A Het Hek van cle Dam. Velsens sportvelden gaan een millioen gulden kosten QtSss jcfioonenberg" moet verbeterd worden Et 12 OUDS Kinawijn de beste ei DE BOEKPERS •tfnsdag i 22 November 1950 Io en met een niet te miskennen hardnekkigheid is er Dinsdagavond in raadzaal gedebatteerd over twee kwesties, die zo langzamerhand tot de mis ra»v kieken" dezer gemeente gaan behoren: het sportpark Schoonenberg cn de zinker .-t ai het Noordzeekanaal. Op beide punten was een duidelijke kloof tussen raad cn L merkbaar; twee keer werd zij overbrugd aan net eind van een uitvoerige Ssie, die echter verhelderend heeft gewerkt, waar blijkbaar diepgaande menings- -hillen een eenparig besluit in de weg stonden. .aanzien van de sportvelden kwamen er enige reeds lang vermoede gebreken de dag, welke de gemeente nog voor een paar zware uitgaven zullen plaatsen, die anderzijds een betere en rendabeler exploitatie van de velden mogelijk |^d was er niet zeker van. welke de consequenties van de hoognodige verbete- zouden zijn en vroeg dringend om een grondig rapport; het college zwichtte jtotte en zegde zulks toe, mits het rapport vertrouwelijk blijft. '.het leggen van een nieuwe zinker werd niet onmiddellijk door de raad goedge- --J omdat de gekozenen aanvankelijk de kosten ervan wat al te hoog vonden. ADVERTENTIE bestrijdt de rheumaiische aandoeningen Met R 12 is het mogelijk dc meestal vooreen doeltreffende behandeling van rheumadek benodigde grotere hoeveel heden in een kort tijdsbestek in te nemen De gunstige uitwerking van dit anti- rhcumapreparaat zonder onaangename of schadelijke nevenverschijnselen werd door proefnemingen bewezen R 12 is werkzaam in vele gevallen van spier-, zenuw- cn gcwrichtsrhcu- matiek. spit, ischias, lumbago, verkoud heden en pijnen. Pas de resultaten van pharrnacologischc cn klinische proefnemingen hebben het mogelijk ge maakt R 12 ook voor het publick ter beschikking te stellen. Kuur ver pakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. ieuwe zinker jt de tunnel er is ne heer Verbeek (Arbeid) verrichtte "aftrap in de sportieve ontmoeting tus- n raad en college, door zijn zorg over i raadsstuk te uiten, waarin werd ont- jd dat de hockeyvelden op Schoonen- ,t allerminst deugen. De 29.000, die de „Grontmij" voor de je„ van nieuwe velden had begroot, iitte hij op zichzelf wel verantwoord, ijr hij vroeg zich tegelijkertijd af, hoe t met de belendende velden van „Schoo- nberg" staat. „Zijn deze op dezelfde mier" aangelegd en gaan die achttien ciare de gemeenschap ook geld kosten?" is de socialistische fractievoorzitter, die maar een pijnlijke situatie vond, dat .la-oorlogse voortvarendheid op het ge- van de aanleg der sportvelden zich nu jl wreken. Er moet een technische in flatie komen voor drainage cn infiltratie 3 grondwater, eigenlijk bedoeld voor het !e"sportpark, aldus meende hij in het jrstel te hebben gelezen en via dit détail i de heer Verbeek op voor hem be- terrein „Het ene raadsstuk wordt op (andere gestapeld en tenslott| staat de ja voor consequenties, die hij aanvan- Üjk niet overzien noch bedoeld had." iadaar, dat de afgevaardigde met klem idrong op een uitvoerig rapport over de breken var. het gehele complex en hun rzaken plus een opgave van de totale iter, om er in te voorzien. Dit voorstel je; onmiddellijk van haast alle kanten un en de heer Lips (A.R.) trok de lijn wat verder door met de vraag, of de [(velden niet op de urgentielijst voor- en of de begroting voor 1951 (die Senkort in de raad komt) niet een totale op alle Velsense sportvelden zou kun- verschaffen. Anti-D.U.W De heer Kruisman (Comm.) nam tegen het plan van B. en W. om e vernieuwing' der hockey-velden aan de U.W. uit te besteden, zodat het goedkoper ordt en de overheid er feitelijk een sub- die aan verleent. Hij meende te weten, it de D.U.W.