Umuider Courant mm Haarlems Dagblad Socialisten kraken harde noten over houding Duitse collega's De Koningin en de Prins zijn weer thuis „Het offensief der verbonden troepen verloopt volgens plan" i Jaargang No. 19715 x; iCeanemsrlaan 154. Telef. Adm. 5437. SecEctie 5339. na 5 uur: 8061 (K 2560), «veeg Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, '■ie Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 pén)- Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin- Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie toot Velsen, Hmuiden, Santpoort en Omstreken van Zaterdag 25 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen- - Abonnementen per week 35 cent, pet? kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom cn ©yrctljtr "iraarlnratis iouwra flraio léoT) 0TSBURG regering verklaart zich weer bereid militaire bijdrage reiATSBURG (ANP). Het Huis van Naters, had met zijn plan voor het tc, straatshiira- was omringd Europese leger eens te meer zijn geestelijk rgropa te Straatsburg jjn cordon van politieagenten, toen ïsemblée gisteravond sprak over de jrtliiir aan de ministers om zo spoedig J--J- (je politieke cn militaire proble- a t de weg tc ruimen, „zodat zonder ing het Europese leger zijn bijdrage lanen geven aan de Atlantische strijd- Zij heeft een motie aanvaard, In jjj zich uitspreekt voor de vorming gemeenschappelijk Europees leger i deelneming van Duitsland. vgt laatste debat van de Assemblee ben de Duitse socialisten hun afwijzing Duitse bijdrage tot een Europees haald. De Duitse sociaal-democra- Ujja daarmee gestuit op de afwijzing vrijwel alle andere sprekers in dit ,i Opmerkelijk was, dat de Neder- L socialist Van der Goes van Naters 'te Was om demonstratief de hand te fn aan Von Brentano, woordvoerder Adenauers partij, die verklaarde, dat instemming van deze partij met een «deelneming niet gewijzigd was. tóers van de Duitse regeringscoalitie jen, dat vorming van een Europees de enige mogelijkheid is om een bijdrage te verwezenlijken. Ditzelfde juut werd verdedigd door een lange van sprekers, die onvoorwaardelijk het in de aanbeveling neergelegde »Dt van Europese militaire samenwer- iioaden. Britse Labour-afgevaardigde en de en namen geen deel aan het debat, de Labour-afgevaarcligde Hugh i had voordien door een tactische sijzing naar Duinkerken er aan her- dat Engeland zich militair met het u„.it verbonden heeft. De Duitse disten kregen harde verwijten te horen verschillende zijden en niet het minst de socialisten van andere nationaliteit, ier Goes van Naters zei: „Vergeet dat Duitsland ons onze neutraliteit doen verliezen. Thans wilt gij zelf iraal blijven, maar gij moet beseffen, het daartoe te laat is." at het plan-Pleven betreft, zeide hij: lister -Schuman heeft gesjoroken over hoge commissie voor de Europese Hij juichte dbze gedachte zeer ook al had zij in Nederland critiek Hij wilde echter bepaalde niet voorbij zien, die zouden irden geaccentueerd, wanneer Engeland aan het plan-Pleven wilde meewerken, jouden dan namelijk vier soorten van krachten kunnen ontstaan: nationale, fineerde, Engelse én Anierikaansé. eneinde deze bezwaren te overwinnen, j initiatief van Van der Goes van „uitdrukkelijk deelneming van het opese leger aan de Atlantische strijd- xit in de aanbeveling geplaatst. Op zijn ratel werd ook de term „gecombineerde jdmacht" gewijzigd in de verder strek- He 'term „gemeenschappelijke strijd- itht'V Frankrijk, zo zeide Van der Goes leiderschap in Europa bewezen, Bereid lot bijdrage West-Duitsland is bereid een bijdrage tot een internationale defensie van Europa te leveren in de vorm van een troepencontin gent, aldus een heden gepubliceerd