IJmuider Courant Guy Mollet neemt ontslag als rapporteur der Algemene Commissie Haarlems Dagblad Russische „vredesresoluties" door de Algemene UNOvergadering verworpen "lust aan het Noord-Koreaanse front, uenemende guerilla achter de linies Critiek van Tweede Kamerleden op het onderwijsbeleid L0jj.argaugNo- 19709 Kennemerlaan 154- Telef. Adm. 5437. wdactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, hoofdredactie en alle afdelingen 15295 jj Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. in Hoofdredacteur: Robert Peereboom VAN europa Jr. Marga Klompé volgt hem op iiATSBURG, 17 November (Reuter- De Franse socialistische afge- .7= bij de Raad van Europa Guy lieert zijn functie van rapporteur commissie voor algemene zaken T)e commissie besloot eenstem- "dia plaats de Nederlandse afge- mejuffrouw dr. Marga Klompé iTbood zijn ontslag aan, onmiddel- Ue commissie in besloten ver- voor de eerste bijeenkomst van L hervatte zitting van de Assem- u bijeen geweest. het niet eens met enkele van zijn collega's, met name de voorzitter commissie, Georges Bidault, over waarin de raad naar een Euro norm moet koersen. U{ en de Franse oud-premier Paul - hebben er op aangedrongen dat [blée met werkelijke uitvoerende dheden moet worden uitgerust, saud had verklaard, dat Frankrijk, i andere landen met de politieke voort zouden moeten gaan in «il van de bezwaren van Engeland „pige Scandinavische ai'gevaardig- jtgt bestreed deze opvatting in het «5 gehouden debat in de Franse Na- Vergadering. Hij zeide, dat zonder .Brittannië verenigd Europa in de üc alleen zou bestaan uit Frankrijk, en Duitsland waarbij Duitsland het mjkste lid zou zijn. commissie voor algemene zaken zich bezig met belangrijke onder- j als de defensie en de bevoegd van de Assemblee. t is behalve secretaris-generaal Franse socialistische partij ook sinister speciaal belast met Europese legenheden. Verrassend begin 'zeden beginnende zitting van de ge Assemblee had Vrijdag een ver- voorspel door het onverwacht te- sen van de Franse minister voor i\ ae Zaken, de socialist Guy Mollet, ocorteur van de algemene commissie, a al het belangrijke politieke werk semblée wordt verricht, aldus seint uit Straatsburg. commissie koos unaniem de Neder- dr. Marga Klompé, haar enig welijke lid, tot rapportricc. Daarmee n deze Nederlandse afgevaardigde een [de belangrijkste en invloedrijkste pos- de Assemblee opgedragen en werd teld. op een plaats, waar de federa le golven het hardst beuken op de van de nationale souvereiniteit. In q .der. Assemblée heeft de eenstem- benoeming van dr. Klompé geen ver- gewekt. Hoewel zij slechts als Dr. Marga Klompé. Vervangend afgevaardigde naar atsburg is gekomen, heeft mej. Klompé """gin af een hoogst actieve rol ge- ipé heeft haar grote ervaring in Niewèrk, opgedaan als Nederlands Ageerde bij de UNO, in Straatsburg satte kunnen maken. Als plaatsver- Ster voor Serrarens, die zelf de functie ^voorzitter van de sociale commissie op 'noest nemen, heeft zij alle zittingen politieke commissie bijgewoond en s aan het politieke werk der Assem- «elgenomen. de politieke discussies heeft mej. -."«van de aanvang af het standpunt ^»d, dat bij de huidige verdeling der 4® vooreerst slechts kon worden •öd naar overeenkomsten, die be- gebieden bestrijken. Door zulke inkomsten binnen het kader van de ■an Europale plaatsen kon deze naar jTertuiging tot practische resultaten i® zonder dat een breuk behoefde te veroorzaakt met landen, die geen '•annun souvereiniteit wensten te of- rapport, dat mej. Klompé in «Bover deze mogelijkheid tot red an de Europese Raad opstelde, heeft Editie voor Velsen, HmuHm, Santpoort en Omstreken van m@ptt<1)ttl9aarUnied)C«oinaittCïnmjtóf6) Zaterdag 18 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal f 4.50. Franco per post f 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom December regeringsactie Indonesië Voor orde, rust en veiligheid ^dief-staf van het leger, kolonel Sima- 5'Q®Pr°cureur-generaal Tirtawinata =a opt d - leSeraut°riteiten hebben Biittrm ,Vlce-Premier sultan Hameng- ■>en de veiligheid in Indonesië be- zal de regering tot mili- Indon overëaan, teneinde over- Cw 6sie orde en veiligheid in een -«"in tijd te herstellen. toen geleid tot een unaniem aanvaarde resolutie. Deze is in Rome door het minis terscomité aanvaard. Mej. Klompé's benoeming wil niet zeg gen dat de „orthodoxe" federalisten tot elke prijs zich gemakkelijk bij deze keer van zaken zullen neerleggen. Reeds het aftre den van Mollet wordt hier gezien als een aanduiding van de scherpe strijd, welke te verwachten is. Mollet is federalist, doch wenst geen federatie te vormen, waarin Frankrijk geen andere partners zou hebben dan de voormalige asgenoten. Daarom kwam hij ook in botsing met zijn partij en landgenoten, die tot iedere prijs en ook zonder Engeland willen federeren. In een verklaring aan de pers zegt Mol let, dat toen hij de functie aanvaardde, hij besloten had te trachten, zijn persoonlijke zienswijzen niet te laten gelden ten einde eenparige voorstellen te kunnen nastreven en te kunnen verdedigen. Hij wist dat deze methode een langzame vordering mogelijk maakte, doch niettemin de mogelijkheid bood om met zekerheid naar een vereni ging van geheel het vrije Europa te vor deren. Mollet verklaart echter verder, dat de debatten welke de laatste tijd in de natio nale parlementen zijn.gevoerd, hem hebben doen vrezen, dat deze politiek in zijn ogen de enig mogelijke op het ogenblik niet langer dezelfde meerderheid kan ver zamelen als die waarop hij vertrouwde. Daarom had hij het juist geacht zijn man daat ter beschikking te stellen en zijn vol ledige vrijheid van meningsuiting te her nemen. Twee Nederlandse piloten om het leven gekomen In dienst van de Indonesische luchtvaartmaatschappij DJAKARTA, 17 November. (Aneta). Twee Nederlandse piloten van de „Garuda Indonesian Airways" zijn Vrijdagmorgen bij een noodlanding op het vliegveld van Soerabaja om het leven gekomen: Kort na het opstijgen moest het toestel, dat op de lijn SoerabajaDjakarta vliegt, wegens motorstoring terugkeren. Gezagvoerder E. Randag maakte een normale landing, doch het toestel, dat 21 passagiers vervoerde, kon door onbekende oorzaken aan het einde van de uitloop niet tot stilstand ko men. De piloten raakten in de cockpit be kneld, waarbij de 25-jarige gezagvoerder op slag werd gedood. Korte tijd later over leed de tweede piloot, H. Legger. De overige leden van de bemanning en passa giers zijn ongedeerd. Tweede piloot, vliegtuigbestuurder 4e klasse H. F. Legger was afkomstig uit Groningen. Hij was een bekende uit de Groninger illegaliteit. Na de R.H.B.S. te hebben bezocht, werd hij leerling van de zeevaartschool aldaar. Bij de Rijkslucht vaartschool ontving hij zijn opleiding tot verkeersvlieger. Ruim een jaar geleden werd hij gebreveteerd, waarna hij dienst trad bij de K.L.M. Op 7 Januari van dit jaar vertrok hij naar Indonesië om daar vliegtuigen der „Garuda Indo nesian Airways" te besturen. Versterkingen voor Indochina Te Parijs is Vrijdag een bijeenkomst van de Franse Nationale Verdedigings commissie, onder voorzitterschap van pre sident Vincent Auriol, gehouden. Na af loop der bijeenkomst werd van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat binnen kort grote versterkingen aan manschap pen, gevechtswagens, vliegtuigen en kleine marine-vaartuigen naar Indochina zullen worden gezonden. De vliegtuigen zijn af komstig' uit de Verenigde Staten. Sommige toestellen zullen rechtstreeks naar Indo china worden gevlogen, terwijl andere via Frankrijk daarheen zullen worden ver scheept. De mogelijkheid bestaat eveneens dat in de Indochinese wateren gebruik zal kun nen