Fa PRUIS TE KUST EN TE KEUR 't KAASHUIS Nuttig Grote belangstelling voor het zesde lustrum van IJmuidens C.B.B. Bakkerij MANTEN Tuberculosebestrijding onder het vee Visserij- rnnaj) De Zevenster Vrijdag 17 November 1950 Het toporgaan van alle plaatselijke afdelingen van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de Christelijke Be sturenbond, heeft in IJmuiden giste ren de feestelijkheden ter gelegenheid van zijn 30-jarig bestaan officieel in gezet met een receptie. Tal van bloem stukken, onder meer van Veisens ge meentebestuur, van de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken en van het C.N.V. sierden het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw in IJmuiden, waar het bestuur de gelukwensen in ont vangst nam. Wethouder F. J. A. Strïjbosch, die ver gezeld was van zijn collega J. C. Aschoff, heeft uit naam van het gemeentebestuur gesproken en erop gewezen dat de huidige wijze van overleg een andere is dan die van voor dertig jaren. De strijd zo zei hij, is verlegd van de. barricade naar de con ferentietafel en uw organisatie is in be langrijkheid toegenomen. Met de wens dat het de C.B.B. gegeven mocht zijn steeds de juiste leiding te geven, besloot de heer Strijbosch zijn toespraak. Een lange rij van sprekers heeft daarna zich beijverd tal van goede wensen te uiten. De heer A. ten Broeke sprak na mens de kerkeraad van de Christelijk Gereformeerde Kerk in IJmuiden, die doordrongen is van het belang van sa menwerking tussen arbeider en werkge ver, zoals hij opmerkte. De Gereformeerde Kerk van IJmuiden- West was door de heer G. Lustig verte genwoordigd en namens dezelfde kerke lijke instantie in Oost sprak de heer J. Schipper. De heer J. Wielinga bracht de gelukwensen van Santpoorts kerkeraad over, de heer J. van Someren, bestuurslid van de C.B.B. in Beverwijk, waarschuwde tegen de afbrekende machten die in Euro pa het werk bemoeilijken. De R.K. vak beweging had de heer Ölgers afgevaardigd. De predikanten R. D. Beukema en D. C. van Wijngaarden spraken, evenals de pen ningmeester van het C.N.V. de heer G. Mol woorden van waardering. Voorzitter M. Schouten heeft de spre kers bedankt. De zeshonderd leden, die de afdeling IJmuiden telt, komen met him familiele den Woensdag 22 November en Dinsdag 28 November iri het Patronaat bijeen, om het lustrum op feestelijke wijze te vieren. De „levensloop" van de dertig-jarige Toen in October 1920 de afdeling IJmui den werd opgericht, zwaaide de heer M. Dijkhuizen de voorzittershamer. Al dade lijk sloten vier organisaties zich bij de C.B.B. aan, namelijk de Christelijke Zee- liedenbond, de haven- en transportarbei ders, de bouwvakarbeiders en de metaal bewerkers. Nadat deze voorzitter in 1927 was afge treden, kwamen achtereenvolgens de he ren A. Krijger, C. van der Steen en M. Schouten „aan het bewind". In de bezettingstijd heeft de toenma lige secretaris H. J. Fidder alle archief stukken moeten afstaan, zodat thans van volledige gegevens geen sprake kan zijn. Met nieuwe moed is men in 1945 weer met de organisatie „naar buiten uit" be gonnen en de laatste vijf jaren zijn zeer zeker de meest vruchtbare geweest, merk te de voorzitter op. Vaft het jaar dei* be vrijding af zijn namelijk' acht Organisaties aangesloten, de Christelijke Zeelieden zijn niet teruggekomen, maar behalve de andere drie reeds genoemde bonden tra- Gas en water krijgt een adjunct-directeur Het gemeentelijk gasbedrijf heeft han den vol werk in de eerstkomende jaren. Daar zijn in de eerste plaats de houw en de inrichting van een nieuwe werkplaats en van een schaft- en waslokaal, de aan leg van een opslagplaats voor buizen, de vraagstukken van de gasberging, de filter en pompinstallatie en de waterwinning. Het zijn objecten, die rechtstreeks in verband staan met de