memo randum aan de geallieerde autoriteiten. Het memorandum, dat door Konrad Adenauer persoonlijk is ontworpen, zegt, dat Duitsland bereid tot deze bijdrage is, als een internationaal West-Europees leger opgericht wordt. Leger van wijlen generaal Patten naar Duitsland Generaal Thomas T. Handy, opperbevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft van zijn hoofdkwartier te Heidelberg uit bekend gemaakt, dat bet Amerikaanse zevende leger weer in Europa zat worden gestationneerd. Het zevende leger zal onder bevei staan van luitenant-generaal Maiïton S. Eddy, bevelvoerder van het Amerikaanse leger in Europa en tijdens de oorlog bevelhebber van de negende Amerikaanse infanterie divisie en naderhand bevelhebber van het Amerikaanse 12de korps. Het hoofdkwartier van het zevende leger zal in Stuttgart (Amerikaanse zóne) komen. De bekendmaking van generaal Handy wordt beschouwd als de aankondiging van de eerste belangrijke maatregel om de doeltreffendheid van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, met name in Duitsland, te verhogen. Wijlen generaal Patton werd in 1943 bevelhebber van het zevende leger. Het ze vende leger heeft deelgenomen aan de ope raties op Sicilië en in Normandië. Adenauer doet voorstellen inranging bezettingsstatuut door een veiligheidsverdrag Dr. Adenauer, de West-Duitse bondskan- ier, heeft Vrijdag tegenover een kleine ep buitenlandse journalisten verklaard, hij de geallieerden heeft verzocht het êttingsstatuut te vervangen door een ligheidsovereenkomst. Tevens heeft =nauer hun verzocht in te stemmen met vorming van een neutrale commissie, een onderzoek in te stellen naar Duits- ris vermogen om zijn bijdrage tot de knsie te bekostigen zoneter gelden te 'in onttrekken aan noodzakelijke so- voorzieningen, indien de geallieerden hierin zouden stemmen, aldus Adenauer, zou hij het she volk kunnen meedelen dat het ais vrij is en het zou bereid gevonden Toen zijn vrijheid te verdedigen en sitoe tot de defensie van West-Europa te dragen. 5e kanselier verklaarde, dat hij zijn wstellen aan de geallieerde Hoge Com- isie had voorgelegd, die hem had mede geld, dat de beslissing bij cle ministers Buitenlandse Zaken ligt. >k had Adenauer de geallieerden om aantal andere concessies gevraagd, ponder de kwesties van de „verboden aan beperkingen onderhevige indus- !en' en van de oorlogsmisdadigers, die Seallieerde landen gevangen zitten, be- $en waren. rienauer zeide vertraging van het be- der Atlantische ministers over hun Biellen inzake de Duitse bijdrage te ïuren. -1verklaarde, dat het plan-Pleven voor ^Europees leger te lange tijcl nodig :J| om te worden verwezenlijkt, doch 'te het de beste grondslag voor een fe- mi Europa. ftislotte stelde Adenauer voor, dat een se officier zou helpen om de geest ^yitserse leger in de voorgestelde ^-strijdkrachten te doen ontwikkelen. Nederlandse landschap" in Parijs Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdagmiddag van hun officieel bezoek aan de Engelse hoofdstad in.ons land te ruggekeerd. De terugreis^ösehréddè in een idöór Prins Bernhard bestuurde Dakota. Om één uur arriveerden op het vliegveld Soesterberg drie hofauto's, maar het duur de nog tot even over half twee, voordat de Dakota en een begeleidende Lancastrian van de R.A.F. uit het grijze wolkendek boven het vliegveld te voorschijn kwamen. De beide vliegtuigen beschreven een grote boog in cle lucht en daarna streek eerst de Dakota neer. Achtereenvolgens stapten uit mej. M. A. Tellegen, directeur van het ka binet der Koningin, kapitein-luitenant ter zee C. W. Th. baron van Boetzelaer, adju dant van de Koningin, Prins Bernhard, kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hofmaarschalk