-arbeiders niet meer ver lenen dan de salarisverhoging, die de elsense wethouders in de vorige raads- jrgaderihg kregen en had het project veel ever op de vrije arbeidsmarkt gebracht, leze aversie werd eveneens in een voor- lel neergelegd, dat de „D.U.W.-alinea" te doen vervallen. De draad van de heer Lips werd door heer J. Visser (A.R.) weer ojogeno- sen: ook hij propageerde een brede be bouwing van het hele Velsènse sport- dden-probleem, mèt Velsen-Noord en isntpoort. En verder wierp hij de vraag of het gevaar niet bestond, dat vele sacs, evenals V.S.V., zo zoetjesaan naar sn eigen veld gaan omzien. Technische bezwaren kwamen van de znt der V.V.D.-eenmansfractie, vertegen woordigd door de heer Gualthérie an We zei, die de experimentele onder- tonöse infiltratie wel wat duur en wei- tót gevaarlijk voor de grondwaterstand Éde gemeente vond. Overigens kon hij zich principieel met cle bezwaren van de heer Verbeek verenigen, evenals de heer Ten Broeke (C.H.), die verder nog liet mo nopolie voor de aanleg niet aan de Gront mij wilde laten geven. Onvolledigheid wreekt zich Wethouder De Boer (Sport, Arbeid), had dus de verre van gemakkelijke taak, een uiterst gevarieerd offensief het hoofd te bieden. Hij begon met een stukje recente historie: na de oorlog zijn de velden door arbeiders- en materiaalschaarste inderdaad niet ideaal aangelegd, maar de gemeente moest een oplossing uit de grond van Schoonenberg stampen, welke grond het werd terloops opgemerkt misschien niet volkomen juist gekozen is, omdat de grondsoort er niet deugt. Per terrein kost Schoonenberg de gemeenschap 800 tot 1000 per jaar, doordat er veel onderhoud en water voor gevraagd wordt. Hij zegde toe bij de begroting een over zicht van alle geïnvesteerde kapitalen en de kosten der verbeteringen te zullen over leggen en profeteerde, dat dc 24 velden, die Velsen op den duur rijk zal zijn (in- ADVERTENTIE Bij regen of zonneschijn Smakelijk en opwekkend Koartswerend en versterkend De oude fles vervingen wij practische redenen door een handiger model. s 15J0 per t/i L fle» I^J J. 2.75 per l/2 L Qe« Agenda voor Haarlem WOENSDAG 22 NOVEMBER o, "11' Concertgebouw: „Meester-pianisten". A Groot, 8 uur. De Leeuwerik: Drentse i teniging „De Brink", toneeluitvoering, 8 K-.Ged. Oude Gacrht 104: Lezing dr. W. "®wer, 8 uur. Frans Hals: „Aan de rand £1S'rond", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur -«brandt: „Wiener Madeln", alle leeft., 2, jfti'£n.9.15 uur. Palace: „De vlam en de ad,/ 2- 7 en 9-15 uur. Luxor: ChurchiU", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 In het Doelenhotel in Amsterdam- demon streerde een aantal leerling-mannequins, die het. grote tekort: aan deze „vakmeisjes" in de toekomst zullen moeten aanvullen. clusief de verbeteringen aan Schoonenberg) een millioen gaan kosten, ofwel 50.01 afschrijving en rente per jaar De huidit situatie vraagt al 30.000 per jaar, zodat blijken mag, dat de exploitatie straks rela tief goedkoper wordt. De Grontmij is gekozen op advies van de K.N.V.B. en