worden gemaakt van een Brits vlieg- dekschip, doch hiervan kon van officiële zijde geen bevestiging worden verkregen. Oude Franse „Junkeri'-transportvlieg- tuigen hebben Vrijdag levensmiddelen en ammunitie uitgeworpen voor de bezettin gen van alle Franse posten in de vallei van Sonla in Indochina. Deze posten vor men een keten ten Zuiden van de Zwarte rivier. Door deze postenketen wordt de opstandige Vietminh verhinderd .verbin dingen tot stand te brengen met de staat Laos in het Westen en met de Westelijke uitlopers van de 600 kilometer brede Delta van de Rode rivier in het Zuid- Oosten. De uit Laokay teruggetrokken Franse troepen zijn er in geslaagd door het moei lijk toegankelijke bergachtige gebied van Noord-West-Tonkin te trekken. Zij zijn de Zwarte rivier zonder stoornissen overge trokken en bevinden zich nu in veiligheid. Kardinaal Mindszenty heeft spraak en geheugen verloren In een rapport, gepubliceerd door het Vaticaan, wordt medegedeeld dat de door de communisten tot levenslange gevange nisstraf veroordeelde Hongaarse primaat kardinaal Jozef Mindszenty zijn spraak en zijn geheugen geheel heeft verloren. In het rapport wordt ook nog medege deeld dat de kardinaal zich thans in een kliniek te Boedapest bevindt, waar hij is onderzocht door drie Russische specialis ten, zulks in opdracht van maarschalk Stalin. In het rapport van het Vaticaan wordt tenslotte de mening uitgesproken dat de Hongaarse regering naar een manier zoekt om de Hongaarse kerkvorst de een of an dere mate van „vrijheid onder toezicht" te geven, teneinde te voorkomen dat hij. door in de gevangenis te overlijden, een martelaar van de Ri-K. kerk wordt. Washington gaat Tito onverwijld helpen Bezorgdheid uit militair oogpunt President Truman heeft in een brief aan de leiders van de fracties van het Congres verklaard, dat onmiddellijke en recht streekse hulp aan Joegoslavië nodig is, wil Tito aan het bewind kunnen blijven. „Tito beheerst de grootste militaire macht van Europa, die van de Sovjet-Unie uit gezonderd, hetgeen een belangrijke factor vormt in de verdediging van West-Europa tegen een Russische aggressie", zo zegt Truman in zijn schrijven aan de parle- mentsleiders, waarin hij verder meedeelt, dat de regering voornemens is rechtstreek se en militaire hulp aan Joegoslavië te ver lenen. De toestand van de voedselvoorzie ning en de economie van dat land zijn van die aard, zo zeide de president, dat een ernstige verergering zou kunnen intreden indien de regering geen onmiddellijke maatregelen neemt, zelfs vóór het Congres bijeenkomt. Indien die maatregelen niet worden getroffen, aldus de president, zal „de beheersing van Tito van de opruiende elementen in Joegoslavië ernstig, misschien volledig, ondermijnd worden en zal het weerstandsvermogen van de Joegoslavische strijdkrachten tegen een aanval van de Sovjet-Unie of haar satellieten, of beide, op gevaarlijke wijze verzwakken." De president voegde er nog aan toe: „Uit militair oogpunt zijn wij ten zeerste bezorgd over de toestand en wij zoeken de middelen om zonder verwijl aan Tito de nodige hulp te versohaffen." Truman zeide niets over het bedrag van de hulp, doch in gezaghebbende kringen raamt men deze op 80 a 85 millioen dollar. „Amerikaanse steun voor Nederland inzake Nieuw- Guinea" berustte op seinfout WASHINGTON, 17 November (Reuter). Tengevolge van een mechanische storing in de overbrenging per telex, is de heer M. McDermott, de woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, door Reuter onjuist geciteerd met betrekking tot het standpunt van de Ver enigde Staten ten aanzien van de Indone sische aanspraken op Nieuw Guinea. (Vrij dag ook in ons blad opgenomen). McDermott heeft gezegd: „Er is geen en kele grond voor het bericht in een Sydney's blad, dat de Verenigde Staten Nederland steun hebben toegezegd in Nederlands