Breedband ligt al verankerd in het Kennemer duin Dry Cleaning only Old Clothes New Haarlem, Rotterdam en Amsterdam in IJmuidens haven FA. PRUIS Kennemer Lantaarn AUTO-RIJSCHOOL REIJM Ijitr 18 November 1950 luitrialisatie verdring! natuur ^fabriek der Hoogovens zal j,a op dubbele capaciteit komen j» Novemberwind het Oosten opzoekt, kan het grimmig koud zijn op de vlakte, ver drie jaar het grootste industrialisatieprojeet van Nederland zal dragen: het. y0p de grens van Volsen en Beverwijk waar Nederland straks zijn eigen blik fabriceren. Nog knarsen er de beton-molens en zwoegen er de zandauto's langs Lande paden. Ingenieur A. Grootenhuis duikt dieper weg in de kraag van zijn Wwijl bij feilloos wijst, hoe zich straks dit enorme fabriekscomplex zal ont- ialen. Het is haast magisch, als hij aanduidt:„en dan zal hier de bloftwalserij Wü Als een logge wig schuift „Breedband" nu al de duinen van Kennemerland Morden van het Hoogovenbedrijf terug en de negen hectare duinlandschap wordt Lenloos kapotgevreten door draglines en bulldozers. Tien millioen bakstenen Yhier opeen gestapeld worden, twaalfduizend ton staalconstructie moet overeind, Ljuizend vierkante meter glas, zestigduizend kubieke meter gewapend beton, ï-'band, een onvervaard antwoord van overheid en KNHS op de dringende vraag ^eer'fabrieken, het sluitstuk van het Hoogovenbedrijf en de stap naar onaf van de Nederlandse blikverwerkende industrie. gelijkheid L grotenhuis ziet dit alles voor zich, er reeds een lange reeks van fa- geheel gereed. In het uiterste waar vroeger de fabriek van weg- Lnjingsmateriaal uit Hoogovenslak- Htondvan Pelt en Hooykaas, ruimen nu de laatste resten van de voor- te dezer reeds afgebroken behuizing adaar ligt de aanloop tot „Breedband" :p ,je duingrond. De stroophal, die het Bijen materiaal gereed maakt voor de werking, is er afgetekend in haar fxxn- iaeen, een paar honderd meter verderop t een 'betonmolen zijn vochtige stroom diepte van de toekomstige „putoven- Er worden massieve steunen voor de er in de grond gelegd. Hier is het over (jaar aanzienlijk minder koud dan nu, „t dan zullen de stalen blokken, die in stroophal van hun gietvorm ontdaan er op de juiste gemiddelde tempera- worden gebracht, zodat het vloei- binnenste en de veel koudere buiten- geeen vreemde dingen gaan doen, ra zo'n blok onder de wals komt. ferder naar het Oosten ploeteren de ciitauto's door het zand, staat een een- houten gebouwtje met de trotse „Bouwdirectie Breedband" en in het Noord-Oosten, haast ver- op de vlakte, wordt alweer ge- ürf: de opslaghal van het blik van lis, voorlopig echter bedoeld als onder de machinerieën van Breedband, goeddeels uit Amerika gaan komen. komer hier de glanzende platen blik nu zal men blij zijn, er zolang de matuur in op te slaan. Logisch plan als de befaamde rode draad, door deze nieuwbouw. Zij moet volledig aansluiten bij de afleve- van de bestelde materialen en ma ss, maar tevens bij*de veranderingen, het „moederbedlijf"' door de geboorte ihaar zoon een wel zeer grote zoon ondergaat. Iroophal, putovenhal en blikwalserij, het „Hoogovensegment", zullen in de hele Breedband voeden en daarom den deze complexen het eerst gebouwid. liddels moet ook de Staalfabriek, die edbandjyan stalen blokken gaat voor- taart^uocédé,, herzien, want gr zaL 'seinmeéir staal nodig. zijn,, rriaar .ooft èrotéiié afmetin'gen. blokken dus. In