TELEGRAM v.Ibgibjh. J J. ROMEYN Ouders H i0(1ge hersens, die «Line van leerstof, kwijnden onder een komen weer opgang BALL-POINTS THALIA Stormvogels heeft schotvaardige voorhoede tegen UW nodig BONTWERKEN AU T O-R IJL E SS AUTO-RIJSCHOOL REIJM 17 November 1950 •[O.-klas: een uitkomst «i Jkinderen herwinnen hun zelfvertrouwen Iverkondigt een inderdaad erbar- r'. snuivende jongen aan zijn Fw met wie hij over het plein Pieter Vermeulen school fla- om te illustreren hoe erg het f «them is, voegt hij er aan toe: nog op de lagere school had KL dan was ik thuis gebleven, nou.---"- Ja' nu zit hij in de !3r o-lda's van meester Voerman en m kan hij onmogelijk wegblijven. i!ïorlgezet lager onderwijs (V.G. zélfs" in de ogen van de leer- voortgezet lager onderwijs (V.G. js zélfs" in de ogen van de leer- dermate belangrijk, dat er héél ■moet gebeuren om hen de les te "verzuimen, zozeer heeft deze leermethode hen te pakken. nieuwe aanvullende klassen op het bedoeld om de kinderen onderwijs, vanëen» die niet verder gaan in een va'of 'middelbare schoolopleiding, 'dadelijk de maatschappij betreden, slechts twee en een halve maand door de besturen van Christelijke scholen in de omtrek. dit korte tijdsbestek is al over- lik gebleken welk een uitkomst dit 0 js voor een categorie leerlingen, J nu toe op de lagere school door het S «jaagde! tempo en de hen te mach- - 'leerstof een „nietswaardigheids"- nK kregen opgedrongen, temeer door. L meest welwillende meester hen nu L\ uit het oog verliezen moest bij het stomen van hun klasgenoten voor of H.B.S. Zij deden vooral in- de klassen veelal nog maar als het wiel aan de wagen mee en voelden k domoren van de klas, de zitten- s tegenover wie een vernederend iil'd of voor een gevoelige kinderziel krenkend geduld werd getoond, ber de onderwijzer althans nog aan m hen kon schenken zonder Jantje stie, die „hogerop moesten", schade te go'gingen deze kinderen, als ze moei- Me lagere school waren doorgemod- de maatschappij in en een baas J'szijn 34 van deze leerlingen op aan- ivan de hoofden van de tien genoenv [jolen aan de ouders, in een V.G.L.O.- ónder het dak van de Pieter Vermeu- jool samengebracht om onder leiding- je onderwijzer A. Voerman beter op satschappij te worden voorbereid vol- Kn aantrekkelijk en gedurfd systeem, ontdekken zij in de meeste gevallen j nog wel degelijk iets kunnen on- jun herhaalde doubleren en het ver- 1de hoofdschudden van hun leermees- de vijf voorgaande schooljaren. Ze .kennis met een leerprogramma en nderwijsmethode die hun zelfrespect herleven en hen opvoeren tot het ze zich geenszins de minderen te voelen van die anderen, die éren", waaronder de „uilen", die [de ouders gedacht worden „valken te V.G.L.O. -uitgangspunt: belang stelling' wekken lesrooster ziet er vrij normaal uit: ijkskunde/ geschiedenis, taal, rekenen, narbeid, Engels, Bijbelse geschiede- ymnastiek. Het grote verschil ligt in de manier waarop deze vakken p worden. De theorie, welke deze moeten verwerken, wordt er niet pompt", maar in een vorm clie hen eeste interesse inboezemt voor hen itald, zodat ze er reikhalzend naar uit- m weetgierig worden gemaakt. Daar- loeien vele vakken van het rooster in één les. Een taalles, waarin de vaart wordt behandeld, is aanleiding- in wekenlange toegewijde bestudering 'ardrijkskunde, vliegtuigtechniek, ver- natuurkunde, Engels. Naarstig be en de kinderen vliegafstanden en Uren, of ze tekenen vliegtuigen of steden ter opluistering