Jmuider Courant Haarlems Dagblad luiniging Verklaring van Truman aan het adres van Peking-China Buffer-zone in Noord-Korea wordt steeds waarschijnlijker Papierzorgen IVo. 19708 I KeQnemerlaan 154. Telef. Adm. 5431. ■f actie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47 Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, en alle afdelingen 15295 ^v.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voer Velsen, Umméeis, Santpoort en Omstreken van en ©utcüSc ïtoarfansdx éaitait 'ïitnc i6*6) Vrijdag 17 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom .JJIDENE KAMERLEDEN heb- de algemene beschouwingen Lisbegroting aangedrongen op ■m «et is begrijpelijk. De be- f V0p een te verwachten aan- vort over 1951 en de minister van heeft na de indiening' al moeten "Afliet nog aanmerkelijk groter "rt worden. Bovendien heeft hij f van zijn belasting-latijn" in uit- opnieuw gesproken over het J -1 sinds de oorlog een fik .«'verarmd land is en de beeld mat de rug tegen de muur" ge- r werd beïnvloed door de te Ht.UK „De Verenigde Staten zullen elke eervolle stap doen om Koreaanse oorlog te beperken" „.belangrijke stijging van de uit- Ir defensie. Men behoeft geen be- ancier te zijn om te begrijpen, dat Snd door een oorlog geteisterd is geraakt in zijn normale ont- l terwijl het bovendien een bui verhouding' staande schuldenlast 1 heeft gekregen, het in de grootste «raakt als het na vijf jaar alweer Le defensie-uitgaven wordt ge- nvendien ervaren wij al uitgaven huk die een kwart van de ïnkom- inden en is de openbare mening ironisch gestemd over de waannee dit beleid in de laatste wensen der verscliei- Lgrleden heeft minister Lieftinck geantwoord met de mededeling, 150 millioen wil besparen. Hij sooedig mogelijk met de Staten overleggen, hoe dit gebeuren le regering heeft al overlegd en de ij zal zo worden uitgevoerd, dat ociaal-eeonomische belangen wor- haad. Dit is een nogal algemene 3g; men kan zich al voorstellen 'zich straks ten woorden-strijde «rden om aan te tonen, dat de door jrgestane belangen het etiket „so- nnomisch" behoren te dragen. Als nktaan die andere, die onmisken- tetiket „cultureel" verdienen, zucht Ismen aan de hoofdstukken Defen- ;ten aan de ervaren financier mr. die ze als nieuw-benoemd minister ïhoede heeft gekregen, rijst even- hoop dat juist op dit stuk veel te ilzun. Waarop dan de in een nabije st te verwachten nieuwe verhoging hoofdstukken zal volgen het is in droeve zaak maar tenmin- t de troost, dat er nu economischer (wordt. In hoofdzaak valt niet kennen, dat al het streven naar verbetering", culturele verheffing' en lische uitbreiding en reorganisatie in jak tot mislukken gedoemd is als ikens weer voor de dreiging vail een 'wereldoorlog wordt geplaatst en ir tot geweldige, improductieve uit rol' landsverdediging wordt ge- In hoofdzaak valt evenmin te ncn. dat als de vele kleine landen èst-Europa zich niet aaneensluiten a économische mogelijkheden niet en en in een positie blijven verkeren, rel in economische als in defensieve eds zwakker wordt. Men kan de vel .yopr deze onaangename. waai> {luiten en .zijn. aandacht tot de mo nden van het ogenblik bepalen, aar wordt het niet beter mee en de éden-worden er niet minder waar tent de aarcl van zijn besparingen minister Lieftinck zich nog' niet ver- itgelateri, behalve dan door de ge- iienst en de uitgaven van tijdelijke rvoor aan te duiden en het Land- 'galisatiefoncls te noemen. Een deel .besparing za'l worden bereikt door conomisch té werken. Wij zijn nog' san de „aanpassing", die in de tijd inister Colijn als leuze gold. Dit be ioen zozeer verwenst dat het woord llicht voor een eeuw of daaromtrent te-onbruikbaar is geworden-. Mis zak het een opvolger gaan vinden in lering". In Engeland zeg't men rily" en deze term is er zowat even ur'als aanpassing bij ons was. Mis- zouden wij beter „beperking" of sizing" kunnen zeggen. Wat is ten- Eiiropeser dan begrenzing? Wedding van minister Lieftinck zal nnoodzakelijkheid erkenning vinden, beiken van besparing' door „meer fflisch te' werken" zal de regering f' zwaarbeproefde belastingbetaler i aangerekend als een plicht. Als hij >3g stelt „waarom 'heeft de Staat dan