rn Visserij -mriaj (/Adriana" isde oude niet meer BOEKEN baj VAN DORP ry CSeariïiig only d Clothes M©w edikbeurten „Koperen ploeg" betaalde met een mensenleven Belangrijke adviezen inzake tunnelbouw en industrieterreinen AB DE JONG Kennemer Lantaarn 25 November 1950 r(la| HE VAN DE ZUIDZIJ Slechts haar naam bleef behouden en herinnert aan een brok Vlaardingse historie jflÜERTIJD als prominent bekend Lijnde rederij Joost Pot, gevestigd te kreeg er in de jaren 1911 •ge nieuweloggers bij, waarna de it 21 zeill'óggers bestond, waaronder L schepen. De andere vier waren Vgers, splinternieuw van de werf. Vstuk hebben deze vaartuigen een "schiedenis, maar we overdrijven .0(te zeggen dat de Adriana (YL. 88) m spant. !j,2 door de Scheepswerf A. de Jong pingen gebouwd nam het schip in (je jaar voor het eerst aan de haring- deel onder schipper Johannes jn 4 reizen werd in die teelt door 88 1056 tonnen pekel- en steur- -aangebracht en was op één na de l vanger van de Pot-loggers. De zeillogger Copernicus I VL. 45, {,-piet van der Zwan was de hoogste 8 tonnen, doch had één reis meer Üegin van 'de loopbaan van de a" ging voorbij zonder schokkende iehissen. Aan het einde der twin- ■■aren ontstond er een grote verande rde visserij: loggers werden met uitgerust en in 1928 nam ook de a afscheid van de zeilen als voort- -jjmlddel omdat er een 80 PK. Brons- 'n werd geplaatst. De firma Pot had iel haar hoogtepunt bereikt of eigen achter de rug. In 1932 telde deze i nog slechts 3 stoom- en 5 motor r die alle te koop werden aangebo- estoomloggers VL. 47, VL. 84, VL. 43 n vlaardingen met de motorloggers en VL. 155. De overige drie schepen n elders de gelegenheid het bedrijf te zetten. De VL. 75 is tegenwoordig „uw Dirkje (KW. .104), de VL. 76 de (KW. 91) e'"1 de VL. 88 belandde in èningen bij de Fa. A. de Jong, die de Adriana onveranderd liet. Alleen VL. anderde in SCH. 104. Op de helling. schip kan men vele veranderin- anbrengen, dat heeft de Adriana 104) aan de lijve ondervonden. kon men het schip weer aantref- helling bij De Jong in Vlaardin- iiet 5.42 m. werd de logger toen ver- waardoor de inhoud 136 reg. ton [ging bedragen. Nog een paar jaartjes |en toen gooide de oorlog weer roet eten. De Kriegsmarine had een ander karweitje voor de „Adriana", in hun ogen veel belangrijker dan vissen. De Adriana veranderde in een bergingsvaartuig. Op het achterschip verscheen een hoog en breed dekhuis en als naam kreeg het „Hohlente". Inmiddels hadden zij ook de 80 PK. Brons er uitgehaald, want toen het schip in Februari 1946 door de Helga uit Kiel was gehaald stond er een 270 PK. Sulzer motor in. Voor de zoveelste maal kwam het schip daarna in Vlaardingen bij dezelfde werf waar het 34 jaar geleden van de helling gleed. De $oor de Duitsers aangebrachte dek huizen werden er alle afgebrand, een kaal ADVERTENTIE casco bleef tenslotte over. Voor de tweede maal werden er enige meters tussen gezet, het vaartuig kreeg een moderne schuin- lopencle voorsteven, op het achterdek werd een geheel nieuw dekhuis geplaatst met stuurhut. In October 1946, dus in een half jaar tijd, was een geheel vernieuwde en gemoderni seerde Adriana SCH. 104 gereedgekomen. De foto is genomen toen het schip na deze grote verbouwing weer ter visserij ging. Met een inhoud van 170 bruto en 80 netto reg. ton, een lengte van 35,94, breedte 6,53 en een holte van 2,98 mtr. is het één der grootste loggers van de vloot. Intussen is er ook nog een bak opgekomen. Wie her kent hieruit de kleine zeillogger Adriana VL. 88, een kleine veertig jaar geleden de trots van de Firma Pot te Vlaardingen? (Nadruk verboden). ARIE VAN DER VEER. ADVERTENTIE Binnen 24 uur gereed Zonder