IJmuider Courant Haarlems Dagblad iet gelukt MACARTHUR MELDT EEN NIEUWE OORLOG" IN KOREA Tweehonderdduizend Chinezen in de strijd geworpen tegen UNO-leger Tsjechische katholieke geestelijken staan te Praag terecht Afgevaardigden van Peking-China in Veiligheidsraad en politieke commissie [jaargang No- 19717 ux: Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. j Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), P .weg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 l. Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Lijnen)' Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Veisen, Umniden, Santpoort en Omstreken van en «©pcrtijtt liteactaraüjc Courant C3btnn Dingdag 28 November 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom FEDERALE Europese beweging heeft •et afgelegd te Straatsburg. Volgens ^jglse°weekblad The Observer heeft f/ Europese federalisme zijn „coup de J óntvangen. Dit is ongetwijfeld uitgedrukt, maar daarom nog niet 'stromingen, wier tijd gekomen is, t z0 gemakkelijk te bedwingen. De ina leert dat zij niet tot stilstand [i en een nieuwe weg zoeken. Die 'dan een omweg en cïus wat langer, 'dat is het enige verschil. Jammer van 'tijdverlies, zal men zeggen. Er is - dat te zeggen, want veel tijd is cwl de Observer verder over de zaak -Se geeft is treffend als uiting van Voegzaamheid: „Het is nu de taak der •êderalisten vooral die van de :en om de Assemblee een hart ,'de riem te steken. Zolang er ook tfiige hans op bestond, dat deze ver- een federaal parlement zou wor telden de geestdrift en de harde ar- J van de federalisten het leven erin en Lhet publiek erdoor geboeid. Nu deze dood is doet zich het gevaar gelden Jraatsburg zijn pit verliezen zal. De n_ Dalton en Callaghan hebben ver- week een goed nieuw begin gemaakt, vriendelijker toon te doen horen betrekking tot het plan-Schuman woorden tot de Europese Ldigen te spreken. Het zou verkeerd L Britse ministers verder weg bleven Straatsburg, zoals hun bedoeling is. ke moeilijkheden er ook mogen zijn, [afwezigheid zou alleen uitgelegd kun- worden als verveelde onverschil- fió. Er is veel dat de Assemblée nu practische West-Europese samen- wil doen, en met Britse deel- kan doen. En zulke samenwerking voor onze defensie-plan- [t meer zelfingenomenheid kon dit (moeilijk gezegd zijn. Het is de toon Ijemand, die onmiskenbaar in de over lag verkeert: zonder ons, Britten, zijn [astelanders tot niets in staat. Onder- lkunnen zij geen eenheid, geen aaneen- jng bereiken. Zij hangen van onze en sublieme wijsheid af. "an Dalton en Callaghan, dat zij op een vriendelijker toon jegens aangeslagen. Goed gezien, t nu moeten wij niet weglopen, want fajn ze beledigd. Wij moeten het zaakje üchijn van leven doen behouden. Tot j>r vond het publiek het interessant |t die federalisten zich zo warm maak- Dat is nu uit; laat ons zien of er in de lijk nog iets voor ons uit te halen is. diegenen onder de politici van het die niets durven zonder Enge- zich erg zeker van hun eigen beleid h voelen als zij een zo geringschat- Engelse commentaar als die van de lezen, valt te betwijfelen. Zij zul- kunnen ontkennen dat zij en als kleine jongens bejegend fen in een land; -dat zelf geenszins 1 behoort tot de machtigen der Aarde at evenals het vasteland alleen Amerikaanse hulp onder het Plan- itiall zijn economie in een moeizaam tocht heeft kunnen houdeif. Niettemin een der leidende Engelse bladen zich, de verdeeldheid en het gebrek aan en inzicht op het vasteland, een der- ït toon veroorloven. Het heeft geen zin boos om te worden. Het heeft even- jzm zich erover te verbazen. Natuur wet het voor een blad als de Observer heie genoegdoening zijn, de taal die voeren kon in de gloriedagen der h nog eens te doen horen. Maar al is