tevei' blijkbaar minder economisch V'zal hem dit te vergeven zijn. R. P. WASHINGTON, 16 November (Reuter). President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering „nooit het voor nemen had de vijandelijkheden tot China uit te breiden". De president las een verklaring voor over de toestand, die geschapen is door het deelnemen van Chinese communistische troepen aan de strijd in Korea. De president verklaarde tevens, dat Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, zijn ambt zou blijven bekleden, on danks de critiek, die tijdens de jongste ver kiezingscampagne voor de samenstelling van het Congres op hem werd uitgebracht. „De troepen der U.N.O.", vervolgde Tru man, „worden thans aangevallen van ach ter de veilige dekking van een grens, die wij eerbiedigen. Vliegtuigen, die opereren van bases in China af, vliegen over de Jaloe, vallen toestellen en troepen der ver bonden landen aan en vliegen weer terug naar hun Chinese bases. Versterkingen van en voorraden voor de Chinese communisti sche en Noord-Koreaanse strijdkrachten in Korea worclen over de grens aangevoerd en zijn afkomstig uit bases, die veilig en wel ten Noorden van de Jaloe liggen. De Chinezen geven voor te menen dat de strijdkrachten der U.N.O. voornemens zijn de vijandelijkheden ook ten Noorden van de Koreaans-Mandsjoerijse grens voort te zetten en zij beweren dat dit de reden voor hun ingrijpen is. Doch resoluties der U.N.O. en alle stappen der verbonden vólken tonen aan dat nimmer een dergelijk voor nemen is gekoesterd. Er is integendeel her haaldelijk verklaard dat de U.N.O. het con flict plaatselijk wil houden en dat zij haar strijdkrachten uit Korea zal terugtrekken, zodra de toestand aldaar dit mogelijk maakt, „Wat betreft de Verenigde Staten, wens ik ondubbelzinnig te verklaren dat wij, in gevolge onze diepe toewijding voor de we reldvrede en onze langdurige vriendschap met het Chinese volk, elke eervolle stap zullen doen om enige uitbreiding van de vijandelijkheden in liet Verre Oosten te voorkomen". „Indien de Chinese communistische autoriteiten of het volk van China een an-, dere mening zijn toegedaan inzake onze be doelingen", vervolgde de president der Ver enigde Staten, „dan komt dit alleen omdat zij misleid worden door lien, wier voordeel het is de vijandelijkheden in het Verre Oosten te rekken en uit le breiden en wier streven in zo flagrante strijd is met de be langen van alle volken in het Vérre Oosten". „Het dient echter goed begrepen te wor den dat een wens om de vrede te bevorde ren slechts kan worden verwezenlijkt, in dien alle betrokkenen hem delen. Indien de Chinese communisten de wens der U.N.O., dat vrede en veiligheid in het Verre Oosten zullen heersen, onderschrijven, zullen zij niet de verantwoordelijkheid op zich nemen de doelen der verbonden landen in Korea te saboteren", aldus president Truman. Amerika steunt Nederland mzake Nieuw-Guinea De regering der Verenigde Staten heeft Nederland verzekerd, dat zij het verzet tegen de Indonesische aanspraak op Neder lands Nieuw-Guinea steunt, aldus heeft Michael McDermott, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, verklaard. McDermott ontkende, dat de Verenigde Staten zich militaire bases in Nieuw- Guinea trachten te verschaffen. Een be richt uit Sydney (Australië), dat president- Truman en generaal MacArthur op hun bijeenkomst op het eiland Wake besloten in Nederlands Nieuw-Guinea sterke mili taire, bases aan te leggen, noemde McDer mott „volkomen onjuist". „De Amerikaan se regering tracht geen bases in Nieuw- Guinea te verkrijgen", aldus McDermott. Russisch veto aangekondigd De Sovjet-Unie heeft in de Veiligheids raad medegedeeld dat zij haar veto zal uit brengen tegen de resolutie, waarin een be roep wordt gedaan op de Chinese commu nistische regering' om haar troepen uit Korea terug' te trekken. De zitting' werd verdaagd zonder dat liet lot een stemming kwam over de resolutie. Griekse regering krijgt vertrouwensvotum De pas-gevormde regering van Sophocles Venizelos heeft Donderdag een vertrou wensvotum in het Griekse parlement met een meerderheid van 110 stemmen ge kregen. De liberaal-democratisch-socialistische coalitieregering werd op 