NEDERLAND Nicolaas Prijsvraag A loek de fouten uit deie Mening! prachtige prijzen... IMPS (jse studenten uiten bezwaren de „zweep" achter de studie en Eén dag zonder verkeersongelukken (^Visserij- St. Groepssparen bij de Rijkspostspaarbank PRIJZEN DER PHILIPS GLOEILAMPEN 2, Ut 20 November 1950 Voorgestelde wettelijke maatregelen zullen naar hun mening de overbelasting der Technische Hogeschool niet doen verdwijnen Tempel der Zorgeloosheid", de 1 "studentensociëteit „Phoenix", Van de Dies vlaggen feestelijk In stonden Vrijdagmiddag de ge- rn'stig- De Eelftse Studenten Raad 'dijk 'een persconferentie belegd Baren kenbaar te maken tegen ingediende wetsontwerp,, dat ïoedzaam te hanteren mogelijk- i<cheppen studenten, die twee jaar datum van eerste inschrijving het gedeelte van het propaedeutisch 0{ vier jaar na deze datum het gedeelte niet met gunstig gevolg ."het recht van studie aan de 4e Hogeschool te ontzeggen, inische Hogeschool lijdt aan over- ;f en daar circa veertig procent ingeschrevenen hun studie niet meent de minister van Onder- geseüdé regeling laboratoria 2 in belangrijke mate ontlast zul- rifjse Studenten Raad daarentegen mening, dat het wetsontwerp geen levert tot de oplossing van het c der overbelasting. Verreweg het «eaeelte van genoemde veertig verlaat de Technische Hogeschool de thans voorgestelde termijnen, tore maatregel zou slechts een zeer ^ep van vijftig studenten per jaar ^Volgens de Studentenraad oefent jep echter geen storende invloed Je gang van zaken bij het onder- sar blijkens de ervaring ieder, die iurende twee jaar voor het eerste heeft voorbereid, niet meer de i en practica herhaalt, welke dat betreffen. udentenraad meent, dat de geringe van de voorgestelde maatregel ezuiniging en bestrijding der over ig niet opweegt tegen de schade, toepassing ervan, aan het onder- je student berokkend zou worden, namelijk te vrezen, dat de student beperken tot het voldoen aan •exameneisen, dal het universi- irakter van het onderwiijs aan de rhe Hogeschool verzwakt zal wor- het „schoolse" zal toenemen, dat ent zijn algemene zowel geeste- lichamelijke vorming zal ver- jji en minder zal deelnemen aan schoolgemeenschap. Vooral echter het gevaar, dat er een examen- ontstaat, door de angst voor de enties van zakken en door de druk, ier de student zal werken. Een [ie door de financiële omstandig- vele studenten toch al zeer andere bedenkingen bracht de lenraad nog in het midden, onder de morele verantwoordelijkheid och ook feilbare hoogleraar. Tevens zijn twijfel aan de mogelijkheid Èn juiste uitvoerbaarheid der rege- Dyertuigd echter van het feit, dat de nd van 's lands financiën bezuiniging Bcelijk maakt en 'verhoging van het pent van het onderwijs eist, beperk- Btudentenraad zich niet tot bestrij en het ontwerp. Hij stelde ook maat- ivoor die volgens zijn mening, in riling tot die van het wetsontwerp, beoogde resultaat zullen hebben, behoren onder andere: verande- an het studieprogramma, wijziging staande examen- en tentamerege- fnvooral: adviezen aan jongejaars- len met gebruikmaking van het instituut der instructeurs en voor- op de middelbare scholen. Het cat het overgrote deel der aanko- studenten geheel onkundig is van alijkheden en de eisen der studie, iaiks de ernst, waarmee de leden van dehtenraad het wetsontwerp bestre- hun eigen voorstellen aanprezen, zij het probleem der overbelasting, an het vraagstuk der selectie, niet in em aan. ministeriële zowel als de door de stenraad voorgestelde maatregelen c slechts een incidentele verzach- an de gevolgen der chronische ziekte, en Wetenschappen, dat door waaraan ons gehele onderwijs lijdt. Pas als ons onderwijs in al zijn geledingen gereorganiseerd wordt, programma's en exameneisen worden herzien, zullen de vele moeilijkheden als mislukking, selectie, aansluiting L.O.