r PELIKAN J De radio geeft Dinsdag Haarlems IVSatrassenhuis PANDA EN DE MEESTER*BEBIENDE Q Wereldnieuw Maandag 27 November 1950 Een meevaller van f 1.040.000 voor Haarlem Nog een uitkering van het rijk over 1947 In ons nummer van 8 September j.l. deelden wij mede dat een uitlating van prof. C. W. de Vries (lid der Commissie- Oud voor de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten) in liet tijdschrift Economische Statistische Berichten, hoop gaf op een aanvullende uitkering uit het Gemeentefonds over 1947. Er was name lijk gebleken dat over dat jaar nog een bedrag van 60.000.000 te verdelen is. Wij berekenden dat dit voor Haarlem een extra inkomen van 1.000.000 zou betekenen, maar merkten daarbij op. dat te verwach ten is, dat bedongen zal worden dat dit geld gebruikt zal worden voor aflossing van oude x-ekening-tekorten. Thans blijkt uit het wetsontwerp tot verlenging van de Noodvoorziening Ge meentefinanciën, dat de regering inderdaad een voorstel heeft ingediend dat in veel overeenkomt met het denkbeeld dat prof. De Vries lanceerde. Het blijkt nu dat er nog 62.000.000 is te verdelen. Per inwo ner kan aan de gemeenten nog 6.50 uit gekeerd worden. Dit wil zeggen dat Haar lem voor 160.000 inwoners alsnog ƒ1.040.000 zal ontvangen. De bedoeling is dat het geld door de gemeenten wordt gebruikt öm vroegere tekorten op de rekeningen weg te werken of te verkleinen. Dit voorschrift is evenwel soepel voorgesteld, waardoor het in bijzon dere gevallen mogelijk zou zijn, dat het rijk dat geld aan de gemeenten uitbetaalt, zonder die eis te stellen. Gedenkramen onthuld in de Leidse universiteit In het groot auditorium van de rijks universiteit te Leiden zijn Zaterdag twee glas-in-lood ramen, ter nagedachtenis van alle leden van de Leidse universitaire ge meenschap, die tijdens de oorlogsjaren direct of indirect door toedoen van de vijand om het leven zijn gekomen, onthuld. De rector-magnificus van de universiteit, prof. dr. S. T. Bok, bracht dank aan de velen, die bijdroegen tot hei tot stand- komen van dit gedenkteken, zeer in het bijzonder het Leidse universitaire fonds, dat het grootste gedeelte van het beno digde bedrag ter beschikking stelde. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak sprak de herdenkingsrede uit. Spreker wees er op, dat het tien jaar geleden was, dat de decaan van de faculteit der rechtswetenschap openlijk protesteerde tegen het ontslag van de Joodse hoogleraren. Dit protest werd het begin van een zeer intensief verzet van Leiden uit tegen de bezetters. Daardoor is de 26ste November 1940 de gloriedag voor de universiteit geworden. Na de onthulling droeg de rector-mag nificus de gedenkramen over aan het col lege van curatoren. ADVERTENTIE t"*" ledikanten BEDDE Ken eerli(icMt< ADVERTENTIE Hannie Schafl-herdenking Gisteren vond op de Erebegraafplaats in Overveen een „Hannie Schaft-herdenking'' plaats. Omstreeks het middaguur verza melden zich een 25003000 personen, voornamelijk jongeren van het A.N.J.V. maar ook leden van de Nederlandse Vrou wenbeweging op de Dreef in Haarlem om zich vandaar naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen te begeven. Op de Parkeerplaats van de Erebegraaf plaats heette de heer Haks uit Amsterdam ouders van gevallenen en belangstellenden welkom, speciaal de delegatie uit Finster- wolde. „Het is ons verboden op de graven zelf te spreken, maar dit doet niets af aan onze herdenking van Hannie Schaft en onze andere dierbaren", zeide spreker. Nadat de gezamenlijke zangkoren „Mor genrood" gezongen hadden, sprak een hoofdbestuurder van de organisatie „Ver enigd Verzet 19401945", de heer Maas. De volgende spreekster was mevrouw Truus Wenges-Vander Molen, vriendin en naaste medewerkster van Hannie Schaft, die haar kameraadschap en trouw tot in de dood besprak. Zij herinnerde eraan dat vijf jaar geleden overal kinderen langs de weg stonden om Hannie de laatste eer te bewijzen. Vijf jaar, die ons veel teleur stelling hebben gebracht, bijv. de berech ting der politieke misdadigers. Overal