ver zet tegen de Indonesische eisen ten aanzien van Nederlands Nieuw Guinea". Hierin zijn bij het seinen weggevallen de woorden „Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydney's blad, dat", zodat er ten on rechte stond: McDermott heeft gezegd, dat de Verenigde Staten Nederland steun heb ben toegezegd Vereniging van toneelschrijvers Op een té Amsterdam gehouden ver gadering van belanghebbenden is besloten tot oprichting van de „Vereniging van Nederlandse toneelschrijvers". Aan Jan Fabricius werd het ere-voorzitterschap aangeboden. In het voorlopig bestuur zijn gekozen: Ary den Hertog (voorzitter); ir. Herman Roelvink (vice-voorzitter); mr. H. A. Keuls (secretaris), Henk Bakker (penningmeester); H. D. van Dellen, A. Sternheim en Hans Tiemeyer. Joegoslavische voorstellen werden hoger gewaardeerd De Algemene Vergadering der U.N.O. heeft Vrijdag met grote meerderheid een Sovjet-Russische resolutie verworpen, welke was ingediend onder de naam „het wegnemen van de bedreiging van een nieuwe oorlog" en die een weergave was van de vredesresolutie die werd uitgevaar digd door het onder auspiciën der commu nisten te Stockholm gehouden vredes congres. De Algemene Vergadering verwierp een Sovjet-Russisch voorstel, dat voorzag in het verbod van de atoombom en waarin was bepaald dat het eerste land. dat van atomische wapens gebruik zou maken, als een „natie van oorlogsmisdadigers" zou worden beschouwd. Met zeer grote meerderheid van stem men werd een Russisch voorstel verwor pen, strekkend tot het sluiten van een ver drag tussen de vijf grote mogendheden, „om de vrede te versterken" en tot het ver minderen in 1951 van de bewapeningen van alle landen met een derde. De Assemblée keurde met 49 stemmen voor, geen tegen en zeven onthoudingen een resolutie goed, waarin oorlogspropa ganda wordt veroordeeld. Ook werd een Joegoslavisch voorstel met 49 tegen vijf (het Russische blok) en een onthouding (India) aangenomen, waarin is bepaald dat elk in oorlog verkerend land zich bereid moet verklaren het vuren binnen 24 uur te staken, indien de tegenpartij zich hiertoe eveneens verbindt. Door de Sovjet-Russische delegatie was een voorstel ingediend, waarin een om schrijving van het begrip „aanval" was ge geven. overeenkomstig de destijds terzake door de voormalige Russische volkscom missaris van Buitenlandse Zaken, Maxim Litwinoff, voor de Volkenbond gegeven definitie. De Assemblée besloot met 45 stemmen voor, vijf tegen (het Sovjet-blok) en drie onthoudingen een ander Joegoslavisch voorstel, voorziend in het stichten van een permanente „commissie van goede dien sten", die tot taak zou krijgen regelend op te treden bij internationale geschillen, naar de „kleine algemene vergadering" té ver wijzen. Tenslotte keurde de Algemene Vergade ring, met slechts de stemmen van het Rus sische blok tegen, een resolutie goed, waar in op alle leden der U.N.O. een beroep wordt gedaan in te stemmen met controle op de atoomenergie, op basis van het daar toe ingediende Amerikaanse plan. Russische versie van Lie's plan De Sovjet-Unie heeft Vrijdag bij de Al gemene Vergadering der UNO haar eigen versie van het door secretaris-generaal Trygve Lie opgestelde plan, om in twin tig jaar tijds wereldvrede te bereiken, in gediend. In een uit zes punten bestaande resolutie stelt zij voor dat de Veiligheids raad periodiek bijeen zal komen, om te beraadslagen over hangende vraagstuk ken van bijzonder belang. China zou door de regering te Peking in de raad moeten zijn vertegenwoordigd. Bij het indienen der Russische resolu tie heeft Trygve Lie Vrijdag opnieuw bij de Algemene Vergadering gepleit voor periodieke bijeenkomsten van de Veilig heidsraad, die zouden moeten worden bij gewoond door de ministei-s van Buiten landse Zaken of door de hoofden der ver schillende staten. Ook beval hij wederom een snelle