prijsverhoging EMISCHE REINIGING ZONDAG 26 NOVEMBER UDEN: d, Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u.: D, C. van Wijngaarden; 19 uur: ds. Broers van Amsterdam (Jeugddienst), ref. Kerk, Kanaalstraat, 8 uur: ds. C. pijs; 16.30 uur: ds. R. D. Beukema. tref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 u.: A. Jagersma. ir. Geref. Kerk, 10 uur: Leesdienst; 15 r; ds, Maris van Haarlem, lopsgczinde Gemeente, 7.30 u,: Dienst i de koffiekamer van Wester veld, ds. Veen. 1-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis, uur: Vespers. Dinsdag, 9 uur: Heilige enst. Woensdag, 19 uur: Eerste Vespers in de H. Andreas (inluiden van dè iïuwe kerkklok). Donderdag (H. An- ïas), 10 uur: Heilige Dienst. «er des Heils, 10 uur: Heiligingssamen- ömst; 19 uur: Openluchtsamenkomst; uur; Verlossingssamenkomst. H1IDEN-OOST: ltd. Herv. Kerk, Goede Herderkex-k, '.30 uur: ds. J. van den Brink van Vel- a; 19 uur: de heer R. J. Vogelenzang, X todsdienstonderwijzer, van Son del Gaasterland). n letef. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: R. D, Beukema; 15.30 uur: ds. C. W. ijs. Ver. v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: dr. A. van lemen, van Bentveld. tangelisatieveremging „Elon", Casem- roof-zijstraat, 10 uur: de heer P. D. trdelmeijer, van Noordwijk aan Zee. 19.45 uur: ds. H. van Dalen, to Colijnsplaat. tfgadering van Gelovigen, Esdoorn- ja raat 30. g Bebreeuwse Evangelisatie-Vereniging, jillerasbeekweg, 19.30 uur: de heren D. Utter en E. Fles, van Amsterdam. IUIS: Kerk, koffiekamer Westerveld, 9 x: ds. A, C. van Nood. muigelisch Lutherse Gemeente, koffie- ®ier Westerveld, 10.30 uur: ds. Ver dien, van Amsterdam. SEN; d' Herv. Kerk, 10 uur: de heer W. Sgeveen (hulpprediker); 19 uur: ds. a"'nk. I-NOORD: «ef. Kerk, 10.30 en 17 uur: ds. A. C. >n Nood. TRWIJK: «0 ;%1. Hervormde Kerk, Grote Kerk, 'mir: ds. F. C. Willekes; 7 uur: ds. W. Wthuys. .{jWiei'enlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. oopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. A!bert Vis. 1 teiMllia, 10 uur: de heer W. F. Kloos, jtoGoucla; 11.45 uur: Zondagsschool. uf'des Heiis: Geen opgave ontvangen. ^IfKAAN ZEE: Jr°?!rn' 1-0 uur: ds. J. D. Jansen.' K,collecte: Kerkvoogdij. 5 "Mkapel, Groenelaan, 10 uur: Wika w Sunken. ^IPOORT: „NEPTUNUS DOCHTER" (Thalia).— Esther Williams, di.e langzamerhand be kendheid heeft gekregen als de waternimf en wier films dientengevolge steeds voor een groot deel uit waterballetten bestaan, speelt thans de „amphibie-hoofdrol" in een kleurrijke geschiedenis, die veel minder dan gewoonlijk gevuld is met allerlei in fantastische kleurencombinaties gevatte badscènes. Dat andere deel wordt ingeno men door een reeks vermakelijke gebeur tenissen te land, waarbij een verdienstelijk grappenmaker en een niet minder vaardige cabaretière zorgen voor de vooral mu zikale vrolijke noot. Het optreden van dit tweetal vormt ver-uit het best-geslaag de deel van de film die overigens wel een geraffineerd staaltje is van Holly woods onovertroffen vaardigheid om met kleuren, licht, revue-montage en schone jonge dames ogenstrelende effecten te bereiken. Maandag, Dinsdag en Woensdag vertoont Thalia de spannènde Warner Bros-iilm, die de Nederlandse titel „Een roekeloos avon tuur" draagt, een bijzonder ongelukkige versie op „Desperate journey", want er be staat een diepgaand verschil tussen roeke loosheid en de moed der wanhoop, die in dit verhaal opgebracht wordt door vijf boven Duitsland neergeschoten Engelse vliegers. Bovendien blijft het pijnlijk voor onze taal, dat men aan een avontuur de eigenschap roekeloosheid toeschrijft. De neergehaalde bommenwerperbemanning