scheiden wij ons weer in schotjes en trachten zo haat in plaats van liefde te kweken. Mejuffrouw Els Zwart uit Amsterdam declameerde vervolgens het gedicht van Jan van Campert „De achttien doden". Daarna sprak namens „de vredelievende en anti-fascistische jeugd" de heer H. van Langen. Hij zei dat er een toenemende ongerustheid en verontwaardiging heerst, omdat de Amerikaanse bezettingautoritei ten de nazi-leiders in vrijheid hebben ge steld. Met dezelfde ongerustheid en veront waardiging treedt de jeugd de plannen te gemoet tot militarisering der Duitsers. Deze bijeenkomst, aldus de heer H. Van Langen, is een ernstige waarschuwing aan hen, die de jeugd willen drijven tegen het vrede lievende Oosten in de strijd te treden. Spreker dacht ook aan „de moedige iongens uit Schoonhoven, die weigerden het Indo nesische broedervplk te bestrijden". Mejuffrouw Zwart declameerde daar- i „De duif vliegt uit" van Theun de Vries. Vele bloemen dekten na afloop de gra ven. Er waren kransen van verscheidene afdelingen van A.N.J.V., C.P.N, en E.V.C. „Het Ivoren Kruis" bestaat 40 jaar Erevoorzitter onderscheiden De Nedex-landse Vereniging voor Mond en Tandhygiëne „Het Ivoren Kruis" be stond Zaterdag 40 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is in het gebouw van de G. G. en G. D. te Rotterdam een tentoon stelling ingericht, die een beeld geeft van het veelomvattende werk op het gebied van het tandheelkundig onderzoek. De staatssecretaris van Sociale Zaken dr. P. Muntendam hield bij de opening der tentoonstelling een rede, waarin hij de zeer grote verdiensten belichtte, welke de ver eniging heeft bij de opvoeding van ons volk, dat beseffen moet, dat geen lichame lijke gezondheid gewaarborgd kan zijn, in dien niet aan het gebit de nodige zorg wordt besteed. De staatssecretaris richtte zich vervol gens speciaal tot de ere-voorzitter, de heer J. Backer Dirks, directeur van de lande lijke schooltandverzorging, die pioniers arbeid op het gebied van mond- en tand hygiëne heeft verricht. De staatssecretaris deelde mede dat de Koningin de heer Backer Dirks had be vorderd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Recordhoogte van in- en uitvoer in October De winst uit de Energiebedrijven Indien deze aan de gemeenten onthouden zouden worden dreigen moeilijkheden Indertijd hebben wij medegedeeld dat de Staatscommissie Van Itterson geadvi seerd heeft tot ingrijpende wijzigingen in de exploitatie der gasbedrijven. Aange drongen werd op een sterke concentratie van bestaande gasfabrieken en het oprich ten van enkele grote kolenveredelingsbe- drijven, waardoor een groot aantal gas fabrieken gesloten zou kunnen worden. Bovendien werd geadviseerd ook de gas- fabricage en distributie in handen te geven van de provinciale energiebedrijven. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft thans een uitvoerig adres aan de minister van Economische Zaken gezonden. Betoogd wordt dat de door deze Staatscommissie voorgestelde concentratie te ver gaat, zodat nadere overweging der plannen nodig zal zijn. Verder wordt betoogd dat het ongewenst is de fabricage en distributie van gas uit handen der gemeenten te nemen. Ver schillende gemeenten putten thans uit de energiebedrijven belangrijke winsten. (Haarlem is daarvan een voorbeeld). In dien deze inkomsten in de toekomst zou den komen te vervallen, zouden die ge meenten in moeilijkheden komen, waar door zij niet meer in staat zouden zijn grote bedragen uit te geven voor sociale en cul turele doeleinden. Zou men zo wordt tenslotte opgemerkt de winsten uit de energiebedrijven aan de gemeenten willen ontnemen, dan zal eerst gezorgd moeten worden dat die gemeenten daarvoor scha deloos gesteld worden. Passagierslijst van de „Tabinta" i Op onze kantoren ligt ter inzage de j passagierslijst van het troepen-trans- j portschip „Tabinta", dat op 13 Novem- ber met ongeveer achthonderd mili- I tairen uit Tandjong Priok is vertrokken. Het schip wordt omstreeks 9 December j in Amsterdam verwacht. Aantal echtscheidingen neemt