tegen uiterst concurrerende prijzen. 'f SPORTHUIS Kenncmerlaan 137 - IJmuiden - Tel. 4071 IJmuidens ruime vissershaven: goed ge outilleerd en met naar de regering zegt een redelijke waterweg naar Katwijk. Vele loggerrederijen uit Katwijk hebben al een deel van hun wal-outillage naar IJmuiden gebracht. DINSDAG BELANGRIJKE RAADSVERGADERING De agenda voor de openbare raadzitting in het gemeentehuis van Velsen op 21 No vember vermeldt: Installatie van het lid, Mevrouw H. M. LagerweyBiljardt. Aangaan van een geldlening. Wijziging van de verordening op de heffing van leges, enige grondverko- pen en aankopen, verlenen van een voor schot aan de R.K. vereniging „Woning bouwvereniging", niet alleen ingevolge de woningwet, maar ook voor verbetering van haar 247 arbeiderswoningen. Hernieuwde vaststelling van de „Verordening op het op richten en het hebben van kinderbewaar plaatsen en het opnemen van pleegkinde ren en van de gemeenschappelijke regeling voor „De Volks-Credietbank van Haarlem". Uitkering van de tweede 5% salarisverho ging aan het personeel der scholen voor voorbereidend lager onderwijs. Aanvulling van artikel 6 der Verordening tot behoud van monumenten in de gemeente Velsen. De aanleg van drie hockeyvelden in het gemeentelijk sportpark „Schoonenberg" wordt op de agenda gevolgd door het voor stel, inhoudende een crediet voor liet leg gen van een nieuwe reservegaszinker in het Noordzeekanaal. Verder komen de instelling van de functie van adjunct-directeur bij de bedrij ven voor gas en water en de voorlopige vaststelling van de bedragen, bedoeld in artikel 55 ter der Lager-onderwijswet 1920, voor de openbare scholen over het jaar 1949 aan de orde. Ook vijf procent voor kleuterschoolpersoneel In de raadsvergadering van 31 October 1950 werd besloten, de tweede aan het rijkspersoneel toegekende 5% salarisverho ging mede van toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel. Het wordt billijk geacht, dat ook het per soneel van de scholen voor voorbereidend lager onderwijs in deze tweede salarisver hoging' van 5% deelt. De daaraan verbonden kosten worden voor het tijdvak van 1 September 1950 tot 1 Januari 1951 geraamd op 3000.—. De raad zal een beslissing nemen om de besturen der bijzondere scholen voor voor bereidend lager onderwijs te machtigen, aan hun schoolpersoneel andermaal een salarisverhoging van 5% uil te keren; te rekenen van 1 September 1950 af. Tevens zal het besluit worden genomen naar aan leiding van het bovenstaande voor 1950 over te gaan. FIETSENDIEVEN De „zwijntjesjacht" viert de laatste dagen weer hoogtij in Velsen: uit een schuur aan de Litslaan te Santpoort werd een dames fiets gestolen, even later ging een zelfde vervoermiddel uit de Van Dalenlaan de zelfde weg op en een visknecht moest mer ken, dat zijn ros, dat hij even op de Tegel- tjesmarkt had laten staan, er trouweloos met een andere baas vandoor was, terwijl de eigenaar zich aan boord van een schip bevond. IJmuiden Om het Nederlandse damkampioenschap Na het besluit van de jaarvergadering der Nederlandse Dambond om de wed strijden om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland te wijzigen, is een overgangstijd van twee jaar ingesteld. Aan de finale om het persoonlijk kam pioenschap in het voorjaar van 1951 zul len de volgende spelers deelnemen: P. Roozenburg (titelhouder), R. C, Keller, J, Metz, G. van Dijk, Gordijn, I-I. de Jongh. H. Laros, Haasdonk, A. Jurg, Onniclc, P, Bergsma, W. de Jong (Haarlem) en Van Aalten. Aan de voorwedstrijd 