IJmuider Courant Haarlems Dagblad ^erikaanse troepen hebben Atendsjoerijse grens bereikt „■gang No. 19711 ^ennemerlaan 154. Telef. Adm. 543*. Jjacuee mm gjjj MÊ |jfij i, na 5 uur: 8061 (K 2560), Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin- Hoofdredacteur: Robert Peereboom Edüie voor Velsen, Umuiden, Santpoort en Omstreken -van Dinsdag 21 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, pes kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom (egering neemt initiatief tot diplomatiek overleg een gedemilitariseerde Raad van Europa Volgens een bericht van van de New York Times i'erikaanse troepen van de ze- rfj. de Mandsjoerijse grens be- het Noord-Oosteliik front. Vol- 1,et tie,ldc legercorps troepen de plaats Hjesandjin itiim 3° km- *en Noorden van Liin wordt door de Jaloe in r Leeid. Toen men het Zuidelijke r trok, was er in het geheel Ljiunistische tegenstand meer. öeruchten, die te Taipeh (For- r'„de doen. zou een nationalis- de nacht van Zaterdag scheep naar Korea. Dit leger, dat vol- rL 35.000 manschappen sterk zou hevel staan van luitenant- [«SjotEjih. Woordvoerder van het nationalisti- l r heeft bevestigd, dat eenheden jE de marineluchtbasis van Kaoh verlaten, maar hij gaf geen [aanwijzing over de bestemming L strijdkrachten. Ln menen dat deze troepen naar Quemoy worden vervoerd. Woordvoerder van het UNO-hoofd- heeft verklaard, dat het 38ste [communistische leger als zodanig October Korea is binnengerukt en enkele soldaat van de drie divi- dit leger bestaat, een vrij- infanteriedivisies en haar [eenheden ontvingen in Moekden Daar werd medegedeeld, leger naar Korea gezonden zou de Koreanen te helpen bij het van de Amerikaanse overweldi- Diplomatick overleg Sritse ministerie van Buitenlandse ÓKlt mede, dat de Britse regering Verenigde Staten, Frankrijk en penebest raadpleegt nopens de mo- ia een oplossing te vinden voor peaanse probleem. diplomatieke kringen i: gemeen van oordeel, dat het ge betreft over de moge- M-president Nalsir; ling zai Ambon haar ware elingen doen blijken (Aneta). Na zijn terug- de Zuid-Molukken verklaarde de sische minister-president Natsir in idusief onderhoud aan Aneta, dat bewoners thans dakloos zijn en dat bestuur intensief werken om de te lenigen. De „Waingapu" van IM, arriveerde een dag na de minis- I de haven van Ambon met kleding ensmiddelen. urgente taak van de regering is de van Ambon te doen beseffen, dat een deel van Indonesië p en dat de bevolkingsgroep van li deel uitmaakt van het Indonesische pat met een goed resultaat zijn vrij Bij de omschakeling van de van de gemiddelde Am- s zal de regering aan de bevolking (mbon door daden doen blijken van ■«•are bedoelingen, teneinde hierdoor propaganda, waarmee de bevol- jvan Ambon jarenlang vergiftigd is, aldus Natsir. Hij noemde bland op Ambon nog niet normaal, bevolking was door de komst van [troepen opgelucht, daar de weinige ben van R.M.S.-bewind voor de be- gewoonweg een nachtmerrie wa- aldus beweerde Natsir. i de ministers reisden ambtenaren [die in verschillende plaatsen aan het logen. Op Ambon is een militair be- dat geleidelijk in een burgerlijk be- zal worden omgezet. |s een burgemeester aangesteld voor waar honderden woningen ver zijn. Natsir deelde mede dat „behalve ministers hét grootste deel van het onder bedreiging werd iongen tot samenwerking met de re- bregering. Soumokil is nog in de bos- Ceram". De rode en groene baret naar Natsirs mening doorvech- poch dit zijn er slechts enkele honder- IDe ministers spraken met Amerika- lAustraliërs en Nederlanders, die het ad van de regering der republiek Zuid- Èken meemaakten. stem: lijkheid in Korea zóne te scheppen. Toespelingen in communistische kringen te New York geven te verstaan, dat de Chinese communistische regering niet in zal gaan op voorstellen voor een gedemi litariseerde zóne tenzij deze onder Noord- Koreaans beheer zou worden geplaatst en een en ander gepaard zou gaan met het eindigen der neutraliseringspolitiek van Formosa. Huiszoeking in Djakarta Nederlandse regering onaangenaam getroffen s-GRAVENHAGE, 20 November. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse regering onaangenaam was getroffen door het bericht, dat ten huize van de heer Speekenbrink, financieel eco- misch adviseur van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta met de rang van gezant, huiszoeking zou zijn gehouden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft zich terzake gewend tot zijn Indonesische collega, die als voorzitter van de Indone sische delegatie der tweede conferentie van ministers hier ter stede verblijft. De heer Roem heeft toegezegd terzake inlichtingen te zullen inwinnen. Naar van de zijde der Indonesische dele gatie vernomen wordt heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Mohammed Roem, die voor de tweede conferentie van ministers in Den Haag kennis genomen van het bericht, dat ten huize van de heer Speekenbrink door militaire- of politie-instan-ties huiszoeking zou zijn gedaan. Hij was döor dit bericht onaangenaam getroffen, omdat, indien het bericht waar zou zijn, deze daad een in breuk zou zijn op de internationale diplo matieke gebruiken. Voorts wordt verno men dat de heer Roem, die voorzitter is van de Indonesische delegatie, zich tele grafisch tot zijn regering heeft gewend om nadere inlichtingen en de regering ver zocht heeft de nodige stappen te doen. indien het bericht bevestigd zou worden. •Een woordvoerder van het militaire commando te Djakarta heeft medegedeeld, dat de namen van de Zondag gearresteer den nog niet kunnen worden bekend ge maakt. Volgens niet-bevestigde berichten zouden ongeveer 170 personen in hechtenis zijn genomen. De Javase bank was heden weer geopend. Dinsdagmorgen heeft de Nederlandse Hoge Commissaris, de heer Lamping, in verband met de huiszoeking bij drs. Speekenbrink, een démarche gedaan bij het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. Van de- zijde van het Hoge Commissariaat vernam Aneta voorts, dat Maandag ten huize van de heer Speeken brink een inspecteur van politic voor het gebeurde verontschuldigingen, heeft aan geboden. Egyptische eisen voorlopig door Bevin afgewimpeld Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag in ant woord op de Egyptische eis, dat Egypte door de Britse troepen zal worden ont ruimd, in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland niet voornemens is het Midden- Oosten onverdedigd te laten. Bevin gaf te kennen, dat het Britse be leid ten opzichte van Egypte geen verande ring zou ondergaan als gevolg van Koning Faroek's troonrede, waarin het vertrek dei- Britse troepen en vereniging van de Soe dan met Egypte onder Egyptische kroon werd geëist. Bevin zeide, dat de Soedan over zijn eigen toekomst moet beslissen. Hij ver klaarde niet te wanhopen aan de mogelijk heid, dat de kwestie op vriendschappelijke wijze wordt opgelost als de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken volgende week naar Londen komt De Britse minister wees erop, dat het Brits-Egyptische verdragv van 1936, dat Egypte wil opzeggen, niet voorziet in unila terale herziening. Nepalese regeringstroepen in Birganj en bij Raxaul Nepalese regeringstroepen hebben, twee uur na de herovering van Birganj, de voor malige zetel van de „tegen-regering", een verbinding met de Indische grensplaats Raxaul tot stand gebracht. In de straten van Birganj patrouilleren leden van de Nepalese regeringsstrijd krachten. Kloof Joegoslavië-Rusland niet te overbruggen Djilas, hoofd van de Joegoslavi- propagandadienst en lid van het £e bureau van de communistische «heeft Maandag- in een artikel in K'> het orgaan van de communisti- pariij, verklaard, dat de ideologische tüs-sen Joegoslavië en de Sovjet- f breed is geworden, dat zij niet te overbruggen is. L|de eerste maal, dat een Joegosla- \- leider zich zo nadrukkelijk -heeft •aten over de tegenstelling tussen f landen. bs zei, dat de Sovjet-Unie „niet socialistisch is, maar in de hoogste tte verwerkelijking van het staats- piisme is". lovenstakirigen in Australië J® havens van Sydney en Melbourne Oil Sev°lge van een staking van "^werkers volledig stil. 130 sche- jBni °P bun beurt om gelost of