-M.O. en M.O.-H.O met enige kans op succes opgelost kunnen wor den. Alle andere maatregelen zijn slechts lapmiddelen. Als de actie der Delftse studenten tot een spoedig en grondig herzien van ons onder wijs mocht bijdragen, dan zullen zij een belangrijke daad verricht hebben. Zelfs als tegen hun wens de ministeriële maat regel voorlopig toegepast zou worden, om dat zij tegenover de cijfers van de minister slechts „onweegbaarheden" kunnen stellen. Het moet mogelijk zijn" Paul de Groot sprak in Finsterwolde finsterwolde heeft de C.P.N. Zaterdag lenluchtbijeenkomst gehouden. Wet- tr Haaken van Finsterwolde, de al en secretaris van de C.P.N., de heer ie Groot en het lid der Tweede Ka- te heer H. Haaken voerden het thouder Haaken gaf een overzicht van en door de compnuni^ten in Finster- tot stand is gebracht. Hij hekelde 'treden van de burgemeester Tuin en e rechtse fractie van de gemeenteraad finsterwolde. Groot uitte zijn grote waarde er de communistische raadsleden finsterwolde. ,,De regering gaat de tóische raadsleden thans naar huis 1aldus spreker, „omdat ze dingen i hebben gedaan, die niet te tolere- i?- Zouden ze evenwel deze dingen "aan hebben, dan zou de C.P.N.-lei- naar huis gezonden hebben". Het van een regeringscommissaris osterwolde noemde hij een aanval wettelijk gekozen vertegenwoordi- ne gemeenteraad. 13 op het ogenblik een streven merk- aldus spreker, „om de communisten mogelijk uit openbare functies te teneinde op deze wijze een oorlog bereiden. Wij hebben tijdens de 4 wereldoorlog gevochten tegen de doch nu heeft zich in Duitsland l weer een normaal leven ontwik- jpto daar bloeit het communisme en |®ten met vreugde de dag af, waarop tee Duitse rode vrienden de strijd let imperialisme kunnen aanbin- il-I?een m°tie aangenomen, die aan J. mVan Binnenlandse Zaken en •l' Tweede Kamer werd gezonden, p m°tie werd de ontstemming van vJ' ait?esProken over de voorgeno- .„.^nmgen in het bestuur van de Fuisterwolde. In dezelfde geest a Petitionnement opgesteld, dat bevolking van Finsterwolde zal Onder deze leuze „Het moet mogelijk zijn" zal de K.N.A.C. een beroep doen op alle weggebruikers in Nederland om ern stig te pogen althans één dag van het jaar vrij van verkeersongevallen te houden. Daarvoor is uitgekozen de 5de December. Gemiddeld zijn er in ons land per dag 48 slachtoffers van het wegverkeer, name lijk 12 voetgangers, 20 fietsers en 16 ove rige weggebruikers. Per dag zijn er 2 a 3 doden, 24 ernstig- en 21 a 22 lichtge wonden. Het verkeer is thams betrekkelijk vei liger dan voor de oorlog, omdat het aantal slachtoffers van toen en nu weinig ver schilt en de intensiteit van het snelverkeer toen slechts de helft was van nu. Het moet mogelijk zijn naar het oordeel van de K.N.A.C. het gemiddelde te verla gen, indien allen op de weg meer voorzich tigheid en hoffelijkheid betrachten. Grote belangstelling bij jubileum der K.R.O. De viering van het zilveren jubileum van de K.R.O. werd Zaterdagmorgen ingezet met een kerkelijke plechtigheid in de Sint Vituskerk in Hilversum. Onder de talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten die de plechtigheid bijwoonden, bevonden zich onder meer Johannes, kardinaal De Jong en de bisschop van Haarlem mgr J. P. Hui- bers, de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Binnenlandse Zaken, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noordholland en Limburg, leden van de Raad van State en van de Eerste en Tweede Kamer. De pauselijke internuntius in Den Haag celebreerde een pontificale mis, welke door verscheidene koren werd opgeluisterd. 's Middags werd in theater Gooiland een officiële herdenkingsplechtigheid gehouden. De voorzitter van de K.R.O., prof. dr. J. P. Kors O.P. opende de bijeenkomst met een herdenkingsrede, waarna mgr. Giobbe en minister-president dr. W. Drees het woord voerden. De gevoelens van het Nederlandse episcopaat werden vertolkt door de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Dr. E. Teeuwen deelde mee dat het aan tal leden van de K.R.O. is gestegen tot 265.102, waarmee de K.R.O. de grootste omroep van ons land is geworden. Vervolgens werd een receptie gehouden, waarop vele honderden hun gelukwensen aan het bestuur van de jubilerende om roepvereniging kwamen aanbieden. Communistisch Kamerlid staat morgen terecht Morgenmiddag zullen voor de Maastrichtse rechtbank vijf Limburgers terecht staan, verdacht van het opzettelijk bevorderen van en het hulpverlenen aan de desertie van de dienstplichtige soldaat Anton R. die eind Augustus tijdens een verlof was deserteerd en naar België wilde uitwijken. De 46-jarige mijnwerker N. F. J. B. uit Kerkrade was eind Augustus in kennis ge komen met soldaat R. en had hem aange raden naar Vaals te gaan, waar het Kamer lid J. H. Hermans hem wel zou helpen om naar België te komen. Volgens de tenlaste legging heeft H. de soldaat R. daarna door de mijnwerker H. L. uit Vaals laten over brengen naar de kunstschilder R. L. A. van B. L. te Vaals, die R. eerst een deel van de dag in zijn woning hield, hem voor nacht verblijf naar de woning van de magazijn meester P. J. B. overbracht en hem ten slotte op 30 Augustus over de Belgische grens bracht. De verdachten Van B. L., L. en H., die nog gedetineerd zijn, hebben bovendien gelden voor de verdere reis van de deser teur bijeengebracht. Subsidiair wordt aan alle vijf verdach ten ten laste gelegd, dat zij opzettelijk be hulpzaam zijn geweest bij de voortzetting der desertie door gelegenheid, middelen en inlichtingen te verschaffen. Weer minder. De vismarkt van Zater dag bracht over de hele linie weer een da ling: de kleine tong die de laatste dagen 1.20 per kilo gold, daalde ineens tot 0.66 per kilo. De prijzen van de kleine schol ble ven nog gelijk aan de vorige dagen en va rieerden van 20 tot 40 per kist. De grove schelvis daalde echter verder en kon het niet verder brengen dan tot 41 per kist. Ook de braatschelvisch was goedkoop voor 8 tot 20 per kist. De prijzen der verse haring varieerden van 10.80 tot 13 en er werden weer enkele partijen doorgedraaid. De grote ma kreel was duur en behaalde noteringen van 28 per kist. Aanvoer van vandaag. Vandaag waren aan de afslag voor de vroege beurt de Bloe- mendaal met 225 kisten makreel, 100 kis ten schelvis, 35 kisten gul, 15 kisten wijting en 25 kisten varia; de Polderman met 150 kisten makreel, 170 schelvis, 160 gul, 40 wijting en 80 stijve kabeljauwen; de Eveli ne met 320 kisten makreel, 250 kisten schel vis, 15 kisten gul en kabeljauw en 40 kisten wijting en de Claesje met 600 manden ma kreel, 60 manden schelvis, 30 manden wij ting en 40 stijve kabeljauwen. Zeven haringloggers hadden 2500 kisten haring. Voor de tweede beurt losten verder nog 17 loggers met 80 manden wijting, 677 manden tong en tarbot, 300 manden schol. 