behoeftevoorziening van de bevolking, zaken van gewicht, die zorgvuldige studie en voorbereiding eisen en waarvoor de directie zich slechts ten dele kan vrij maken. Wil er sprake zijn van een snel afdoen van de hangende zaken, dan zal er tot de benoeming van een adjunct-directeur moeten worden overgegaan. De raad zal Dinsdag hierin voorzien. De bestaande verordening op het beheer van het bedrijf zal worden gewij zigd in die zin, dat bij -ongesteldheid, af wezigheid of ontstentenis van de direc teur, de adjunct-directeur hem zal ver vangen. Is deze laatste om een of andere reden eveneens niet te bereiken, dan zul len burgemeester en wethouders een andere employé met de leiding belasten. ADVERTENTIE Doet tijdig Uw bestelling en keuze uit onze Sint Nicolaas artikelen DRIEHUIZERKERKWEG 70 TELEF. 4128 den toe het overheidspersoneel, de kan toorbedienden, de politie-ambtenaren, het spoor- en tramwegpersoneel en de christe lijk georiënteerden in de branche voe- dings- en genotmiddelen. Verschillende vertegenwoordigers van de Besturenbond hebben zitting in diverse gemeentelijke- en rijksinstanties. Onder andere vindt men hen in de ge meentelijke woningstichting, het huisves tingsbureau. de demobilisatieraad en het gemeentelijk arbeidsbureau. In 3948 werd op initiatief van de C.B.B. de Christelijke Woningstichting „Eigen Haard" opgericht. Voor de bestrijding van tuberculose wordt mede veel werk verzet, IJmuiden is namelijk in het bezit van een plaatse lijke commissie, die haar krachten inspant voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Leden en bestuur zien als basis van hun christelijke oriëntatie het Goddelijk ge bod: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en al het andere zal u toegeworpen worden. Dit principe werd tijdens de gehouden receptie door de heer Schipper omschre ven. De „Terschelling" kreeg wapenschild van Terschelling Namens de bijna vier duizend, inwoners van Terschelling heeft de waarnemend burgemeester van West-Terschelling, de heer R. Lauw, aan de commandant van Hr. Ms. mijnenveger Terschelling het wapen schild van het eiland aangeboden. Terschelling is op het ogenblik de basis van een aantal mijnenvegers, die sinds Augustus van dit jaar de vaargeul voor het eiland van twee tot drie mijl verbreden. Mijnenvegers van het zesde en tweede flottielje, het moederschip van de Mijnen- veegdiensl. Hr. Ms. Douwe Aukes en het communicatievaartuig Hr. Ms. Stortemelk hadden in de haven een ligplaats gekozen. Loco-burgemeester Lauw verrichtte aan boord van de Terschelling de symbo lische overdracht van het wapenschild. VELSER GYMNASTEN IN EEN ONDERLINGE KAMP De leden van de Velser gymnastiekver eniging zullen eikaars prestaties in onder linge wedstrijden meten. Maandag 27 en Donderdag 30 Novem ber worden deze wedstrijden gehouden in de gymnastiekzaal van de Jan Ligthart- school aan de Eksterlaan in IJmuiden- Oost om half vijf. Zaterdag 2 December zullen de jeugd leden Sint Nicolaas ontmoeten in het ge bouw „Flora" aan de Zeeweg. ADVERTENTIE Aantrekkelijke St. Nicolaas Cadeaux WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 RIJWIELEN in sport en in alle merken AUTOPEDS DRIEWIELERS Strijkbouten - Wringers - Bcenpijpen LEDEREN HANDSCHOENEN HANDWARMERS, ZAKLANTAARNS enz. enz. NOG ENKELE LEDEREN JASSEN VOOR OUDE LAGE PRIJS. TELEFOON 572« Van groot belang voor de gezondheid der bevolking in het bijzonder voor onze omgeving Enkele dagen geleden deelden wij mede dat het de bedoeling is om uit de Marshall hulp, die Nederland ontvangt, 50 milllioen gulden te bestemmen voor de tuberculose bestrijding onder hei vee. De bestrijding is voor ons gehele land van groot belang, maar toch wel in het bij zonder voor de streken waarin veel t.b.c. onder het vee voorkomt. Daartoe behoort ook de omgeving van Haarlem. Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat er een plan klaar ligt voor deze bestrij ding. Dit is er op gebaseerd dat er grote bedragen beschikbaar gesteld worden om koeien, die op t.b.c. reageren, worden ge slacht, opdat- dan binnen 5 jaar alle stallen t.b.c. vrij kunnen zijn. Ook de veehouders zouden dan uit eigen middelen in 5 jaar ook 50 millioen gulden opbrengen om dit plan financieel mogelijk te maken. Dé koeien die reageren zouden dan successievelijk geslacht worden. Het toe zicht ;.in de Slachthuizen -is zo dat zekern, heid bestaat dat alleen, vlees, in consumptie wordt gebracht dat ongevaarlijk kan wor den geacht voor de gezondheid. Ook thans worden veel koeien die reageren geslacht. Het plan is er evenwel op:gebaseerd dat dit afslachten dan stelselmatig zal geschieden, zodat op den duur alleen koeien overblijven die vrij zijn van t.b.c. Reeds nu zijn de veehouders door samenwerking er in ge slaagd enkele streken in het land van run der t.b.c. vrij te maken, o.a. Friesland en een gedeelte van Drente. De veehouders zullen de gelden voor deze bestrijding opbrengen in de vorm van een toeslag die geheven wordt op de melk die door hen wordt afgeleverd. Alle veehouders moeten dan medewer ken om de t.b.c.-vrije dieren af te zonderen van de reageerders en de lijders aan open t.b.c. Wij ontvingen heden het jaarverslag van de stichting de Provinciale Gezondheids dienst voor dieren in Noordholland, lopend van April 1949 tot April 1950. Daaruit blijkt dat in Noordholland in dat jaar onderzocht zijn 194.546 koeien, die eigendom waren van 12596 veehouders. Het aantal reageerders (dat zijn koeien die po sitief reageren op een inspuiting met tuber- culine) was niet minder dan 49.286. Het reactiepercentage was dus 25.4. Dit is 3.5 hoger dan in het voorafgaan de jaar. Er werden 354 open vormen van tb.c. gevonden. Veel ongunstiger zijn nog de cijfers over Haarlem en omgeving. Hier werden onderzocht 11539 koeien van 1025 veehouders. Het aantal reageerders was 4962, wat neerkomt op een percentage van 43. Over 1948 was het percentage voor deze streek 38,5, het liep dus weer 4.5 op. Er werden hier 33 gevallen van open t.b.c. geconstateerd. In het verslag van deze stichting wordt nog opgemerkt dat sinds bepaalde streken van het land t.b.c.-vrij gemaakt worden, de stroom reageerders in het Westen van het land toeneemt. Onder de reageerders zijn tal van prima melkkoeien, beste gebruiks- dieren, waarvan de aankoopprijs gedrukt werd omdat zij als reageerders verkocht worden. Voorts wordt de veronderstelling geuit, dat het aantal open gevallen veel hoger is geweest dan 354, waaruit dan zou blijken, dat niet alle gevallen bekend geworden zijn. In Friesland, waar men de reageer ders „voor de voet op" heeft afgeslacht, constateerde men een percentage van 8.5 voor de open gevallen. In enkele streken van Zeeland kwam men tot hetzelfde per centage. Indien dit percentage ook voor Noordholland zou gelden, zou dit betékenen dat er 4000 open lijders in deze provincie zijn. Wisselende markt. Door de toegenomen haringaanvoér zakte de prijs Donderdag tot een gemiddelde van 12 tot 16 per kist. Eraw s echter weinig plat- en fijnvis aanvoer waardoor de noteringen in deze sector beter waren. Kleine schol 2 noteer de bijvoorbeeld 33 tot 35 per kist, kleine tong 2 1.36 tot 1.40. Grove kabeljauw was nog duurder: 224 per 125 kg. De grove schelvis daarentegen kreeg een ge voelige tik en daalde in prijs van 70 tot 50 per kist. Grove gul bleef in trek en be hield haar noteringen van I' 5J tot 35 per kist. De totale aanvoer voor de Donderdag- markt: bedroeg ruim 4700 kisten waarvan 1360 kisten haring en 1600 kisten makreel. Niet genoeg voor de trawlers. De Zee- landia welke Donderdag aan de afslag was besomde voor