verklaarbaar, daarom is het nog niet randig. Het continent zou er een lering hinnen trekken, al is het meestal hard- i belangrijk schijnt de taak van atsburg inderdaad niet meer. Wat het beste geeft over Europese defensie kan Comité van ministers van Buitenlandse altijd terzijde leggen, want volgens mag Straatsburg daar niet eens praten. Het Plan-Schuman kan ook ier zijn adviezen wel verder bepraat ben. Straatsburg is tenslotte nooit r dan een adviserend lichaam geweest b volstrekt niet het enige en uitslui- fe middel om Europese vereniging te Wij hebben het steeds zonderling iaden dat sommigen er een doel in- een vrij zwak en slechts voor- I middel in gingen zien en meenden het een federaal parlement moest wor- Sat kan het nooit worden, omdat het 1 door de volken gekozen is en slechts gevende bevoegdheid bezit. Daar is anders samengesteld en anders geko- lichaam met totaal verschillende be lleden voor nodig. e tijd zal leren dat de stroming voor apese vereniging verder dooreet, omdat te enige goede weg aangeeft en dat zij om de medelijdende vriendelijkheid verveelde onverschilligheid van de pi Dalton c.s. niet zal bekommeren. R. P. Zilveren medaille voor luchtvaartpionier Nederlandse luchtvaartpionier Mari en Meel heeft vandaag, op zijn 70ste j^ag, de zilveren medaille der Ko- W Nederlandse Vereniging voor ®aart ontvangen. •heer Van Meel behaalde op 6 Juni °JJ Henri Farman te Etampes als w Nederlander zijn vliegbrevet. In van de militaire luchtvaart-afde- Soesterberg bouwde hij twee les sen, waaronder de „Brik", in welk vele Nederlandse vliegers les kre- ^heer Van Meel was ook de bouwer wrste Nederlandse watervliegtuig. ;°ef met symphonie-concerten r ae Noord-Oostpolder 1 Jkderiands Kamer-orkest onder lei- Sam Swaap, zal op 28 en 29 No- f/J^iPhonie-concerten geven voor de in de Noord-Oostpolder. Het geldt t.,.n Proefneming op initiatief van de commissie voor cultureel werk in -ampen, Men wil nagaan, hoe de cwoners zullen reageren op de uitvoe- muziek van een beter gehalte, dan «riViegel gewend zijn te genieten. Tn Be *al een dergelijk concert worden L.;e vhssingen voor de arbeiders uit Pen op Walcheren. TOKIO., 28 November (Reuter) Generaal MacArthur meldt in een door hem ondertekend communiqué, dat thans meer dan 200.000 Chinese communistische man schappen in Noord-Korea tegen de verbonden strijdkrachten in het veld zijn gebracht. „Dit heeft onze sterke verwachting, dat de inmenging der Chinezen slechts van sym bolische aard zou zijn en dat daarom de oorlog in Korea door de opm< rs van onze troepen naar de internationale grens tot een spoedig einde kan worden gebracht, de bodem ingeslagen. Ook zijn zware versterkingen van Chinese communistische soldaten in Mandsjoerije geconcentreerd ten Noorden van de internationale grens, die steeds voorwaarts trekken. Dientengevolge hebben wij een geheel nieuwe oorlog in het voor uitzicht", aldus het communiqué. Na de bekendmaking van het communiqué verklaarde MacArthur, dat de oplos sing gevonden moet worden in de schoot der U.N.O. plaats nog in handen der UNO was. De Jaloe is op sommige plaatsen reeds dichtgevroren, zodat troepen en voertuigen er over kunnen. De Amerikanen hebben gedurende 24 uur verwoed gestreden om zich le handhaven en te beletten dat andere eenheden verder naar hel Westen terug zouden moeten gaan. Maandagavond echter is hun poging ge strand. De communisten vielen de uiterste rechtervleugel van de divisie aan en „takel den naaf een officiële woordvoerder verklaarde een regiment hevig toe". Een woordvoerder van het achtste leger heeft geruchten tegengesproken over Rus sische troepenbewegingen naar de Rus- sisch-Koreaanse grens, Westelijk van Wla- diwoslok. De Zuid-Koreaanse kapitool- divisie, die daar nog steeds langs de kust