f n te worden. iv.n ey wordt gestaakt om een kwes- ïvej.0Vei.uren- Te Melbourne zijn de in staking gegaan uit protest T.h s™órsing van 17 havenarbeiders, oordeel zijn dat de veiligheids- en <8pczüjtc tfcarifm&fjc éouranx CJtmto - I Voorstel mej. Klompé afge wezen in algemene commissie De algemene commissie van de Assem blee van de Raad van Europa heeft Maan dag met de nodige twee-derde meerderheid besloten de Assemblee Woensdag een motie voor te leggen, waarin de .vorming van „ge specialiseerde gezagsorganen", zoals het plan-S.chuman, wordt bepleit. Een voorstel dat door mej. Klompé, de rapportrice van de commissie, was inge diend en waarin op de federatief-gezinde landen een beroep wordt gedaan om on middellijk te beginnen met het samenbun delen van de defensie in een Europees legér en de buitenlandse zaken onder een hoge commissie voor buitenlandse betrekkingen, kwam er minder goed af. De commissie weigerde het voorstel be treffende de hoge commissie te aanvaarden en besloot de kwestie van de defensie tot Dinsdag uit te stellen, wanneer Duncan Sandys rapport zal uitbrengen over het werk van de subcommissie voor defensie kwesties. Terwijl de algemene commissie in het .Gebouw van Europa" vergaderde, begon aan de overzijde van de straat in cle voor malige keizerlijke tuinen „l'Orangerie" de vergadering van „de Europese raad van waakzaamheid". Deze „vigilanten" wier demonstratie be doeld is om de officiële afgevaardigden naar de Raad van Europa tot spoed te manen, willen een onmiddellijke federatie van de daartoe bereid zijnde Europese mo gendheden onder een boven-nationaal ge zagsorgaan. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal later deze week voor de Assemblee van de Raad van Europa een uiteenzetting geven van het Franse plan voor een Europees leger, indien de minis ters van Buitenlandse Zaken van de andere landen hierin toestemmen, zo heeft een woordvoerder van het Franse departement van Buitenlandse Zaken Maandag meege deeld. Dit is de gebruikelijke procedure, zo zei de woordvoerder, als een minister van Bui tenlandse Zaken'wordt uitgenodigd om de Assemblée toe te spreken. Lie's vredesplan aangenomen in de UNO-vergadering De Algemene Vergadering der UNO heeft het 20-jarenplan van Trygve Lie voor het verkrijgen van vrede via de UNO aan vaard, nadat de secretaris-generaal de van Russische zijde geuite beschuldiging, dat het was ingegeven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, had tegengesproken. Het plan van Lie wil speciale bijeen komsten van de Veiligheidsraad, die door de ministers van Buitenlandse Zaken dei- grote mogendheden worden bijgewoond, nieuwe pogingen om een internationale politiemacht op te richten en de impasse der UNO ten aanzien van de controle op de atoomenergie te beëindigen en meer steun voor het hulpprogram voor in tech nisch opzicht onvoldoende ontwikkelde gebieden. De Assemblée keurde de door negen lan den voorgestelde resolutie, volgens welke de tien punten van Lie worden verwezen naar verscheidene organen van de UNO, -goed met 55 tegen vijf stemmen bij een onthouding. De vergadering ging daarop uiteen. Russisch protest tegen voortijdige vrijlating van Japans oorlogsmisdadiger Rusland heeft een nota aan de Verenigde Staten gezonden over de voorgenomen vrij lating van de Japanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Mamoroe Sjigemitsoe, zo meldt Tass. Sjigemitsoe, een vroegere ambassadeur te Londen, is twee jaar geleden door het in ternationale militaire tribunaal tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. MacArthurs hoofdkwar tier heeft meegedeeld, dat hij Dinsdag zou worden vrijgelaten. Tass zegt: „Het is bekend, dat Sjigemitsoe een der voornaamste oorlogsmisdadigers is, die actief heeft meegewerkt aan de ont ketening' van de aggressie-oorlog door de Japanse militaristen". De nota noemt het besluit tot in vrijheids stelling onwettig en eenzijdig. Toestemming van alle landen die in het internationale militaire tribunaal zitting hadden, was volgens de nota vereist. Afschriften van de nota zijn gezonden aan de regeringen