en adjudant van Hare Ma jesteit, minister Stikker en tenslotte Ko ningin Juliana. De veiligheid van Nederlandse ambtenaren in Indonesië De Raad van Samenwerkende Vakorga nisaties van Nederlands personeel in Over heidsdienst in Indonesië heeft een brief gezonden aan de Indonesische minister zonder portefeuille, Hamangkoe Boewono, aarin gezegd wordt dat er in de kringen van de ambtenaren van Nederlandse land aard in Indonesië in ernstige mate ge voelens van onrust en vrees heersen, ver oorzaakt door de steeds duidelijker aan de dag tredende politieke spanningen in de Indonesische maatschappij. Voor zeer vele Nederlandse ambtenaren is dit een reden, om hun ambtelijke loop baan af te breken. De S.V.O.-raad vraagt, of de Indonesi sche regering bereid is, maatregelen te nemen teneinde de gevoelens van onrust en vrees cler Nederlandse*ambtenaren weg te nemen en te bewerkstelligen, dat aan agitatie cn bedreiging jegens hen een einde wordt gemaakt. Guerilla-strijders in Celebes worden opgenomen in de Apri DJAKARTA. 24 November (Aneta) Vrijdagavond heeft de regering bekend ge maakt, dat zij inzake de kwestie van de guerilla-strijders in Zuïd-Celebes het vol gende heeft besloten: Op grond van rapporten van een interdepar tementale commissie, wie opdracht luidde, een onderzoek in te stellen naar de kwestie der guerilla-strijders in Zuid-Celebes, heeft de regering besloten dat de nationa listische guerillastrijders zullen worden opgenomen in de APRI (het leger der repu bliek Indonesia). Er zal tegen hen geen vervolging worden ingesteld. Instructies dienaangaande zijn reeds aan de leiding van het leger in het rayon Makassar ver strekt. Deze guerillastrijders zullen worden opgenomen in oefenbataljons, die allengs tot infanterie-bataljons van het geregelde leger zulen worden gevormd. Amerikaanse hulp voor Indochina WASHINGTON, 25 November. De Verenigde Staten hebben een bedrag van 300 a 400 millioen dollar beschikbaar ge steld voor een tweejarig plan tot hulp aan de Franse en geallieerde strijdkrachten, die tegen de communistische opstandelingen in Indochina vechten, zo is van diploma tieke zijde te Washington verklaard. Donderdag gaf de Franse Nationale Vergadering haar goedkeuring aan de vor ming van nationale legers door de drie verbonden staten in Indochina: Laos, Cambodja en Vietnam. Veiligheidsraad vandaag bijeen Het U.N.O.-secretariaat heeft onverwacht meegedeeld, dat de Veiligheidsraad van daag zal vergaderen om de kwesties For mosa en Korea te bespreken. De Raad zou aanvankelijk niet vóór de volgende week vergaderen. De vervroegde bijeenroeping wordt in verband gebracht niet de komst van de Chinese delegatie, De politieke commissie heeft haar op Zaterdag vastgestelde bijeenkomst uitge steld tot Maandag. Dan zal de klacht van China worden besproken over de aanwe zigheid van Amerikaanse oorlogsschepen in de wateren van Formosa. De politieke commissie heeft Vrijdag met 30 tegen 8 stemmen en 22 onthoudingen be- slpten, dat cle Chinese communistische de- legatie deel zal nemen aan het debat over de Chinese klacht betreffende „de Ameri kaanse aggressie tegen China". De Chinese nationalistische gedelegeerde verklaarde Vrijdagavond tegenover Reuter, dat hij het voorzitterschap van de Veilig heidsraad zal overdragen aan de Cubaanse afgevaardigde. De Chinese nationalist zou 1 December aan de beurt zijn als voorzitter van de raad. De procedure-regels laten niet toe, dat een gedelegeerde presideert over een zaak, waarbij zijn land direct betrok ken is. Hel woord is aan Beau march ais: De grootste bekommernissen heb ben nog haar zoetheid, als zij gedeeld worden. MACARTHUR .