op grond van haar rijke er varing. Na dit betoog probeerde de wethouder zijn partijlid de heer Verbeek te bewegen, zijn voorstel in te trekken, om de dringende zaken niet nodeloos op te houden en hij voegde er aan toe, dat de nieuwe vorm der Velsense sportvelden straks een makke lijker en zuiniger „eigen" beheer van de clubs via de „Sportstichting" mogelijk zullen maken: in totaal zullen de kosten beneden de 40.000 per jaar kunnen blij ven. De heer Kruisman kreeg te horen, dat de D.U.W. de wethouder als werkverschaf fingsorgaan zeker niet sympathiek is. maar dat de inschakeling van deze rijksinstelling een goedkope aanleg mogelijk maakt en de heer Van Weezel werd gerustgesteld met de mededeling, dat dc grondwaterstand met de planologische dienst is besproken (infiltratie van water zal zelfs nodig blij ken te zijn voor het wandelpark Schoo nenberg). Argwaan Waarna na de rust een licht-verstoorde heer Verbeek andermaal van leer trok: hij kwam tot een kostbaarder exploitatie dan de wethouder en stond nog steeds op een volledige verantwoording door B. en W. aan de raad. Zijn voorstel zei hij slechts te willen terugnemen, als B. en W. het hunne eveneens introkken. De heer Maas (Katholiek) voegde zich in deze tweede ronde bij de opposanten en vroeg, wat er eigenlijk voor bezwaar tegen het voorstel-Verbeek was, daar het precies parallel loopt aan het voorstel van B. en W. cn wethouder De Boer kwam tenslotte met een compromis: hij wilde in het college bespreken welke gegevens de raad even tueel zullen worden verstrekt. De heer Ver beek schudde evenwel krachtig het hoofd, waarop de wethouder nog aanvoerde, dat een vertraging zou betekenen, dat men niet in Februari kan beginnen met het project. Gesterkt door de steun van zijn Katho lieke overbuurman zette de heer Verbeek zich ten derde male schrap: „waarom is het college zo argwanend? Nu woi-dt de raad argwanend en nu trek ik mijn voor: stel zeker niet meer in, temeer daar het de uitvoering geenszins in de weg staat, maar slechts wil laten uitkomen, waar de ge meente aan toe is. Burgemeester en Wethouders besloten in comité te gaan, waarna wethouder De Boer meedeelde, dat de raad een vertrouwelijk rapport van de Grontmij en dc Velsense plantsoendienst zou worden toegezonden over Schoonenberg,wat de heer Verbeek de vraag in de mond gaf, waarom dit dan Riet meteen bij dc stukken gevoegd was. Tenslotte trok hij zijn voorstel echter in en de raad keurde het voorstel van B. en IV. goed. nadat het „Anti-D.U.W.-voorstel" van de communisten met slechts drie stem men voor. naar de vergetelheid gezonden was. Zinkcrzangen De nieuwe zinker in het kanaal ter ver vanging van de bij de spoorbrug liggende, lekgeslagen pijpleiding, had eveneens de felle en volle aandacht van de vroedschap. De heer Lips vond de periode van vijf jaar, waarvoor dit dure ding gelegd wordt (kosten ecu ton) wat kort. de heer Van Weezel eveneens en zij werden alweer door wethouder De Boer beantwoord, die opmerkte, dat er rekening mee gehou den is, dat de tunnel er over een jaar of vijf is. zodat de gas- en waterleidingen dan daar door gelegd kunnen worden. Nu wordt door de gemeente per jaar 20.000 betaald, zijnde het verschil lussen de eigen water- prijs en die van het P.W.N. (die 20.000 kunnen namelijk niet verhaald worden op de bevolking van Velsen-Noord, welke dit water krijgt), maar als straks de zinker er ligt, kan er de „eigen" waterlevering