van de R.A.F. wordt in het Zwarte Woud gevangen genomen door Major Baumeister, een vuurvreter van de Nazi's, (Raymond Massey), doch weet aan diens greep te ont snappen en duikt in het particuliere salon rijtuig van Goering, waarin de mannen on opgemerkt naar Berlijn reizen. Daar hou den zij zich schuil voor de naarstig speu rende Baumeister en wanneer zij even op duiken, betekent dat het einde van een brandbommenfabriek. Deze onderneming geschiedde op initiatief van luitenant-vlie ger Forbes, geïncarneerd in Errol Flynn. Zij komen vervolgens in contact met een Duits meisje zonder blond haar en blauwe ogen, Nancy Coleman, dat hen bij de parti- sanenbeweging introduceert en hen op weg helpt naar Engeland, waar ze inderdaad zij het met achterlating van twee doden heen weten te ontsnappen, zodat Baumeis ter, die hen iedere keer bijna knipt,op nieuw en voor het laatst het nakijken heeft. LOOGLEIDING BEZWEEK Bij de brug over de Staalhaven aan de Noordzijde van het kanaal bezweek Don derdag de loogleiding van de Papier fabriek, zodat het bijtende goedje over de weg stroomde. Politie en terreinbewaking van de Hoogovens hebben broederlijk de weg afgezet, tot het euvel verholpen was. Herv. J* Haarlem. Toorts, 10 Amsterdam. Sul. Kerk, 10 u.: ds. P. J. Mackaay Schegget, -ri. - TT uur: ds. P. A. Tichelaar. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. H de Kluis. 4 (Art. 31 K.O.), 10 en 17 u.: «'S,. Bruin. Bisschop van Haarlem bezocht Oud-Katholieke fancy-fair Het actie-comité IJmuiden voor de bouw van een nieuw Oud-Katholiek seminarie heeft Vrijdagmiddag bij de opening van de voor dit doel in gebouw voor Christelijke Belangen georganiseerde fancy-fair door een zeer groot getal belangstellenden alvast een zekere waarborg voor het welslagen gekregen. De opening van deze bazar, die met veel fantasie is ingericht, geschiedde door pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, welke tot aller vreugde de bisschop van Haarlem, mgr. J. v. d. Oord kon begroeten. Ook wa ren onder de gasten mevrouw Jj^ruik-De Hoogh uit Rijkswijlc, hoofdbestuurslid'van de Oud-Katholieke Vrouwenbond, mevr. Ph. van Kleef-De Rooy, Den Haag, oud presidente van „Sursum Corda" te IJmui den en de heer C.'A. van Thiel, Overveen, voorzitter van het landelijke Seminarie comité. Pastoor Nieuwenhuyzen uitte zijn waar dering voor het vele werk van de verschil lende verenigingen en de medewerking van vele zijden, om ten slotte een beroep te doen op aller offervaardigheid. Aan dit beroep werd direct na de opening spontaan gevolg gegeven en de kooplust deed de gezellige stemming met het uur toenemen, De stands zijn met vaak originele benamin gen aangegeven. Het gezellige zitje „De „Beursbengel" en de theeschenkerij Heuveltje" kregen eveneens een klandizie. De grote drukte van 's middags werd 's avonds nog overtroffen en kon toen zelfs overweldigend worden genoemd. Van daag wordt nog' grotere belangstelling ver wacht. SLIPPER OP DE STATIONSWEG Twee vrachtauto's, die op de natte Sta tionsweg op elkaar reden, hebben daar door beide ernstige schade opgelopen. Een auto van Van Gend en Loos moest daai plotseling afremmen voor een handkar en slipte door. Van de kant van de pont na derde een wagen, geladen met limonade- gazeuse en een botsing" was onvermijde lijk. De gazeuse vloeide rijkelijk en beide auto's zijn door de aanrijding vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich evenwel niet voor. Proefvaart met Elie „Elie Chenevière", het jongste kind van de Marezaten, dat in acht maanden tijd door timmerman Dekker en zijn zoon- liefdevol met zagen en hamerslagen ge kastijd is tot de trawl-trots van deze rederij, is Donderdagmiddag