- Honderdduizend man dringen op naar de Noordelijke grens van Korea «alaer van de Franse en de tee ministers van Onderwijs, Kun- >en heeft baron Van van Oosterhout, de Nederlandse oeur Frankrijk, Vrijdagmiddag eetl tentoonstelling van oude Ne- v e tester geopend. L ^toonstelling, die in „l'Orangerie" wordt, omvat een aantal doeken uit M meestei's uit de 17e eeuw, t Nederlandse musea en particulier samengebracht oncler de naam Nedeflandse landschap". Voor het laatst wuifde Koningin Juliana naar de Engelsen in wier midden zij onvergetelijke dagen doorbracht. Toen klapte het deurtje van de Dakota op het Londense vliegveld Northolt dicht en taxi-de het toestel niet Prins Bernhard aan de stüurknuppel over het vliegveld om de thuisreis te beginnen. Inmiddels was ook de Lancastrian van de R.A.F. die cle Dakota begeleid had. ge land. Het Koninklijk Paar begaf zich daar na nog even naar dit toestel om afscheid te nemen van de bemanning. Zowel cle Ko ningin als de Prins loonden veel belang stelling voor deze viermotorige bommen werper. Er was geen .officiële begroeting en spoe dig stapten de Koningin en de Prins in de auto, die daarop naar paleis Socstdijk ver trok. Telegrammen De Koningin en de Prins der Neder landen hebben van het vliegtuig.uit, waarin zij naar Nederland terugkeerden, het vol gende telegram aan de Koning en Koningin van Engeland verzonden: „Bij het passeren van de Britse kust stellen wij er prijs op U nogmaals onze diep gevoelde en. warme dank te betuigen voor de onvergetelijke dagen, die wij doorge bracht hebben in uw gastvrij land. De ma nifestatie van vriendschap, die ons ten deel viel, heeft de banden tussen onze beide volleen nog meer versterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor U en de Uwen blijven koesteren, (j.uliana, Bernhard)". Koning George van' Engeland en Ko- Koningin Juliana en Prins Bernhard na hun aankomst op het vliegveld Soesterberg ningin Elisabeth hebben geantwoord in een telegram, waarin zij de versteviging van de vriendschap tussen vorstenhuizen en volken 'der beide landen nogmaals be klemtonen. Joliot Curie teruggestuurd aan de Duitse grens Professor Joliot Curie, cle Franse atoom geleerde en voorzitter van de communisti sche wereldvredesraad, is Vrijdag cioor de Duitse grenspolitie naar Praag terugge stuurd, aldus meldt het Franse communis tische blad ,,1'Humaniié". Joliot Curie was op de terugweg van het vredescongres te Warschau naar Parijs. „Na de grens tussen Tsjechoslowakije en Duitsland te zijn overgegaan, alclus ,,1'Hu-' manité", werd hij vijf uur lang op order van de Amerikaanse autoriteiten onder politiebewaking in een wachtkamer vast gehouden en daarna teruggestuurd of schoon zijn papieren in orde waren." Hij zou nu op een andere wijze Parijs zien te bereiken. De Duitse politie, aldus het Tsjechische persbureau Ceteka, zeide Joliot Curie, dat de order om hem vast te houden Donder dagmorgen gegeven, was door de Ameri kaanse autoriteiten, toen zij zijn naam op de passagierslijst zagen staan. De profes sor kon geen marken krijgen voor een telefoongesprek, omdat hij geen dollars had voor omwisseling, aldus het pers bureau, dat er aan toevoegt, dat de pro fessor eenzelfde afwijzend antwoord kreeg toen hij iets wilde kopen om te eten. Toen Joliot Curie tijdens .de ondervraging ten slotte om een glas water vroeg, vroeg de Duitse politieman lachend: „Hebt u mar ken?" aldus Ceteka. Na de ondervraging belden de Duitse po litiemannen hun chef op en kregen tot be scheid dat de professor ófwel persoonlijk zou moeten telefoneren met de Ameri kaanse functionaris die tot zijn aanhouding order had gegeven of opnieuw schriftelijk om doorreisvergunning