rege ling van het vraagstuk der Chinese verte genwoordiging aan. Prinses Elizabeth heeft deze week tijdens een bezoek aan de bekende locomotieven- fabriek in Swindon eigenhandig een trein met een nieuw type locomotief, dat haar naam draagt, over een afstand van vier mijl bestuurd. Hier wacht de Koninklijke machiniste op de stookplaat van de machine op het vertreksein. Duizenden guerilla-strijders zouden Seoel willen veroveren Professor Joliot Curie sprak te Warschau Vrijdag is de eerste volledige bijeenkomst van het vredescongres te Warschau gehou- .den; 5.000 afgevaardigden applaudisseer den een kwartier lang, toen de Franse atoomgeleerde professor F. Joliot Curie verklaarde, dat de Amerikaanse opvatting van beschaving tot oorlog leidt. Professor Joliot Curie drong er op aan het voor oorlogsvoorbereidingen bestede geld te gebruiken om de lijdende mensheid te helpen. Van de kosten van één maand oorlog zou de Sahara geïrrigeerd kunnen worden, aldus Joliot Curie. Hij pleitte voor een strijd tegen tuberculose en kanker in eenzelfde omvang als het onderzoek op het gebied van atoomwapens. - De minister moet niet, zoals hij heeft verklaard, „de gang van zaken blijven volgen", maar hij moet leiding geven In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen merken vele leden op, dat reeds het vorig jaar een aan tal belangrijke wetsontwerpen werd aan gekondigd, met name in zake het kweek schoolonder wijs, het kleuteronderwijs, het voorbereidend hoger- en middelbaar on derwijs, de radio, de schoolartsendienst en het jeugdwerk. Tot nog toe zijn slechts de twee eerstgenoemde wetsontwerpen bij de Kamer ingediend. Ook de nota over de eisen die de indu strialisatie aan het technisch onderwijs stelt, is nog niet verschenen, hoewel ook deze reeds werd toegezegd bij de behan deling der Onderwijsbegroting voor 1950. Ten aanzien van de wijziging van de Nij verheidsonderwijswet en de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs tast de Kamer fian ook nog steeds in het duister. Vele van deze leden vreesden, dat de minister, terwijl het onderwijsplan in voor bereiding is, reeds te ver gaat of is gegaan met het nemen van incidentele maatrege len. Zij dachten daarbij onder andere aan het ontwerp-Kweekschoolwet en dat voor het kleuteronderwijs. Sommige leden hadden niet zonder be vreemding in de memorie van toelichting gelezen, dat de minister „de gang van zaken bij het onderwijs blijft volgen". Zij waren van mening, dat de minister niet zozeer moet „volgen", maar dat het zijn taak is voor te gaan en leiding te geven aan het onderwijs en aan-de opbouw van een onderwijsstelsel, dat de jeugd van de kleuter af tot de academisch gevormde toe omvat. Het onderwijs is in ons land aldus deze leden nog verre van ideaal. Uit alle kringen en met name van de zij den, die op de een of andere wijze bij de vorming van onze jeugd betrokken zijn, komen ernstige klachten over ons onder wijsstelsel, over de onderwijsinrichting en -methoden, alsmede over de resultaten daarvan. Nog steeds is met name de alge mene vorming van het grootste deel van de Nederlandse jeugd door het verplichte onderwijs, ten hoogste aangevuld met wat vakonderwijs, alleszins bedroevend. Om geen enkel misverstand te laten bestaan, wilden deze leden wel uitdrukkelijk ver klaren, dat naar hun mening verbetering en uitbreiding van ons onderwijs in al zijn geledingen geen beperking, maar uitbrei ding van de uitgaven vergen. Tekort aan leerkrachten Over het tekort aan leerkrachten, met name aan onderwijzers, doet de minister zo merkten vele leden op een enigs zins optimistisch geluid horen. Zij waren van oordeel, dat dit probleem meer aandacht van de minister verdient dan het tot nu toe schijnt tc hebben ver kregen. Met name zouden deze leden er voor willen pleiten, dat behalve voor gede- mobiliseerden ook ten behoeve