uitvoerig door ons bewonderd. En toen dat gebeurd was hebben we allemaal met de hoofden in de kragen, de handen in de zakken en een vastberaden blik in de ogen de be manning in de weg gelopen en gevraagd of het nog lang duurde voor de proeftocht begon. Terwijl de trawler losmaakte heb ben we voorts de machinist gevraagd, hoe het buitengaats was. Deze antwoordde, dat hij er de hele dag nog niet geweest was, doch veronderstelde, dat het ongetwijfeld erg koud zou zijn buitengaats. De man begreep ons dus niet. „Ja, maar....", zo voegden wij er aan toe. En dat was ge noeg. „Oooh.zei hij, „met de zee zal het wel meevallen". Het viel inderdaad mee, nog" vópr de uitgang van de pieren al; het viel mee van de éne roller op de andere, dit trotse vaai4uig. Want IJmuiden is gelijk aan een kerel, die languit op zijn buik in het water ligt en tussen zijn hoekige getatoeëerde pier- armen zo veel mogelijk spats maakt. En 1 onze Elie viel daarin mee, precies zoals de machinist zei. Neptunüs werpt geen stortzeeën op zon der stortzeeën terug te verlangen en velen probeert' hij tot diep in hun binnenste tot offerbereidheid te bewegen, dat is een oude waarheid. We hebben elkaar nu en dan bemoedigend en toch nieuwsgierig aange keken en gezichten zien vergrauwen. Voor al toen de trawler dwarszees kwam te lig gen en de motor afzette om „een trekje" te gaan doen. De schipper bood een borrel aan als de beste olie op ons bruisende bin- nenzeetje, en beter dan die pillen, die we hadden geslikt. We hoefden niet te klinken noch „proost" te sissen, beide werden al zeer luidruchtig gedaan door de zee. De deining deed zich ook in de stuur hut duchtig gelden. Zij wierp ons achteruit en opzij, liet ons weer terugkrabbelen om ons dan weer terug te gooien, alleen de stuurman stond vast aan zijn rad. Toen hij ons met volle kracht op zijn schoenen kreeg vertelde hij zonder een spier van zijn nog volop blozende gezicht te ver trekken, dat deze hem töoh te groot waren. Daarop wilde ook een ander grappig zijn. Hij begon over boerekool met worst. De zeegod mag hem wel dankbaar zijn, want er zijn toen velen over de brug ge komen. H. B, ADVERTENTIE Een mooi Cadeau? Geeft RADIO nu met Visserijband 225, 295 en 398 Wij hebben PHILIPS cn ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling in overleg. Electr. wasmachines v.a. 198.R.S., Hoover e-a, wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. schcer- apparaten en verlichtingsartikelen, FA. PRUIS WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON 5726 DE SALENTOVERGING Vijf en twintig mensen bleven met de Italiaan Daar, waar de Zeeweg in Bloemen- daal eindigt, is 22 jaar geleden op 26 November een scheepsramp gebeurd, die de bewoners van IJmuiden en Bloemendaal en velen daarbuiten nim mer uit de gedachten zal gaan. Het Italiaanse stoomschip „Salento", komende van de Middellandse Zee met een lading phosphaat voor Rotterdam, kon wegens de storm de Nieuwe Wa terweg niet binnenlopen en daarom werd de koers verlegd naar IJmuiden. Ter hoogte van Bloemendaal echter, een kilometer uit de kust, is het vaar tuig gestrand. Toen de dageraad aanibrak zagen de vele toeschouwers, hoe een zeldzaam holle zee het schip beukte en de lui, die kennis van zaken hadden, waren het er over eens dat dit schip niet lang te houden was. Men betwijfelde zelfs of er nog leven aan boord zou zijn. Inderdaad bleken nog 25 man op het steeds dieper wegzakkende vaartuig te zijn. Een kilometer ten Noorden van d^ Zeeweg lag de reddingboot van de Noord- en Zuid hollandse Reddingmaatschappij klaar om in zee te gaan. Men beschikte in die tijd nog niet over een motorreddingboot en de twaalf dappe ren