Bloempjes uit Beverwijks begrotingsbouquet Algemene inleiding: „geen optimisme' FA. KRIJCIER AUTO-RIJSCHOOL REIJM Dry Cleaning only Old Clothes New Sint in Velsen gearriveerd .O Visserij-varia GOEDE BOEKEN De Zevenster Maandag 27 November 1950 Het jaarlijkse hoogtepunt des gemeente lijken levens, de begroting, is niet slechts een opsomming van dor cijfermateriaal, maar zij geeft wel degelijk een interessant beeld van de gang van zaken in de grote huishouding van stad of dorp en die van Beverwijk voor 1951 is ook dit jaar een ruiker gelijk, waar een paar belangwek kende bloemen tussen gerangschikt zijn. Dit bouquet op zichzelf riekt niet onver deeld naar rozengeur: B. en W. begeleid den het met de opmerking, dat deze be groting weliswaar makkelijk in evenwicht te brengen was, maar dat welk optimisme dan ook nauwelijks gerechtvaardigd mag heten. Opvoering van het uitgavenpeil moet dan ook zoveel mogelijk vermeden wor den, om „pijnlijke teleurstellingen in de toekomst te voorkomen". Met vooruitziende blik is dan ook de post onvoorziene uitgaven hoger geraamd dan de vorige keer: 43.695.15 is dit be drag voor 1951 geworden tegen ƒ26.010,24 voor 1950. In 1949 werd onder dit hoofd niets uitgegeven. „Zuiks met het oog op het feit", aldus het college in zijn memorie van toelich ting, „dat enkele voorzieningen nog de aandacht hebben (met name subsidiëring van de kruisverenigingen en subsidiëring van verenigingen, werkzaam voor de geestelijke volksgezondheid en de beroeps keuze) waarvan de financiële consequenties nog niet kunnen worden overzien". Dit wat de gewone dienst der begroting be treft: op dé kapitaaldienst komen nog ver- der-reikende plannen voor de draad. Kapitaal voor grote werken Afzonderlijke voorstellen zullen te hun ner tijd de raad bereiken over werken, die aanzienlijke kapitaalsuitgaven vergen voor woningbouw, huisvesting, bedrijfs- lokaliteiten van gemeentelijke diensten en de verbetering van wegen. Ten opzichte van dit laatste kan uit de begroting wor den opgemaakt, dat het in 1950 reeds ge fiatteerde crediet ad 19.200 voor de be strating van Rijvordtlaan, Wilgenhoflaan, Dekkerstraat en Muiderlaan nog niet is uitgeput, maar dat het werk in 1951 zal worden voltooid. Florastraat en Bergers laan zullen dan eveneens een beurt krij gen en de Arendsweg tussen Galgenweg en Populierenlaan zal ook van het hoog nodige nieuwe plaveisel voorzien worden. Subsidievaria In een vorige editie vermeldden wij reeds de nieuwe subsidies, die de over heid denkt toe te kennen. Dat de V.V.V. voor Midden-Kennemerland ook dit nieu we begrotingsjaar op haar bijdrage kan rekenen, was op zichzelf aan geen enkele twijfel onderhevig, maar de gemeente heeft thans een uitgesproken voorwaarde aan de toekenning ervan verbonden: de 1500 zal v/orden uitgekeerd mits de V.V.V. voor 1951 een programma samen stelt, dat naar de mening van het college deze bijdrage wettigt. Meer licht De straatverlichting zal in Beverwijk ook geleidelijk verder verbeterd worden overigens geen overbodige luxe. Voor 1951 wordt rekening gehouden met, de „voeding" van 575 gas- en 154- electrische lantaarns, die tezamen naar schatting 32.300 zullen vergen. De gasverlichting neemt hiervan 22.544,76 voor haar rekening, de elec trische lantaarns 2.655,24, het overige is geraamd voor controle, reparaties en was beurten. ADVERTENTIE VULPENHOUDERS LUXE POST ZAKAGENDA'S 1951 Groeneweg 51 IJmuidcn-Oost Beverwijks winkelweek eindigde bij een bromfiets Na de gezellige drukte welke Zaterdag middag in de Beverwijkse Breestraat heerste, was er ook 's avonds toen de brom fiets verloot zou worden, grote belangstel ling op de laatste dag van de winkelweek ten bate der Beverwijkse Harmoniekapel. Het is nog niet bekend hoeveel door de organisatoren van het zakenfestijn kan worden overgedragen: er zal binnenkort een bijeenkomst belegd worden, waarop in het Kennemer Theater