meer blókken. productie van dit integrerend deel moet met bijna honderd pro- omhoog: van 300.000 ton tot 570.000 jaar. Dit kan enerzijds bereikt wor- i door uitbreiding van de staalovens en ide andere kant door het gieten aan de aide band. Nog grotere gielpanncn, dan lotossen, die nu vuurspuwend door de zweven, gaan op den duur hun inhoud uitstorten over rijdende en hierdoor denkt men een ïl snellere, dus grotere en wellicht vooi> Biere fabricage van staal te bereiken. ingrijpende onmschakeling is ech- altijd gauwer klaar dan de bouw van waar de grote blokken ver- worden tot dunne plaat en blik. ïn nood, zeggen Hoogovens, we sturen Ideel naar Walserij West, die er wel sd'mee weet al is het niet voor de ver tot blik en het overige vormt een buffervoorraad. Arbeidsopleiding in Amerika? weduizend mensen zullen in dit grootse «ject een bestaan en hopelijk een stuk kunnen vinden. Zij zullen L van de putovenhalwaar ■mand over drie jaar haar gloeiende ""en, blokken vandaan zal halen. Afenda voor geconfronteerd worden aan voor Neder land volkofften nieuwe procédé's, als de vertinning van de dunne stalen plaat en de lopende band van de koud walserij. Een ternationale economische orkest.. Hoogovens walsen hun dikke of dunne plaat op de traditionele wijze: een gloeiend stuk staal wordt geplet tot het 1 de vereiste dikte heeft. Amerika echter zoekt naar een mogelijkheid om platen te ..gieten". De onderzoekingen staan j nu aan het begin van een lange, moei lijke weg, maar de theoretische moge lijkheid is er. Wat echttr allerminst wil j zeggen, dat een nieuwe installatie, als j voor Breedband geschapen wordtver- ouderen zoudaar gaal de ontwikkeling j van nieuwe, omvangrijke fabricage- j methoden te langzaam voor. grondige opleiding, zoals Walserij West indertijd aan haar mensen heeft gegeven, zal onontbeerlijk blijken en de Hoogoven directie ziet als een mogelijkheid, de eerste „blïkarbeiders" naar Uncle Sam te sturen, die zijn sporen op dit gebied zo langzamer hand wel verdiend heeft. Deze kunnen dan geleidelijk de kern van geschoolden uitbouwen. Nederland heeft zich voor Breedband ge spannen. Breedband kómt er, naar mense lijke berekening. En de IJmuidense Hoog ovens zullen er hun afronding in kunnen vinden zoals ze in de loop der jaren in hun aangesloten bedrijven de mogelijkheid vonden, een economische eenheid uit te bouwen tot een geduchte klank in het in- Deze schematische opzet van het Br eedband-complex laat niet alleen de enorme omvang van het project zien, maar geeft tevens weer welk gedeelte stroophal putovenhal en blokwalserij) het eerst gerealiseerd zal worden. In de rechter bovenhoek bevindt zich de opslagplaats voor het afgewerkte product, de blikken platen, die eveneens voorrang geniet, omdat daar de machinerieën voorlopig worden opgeslagen. .ZATERDAG 18 NOVEMBER t\ gebouw' 19-30 uur: Jubileum- ïl. Umuider Harmonie. 'ij? en 21.25 u.: „Ergens in Europa". H„:,Z,9NDAG 19 NOVEMBER ïo' „uur: „Cheyenne", ut* 21-15 uur: „Ergens in Europa". MAANDAG 20 NOVEMBER Sajg* 10 tot 12 uur: Spreekuur Bur- Waalstraat 45. 15 tot 16.30 u.: nun, OA g 'van model-duplexwoning. 