van hun dic- dit veel omvattende onderwerp. Ikrantenbericht van de dood van de koning Gustaaf van Zweden leidt tot van het huis Bernadotte en de klas t.vol overgave in de geschiedenis. El len opstellen over geschreven en foto's ingeplakt. Een dictee over cle Neder- Heidemaatschappij is de inleiding vrijwillige speurtochten in de natuur, geografie, geologie, dierkunde is het maar een kleine sprong naar en veeteelt. ADVERTENTIE Wij brengen deze week een extra aanbieding in gabardine tweed egyptisch katoen JASSEN Zeer mooie kwaliteit prima afwerking Populaire prijzen voor u.,VJ'IJDAG 17 NOVEMBEK irjjuur: „Ergens in Europa". ilfno5 i 18 november wnaatsgebouw, 19.30 uur: Jubileum- Ü£ludei' Harmonie". 18 en 21-15 uur: „Ergens in Europa" Deze week heeft de heer Voerman het onderwerp van de scheepvaart aangesne den door een opstel over -een boottocht. Zoiets slaat in bij de IJmuidense jeugd. In enkele dagen wordt een keur van scheeps modellen bijeengebracht. Rékensommen, die hierbij "opdoem en over afstanden, ladin gen en prijzen zijn ineens helemaal niet vervelend meer. En uitgaande van de scheepvaart leren ze er weer een heleboel bij van aardrijkskunde, natuurkunde, En gels, visserij, handel, omdat hun belang stelling er voor gaande is gemaakt. O, ja, ze kennen de bezetting van een orkest bij een Beethovenconcert van deschoolradio, waar ze gezamenlijk naar luisteren en ze praten mee over het Marshall-plan, want ook dat „hebben we op school gehad". Door tekenen, figuurzagen, boetseren en allerlei knutselwerk wordt hun handvaar digheid bevorderd en- in het tweede lesjaar komen daar nog hout-,en metaalbewerking en glablazen bij, wat vooral hun, die naar de ambachtsschool willen, natuurlijk zeer ten goede komt. Ook de meisjes krijgen dergelijke prac- lische vakken als machihenaaïen, koken (zij wonen in dit opzicht in bij de huis houdschool) en dergelijke. Excursies Eenmaal in de veertien dagen maakt de klas een excursie naar een niet al te groot bedrijf;-' Zo vielen de jongens op een goede dag" bij Mulder en Rijke binnen om met het blocnote in de hand (,.'t leek de pers wel", zei huil onderwijzer) het hele bedrijf in ogenschouw te nemen. Een andere keer gold 'het bezoek de ijzergieterij van Van Essen, waar men dit zo waardeerde,, dat de klas werd gevi-aagd om nog een middag- terug te komen en nog meer te zien. De indrukken van deze excursies wei-den in opstellen neergelegd. Een van de jongens, die op de lagere school bekend had gestaan als een „hopeloos geval", schreef over een bedrijf een opstel, waarin het - f abrieks- proces dermate duidelijk en nauwkeurig was weergegeven, dat de leiding van dit bedrijf hem prompt vast van een baan ver zekerde Zo is een ander nu reeds voor ADVERTENTIE GASFORNUIZEN VELIE-GASHAARDEN Uit voorraad leverbaar ZEESTRAAT 34 - BEVERWIJK Telefoon 3537 K2510 de toekomst onder de pannen bij een radio- technisch bureau in Haarlem. Meester Voerman moedigt zijn leerlin gen aan, om in hun vrije tijcl te gaan hel pen in een bedrijf waar ze voor hun vak- aspiraties wat kunnen opsteken. En ze doen het met veel plezier. Het werktempo is uiteraard niet zo opgeschroefd, men legt het accent op de kwaliteit van het bereikte. Iedere dag blijven er na vieren leerlingen zitten omdat ze nog' even wat willen af maken en vaak moeten ze om zes'uur ein delijk eens naar huis gejaagd worden! Het klinkt paradoxaal maar het is zo: het werk boeit ze zozeer dat ze de tijd vergeten. Ook in liet andere onderwijs De jonge onderwijzer, die deze V.G.L.O.