het geld met enig ceremonieel aan het corps wordt gegeven. De voornaamste resultaten van deze laatste loterij waren: Serie I: 40405: polshorloge; 48349: gestik te deken; 46677: paar pantoffels. Serie K: 26535: radiotoestel; 30240: fau teuil met kussens; 9342: fruitmand. Serie L: 24635: haardkachel; 2566: kap stok; 39114: nest schalen. Serie M: 38583: eet-,thee- en ontbijt servies; 31247: compleet levensmiddelen pakket. Extra prijzen: serie H: 20045 rijwiel met hulpmotor; serie A: 39252 een eend; serie B: 33099 een eend. In Velsen en Beverwijk wordt op last van hogerhand een dienst ter bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len opgebouwd. B. en W. van Beverwijk hebben de begroting voor 1951 nu met 4500 belast tegenover 2600 voor 1950 en nihil voor 1949. Het aandeel van Beverwijk in deze ge zamenlijke beveiligingskosten is van de werkelijk door de gemeente Velsen ge maakte kosten, aldus deelt de memorie van toelichting rustig mede. Burgemeester en Wethouders, zo blijkt verder uit de begroting voor het gemeen telijk grondbedrijf, zullen de raad voor stellen, de industrieterreinen aan „de Pijp" per 1 Januari in dit bedrijf te brengen, waardoor dus de complexen van N.V. Vink, F. Filippo en L. Sprangers aan de gemeente getrokken worden. Gas in cijfers Voor de bepaling van de gasprijs, die de gemeente zelf moet betalen, gaan B. en W. uit van een kolenprijs ad 38.50 per ton; de beide tarieven voor de inkoop van gas door de gemeente worden dan 6.3125 en 5.3125 cent per kubieke meter; men re kent op een inkoop van 10.100.000 kub. m., dat naar schatting (met reducties en vast rechtbeperkingen inbegrepen) ƒ548.768,75 zal kosten (ƒ507.477,50 in 1950). De totale opbrengst wordt geraamd op ƒ881.840. Te zamen met de winst op toestellen en di verse andere baten zal dit bedrag een uit gave tegenover zich vinden voor de ver nieuwing en uitbreiding van het gasbe drijf. Eind 1950 namelijk werd de hoge druk- gasberging in gebruik genomen (de ketels worden door de Plaatwellerij geleverd) en de compressiekosten alsmede de bedie- ningskostcn worden voor 1951 al op 4000 geraamd. Verder zijn daar nog het dure onder houd van de gashouders, dat jaarlijks 4000 vraagt voor verfwerk en de andere dagelijks kosten. Voor afschrijven wordt onder meer ƒ84.326,14 geraamd. Onder het hoofd „propaganda voor gasverbruik" wordt de propaganda voor gasverwarming niet met name genoemd. Op de gewone dienst komt een batig saldo van ƒ28.318,90 voor. Kleinigheden De politiepost in de St. Odulfstraat wordt opgeknapt; de lambrisering wordt onder meer van lakplastic voorzien. Kos ten 250. Verzakkingen in de straten van Beverwijk zullen uit een bedrag van 15.000 worden verholpen. Er komt een nieuwe ladder van ƒ85 in de Wijkertoren. Het villapark krijgt voor 1000 nieuw grind op de voetpaden en de Beecksanglaan krijgt een nieuw hek voor 600. De drie hulpscholen van de Neutrale Fröbelschool vereniging worden opgeknapt voor 1800. De gemeente Beverwijk wordt op 1 Jan. lid van' de Nationale Woningraad. Bij hei woningbedrijf zijn thans 651 huizen in be heer. KOMENDE WEDSTRIJDEN VOOR B.D.C. Voor de competitie van de Haarlemse Dambond, district Kennemerland, zijn voor deze week voor de Beverwijkse Damclub de volgende wedstrijden vastgesteld: Woensdag 29 November: BDC IIHille- gom I en BDC IVHillegom II. Donderdag 30 November: Kijk Uit I B.D.C. I. B.D.C. I WON VAN D.C.IJ. II Een spannende en goedgespeelde wed strijd tussen het eerste tiental van de Be verwijkse Damclub en het tweede tiental van D.C.IJ. leverde een kleine overwinning (11-9) voor Beverwijk op. De ontmoeting gold voor de eerste klasse der damcompetitie van Haarlem en om streken. Castricum CASTRICUMSE K. J. B. VIERDE EERSTE LUSTRUM. Dezer dagen was het voor Katholiek Castricum een grote dag: De KJ.B. afde ling Castricum bestond vijf jaar en tevens was het 12 V2 jaar geleden dat de eerste