3 November sa mengesteld. West-Duitse staalproductie wordt officieus verhoogd De drie geallieerde Hoge Commissaris sen hebben een overeenkomst gesloten in zake de voorwaarden, waaronder de Duit se staalfabrieken vergunning zullen krij gen het jaarlijkse productiepeil van il millioen 100.000 ton te overschrijden. In dezelfde kringen wordt hieraan toe gevoegd dat dit surplus uitsluitend zal worden gebruikt voor de behoeften van de Europese verdediging, en dat de West- Duitse Bondsrepubliek gemachtigd is de jaarlijkse productie tot 13 millioen 500.000 ton op te voeren. In het accoord wordt bepaald dat de militaire veiligheidsdienst controle zal oefenen op de productie, welke officieel bepaald blijft op 11 millioen 100.000 ton. Mevrouw de Marees van Swinderen Glover overleden Te Washington is op 71-jarige leeftijd overleden de echtgenote van jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, die van 1908 tot 1913. minister van Buitenlandse Zaken en van 1913 tot 1937 gezant te Londen was. Mevrouw De Marees van Swinderen was een dochter van Charles C. Glover, de eerste president van Riggs National Bank te Washington. Zij huwde met jhr. De Marees van Swinderen in 1904, toen deze gezant was' te Washington, Schuman accentueert noodzaak van Frans-Engels-Amerikaanse samenwerking De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft tijdens een discussie in de Franse Senaat over het plan- Pleven onder meer gezegd: „Indien wij slechts een ogenblik zouden denken dat de verctediging van Europa belemmerd zou worden door het plan-Pleven dat het deelnemen van Duitse eenheden aan de Europese verdediging afhankelijk stelt van de totstandkoming van een verenigd Euro pees leger, onder een minister van Defen sie zouden wij het laten varen". Schuman verklaarde heden in een toe spraak tot leden van de Amerikaanse club te Parijs dat nauwe samenwerking met Engeland en de Verenigde Staten de hoek steen vormt van de Franse buitenlandse politiek. Omtrent het Duitse vraagstuk en het voorstel van het Kremlin voor het houden van een vier-mogendhedenconfcrentie zei- de Schuman dat overeenstemming over de hoofdzaken tussen Parijs en Washington bestaat. De meningsverschillen zijn van technische aard. Zij zijn door commentators opgeblazen. Minister Schuman verklaarde verder nog dat er thans „enige geruststellende elemen ten in de internationale toestand zijn. Ner gens is de wil aanwezig om de bestaande spanning om le zetten in een ramp van reusachtige afmetingen, daar niemand daarvoor de verantwoordelijkheid op zich durft te nemen". Het woord is aan. Anonymus: Bescheidenheid is de bask van alle grote daden". Bevin in December naar Duitsland In gezaghebbende kringen te Bonn wordt vernomen, .dat het bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Zakèn, Ernest Bevin aan West-Duitsland tot tien Decem ber is uitgesteld. Eerder was medegedeeld dat Bevin tegen eind November naar Duitsland Zou komen. Men verwacht, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Bevin via Parijs naar Engeland terugkeert na zijn bezoek aan West-Du its- land. Bevin heeft zijn vertrek naar men meent te weten onder andere uitgesteld in verband met het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Engeland, Bomaanslag te Rome Donderdag zijn bijna gelijktijdig in het centrum van Rome twee bommen ont ploft, waardoor de kantoren van de repu blikeinse partij en de socialistische een heidspartij zwaar werden beschadigd. Voor zover men kan nagaan, zijn er geen per soonlijke slachtoffers. De laatste dagen zijn te Rome al meer van dergelijke aanslagen gepleegd, meestal op gebouwen van rechtse partijen. De politie, gelooft dat leden van de neo-fas- cistische partij er schuldig aan zijn. Tot besluit van hun bezoek aan Den Haag woonden Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteravond in de Koninklijke Schouwburg aldaar de opvoering bij van een aantal eenacters door amateur-toneelverenigingen. In de loge van links naar rechts; mevrouw Drees; minister-president dr. W. Drees; de Commissaris der Koningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper; Koningin Juliana en Prins Bernhard. Geheel rechts