van uit Indonesië terugkerende ambtenaren, die daarvoor in aanmerking komen, speciale cursussen ter opleiding van onderwijzer of leraar worden gegeven. TBC-bestrijding Sommige leden drongen er op aan de tbc-bestrijding, onder leerlingen en stu denten met kracht ter hand te nemen. Re gelmatige doorlichting en keuring zijn thans vrijwel beperkt tot het onderwijzend personeel. De financiële zorg, welke voor een groot aantal studenten het volgen van het hoger onderwijs nauwelijks mogelijk maakt, brengt er vele toe op de goedkoop ste wijze te leven en zoveel mogelijk op de voeding uit te sparen. Het zelf verdienen of bijverdienen komt steeds meer voor, een verschijnsel, dat door de grote inspan ning en vermoeienis daaraan verbonden, een verslechtering van de gezondheidstoe- sl and in de hand werkt. Juist onder de stu denten maakt de tbc dan ook, naar men meende te weten, heel wat slachtoffers. Handel tussen de Verenigde Staten en Oost-Europa „De Sovjet-Unie heeft in September voor een bedrag van 300.000 dollar schroot en mangaan naar de Verenigde Staten ge zonden", zo meldt het Amerikaanse mini sterie van Handel. Deze ertsen zijn van het grootste belang voor de Amerikaanse be wapeningsindustrie. Voorts deelt het ministerie mede, dat de Sovjet-Unie in September diverse goederen voor een totale waarde van 6.400.000 dollar aan de Verenigde Staten heeft geleverd, waarvan voor 4.300.000 dollar bont. De Verenigde Staten hebben in genoemde maand slechts voor 800.000 dollar goederen naar de Oost-Europese landen uitgevoerd, waarvan 600.000 dollar naar Polen en 200.000 dollar naar Tsjechoslowakije. Aan het front in Noord-Korea heerst op het ogenblik bijna volkomen rust. De Zuid-Koreaanse zevende en achtste divisie stuitten Vrijdag bij aanvallen op heuvelstellingen ten Noorden 'van de weg van Toktsjon naar Koenoeri nog steeds op hardnekkig verzet. De acties van de luchtmacht bleven Vrij- ïg door het slechte weer beperkt. Troepen der U.N.O. in gebieden achter het front, zijn gealarmeerd in verband met geruchten, dat een leger van 10.000 man Noordelijken opdracht heeft gekregen Seoel te heroveren, zo deelde een woord voerder van het achtste leger mede. Dit leger zou zijn samengesteld uit troepen der Noordelijken, die bij de opmars der ver bonden troepen achterbleven en in de ber gen een schuilplaats zochten. De Zuid-Koreaanse regering heeft Vrij dag verklaard, dat zij communistische plan nen had ontdekt om met guerillastrijders te trachten Seoel, de Zuid-Koreaanse hoofd stad, te veroveren. De minister van Binnenlandse Zaken zei dat de guerillastrijders, die tien dagen ge leden nog als onafhankelijke groepen ope reerden, thans onder het eenheidscomman do van de communistische generaal Kim Tsjaik, van wie bekend is, dat hij zich in het gebied van Seoel bevindt, zijn georga niseerd. Gemeld wordt, dat Amerikaanse troepen Vrijdag in het gebied van Pjongjang een commandopost der guerillastrijders hebben veroverd. Vernomen wordt, dat van dit hoofdkwartier uit 8.000 man werden gedi rigeerd. De guerillabeweging voornamelijk ge richt tegen bevoorradingsroutes schijnt in twee hoofdgroepen verdeeld te zijn. De ene groep opereert in een gebied van 145 km lengte dwars over Korea, ten Noorden van de 38ste breedtegraad en ten Zuiden van de huidige linie der verbonden troepen. De andere opereert in het Zuiden, met het gebied van Taegoe als uitgangsbasis. In totaal ongeveer 70.000 man Ameri kaanse en Zuidkoreaanse troepen en min stens 10.000 Turkse en Philippijnse troepen zijn in actie tegen deze guerillastrijders. De Zuidkoreanse minister van Binnen landse Zaken verklaarde nog, dat de politie van 1 October tot 5 November 434 gevech ten met guerillastrijders in Zuid-Korea had geleverd, waarbij 168 politie-agenten wer den gedood, 216 ernstig gewond cn 334 licht gewond. Van de guerillastrijders