steen gelegd werd voor het R.K. Jeugdhuis. Deze feestelijkheden bereikten Zondag hun hoogtepunt in het Jeugdhuis, waar de dag begon met een .Mis, opgedragen door aal moezenier pater Heemskerk, gevolgd door een gezamenlijk ontbijt, waar ook pastoor Goes en bestuursleden van het Jeugdhuis aanzaten. Tijdens dit ontbijt feliciteerde pastoor Goes de jubilerende K.J.B. en sprak hij zijn vreugde uit over het 12'/2-jarig bestaan van dit tehuis. De dag werd verder door de jongelui feestelijk doorgebracht, 's Avonds is een feestavond gegeven in de zaal van de heer W. Borst te Bakkum. Aan deze feestavond werkten o.in. de Jongerengemeenschap mee met een toneelstuk, de klucht „Aaardappe- len" en de K.J.B.-band „Tschiounezen" verzorgde het muzikale gedeelte. ADVERTENTIE 41 U T ®»R IJL E S ADVERTENTIE Binnen 24 uur gereed Zonder prijsverhoging CHEMISCHE REINIGING KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Concert op Duin en Bos Donderdagavond zal in de toneelzaal van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos" een concert worden gegeven door de Castricumse Orkestvereniging in samen werking met het Uitgeester gemengde koor „Laetitia". De C.O.V. onder leiding van zijn dirigent G. v. d. Wolff zal o.m. de Stadionmars van Willy Schootemeyer en „Frühlingserwaeh- en" van E. Bach uitvoeren en het zang koor brengt het „Ave Maria" van J. Ar- cadelt en „Kortjakje" bewerkt door I. J. Oskam ten gehore. De goede samenwerking tussen beide muziekverenigingen zal moeten blijken uit de uitvoering van Rosen aus dem Süden" van J. Strauss, „Avé Verum Corpus" van W. A. Mozart en „Nonnenkoor" van J. Strauss, die gezamenlijk zullen worden uit gevoerd. Grote bridge drive ten bate van de TBC-bestrijding De plaatselijke afdeling van de vereni ging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland, heeft zich in verbinding gesteld met. de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" om een grote brige drive ten bate harer doeleinden te organiseren. Het bestuur van „Sans Atout" heeft voor dit doel zijn volledige medewer king toegezegd. De wedstrijden zullen al op Dinsdag 19 December in het Kennemer Theater worden gehouden. Gespeeld zal worden volgens het Howell-systeem in groepen van acht paren, 21 spellen per groep, verdeeld in hoofd-, eerste en tweede klasse. Gespeeld zal worden om aardige prijzen (twee prijzen per groep). De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft zich bereid verklaard de technische leiding op zich te nemen. Aanmelding voor deze drive kan geschieden bij de heer D. A. Biben, secretaris van „Sans Atout", Alk- maarseweg 126 te Beverwijk tot en met Dinsdag 12 December. Ook kunnen huis kamerbridgers aan deze drive deelnemen, waarvoor een speciale groep gereserveerd zal worden. Verenigingen kunnen met teams van zes paren mededingen naar de verenigingsprijs, welke direct eigendom wordt. GESLAAGD. Mej. T. Zon jee uit Castricum behaalde dezer dagen in Den Haag de acte K 5, voor wiskunde M.O. Heemskerk OPERETTE OP KOMST Het R.-K. gemengd zangkoor „Ons Ideaal" uit Heemskerk heeft in studie genomen de operette „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss. KINDERFEEST Zondagmiddag werd er voor de kinderen van de leden der R.-K. Arbeidersvrouwen in café „De Zon" een feestmiddag gegeven, waarbij een St. Nicolaas-film en nog enige andere aardige tekenfilmpjes werden ver toond. Ook werden er door een zangklasje enige aardige'liedjes-ten gehore gebracht, waarna de kinderen op snoep werden ont haald. „Volksonderwijs" niet enthousiast over de nieuwe O. L. school De afdeling Heemskerk van „Volkson derwijs" kwam Zaterdagavond in vergade ring bijeen in café „De Zon" aan de Deutz- straat, ter bespreking van de oprichting van een Openbare Lagere School in de ge meente. De twee lokalen, die van de te bouwen R.