- klas heeft, is een warm voorstander van dit aan de maatschappij aangepaste onder wijssysteem. De verrassende resultaten, die hij er in deze korte tijd reeds van zag, hebben hem nog gesterkt in die houding. „Deze methoden moeten niet alleen tot dit schooltype beperkt blijven," betoogde hij, „maar doordringen in alle takken van onderwijs, ondanks het spook van toe- latings- en eindexamens, waarvoor de kwantiteit van de leerstof nog altijd be slissend is." Hij illustreerde ook de paedagogische waarde van deze vernieuwing, door te wijzen op opdrachten, voor de uitvoering- waarvan zijn pupillen volkomen op elkaar waren aangewezen. B. en W. van Velsen tonen voor dit werk een bijzondere belangstelling en hulp vaar digheid. Dat is een goede reden voor de heer Voerman om te hopen, dat 'hij volgend jaar September, wanneer een toeneming van het aantal leerlingen tot 51 de oprich ting' van een aparte V.G.L.O.-sc-hool wet tigt, ook de beschikking zal hebben over een nieuw schoolgebouw. ADVERTENTIE Ook morgenmiddag is ST. NICOLAAS EN ZIJN KNECHT weer bij ons present. Want hij weet dat- DE JAGER de mooiste collectie Speelgoederen brengt tegen zeer lage prijzen en een ruime sortering biedt in Luxe- en Nuttige Geschenken. Kinderen zonder, geleide van de ouders kunnen echter niet worden toegelaten! TQOMPST/f. 66 IJMVIDENOOSV MARKTBERICHTEN Heilbot 1.75- 16 November 1950 Pryzen 1 =ri"iV=;v. -y." Si'- tong 2,40; gr.m. tong l'w lons •■M-UO: kl. tons I lonE 11 1-42-1.36; tarbot I •i-uzl,o4, per kg. Tarbot II 64; tarbot III 59; tarbot IV 57- tongschar 80: schartong 27.50—22.50; kl schipl I 00—49; kl. schol II 35.50—33; verse haiing 17_—10,50; makreel 16,50—10.70; gr. schelvis 5237.50: gr.m. schelvis 43,50—37- Ë™- schelvis 38.50-28; kl, schelvis I 30- -koü; kl. schelvis II 18—8; wijting 17—8- <m- fnln 7^9,:, Lllidd- gul 3523,50: kl. gui -0.50—i6; kl. haai 31—22; ham 44—43: poon- 1 r 14ï13u: b k00lvis wit »-»!. Per .50 kg. Gi- Kabeljauw 224—160; gr. koolvis zw, gv- k00lvis wit 94; gr. leng 60. per 125 kilogram. n- Aanvoer •>n 1 - V tong, en talbot. 5 kisten heilbot. en schartong, 35 kisten in?n i kisten haring. 1600 kisten makreel. 1U10 kisten schelvis, 155 kisten wijting. 200 Kisten kalebljauw en gul, 10 kisten leng. 10 kjsten haai, 3 kisten ham, 5 kisten- poonT 13Ö kisten koolvis, inn ^ij 4718 kisten. 100 kisten diversen. Totaal HM 78 Hoop f 10.300. Drie trawlers besomden f42.000. -HD 79 f 7210. Verse haring; KW 18 f 4150; KW 39 f 2420' KW 47 f 7540. ADVERTENTIE IN DIVERSE MODELLEN FA KRIJGER GROENEWEG 51 IJMUIDEN-OOST. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging lot bevordering van de Geneeskunst zijn. uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328 en P. W. van der Toorn, Frans Naereboutstraat 70, tel. 4084. Voor de. niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur Mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tele foon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag' 2 uur tot Zondagavond 11 uur wordt deze week waargenomen door de arts M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reimdersma, G.eelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar Apo theek Sepn, Zeestraat 27, tel 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. de Groot, - W. Daniëlslaan 14. tel. 8410, te raadplegen. Apotheken De Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg' 85, tel. 22181, ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont Vr\jdag l7 Nov. 8 uur, Zater dag 18 en Zondag 19 November, aanvang 7 en 9.15 uur: Geza Radvanyi's ontroerende meester werk „ERGENS IN EUROPA" EEN AANGRIJPEND TIJDSBEELD met Artur Somlay, Miklós '.Gabor en. 25 kleine zwervers. EEN GEBEURTENIS op FILMGEBIED Toegang 18 jaar. Maandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 November, 8 uur BETTE DAVIS en HERBERT MARS HALL in het grote drama van het vrouwelijk hart „DE BRIE F" Haar 'gehele leven lag' in een brief.. en wat waren de gevolgen hiervan. Toegang 18 jaar. Zondag 19 Nov. Matinée, 3 u. het span nende verhaal uit het Wildé Westen: „CHEYENNE" met DENNIS MORGAN. Spannende strijd orn het clubkampioenschap van D.C.U. Een derde van het programma van de onderlinge damcompetitie is thans afge werkt. Het is reeds duidelijk, dat de strijd in de hoofdklasse om het „Erebord" zal gaan tussen Dukel, Postma en Laros. Door een overwinning op "Ott heeft Dukel opnieuw met 11 punten in 6 ge speelde wedstrijden de leiding genomen, gevolgd door Postma met 10 punten in 6 jespeelde wedstrijden. Laros staat er re latief beter voor met 8 punten uit 4 ge speelde. wedstrijden. Het is een aantrekke lijk systeem, dat de spelers één keer te gen elkaar uitkomen. Met Dukel, Postma en Laros behoren G. Postma Van Straten en De Jong tot de zes hoogstgeplaatsten die om de clubtilel zullen spelen, loor van Van Straten. In de hoofdklasse verloor Vooys deze. week van Postma. Smit won van Van .der Steen, Dukel van Van Ott en De Jong ver liest van Van Straten. De stand luidt: Dukel 6 gesp. 11 pnt.,* Postma 6 gesp. 10 pnt.; Laros 4 gesp. 8 pnt.; Postma 6 gesp. 7 pnt.; Van dér Steen en Van Straten 5 gesp. 5 pnt.; De Jong 7 gesp. 6 pnt.; Ott 6 gesp. 5 pnt.; Vooys 7 gesp. 4 pnt.; Koetsier 4 gesp. 2 pnt;.; Smit 4 gesp. 3 pnt.: Swier 6 gesp. 0 pnt. In de eerste klasse valt het fraaie re sultaat der laatste twee ronden op in het voordeel van de opkomende DCIJ-jonge- ren. Wist Langbroek verleden week van Van Beelen te winnen, nu slaagde hij er ook in De Boer te onderwerpen. De lei der Visser kreeg ternauwernood remise tegen Nieuwenhuizen. Verrassend was cle overwinning van Leeuw op Van Wort. Post behaalde een fortuinlijke zege op Meyer. De stand in deze groep luidt: Visser 10 gesp. 16 pnt.; Van Wort 7 gesp. 10 pnt; opa Van der Bos 7 gesp. 8 pnt.: Post 7 gesp. 9 pnt.; Langbroek 11 gesp. 10 pnt.; Broek 3 gesp. 5 pnt.: Nieuwenhuizen gesp. 6 pnt.; Van Beelen 6 gesp. 7 pnt.; De Boer 4 gesp. 4 pnt.; Koppelman 4 gesp. 4 pnt.; Meyer 6 gesp. 4 pnt.; Leeuw 6 gesp. 5 pnt.; Binkhorst 6 gesp. 2.pnt.; Leo Binkhorst-7 gesp.-0 pnt. VOETBALOVERZICHT Na de nederlaag tegen H.V.C. is de voor sprong, welke Stormvogels- tot- dusver had, verloren gegaan. Op het ogenblik staan beide ploegen, in aantal punten nog gelijk, maar er moet ernstig rekening gehouden worden met de toezegging van een protest, dat Vrienden schaar- tegen Stormvogels heeft lopen en in dat géval zouden de IJmuidenaren zelfs reeds een achterstand van één punt hebben. Zondag komen de IJmuidenaren in Utrecht tegen U.V.V.. in het. veld. Dit betekent we derom een wedstrijd, die nog niet gewonnen is, want U.V.V. beschikt over een aardige ploeg, die vooral op eigen terrein tot goede dingen in staat is. Het is dan ook voor Stormvogels te hopen dat de voorhoede be ter op schot, is dan tegen H.V.C. Nu Z.V.V. Zondag van Alkmaarse Boys heeft gewonnen is de spanning aan