20 uur: „De brief'. „Ergens in Europa" (Thalia). „Wij verzoeken u bij het lanceren van deze film de grootste soberheid te betrachten en geen slagzinnen of superlatieven te gebruiken". Een verhuurkantoor, dat op zulk een waar dige wijze een rolprent bij de bioscoop exploitanten aandient, heeft volkomen be grepen, dat de goede film het niet behoeft te hebben van schreeuwerige réclame. Evenals de Zwitserse film „Achter de wol ken", die aan het werk van de UNAC zulke goede diensten heeft bewezen, behandelt deze Hongaarse film de ellende, de ver- "kphimer.ing,: het, nameloze leed van 4e aan 'zichzelf"over gelaten na-ooxiogse jeugd van midden-Europa, van de van huis en haard verdreven kinderen, waarvan de ouders door dé wrede vijand werden gedood of gedeporteerd. In het werk van regisseur Radvanyi zijn ze van alle leeftijden, meis jes en jongens, die benden vormen en vol komen los van ieder gewetensconflict roven en moorden, omdat ze door de vijandige maatschappij gedwongen wórden zich op deze wijze te handhaven. De boeren be schouwen de jonge zwervers alleen als een schadelijke troep wilde beesten. Het begin van de film munt uit door een voortreffe lijke fotografie, die ons aan het Duitse expressionisme uit de jaren onmiddellijk na de eerste wereldoorlog doet denken. In Jxet bijzonder geldt dit voor de opname van de beschieting van het Lunapark, een dei- weinige „geënscèneerde" fragmenten van „Ergens in Europa". Maar weldra dringt de realiteit van personen en-landschappen zich aan ons op met een kracht, die geen enkele in. een studio opgenomen film met beroepsacteurs kan evenaren. De zwerver tjes, die we hier zien, beleven voor de camera opnieuw de daden, die zij eens be gingen. Geza Radvanyi wist door zijn directe stijl de toeschouwers voor het lot van dat haveloze.troepje te interesseren en niet alleen voor deze kleine gemeenschap van van alles beroofden en wat het iergste is: vooral van hun toekomstvertrou- wen beroofden maar ook voor hun per soonlijk wel en wee. Hij heeft het gevaar bezworen van een versnipperde handeling door een samenbundelende figuur te in troduceren, een. musicus, die in een een- zatne ruïne hei einde van het bloedvergie ten afwacht en door zijn levenskracht en levenswijsheid de kinderen weer besef van öe onvergankelijke waarden in dit leven bijbrengt en hen tenslotte door zijn per soonlijke interventie bij een op zijn laatste benen lopende Duitse commandant behoedt voor de ondergang. Een ander gevaar heeft hij evenwel niet ontlopen: dat van de preektoon, die bij zulke edele geesten nu eenmaal onafscheidelijk schijnt te behoren. Gelukkig duurt die inzinking maar even en"gaat het vervolgens in een ononderbro ken climax naar het einde toe. De meeste indruk maakte op ons wel de scène waarin de bejaarde dirigent temidden van zijn armoedige gasten op de vleugel al impro viserende de tonen van die onovertroffen vrijheidszang, de Marseillaise doet weer klinken. J. H. B. Maandag, Dinsdag en Woensdag vertoont Thalia de Warner Brosfilm „De brief". Het geldt hier een brief die het bewijsstuk is van een moord, welke door een jonge ge trouwde vrouw (Betti Davis) gepleegd is bij een buiten-echtelijk afspraakje. Zij sohiet haar revolver leeg op een man, die haar liefde weigerde en beweert later tegen haar eigen echtgenoot en haar advocaat (Herbert Marshall en James Stephenson) dat zij slechts uit noodweer heeft gehan deld, omdat de man haar lastig viel. Het tegendeel blijkt uit een brief, welke door haar aan hem werd geschreven en in han den is van zijn weduwe. De laatste wil dit 'bewijsstuk slechts voor een zeer hoog be drag van de hand doen