waren 4969 man gedood en 7416 gevangen geno men. In het gehele gebied achter de frontlinies is de guerilla-activiteit zo toegenomen, dat het in het geheel niet raadzaam is 's nachts over de bergwegen te reizen en dat over dag slechts wordt gereisd in grote con- vooien. Vier voorwaarden van China voor Korea Van een zijde, welke in nauwe verbin ding staat met de Sovjet-Russische dele gatie bij de UNO, werd Vrijdag vernomen dat de Chinese communistische autoritei ten bereid zouden zijn zich op. de vier vol gende voorwaarden niet meer met de gang van zaken in Korea in te laten: Het stichten van een „buffer-zóne ten. Zuiden van de Koreaans-Mandsjoerijse grens, die onder bestuur van de huidige Noord-Koreaanse autoriteiten zou moeten komen. Het terugtrekken van de zevende Ame rikaanse vloot uit de wateren rondom Formosa. Een herroeping door de Amerikaanse regering van haar erkenning van het be wind van generalissimus Tsjang Kai Tsjek op Formosa. Een concrete verklaring van de Ameri kaanse regering, dat zij geen bijstand meer zal geven aan het bewind van Tsjang Kai Tsjek. Het was niet mogelijk na te gaan of deze voorwaarden van de regering te Peking zelf, of in feite van het Kremlin afkomstig zouden zijn. Uit dezelfde bron komt nog het bericht dat „van betrouwbare zijde" werd verno men dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn de Chinese communistische rege ring het stichten van een buffer-zóne ten Zuiden van de Jaloe, ter diepte van onge veer vijftig kilometer, die door een com missie der UNO zou moeten worden be stuurd, voor te stellen. Verliezen in Indonesië DEN HAAG 17 November. De rege ring maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen van de Koninklijke Landmacht in Indonesië zijn gerapporteerd: Soldaat J. J. Raaphorst afkomstig uit Noordwijk, na vermissing op 10 April 1949. Soldaat J. C. de Jager, afkomstig uit Rot- terdam, op 7 November 1950. HET WEER AFGEBEELD Achter een zwakke storing, die gisteren over de Noordzee naar het Oosten trok en waarvan de resten vanochtend nog boven Zuid-Zweden zijn terug te vinden stroomde in de afgelopen 24 uur weer onstabiele lucht ons land binnen. Gistermiddag en -avond kwamen hierin nog buien Lot ontwikkeling. Tengevolge van de nadering van een zeer actieve depressie ten Westen van Ierland draait in onze- omgeving de wind nu naar het Zuiden. De luchtaanvoer heeft daardoor over land, plaats en vandaag zullen vrijwel geen buien meer voorkomen. Zondagochtend vroeg zal het front van de Ierse depressie passeren, waarna een nieuwe periode met buien en tijdelijk veel wind begint. Weerbericht BUIEN EN VEEL WIND Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en meest krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Later wisselend bewolkt met nu en dan buien, matige tot krachtige en in de kustprovincies af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Vannacht op de meeste plaatsen iets minder koud, over dag dezelfde of iets lagere tempe raturen dan vandaag. 19 November Zon op 8.06 uur, onder 16.44 uur Maan op 14.48 uur. onder 2.19 uur 20 November Zon op 8.08 uur, onder 16.43 uur Maan op 14.57 uur. onder 3 33 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 18 November Hoog water 11.01 en 23.41 uur. Laag water 6.15 en 18.46 uur. Zondag 19 November Hoog water: 12.15 uur. Laag water: 7.38 en 19.56 uur. Maandag 20 November Hoog water: 0.44 en 13.11 uur. Laag water: 8.42 en 20.54 uur. MIST SNEEUW REGEN f MOTREGEN L HAGEL - V BÜ1EN R ONWEER /.^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK Z/ff NEESSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK- 'L LAGE ORUK - SCHEIDINGSLIJN-PRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENCE HERKOMST STAND-VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREt P IS EEN .WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1