aan Noord door worden hervat, zodat elk jaar die twintig mille wordt bespaard. Dat Velsen nu nog „op één long leeft", doordat de reserve zinker lek is geworden, achtte de wethouder ronduit onhoudbaar en de oplossing, deze.zinker met rubber te repa reren, is niet erg geschikt, omdat het ben zol in het gas, dat er ook door moet, deze rubber aanvreet. Ook dit project is ten slotte door de raad geaccepteerd, nadat er lang en breed over gepraat is. Tact jegens pleegkinderen De liefst 23 punten tellende agenda had overigens al eerder enige reacties gewekt toen de hernieuwde vaststelling van de, goeddeels uit de bezettingstijd daterende, verordening op kinderbewaarplaatsen en pleegkinderen onder de hamer kwam. Het „Duitse karakter" van deze verordening mishaagde de heer Van Weezel zozeer, omdat zij bedoeld is, Joodse kinderen het onderduiken te beletten en het V.V.D.-lid zag er zelfs de mogelijkheid in, dat de com missaris van politie op de hoogte gehouden moet worden, zodra een gezin een logeetje in huis krijgt. Met de heer Ten Broeke in zijn kielzog, botste de heer Van Weezel echter op de heer Toni no (Katholiek) die onder onverbloemde instemming van burgemeester mr. M. M. K wint opmerk te, dat zijn advocatenpraktijk hem heeft geleerd, welk een behoefte er bestaat aan de sterke arm, als er hier of daar eens iets scheef gaat. „Op het eerste gezicht is deze verorde ning inderdaad niet sympathiek" vond de rechtsgeleerde afgevaardigde, „maar een goede en tactische toepassing schept alle waarborgen voor elk misbruik." De voorzitter refereerde zich aan dit pleidooi en zei niet goed te begrijpen, waarom men nu pas over deze verordening valt, die al zovele jaren gecontinueerd is. temeer nog daar er een rijksregeling voor deze materie in de pen zit. Het spitsvondig heidje van de heer Van Weezel over de aanmeldingsplicht voor logerende nichtjes of neefjes, vond de burgemeester voorts maar erg gezocht. Aan de instelling van de functie van adjunct-directeur voor Gas en Water, werd door de heer Maas de wenselijkheid van meer technisch kaderpersoneel in deze ge meente vastgeknoopt, waarna wethouder De Boer onvermoeid de heer Lips ant woordde, dat de noodzaak van de nieuw te creëren' functie wel bleek uit het feit, dat de hoofdambtenaar ten gasbedrijve dooi de drukte zijn vacantie moest opofferen. De heer Maas mocht horen, dat zijn wens in de begroting bevredigd zal worden,waar na de Katholieke fractievoorzitter tenslotte nog opmerkte, dat het salaris van de nieu- we functionaris hem niet zó leek, dat een Bij het artikel over Ierland in ons blad van gisteren werd abusievelijk een verkeerde foto geplaatst. Deze bracht weliswaar een gedeelte van Dublin in beeld, -namelijk dc kaden van de rivier L'tffey waarlangs vele typische huizen uit dc. achttiende eeuw, die Dublin zijn vreemdesombere, maar intieme karakter verschaffen, maar natuur lijk niet O'Connell Street. Deze verkeersader ziet u hierboven, met haar drukte van dubbeldekker-bussen cn haar imposante rij van standbeelden. Het is een blik in een wereldstad, zoals men Dublin met zijn 600.000 inwoners wel mag noemen. werkelijk eersterangs kracht er zich toe aangetrokken zou voelen. Wat verder Ier tafel kwam De vele agendapunten, die zonder dis cussie werden afgehandeld, voorzagen on der meer in een serie grond verkopen en -aankopen, een voorschot aan de R.K. Wo- ningbouwverenigipg voor het opknappen van 247 