een 10-daagse reis 12.300, de Limburgia voor een 9-daagse reis 10.300 en de Thorina 18.400 voor een 10-daagse reis. De HD 79 maakte een mooie visx-eis met 7.210 als beloning'. Van de ha- ringloggers was dé Katwijk 47 de hoogste met 7540. Voor morgen zullen mai-kten de Vios met 450 kisten makreel, 100 kisten hai-ing, 100 kisten schelvis, 200 kisten koolvis, 160 kisten wijting, 45 kisten hake, 25 kisten radio, 15 kisten stokkebit en 160 stuks stijve kabeljauwen. Plat- en fijnvis zal er met het oog op het slechte visweer en het late vertrek der kotters en loggers weinig ko men voor Zaterdag en Maandag. En Maandag worden verwacht de Jo hannes Poldei-man (n. zee 7 Nov), Eveline (naar zee 7 Nov), Antje (naar zee 8 Nov.) en Bloemendaal (n. zee 8 Nov.). Gast weg. Het Engelse onderzoekings vaartuig „Sir Lancelot" (Lt. 225) dat een paar dagen in IJmuiden gelogeerd heefl is Donderdag vertrokken om in Scheveningen de Antoni van Leeuwenhoek op te zoeken. Pools nieuws. Donderdag kwam bin nen van de visserij de S.W. 1 103 om zijn lading haring in de IJ-bunker te lossen. Dokken. De „Limburgia", die Donder dag aan de afslag was is na de lossing in dok gegaan. In en uit. Op 16 November kwam bin nen: (tot 16 uur) IJM 61. Naar zee vertrok-» ken: IJM 226, 249, 202, 239, 241, 318, 205, 203, VD 68, 9, 60, UK 215, 18, 200. 75, 66. 194, 8. 94. 85, 86, 105, 114, 70. 81, 93, 120, 80, 90, 264, 172, IJM 213, KW 12. VLIS 28, EH 20, IJM 230, 261, KW 128, 261, 128, 189, HD 79 (naar binnen) IJM 276, LT 263, IJM 220, 240, 214, SCH 92. Onzekere zaak. Naar wij van het Be drijfschap van Vissei-ijproducten vernemen is de datum van het verbod tot zouten van verse haring voor de loggers nog niet de finitief vastgesteld. Reden waarom ver schillende loggers in bescheiden mate nog zoute haring aanbrengen. In Den Haag ver wacht men niet, dat er een ministerieel be sluit tot regeling van deze haringkwestie zal afkomen. Transito. Donderdagmiddag kwam binnen de Engelse drifter Geox-ge Sposhettt met ruim 600 manden haring, die per auto en spoor doorgevoerd werden voor Duits land. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DE KAASWINKEL VOOR UW DEUR. U BEHOEFT DUS NIET TE LOPEN, DE KAAS KUNT U VOOR DE DEUR GAAN KOPEN KENNEMERLAAN 100 IJMUIDEN TELEF. 4979 Ja, zo begon het voorjaar weer te komen. Het zonnetje kreeg ook al meer kracht en deed de laatste sneeuw spoedig smelten. De Kabouters, die hun woning hadden verloren, woonden nog altijd bij hun kame raden, die hen gastvrij hadden opgenomen. Daar waren ze niet tot last; Kabouters helpen elkaar altijd graag. Maar toch zouden de anderen wel weer graag een eigen huis hebben. Er gaat nu eenmaal niets boven een eigen woning, nietwaar? Maar dat kon ook wel gebeuren. „Kijk", zeiden hun gastheren. „Als jullie er wat voor voeltom in onze buurt te blijven wonen, kunnen we nu gaan beginnen met een nieuw huis voor jullie. De grond is al niet meer bevroren en we kunnen er in werken. We gaan met z'n allen een nieuwe woning voor jullie maken!" Ze spraken een dag af om het werk te beginnen, en toen het zo ver was, trok een hele stoet Kabouters er op uit, met bijlen, zagen en ander gereedschap BETEKENT VOOR St. Nicolaas itog&n KLEDING KOPEN want daar heeft U jaren plezier van en OUDE PRIJZEN, dank zij lopende groteortfe^ Vergelijkt U zelf maar: 3-dig. kamgaren costuums, buikmaten fan Dubbel Egypt, kat. jassen en mantels Tweed jassen, prima kwaliteit Dezelfde lage prijzen in onze uitgebreide oaii I Winterjassen. Alle soorten Regenkleding pakjes, orig. Manchester plusf., Windbreker* der- en Mans jekkers. rs- En een Kamgaren cost, naar maat voor /m VakkledfeJ Alleenverkoop voor IJmuiden van Jumbo \i IJMUIDER KLEDINGMAGAZIJ v.h. Briniostraat en Driehuis Dr Drees Federatie met Engeland op sommige gebieden