zou moeten ver zoeken. „Om verder vernederingen en repre sailles te vermijden, besloot Joliot Curie toen naar Praag terug te keren", aldus Ceteka. „Zijn secretaris, die precies de zelfde papieren had, mocht in de trein blijven". Twee bestuursleden van „Nederland helpt Indië" onderscheiden In een Vrijdag gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de stichting Nederland Helpt Indië heeft de voorzitter, de lieer Ch. J. I. M. Weiter een schrijven van minister Götzen voorgelezen, waarin wordt meegedeeld, dat cle Koningin twee leden van het bestuur, mevrouw P. J. Crommelin-Waller te Rotterdam en de heer G. M. Thoolen te Amsterdam, heeft benoemd tot réspeetievelijk ridder en offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding werd hun verleend „wegens hun bijzondere verdiensten voor het wel slagen van het hogelijk te waarderen en enorm vele werk door „Nederland'Helpt Indië"* voor de noodlijdende bevolking van Indonesië en cle vandaar naar Nederland gerepatrieerden in de achter ons liggende jaren gepresteerd". Reuter. In een persoonlijke mede deling heeft géneraal MacArthur 12 uren na het begin van het offensief in. de richting van de Mandsjoerljse grens door het 100.000 man sterke leger cler U.N.O. ver klaard dat „de actie volgens de plannen verloopt". De geallieerde troepen, gesteund door een zeer sterke luchtmacht, zijn ongeveer 16 km opgerukt door het niemandsland in het Noordwesten van Korea. De verliezen zijn „buitengewoon licht". Toen generaal MacArthur na zijn ver kenningstocht landde zeide hij tot generaal- majoor John Coulter: „Ik wens mijn ver klaring, dat ze allemaal hun Kerstdiner thuis zullen eten, waar te maken". De herbonden troepen zetten vanochtend vroeg het offensief op een front van 130 km breed voort. Bij Tsjong'djoe hebben troepen van de 24sle divisie voor de eerste keer een 50- tons tank van het type Stalin drie" ont moet en buiten gevecht gesteld. De tank van het type „Stalin drie" heeft een kanon van 122 mm en om de koepel een bepantsering van 20 cm dikte. Volgens berichten van het front heeft ten Zuidoosten van Taetsjon een Noord- Koreaanse troepenmacht ter sterkte van een regiment tweemaal een tegenaanval on dernomen op afdelingen van de eerste Zuid- Koreaanse divisie en deze een paar kilo meter teruggedreven. Later gingen de Zuid-Koreanen tot de aanval over en gemeld wordt, dat zij de situatie beheersen. Eenheden van het eerste legercorps mel den, dat zij tijdens de opmars van. gisteren verlaten loopgraven en versperringen zijn gepasseerd. Wederom zijn 30 Amerikaanse krijgsge vangenenen door de Chinese 'communisten vrijgelaten. De mannen waren allen gewond, doch hei zag er naar uit, dat zij een goede behandeling hadden ondervonden. Zij had den te lijden gehad van de vorst. Eerder in cle week werden 27 Amerika nen en 70 Zuicl-Koreanen uit een kamp aan de Jaloe vrijgelaten. De bladen van Manilla brengen berich ten over ongehoorzaamheid van Philip- pijnse eenheden in Korea. De manschappen zouden ongehoorzaam zijn geweest omdat zij de indruk hadden, dat zij bij een aanval op Sing je voor het Amerikaanse opper commando „de kastanjes uit het vuur moesten halen". In de berichten wordt ver der gezegd, dat genoemde troepen niet voor de strijd bij vorst waren uitgerust. De Phi- lippijnse commandant is inmiddels ver vangen. De Amerikanen hebben in een week fcijds 1.115 man aan doden en gewonden verlo ren. Het totale aantal bedraagt (hans 29.996. Brandbommen Te Washington is bekend gemaakt, dat Amerikaanse vliegende reuzenvestingen bij het intensieve voorbereidende bombar dement voor het huidige offensief 3 mil lioen brandbommen hebben uitgeworpen. Franse