huizen, 5 salarisverhoging voor het kleuterschool-personeel en een aantal formele on der wijs-aangelegenheden. In de vacature, ontstaan door het uittre den van het communistische raadslid de heer R. van Eijken, werd in de commissie van bijstand voor de financiën gekozen mevrouw H. M. Lagerwey-Biljardt. die even tevoren als raadslid was geïnstalleerd. Mevrouw H. W. Warmèlink-Bol zag zich herkozen als lid van het curatorium van het gymnasium Velserbeek. ADVERTENTIE Voor een goede Sint Chocoladeletters tür rü i* j., t.-Lj, i cu o.-lg 130 7 onsterfelijke wals", 14 j., 2.15, ^'<*9-15 uur. Spaarne: „De koning der aen .-Vrouwenhater", 14 j„ 2.30, 7 52 '■ia uur. r. DONDERDAG 33 NOVEMBER r - a CoBcertgebouw: Orgelconcert dr. A. ^SeUingén BioscoI'e": M'ddas" cn Opgespoten naturel Wij hebben wel eens horen zeggen dat acteurs, als zij 'na geruime tijd van afwezigheid in hun kleedkamers terug keren, alleen reeds bij het insnuiven van de mollige lucht van schmink en poeder op de drempel blijven staan en in vervoering „Aha!" roepen. Na een veelbetekenende pauze van zeker an derhalve minuut, waarin zij hun ogen behagelijk door het vertrek laten rol len, zouden zij dan met de hand op het vest verklaren: „Daar doe je weer een jaar geluk mee op!" Als dat waar is, dan hebben wij een paar dagen gele den bijna voor een kwart eeuw voor schot op ons rantsoen van aardse zalig heid mogen inhaleren, want wij waren aanwezig bij de finale van het concours om het landskampioenschap grimeren. Dit werd gehouden onder toezicht van de algemene bond van toneelkappers in de veel te kleine grote zaal van het ge bouw met de zonderlinge naam „De brakke grond" in de Nes, waar een laaghangend, nauwelijks overdrijvend wolkendek van jong rood en opgespo ten naturel het uitzicht niet weinig be lemmerde. Ondanks een onmiskenbare uitwaseming van warme lucht was er te weinig thermiek om de achterste toe schouwers de zo gretig begeerde gele genheid tot zweefvliegen te bieden. Tot zover het weerbericht. Om twaalf uur cle tijd waarop een gewoon mens het noenmaal gebruikt zaten er, zestien modellen in witte kapmantels aan een lange tafel, acht aan iedere kant tegenover evenzo vele genummerde spiegels, klaar om het te gendeel van geschoren te worden. Maar het duurde nog tot vijf minuten voor half één voor cle wedstrijdleider na een diepe ademhaling de startkreet slaakte. De candidaten kregen drie kwartier om het portret door Jean Clouet van wijlen Frans de Eerste, ko ning van Frankrijk, na te bootsen. Dit was voor ons een smartelijke te leurstelling, want wij hadden stellig op de aangekondigde Karei Eén, ko ning van Engeland, gerekend. In ons kladboekje stonden namelijk reeds de laatste, inderdaad profetische woorden genoteerd, die deze vorst uit het huis Stuart voor zijn onthoofding in 1649 zou hebben gesproken, namelijk „Nu ben ik de sigaar!" (Now I am the cigar!). Daaraan wilden wij dan toevoegen, geestig als wij ambtshalve zijn, dat wij thans maar liefst zestien personen de sigaar zagen worden. Maar helaas, dit grapje kunnen wij nu niet maken. Wij moesten genoegen nemen met de kop van genoemde Frans, die daarvoor in de plaats kwam. Dit klinkt misschien als schennis van een majesteit, doch het is een vakterm. Deze Frans was trouwens een echte losbol, die niets liever deecl dan schat ten verslinden. Hii had wat men noemt een zwevend karakter. Aan zijn hof be gon de vrouwenregering en zijn zinne