optrekt, zou nog slechts ongeveer 70 km verwijderd zijn van de Russisch-Koreaanse grens. In het gebied van Toktsjon en Taetsjon worden zware gevechten geleverd. Ameri kaanse jagers hebben de Noordelijke troe pen hier in het open veld aangevallen. De Amerikanen hebben de plaats Tsjong- djoe aan cle Westkust moeten ontruimen. Hun 25ste divisie is zes kilometer terug getrokken. Gat in de UNO-linie wordt steeds wijder In sneeuw en snerpende vrieskou leveren de Amerikanen en Zuid-Koreanen zware gevechten tegen de voorwaarts stormende Chinese eenheden, die aanvallen met zware wapenen en hun charges aankondigen met enerverende trompetmuziek. Op alle zwak ke punten van het front worden hevige stoten uitgevoerd, waarbij de verbonden troepen grote moeite hebben hun aaneen gesloten linie intact te houden. Het grote gat, dat Zondag door het bezwijken van de Oostelijke vleugel van het front ontstond, kon niet meer gedicht worden en grote Ircepeneenheóen van Chinezen en Noord- Koreanen stromen hierdoor Zuidwaarts. Enkele pas door de troepen van MacArthur veroverde plaatsen moesten in allerijl wor den ontruimd om de algemene terugtocht bij te houden. Deze terugtocht is op som mige punten een zeer haastige, vooral in de sector, waar de Zuid-Koreanen Zondag dertig kilometer werden teruggeslagen. Hier worden zware gevechten geleverd, die ook in de nacht niet onderbroken werden. Een heldere maan verlichtte de met sneeuw bedekte slagvelden, waar tanks en artille rie van de Noordelijke aanvallers grote verliezen veroorzaakten in de gelederen der UNO-eenheden. Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrach ten zijn Dinsdag, bij het aanbreken van de dag, een derde hevige aanval over de gehele lengte van de Noord-Oostelijke linie der UNO begonnen. De aanval is vooral op het gebied van Toktsjon gericht, waar Zon dag het front der UNO instortte. Speerpun ten werden ongeveer 20 km ten Zuid-Oos ten van de stad gesignaleerd. Andere communistische eenheden heb ben de gehele dag gepoogd een wig te drij ven tussen de Amerikaanse 25ste en tweede divisie ter linkerzijde. Vooruitgeschoven eenheden van- -deze divisies werden in 't gebied v?m Koedjang- dong, 23 km ten Zuid-Oosten van -Oensan. onder de voet gelopen. Een bataljon werd omsingeld. Een voorgenomen ravitaillering van uit de lucht moest worden afgelast, omdat de communisten het gebied waar dit zou geschieden, hadden bezet. Een stafofficier te Tokio verklaarde, dat er-enige onzekerheid bestaat over het lot van Toktsjon, bijna 100 km ten Noord-Wes ten van Pongjang. Hij meende, dat de West-Duitse maatregelen bemoeilijken invoer De West-Duitse minister van Economi sche Zaken, Erhard, heeft vandaag een aantal beperkende maatregelen voor de invoer, alsmede talrijke maatregelen ter bevordering van de uitvoer bekend ge maakt, die door de bondsregering zullen worden genomen in het kader van een pro gramma ter verbetering van de betalings balans. De vraag naar importartikelen, in het bijzonder luxe goederen, zal vermin derd worden door de heffing van een spe ciale omzetbelasting op niet-noodzakelijke verbruiksgoederen. Verder zal de vrije invoerlijst in zoverre worden herzien, dat luxe goederen voortaati niet meer onder de geliberaliseerde invoer zullen vallen. De omvang van de liberalisatie zal echter ten volle gehandhaafd worden op 60 van de totale invoer. Tevens zullen de maatstaven v.oor de verstrekking van invoervergunnin gen worden verzwaard en zal voor de invoer in sterkere mate de roterende rem- bourscredietfinanciering worden toegepast. Chinese nationalistische aanval op het eiland Joehwan Volgens mededeling van Chinese natio nalistische zijde hebben nationalistische guerillastrijders 22 November een aanval jcdaan op het zich in communstische han den