-K. school beschikbaar gesteld zullen worden, zullen voor de kinderen, die nu in Beverwijk naar school gaan, wel wat decentraal komen te liggen, meende de voorzitter. Ook voor de leerlingen die rondom „Assumburg" wonen is de afstand even groot, indien de. school aan de over kant van de Rijksweg gebouwd zal worden en zelfs voor de kinderen in het dorp is de af te leggen weg te lang. Het steeds pas seren van de Rijksweg brengt voor de kin deren eveneens zijn gevaren mee. Een gro ter voordeel zal 't zijn, meende de vergade ring als die school aan de Maerten van Heemskerkstraat gebouwd zal worden, doch dit zal zeker nog drie jaar duren. Santpoort SANTPOORTS BLOEI WIL 500 VOOR DE IJSBAAN GEVEN Donderdagavond wordt in het Santpoortse Jeugdhuis de jaarvergadering van „Sant- poorts Bloei" gehouden. Tijdens de be stuursverkiezing zal voorzien worden in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heren H. J. Antonisse, Copier, F. Dol en Hempel, die zich allen herkiesbaar stel len. Voorts komt onder meer een bestuurs voorstel ter tafel om f 500,beschikbaar te stellen voor de ijsbaan, op te richten in Santpoort-Station. SINTERKLAASFEEST VAN „JONG SANTPOORT" De speeltuinvereniging „Jong Santpoort" zal Woensdag 6 December met ruim 600 kinderen Sint Nicolaas vieren in de zaal van „Zomerlust" in Santpoort. Het feestprogramma, waarin Sinterklaas uiteraard het middelpunt is, vermeldt ook het optreden van het Cabaretgezelschap „De Vonk" uit Haarlem. Kinderenthousiasme rond tabberd en mijter Met de IJmuider Harmonie voorop heeft Sint Nicolaas Zaterdag zijn glo rieuze entrée in ÏJmuiden gemaakt en honderden rekkende kinderen hebben geprobeerd een glimpje van de goed heiligman op te vangen, wat slechts een paar „vooraanstaanden" is gelukt. Een deftige commissie van ontvangst uit de winkeliers der Kennemerlaan heeft de bisschop en zijn knecht aan het station het eerste welkom toegeroepen en daarna is de hoge gast overgeleverd aan al die uit gestoken handjes en bedelende ogen, waar slechts een ferme greep uit Piets peper- notenvoorraad. af en toe wat ruimte in kon maken. Kennemerlaan dichtgegroeid Was het op het Stationsplein en de Wil- helminakade al een aanzienlijke volksop loop, de Kennemerlaan was afdoende ver sperd toen de muziek en de open auto met de twee Spaanse gasten er arriveerden; de Sint en zijn zwarte vazal konden nauwe lijks deze moderne opvolger van de lan dauer van vorig jaar uitkomen. Met de traditionele hymnen van de maan, die door de bomen schijnt en een zekere Kapoentje, van wie verwacht wordt dat hij iets in mijn schoentje gooit, heeft ADVERTENTIE FOTO ALBUMS POSTPAPIER M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5—7 HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat op de gemeente secretarie aanvragen ter inzage liggen van de firma G. Berendsen en Zn. te ÏJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een garage, waarin zullen worden opgesteld vijf werktuigen en drie electromotoren, aan de Edisonstraat te ÏJmuiden; de N.V. Pe troleum Maatschappij Sinfin^ te 's-Gra- venhaige om vergunning tot het oprichten van een benzinepomp-installatie, bestaan de uit een ondergronds reservoir, met een inhoud van 6000 liter en een daaraan ver- boniden aftappomp, gedreven door een electromotor, eveneens aan de Edisonstraat te ÏJmuiden en de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V., te ÏJmuiden, om vergunning tot het uit breiden van het hoogovenbedrijf, door het bijplaatsen van een stofbevochtigings- apparaat, aangedreven door een electro motor aan de stofzak van Hoogoven III. Zaterdag 9 December, om elf uur, is er op* het gemeentehuis gelegenheid om be zwaren tegen inwilliging van deze ver zoeken in te brengen. Hagelingerweg 134 Tel. 8930 (K2560) Daar ging de jongen. Hij had arme Bunkie in zijn hand en stapte vrolijk fluitend het bos door; want hij was blij, dat hij straks dat leuke beertje aan zijn zusje kon geven. Maar Bunkie was helemaal niet