bladen reageren De eerste reactie van de Franse pers op MacArthurs offensief in Korea op het ogenblik, dat de Chinese delegatie te Lake Success arriveerde, is duidelijk ongunstig. L'Aube (MRP) noemt de stap van Mac Arthur verbazingwekkend en zegt, dat MacArthur de UNO blijkbaar voor. een voldongen feit wil stellen. Het socialistische blad „Le Populaire" schrijft: „Het wordt tijd, dat de diploma tieke en militaire actie ten nauwste ge coördineerd wordt. De laatste weken krijgt men maar al te vaak de indruk, dat die coördinatie niet bestaat". Het linkse blad „Franc Tireur" meldt pijnlijke verlegenheid te Londen, Parijs én Washington over het offensief. De partijloze „Combat" schrijft: „Het offensief van MacArthur maakt de taak van de Westelijke diplomaten niet e voudiger". Beslissing over Formosa? WASHINGTON. (Reuter). De Verenigde Staten hebben in een plan voor een Ja pans vredesverdrag voorgesteld, dat, de Sovjet-Unie, China, Engeland en de Ver enigde Staten zullen beslissen over de toekomst van Formosa. Een geheim memorandum, dat aan een twaalftal landen is toegezonden, bevat te vens een voorstel, dat Amerikaanse en „misschien strijdkrachten van andere lan den" na het verdrag de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van Japan op zich nemen, zo maakte het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken Vrijdag beleend. In het memorandum wordt verklaard, dat, in geval de Sovjet-Unie, Engeland, China en de Verenigde Staten niet binnen een jaar na het sluiten van het vredes verdrag tot overeenstemming over For mosa komen, de beslissing aan de Alge mene Vergadering van de UNO zal wor den overgelaten. Hatta acht kwestie-NieuW Guinea dit jaar niet meer te regelen DJAKARTA, 25 November (Aneta) In een verslag van een rede, die door Hatta te Sibolga is gehouden, zegt het republi keinse persbureau Antara, dat naar de mening van Hatta de kwestie Nieuw- Guinea dit jaar niet geregeld zal kunnen worden. Hatta voegde hieraan toe, dat de Nederlanders Nieuw-Guinea niet zonder meer zullen overdragen en dat Indonesia zich niet zonder meer gewonnen zal geven. Mogelijk zal de U.N.O. interventie ver lenen, doch ook dat zal geen oplossing brengen, volgens Hatta. Bureau voor het economische °n militaire hulpprogramma Dr. H. M. Hirscbfeld is na zijn aftreden als Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië verzocht, om naast zijn functie van regeringscommissa ris voor het Europese Herstel Programma zich tevens te belasten met de functie van regeringscommissaris voor het militaire hulpprogramma. Wegens de ziekte van dr. Hirschfeld is de heer D. P. Spierenburg belast met de waarneming van het regerjngseommissa- riaat voor het Militaire Hulpprogramma. De heer Spierenburg trad reeds op als waarnemend regeringscommissaris voor het Europese Herstel Programma. Het reeds bestaande bureau voor het Europese Herstel Programma is gecombi neerd met e'en bureau voor militaire za ken tot het bureau voor het economische en militaire hulpprogramma. Tot president-directeur is benoemd drs. E. H. van der Beugel, tot dusverre direc teur van het bureau van de regerings commissaris voor het Europese Herstel Programma. Als directeur van de afdeling voor het Europese Herstel Programma zal optreden de neer P. A. Zoetmulder. Tot directeur van cle afdeling miltaire zaken is mr. J. J. Everts benoemd. Prof. Posthuma bij auto-ongeluk gewond Prof. S. Posthuma uit Overveen, direc teur van de Nederlandsche Bank, is Don derdagavond om negen uur met zijn auto op de Rijksstraatweg in Sassenheim tenge volge van de gladheid geslipt en tegen een vrachtwagen gex*eclen, die met een lekke band aan cle linkerkant van de