bevindende eiland Joehwan, dat 350 kilometer ten Zuiden van Sjanghai ligt. Volgens een nationalistische woordvoer der bevinden de guerillastrijders zich reeds op het vasteland en is de aanval verricht op eigen initiatief, waarna zij het nationa listische ministerie van Defensie ervan op de hoogte stelden. Hij ontkende, dat dit in slrijrl zou zijn met hel verbod van Truman tot aanvallen op het vasteland. Het eiland Joehwan ligt even buiten cle baai van Wentsjou op 6 kilometer afstand van het vasteland. Indonesische Dakota verongelukt; 12 doden DJAKARTA, 28 November (Aneta) Op de hellingen van de Galunggan ten Zui den van Bandoeng is Zondag een Dakota van cle Indonesische luchtmacht veronge lukt, waardoor twaalf militairen om het leven kwamen, onder wie cle bemanning van drie leden. Twaalf anclere militairen konden met verwondingen uit het vlieg tuig komen. Volgens Reuter werd van de zijcle van de luchtmacht medegedeeld, dat het toestel op weg was naar Tasikmalaja in West- Java, doch dat het slechte weer de terug keer naar Bandoeng noodzakelijk maakte. Activiteit van het Vaticaan en mgr. Beran opnieuw in het geding gebracht PRAAG, 27 November (Reuter). Te Praag is een proces begonnen tegen Sta- nislav Zela, bisschop en vicaris-generaal van Olomouc, Jan Opasek, abt van het Benedictijner klooster van Brevnov (bij Praag), Stanislav Jarolimek, abt van een ander Praags klooster, Josef Cihak, aarts deken van het kapittel van cle St. Vitus- lcathedraal, Otokar Svec en Jaroslav Ku- lac, beiden kanunniken, Antonin Mandl, theoloog, Jan Boukal, eerste-secretaris van het aartsbisdom en Vaclav Mrtvy van de ,orde der Selestianen. Westelijke journalisten zijn tot het pro- jces uitgenodigd, dat het grootste tegen rooms-katholieke geestelijken is sinds het De kwesties Formosa en Korea zuilen gezamenlijk worden behandeld LAKE SUCCESS, 27 November (Reuter) De Chinese communistische afgevaar digden zijn Maandag uitgenodigd deel te nemen aan het debat van de politieke com missie cler UNO over cle klacht betreffen de „Amerikaanse aggressie" tegen Formosa. De vertegenwoordigers van China werd telefonisch verzocht naar het gebouw van de UNO te komen. Wysinsjki, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde tijdens de vergadering dat de Verenigde Staten vloot en luchtmacht naar Formosa hebben gezonden en het eiland op onwettige wijze hebben bezet. „Formosa", aldus Wysjinski, is een inte graal deel van China en ik zal het daarom niet langer bij de Japanse naam Formosa noemen, doch met de Chinese naam Tai wan". Wysjinski stelde een resolutie voor,waar in de Algemene Vergadering en de Veilig heidsraad verzocht wordt de noodzakelijke stappen te nemen om onmiddellijk een eind te maken aan „deze Amerikaanse aggressie". Een uur na het begin van de vergade ring namen de Chinese afgevaardigde Woe en drie adviseurs hun plaats aan de com missietafel in, waarop Wysjinski zijn rede onderbrak om „de vertegenwoordigers van de wettige Chinese regering" welkom te helen. Hij wenste Woe succes toe bij zijn activiteit, „die vandaag in de UNO begint". John Foster Dulles, de Amerikaanse af gevaardigde, verklaarde dat het gehele Amerikaanse militaire personeel op For mosa 44 man telt, onder wie 19 officieren en militaire attachés bij de Amerikaanse diplomatieke missie op Formosa. „Dit is ongeveer evenveel als het aantal Sovjet- Russische militaire attachés te Washing ton". Da.t de Amerikaanse strijdkrachten een Er wordt nog steeds gezocht naar mogelijkheden om de vroegere Zuiderzeevissers die door de inpoldering van het IJselmeer gedupeerd zijn, aan een nieuwe brood winning te helpen. Voor -visser Symen Mol in Volendam is het probleem al opgelost: hij vervaardigt scheepsmodellen die tegen een billijke prijs aan de man