en de wettige echt genoot offert er een fortuin, aan op, om het zelf. in handen te krijgen, zodat het onge vaarlijk wordt. Hij heeft er niet veel ple zier van, ten eerste omdat hij de brief on der ogen krijgt, die hem het grote bankroet van zijn huwelijk toont en ten tweede om dat zijn ontrouwe vrouw tijdens het feest van haar vrijspraak wordt vermoord dooi de op wraak beluste weduwe van de man, die zij neerschoot. ADVERTENTIE Binnen 24 uur gereed. Zonder prijsverhoging. CHEMISCHE REINIGING ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 488G HONDENDRESSUURWEDSTRIJDEN. De Koninklijke Nederlandse Politiehon denvereniging zal vandaag en op 26 Novem ber wedstrijden houden voor honden om de Zecburg-wisselbeker. De wedstrijden worden gehouden op het terrein van de vereniging „Wilskracht en Geduld" te Beverwijk. Duivenliefhebbers zagen hun hobby verfilmd Dat de duivensport meer omvat dan het geven van voer en het schoonhouden van de hokken heeft de leek op dit gebied gis teravond in „Flora" in IJmuiden-Oost kunnen zien. Onder auspiciën van de heren H. Boon. J. Waal en G. Winkel, leden van „De Snelvlieger", werd daar namelijk de film „Snelle wieken" gedraaid. Het was voor de eerste maal, dat dit product van de filmgroep Staal uit Hengelo aan duiven- liefhebbers in Nederland werd getoond. De cameraman P. Fr. Jansen uit Assen gaf er een boeiende explicatie bij. „Snelle wieken" is niet direct een strikt wetenschappelijke rolprent, zij heeft slechts de pretentie het teven van duif en duivenhouder te belichten. Het houden van duiven is een zeer riskante sport. Vaak komen de meest, succesvolle vogels tijdens een wedvlucht om het leven. De weersom standigheden spreken hier zeker een woordje mee. Dan moet van voren af aan begonnen worden met nieuwe teelt, en daarbij is het nog zeer de vraag of de „jon geling" in het bezit is van dezelfde goede eigenschappen van zijn voorganger. Bij deze vogels is namelijk in sterke mate sprake van de wetten der erfelijkheidsleer en daarom is een juiste teeltkeuze het halve werk. Welk een ongelooflijke hoeveelheid werk er wordt verzet bij een grote vlucht van St. Vincent toonde het filmbeeld zeer dui delijk: het is geen sinecure 9247 duiven te vervoeren, te keuren, te voorzien van een merk en te ringen. De ware duivenliefhebber zorgt dat het onderkomen van zijn vogels meer een „wo ning" is dan een hok. Zelfs zijn er duiven- houders, die een speciale „soigneur" heb ben aangesteld voor het onderhoud van het vogelkasteel. De film heeft de talrijke aanwezigen een betere kijk gegeven op een sport, die door velen nog enigszins geringschattend wordt bekeken. Het is een film, die als ontspannings object zeker de toets der critiek kan door staan en het doel: het contact tussen de leden onderling ook in de wintertijd te be waren, is bereikt. MARKTBERICHTEN 17 November 1950 Prijzen Heilbot 1,701,60; gr. tong 2,55—2.50; gr.m. tong 1,551,51; kl.m. tong 1,641.42; kl. tong I 1,66—1,32; kl. tong II 1,56—1.22: tar bot I 1,921,86, per kg. Schartong 3123; kl. schol I 4435; kl. schol II 3123: schar 239,50; bot 3123; v. haring 3 310.70; makreel 17.5010. schelvis 37.50—31; gr.m. schelvis 37—29; kl.m schelvis 3229: kl. schelvis I 2825,50; kl. schelvis II 18—8; wijting 17,508; gr. gul 35—32; midd. gul 2217; kl. gul 15—12; kl. haai 23; ham 54; poontjes 11; kl. koolvis zw. 15,5014,50; kl. koolvis wit 