de kop in 3 A nog toegenomen: Kinheim (8—13),. Z.V.V. (8—12), Wijk aan Zee (8—11) en Hol- landia (7—10) schijnen alle al even belust te zijn op de ereplaats. Uit deze cijfers blijkt overduidelijk dat de ontmoeting Kinheim-^- I-Iollandia op Zondag al een zeer belangrijke is. Het wil er bij ons niet in, dat Kinhéijn veel neiging vertoont zijn leidende positie prijs te geven en dit gevoegd bij het voor deel van eigen terrein, doet ons een kleine zege voor de thuisclub verwachten. D.E.M. zou Kinheim een dienst bewijzen, door Z.V.V.', dat op bezoek komt, één of twee puntjes te ontnemen, maar dat dit inderdaad zal gebeuren, vermoeden wij nog zo grif niet. Velsen, dat dit seizoen niet zo op de voor grond treedt, maar met wie toch elke club terdege rekening moet houden, gaat tegen Alkpiaarse Boys zijn geluk proberen. Daar zit o.i. winst in voor de Santpoortse voet ballers. Voor C.S.V. wordt het tijd dat er weer eens een paar winstpunten binnen komen. G.V.O. lijkt ons een. club,, die wel bereid zal zijn er 'de Castricummers althans één te leveren. Wijk aan Zee, 'dat tot dusverre prestaties heeft geleverd, welke zeker niet door ieder een verwacht werden zal er ongetwijfeld wei nig voor gevoelen dat zijn fraaie positie door Q.S.C. slechter wordt. V.S.V. 2—STORMVOGELS 2. De wedstrijd V.S.V.Hermes D.V.S, is uitgesteld omdat Van der Tuyn en Heijster Zaterdag in de wedstrijd van het Bonds- elftal tegen het .Rotterdams elftal uitkomen, IJmuiden-West en Oost blijven evenwel niet van voetbal verstoken, want nu wordt de wedstrijd V.S.V. 2Stormvogels 2 twee uur later op het hoofdterréin van Schoo- nenberg gespeeld. In de competitie van de reserve tweede klasse staat thans V.S.V. 2 vooraan, terwijl Stormvogels 2 een iets bescheidener plaats inneemt. Het laatstgenoemde elftal heeft evenwel goede kansen, vooral als het deze wedstrijd zou kunnen winnen. De opstelling' van V.S.V. 2 is: Broekhui zen; Van Gelder, De Vries; Den Dunnen, Schoon, Van Caicar; Van Lint, Zwanen burg, Bouwens, Tielrooy, De Vries. V.S.V. 3 speelt aan de Hagelingerweg tegen H.B.C. 2. Ook dit V.S.V.-elftal gaat aan het hoofd van haar afdeling in de reserve 3e klasse en wel met 13 punten uit 7 wedstrijden. Dit elftal is als volgt samengesteld: Ser- nee; Van der Sluis, Jan Zeeuw; Van dei- Steen, Fortuin, Kloosterman; Warmenho- ven, De Gelder, Jac. Zeeuw, Schelvis, Thoolen. In 3 B is het aan de kop al even spannend als in 3 A. Hier betwisten Always Forward (811), Vitesse (710), Helder (69) en R.K. V.V.A. (79) elkaar de eer. Voor deze kop groep zijn Z.S.G.O.—Vitesse en Always For wardR.K. V.V.A. belangrijk. Vitesse zal, als het maar even vlotten wil, met Z.S.G.O. geen moeite hebben. Dat zal maar goed ook zijn, want we vermoeden dat Always Forward het wel tegen R.K. V.V.A. zal klaren! Voorts wordt voor deze afdeling nog ge speeld TerrasvogelsD.E.C. Wat zullen de zo wisselvallig spelende vogels doen Het kan bij hen vriezen of dooien. Een gelijk spel lijkt ons daarom de meest voorzichtige prognose. De Kennemers heeft zo langzamerhand op zijn naaste concurrenten' een mooie voor sprong gekregen en gezien het stabiele spel van de Beverwïjkers ziet het er niet naar uit dat zij deze spoedig zullen prijsgeven. Toch moeten zij Zondag a.s. de ontmoeting tegen K.V.V. niet te licht opvatten. Ver speelde W.F.C. twee weken geleden tegen K.V.V. ook niet een puntje? Een zelfde waarschuwing richten wij ook tot A.D.O. '20, dat Purmersteijn op bezoek