en vooral aan de toerist gebracht worden. Hier voltooit Mol een van zijn huisvlijt-producten: een prachtige botter. blokkade van Formosa hadden ingesteld, zoals Wysjinski had verklaard, noemde Dulles „volkomen onwaar". „De tragedie is", zo verklaarde hij, „dat een derde mogendheid poogt de goede be trekkingen tussen het volk van China en de Verenigde Staten te vernietigen. De regering van Rusland is historisch vijandig tegenover China en tracht thans ten koste van China profijt te behalen," aldus Dulles, die voorspelde, dat „de vriendschap tussen de Verenigde Staten en China zou blijven bestaan". Toen de commissie tot Dinsdag werd ver daagd, gingen Wysjinski en Malik naar Woe toe. Zij wisselden handdrukken en glimlachten. Ook in de Veiligheidsraad Vertegenwoordigers van de Chinese volks republiek woonden Maandagavond voor de eerste maal een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad der UNO bij. Ales Bebler, de Joegoslavische afgevaar digde, opende de bijeenkomst en verklaar de, dat hij zowel de kwestie-Korea als „de klacht betreffende gewapende invasie op Formosa" op de agenda had geplaatst Na een debat van twee-en-een-half uur over de procedure verwierp de raad met zeven stemmen tegen een, bij drie onthou dingen het Russische voorstel om de kwestie-Korea niet op de agenda te plaat sen. De agenda werd daarop voor aangeno men verklaard, waarbij Korea en Formosa gezamenlijk zullen worden behandeld. Frans-Britse aandrang op de Verenigde Staten voor gedemilitariseerde zone Frankrijk en Engeland zijn na een be zoek van de Britse ambassadeur aan de Franse premier, René Pleven, Zaterdag opnieuw overeengekomen de Amerikaanse regering met klem te wijzen op de wense lijkheid, hun gezamenlijk voorstel voor het vormen van een gedemilitariseerde zone aan de grens tussen Mandsjoerije en Kor ernstig in overweging te nemen, aldus wordt in Franse diplomatieke kringen medegedeeld. Engeland en Frankrijk staan niet gunstig tegenover de idee van een „bufferstaat", welke, aldus wordt vernomen, haar oor sprong vond in Chinese kringen te Peking. In regeringskringen te Parijs is men van mening, dat generaal MacArthurs jongste offensief van diplomatiek standpunt bezien zeer ongelegen komt. De Amerikaanse regering heeft, in tegen stelling tot hetgeen in sommige berichten werd gemeld, het Frans-Engelse voorstel voor een gedemilitariseerde zóne in Korea niet verworpen. Een hoge ambtenaar van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken deel de de Franse en Britse diplomatieke ver tegenwoordigers de vorige week mee, dat „MacArthurs offensief de overweging van een gedemilitariseerde zóne, voor zover het de Amerikaanse regering betreft, niet uit sluit". Fonds voor gevluchte auteurs De schrijver Arthur Koestier heeft de vorming voorgesteld van een solidariteits fonds tot ondersteuning van uit hun vader land gevluchte intellectuëlen. De Engelse romanschrijver Graham Greene heeft toe gezegd 10% van zijn auteursrechten in Europa ter beschikking hiervan te zullen stellen. John Dos Passos, James T. Farrell en Aldous Huxley hebben reeds besloten dit voorbeeld te volgen en Koestier zelf zal de opbrengst van zijn laatste toneelstuk aan het fonds schenken. proces tegen negen kloosterbroeders in April van dit jaar. In de acte van beschuldiging wordt een felle aanval op de rooms katholieke gees telijkheid gedaan. „Zij hebben altijd aan de zijcle der verdrukkers en uitbuiters ge staan. Het Vaticaan en de geestelijkheid scharen zich aan de zijde van cle meest extreme elementen onder de bour joisie en landeigenaren en tonen zich vijandig jegens cle werkende klasse", aldus de be schuldigingen. „De Slowaakse R.K. geestelijkheid vorm de indertijd de ruggegraat van de „fascis tische Slowaakse staat, die in 