aan de riemen, onder bevel van schip per Peters, waren zich hun waagstuk ten volle bewust. Het wa^'en vletterlieden uit IJmuiden, leden van de alom bekende „Koperen Ploeg", die indertijd door Gerrit van der Wiele werd opgericht. Vier-en-twintig handen trekken aan de riemen en langzaam glijdt de notedop de branding tegemoet. In angstige spanning wordt aan het strand de worsteling gade geslagen. Het is een strijd op leven en dood. Maar zij geven het niet op! En plotseling gebeurt het noodlottige: de boot draait dwars op de onstuimige golven. Met alle kracht wordt geprobeerd het vaartuigje 'echt te krijgen; het mislukt, de vlet wordt opgenomen en..-slaat om. Als ze boven komt zitten er maar vijf mannen in. Men telt op het strand de mannen, die zich vastklampen aan de omgeslagen boot: twaalf in totaal. Als cle boot op het strand wordt getrokken, blijkt dat de 70-jarige P. Visser I-Izn. ontbreekt. Wanneer zij wordt recht gezet, ziet men, dat de vermiste er bewusteloos onder ligt. Alle pogingen ten spijt heeft deze dappere redder zijn heldendaad met de dood moe ten bekopen. En de bemanning van de „Salento"? Toen het reddingswerk met de boten on mogelijk bleek de „Dorus Rijkers", de „Zeemanshoop" en de „Noordzee" waren mede in actie geweest werden vliegtui gen in het reddingwerk ingeschakeld. De machines werden in de storm als wegge blazen. Een poging, om een lijn met een windzak op het schip te laten vallen, mis lukte. Kapitein Michele de Vito uit Bari en zijn 24 mede-opvarenden zijn in de golven ten onder gegaan. In de avondduisternis belichtten de stra len van speciaal gestelde zoeklichten een spookachtig en ontredderd „dodenschip". De gezafflknlijke Nederlandse kledingindustrie heeft in hel Concertgebouw te A.msterdam een mode-show gehouden. Vooral de nieuwe strandmodeoogstte veel bewondering. Ambachtsschool in Beverwijk noodzakelijk Verschenen is het jaarverslag van de Economisch-Technologische Dienst over het tijdvak 1 September 194931 Augustus 1950. Deze dienst heeft tot taak de werk gelegenheid op het gebied van nijverheid, landbouw en visserij in Noordholland te stimuleren. Daartoe worden adviezen ge geven en onderzoekingen ingesteld. Van jaar tot jaar blijven de werkzaamheden van de dienst toenemen. Het aantal per- HET KOPEN VAN ADVERTENTIE EEN BOEK EEN VULPEN of EEN ANDER GESCHENK IS EEN ZAAK VAN VERTROUWEN WENDT U ZICH TOT ONS Erkend Boekverkoper - Erkend Kantoorboekhandelaar EDISONSTRAAT 7 IJMUIDEN TELEFOON 5326 Wilde tonelen. Het toneelseizoen draait en Velsen ergert zich. Niet over de ijverige tonelisten, die in meer- of mindere mate bij dragen leveren aan de cultu rele verheffing onzer con treien, maar over het deel van het publiek, dat het nooit leert. Dat om kwart over acht binnenslentert, luidkeels ken nissen in de duistere zaal be groet, een scène op de plan ken voorziet van het commen taar „Zou ikkueffe magge- plage" en dan een hele rij in opstand brengt, omdat er plaatsen gereserveerd zijn en. de contributie toch trouw be taald is en„o, mevrouw, stond ik een toon te hoog?" Zulks is min of meer de schuld van de toneelvereni gingen, die niet precies op tijd beginnen, want er zijn altijd mensen, die daar op rekenen. Zulks geeft aanleiding tot het beruchte „kwartiertje", dat hier en daar uitgroeit tot het verwerpelijke „halfuurtje". Als beide partijen zich. be- terden door de deuren om vijf over acht te sluiten en op tijd te beginnen, subsidiair aan wezig te zijn welaan, er zou heel wat meer vrede heersen aan weerskanten van het voetlicht. Acht klinkers en drie straatlantaarns Een lieve lezeres uit het warme Zuiden onzer gemeente heeft zich de dichtader ge schramd, toen zij