weg stond. Prof. Posthuma kreeg een zware hersen schudding, inwendige kneuzingen en enige snijwonden aan het gezicht. Hij is overgebracht naar het Diaconessen- huis te Haarlem. Zijn-toestand is redelijk. Gistermiddag heeft de Haarlemse recher che de werkster A. F. J. v. R. in haar woning aangehouden onder verdenking van diefstal van textielgoederen ter waarde van driehonderd gulden ten nadele van de mensen bij wie zij werkte. Een gedeelte van de goederen werd achterhaald. HET WEER AFGEBEELD Zweedse strijdgroep voer de UNO De Zweedse regering heeft besloten de militaire autoriteiten op te dragen een groep van 1000 man te vormen, die aan de UNO ter beschikking zal worden gesteld voor het veiligheidsleger. Deze groep zal echter pas tegen een eventuele aanvaller ingezet kunnen worden met speciale goed keuring van de Zweedse regering. Dit regeringsbesluit moet nog door het parlement in zijn zitting in het voorjaar van 195.L worden goedgekeurd. Dit besluit betekent, geen afwijking van Zwedens traditionele buitenlandse politiek, die de ministers altijd „vrij van bondge nootschappen", doch niet „neutraal" noe men, aldus meent men in politieke kringen te Stockholm. Juridische deskundigen zijn van mening, dat de grondwet in haar huidige vorm Zweedse soldaten niet toestaat voor bui tenlandse mogendheden of organisaties te strijden. Het enig thans denkbare geval, waarin de regering genoodzaakt zou kun nen worden troepen naar het buitenland te zenden, zou zich voordoen, indien de Sovjet-Unie Finland annexeerde en dit tot een algemeen conflict leidde. Zweden heeft belang bij de blijvende onafhanke lijkheid van Finland, omdat Finland zijn bufferstaat tegen het Oosten is. Zolang strijdkrachten uit het Oosten nog Finland door moeten om de grenzen van Zweden te bereiken heeft Zweden de tijd zijn leger van 600.000 man te mobiliseren. De depressie, die enige dagen invloed op het weer bij ons heeft uitgeoefend, trok verder naar het Noorden weg. Aangezien boven Centraal Europa de luchtdruk enigszins daalde, namen de luchtdrukverschillen over onze omgeving verder af. Het rustige weer wordt vandaag en waarschijnlijk een groot deel van de Zondag nog niet bedreigd, aangezien de depressies op enige afstand voorbij trekken. Het hoge drukgebied ten Zuiden van Groen land verandert maar weinig van plaats. Ook boven Oost-Canada is de luchtdruk nu hoog geworden. De depressies boven het Amerikaanse continent moeien daarom nog steeds over het Noordelijk dèel van het Groenlandse plateau trekken. MIST SNEEUW -REGEN MOTREGEN A Hft&CL V BUIEN ft ON'/.'EEP 72tempepatuur lOOS ISÖ8AAR ïeütfmitè NEERSLAG' GE6-EP CENTRA H *OSE CRUK L LAGE DRUK - SCWEIOlNGSUJM- FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VELSCHILLENDE HERKOMST _ATANO. VAN .OlT. TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN-.lE'DéRÊ-HELE. DWARSSTREEP IS cEN WlND- SNELHEID'VAN Vl'jftëE'TEP PER' SECONDE Weerbericht PLAATSELIJK MIST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Plaatselijk mist, vooral in de na nacht en ochtend, overigens zwaar bewolkt met hier en daar opkla ringen cn in cle kustprovincies nog enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. 27 November Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur Maan op 17.08 uur, onder 10.42 uru 27 November Zon op 8.10 uur, onder 16.36 uur Maan op 18.03 uur, onder 11.34 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 25 November Hoog water. 3.59 en 16.11 uur Laag water: 11.58 uur. Zondag 26 November Hoog water: 4.35 en 16.46 uur. Laag water: 0.16 en 12.34 uur. Maandag 27 November Hoog water; "5.09 en 17.18 uur,

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1