beeld werd dan ook gevormd door een salamander in het vuur. Hij overleed in 1547. Historische bretels Toen de heren een half uur bezig wa ren, kreeg men al heel wat te zien. De meeste kappers begonnen met de neus, die zo lang spits moest toelopen dat het puntje over de bovenlip reikte. In de wetenschappelijke geschiedenisboeken kan men lezen dat dit orgaan van ko ning Frans zo lang was om beter te kunnen ruiken. Deze zestien punt neuzen werden vervaardigd met behulp van het zogenaamde Nasenkitt, een op stopverf gelijkende pasta, waar men alles mee kan doen behalve tanden poetsen. Vervolgens werden de heren ge kneveld en van een ringbaard voorzien. Hiervoor mocht men geen geplanteerd hagr .gebruiken, in tegenstelling tot dc pruiken clie men wel van tevoren in ge reedheid'had gebracht. Eén der deskun digen verzekerde ons dat het portret van Frans de Eerste in de overgangstijd was gemaakt en dat men zulks aan het kapsel duidelijk kofi bespeuren. Hoe dan ook, alle grimeurs waren als ra- zenden in de weer met allerhande pijpjes kleurkrijt cn potjes vette zalf, met als resultaat dat geen enkele Frans op de andere Frans geleek. Vooral de vlezige nek leverde veel moeilijkheden op, vandaar waarschijnlijk dat de eerste prijzen naar het Zuiden van ons land gingen. De werkzaamheden werden enigszins opgevrolijkt door dc montere stem van een slavendrijver op het podium, die zich onledig hield met het opzeggen van een aftelrijmpje: „Nog vijf minuten heren, nog vier minuten, nog drie, nog twee...." Daarna zweeg hij om een volledige fles melk achterover te slaan, waarna hij in zijn handen klapte als een onderwijzer en bestraffend uitriep: „Het is tijd, heren. Wie nu zijn model nog aanraakt wordt gediskwafiliseerd!" Toen er desondanks nog iemand even aan een wenkbrauw wilde peuteren, zei hij meer bars dan boos: „Nog één keer en u wordt subiet gediskwasifileerd!" Nou maar dat hielp. Daarna moesten alle kappers hun boeltje pakken en foetsie wezen. Als hazen verdwenen zij naar de koffie kamer teneinde niet door de jury gezien te worden. Dat mocht namelijk niet, om dat men anders zou kunnen denken dat er partijdigheid in het spel was. Het werd een soort verstoppertje spelen on der aanvoering van dezelfde spreker, die thans allerhande verwensingen slaakte met de strekking: „Acht, negen, tien, wie niet weg is, wordt gezien". Eindelijk schreed de jury binnen. Deze bestond uit de heren Gerritsen, Coïni, Van Veen, Louis van Gasteren en Ludzer Eringa, de beide laatster, toneel spelers, hetgeen men wel kon merken. Zij snuffelden aan alle modellen en deelden geheime cijfers van nul tot vijftig uit. Toen zij daarmee klaar wa ren, verdwenen zij van het tapijt en mochten alle zestien vrolijke Fransen een rondwandeling maken langs het publiek, na eerst de kapmantels te heb ben afgeworpen. Zij droegen allemaal historische costuums, lange sleepge waden met gekrulde pantoffels. Eén Frans zag er uit als een schoorsteen veger op zijn Zondags, met zijn mooie witte broek en wasechte bretels. hvun en Pluizer Na de pauze mochten de deelnemers een vrij type grimeren, dus geheel naar eigen keuze. Daarbij ging het al even min zuinig toe met de verf en vaseline. Door een grillige speling van het lot kwamen er twee Don Quichotes tegen over elkaar aan tafel te zitten, maar ze 1 elven net zoveel op elkaar als Jut en Jool op de kermis der ij delheid, met dien verstande dat zij beiden aan geel