struikelde op de duistere Willem de Zwij gerlaan. Ziet wat vloeide: Willem de Zwijgerlaan" Ze ligt vol statie ende ma jesteit - Met villa's hier en daar verspreid - De laan, waarvan een ieder ze.it; „Hier wonen dat is zaligheid!" Toch, hoe verrukt de wand'laar is, - Met het trot toir is 'het nog mis. - En groter wordt de ergenis Bij avond in de duisternis. Vluoht dan maar in het struikgewas, - Of red je leven op het. gras. - Dat komt de fietser goed van pas. - Hij racet en jij trapt in een plas. Een klinkertje of acht mis schien - Drie straatlantaarns bovendien, - Dan kan men weer z'n partner zien, - Al is het 's avond over tien". D.ie voorlaatste regel zal wellicht met een gering wenk brauwfronsen gelezen worden, want er zijn mensen, die deze wens niet onmiddellijk kunnen onderschrijven. Overigens is het waar, wat deze dame dichtte. Om honderd gulden van een jong gezin. Een Velsen-Noqrdse meter- opnemer verwijlt thans in zak en asse. Tijdens zijn rondgang langs de meters van het PEN is hij ergens betaald met een briefje van honderd gulden, dat bij terugkeer op zijn basis niet in de geldbuidel vertoef de. Er zijn die dag meer hon derdjes ontvangen, .zodat de meteropnemer op geen stuk ken na weet, welk briefje ont breekt. Hij doet een klem mend beroep op deze magere kolommen, Velsen Noord te bewegen de portefeuilles na te tellen. En als er honderd gul den teveel in zit, de Sinter klaas van deze jonge ambte naar niet te vergallen. Hij is er zeer zeker van, het geld niet te hebben verloren. Laat ons tellen, Noorderlingen en een jong gezin verblijden met dat bankje. Anders dreigt er een bankroetje. LAMPENIER. sonen en bedrijven, dat zich om inlichtin gen en adviezen tot deze instantie wendt, wordt groter en ook de officiële en semi- officiële instanties maken steeds meer ge bruik van de mogelijkheid deskundig" en objectief advies te krijgen over tal van zaken, die de economische ontwikkeling van de provincie raken. De kennis en er varing, die deze dienst zich in de loop van de jaren heeft eigen gemaakt, komen op deze wijze steeds meer tot hun recht. In de Raad van Advies werd de plaats van de heer ir. H. Meyerink ingenomen door ir. F. Ottevangers. In de afgelopen periode kwam deze raad tweemaal bijeen. In de eerste vergadering kwam het rapport over de urgentie van het tot stand komen van de tunnel in Vel sen ter sprake en men vleit zich met de hoop, dat dit rapport mede zal hebben ge werkt aan het ministeriële besluit om op de begroting voor 1951 een post uit te trekken voor dit werkobject. De Raad van Advies heeft zich verder bezig gehouden met het vraagstuk van de opleiding van de jeugd voor het bedrijfsleven, aan de hand van een nota van de commissie van advies voor de Jeugdbemïddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam. Verder wer den besproken de resultaten van een onder zoek naar de uitbreiding van de werkloos heid en het vraagstuk van de „bijzondere industrieterreinen in IJmuiden" was mede een belangrijk punt. Er werd een nota samengesteld door de directeur van de dienst in overleg met de directie van de provinciale Planologische Dienst, waarin er op wordt gewezen, dat in Nederland slechts zeer weinig grote industrieterreinen aan wezig zijn, die grote draagkracht bezitten en die tevens aan groot scheepvaartwater liggen. De terreinen in IJmuiden zijn mo menteel de enige, die voor ontsluiting wei nig kosten vragen, zo werd geconstateerd. Het overleg hieromtrent met de gemeente besturen van Velsen en Beverwijk is nog niet beëindigd. Lager Nijverheidsonderwijs in Beverwijk De dienst acht het noodzakelijk dat naast de reeds bestaande scholen voor lager nij verheidsonderwijs nieuwe