1939 gevormd werd". Kulac en Boukal waren vertrouwe lingen van de gestapo geweest en hadden patriottische geestelijken aan de nazi's ver raden," zo gaat de acte van beschuldiging verder. „De geestelijkheid volgt de „poli tiek van het Vaticaan, dat zich in dienst van het Amerikaanse imperialisme heeft gesteld." Als eersten werden gehoord dr. Stanislav Zela en dr. Joseph Cihak. Laatstgenoemde, een 70-jarige, kleine, magere man, ver klaarde nog in Juli 1950 als koerier te zijn opgetreden voor wat hij noemde „spion- nageberichten" van de aartsbisschop van Praag (mgr. Beran) aan cle pauselijke in- ternuntiatuur en voor „spionnageberichten' van geestelijken aan cle aartsbisschop in zijn paleis te Praag. Tevoren hacl dr. Cihak volledig schuld bekend. Aan het slot van zijn getuigenis verklaarde dr. Cihak thans al de zondigheid van zijn feilen in te zien en verzocht hij in de gelegenheid te worden egsteld om „God en mijn land te dienen" Dr. Zela weigerde een volledige schuld bekentenis. Tijdens een verhoor van twee uur gaf hij toe „staatsvijandige avticileit'' te hebben gevoerd. Hij verklaarde ook, dat de houding van de hoge rooms-katholieke hiërarchie tegenover het volksdemocrati- sche Tsjechoslowakije vijandig is en was. Dr. Zela weigerde volslagen collaboratie met de Duitsers toe te geven. Wel bekende hij de Gestapo namen van en bijzonder heden over zekere orthodoxe priesters ge geven te hebben. Hij zeide echter, dit ge daan te hebben zonder te beseffen dat de inlichtingen belangrijk waren en de pries ters in kwestie nadeel zouden berokkenen. Dr. Zela gaf toe dat dr. Matocha, aarts bisschop van Olomouc, instructies van het Vaticaan had gekregen met betrekking tot stappen, die gedaan zouden moeten wor den ingeval hij, Matocha, zou worden ge arresteerd. Deze stappen zouden inhouden, dat dr. Matocha zijn volledige bevoegd heden zou overdragen aan dr. Zela en aan twee andere geestelijken ingeval dr. Zela zelf zou worden gearresteerd. Di'. Zela verklaarde tenslotte zijn activi teit pas „in haar volle en ware licht" te hebben gezien toen hij door de autoriteiten werd vei'hoord. Hij betuigde zijn „innige spijt over al wat ik eventueel tegen de volksdemocratische republiek heb bedre ven." Jaroslav Kulac, de 63-jarige kanunnik van de St. Vitus-kathedraal te Praag, heeft bekend schuldig te zijn aan cle punten van aaklacht. Hij was beschuldigd van hoog verraad exx spionnage. Kulac bekende stel selmatig spionnagediensten te hebben ver- x'icht voor het nationaal-sociaüstische re giem. -lel woord is aan. Proudhoxi: Revoluties kannen haar doel al leen bereiken door het voorbij te streven. Jeierse socialisten kregen de meeste stemmen Klein verlies voor de katholieken Bij de vei'kiezingen voor het pai'lement van de staat Beieren hebben de socialisten de meeste stemmen behaald. In percentages uitgerekend geeft cle uit slag het volgende beeld: (tussen haakjes cle percentages van cle federale algemene verkiezingen van Augustus 1949) Sociaal-democraten 28 (22,8). Christen-democraten 27,4 (29,2). Beierse partij 17,8 (20,9). Vluchtelingenbloc 12.3 Vrije democraten (libei-alen) 7.1 (8,5). Partij voor economische wederopbouw 2,8 (14,4). Communisten 1,9 (4,1). Anclere pax-tijen 2,7. De zetelverdeling in het. nieuwe Beierse pai'lement van 204 leden is volgens officiële cijfers als volgt: Christen-dexnocraten 64 zetels; Sociaal democraten 63 zetels; Beierse partij 39 zetels; Vluchtelingenblok 26 zetels; Vrije democraten (liberalen) 12 zetels. Tengevolge van het systeem van gecom bineerde directe en evenredige vertegen woordiging hebben de sociaal-democraten, hoewel zij de meeste stemmen behaalden, niet het grootste aantal zetels. De zetelverdeling in het vorige parle ment van 180 leden was: Christen-demo craten 100 