mogelijk „Het zou onjuist zijn door te gaan voorlopig zonder Engeland" In de vergadering van de Tweede Kamer van Dinsdag heeft prof. Romme gevraagd wat het standpunt der regering over een Europese fedex-alisatie is, nu Engeland daaraan voorlopig niet meedoet. Prof. Rom me was van menixig dat men dan maar moest kiezen voor een Europese federatie voorlopig zonder Engeland. In de Kamervergadering van Woensdag heeft minister-president Dr. Drees hierop geantwooi'd, dat het zijns inziens onjuist was door te gaan met de fedex-atie van Europa (voorlopig) zonder Engeland. Deed men dit wel, dan zou men een overhaaste beslissing nemen. Men kan slechts lang zaam vorderingen maken, aldus Dr. Drees, die voorts zei, dat men moeilijk vaxx Enge land kan verwachten, dat het instemt met een Europese federatie in de zin van een constellatie, die de verschillende landen ovexicoepelt en bijzondere bevoegdheden zou hebben. Maar Dr. Drees was van me- xiing' dat de kwestie niet gesteld behoeft te worden zoals prof. Romme doet. In de ene zaak kunnen we met Engeland samen wei'ken, in de andere niet. Het plan-Schu- man bijvoorbeeld kan zonder Engeland uit gevoerd worden, ofschoon er wel eefi ver binding zal zijn tussen de organen van dat plan en Engeland. Maar anderzijds, wat voor zin heeft een Europees leger waaraan Engeland en Scandinavië en Zwitserland niet meedoen? Dat zou toch geen Eux-opees leger zijn. Hier is het dus zaak in Atlan tisch verband tot overeenstemming te ko men, aldus Dr. Drees. SCHEEPVAART Agamemnon, 16 naar Guanta. Arendsdijk, 16 verw. Bahia. Aardijk, 15. 360 m. NNW Flores. Alchiba, 15, 125 m. ZW Lister. Algenib, 15, 135 m n. Finisterre. Algorab; 15, 150 m. O Benghazi. -Almdijk, 15, 260 Hi. W. Flores. Amsteldiep, .pass. .15-' Lagalite Eil. Amstelveen, 15 450 m. NNO Bermuda. Abbedijk, pass. 14 Quebec. Abbekerk, pass. 15 Gibraltar. Ariadne, pass. 15 Kp. Tenez. Aldabi, 15 v. Montevideo. Alhena, 16 v. Rio de Janeiro n. Santos. Altair. 16 v. R'dam n. Porto Alegre. Amstelpark, 16 te A'dam v. Makassar. Atlas, 16 "te Adam v. Levant. Algenib, pass. 16 Finisterre. Amarapoora, pass. 15 Finisterre. Amsteldiep, pass. 16 Algiers. Arkeldijk. 16 te Antwerpen. Arendsdijk, 15 v. Victoria. Axeldijk, pass. 15 Bisnoprocks. Barendrecht (t), 13 v. Aruba te Shellhaven, 18 v.m. verw. Amsterdam. Bennekom, 16 v. Amsterdam te Bremen. Blitar, 15 te Hamburg v. Rotterdam. Bontekoe, 14 v. Makassar n. Balikpapan. Boschfontein, 15, 90 m NO Sombrero. Bloemfontein, 16 v. Beira te Lorenzo Marques. Baarn, 16 v. Pimentel n. Paita. Casablanca, 15 te Bordeaux. Caltex Delft (t), pass. 16 Ras Alhad. Castor, 15 90 m NO Trinidad. Caltex Leiden (t), pass. 15 Bizerta. Caltex Nederland, pass. 15 Malakka. Caltex Pernis. pass. 16 Aden. Ceram, 15 v. R'dam n. Genua. Congostroom, 15 v. Port Gentil n. Douala. Corilla, pass. 16 Gibraltar. Danae, 15 v. Lissabon n. Amsterdam. Drente, 14 1100 m W Sanwich Eil. Dorsetshire, 15 v. Djakarta n. R'dam. Duivendïjk, 15 te Victoria v. Vancouver. Ena (t), 16 500 m. ONO Flores. Ena (t), 15 380 m ONO Flores. Eendracht, pass. 15 Algiers. Éemdijk, 16 v. Antwerpen. Eemland, 15 v. Santos. Empire Brent, 15 200 m. Z.ZO. Port Soedan. Friesland, 15 v. Blyth n. Londen. Felipes (t) 9 v. Djakarta. Farsum, 15 100 m ZtO Santa Maria. Ganymedes. 11 v. Maracaibo n. Cristibal. Gaasterkerk, 15 480 m NO St. Helena. Gouwe, 15 v. Ornskoldsvik n. Pitea. Gadila, pass. 14 v. Azoren. Groote Beer, pass. 15 Algiers. Grootekerk, 15 v. Mozambique. Hof laan, pass. 16 Finisterre n. Londen. Helder, 12 te Buenos Aires. Hecuba. 15 600 m O Barbados. Hercules, 15 v. Cartagena n. Gibraltar. Haarlem, pass. 14 Ouessant. Heelsum, 15 v. Galveston te New Orleans. Hydra, pass. 15 Kp. La Hague. II Hersilia, 16 te Guanta, Hoogkerk, 16 te Aden. Ilos, 17 verw. Cape Haitien. Ittersum, 15 v. Le Havre n. DuinkorW Jobshaven, 15 te Landana. Jagersfontein, 15 te Beira. Japara (krl), pass. 16 Kp. Bon, Joh. v. Olöenbarnevelt, 16 v. Port SaP Kelbergen. pass. 15 Pantellaria. Kota Agoeng. 