de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. Aanwijzingen zowel op diplomatiek als op gevechtsterrein '°uu Hertogh heeft een bezoek gebracht aan haar dochtertje Bertha, dat met. W'tgenoot Abidin, een Mohammedaans onderwijzer, en haar verzorgster Aminah woont. Binnenkort begint aldaar het proces, waarin zal moeten worden Jmkt of Bertha al dan niet 'te jong was om te trouwen en of zij met haar -rMar Nederland zal kunnen terugkeren. Deze radiografisch overgebrachte 1 toon.fc het weerzien van moeder en dochter Herlogh in Singapore. WASHINGTON, (Reuter) Van gezag hebbende zijde wordt te Washington ver nomen dat de Britse en Amerikaanse re geringen reeds sinds enige tijd grondige studie maken van een aantal voorstellen, welke beogen een geneutraliseerde en ge demilitariseerde buffer-zone langs een of beide zijden van de Jaloe te scheppen, waardoor het door de Chinese communisten bestuurde Mandsjocrije van de Koreaanse republiek zou worden gescheiden. Het verluidt doch dit is niet officieel bevestigd dat voorlopige voorstellen voor de neutralisering en demilitarisering van de Jaloe via een neutrale mogendheid ter kennis van de communistische Chinese regering zijn gebracht. Deze voorstellen zouden Peking voor het vertrek van de Chinese communistische delegatie naar Lake Success waar zij Maandag wordt verwacht hebben bereikt. De hiervoor genoemde plannen zullen mogelijk aan' de delegatie worden voorgelegd. Vernomen wordt dat, voor wat betreft Engeland en de Verenigde Staten, de uiteindelijke be slissing er van zal afhangen of de Chinese communistische delegatie een vijandige of een „redelijke en op samenwerking ge richte" houding zal aannemen tegenover de pogingen der UNO, om de internationale spanning in het. grensgebied van de Jaloe te verzachten. KOREA (Reuter) Volgens een lid van de geheime dienst van het eerste Ameri kaanse legerkorps neemt men aan, dat de communistische strijdkrachten in Noord- Korea bezig zijn een buffer-verdedigings zone van 25 kilometer diepte te vormen ten Zuiden van de Jaloe. Deze zou zich in een boog van Iiangha-ri, 12 kilometer ten Zui den van het Soeiho-bekken, tot Vangsi, 20 kilometer ten Zuiden van Antoeng, uit strekken. De Chinese communisten zouden dit gebied reeds in Augustus bezet hebben, toen het getij van de oorlog zich tegen de Noord-Koreanen scheen te keren, doch 14 dagen geleden, toen de voorhoeden van de strijdkrachten der UNO de Jaloe naderden en de Chinezen tot een tegenaanval dwongen, waren de verdedigingsstellingen nog niet voltooid. In Noord-West-Korea werden Donderdag zware gevechten geleverd om het bezit van de belangrijke weg van Koenoeri naar Tolctsjon, aldus frontberichten, die te Tokio ontvangen zijn. Een vastberaden communistische aanval had tevoren de Zuid-Koreanen. in dit ge bied gedwongen zich over de Taedong- rivier terug le trekken. Aan de uiterste Westelijke flank van het front schoven Amerikanen, Britten en Zuid-Koreanen ten Noorden van Paktsjon hun front op tot aan de rivier de Kjed- •jitsjon. De Zuid-Koreanen zijn de rivier al overgestoken. De linie der verbonden troepen loopt thans evenwijdig aan de Mandsjoerijse grens, die 60 km verder ligt. Het schijnt thans duidelijk, dat de ver bonden legers in het vervolg gecoördineerd zullen oprukken om de tegenstander geen gelegenheid te geven tot infiltratie'én be dreiging van de flanken. Een officier van de inlichtingendienst deelde mede, dat rapporten van waar nemers uit de lucht melding maken van een - terugtrekken der communisten op een versterkte bufferzone, die 25 km voor de Mandsjoerijse grens begint. Wereldvredescongres te Warschau' Donderdagavond is te Warschau het tweede wereld vredescongres begonnen, dat is le beschouwen als een voortzetting van het overeenkomstige eendaagse congres te Sheffield. Radio-Warschau meldt dat spe ciaal professor Frederick Joliot-Curie, de Franse atoomgeleerde en voorzitter van het wereldvredescomité, met een daverend applaus werd begroet. Musici brachten bij zijn binnenkomst een Polonaise van Cho pin ten gehore. Professor Joliot-Curie opende het con gres waar 4000 afgevaardigden aanwezig waren. Warschau was, ter ere van het congres, met vlaggen en banieren getooid. Tegen vele