26—23, per 50 kg. Gr. kabeljauw 168142: gr. koolvis zw 34;29; gr. koolvis wit 7269; gr. leng 6258. per 125 kg. Aanvoer 240 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 12 kisen tongschar en schartong, 135 kisten schol, 60 kisten schar, 10 kisten bot. 2405 kis ten haring, 540 kisten makreel, 350 kisten schelvis, 75 kisten wijting, 165 kisten kabel jauw en gul. 10 kisten leng. 1 kist haai. 3 kisten ham, 1 kist poon, 205 kisten koolvis, 60 kisten diversen. Totaal 4276 kisten. Besommingen IJM 43 Danser f 12.270. Gedeeltelijk: SCH 25 f3225; SCH 297 f4720; SCH 312 f5130; KW 32 C 5950. Eén trawler bespvnde 112.910. REVUE VAN DE ZUIDZIJ Stedennamen voor stoomtrawlers ADVERTENTIE Een mooi Cadeau? Geeft RADIO nu mat Visserijband 225, 295 en 598 YVy hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling ln overleg. Electr. wasmachines v.a. 198.R-S., Hoover e.a. wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. scheer- apparaten en verlichtingsartikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON 5726 HET IS GEEN BIJZONDERHEID dat men schepen de namen van steden geeft. Van de K.N.S.M. heeft ieder de Delft of de Bi-eda wel eens horen noemen. Trou wens, het is niet nodig om ons voor derge lijke namen tot de koopvaardij te wenden, want wij hebben in IJmuiden de Haarlem, de Amsterdam en de Rotterdam. De Haar lem (IJM. 9) zal in een volgend artikel besproken worden en van de Amsterdam (IJM. 58) is het doopceel al eens gelicht, doch het laatste schip zal nu in één adem genoemd Wórden met de Rotterdam (IJM. 112). In de tijd toen IJmuiden nog in de kin derschoenen stond wat de beoefening van de stoomtrawlvisserij betreft, waren er al twee trawlers, die Amsterdam (IJM. 49) en Rotterdam (IJM. 50) waren gedoopt. Na dat deze schepen in 1903 van stapel waren gelopen kwamen zij in 1904 voor het eerst in onze haven, als Australian Prince en Canadian Prince. De eens zo bekende Maatschappij Tot Beheer van 'Stearn- trawlers was van beide de eigenaresse. Alle twee werden zij het slachtoffer van de eerste wereldoorlog. De Amsterdam liep 19 Augustus 1915 op een mijn en de Rot terdam vertrok op 1 November 1919 ter visserij en keerde niet terug. Een tiental jaren zijn er mee heengegaan, voordat de namen van Neerlands grootste steden weer aan IJmuidense trawlers werden toegekend. In 1929 kocht De VEM de Britse trawlers Mary A Hastie (H. 1029) en de Manx Hero (GY. 883), die Amster dam (IJM. 58) en Rotterdam (IJM. 112) werd herdoopt. Tegelijk werden de IJM. 100 en IJM, 105 ingeschreven en.... nok die kregen de namen Amsterdam en Rot terdam. De IJM, 100 dateerde van 1906 en heette vqér. -deIJmuidepse periode achter eenvolgens May Island, Starbank en Lord Rotschild. De IJM. 105 was twee:jaar ouder en voerde aanvankelijk de naam Heather Haar directeuren waren de heren S. IJff Wzn. en F. D, Vliegenthart. Bijzonder ge lukkig hebben deze schepen niet gevaren en de meeste- tijd lagen zij in de Haring haven om in 1936 in alle stilte van het visserij-toneel te verdwijnen cn te worden gesloopt. De Amsterdam en de Rotterdam van de VEM hebben zich langer weten te hand haven. De Rotterdam is gebouwd in 1916 bij Smith's Dock Co Ltd. in Middlesborough J. Harrison in Harlepool was de eerste eige naar en Manx Hero de eerste naam. Harri son werd later opgevolgd door Beely Sleight Ltd. te Aberdeen, die het vaartuig t „Stoom afblazen" Er