15 v. Soerabaja n. Proha\ Kota Gede, 16 v. Makassar te Tegal Kota Inten. 15 90 m O Kaap de Gata Klipfontein, 16 te Teneriffe. Kota Baroe, 16 te Soerabaja v. Semarari Lopersum, 15 100 m O Zuidpunt Sardlna Lawak, 15 te Los Angeles. W" Leerdom 15 240 m Z Kaap Race Luterkerk, 15 te Rotterdam v. Londen. Larenberg, pass. 15 Beachyhead. Lissekerk, 15 v. Kosseir n. Karachi Lombok, pass. 15 Sabang n. Madras. Leersum, 12 te New Orleans. Langlee Scott, 16 v. Singapore. Leuvekerk, 16 v. Damman te Koweit Lindekerk, 15 te Koweit, Limburg, 16 te Rio Grande. Loenerkerk, 16 v. Koweit n. BandarW. Loosarccht, pass. 16 Finisterre. Maas. 12 v. Houston n. New Orleans Midas, 14 v. Valencia n. Amsterdam Maetsuycker, 15 v. Singapore n, Diakan. Malea, 15 90 m Z Sardinië. Mataram, 16 v. Makassar te Semaranp Merwede, 15 350 m NW Flores, Muiderkerk, 15 145 m ZO Reggio Madoera, pass. 15 Ouessant. Manoeran, 15 v. Los Angeles n. Balbao Marpessa, 16 te Helsinki v. Curacao Meerkerk. 15 Str. Messina. Mj'onia, pass. 15 Carbon. Modjokerto, 16 v. Suez 29 verw. Bel:» Nieuw Amsterdam. 15 600 m W Scillies Noordwijk, 16 v. Matanzas te Boston if Nestor, 16 v. Alexandria te Beiroet. Oranje, 16 te Suez. Prima, 14 v. Stettin te Kotka. Poseidon, 15 v. Turkseil n. New Yoji- Paula (t), 7 v. Pladju n. Bangkok. Prins Johan Willem Friso, 15 280 m Wl Prins Maurits, 15 30 m ZO Kaap Race Pygmalion. 15 100 m. W. Flores. Prins Philips Willem, 15 v. A'dam n l>« Prins W. v. Oranje, 15 v. Chicago n.'v'i Prins Willem III, 15 v. Montreal n, Brie Prins Willem IV, pass. 15 Lizard. Rufina, 16 v. Curasao n. Jamaica. Rotula ft). 16 verw Tripoli v. Stanlo* Rijn, 15 bij Stockholm. Rémpang, 16 te Penang. Salatiga, 16 te Bombay. Slamat, 17 verw. Bombay. Selierpendrecht, 15 te Port Said. Salland, 15 200 m W Kaap St. Vincent Sibigo, 16 te Djakarta v. Palembang. Stad Alkmaar, 16 v.m. Teemden v. Lm Stad Breda, 15 420 m ZW Fayal. Stad Arnhem. 15 te Civita Vecchia v. Bj Stad Haarlem, pass. 16 Kp. St. Vincent I Samarinda. 16 te Balikpapan. Sanna, 15 dwars Kreta. Singkep, 15 te Melbourne. Stentor, 15 v. Limassol te Livorno. Sumatra, 16 verw. Halifax. Sömni'èlsdijk, 15 te Galveston'v'. I Telamon, 16 te Curasao v. Amb. Trompenburgh. 15 v. Kingslynn n. Tjisadan, 11 v. Yokohama te Hóngkóq Tjitjalengka. 13 v. Soerabaja te Trajanus, 9 te Laguaira. Tabinta, 13 v. Djakarta n. Amst. 15II Mentawie eilanden. Theseus, 15 v. Algiers te Tunis. Talisse, 15 v. Probolinggo n. Semarar) Tankhaven 2 ft), 15 v. Palembang n, Ij,5 Titus, pass 15 Kaap Matapan. Tjibesar, 15 v Makassar n. Japan. Trompenberg. 15 135 m WZW Ouessant Tabian, lo te Belawan. Tawali, 16 te Djakarta. Tosari. 14 v. Savanna n. Galveston. Volendam, 15 120 m Z Cocos eil. Van Riebeeck, 16 te Makassar. Van 't Hoff, 15 dwars Napels. Veendam. 15 700 m WtZ Scillies. Venus, 15 100 m ZW Ouessant. Wainga Poe, 15 v. Ambon te Makassar. Willem Barendz, 15 360 m ZZO St. H' Woensdrecht, pass. 14 San Salvador. Willem Ruys, pass. 15 Gibraltar. Waterland, 16 te A'dam v. Buenos Aim IJssel, 16 te Curacao v. New Orleans. Zeeland, 15 v. Sunderland n, Londen, Zuiderkruis, 16 verw. Singapore. Zonnewijk, 10 v. Aruba n. KLEINE 8 Breehelle, 15 v. Hamburg n Antwerpé Bianca, 15 v. Casablanca te Mazagar.. Constant. 15 v. Dieppe n. Grimsby. Citadel, 15 v. Kragero n. R'dam. De Ruyter, 15 v. Grangemouth n. Goole. Dacapo, 16 te Bilbao. Deni, 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Depa, 15 v. Passageste Bilbao. Evertsen, 16 v. IJmuiden n. Skuru. Ferocia, 15 v. Ronhedort n. Requejada. Heemskerk. 15 v. Stugsund n. R'dam. Houtman, 15 v. Methil n. Veijle. Hartel. 