55 manden diversen, 20 manden stokkebit en 40 stijve kabeljauwen. Veertien kotters brachten samen nog 700 manden diversen en 11 haringloggers deden er nog eens 3000 kisten haring bij. Uit de aanvoeren der log gers blijkt overigens duidelijk, hoezeer de ongunstige weersomstandigheden de aan voeren hebben beïnvloed. Nog verse. Zaterdag kwamen de vol gende loggers binnen van de Engelse wal: KW 159 met 450 kisten verse en 270 kant jes. KW 16 met 150 k. verse en 256 kantjes KW 124 met 500 kisten verse en 208 kant jes. KW 78 met 250 kisten verse en 167 kantjes. KW 86 met 300 kisten verse en 316 kantjes. KW 45 met 450 kisten verse en 286 kantjes. KW 163 met 300 kisten verse en 361 kantjes. KW 123 met 250 kisten verse. KW 170 met 200 kisten verse en 395 kant jes. KW 138 met 300 kisten verse en 524 kantjes. KW 37 met 200 kisten verse en 253 kantjes. IJM. 75 met 290 kisten verse en 380 kantjes. KW 133 met 530 kantjes. KW 161 met 287 kantjes. KW 40 met 340 kant jes. KW 151 met 200 kisten verse en 276 kantjes. KW 48 met 130 kisten verse en 350 kantjes. KW 50 metv 580 kantjes. IJM. 74 met 50 kisten verse en 388 kantjes. KW 83 met 400 kisten verse en 325 kantjes. KW 5 met 450 kisten verse en 214 kantjes Engelse walharing. SLECHT WEER OP DE HARINGGRONDEN Door het slechte weer op de haringgronden zijn de meeste schepen van de vloot onder de Engelse wal nog niet aan halen toege komen. Vangstberichten uit zee Nacht van 17 op 18 November. Uit halve vleet: KW 6 met 80 k.; KW 140 met GO k.; K W144 met 1 k.; KW 20 met 20 k.; KW 29 met 15 k.; KW 176 met 40 k.: KW 110 met 60 k.; KW 43 met 120 k.; KW 15 met 100 k.; KW 22 met 40 k.: KW 167 met 2 k.; KW 65 met 30 k.; KW 129 met 80 k.; KW 19 met 10Uitnvolle vleet: KW 23 met 2 k.; KW 141 met 4 kantjes. Geen vangst had: KW 42. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 35 kantjes. Scheveningcn: 35 kantjes. Katwijk: 35 kantjes. Oppositie van Rogge op het vredescongres te Warschau WARSCHAU. (Reuter). John Rogge, be stuurslid van de Amerikaanse progressieve partij en lid van het permanente comité van de vredesbeweging, heeft op het vre descongres te Warschau een rede van een half uur gehouden, waarin hij het commu nistisch geloof in het gebruik van geweld ..een hinderpaal op de weg van de mense lijke vooruitgang" heeft genoemd. Rogge heeft een eigen weg gevolgd sinds hij zich bij deze vredesbeweging aansloot en wil Noord-Korea als aanvaller gebrandmerkt zien. Waarnemers geloven, dat dit Rogge's „zwanenzang" in de vredesbeweging is geweest. De vooraanstaande Sovjet-Rus sische afgevaardigde Boris Polevoy heeft hem reeds „een vernietiger van de vrede" genoemd, Rogge zei in zijn rede, dat de commu nisten in Korea en Tibet hun toevlucht hadden genomen tot geweld. „Communis tisch fanatisme heeft de Sovjet-Unie ver leid tot een poging, aggressieve bewegin gen in andere gedeelten van de wereld onder haar invloed te krijgen door voor uitgang gelijk te stellen met haar eigen buitenlandse en binnenlandse politiek", aldus Rogge. Rogge verklaarde zich ver ontrust zowel over de concentratie van economische macht in de Verenigde Staten als over die van politieke