steeds toe In de algemene vergadering van „Pro Juventute", Zaterdag te Arnhem gehouden, zei de voorzitter, mr. J. Kist uit Am sterdam, dat het aantal echtscheidingen steeds toeneemt. Verontrustend zijn deze feiten, omdat de kinderen van gescheiden ouders gauwer a-sociale gedragingen ver tonen dan kinderen uit „normale" gezin nen. Bij vele echtscheidingen constateert men een groot gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Ook de gronden, waarop men een echtverbintenis sluit, zijn vaak niet ernstig genoeg: de een gaat trouwen om het ouderlijk huis te kunnen verlaten, de ander denkt aan kostwinnersvergoeding Ook het aantal „gebroken" gezinnen (schei ding van tafel en bed, vrijwillig uit elkaar gaan) is zeer groot. In 1949 stonden bijna 7500 kinderen onder toezicht van Pro Juventute tegen 5922 in 1948. ADVERTENTIE BOEfCEM Grote sortering Ontspannings- en Ontwikkelingsliteratuur PEBOEEPERS Grote Houtstr. 55-57 - Haarlem - Tel. 19397 ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Amusementsorkest. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Platen. 14.00 Klank beeld. 14.20 Kamerorkest. 15.25 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Platen. 18.15 Maandoverzicht Marine. 18.25 Populaire muziek. 18.48 Sport, Dit is leven en Voor de Jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.24 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- schaakwedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Gemengd koor. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereld- schaaktournooi. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht, 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel en Accor deon. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel week overzicht. 13.30 Kwartet. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.15 Interview. 15.30 Platen. 15.50 Boekbespreking. 16.10 Kinder koor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Dansorkest. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Promenade-orkest. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De ant woordman. 21.35 Platen. 22.00 Goede moed. 22.15 Piano. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Operette. 12.15 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 15.30 Gevarieerd programma. 16.15 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinde ren, 17.30 Platen. 17,50 Boekbespreking. 18.00 Studentenleven. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Viool. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 20.45 Omroepkoor. 20.45 Platen, 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Dekkingspercentage gestegen tot 71 De Nederlandse in- en uitvoer bereikte in October opnieuw een recordhoogte. Vol gens de voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van onze invoer in deze maand f 740.000.000 of f 86.000.000 meer dan in September. Nog belangrijker was de stij ging bij onze uitvoer. Deze vermeerderde met f 96.000.000 en bereikte in October een bedrag van f 562.000.000. Als gevolg hiervan steeg het dekkings percentage van 71 in September tot 76 in October. In October van het vorige jaar was dit cijfer echter 87. TREIN GEMIST ORANJEBOOM BIER! ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Muziek Een Nederlandse avond door Didi Sanders, Willem Noske en Hans Schouwman De Heemsteedse mezzo-sopraan Didi Sanders gaf Zaterdagavond in de Haarlem se Begijnhofkapel met medewerking van de violist Willem Noske en de pianist Hans Schouwman een recital, dat om zijn de monstratief karakter ten voordele van oude en moderne Nederlandse muziek (stel u voor: een programma geheel gewijd aan Nederlandse volks- en kunstmuziek!) meer belangstelling verdiende dan er voor betoond werd. De bedoelingen van de idea listische zangeres met haar „Nederlandse avond" waren in ieder geval zeer sympa thiek en getuigden van een inzicht dat vrij zeldzaam is onder de vocalisten. Het pae- dagogisch element dat in dit programma vervat was, zou mijns inziens nuttig uitge buit kunnen worden voor