15 v. Hamburg n. R'dam. June, 15 v. Bremen n. Plymouth. Monica, 16 v. Rouaan te_Duinkerken, Matar, 16 v. Stralsund te Iptf.vich verw, Mirfak, 14 v. Port Lyautey n. Bordeaux, Mizar, 15 v. Fowey n. Oscarhamm. Nettie. 15 v. Sundsval n. Norresundet, Njord, 15 v. Rouaan n. Caen. Norma, 15 v, Dover. Nijenburgh, 16 te Antwerpen. Oise, 16 v. Rouaan. Palma, 15 v. Bordeaux n. Stanlow. Urmajo, 15 v. Boness n. Rotterdam. Uni; 15 v. Calais te Antwerpen. Sambre, 15 v. Parijs n. Rotterdam. Silvaplana. 15 v. Londen n. Rotterdam. Veenenbuxgh. 15 v. Middlesbro n. Rotte."a SLEEP slbt Atlantis. 15 v. Port Said n. Rotterè slbt. Poolzee, 15 v. Bizerta n. Casabla slbt. Witte Zee, 15 m. baggermolen n. f FEUILLETON door mevrouw Bijieveld-Celinck 18) Maar even later stonden ze dan toch in de hall, het meisje zó tintelend van leven dat de douairière een ogenblik hoop vol glimlachte. Maar nee, ze stonden niet gearmd en Arnold keek nietszeggend als altijd. Pardon, meneer van Blitterwijck. Mag ik u even spreken? Nu moet u Arnold niet alléén het standje geven, inspecteur!, zei het meisje vrolijk, we 2ijn samen ontsnapt en heb ben in Trianon een kopje koffie gedron ken. Tot haar verbazing gaf hij geen ant- •oord, maar zag haar alleen even aan. Toen wendde hij zichh weer tot Arnold: - Ik zal u voorgaan naar boven, meneer van Elitterswijck. en ze gingen samen de rap op. Aagje bleef hen nakijken. De douaii-ièi-e was weer tex-uggegaan naar de salon en het meisje was nu alleen in de hall. Ze keek snel naar de hand schoenen en constateerde meteen: ze wa ren wéér verlegd! Zou ze? Het kon mis schien nog nèt, voordat er iemand voor de lunch beneden kwam. Ze greep op nieuw de handschoenen van de kist, wipte in de cel en krabbelde daar haar derde depêche: De naam van de ontvoerder van juf frouw van Esbeeck is Gerrit Haagjes uit Blitterswijck. Hij is momenteel in een kost huis in Amsterdam maar gaat vandaag xiog weg. Haast u om hem te gx-ijpen, vóór het te laat is! Ze vond het zelf prachtig, vooral het laatste zinnetje. Maar meteen hoorde ze al voetstappen de trap afkomen; nee. het was al te laat, ze kon niet meer weg! Maar de inspecteur stelde ze zichzelf gex-ust, kon het tenminste niet zijn! Die confe- reex-de met Ax-nold. Ze loerde door het ruitje: Hans Preller was het, die naar de eetkamer ging. Hij had haar ook zien staan maar lette niet verder op haar en trok de deur weer achter zich dicht. Ge lukkig! Nu kwam ze er gauw uit. Ze legde alles weer op zijn plaats, het briefje weer in de handschoenen verstopt. Prachtig ging het, haar detectivewerk! Als de inspecteur straks beneden kwam, moest ze toch eens opletten wat voor een gezicht hij zou trekken als hij de nieuwste verrassing vond. Iiet wax-en toch waardevolle inlichtin gen! En nu, ze keek op de staande klok in de hall, had ze nog vijf minuten voor de lunch. Ze ging zich nog even wat op frissen. Het was één van de regels van het huis, .door mevrouw Beerman ingesteld en streng gehandhaafd, dat de twee hoofd maaltijden gezamenlijk werden genomen in de eetkamer en dat iedereen daarbij stipt op tijd aan tafel verscheen. Men wist, dat zelfs op een buitengewone dag als vandaag geen exuses zouden worden geaccepteerd voor te laat- of niet aan tafel verschijnen en toen dan ook enige minuten later de grote gong in de beneden-hall luidde, gingen in het huis vele deuren open-én-dicht en kwam iedereen naar beneden. Zo kwam ook Aagje haar kamer uit, net op hetzelfde ogenblik dat de inspecteur en Ax-nold de kamer van tante verlieten. Ze leeek gauw naar Ai-nolds gezicht, maar er was niet de minste uitdrukking op te zien. Wat zouden ze in die vijf minuten besproken hebben? Juffx-ouw van Esbeeck? De inspecteur hield haar bij haar arm tegen. Luistert u eens even. Krijg ik nu een standje? Hij