zucht leden. Dc veertien anderen kon den we gelukkig herkennen dank zij de vriendelijke tussenkomst van de des kundigen, die ons verzekerden dat om le beginnen de man met de hoge kale kop Pluizer uit „De kleine Johannes" was en de man daarnaast niemand minder dan Iwan de Verschrikkelijke. Deze laatste aanwijzing hielp ons een eind op weg, want nu slaagden wij er zonder veel moeite in ook Fernando Cortez de Verschrikkelijke en Raspoetin de Verschrikkelijke thuis te brengen, in het figuurlijke dan. Alles samenvattend zou men kunnen zeggen dat de meeste koppen verschrikkelijk waren. „Ik sta eigenlijk in duplo wie nummer negen moet verbeelden", fluisterde één van de commissieleden ons in. Welnu, dat bleek de vuurgod Vulcanus te zijn, hetgeen men niet zozeer kon afleiden uit zijn grime, dan uit de rondedans met hamei en aambeeld tijdens de slotparade. Wij zagen daar ook een krulharige Ooster ling, die zich als een compleet sjans- nummer ontpopte, zoals één der aanwe zige dames roerend opmerkte. De voor zitter moest hem zelfs tot doorlopen Het Theatre dc l'Atelier uit Parijs\ speelt hedenavond in de Stads schouwburg onder regie van André Barsacq het comédie-ballet „Le bal des voleurs" van Jean Anouilh met muziek van Darius Milhaud. Morgen staal „De dood van een handelsrei ziger" met Louis Saalborn weer op het programma. Comedia geeft Vrijdag de 75ste voor stelling van de Franse klucht „Een vreemd meisjein liet Centraal Thea ter. Het Nederlands Volkstoneel brengt op 24 November in de Doelen- zaal de première van '„Asfaltjeugd" door Robert Hossein onder regie van Hans Tiemeyer, met onder anderen Anita Menist. Tine de Vries, Jan Grefe cn Jaap Hoogstra. De Nederlandse Opera voert Vrij dagavond Fideliovan Beethoven In de hoofdstad uit op met Frans Vroons en Zondagmid dag „De Vliegende Hollandervan Wagner. Hedenavond wordt in alle zalen van het Concertgebouw een mode-parade gehouden door de Nederlandse Kle dingindustrie, waaraan medewerking wordt verleend door de balletgroep van Sonia Gashell. In de kleine zaal van het' Concert gebouw geeft de Amerikaanse cellist Edmund Kurtz, met George van Re- nesse als begeleider Vrijdagavond zen recital. Het programma bestaat uit werken van Handel, Beethoven sn lgor Strawinski. Tot 5 December worden in kunst handel Sothmann aan de N.Z. Voor burgwal schilderijen, pastels en teke ningen van Paul Citroen tentoonge steld. In kunstzaal Van Lier zijn aan de expositie van aquarellen en klei- plastielc van Anje J. Zijlstra schil derijen en tekeningen van G. Bennet toegevoegd. J manen. Er was tenslotte nog een Mephislo, getuige zijn huidskleur maar een groentje in de duivelse practijken. Ter opluistering van de wedstrijd werd er een „stukkie meslek" ten ge hore gebracht op ouderwetse instru menten. Ei- waren mensen die zeiden dat het heel mooi was. Dat moesten wij maar aannemen, want wij konden er aan het andere eind van de zaal geen noot van opvangen. We vonden het maai' een crime al die grime en waren blij toen wij tenslotte buiten stonden, waar het van de weeromstuit heftig regende. BOEDA Visserij- Pools nieuws. De Poolse vrachtboot Mazury, die een lading door Poolse log gers gevangen steur cn pekelharing uit de IJ-bunker heeft geladen, is naar Polen vertrokken. De Poolse logger S.W.l. 102 vertrok eveneens weer ter visserij. De Neptunia is Maandag van de visserij naar Gdynia vertrokken om aldaar te lossen. Geen overdaad. Vandaag waren van dc trawlers aan dc afslag de Schoorl met 300 kisten makreel. 