van de landen, die in de commissie voor het Verre Oosten vertegen woordigd zijn (ook Nederland) en aan de regering van Peking. Aan boord van de Jacob van Heemskerck stelde de commandant van dit schip kapitein-ter-zee C. J. W. van Waning. zijn officieren aan Koningin Juliana voor. Kort daarop vertrok de oorlogsbodem met het Koninklijk paar aan boord naar Engeland. noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem overhandigd door de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Mili- Koninklijk Paar begon zijn reis naar Engeland Met de kruiser „Jacob van Heemskerck" zijn Koningin Juliana en Prins Bern-hard Maandagavond uit Rotterdam naar Dover vertrokken. Om tien minuten voor negen arriveerde het Koninklijk Paar aan de Parkhaven. Bij het aan boord gaan werden geen bijzondere eerbewijzen gebracht. De commandantvan de oorlogsbodem, kapitein ter zee C. J. W. van Wa ning, ontving de Koningin en de Prins. Vervolgens begaven de Koningin en de Prins zich naar de voor hen in gereedheid gebrachte hutten. Behalve door de leden van het gevolg wordt het Koninklijk Paar begeleid door mej. M. Tellegen, directeur van het kabinet der Koningin en door mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken. Aan boord van de „Jacob van Heems kerck" bevindt zich de Cinque Ports Se nior Pilot" D. Manguv, de Engelse loods, die het schip de haven van Dover zal bin nenloodsen. Hij is Maandagmiddag be- Het woord is aan. Denen in Warschau Wiriften niet werden nageleefd. Een van de bekendste historische bouwwerken van Londen is de uit de elfde eeuw daterende Westminster A.bbey, waar bijna alle koningen van Engeland gekroond zijn en waar tal van vorsten, onder wie de Koning-Stadhouder Willem III. wiens 300ste geboortedag dezer dagen werd herdacht, ook hun laatste rustplaats vonden. In hel voorste deel van het schip der kerk. dichtbij de Westelijke ingang bevindt zich het Graf van de Onbekende Soldaat. Op dit Graf zullen Koningin Juliana en Prins Bemhard tijdens hun bezoek aan Londen een krans leggen. „Onze vredesbeweging is niet de enige in de wereld" ©harles Howard, een neger-afgevaardig de van de Amerikaanse progressieve partij naar het vredescongres te Warschau, heeft op het congres verklaard, dat men cie toe spraak van John Rogge, zijn partijleider, diende te zien in het ware licht. Rogge was namelijk als jurist de advocaat van de Joegoslavische ambassade te Washington. Rogge had niet het standpunt van de Ame rikaanse delegatie vertolkt, doch hij was een „betaalde employé van de regering van Tito." Prof. Bernal, een Britse geleerde, ver klaarde, dat de beweging der vredesparti- sanen haar campagne moet uitbreiden ten einde alle vredelievenden, „hoe conserva tief hun standpunt ook is" te omvatten. Met luide toejuichingen werden de woor den van de Noord-Koreaanse afgevaardig den ontvangen, die verklaarden, dat de Koreanen hun land tot de laatste druppel bloed zouden verdedigen. Twee Deense gedelegeerden deden een beroep op het congres om de invloed van de vredesbeweging uit te breiden tot bui ten het enge kader van de Sovjet-Russische buitenlandse politiek, waarbinnen zij thans werkt. Mevrouw Appel en prof. Mogens Fog, de voorzitter van het onder communistische leiding staande Deense vredescomité, ver klaarden, dat „onze vredesbeweging niet de enige in de wereld" is. Zij betoogden, dat vrede verzoening is en dat men het feit moest aanvaarden, dat geen politiek sy steem en geen menselijk wezen zonder fouten is. Prof. Fog stelde de vorming voor van een internationale commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende meningen, die een nieuw congres „op de breedst mogelijke basis" zou moeten voor bereiden. Haarlemse politie-inspecteur tot een maand veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haarlemse inspecteur van politie G. van S.. aan wie ten laste was gelegd dat hij ambtsgeheimen geschonden zou hebben. In Juni had de Haarlemse recht bank de heer Van S. daarvan vrijgespro ken. Het Amsterdamse Hof kwam vanmorgen tot een andere belissing. Het verwierp het verweer van de raadsman dat de