keek haar weer ernstig aan. Nee, hij ging met haar terug naar haar kamer tje en sloot de deur achter zich. En toen vroeg hij: Weet u het nog niet? Wat dan? De vingex-afdrukken zijn geïdentifi ceerd, het rapport van de deskundige is binnengekomen, ongeveer een uur geleden. Het zijn de vingerafdrukken van freule van Amshove. HOOFDSTUK V. Hij zag haar gezicht wit wegtrekken en zij staarde hem verschrikt aan. Maar toch reageerde zij niet zoals hij verwacht had; zij werd niet heftig of verontwaax-digd en riep niet: Dat kan niet! zo als zij dat ten opzichte van meneer Benck gedaan had. Zij bleef stil voor zich uitkijken, zichtbaar trachtend zijn mededeling te verwei-ken. Toen zei ze zachtjes, als in zichzelf: Nu begrijp ik het! Wat begx-ijpt u? Ik was vanniox-gen bij Frida en ze deed zo vreemd. Anders is ze nooit zo, ze is altijd gelijkmatig en opgewekt. Maar nu was ze somber en rusteloos en raar. En toen...», töën keek ze in mijn gezicht, en zag daar de buil en toen vroeg ze of ze het mocht afkussen. Vroeg ze dat? Dat zal dandat zal dan wel ge weest zijn omdat zij mij tegen de muur geslagen heeft. Stakker! Wat een lief kind, dacht hij. Maar toch begrijp ik het niet! Toch lean ik het niet begrijpen, inspecteur! Dat Frida in tantes bureau zou inbreken! Hét is absurd! Waarom zou ze dat gedaan hebben? Het is mij ook totaal onbegx-ijpelijk. En zegt ze er zelf niets van? Ik heb een half uur met haar gepraat. Dat wil zeggen, ik heb gepraat en zij heeft enkel maar geantwoord dat zij mij niets te zeggen had. Niets. Ik heb alles gepro beerd, ik ben haar op alle mogelijke ma nieren tegemoet gekomen maar zij weigert ieder verklaring. Het maakt haar positie uiterst precair. Hoe zo inspecteur? Dat begx-ijpt u toch wel, juffx-ouw van Esbeeck. Iedere rechtbank zal haar op het bewijs van vingerafdrukken ver- ooi-delen! Zelfs al wordt het gestolene niet bij haar gevonden! Maar er zit stellig iets andei*s achter! Daar ben ik ook van overtuigd. Ziet u, ik heb onmiddellijk vanmoi-gen onder zoek laten doen naar de financiële positie van al uw huisgenoten. Het is nu immers wel duidelijk dat geld de drijfveer is ge weest van de inbx-aak en de ontvoering. En dan kan je de financiële positie van iemand een belangrijke aanwijzing zijn. En nu blijkt dat freule van Amshove ver reweg het best gesitueerd is van u allen: baron van Amshove bezit uitgestrekte landerijen in het Noorden. Een oer-degelijk Fx-ies fortuin, een oer-degelijk Fries meis je. Zij is de laatste die ik ooit verdacht zou hebben; het is een mysterie! Wordt.wox-dt Frida nu gevangen genomen? Ik heb de meest clemente maatregel genomen die ik nemen kon. Ik heb haar kamerarrest gegeven met een agent voor haar deur en er mag niemand bij haar. Vex-der mag ik niet gaan. En lang kan dit ook niet duren; als er vóór vanavouj plausibele oplossing komt zal ik ten arresteren. Ze legde haar hand op zijn ana Maar probeert u dan nog specteur! Gaat u dan straks nog haar toe. Misschien.misschien dan nog iets zal zeggen! Ik zal mijn uiterste best doen Ik beloof je.... Aagje!!! Ze schrokken alle twee van geluid en draaiden zich met een om. In de deur stond - mevrouw o thans in een bessensapklcurige inplaats van de bessensapkleurige en met een vlokkig „kroes" op hear hoofd in plaats van de kruipennen» de bruine krent-oogjes blikten wee fel als vannacht en ze keken zelis^ zekere argwaan naar de beide sen. a Wij zitten al een kwartier lunch! Je kent de regels van het bent vijftien minuten te laat. Ik heb juffrouw van Es vastgehouden, toen ze naar hen£ f gaan, verdedigde de inspecteur j Ik had haar een zeer belangrijk deling te doen. „nnnpe' Zo. Ik heb anders al genoeg van die zaak! De hele morgen voor de deur. Mijn goeie naam (WordI w""'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8