gebouwen waren reusachtige afbeel dingen van maarschalk Stalin en professor Joliot-Curie aangebracht. De burgemeester van Warschau, George Albrecht, heette de afgevaardigden na mens de stad Warschau welkom. „War schau", verklaarde hij, „is een reusachtig kerkhof, het' is een levend voorbeeld van de oorlogsverschrikkingen". Albrecht ver klaarde verder nog dat „de krachten, di© werken voor het uitbreken van een nieu- we oorlog, personen van vele rassen en geloven hebben belet zich naar Sheffield te begeven". Het congres heeft de uit drie punten be staande agenda goedgekeurd, namelijk het door professor Joliot-Curie in te dienen algemene rapport, een rapport, uit te brengen door de Italiaanse links-socialis tische leider Pietro Nermi, over het tegen gaan van oorlogspropaganda en het ver bieden van de atoombom en van andere wapens tot vernietiging op grote schaal en de verkiezing van een nieuw wereldvredes comité, dat de leiding zal hebben over de „partisanen van de vrede". Onder langdurig gejuich werden leden van de Noord-Koreaanse delegatie als le den van het presidium gekozen. Brits-Amerikaanse versterkingen te Berlijn De eerste Britse en Amerikaanse troe- penversterkingen sinds het te New York genomen besluit om West-Berlijn „tot elke prijs" te houden, zijn Donderdag te Berlijn aangekomen. Met een speciale trein kwam een deta chement Britse tanktroepen met tien „Co- met"-tanks van 34 Ion. terwijl een andere speciale trein de staf van het hoofdkwar tier en een groep kwartiermakers van her, zesde Amerikaanse infanterieregiment bracht. Dertien doden bij vliegtuig botsing in Amerika Twee viermotorige Amerikaanse bom menwerpers zijn gisteravond op zeer grote hoogte boven het Indianen-reservaat Pa- pago in Arizona (V. S.) in botsing geko- mén tijdens het tanken in de lucht en neer gestort.. Dertien vliegers kwamen om het leven,, tien anderen konden zich per para chute in veiligheid stellen maar werden gewond. Ramp met veerboot in Joegoslavië; 94 doden In Joegoslavië zijn 94 personen Woens dag verdronken toen een veerboot bij Erasje op de Sau omsloeg, zo werd vandaag gemeld uit Tuzla in Kroatië. Slechts een persoon heeft de ramp overleefd. De veerboot was overladen met 95 pas sagiers en verscheidene paarden, ossen eji wagens. Er stond een felle wind en daarom weigerde de veerman aanvankelijk over te steken. Maar een der passagiers, een in vloedrijk man, wist tenslotte de overtocht door te drijven. (United Press). Watergordijn in de Benelux De Belgische minister van Financiën, Van Iioutte, heeft te kennen gegeven, dat de oude rivaliteit tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen het tot stand komen van een volledige economische unie tussen België, Nederland en Luxemburg in de weg staat. Er zal geen Benelux-Unie komen, zolang het probleem van de water wegen tussen België en Nederland onop gelost blijft, zo verklaarde hij tegenover een parlementscommissie.. Het is niet onze gewoonte in de krant over onze eigen zorgen te schrijven en dat zal ook nooit een gewoonte worden. Ieder een en elke onderneming heeft tenslotte zorgen en allen proberen ze die op de beste wijze te overwinnen, zonder ermee aan de weg te timmeren. Maar vandaag willen wij nu eens een uitzondering maken, om een verklaring te geven, in weinig woorden. De papiersituatie is over dc gehele linie zeer bedenkelijk. Het is moeilijk papier te krijgen en dat geldt voor vrijwel alle sopr- ten en in het bijzonder voor het papier, waarop uw krant wordt gedrukt en wat dat betreft alle andere kranten in ons land. Sterker, dit is een internationaal verschijn sel. Er is geen land ter wereld, waar de dagbladuitgevers niet zuchten onder de zorgen van een onvoldoende papiervoorzie ning. Zelfs in de Verenigde Staten, waar men voor onze begrippen fantastisch dikke kranten maakt, moppert men, omdat men nog niet krijgen kan, wat men zou willen hébben. Behoeven wij daaraan toe te voe gen, dat de prijs van .het papier overal onrustbarend stijgt? Ook in ons land. Ook voor onze krant. Waarmede wij dan weer op beperkter ge bied zijn teruggekeerd. Er is echter buiten deze prijsverhoging nog een andere, zeker niet mindere zorg. Die betreft de kwaliteit