officier in zijn beroep niet-ontvankelijk zou zijn omdat deze in de dagvaarding een ver keerde datum van de uitspraak van de Haarlemse rechtbank had opgenomen. Het Hof achtte het ten laste gelegde overtui gend bewezen, hoewel het aannam dat de heer Van S. niet de vooropgezette bedoe ling heeft gehad de feiten uit de hein toe vertrouwde dossiers aan derden bekend te maken. Het Hof vond het misdrijf ech ter van ernstige aard, daar deze stukken handelden over geruchten en feiten die in de omgeving Van Haarlem tot ongerust heid aanleiding konden geven, zodat de inspecteur daarmee zeer voorzichtig had moeten zijn „ter voorkoming van voor barige oordeelvellingen". Het Hof legde de heer Van S. een ge vangenisstraf van een maand op. De pro cureur-generaal had veertien dagen gele den vijf maanden geëist. taire Huis van de Koningin. Om half tien lichtte de „Jacob van Heemskerck" de ankers. Langzaam voer het schip in dë richting van cle Nieuwe Waterweg. De torpedojagers „Marnix" en „Tjerk Hiddes" escorteerden dc „Jacob van Heemskerck". Fraude op Schiphol Het commando van het district Amster dam der Rijkspolitie deelt mede: „Door de recherche van de Rijkspolitie op de luchthaven Schiphol zijn aangehou den een hoofduitvoerder benevens een directeur van twee aannemersmaatschap pijen, zulks in verband met een gepleegde fraude bij het aanleggen van start- en rol- banen op die luchthaven. De verdachten zijn voor de Officier van Justitie te Haar lem geleid. De omvang van de fraude is nog niet vastgesteld. Het onderzoek wordt voortgezet." Naar verluidt zou het hier de arrestatie betreffen van een omployé van een Heem- steedse aannemingsmaatschappij en van de directeur van een Zwolse onderneming. De malversaties die erin zouden bestaan dat teveel steenslag voor de fundering van de startbanen in rekening zou zijn gebracht, zouden in de duizenden lopen. Zondag werd in Amsterdam de finale gehouden van de wedstrijden om het landeiijk kampioenschap grimeren. De jury riep tenslotte de heer H. J. W. Schif- feleers uit Sittard als winnaar uit. Op de foto ziet men een van de deelnemende toneelkappers bezig aan het verplichte model Frans I, koning van Frankrijk. j Phoebe Wo r dell: Vele huwelijken zijn als twee linker handschoenen, goed ge maakt en goed passend, van goecl materiaal, maar ongelukkigerwijs geen paar. In memoriam professor G. van der Leeuw Het moet jaren geleden gebeurd zijn, ergens in het Oosten des lands, in een dorpskerkje op Zondagmorgen. De dominee stond op dc preekstoel, de gemeente was gezeten in de banken, het orgel zette de aanvangspsalm in en de aanwezigen begon nen te zingen. Na enkele maten echter draaiden de ouderlingen zich onrustig om in hun ambtelijk gestoelte en richtten hun spiedende blikken de kerk in. Want het was anders dan anders die morgen en dat geeft altijd opschudding in zo'n rustig dorpskerkje, waar zelfs de marsrythmen der oude liederen Davids allang zijn af geslepen in een traag cn slaperig balspel met overbekende noten. De zoekende blik ken der ouderlingen ontwaarden vooraan in de kerk een man, een vreemdeling, die de rustverstoorder was. De vreemdeling zong met de gemeente. Maar hij zong met een overgave die hier onbekend was ge worden. Hij zong helemaal, met lichaam cn ziel. En wie doet dat nou? Zo kwam het, dat die morgen alles anders was. En bij het uitgaan van de kerk vroegen de dorpelin gen elkaar: „Wie was die vreemde man, die zo geweldig zong?" Die man was professor Van der Leeuw, die nu uit ons niiclden is weggeroepen. Ook uit het midden der wetenschap, die hij diende en in welke hij, onbetwist en internationaal met eerbied erkend, in het midden stond als één der grootste gods diensthistorici een ster van de eerste grootte, waarlijk. Op zijn naam staan een verbazingwekkend aantal boeken en andere geschriften, waarvan nog verbazingwek kender dan het aantal de wijde spanning van deze geest is en het gemak in de han tering der vraagstukken, het gemak van een deskundige die bovendien, wars van praal, een grote eenvoud des harten bezat. Zo zagen wij hem in de laatste decennia van