macht in de Sovjet-Unie, doch 't meest over de laatste. „Kunnen zij niet dulden, dat iemand het met hen oneens is, omdat zij zo onzeker zijn van hun positie? Kunnen zij geen andere mening horen, omdat zij zo onze ker zijn van hun premissen?" vroeg Rogge zich af. Deze opmerking werd met hoonge lach beantwoord. De congresleden joelden en schimpten tijdens zijn rede, doch enkele punten, die overeenstemden met de algemene lijn van het congres, werden met bijval ontvangen. Rogge sprak de hoop uit, dat het nieuwe China een onafhankelijke weg zal volgen evenals Joegoslavië. Oppositie Naar Reuters correspondent te War schau meldt, wordt achter de schermen van hét vredescongres aldaar beraadslaagd over de stichting van een niet-communis- tische vredesbeweging. Deze zou worden gevormd door een kleine, doch invloed rijke groep niet-communisten, die tot dus ver deelgenomen hebben aan de door de communisten geleide vredesbeweging. De beweging zou zich kristalliseren rondom John Rogge, die na zijn redevoe ring van Zondagavond verzekeringen van sympathie kreeg van Franse, Deense, Brit se en Ierse gedelegeerden. Radio Moskou leverde Zondagavond de volgende commentaar op de rede van Rogge: „Deze provocerende toespraak, waarin de bandieten van Tito geprezen werden, heeft alom onder de gedelegeer den grote verontwaardiging gewekt". Professor Munk overleden Professor Fritz Munk, Duits natuurkun dige van grote vermaardheid, is op 72- jarige leeftijd te Berlijn overleden. Hij heeft zich vooral bekendheid verworven met zijn werk op het gebied van de Röntgen-diagnose en de behandeling van nierziekten. Hij was lid van talrijke me dische genootschappen, onder andere Ne derland en Brazilië en internationaal be kend Rotariër. Hij was lid van de „senaat van wetenschap" in Oost-Duitsland er werkte tot het laatste toe aan de Hum- boldt-üniversiteit in Qost-Bërlijn. Indonesische ministers naar Ambon DJAKARTA (Aneta). Met een spe ciaal legervliegtuig zijn Vrijdag de Indo nesische minister-president, Natsir, de ministers Assaat (Binnenlandse Zaken) en Pellaupessy (Voorlichting) en de gouver neur der Zuid-Molukken, Latoeharhary. naar Ambon vertrokken. De ministers zul len met de bevelhebber van de strijdkrach ten van Oost-Indonesië, kolonel Kawila- rang, besprekingen voeren over het zo spoedig mogelijk herstel van orde en rust in de Zuid-Molukken. Naar verwacht wordt, zal dit bezoek tien dagen duren. Zaterdagavond is een vliegtuig van het internationale Rode Kruis uit Genève naar Rome vertrokken op weg naar Ambon. Het vliegtuig is geladen met medicamenten. Rebellie in Nepal bedwongen? In officiële en niet-officiële kringen te New Delhi is men van mening dat tenzij een groot gedeelte van de strijdkrachten der regering overloopt naar de troepen van het in opstand gekomen nationale Ne- palese congres de militaire situatie er voor de opstandelingen thans slecht uitziet. Birgandj, de zetel van het Nepalese congres, de „voorlopige regering" van Ne pal, zal ontruimd worden, wanneer geen nieuwe munitie ontvangen wordt, aldus meldt de „Press Trust of India". Het con gres heeft zijn troepen opdracht gegeven zich van Parwanipoer naar Birgandj te rug te trekken. Volgens latere berichten zouden de opstandelingen de strijd heb ben gestaakt. UNO-personeel is ontevreden LAKE SUCCESS, 20 Nov. (Reuter) Het personeel van het secretariaat d'ea* UNO meer dan 4000 man is ontevreden over de nieuwe salarisschaal, die is