zetels, Sociaal-democraten 54, Vrije democraten 10, cconomische-weder- opbouwpartij 12, Onafhankelijken en splin- lergi'oepen 4. Beieren is ovei'wegend katholiek. De christen-cleniocraten waren vooi'heen de sterkste partij. De socialistische leider, dr. Kurt Schu macher, vei'klaarde dat hij nieuwe vei'kie zingen voor het West-Duitse parlement zou blijven eisen. Hij zei, dat hij niet in het al gemeen gekant was tegen een gemeen schappelijke Europese defensie, maar met dr. Adenauer van mening verschilde over cle wijze, waarop West-Duitsland zijn aan deel zou moeten bijdragen. Dr. Adenauer verklaarde te Bonn, dat de winst der socialisten voornamelijk toe te schrijven was aan de verliezen der com munisten. De persdienst van de christelijk-demo- cratische partij heeft verklaard, dat de uit slagen „geen aanleiding geven tot wijziging van de politiek van cle bondsregering". De sociaal-democratische leider prof. Carlo Schmid, zei, dat het gehele aanzicht van de Duitse politiek snel verandert. De vorige week hadden de verkiezingen in Wiirttemberg-Baden en Hessen, evenals Beieren in de Amerikaanse zóne, tot gevolg, dat de sociaal-democratische partij de grootste partij werd in de ene en- een abso lute meerderheid verkreeg in de andere staat. Geallieerde waarnemers waren Maan dagavond van mening, dat de sociaal democratische overwinningen in de drie staten een ernstige terugslag betekenen voor een bespoediging van een West-Duitse bijdrage tot de Westelijke defensie. Sergeant veroordeeld die Indonesiër liet doodschieten Soldaat die bevel uitvoerde vrijgesproken Drie weken geleden stonden voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht de ser geant S. M. terzake het gelasten dan wel het toelaten van moord en de soldaat L. terzake het doodschieten van cle Indonesiër Saldi in Juli 1947 te Tjimalaki op Java. De Krijgsraad te velde in Indonesië had beiden vrijgesproken. Nadat de comman derende generaal het fiat executie had ge weigerd, kwam de zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft thans sergeant S. M. tot een gevangenis straf van zes maanden voorwaardelijk ver oordeeld met een proeftijd van 3 jaar. De vrijspraak van soldaat L. wercl bevestigd. De advocaat-fiscaal hacl drie weken ge leden tegen de sergeant twee maanden ge vangenisstraf en tegen de soldaat bevesti ging van het vrijsprekend vonnis van de krijgsraad in Indonesië gerequireerd. De advocaat-fiscaal requireercle deze vrijspraak, omdat hij van mening was dat het opvolgen van het gegeven bevel door de soldaat als rechtmatig kon worden aan gemerkt. HET WEER AFGEBEELD MIST SNEEUW REGEN 7 MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ft ONWEER /^TEMPERATUUR lOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWAPSSTPEEP IS EEN WIND* SNELHEID yAN VIJF METEP PfcR SECONDE De depressie, die enige dagen geleden bij de Azorengelegen was, trok naar het zeegebied ten Westen, van Ierland en werd daarbij nog dieper. Gelijktijdig nam het gebied van hoge druk boven Midden-Europa nog in omvang toe. Daardoor werden de winden boven Frankrijk en onze omgeving krachtiger. De zachtere lucht uit de Golf van Bis- caye wordt daardoor in versneld tempo naar ons land gevoerd. De fronten die de zachte lucht begrenzen passeerden vanmorgen ons land en gaven overal aanleiding tot regen. Weerbericht OPKLARINGEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en een krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Krachtige tot matige Weste lijke wind en iets minder zacht. 29 November Zon op 8.22 uur, onder 16.34 uur Maan op 20.25 uur, onder 12.41 uur Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 29 November Hoog water: 6.20 en 18.34 uur Laag water: 1.56 en 14.11 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1