gaat een goed vrind van IJmuiden heen: de technisch hoofdambtenaar bij het Stoomwezen, de heer S. Jans- ma neemt 1 December af scheid van de dienst, die hem hier tien jaar lang heeft ge bonden aan industrie en scheepvaart, van Spaamdam tot IJmuiden en' Beverwijk. Deze kcteldokter bij uitne mendheid, wiens diagnose over een „patiënt" meestal raak was, heeft in deze con treien zo'n 3500 ketels van binnen bekeken, wat in de dienst van het Stoomwezen „inwendige inspectie" heet. Dat is een getal om eens even bij na te denken. Het vertelt van 3500 mangaten, waar een ondeskundige zich nooit door wurmt, want dat is een zeer speciaal stukje gymnastiek en over inspecties van kleine en grote ketels van Hoogovens of Papierfabriek. In de oorlog werd zijn werk plotseling ook overgeheveld naar de automobielen, die met gasflessen op Hoogovengas x-eden, ge weet wel, van die achteroverhangende voertui- gen-met-hikgeluiden en vele ongewone motorstoringen. Maar veilig was het. als ze het keurend oog van de ketel kenner waren gepasseerd. Hij heeft zelfs nog eens op een IJmuidense trawler een scheur in de ketel ontdekt, die een complete ramp had kun nen veroorzaken, maar geluk kig kon de scheur gedempt worden voor de boot verdron» ken was. Nu gaat de ronde Fries Jansma, die IJmuidens in dustrie kent als een prettige, deskundige controleur, met een hoop menselijkheid in zijn hart, op non-actief. Het spijt hem misschien een beetje, maar het verdriet IJmuiden zeker erg, want die twee kon den best samen overweg. Maandag tijgt er al een an der mee op ketelinspectie inwendige inspectie, opper vlakkige inspectie, mangat door, mangat uit. Deze meneer A. J. Weiman heeft tenminste het voordeel dat „Stoomwezen" door zijn voorganger.een berg goodwill heeft gekregen in scheepvaart en industrie. En in de Sant- poortse Laurillardlaan gaat S. Jansma verdiend stoom afbla zen. Niet helemaal natuurlijk, want er moet nog voldoende druk op de ketel blijven voor de liefhebberijen. Het is hem van ganser harte gegund. Mis schien, dat het „Heitelan" hem nu ook eens wat meer ziet. Onbeteugelde rossen Het onbeheerd laten staan van fietsen, zonder slot of-met anderszins een spaak in 't wiel gestoken heeft zo zijn na delen; de Velsense politie gaarde de laatste lijd ver scheidene stalen rossen van de straat, die daar zomaar stonden en de rechtmatige eigenaren hebben hun bezit later kunnen afhalen op het bureau, waar hen een duur papiertje werd toegestopt. Gelukkig dal hel de politie nog was, want er jagen ook minder eei-lijke lieden op on beteugelde rossen. Dat ge het maar even weet. Gelden voor ouden De Sinterklazerij in de so ciëteit voor ouden van dagen heeft geld van node. Veel hoeft er niet te komen,, elk dubbeltje is welkom. Het spit is al afgebeten, wie volgt? Mevrouw De Vries, Wilhelminakade 78 houdt er graag even de hand voor op. Stormschade Er ligt na elke storm min stens één gleuf- of dophoed op het grasveld voor het sta tion van IJmuiden-Oost, die daar door de wind in een speelse bui in de duisternis is neergesmeten. En de po litie zoekt dan de volgende dagen, als deze hoed of hoe den worden binnengebracht, naarstig naar het ex-onder be horende hoofd. Zo zoekt zij thans eveneens naar de eige naar van 24 blikken stroop, die over dé Velsense Parkweg verstrooid lagen nadat daar waax-schijnlijk een stroopauto- mobiel was gepasseerd. En nu wij het