voor gesteld door de secretaris-generaal, Trygve Lie. Volgens dit schema zal van 58 procent van het personeel het salarisplafond wor den verlaagd. uitgeschreven door: de Ink- Comb. „NEDERLAND" OFFICIËLE PUBLICATIE NA-INLEVERING BANK- EN MUNTBILJETTEN EN ZILVERBONS De Nederlandse Bank maakt bekend, dat de gelegenheid tot het aanvragen van na- inlevering van bank- en muntbiljetten en zilverbons die bij de geldzuivering buiten omloop zijn gesteld op 31 December defini tief zal worden gesloten. Houders van de hier bedoelde, voor 7 Mei 1945 gedateerde, betaalmiddelen, die alsnog van de gelegen heid tot na-inlevering wensen gebruik te maken, dienen ten spoedigste een desbe treffende aanvraag in te dienen. Aanvragen tot na-inlevering dienen te worden gesteld op formulieren die uitsluitende verkrijgbaar zijn bij de Nederlandse Bank N.V., bureau na-inlevering binnenland, Nieuwe Doelen straat 5, Amsterdam-C, tegen betaling van f 0,50 (bij schriftelijke bestelling van for mulieren dient een bedrag van f0,50 per stuk in postzegels te worden bijgevoegd). De aandacht wordt er op gevestigd, dat vergoeding sléchts kan worden overwogen in die gevallen, waarin de huidige houder de biljetten reeds in zijn bezit had op 8 Juli 1945, voorzover het betreft biljetten van f 100 of op 25 September 1945, voor wat betreft de overige buiten omloop gestelde betaal middelen. win een lederen ACTETAS ter waarde van t 20-- of een prachtig BOEK ter waarde van f 8, of een mooi ETUI ter waarde van t 2.50 naar keuze ook het genoemde bedrag Invulformulieren zijn geheel gratis en zonder enige verplichting aan onderstaand adres te verkrijgen. De prijswinner wordt schriftelijk op de hoogte gebracht door het hoofdkantoor van „Inconé" Amsterdam. Met dit bewijs kan de verworven prijs worden afgehaald aan onze zaak. (Prijsuitreiking is op 1S December) Over de genomen beslissing kan niet worden gecorrespondeerd. Zie onze Sint Nicolaas étalages «5-Sk Een gemakkelijk spaarsysteem voor verenigingen of groepen. Voor verenigingen of groepen, die voor een bepaald doel gelden bijeen brengen, heeft de RPS een een voudig spaarsysteem ingevoerd. Het wordt op het ogenblik met succes toegepast door 1500 groepen. De werkwijze is als volgt: De Rijkspostspaarbank verstrekt op aanvraag kos teloos spaarkaarten en spaarzegels van 5, 10, 25 en 50 cent aan de „spaargeldbeheerder" van de groep. De spaargeldbeheerder ontvangt de spaarbijdragen van de deelnemers en geeft hun de zegels die zij op bun spaarkaart plakken als kwitantie. Hij stort het geld op één ten name van de ver eniging of groep uitgegeven spaarbankboekje. Wanneer het doel waarvoor gespaard wordt, ver wezenlijkt moet worden, knipt iedere deelnemer zoveel spaarzegels van zijn kaart af als zijn aan deel in de totale kosten bedraagt. Hij geeft deze zegels aan de spaargeldbeheerder. Deze baalt het in totaal benodigde geld van het spaarbankboekje en vernietigt de ingeleverde zegels onder getuigen. Groepssparen bij de RPS is eenvoudig en vrij van administratieve rompslomp. Het gespaarde geld is veilig en geeft bovendien rente. Inlichtingen bij de Rijkspostspaarbank, Amsterdam-Z., Tel. 92211. TROMPSTRAAT 8—10 TELEFOON 5332 N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Onze wasserij aan Uw deur Zij stelt Uw linnenkast nooit teleur. Uw was met drie dagen thuis. Haarlem Santpoorterstraat 41 - 49 Telefoon 10131

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3