krijgt. Ook de Purmerendse club is er één, die onderschatting van haar kracht gevoelig weet af te straffen. ADVERTENTIE MADRID - 16 Nov. 1950 Aan Fa. Gebrs. BI SCHOFF Oosterduinweg 21 PMUIDEN Holland Door - bijzondere - omstandigheden - kan - ik - a.s. Zaterdag niet - met - de trein komen. Hoe - ik - kom - weet - ik - nog - niet - maar - in - elk - geval - ben - ik - Zaterdag 18 Nov. - van half - drie - tot xes - uur - met - één - van - mijn - knechten - bij - U - met - een - verrassing - voor - de - kinderen. St. Nicolaas Denkt nog eens aan Uw eigen kinderjaren. Bezorgt Uw kinderen een leuke prettige middag. Door de beperkte ruimte in onze noodwlnkeh kunnen kinderen zonder geleide moeilijk worden toegelaten. Leest onze adverentie met speciale aanbieding in dit blad OOSTERDUINWEG 21 O M U I D E N Peter Creutzberg toverde de „Nut"-leden Suriname voor Een door de tropenzon gebruinde jonge man heeft Donderdagavond de leden van het Velsense departement van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen uit het gebouw in de Abelenstraat meegevoerd naar een vrijwel onbekend overzees ge biedsdeel van Nederland: Suriname, Het was de bekende geoloog Peter Creutzberg, die zijn toehoorders op aangename wijze in een causerie en een film onderhield over dit verre gewest. Na een inleidende historische beschou wing, waarin hij gewaagde van de vroegere weivaart, de import van arbeidskrachten ofwel de herkomst van de bosnegers, de ar moede van de bodem aan voedingszouten, waardoor negentiende deel slechts ge schikt is voor bosbouw, noemde de heer Creutzberg enige lichtpunten in het hui dige Suriname. De oorlog, tijdens welke geen rijst meer kon worden geïmporteerd, heeft geleerd dat het ontgonnen gedeelte van dit gebied zich uitstekend leent voor cle rijstbouw, van welker oogst zelfs een belangrijk deel geëxporteerd kan worden. De bossen bevatten prachtige houtsoorten welke een vervanging van de roofbouw cloor rationele bosbouw tot een kwestie van grote urgentie maken. Suriname 'blijkt grote rijkdommen aan bauxiet (de grond stof voor aluminium) te bezitten en de ex ploitatie van deze mijnen heeft het land een grote toeneming van de welvaart ge bracht. Om de kennis van dit land te ver rijken, hetgeen herhaalde malen dringend nodig was gebleken, werd in 1948 een ex peditie uitgerust, bestaande uit zes deskun digen, waaronder spreker, en 30 a 40 hel pers. Indianen en Creolen. Over deze tocht door hel dichte oerwoud werd een film vertoond, welke de heer Creutzberg van een uitvoerige toelichting voorzag. Hij ves tigde in hel bijzonder de aandacht op de belangwekkende flora en fauna, niet alleen in bossen, moerassen en savannen, maar ook langs de rivieren en de stranden van Suriname. Hij roemde de inneidijke be schaving, van de Indianen en de opvallende eerlijkheid van de Bosnegers, waarvan hij verschillende voorbeelden gaf. ADVERTENTIE VOOR AANKOOP EN REPARATIE Fa. C. DE R O O Y EN ZN (erkende bontwerkers) Oosterduinweg 33 - Tel. 4074 - IJmuideu Verband tussen opvoeding en kinderpsychologie Mevrouw A. Surink—Groen sprak voor de Velsense huisvrouwen Met grote aandacht hebben gisteren in het Patronaat cle vele leden van de Vel sense „Huisvrouwenvereniging" geluisterd naar een causerie van mevr. A. Siirmk- Groen. Aan de hancl voor het door haar geschreven en tot meisjesboek omgewerk te „Annetje" heeft spreekster de opvoe ding van het kind in vroeger tijden ge toetst aan de methoden van thans. De