1951 wordt deel genomen door de zes laagst geplaatsten van het afgelopen tournooi 1950 en de acht gewestelijke kampioenen. Aan dit tournooi zal Dukel (van DCIJ) deelne men, terwijl Ligthart, Suyk, Van der Staay, Vos en Rustenburg te kennen heb ben gegeven, niet meer uit te komen. Dukel zal dus met acht gewestelijke kampioenen om zes plaatsen spelen voor de finale 1952. De finale 1952 wordt gespeeld door de zes hoogst geplaatsten van 1951, de zes hoogstaankom enden uit de voor wedstrij den 1951 en de acht gewestelijke kam pioenen. Of deze twintig spelers in twee groepen om de nationale damtitel zullen spelen wordt nog overwogen, Vast staat, dat van deze grote groep van twintig spe lers de zes eerst geplaatsten uitkomen in de finale 1953. De acht gewestelijke kam pioenen 1953 komen dan ineens in de finale, waardoor de voor wedstrijden ver vallen. DE POSTDUIVEN VAN ORANJE NASSAU LEVERDEN DIT JAAR GOEDE PRESTATIES De postduivenvereniging „Oranje Nassau" organiseerde dit jaar haar talrijke vluchten met oude en jonge duiven. Door het gunstige weer bleven de verliezen tot een minimum beperkt. In de divei'se klassen werd fel om het kampioenschap gevochten. J. Broek wist beslag te leggen op het kampioenschap Zuid-Oost met 193 punten, op de voet gevolgd door B. Visser. Derde werd K, Klepper met 179 punten. Het kampioenschap Zuid-West verwierf B. Visser met 339 punten, tweede werd A. de Waard met 300 punten en derde J. Wij- ker met 297 punten. Het kampioenschap der oude duiven leverde een titel op voor J. Broek (274 punten), tweede werd B. Visser (267 punten) en derde werd J. Wijker met 264 punten. Het kampioenschap jonge duiven werd met vlag en wimpel behaald door B. Visser met 395 punten. Tweede en derde werden J. Broek met 352 punten en K. Klepper met 334 punten. Het kampioenschap Navlucht met jonge en oude duiven viel ten deel aan J. Wijker met 153 punten gevolgd door B. Visser met 150 punten en Joh. Broek met 135 punten. Generaal kampioen van de vereniging is B. Visser geworden, die 1342 punten behaal de. Dit bezorgde hem de plaats van tweede kampioen-generaal in het H. C, C. „Oranje Nassau" heeft zich opgewerkt tot zesde kampioen in het H. C. C. MARKTBERICHTEN 15 November 1950 Prjjzen Heilbot 2,20—1,40; tarbot I 2,00—1.54, p kg. Tongschar 80—79; schartong 27—21; verse haring 19—11,40; makreel 33—10,70; gr, schel vis 70—45,50; gr.m. schelvis 61,5047; kl.m, schelvis 40,50—34; kl. schelvis I 31—27,50; k). schelvis II 20—8; wijting 17.5014,50; gr. gul 54—38: midd, gul 35—28; kl. gul 31—23; kl. haai 2421,50; ham 57—54; poontjes 15—11; kl. koolvis zw. 22—21; kl. koolvis wit 40—33, per 50 kg. Gr. kabeljauw 208164; gr. koolvis zw. 50—42; gr. koolvis wit 10288; gr. leng 65—62, per 125 kg. Aanvoer 11 kisten tarbot, 12 kisten heilbot, 22 kisten tongschar en schartong, 682 kisten haring, 1330 kisten makreel, 1140 kisten schelvis, 68 kisten wijting, 200 kisten kabel jauw en gul, 22 kisten leng, 10 kisten haai, 17 kisten poon, 105 kisten koolvis, 175 kisten diversen. Totaal 3692 kisten. Besommingen IJM 183 Viking Bank f22.770; IJM 6 Norma Maria f 20.2,35. KW 67 f6190. Een trawler besomde f 19.820. V.V.IJ. liet Amerikaanse films zien In het Patronaat aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost heeft de voetbalvereniging IJmuiden", algemeen bekend als WIJ, de gewoonte getrouw aan het begin van het winterseizoen een filmavond te orga niseren. De belangstelling was groot, Evenals in het vorige jaar had ook nu weer de Amerikaanse