150 kisten schelvis, 150 kisten varia, 190 kleine kistjes ma kreel cn de Assan Reis met 250 kisten ma kreel, 150 kisten schelvis, 150 kisten kool- vis en 50 kisten diversen. Wat er komt. Voor dc rest van deze week kunnen nog worden binnenverwacht de Claes Compaen (naar zee 14 Nov.), de Petten (naar zee 14 Nov.), de Sumatra (naar zee 14 Nov.), de Haarlem (naar zee 14 Nov.) cn de Maria van Hattum (naar zee 15 November). Goede markt. De geringe aanvoer van de Dinsdagmarkt maakte de vis weer duur: zo werd er voor de kleine schol 2 weer f 37 tot 42 betaald en de grote kabeljauw haalde zelfs 228 tot 186 per kist. Braatschelvis was eveneens iets meer gevraagd en bracht het tot 29 per kist. De tongprijzen bleven vrijwel onveran derd met 2.15 voor dc grote en 1.44 tot 1 voor de grove slips. De totale aanvoer op de Dinsdagmarkt bedroeg ruim 3600 kisten, waarvan 1900 kisten haring, 650 kisten makreel en 400 kisten schelvis. Maar te weinig vangst. De Bergen besomde Dinsdag voor een 12-daagse reis 19.900 en 'de Antje 7670 voor een 13- daagse reis. Van de haringloggers was de IJm. 75 de hoogste met 3815. Een mooie reis maakte verder nog de kotter R.O. 3 met J' 2400. In cn uit. 21 November kwamen binnen: K.W. 129, R.O. 15; K.W. 19, IJm. 221, 27, K.W. 15, IJm. 215, 202, 241, 226, 39, 249, 213. Naar zee vertrokken: IJm. 213. 249, 226, 241. 215, 202, V.D. 68, W.R. 7, U.K. 22, IJm. 32 naai: R'dam, IJm. 75, Sch. 130. Duits bezoek. Dinsdag kwam een viertal Duitse loggers binnen, n.l. de B.V. 14. B.V. 91, B.V. 88 en de AE 56, welke als bijlegger in de haringhaven ligplaats ko zen. ADVERTENTIE VULPENHOUDERS BALPENNEN Grote keuze in elke prijsklasse Grote Houtstraat 5557, Haarlem - Tel. 19397 Frankrijk staakt mosselimport De mosselexport naar Frankrijk van Zeeuwse, Deense en Duitse mosselen, clie als transitogoed te Bruinisse werden gelost, is door de Franse regering stop gezet. Het plotseling staken van deze invoer is de laatste jaren meermalen voorgevallen. Toen waren het echter slechts de Zeeuwse kwe kers die daardoor gedupeerd werden. Verzekeringsagent pleegde geen verduistering Wij hebben meegedeeld, dat een Haar lemse verzekeringsagent op verzoek van de politie van Hoorn was aangehouden, verdacht van verduistering van 4000. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat het hier een civiele vordering betreft en dat er van een misdrijf geen sprake was. Er zal geen vervolging worden ingesteld. DE MINERVA NAAR HARWICH GESLEEPT De sleepboot Jutland heeft de Minerva, die machineschade had. Maandagavond naar Harwich gesleept, waar het schip inmid dels is gerepareerd. Beide schepen wachten thans beter weer af om hun reis te ver volgen. Agenda voor Velsen WOENSDAG 22 NOVEMBER: Raadhuis, 14 tot 15 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „De Brief". Chr. Gercf. Kerk, Marconiestraat, 19.30 uur: „De Koning roept", Evangelise sa menkomst, spreker G. Visser uit Wieringer- meer. Waalstraat, 10 tot 12, 13.30 tot 16.30 en 19.30 tot 21.30 uur: Tentoonstelling model- duplexwoning. DONDERDAG 23 NOVEMBER: W'aalstraat: als Woensdag. Flora, 20 uur: Openbare vergadering af deling IJmuiden der C.P.N. Spreker: H. Gortzak. Thalia, 20 uur: „De grote race", Varia. Patronaatsgebouw, 20 uur: „Mijn dochter kiest een man", blijspel door V.V.IJ.-toneel.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5