persoonlijke belangstelling van de schrijfster voor het kind in het algemeen dateert uit de tijd, dat mevrouw Surink als onderwijzeres een totaal aantal leer lingen van zegge vier hacl te verzorgen. Het werd meer een kwestie van „moeder tje spelen" dan van klassikaal onderwijs geven. Spreekster poneerde cle bekende, stelling „verwenning van een kind is eigenlijk verwaarlozing", want het verwennen is gebaseerd op gemakzucht. Slapheid en overgevoeligheid zijn hierbij cle twee nega tieve nevenfactoren. Opvoeden, aldus me vrouw Surink, is het vormen van een kincl tot het sociale wezen, clat zijn taak vindt in cle maatschappij. Men moet voor een kind geen strafrechter zijn; vele hebbe lijkheden zowel als onhebbelijkheden ver dwijnen vanzelf, merkte zij op. Opvoeden is een taak van beide ouders; een spel van de vader met zijn kind kan een contact leggen van onschatbare waar de. Een kind wovclt intuïtief beïnvloed door cle stemming*van cle ouders, evenals door de sociale en zelfs financiële omstan digheden in het gezin. Bij de opvoeding moet het belang van het kind steeds voorop staan. Eigen ver langens en emoties zijn van ondergeschikt belang en daarom is opvoeden zo uiterst moeilijk, merkte mevrouw Surink op. De instinctieve opvoeding, gebaseerd op ge zag en discipline leidt tot machtsvertoon en zelfhandhaving. Maar ook cle intuïtieve opvoeding brengt grote gevaren mee, want de belangen van het kind staan soms lijn recht tegenover cle verlangens. De juiste paedagoog, in casu de goede ouder, dient kennis te hebben van de levensbehoeften en van cle geestelijke groei van het kind. De kansen op een goede opvoeding rij zen, naarmate de ouders zelfkennis heb ben. Foutieve gedragingen zijn meestal reacties op de tekortkomingen van de ouders. Aan de hand van 'verschillende episoden uit hel, boek, dat een gaaf beeld geeft van de kinderpsychologie van het begin clezer eeuw, hebben cle luisterenden kunnen constateren, dat cle gedachtenwerelcl van het kind vaak een gesloten boek is voor cle ouders. De voorkomende conflicten in de kinderziel maken het noodzakelijk, dat cle opvoeders zich meer en meer gaan in leven in cle „wereld van deze kleine mensjes" en daarbij de oucle vastgeroeste begrippen loslaten. Mevrouw Chr. J. Schoolen-Van Eeden heeft ten slotte de dank van het publiek betuigd, voor de wegwijzing in de moei lijke materie cler opvoeding. ADVERTENTIE Ondanks de zware beschadigingen tengevolge van de strijd worden de diensten in deze kerk. te Wonsan. in Noord-Korea toch normaal gehouden. Daar de kerkbanken geheel vernield werden, wonen de kerkgangers de dienst staande bij. Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 (K 2560) Friesè declamator bekroond Bij een declamatiewedstrijd in de Friese taal, welke in Amsterdam werd gehouden heeft cle heer A. Kok, die bij verschillende speciale bijeenkomsten in de Gereformeer de Kerk en ook bij het op „Watervliet" ge houden „bevrijdingsspel" dit jaar zijn stem liet horen, een bekroning gekregen- In de ernstige afdeling heeft de heer Kok met zijn declamatie van het fragment ,Simsons ütgong" uit Fedde Schurer's drama een derde prijs behaald met 120 punten. „Us tael op helling" in de afdeling luim leverde onze plaatsgenoot een eerste prijs op. Engelse wal aanvoer. Binnen kwamen van de Engelse wal de Katwijk 54 met 600 kantjes en de Katwijk 67 met 350 kis ten verse haring en 364 kantjes haring.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7