blij, en Rick ook niet. Die holde achter de jongen aan, want hij wou zien, waar die bleef. Wel zorgde hij er voor, dat hij achter de struiken en heuveltjes verscholen bleef, want als de jongen Rick zag, zou hij hem ook oppakken, en dan kon hij z'n vriendje niet helpen! Ach, dat was 'n akelig gevalRick had moeite, de jongen bij te houden, want die had veel langere benen dan hij, dus hij moest erg hard hollen, om niet achter te' raken en zijn vriendje uit 't oog te verliezen. Een hele tijd al ging hij achter de jongen aan. En die liep maar door en floot het hoogste lied, alsof hij geen schuld had aan de angst en het verdriet van twee kleine wezens Waar zou dit op uitlopen? de Harmonie de tijd gekort, tijdens welke de bisschop van Myra zijn laatste inkopen deed in een paar Kennemerlaan-winkels. De verrukte snuitjes van alle kleinen in de opgepropte hoofdstraat van ÏJmuiden was de grootste beloning welke de gasthe ren van Sint Nicolaas op deze sombere Zaterdagmiddag mochten incasseren. Dat de Sint even later in Santpoort op dook, om daar eveneens honderden kin derharten sneller te doen kloppen, bewees weer eens het grage gebruik dat de vitale Kindervriend maakt van de technische mogelijkheden. Of zou die schimmel voor Velsen een speciale ren-opleiding genoten hebben? De Sint in Castricum Zondagmiddag is de goedheiligman op doorreis in Castricum gearriveerd. Om half drie arriveerde hij met zijn zwarte knecht bij een lunchroom, waar een grote schare kinderen hem opwachtte. Van het dak van deze lunchroom strooi de Zwarte Piet een massa moppen rond, die bij de jeugd uitermate in de smaak vielen. ÏJmuiden Altaarwijding in de Oud-Katholieke Kerk Nieuwe klok wordt ingeluid In de Oud-Katholieke kerk aan de Wil- helminakade wacht Woensdagavond de le den der gemeente van de H. Engelmundus een dubbele plechtigheid in de vorm van de inwijding van een altaar en het eerste luiden van de kerkklok. Die avond is er een Vesper, gewijd aan de apostel Andreas, waarin de bisschop van Haarlem, mgr. J. v. d. Oord, de wij dingsplechtigheid zal verrichten. De Oud-Katholieke kerk heeft sedert haar wijding in 1908 de beschikking over een zij-altaar, dat naast het hoogaltaar is aangebracht. Dit altaar deed tot nu toe praktisch nimmer dienst omdat het zonder ooit te zijn gewijd als zuiver ornament fungeerde. Het is thans voor de ere-dienst gereed gemaakt en het zal voortaan wor den gebezigd bij diensten, waarbij een klein aantal gelovigen aanwezig is. Na de wijdingsplechtigheid zal tijdens de Vesper de nieuwe luidklok, welke Dinsdag werd gewijd en Woensdag haar plaats in de toren kreeg in gebruik v/orden geno men. Dit heeft bovendien nog de liturgi sche betekenis van het uitluiden van het kerkelijk jaar, dat met de apostelfeestdag op Donderdag 30 November in de ochtend kerkdienst weer wordt ingeluid. De plechtige Vesper wordt besloten met de lofzang „U, o God, U loven wij". MARKTBERICHTEN 25 November 1950 Prijzen Gr. tong 2,302,05; gr.m. tong 1,461,39; kl.m. tong 1,351,29; kl. tong I 1,221,13; kl. tong H 1,03—0,93; tarbot I 2.33—2,10, p. kg. Tarbot IV 4436; kl. schol I 45; kl. schol II 4322; schar 23,50—8; v. haring 16,50— 11,55; wijting 238,50: gr. gul 61, per 50 kg. Aanvoer 445 kisten tong en tarbot, 225 kisten schol, 180 kisten schar, 405 kisten haring, 165 kisten wijting, 5 kisten kabeljauw en gul. Totaal 1425 kisten. Besommingen KW 155 f4250. Verse haring: KW 127 f 1220; KW 73 f 1600; KW 25 f 190; KW 138 f 1438; KW 70 f 1390; KW 12 f1060; IJM 213 f34. SCHEEPVAART ÏJMUIDEN Zondag 26 November kwamen de haven van ÏJmuiden binnen: Martha v. Rotterdam. Grebbestroom van Londen. Bomma van Christinaham. Montgaspe van Rotterdam. Fairsky van Bremerhafen. Eemstroom van Fowey. Mentor van Bremen. Frisian Coast van Newcastle. Finlandla van Kotka. Róther van Goole. Vertrokken zijn: Rijnstroom naar Londen. Roepat naar Algiers. Gezina naar Hellevoet- sluis. Delfland van Buenos Aires. Hilda Knudsen naar Abadan. Julia Marie naar Rotterdam. Zelfde lied. De prijzen bleven 7 dag vrijwel onveranderd. De aanvop uit slechts 1400 kisten bestond waan» 400 kisten haring, ging door het aanbod vlot van de hand. De kleine varieerde naar gelang der sorterinn 22 tot 48 per kist; grote toneL brachten het tot 2.30 en 2.10 per]* grove slips bleven ook redelijk met u kilo. De aangevoerde verse harins eveneens duur en bracht van m.1 16 per kist op. Grove gul noteert! 