toch over verloren zaicen hebben, moge geboek staafd worden, dat de politie zich bedrukt gevoelt door het feit, dat zovelen buiten de daarvoor vastgestelde ux-en komen informeren naar hun zoekgeraakt bezit, ook per telefoon. Sterreu In Beverwijk weet Tante Pos hoe het hoort: toen de oudgediende De Gx-aaf daar een zilveren ster kreeg opge speld, omdat hij 25 harde dienstjaren achter de bestel lersrug had, timmerde zij met dit feit even aan de gx-ote weg, om deze trouwe xxeef het sa luut te geven, dat hem toe kwam. In de IJmuidense post- wereld zijn er ook negen zo, zegt een opmerkzame lezer, maar die hebben nimmer de eer genoten van een openlijke vermelding. Dan gebeurt dat hier met nadruk en vreugde. Onze IJmuidense negenster is samengesteld uit dc heren Heilig, Zonneveld, Wortman. ICoelemey, Heines, Zwier, Bakker en de hoofdbesteller v. d. Wal (geen ster, maar toch in de zilveren glox-ia). Dat ook zij nog vele jax*en goede tijding mogen rond brengen. Venetiaans Een IJmuidense zeilmaker, die ook in markiezen doet, gaat het nieuwe hoofdkantoor van de Hoogovens, deze tx-otse koepel over de toegangsweg en de toekomstige schedel der Hoogovenhersens, van een in genieuze zonnewering voor zien. Van aluminium worden aan de binnenkant van de ramen verstelbare „Venetian blind" opgehangen, zoals de Amex-i- kaanse uitvinder ze noemt, die van de traditionele zonne wering vex-schillen doordat ze in alle standen en hoogten te verstellen zijn. Driehonderd- acht-en-zeventig worden het er. Dat is dus geen Hoogoven- Wat „Pont wat" Er zou een permanente feuilleton te schrijven zijn over de Velser ponten en de auto- vex-gaarbakken aan weerskan ten. Wie daar 's avonds deze week per vierwieler passeren moest, liet alle hoop varen, sliep in of ging over Buiten huizen. Acht rijen dik en een sliert tot de Schmidt van Geldér- straat waren niets bijzondex-a; bloemrijke opmerkingen even min. Een eigenwijs Fordje, dat de dienstdoende agent voor een domme jongen versleet, kroop Donderdagavond in een voordelige rij. maar werd daar door de „jongen" fluks weer uitgepeutex-d en naar het straf- bankje, oftewel de allerlaatste file verbannen. „Dan leren ze het 't gauwst af", zei de agent tevreden. Het wordt met het korten der dagen op het drukste mo ment zo omstreeks zes uur in de nanoen voor de politie an ders wel moeilijk de zaken goed te bekijken, want de ver lichting op 't Noorderpontplein is maar matigjes. In de Weste lijke hoek, waar de patates- frites en koffiebazen een ge zonde affaire drijven, kon er best een flinke lamp bij, want als het vol loopt, is er haast geen oog meer op te houden. Dat kan er eigenlijk best af, zolang de millioenen voor de tunnel niet uitgegeven worden. LAMPENIER. de naam Evelyn Belman gaf, doch het later weer de oorspronkelijke naam Manx Hero toebedeelde. Jaren achereen behoorde de Rotterdam (IJM. 112) met de iets grotere Amsterdam (IJM. 58) tot dc beste van de IJmuider trawlers. Zij waren steeds bij de „vloot", totdat de boten van het type Vikingbank, Flamingo en Haarlem in IJmuiden kwa men, daarna hebben zij snel in betekenis ingeboet. Zeventien jaar geleden bevatte de krant een groot verhaal over de „Rot terdam" die toen in één adem werd genoemd met de Johanna Marie (IJM, 238). Eerstgenoemde trawler stoomde op 20 November 1933 van de visserij naar de thuishaven. Halverwége Haaks-IJmuiden kwam een dikke