zijn leven groeien tot een figuur, niet slechts in het Nederlandse geestesleven, maar in het geheel der Europese bescha ving. Maar voor zijn studenten bleef hij wat hij altijd was geweest: de hartelijke raadgever en vaderlijk-bemoedigende vriend. Zo hebben zij hem gekend en zullen zij hem niet vergeten. In zijn studeerkamer, vol boeken langs cle wanden, hingen tussen de boekenrijen de afbeeldingen van groten uit het geestesleven. Want deze om veler lei reclen bewonderenswaardige mens had de behoefte in zich om te bewonderen. Eens kwam een student zijn oordeel vernemen over een wetenschappelijk stuk dat hij had moeten schrijven voor zijn doctoraal exa men. Het gesprek ging vlot en prettig, als altijd. De professor ondervroeg, maakte zijn tegenwerpingen, prees ook wel. Tot er een kleine pauze inviel en een twinkeling verscheen in de ogen van de professor. Hij zei: „Je hebt hier in je betoog geconstateerd dat die geleerde uit cle vorige eeuw dus nog niet zover was als wij heden zijn op dit punt. Het is waar. Maar misschien ver dient het de voorkeur om niet te zeggen: „dat en dat wist hij nog niet", maar om het zo te stellen: „zover was hij dus al gekomen". Die student van jaren her weet nu dat dit gezegde van zijn professor radi caal en voorgoed iets heeft veranderd in zijn kijk op de dingen. Velen zullen hem missen en in dit gemis zich bewust worden van hun dankbaar heid. Na de bevrijding werd hij, met zijn enorme kennis en ruimhartige deskundig heid, geroepen tot het ministerschap. In die tijd was zijn vrouw maandenlang ern stig ziek en ging van hem heen. Terwijl hij zijn verdriet droeg als een kind van God, bleef hij uiterlijk, met een kracht des gees- tes die het kenmerk van de ware dienst knecht is, zijn zware dienst aan ons volk vervullen zolang dit hem nodig had. In het rijk der wetenschap ging een ster onder. Uit het cultuurleven verdween een mens die als weinigen wist en getuigde van de heerlijkheid een mens te zijn. Ons volk verloor eens zijner beste zonen. Maar de strijdende kerk op aarde mist het aller meeste: deze machtige stem, voor wie theo logiseren eigenlijk zingen was. Want dat God een mens is geworden als wij dit mogen geloven en belijden, hoe zou dan. ook niet alles betrokken zijn op zijn schone dienst? En in dit geloof en deze belijdenis lag het geheim van dit leven verborgen. F. R. A. HENKELS. HET WEER AFGEBEELD De Bredase rechtbank heeft dc secre taris-penningmeester van het Waterschap te Zevenbergen wegens verduistering van f 40.000 tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Een diepe depressie lag vanmorgen boven het Nauw van Calais. Zij deed de lucht druk sterk dalen en de wind tot stormkracht toenemen. De depressie zal waar schijnlijk vlak langs onze kust trekken en daarbij buien veroorzaken. In het oude front boven Duitsland en O ONBEWOLKT (5LICHT BEW. O HALF 8£W O ZWAAR 8EW GEHEEL BEW MIST *- SNEEUW a REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER /^TEMPERATUUR J005 ISOBAA.R BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: //'HOGE oaUK L LACE DRUK - - scheidingslijn-pront-tussen lucht van vebsch'llefos HERKOMST STAND van DIT T£rgN GEEFT CE WINDRICHTING aan- iedeoeheue cwarsstreep is een «ind- snelhetdvan vij' vete» per secqnqe Italië ontwikkelde zich een golfvormige storing, die in Oostenrijk en Duitsland enige regen bracht. Boven Groenland is de luchtdruk nog steeds hoog, terwijl ook boven Scandi navië de luchtdruk steeg. In het binnen land van Zweden kwamen daarbij al temperaturen van meer dan 25 graden onder nul voor. Weerbericht NU EN DAN BUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig vaa Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land aan vankelijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid en West 22 Nov mber Zon op 8.11 mr onder Maan op 15 21) uur, onder Hoog en laag water -iiden Dinsdag 21 November Hoog water: 1.37 en 13.57 uur. Laag water: 9 33 en 21.43 uur- Woensdag 22 November Hoog water: 2.17 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.25 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1