school- of jeugd- concerten. Er moet een publiek gekweekt worden dat onbevangen staat tegenover de kunst van eigen bodem; daartoe dient be gonnen te worden bij hen die nog niet in de conventie verstrikt zijn van de commer ciële kunstpolitiek en nog niet aangetast door de zeer verspreide ziekte van het wantrouwen in de nationale kunstvermo gens. Wie zich onbevangen openstelt voor de liederen van Willem de Fesch 1687 1757 (Didi Sanders zong er drie op Ita liaanse en drie op Engelse tekst, deze laat ste met viool-obligaat), of voor de viool sonate in c van Jacobus Nozeman 1693 1745 Willem Noske gaf hiervan na eeuwen een eerste en zeer treffende uit voering) zal heus zijn respect niet onthou den aan deze zeer gevoelige en levendige muziek, die naast die van hun beste tijd genoten gesteld mag worden. De twee Haarlemse Liedekens van Nozeman op teksten van Pieter Merkman zouden om hun fraaie melodieën vooral gemeengoed moeten zijn van iedere muziekgevoelige stadgenoot. De soepele wijze waarop Didi Sander het „Haarlems temp" zong, kon bovendien niet anders dan de hoop doen leven dat het eens zo wezen zal. Uit onze volksliederenschat had de zan geres een interessante keuze gemaakt. „O, roosken rood", een van het viertal door Julius Röntgen bewerkte liederen, sloeg bijzonder in. De overige bewerkingen waren van Hans Schouwman, die er be langrijke klavierpartijen bij geschreven heeft. „De Dans der Maegdekens" maakte veel indruk. Didi Sanders liet ons ook ken nis maken met twee Vondelliederen van Schouwman, namelijk „Diogenes" en „Deuntje". Dit laatste is het geestige vers op de Haarlemse „musicyn" Padbrué; het leent zich beter tot verklanking, dan het redenerende „Diogenes". De zangeres gaf overigens veel uitdrukking aan beide en de componist-begeleider excelleerde in de brillante pianopartij van „Deuntje". De „Berceuse" van Diepenbrock leek ons wel wat nuchter van klank en voordracht, maar wat de zangeres en de pianist bereik ten in „Sonnet pour Hélène" van Sas Bunge verdiende alle lof. Dit laatste mocht ook gezegd worden van de geestige inter pretatie van drie liederen van Albert de Klerk, op teksten van Wïm Snïtlcer. Nu en dan leek ons deze avond het zin gen van Didi Sanders iets geforceerd van klank; we willen echter aannemen dat de acoustiek van de matig bezette zaal haar en ons parten speelde. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE 10% KORTING Slechts korte tijd op alle Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GR A A FF. Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 FABRIEKSDIEFSTALLEN OPGEHELDERD De laatste maanden is herhaaldelijk in gebroken bij een metaalgieterij en machi nefabriek te Blerick. De Venlose politie heeft thans vier Venlose jongemannen ge arresteerd, die in deze fabriek hun slag hebben geslagen. Bij een opkoper te Venlo is reeds 200 kg. koper en brons, afkomstig van deze diefstallen achterhaald. De buit bestond gedeeltelijk uit oud en gedeeltelijk uit nog bruikbaar materiaal en vertegen woordigde een aanzienlijke waarde. De „Holland Scholarship Trust" stelt voor het studiejaar 19511952 enige beurzen beschikbaar voor oudere jaarsstudenten om een academische cursus aan een der Engelse instellingen van hoger onderwijs te volgen. Inlichtingen verstrekt de heer J. H. Bannier, Nassauplein 3, 's Gravenhage. ADVERTENTIE VULPENHOUDERS AUTOM. POTLODEN M. STRO LAND SCHOTERWEG 5—7 7. De directeur van het Bemiddelings- Bureau, de heer Bonkeldrup was een en al levendige bereidwilligheid nu hij een maal gehoord had, dat Panda millionnair was. Maar natuurlijk!" riep hij uit. „Ze ker een millionnair moet een bediende hebben! Ik zal er onmiddellijk een laten komen!" en met die woorden drukte hij dringend op een bel. „Het aardige is namelijk, vertrouwde hij Panda toe, dat ik net een uitstekende bediende uit voor raad kan leveren! Een pracht-aanbieding, mag ik wel zeggen eerste kwaliteit! Iets bijzonders voor uw hele leven, me neer! Dat is ene Jeremias Jolliepop. „Hihi," lachte Panda. „Jeremias Jolliepop ivat. een gekke