scholen worden gesticht in Enlchuizen, Beverwijk, Uitgeest en Uithoorn. Wat de bouw van fabrieken aangaat, deze werd geheel vrij gegeven, waardoor het aantal adviezen aan de provinciale directie van Wederopbouw en huisvesting aanmer kelijk minder werd. De economisch-tech- nologische dienst gaat onvermoeid verder met zijn belangrijke taak. Stilte. De totale aanvoer van de Vrij dagmarkt bestond uit slechts 163 kisten. Door deze exhorbitante schaarste was er eigenlijk geen sprake van een normale prijzenwaardering. De fijnvisaanvoer welke uit 3 hele welgetelde kisten bestond ver oorzaakte voor de grove soorten zelfs nog een kleine stijging waardoor f 2.20 per kg. kon worden genoteerd. Grove slips noteer den f 1.32 tot f 1.24 en de kleinmiddelsehol bracht het tot f 57 per kist. Kleine schol 2 varieerde van f 20.50 tot zelfs 1' 56.50 per kist, naargelang van de kwaliteit. Enkele kisten wijting schommelden tussen de f 16 en de f 26.50. Reeds vroeg in de ochtend was de anders zo bedx-ijvige hal verlaten. Stilte II. Ook vandaag was er geen trawleraanvoer. Slechts enkele haringlog- gers, en een eenzame kustvisser brachten hun schrale vangsten aan de afslag. Stilte m. Voor Maandag zal er on danks het feit dat verscheidene trawlers aan de afslag zijn, weinig leven in de IJmuidense brouwerij heersen. De vang sten noopten de boten voor ze vol waren naar huis te komen. De Sumatra heeft in totaal 500 kisten, waarvan 250 k. makreel en 250 k. rondvis, de Haarlem brengt 320 schelvis en 200 makreel en 120 wijting mee en de Petten, die Donderdagavond totaal 230 kisten aan boord had wordt later in de week verwacht evenals de Claes Com- paen, welke ook niet meer dan 300 kisten kon maken. Iiet is opvallend, dat op het moment dat de makreelvangsten practisch beëindigd zijn er zeer weinig rondvis kan worden gevangen. Pools nieuws. De Poolse trawler Mer cury is Donderdagavond naar het Kanaal vertrokken om daar de haringvisserij te proberen. Thuisstomende naar Polen zijn de Saturnia met 400 kisten, de Jupiter met 400 kisten en de Jowisz met 440 kisten. Niet 7.0 bedoeld. Vrijdagmorgen raak ten de Katwijk 189 en de Poolse logger Deltra, die ongeveer gelijktijdig binnen kwamen, aan de kop van de vissershaven met elkaar in aanraking toen de Delta de haringhaven instak. De schade was uiterst gering. Ook dat loont niet. De vier kustvis- sers, welke Donderdag aan de afslag wa ren met zeer geringe aanvoeren maakten de volgende resultaten: IJM 213 f 70, KW 189 f 570, KW 126 f 575 en de SCH 62 f 880. Volgende week naar huis. In het be gin van de komende week kunnen binnen worden verwacht de Claes Compaen (ver trokken 14 November); Petten (naar 14 November); Sumatra (naar zee .14 Novem ber); Haarlem (haar zee 14 November); Maria v. Hattum (naar zee 15 November); Alkmaar (naar zee 16 November); All Water (naar zee 16 November); Herman (naar zee 16 November) en de Vikingbank (naar zee 16 November). Duitse mogelijkheden. Er is een ultra moderne Duitse trawler in de vaart ge bracht, de „Teu^ingen" van de Noordzee- rederij. Het schip wordt voortbewogen door een diesel-electrische motor, 't is 420 bruto ton groot en kan meer dan 5000 manden vis laden. De eerste visreis zal naar de IJslandse gronden gaan. Korab komt binnen. De Poolse logger Korab 2 is stomende naar IJmuiden met 661 kantjes haring. Verschonen. Door de Unie Verkeer is via de Stichting van de Arbeid een verzoek ingediend voor de bouw van een nieuwe wasgelegenheid voor de IJmuidense hal arbeiders. Tevens is een verbetering ge vraagd van de opbergruimte voor kleren en gereedschappen van havenarbeiders en visknechts.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7