van het papier. De Nederlandse kranten kunnen niet toeko men met de binnenlandse productie alleen, zelfs niet voor hun nog altijd zo beperkte omvang. Er moet ook, met hoeveel moeite het ook gepaard moge gaan, in het buiten land worden gekocht. Dat papier is van zeer wisselende kwaliteit. Soms is het dra gelijk, soms bepaald slecht. Maar geen krant kan zich veroorloven, dit slechte papier af te wijzen. Er wordt niet meer op monster gekocht, er wordt papier geleverd zonder meer en als het slecht uitvalt, dan moet men maar proberen er het beste van te maken. I-Iet is eenvoudig: dat of niets. „Haarlems Dagblad en Oprechte Haar- lemsche Courant" is, zoals alle. Nederlandse kranten, in deze tijd genoodzaakt ook te werken met papier, dat het in andere tijden als inferieur zou hebben afgewezen. En daarom zult u kunnen opmerken, dat af en toe de krant minder fraai is gedrukt, dan u gewend zijt. Dat betekent dan, dat er ondanks alle extra inspanning werkelijk uiets beters van te maken was. Wij hopen, dat het niet lang hoeft te duren, maar intussen stelden wij er toch prijs op, deze verklaring te geven aan onze lezers en aan onze adverteerders van een verschijnsel, dat ons ongetwijfeld nog veel meer ergert dan hen. Maar dat wij de komende weken nog nu en dan zullen moeten slikken. Da Capo en Daje Böhmer in Bilbao aangekomen De Groninger «kustvaarder Da Capo, dié zoals wij reeds meldden, enige dagen ge leden in.de Golf van Biscaye in moeilijk heden is geraakt, is thans door de Amster damse kustvaarder Daje Böhmer de haven an Bilbao binnengesleepl. Toen de beide schepen de haven naderden, raakte de sleepkabel verward in de schroef van de Daje Böhmer. Na enige uren kon men de kabel verwijderen. De Daje Böhmer zal echter te Bilbao in reparatie moeten. West-Duitse Bondsdag aanvaardt resoluties van Straatsburg De West-Duitse Bondsdag' heeft Donder dag met een kleine meerderheid alle zeven resoluties van de Raad van Europa aan vaard. Tot cleze resoluties behoren ook die, welke de vorming van een Europees leger en het plan-Schuman voorstaan. De motie om cle resoluties alle te aan vaarden was ingediend door cle drie rege- ringspartijen, de christendemocraten, libe ralen en de Duitse partij. De sociaal-democraten, dc communisten en de links-katholieke centrumpartij stem den tegen, terwijl de meeste kleine partijen zich van stemming onthielden. De Beierse partij, het centrum en de Duitse xijkspartij verklaarden zich tegen het voorstel betreffende een Europees leger. Zij waren van mening, dat Duits land eerst op gelijke voet met de andere landen moet worden gesteld. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die gisteren vooral .in onze Zuidelijke provincies op uitgebreide schaal regen veroorzaakte, lag vanmorgen ongeveer 200 kilometer Oost-Noordooste lijk van Frankfort. Gisteravond dl be- gon de bewolking, die met deze depres sie samenhing, in het Noorden van het land te breken zodat daar een sterke uitstraling optrad met als gevolg mini mumtemperaturen van ongeveer 3 gr. onder nul. Van Frankrijk uit breiden zich nu luchtdrukstijgingen over onze omgeving uit, die een weersverbetering. tot stand brengen voelke waarschijnlijk ook morgen zal voortduren. ifflT-Prti MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN H ONWEER LPTEMPERATUUR I005 ISOBAAR CESlfD CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREFP lS EEN WINO- SNE-LHE'D VAN VIJF M£TE° P£ O SECONDE Weerbericht VRIJ KOUD Verwachting, meegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond lot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht hier en daar mist en voornamelijk in de Oostelijke pro vincies lichte vorst. Morgen tijde lijk meer bewolking met slechts enkele verspreide buien en onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. In de nacht tijdelijk zwakke, overigens matige Weste- lïjke wind. 18 November ■Zon op 8.04 uur, onder 16.46 uur Maan op 14.39 uur, onder 1.04 uur Hoog cn laag water te IJmuide» Vrydag 17 November Hoog water: 9.33 en 22.16 uur. Laag water: 4.55 en 17,30 uur. Zaterdag 18 November Hoog water: 11.01 en 23.41 uur. Laag water: 6.15 en 18.46 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1