naam!" De directeur lachte met hem mee, maar plotseling ver starde zijn gelaal toen een ijzige stem aan de andere zijde van het vertrek sprak: „Mag ik wellicht vernemen, wie de per soon is met een geest zo sprankelend, dat hij mijn naam lachwekkend vindt?" Dat icas Jeremias Jolliepop die binnen kwam Jeremias Jolliepop, de meester-bedien- deHij staarde Panda aan met een blik vol ijskoud afgrijzen, en Panda zei verlegen: „Ikeh.... ik.... eh ben Panda, meneer, Plukkie Panda „P-l-u-k-k-i-e P-a-n-d-a," herhaalde Je remias Jolliepop nadrukkelijk. Ach zó! Iets dergelijks kon men verwachten!" En hij wendde zich vol afschuw af. In allerlei toonaard Gecombineerd concert De R.-K. Harmonie-verenigingen „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord en „St. Mi- chaël" uit Heemstede, beide onder leiding van de heer S. A. Noom, hebben ettelijke weken samen gestudeerd aan een zwaar programma dat zij Zondagavond in de Ge meentelijke Concertzaal uitvoerden. Zij hadden zich bovendien de medewerking verzekerd van het R.-K. koor „Da Pacem" uit Santpoort, onder leiding van de heer Th. Spook, zodat het een avond kon worden met voldoende afwisseling. Er was een treffende eenheid in de grote bezetting van het dubbele korps, die zich in de eerste plaats onderscheidde door een goede stemming. Alleen wanneer (in de Dans-suite van Boedijn) piston en trom bone met sourdine te spelen hadden, kwam die stemming eventjes in het gedrang, wat ook het geval was bij sommige fluitpassa- ges. De groep bassen en tenoren had (met de saxophoons) een mooie, ronde en volle klank. Daar stond een fraaie strident-groep van pistons, trompetten en trombones te genover, die maar een enkele keer, door het te laag intoneren van de trompetten (in de Variaties van Poot) wankel werd. De bescheiden klank van het hout deed meestal aangenaam aan. Ook hoorden wij een goede hoornklank. De „Rossiniana-ouverture" van Boedijn werd zeer verdienstelijk gespeeld; zij kan echter rhythmisch nog scherper. De Wést- Friese Dans-suite van dezelfde componist klonk vooral in de hoekdelen door goed samenspel. Zeer te waarderen was de tuba solo. Strikt genomen had men met de Va riaties van Marcel Poot op het oude volks lied van de Twee Koningskinderen te hoog gegrepen, doch men heeft aan deze voor treffelijke muziek een rijk veld voor studie gehad. De tango en foxtrot slaagden reeds vrij goed. Doch men is op het stuk nog lang niet uitgestudeerd. Een ouverture van Lincke en het Egyptisch Ballet van Luigini bleken beter in het vermogen der spelers te liggen en zelfs het dramatische „Tarass Boulba" (naar de roman van Gogol) werd op een enkel zwak punt na verdienstelijk vertolkt. Een compliment voor dirigent Noom, die deze resultaten met een zo zwaar programma en onder zulke bijzon dere omstandigheden wist te bereiken, is hier zeker op zijn plaats. „Da Pacem" had deze zomer op het con cours van Polyhymnia een frissere sopraan klank dan nu. Maar dirigent Th. Spook verdient veel lof voor wat hij met zijn be zetting wist te bereiken, vooral in het hoogst belangwekkende koorwerk naar de „Silberweise" van Hans Sachs. Hij wist ook in de overige nummers het ensem ble lenig en op toon te houden. De tenor vleugel klonk opvallend fris. Plet publiek betoonde veel aandacht voor de prestaties op deze concertavond, die een ernstige poging betekent om het peil der dilettanten-blaasmuziek op te voeren. Aardige kinder-opcrette De Haarlemse Speeltuinvereniging „Door Vrede Saamgebracht", heeft onder leiding van mej. W. van Eldik, een kinderkoor gevormd dat zich toelegt op het genre der kinderoperette. Zondagmiddag werd in de stampvol bezette Tuinzaal van het gemeen telijk Concertgebouw het resultaat van studie en voorbereiding gedemonstreerd met een opvoering van „Goudhaantje en de Troubadour". Naar aanleiding van wat wij er van konden zien en horen, mogen we gerust zeggen, dat mej. Van Eldik er met succes in geslaagd is haar speelhuin-club te leren acteren en zingen, vooral dit laatste. Er werd niet alleen zuiver maar ook stevig