mist- vlaag opzetten. Daarin varende zag de schipper plotseling een steven uit de mist opdoemen: de Johanna Marie (IJM. 238). Door terstond achteruit te slaan poogden beide schippers de situ atie te redden, doch tevergeefs. De kleinste van de twee, de Johanna Marie, begon te zinken. Inmiddels had de bemanning dc boot al overboord ge zet, waarmede zij zich aan boord van de Rotterdam konden begeven. De vol gende morgen werd de vangst van de Rotterdam, bestaande uit 350 manden, verkocht en ter vergelijking met de tegenwoordige prijzen melden we hier bij, dat het schip hiervoor een kleine 2400 gulden besomde. Evenals de Amsterdam heeft ook de Rot terdam dc oorlogsjaren 1940-1945 in Enge land doorgebracht in dienst van de Marine. Daarna kregen zij hun oude bestemming terug: het-werden weer gewone stoom trawlers. De foto van de Rotterdam is van 1948, het 'vaartuig meet 231 bruto"'en 73 netto register ton. De lengte bedraagt 36,82 m, de breedte 6,87 en holte 3,70 m. De ma chine ontwikkelt 375 pk. De- „biografie" van deze schepen zij nog gecompleteerd met de mededeling dat de Amsterdam (IJM. 58) en de Rotterdam (IJM. 112) al enige tijd in de Haringhaven zijn opgelegd en wat dit betreft verschil len zij niet zoveel van de Amstex-dam (IJM. 100) en Rotterdam (IJM. 105). die al lang vergeten zijn. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). THUISWEDSTRIJD VOOR H.O.SX. H. Voor de competitie van dc Nooi'dholland- se Schaakbond, zal het tv/eede tiental van de Hoogoveiischaakclub op Woensdag 22 November een thuiswedstrijd spelen tegen Heemstede III. ADVERTENTIE OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Hagelingex-wcg 134 Tel. 8930 (K 2560) Er kan nauwelijks aangenomen worden, dat de houding der overheid ten aanzien van de Katwijkse vissershaven als de be faamde bom is ingeslagen: Katwijk heeft reeds lang het zwerk zien drijven. Dat de memorie van antwoord, waar dit blad u Donderdag zo uitvoerig over heeft kunnen inlichten, echter zo vaag en tegelijkex'tijd zo afwijzend is geworden ten aanzien van dit zeehaven-plan, heeft zelfs de ingewij den een moment versteld doen staan. De objectiviteit gebiedt te memoreren, dat in de voorgeschiedenis, die thans haar climax krijgt, een aantal malen zeer on tactisch is opgetreden door het - actie comité, dat op een goed moment de aan bieding van Nieuwe Haring aan de Ko ningin vergezeld deed gaan van een propa gandistische petitie ten behoeve van deze haven. Zo zijn er meermalen foutjes te constateren geweest, waar echter het mis lukken van de goedbedoelde pogingen niet van af mag hangen. En dat is ook niet zo geweest: andere motieven hebben tenslotte in de ministerraad de doorslag gegeven. Zwaardere motieven vooral. Ook die hebt ge Donderdag onder ogen gehad. En toch blijft er aan deze kwestie naar onze smaak een onbevredigende kant. Steeds weer is gebleken, dat er met vis- sex-ijzaken als deze op het ministerie van Landbouw, dat nog steeds geen secx-etaris- generaal voor de visserij rijk is, enigermate gesold wordt. Men heeft zich ook hier met een Jantje van Leiden van af gemaakt, zeg gen de Katwijkers en de IJmuidenaren kunnen bevestigen, dat dit niet de eerste keer is. Kan Den Haag zich volledig ver antwoorden, als de vraag gesteld wordt, of het belang van dc visserij in het genomen beshut is verwerkt?

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9