61 per kist. Vandaag. Vandaag losten in vr beurt de „Claes Compaen" 225 kisten.,! vis en piepers, 60 kisten makreel, 4Ql stokkebit en 15 kisten diversen, det lem met 370 kisten schelvis en piepen kisten makreel, 150 kisten wijting, 25 ten hake en 150 kisten diversen, dé tra die Zondagavond binnenkw^ kisten schelvis en piepers, 240 kisten^ kreel, 20 kisten wijting, 90 kisten kab& en gul, 25 kisten koolvis en 25 varia* Shamrock 40 manden tong, 15 jj? schol en 15 manden diversen. Twa^i ringloggers hadden een gezamenlijks, voer van 1900 kisten haring. Voor yi beurt waren nog present 2 haring* met 1250 kisten haring, 18 kotters n* manden vis en 13 visloggers met 418 den tongen en tarbot, 290 manden 115 manden diversen. En morgen. Voor de Dinsdagman thuisstomende de Thox-ina met 240 j schelvis, 150 kisten koolvis, 220 kiste kreel. 20 kisten wijting en 10 kisten* sen en de Petten met 250 kisten mafei 250 kisten varia. Naar Grimsby. De Allan Watt Dinsdag te Grimsby markten. De aai bedraagt 320 kisten schelvis en piepen kisten koolvis en kabeljauw, 36 kisten ting, 90 kisten makreel, 25 kisten hj 20 kisten varia en 50 stijve kabeljai Aari de Allan Water zal tijdens het bit liggen te Grimsby een motorreparatie richt worden. De Norma Maria is Do, dag aan de afslag te Grimsby. Voor Woensdag. Aan de hand vj vertrekdata kunnen voor de "Woens markt worden verwacht de Maria van turn, de Alkmaar, de Herman en deVi bank. Opbrengsten. De Katwijk 155,! Zaterdag als enige vislogger aan de; was, besomde 5240. Door de geringe voeren waren de opbrengsten der h loggers laag. De hoogste werd de 73 met 1600. Nog steeds zoute haring. Op 25 Nov. kwamen de volgende schepen: varx de Engelse wal: KW 138 met 501 verse, KW 70 met 100 kisten verse e kantjes, KW 54 met 175 kisten verst 9 met 140 kisten verse en 349 kantjs 110 met 19 kisten verse en 432 kantja 122 met 270 kantjes, KW 44 met 5^' jes, KW 39 met 240 kisten verse, J met 130 kisten verse en 510 kantjes,! met 100 kisten verse en 387 kantjes, met 110 kisten verse en 446 kantjes,! met 150 kisten verse en 276 kantjes,! met 400 kisten, KW 48 met 80 kisten IJM 74 met 80 kisten verse, KW 15 c kisten verse, KW 7 met 320 kisten vt 70 kantjes, KW 42 met 413 kantjes! IJM 75 met 520 kisten verse haring. In en uit. Op 26 November ki binnen: UK 91, 243, 62, 169, 104, 35, 164, 60, 53, 28, 59, 105, 244, VD 60, i 155, 128, 138, 70, 114, 54, 72, 9, 210, 92, 122, 44, 39, 22 56, 53 21, 125, EH 20, KW 77, 27, 45, 59, 108, 2f KW 15, 69, 7, IJM 262, 229, 228, 11, 129, 240, 230, 272, 204, 276, 5, 74, Kil 169, 107, 83, 48, 51, BU 33. 25 November vertrokken naar zs naar binnen): UK 243, 104, 35, 126,6! 51, 119, 44. 164, 76, 186, 60. 53, 28,59,' 244. IJM 283, RO 15, IJM 23, KW 49! 26 November kwamen binnen: Sue Haarlem, IJM 75 en Claes Compaen,: en 84. Transito. Vrijdag op Zaterdag binnen de Engelse drifter „Faithful: wiens lading Zaterdagmorgen wagons werd gelost voor transito Duitsland. De Zwarte Zee (IJm. 94) kom! dagen uit Vlaardingen naar IJmuider. kusttrawler der rederij „Rode Zee1' enige tijd geleden met het verlaten haven aangevaren en kreeg ernstige de. De trawler is geheel hersteld e binnenkort weer aan de visserij deels De Assan Reis naar de Barend# Tot nu toe hebben de trawlers van de Verre Visserij Maatschappij deelgenomen aan de visserij in de Ltëi wateren, wat betreft de zg. verre via