rhythmisch gezongen. Wij, die bij ervaring weten hoe ontstellend er soms geknoeid wordt op dit gebied, voelen het als een ver ademing als wij de vaste hand en het juiste inzicht van een beroepskracht constateren in de leiding, waarvan ten slotte alles af hangt. Deze functie, die tevens een mooie maatschappelijke taak betekent, is me.i. Van Eldik ten volle toevertrouwd. Zij heeft bovendien een goede hulp aan de heer Hobbel, die voor een correcte pianobege leiding zorgde. Het was te merken dat het hele gezel schap het sprookje als écht beleefde en dit was ook het geval met het publiek, dat zeer aandachtig en in spanning het verloop volgde. Wij vinden het onnodig de solisten apart te vermelden en een pluimpje te geven; het zij genoeg te vermelden dat men met z'n allen een goede opvoering van de operette gaf. Niet alleen kwamen er in de operette aardige balletjes voor, maar bovendien voerde men tussen de bedrijven ter afwisseling nog enkele volksdansen onder leiding van Nel van Galen uit. Wij hopen de vereniging nog eens te zien op een royaler toneel en in een grote, goed gevulde zaal. Haarlems Muziekinstituut Enkele leerlingen van Haarlems Muziek instituut, die zich door ijverige studie bij zonder hadden onderscheiden, mochten Zondagmiddag in de muziekzaal van de school een uitvoering geven. Het was ons niet mogelijk het hele programma te horen; we moeten in ons relaas dus een paar van de optredenden buiten beschouwing laten. Een pianist je dat in Chopin nog geen goed evenwicht kon vinden, maakte echter met Solfeggio van Ph. E. Bach een zeer goede indruk. Met twee Inventionen van Bach en een Sonate-deel van Mozart toon de een ander meisje talent en ijver, doch tevens nog te weinig rhythmische ontwik keling. Onder dit euvel leden ook nog de stukjes van Grieg; als een zekere stijfheid overwonnen zal zijn, komt het wel in orde en wordt het echte, levendige muziek. Een drietal Schumann-stukjes waren tamelijk ongelijk. Waar zij pittig rhythmisch moest zijn, schoot de vertolking te kort, doch waar gevoelige uitdrukking het karakter bepaalde (I en III) was ze zeer goed. Slot som: zeer muzikaal, maar nog te weinig rhythmische stevigheid. Deze leek ons van nature aanwezig bij de jonge ver tolkster van een Wiener-Sonate van Mo zart, een kind dat trouwens ook een ge zonde aanleg toonde in haar aanslag en toonvorming. Het sterkst uitgesproken natuurtalent manifesteerde zich in twee Inventionen van Bach (vooral in de eerste) en in de zeer vlot en met fraaie toon gespeelde va riaties op „Nel cor piü" van Beethoven. De optredende jeugdige pianisten waren leer lingen van mej.-Frieda Hoogerwerf en Joh. Otten. Over de zanger die optrad met twee aria's van Mozart valt nog niets te zeggen. Zijn lerares, mevr. Olga Ongena, zal eerst eens een redelijke basis van toonvorming moeten leggen en uitmaken of het een bas of een bariton wordt. Ten slotte hoorden wij nog een Sonatine van Schubert met een veelbelovende vioolpartij en voortref felijk wat betreft de klavierpartij. De leer krachten Jan Hoeben (viool) en Frieda Hoogerwerf (piano) konden over hun disci pelen tevreden zijn. JOS. DE KLERK. berichtsn ers van Gas. Volgens de laatste 1 het aantal slachtoffers vatTde - zich Zaterdagochtend heeft v in de petroleumraffinadefii °?!!s Rica in Mexico, 24 doden en 2aï De ernstige gevolgen van d! zijn gedeeltelijk te wijten a- dat op het ogenblik van de u gen een dik wolkendek uit*ï O™ -n, hoogte boven het stadje hinp gassen, die veel lichter «fa! zijn, belet heeft de hoogte in De dodelijke gassen kwam®, gasinstallaties. Deze install?'.1 voorzien van veiligheidsklep* branders om de ontsnapte doen ontbranden. Deze buia? echter gedemonteerd en (fes waren gedoofd. Gezonken. Op de rivier de Tocami-, Noorden van Brazilië is een dJ een rivierboot gezonken. hU verdronken. Volgens de eerste; ten was het schip op weg naar a Belem aan de mond van de ri- dere rivierschepen hebben drenkelingen opgepikt. Huwelijk. Het Oostenrijkse R..