Ambassade in Den I-Iaag de nodige rolprenten ter beschikking gesteld. Behalve de film „Zeilende jeugd", waar in men kon waarnemen hoe in Amerika zelfs op de scholen aandacht wordt be steed aan een vak, dat in Nederland hoog stens als ontspanning zou worden gezien, was er de film over de technische mogelijkheden van de bulzengieterij en een aantal rugby-flltscn. De derde rolprent, een „spel in <Me be drijven" gaf de Amerikaanse methode van training voor het voetbal-combinatie- systeem weer. In het eerste deel werden de toeschou wers aanschouwelijk onderwezen in de juiste manier van het plaatsen van de bal, het tweede deel gaf een overzicht van het trappen en tenslotte werd het plaatsen in het doel en de methoden die leiden tot het scoren behandeld. De vertraagde opnamen deden het bizon- der goed en het spreekt vanzelf dat de VVIJ-ers met extra belangstelling deze beelden aanschouwden. Jammer dat er een Engelse explicatie bij was, die door velen, mede door het onduidelijk spreken, moei lijk was te volgen. Een Walt Disney-creatie bleek een pro paganda voor de inenting te zijn en zo volgden de films in lange rij en grote variatie elkaar op. Donderdag 23 en Woensdag 29' Novem ber worden in het Patronaat door de to neelclub der vereniging twee toneelopvoe ringen gegeven. Op 17 Januari hoopt men leden, dona teurs en belangstellenden de docunienta- tiefilm 1940-1945 te kunnen laten zien. Invasie, operaties van slagschepen in de Oceaan vormen een belangrijk onderdeel van deze, onlangs vrij gegeven film. Een derde filmavond staat voor dit sei zoen op de lijst, het bestuur kan echter nog geen datum hiervoor noemen. In elk geval heeft men gisteravond mo gen constateren dat allerwege deze leer zame filmavonden zeer op prijs worden gesteld. INBRAAKJE AAN DE MEEUWENLAAN Gisternacht heeft een ongewenste bezoe ker een huis aan de Meeuwenlaan te IJmui den-Oost van binnen bezichtigd tijdens de afwezigheid der benedenbewoners. De bovenbewoonster hoorde gerucht, kleedde zich aan en begaf zich manmoedig naar beneden. De vogel was echter al ge vlogen en bleek een aanzienlijke chaos in de achterkamer te hebben geschapen. Hij was via een ruitje en een opgelicht spagnolet binnengedrongen. Of er iets ver mist wordt kan pas worden uitgemaakt wanneer de benedenbewoners terug zijn. N.V.V.-VROUWEN BESPREKEN HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Op Donderdagavond 16 November wordt in de zaal van café Bellevue aan de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden-Oost een bij eenkomst belegd door de N.V.V.-Vrouwen bond IJmuiden. Mevrouw Snoek uit Vel sen zal een bespreking inleiden over het onderwerp „Huishoudelijke voorlichting". SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 15 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Evertsen van Rotter dam. Maria Theresia van Kopenhagen. Nero van Skoghal. Bali van Bremen, Aralizz van Oxelösund. Gezina Hendrika van Söder- havn, H. M. Tjerk Hiddes van Den Helder. Mazarijk van Rotterdam. Looiei'sgracht van Pernambuco. Bestevaer van Maryfred. Greenhaven Trails van New Orleans, Jans van Londen. Martini van Fowey. Vertrokken zijn: Berkelstroom naar Huil. Jacques Marie naar Rotterdam. Banka naar Middlesborough. Tienda naar Rostock. Unica naar Emden. Herengracht naar Hel sinki. Echo naar Rotterdam. Corsica naar Rotterdam. Canopus naar Helsinki, Prins Philip Willem naar Rotterdam. Kemphaan naar Grimsby, Bernisse naar Rotterdam.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7