Voor het eerst zal er nu één naar de rendtszee vertrekken en wel d Reis IJM 42, schipper Klaas Blok. trek is bepaald op Maandag a.s. an u Uit:! ADVERTENTIE voor lage prijzen te kust en te keur b Boekhandel „EUREKl Kruisweg 13 bij het stati» FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 25) Ik heb uw handschoenen er bij aan getrokken!, bekende zij. Hij lachte niet zoals hij vanmorgen zeker gedaan zou hebben. Hij keek haar nog steeds niet aan en zijn toon was zakelijker dan ooit. Nu haalde hij weer zijn notitieboek te voox-schijn. Ik wil nu eens even resumeren juf frouw Van Esbeeclc wat wij dan tot nog toe over uw verschillende huisgenoten hebben gevonden. Maar ik wil eex-st nog eens constateren dat wij vele gegevens aan uw scherpzinnigheid te danken hebben. Zij glimlachte even. Wat zou ze een uur geleden nog trots geweest zijn op zijn lofspraak! Nu kon het haar niets meer schelen. Het hele detectieveschap leek haar nu ineens ontzettend kinderachtig! Ze begreep nu zelf niet meer hoe ze daarin had kunnen opgaan! Wij hebben vele gegevens vervolgde hij maar die zijn ongeveer over alle personen verspreid. Ik wilde alle namen nu één voor één met u nagaan. Ten eerste Ax*nold van Blitterswijck. Tegen hem zijn er zeer bezwarende ver moedens. Zijn financiële toestand is der mate kritiek, dat hij in staat geacht kan worden om ieder middel aan te grijpen om die toestand te vei-bet ex-en. Hij heeft u, na lange jaren aarzelen, plotseling, op een zeer ongeschikt ogenblik, ten huwelijk gevraagd en nu vanmorgen weer. Waar schijnlijk in het idee, dat u een rijke erf gename bent. Hij is vannacht bij het schx-ijfbureau van uw tante geweest, dat is bewezen door zijn manchetknoop, al houdt hij vol dat die daar al langer gelegen moet hebben. Verder blijkt uit zijn woor denwisseling met Hans Preller, dat deze laatste hem daar gezien heeft en dat zij daar zelfs gevochten hebben. Mevrouw Beerman heeft mij nu ook vex-teld dat zij vannacht om ongeveer kwart voor twaalf een rumoer op die kamer gehoord heeft, zij dacht dat u daar aan het stommelen was. Ten slotte is er nog zijn ontmoeting met Gerrit Haagjes, die palfrenier geweest is op Huize Blitterswijck. Hij heeft hem zijn polshorloge gegeven, omdat de ander „al zoveel voor hem gedaan had" en geld van hem moest hebben. Het is nu ook zeer waarschijnlijk dat Van Blitterswijck uw derde briefje uit mijn handschoenen heeft weggehaald, dat was natuui-lijk te gevaarlijk voor hem. Hij vermoedt, dat die briefjes van Preller af komstig zijn. En daaruit volgt weer, dat ook hij degeen geweest is, die u met een vals bericht naar het torentje gelokt heeft en u daar opgesloten. Zo zie ik een ver band. Dit alles bij elkaar vormt zo'n duidelijke aanwijzing, dat ik er ernstig over denk om hem ook te arresteren, ten minste in zijn kamer te houden. Alleen ontkent hij alles en zijn er geen vingerafdrukken van hem gevonden. De tweede is de douairièx-e Van Blitters wijck. Zij is een beklagenswaardige vrouw, maar toch wel degelijk de achtergrond van Arnolds doen en laten. Zij weet veel meer dan zij zegt. Ik zal nog eens naar haar toe gaan en haar wijzen op de gevaar lijke positie van haar zoon. Misschien dat ik dan nog iets te weten kom. Dan dalen we af naar de tweede vex-- dieping. En hier hebben we Plans Preller. Ik heb van hem, na zeer veel moeite, slechts zeer ontoereikende informaties kunnen krijgen. Hij is één van die vlotte jongelui, die van de hand in de tand leven en geen vaste levensbasis hebben. Ik beoordeel dat ongunstig. Hij heeft geen vaste werkkring, slechts enige losse handelsrelaties die hem een „geschikte vent" vinden. Niemand weet iets naders van hem, maar er is ook geen geval bekend van oplichterij of iets der gelijks. Hij is vannacht in de kamer van tante Truus geweest; waarom is hij daar geweest? Waarom sauveert hij Arnold van Blitterswijck en treitert hem daarna in gezelschap