£ paat heeft het voorschrift ingetrokken, waarbij het aar verboden was een huwelijk^; voltrekken voordat het paa-- wet was getrouwd. De regc- echter niet teruggaan tot de ling van kerkelijk en burgert lijk van voor 1938, omdat de niet zou kunnen voorkomen, niet-Oostenrijkse vrouw het rijks burgerschap zou krygencj een Oostenrijker kerkelijk te j* Ramp. Er is geen enkele overleg de 21 passagiers van het vliegt de Protestantse missie aan b«! in de nacht van Dinsdag neer? in het gebergte van Wyoming; ders, die pas het neergestorte! hebben kunnen bereiken, hebbt lijken aangetroffen. Hulp. Enige Europese en Amt schrijvers hebben besloten eer hun honorarium te storten in dariteitsfonds" ten bate van die het slachtoffer zijn van régimes, zo is te Brussel Onder de schrijvers zijn dj auteurs Francois Mauriac en Maritain, de Italiaan IgnazioS de Spaanse schrijver De Jij Zowel vluchtelingen uit commc landen als slachtoffers van it Mussolini's bewind zullen uit d worden geholpen. Uitbarsting. Zaterdagavond schofe seling grote vlammen uit de grootste nog werkende vulliaj Europa. Prof. Gustavo Cumin, teur van het observatorium op; heeft vanmorgen vroeg gemelc minstens vijf openingen op lijke en Noord-Oostelijke hellq stroomt. De politie te Catania dat een lavastroom genaderd is der dan zeven km. van het 4 De lavastroom is ongeveer W breed. Een tweede dorp, wordt direct door een der In bedreigd. Uit de lucht. Deskundigen van de: logische dienst hebben na ee zoek uitgemaakt, dat een ijskl 30 kubieke centimeter, die fe worth, een voorstad van Lob de lucht was gevallen en eei geboord door het dak van garage, uit een vliegtuig moet zijn. Congres van Volksonder» Vereniging heef! 125.000 leden In Utr-echt is een tweedaagse ring van „Volksonderwijs" gehoucj voorzitterschap van mr. A. de 5 vergadering herdacht in enkele cj ken stilte de eerste minister, vis wijs, Kunsten en Wetenschappen oorlog, prof, dr. G. van der Leec Mr. De Roos wees daarna opi nieuwde bloei van het openbaard De teruggang leek eerst niet te maar deze is in Amsterdam, He" Utrecht en wellicht in Den Haag: gezet in vooruitgang. Hij releveer: volgens de huidige problemen: gé nood, onderwijzersnood, de me. heersvorm, het zevende en acht:; jaar en het kleuteronderwijs. Te: van de wet op het kleuteronda» aan de orde komt, zeide hij, dat h op openbaar kleuteronderwijs wi erkend, echter alleen daar, waar zondere kleuterscholen reeds bt« Tenslotte zeide mr. De Roos it onderwijs thans 125.000 leden te De heer J. J. Feringa hield een i over het „V.G.L.O.-probleem". toogde onder andere dat de op h£ congres van Volksonderwijs in IN gesproken vrees, dat de nieuwe w regeling met betrekking tot het V niet zou voldoen, bewaarheid is. Het' 125.000-ste lid, de heer H, tinus uit Heerde, ontving een gesel In de Zondag voortgezette verf deelde de oud-voorzitter, mr. W. C, delaar mede, dat de actie ter deler de schulden, die op het secretarü bouw rusten, 12.900 heeft opgebS Het hoofdbestuurslid de heer Thuyl sprak over „de ontplooiingJ- onderwijs blijve verzekerd", w*2 heer C. De Glopper de positief openbaar middelbaar en voorts hoger onderwijs behandelde. In derwijs kunnen de docenten voo..$ platform vinden om samen te W* bate van het openbaar onderwijs Tenslotte sprak de voorzitter, F Roos, over „de positie van de school". Hij zeide onder andere P onderwijs voor de ouders, die kinderen openbaar onderwijs het zelfde rechten verlangt als wet en F dentie verlenen aan de ouders A hun kinderen confessioneel gencM wijs wensen. Agenda voor Ha® MAANDAG 27 NOVBMBg. Palace: „Tarzan en de Meemmn-- z, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: .,OP?~!r genade", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9ti<f „Dokter Elisabeth", 18. j.. 2.15, «ft uur. Spaarne: „Het recht van 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans B - Mortale". 18 j., 2.30, 7 en 9.1o brandt: „Onverbreekbare banden," en 9.15 uur. „„om DINSDAG 28 NOVE*,,J Bioscopen: Middag- en avondvofl Stadsschouwburg: Zo gaat Vrije Toneel), 8 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2