van u allen? Misschien jalouzie; hij heeft u immers óók ten huwelijk ge vraagd en sprak vanmiddag in het atelier ook nog over u, zoals u mij vertelde. Ver der kan die valse sleutel een lelijke aan wijzing zijn. Ik zal er hem over spreken, maar die Oosterlingen zijn ontzettend ge sloten. Ik zal van hem wel niets te weten komen. Nummer vier is het grootste mysterie van allen: freule Frida. Ik sprak u daar vanmorgen al over. Haar informaties zijn uiterst duidelijk en over de gehele linie uitstekend. De enige dochter van een zeer gefortuneerd man; eerste klas familie, ook hier in Amsterdam. Voortreffelijk in haar werk; is een beetje bazig maar doet ont zaglijk veel goed. En van haar zijn de vingerafdrukken gevonden! Zij weigert nog steeds iedere verklaring en ik heb de in druk dat zij iemand wil sauveren. Maar wie? Arnold van Blitterswijck? Uu hebt toch nooit iets gemex-kt tussen die twee? Tussen Arnold en Frida? O nee, in specteur! Zy stelt mij voor een afschuwelijk probleem, want ik moét haar arresteren en ik weet, dat het fout is. Ik heb nog steeds getracht het uit te stellen, maar ik moet voor vanavond iets naders te we ten komen. Ik doe wat ik kan. Dat weet ik, zei het meisje einstig. Dan komt als nummer vijf uw vriend meneer Benck. Ook hier zijn de informaties onverdeeld gunstig: eervol ontslag na een uitstekende staat van dienst. Een „heer" in alle opzichten, zit in vele besturen op het gebied van kunst. Hij is gescheiden, misschien wist u dat nog niet. Zijn vrouw heeft hem zowat gexmïneei-d, zodat hij van zijn pensioen moet leven. Hij heeft één zoon gehad, die niet deugde en die een paar jaar geleden gestorven is. O! zei ze verschrikt. Ze zagen elkaar nu voor het eerst weer aan; hij zag de ontstelteixis en het mede lijden in haar gezichtje. Maar hij sloeg dadelijk een nieuw blaadje om in zijn notitieboek en vervolgde op zijn nuchtere toon: De geschiedenis van die sleutel is lelijk. Hij heeft de sleutel, die u hem in het ziekenhuis hebt gegeven, niet meer. Hij heeft vannacht, toen ik bij hem kwam, in zenuwachtige haast in een kast gezocht en daar na enige tijd uit een doosje een tweede sleutel opgediept, die óók op het bureau van tante Truus past.' Waarschijix- lijk heeft ze hem die vroeger eens gegeven en herinnerde hij zich dat op het laatste ogenblik. Hij is op de een of andere manier bij de inbraak betrokken, daar ben ik van overtuigd. Het spijt mij het te moeten zeggen, maar uw vriend gaat in dezen niet vrij uit. Het meisje zat roerloos, maar ze pro testeerde niet meer. En de zakelijke stem ging voort: Nu komen we aan de laatste van onze lijst, nummer zes, meneer Valentijn. De informaties, die ik van hem ontving op de giu West-Brabantse Bank zijn niet on£ü Een zeer middelmatige capaciteit in staat tot enig verantwoordelijk Zenuwachtig en ongeschikt om bliek om te gaan, maar een co routine-man op een ondergeschikte? En geen sprake van fraude, onreg® heden met de kas of iets dergehj» diensttijd van ruim twintig jaar Bank. En toch, juffrouw Van E# hier keek hij haar plotseling weer at toch vrees ik dat er in dit geval wel Cf heeft plaats gehad. Hoezo? Ik vrees voor de vij het laatste restje van de erfenis van' Tx-uus! Zij heeft dat geld, zoals xk in boekhouding heb gevonden aan de Valentijn toevèx-trouwd om het op de® te zetten. Haar boekhouding maakt1 luut de indruk betx-ouwbaar te zijn® beti-eft de lijfrente, waar ik u al over SP heb ik ook reeds ëen bevestiging Va Verzekex-ingsmaatschappij ontvanger.' nu ontkent hij ooit de vijfduizend^ van uw tante ontvangen te hebbe" Maar er moet toch een re?u Dat is er ook. Het is dus hopeloze ontkenning. En nu heeft overvloede vanmiddag na de lun6 ik met hem afgesproken had dat^ hem zou komen, allerlei papierenj potkacheltje op zijn kamer verW* walm hing er nog toen ik binne-^; (Wordt verum rrröWi

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6